Najdôležitejšie odpovede Vladimira Putina na tradičnej tlačovej konferencii

Moskva 20. decembra 2018 (HSP/Foto: SITA/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)

 

Prinášame vám najdôležitejšie vyjadrenia prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, ktoré vyslovil v odpovediach na otázky novinárov, ktorých bolo na jeho tradičnej tlačovej konferencii akreditovaných 1700

Na snímke Vladimir Putin

O ekonomike a sankciách

Ruská ekonomika sa už prispôsobila vonkajším obmedzeniam, povedal V. Putin. Podľa neho obmedzujúce opatrenia voči Ruskej federácii ovplyvňujú aj tých, ktorí ich zavádzajú. Prezident poznamenal, že Západ by mal buď uznať hlasovanie obyvateľov Krymu o zjednotení s Ruskom, alebo neuvaľovať sankcie voči obyvateľom Krymu.

Pokiaľ ide o rast cien benzínu, V. Putin to vysvetlil rastom cien ropy, pričom konštatoval, že vláda už podnikla kroky na stabilizáciu situácie na domácom trhu. Podľa neho kabinet ministrov v budúcom roku nepovolí žiadne skoky v cenách ropných produktov. Súčasne nie je vylúčená úprava cien benzínu v dôsledku zvýšenia DPH na začiatku budúceho roka o 1-1,5%.

Nijaký zákaz na obeh dolára v Rusku nie je, a nebude, povedala hlava štátu. Podľa neho má Ruská federácia 69% medzinárodných platieb v dolároch, čo je nad svetovým priemerom. Zároveň vyjadril presvedčenie, že sa úloha rubľa ​​v platbách v euroázijskom priestore bude zvyšovať.

Vladimír Putin uistil, že v krajine je dostatok zásob plynu, že tento zdroj sa v krajine neskončí a sľúbil, že bude venovať pozornosť výdavkom detí vrcholových manažérov Gazpromu.

Keď hovoríme o bytovej výstavbe, prezident vyhlásil, že je nevyhnutný prechod na nový získavania prostriedkov od občanov do bytovej výstavby, aj keby to malo viesť k poklesu objemu výstavby bytov. Podľa neho problém podvedených podielnikov nikdy nebude vyriešený, ak sa neskončí s „praktikami nezodpovedného lákania peňazí stavbárov od občanov“.

V. Putin poznamenal, že v Rusku po prvýkrát od roku 2011 má federálny rozpočet prebytok vo výške 2,1% HDP. Podľa neho je to dobrý ukazovateľ práce vlády, hospodárskeho bloku vlády. Prezident očakáva, že vláda bude schopná zabezpečiť, aby od roku 2021 rast HDP v Rusku prekročil 3%.

Podľa neho Rusko potrebuje prielom „treba skočiť do nového technologického režimu“, bez toho nijaká krajina nemá budúcnosť. Poznamenal, že podmienky na zrýchlenie tempa rastu HDP sú zmeny v štruktúre ekonomiky, inovácie, zameranie sa na implementáciu národných projektov. Spresnil, že do nich vložili 20,8 bilióna rubľov a 6,5 ​​bilióna rubľov – do rozvoja infraštruktúry.

O situácii vo svete a o jadrovej hrozbe

Západ používa „politizovanú rusofóbiu“ na zadržiavanie Ruska ako možného konkurenta na svetovej scéne, povedal V. Putin.

Obvinenia Ruska z túžby ovládnuť svet nazval „šablónou, ktorú vnucujú západnej spoločnosti.“ Podľa neho hlavným cieľom ruskej zahraničnej politiky je zabezpečiť priaznivé podmienky pre rozvoj krajiny a byť rovnocenným partnerom vo svete.

Prezident vyjadruje poľutovanie nad rastúcim podceňovaním nebezpečenstva jadrovej vojny. Vyhlásil, že Rusko nemá záujem o začatie pretekov v zbrojení, len sa usiluje o zachovanie rovnováhy síl.

Hlava štátu tiež varovala pred trendom znižovania prahu používania jadrových zbraní, pretože by to mohlo viesť k celosvetovej katastrofe. Očakáva, že ľudstvo bude mať dostatok zdravého rozumu, aby zabránilo svetovej vojne.

V. Putin opätovne potvrdil záväzok uzatvoriť mierovú dohodu s Japonskom. Zároveň poznamenal, že Rusko má obavy z plánovaného rozmiestnenia jednotiek amerického systému protiraketovej obrany v Japonsku, ktoré sú súčasťou americkej údernej infraštruktúry. Podľa neho úroveň nezávislosti Tokia od Washingtonu v oblasti bezpečnosti nie je očividná

Prezident poznamenal, že úspešná spolupráca Ruska a Číny na medzinárodnej scéne ozdravuje situáciu na celom svete. Podľa neho by obchodný obrat medzi oboma krajinami mohol dosiahnuť približne 100 miliárd dolárov, čo bude veľký úspech.

V. Putin sa domnieva, že vplyv Brexitu na Ruskú federáciu bude minimálny a nepriamy. Zároveň uviedol, že vzťahy medzi Moskvou a Londýnom zašli do slepej uličky, ale cesta z nej by bola v záujme oboch krajín.

O provokáciách v Kerčskom prielive a udalostiach na Ukrajine

Ruský prezident pokladá, že provokáciou v Kerčskom prielive sa ukrajinský líder Petro Porošenko pokúša riešiť úlohu na zvýšenie svojho ratingu v predvečer nadchádzajúcich prezidentských volieb v tomto štáte.

Podľa slov Putina, o osude zadržaných ukrajinských námorníkov rozhodnú výsledky trestného konania. Zdôraznil, že posledné slovo bude mať súd. Putin uviedol, že Rusko nemá v úmysle zabraňovať prechádzaniu plavidiel vrátane vojenských cez Kerčský prieliv. Ruský líder podotkol, že snahy o riešenie politických problémov Donbasu silou sú odsúdené na neúspech. Podľa Putina, Rusko poskytovalo a bude i naďalej poskytovať humanitárnu pomoc týmto územiam.

Uľahčenie udeľovania ruského štátneho občianstva pre Ukrajincov poukazuje na odmietnutie Ruskom politiky odcudzovania ruského a ukrajinského národov, dodal Putin. Prezident poznamenal, že Ukrajina zostáva dôležitým obchodným a hospodárskym partnerom Ruskej federácie napriek všetkým aktivitám orgánov v Kyjeve.

Hovoriac o tom, čo sa deje v pravosláviu na Ukrajine, Putin uviedol, že mocenské orgány krajiny priamo zasahujú do cirkevného života, čo sa nestalo počas niekoľkých desaťročí od pádu ZSSR. Prezident poznamenal, že je znepokojený prerozdeľovaním cirkevného majetku na Ukrajine, ktorý môže nadobudnúť „krvavý ráz“ po zásahu štátu do záležitostí cirkvi. Podľa prezidenta, rozhodnutie Konštantínopolského patriarchátu o zriadení novej cirkevnej štruktúry na Ukrajine má za cieľ získanie dodatočných príjmov.

O vnútroštátnej politike

Vladimir Putin uznal za hlavné udalosti roku 2018 prezidentské voľby v Rusku a Svetový pohár FIFA.

Prezident považuje za nemožné obnovenie socializmu v krajine, pretože tento postup „vždy podmieňuje väčšie výdavky ako zisky a konečným výsledkom je ekonomická nefunkčnosť“. Putin je presvedčený, že vlastenectvo, v najvyššom zmysle slova, by malo utvoriť nosný pilier posilnenia štátu. Označil otázku o možnosti zakotvenia do Ústavy národnej myšlienky za predmet širokej verejnej diskusie.

Putin nepovažuje za problém, že vedúci činitelia v niektorých regiónoch sú predstaviteľmi opozičných strán. Podľa neho „najdôležitejšie je, aby ľudia žijúci na územiach, v regiónoch Ruskej federácie pocítili, že život sa mení k lepšiemu.“

Rozhodnutie o presune metropole federálneho okruhu Ďalekého východu z Chabarovska do Vladivostoku Putin považuje za oprávnené. Podľa neho, sa mesto intenzívne rozvíja a je strediskom príťažlivosti aj pre susedné krajiny.

Hlava štátu nevidí žiadne problémy pri praktickom vykonávaní noriem zákona o mimovládnych organizáciách – „zahraničných agentoch“, ale domnieva sa, že v určitých oprávnených prípadoch je možné ich korigovať.

O vzťahoch s USA a o boji proti terorizmu v Sýrii

Rozhodnutie prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa stiahnuť vojská zo Sýrie považuje Putin za správne, ale zatiaľ nevidí nijaké známky toho, že by sa toto rozhodnutie aj plnilo.

Ruský líder súhlasí s názorom amerického lídra, že teroristické zoskupenie Islamský štát (ISIS), ktoré je v Ruskej federácii zakázané, je v Sýrskej arabskej republike v podstate porazené. Upozornil pritom na nebezpečenstvo presunu teroristických aktivít z arabskej republiky do iných štátov.

Putin nevie, či sa uskutoční jeho stretnutie s Trumpom, ale je na naň pripravený. Ruský líder je toho názoru, že po politickej zmene v kongrese sa útoky na prezidenta USA obnovia.

Hlava štátu tiež vyhlásila, že je pre neho nepochopiteľná vyčkávacia pozícia osobitného veľvyslanca generálneho tajomníka OSN pre Sýriu Staffana de Mistura ohľadom vytvorenia zoznamu Sýrskeho ústavného výboru. Spresnil, že ak nie do konca tohto roka, tak začiatkom roka 2019 bude odsúhlasený zoznam a „začne sa nasledujúca, politická etapa urovnania“.

Podľa Putina sa styky medzi RF a Tureckom upevňujú. Poznamenal, že Moskva a Ankara nachádzajú kompromisy v oblasti urovnania sýrskej krízy bez ohľadu na rozdielnosť názorov na rad otázok.

O zadržaní ruských občanov v zahraničí

Čo sa týka zadržiavania a väznenia občanov Ruska v zahraničí, Putin uviedol, že Rusko nebude „chytať nevinných ľudí len na účely ich výmeny za niekoho iného“. Prezident pripomenul príbeh ruskej občianky Marii Butinoj ktorú zatkli v Spojených štátoch a prisľúbil, že v Moskve budú pozorne sledovať postup vyšetrovania a „poskytnú jej vhodnú podporu“. Uviedol, že Butina neplnila žiadne úlohy ruského štátu.

O internete a práci médií

Prezident porovnal profesie pracovníkov spravodajských služieb a novinárov. Podľa neho jedni aj druhí pracujú s informáciami. Pri tom, podľa neho, je dôvera k médiám v Rusku do značnej miery otrasená v dôsledku procesu komercionalizácie života. Hlava štátu vyhlásila, že na podporu vytvorenia pozitívneho obsahu na Runete sa vyčleňuje 400 mil. rubľov.

Prezident je toho názoru, že zodpovednosť za hanobenie štátnych symbolov musí byť taká istá, ako je aj mimo svetovej siete.

Pri odpovedi na otázku ohľadom prechodu z analógového vysielania na digitálne Putin oznámil, že zdieľa obavy regionálnych televíznych spoločností. Sľúbil, že vláda „bude konať veľmi opatrne, bude postupovať malými krokmi“.

O zákone o odchode do dôchodku a o sociálnej sfére

Dĺžka života c Rusku bude 72,9 rokov, „trochu“ sa zvýšila, vyhlásil Putin. Prezident poznamenal, že v roku 2017 predstavovala 72,7 rokov. Výška priemerného starobného dôchodku stúpne z 13 677 rubľov na 14 163 rubľov.

Prezident je toho názoru, zvýšenie veku odchodu do dôchodku je nevyhnutné kvôli zníženiu počtu pracujúcich občanov v krajine a zvýšenia počtu dôchodcov.

Hovoriac o systéme Federálnej služby pre výkon trestu prezident priznal, že je potrebné ho zdokonaľovať.

Putin vyhlásil, že nepochybuje o spravodlivosti rozhodnutia, ktoré prijal súd ohľadom zatknutia vodcu hnutia „Za ľudské práva“ Leva Ponomareva.

Ohľadom činnosti tzv. Wagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti Putin vyhlásil, že súkromné bezpečnostné štruktúry musia vyvíjať činnosť v rámci ruských zákonov, v prípade porušenia z ich strany sa touto otázkou musí zaoberať Generálna prokuratúra.

O kultúre, vede a športe

Zadržanie raperov a zákaz ich vystúpení nevedie k pozitívnym výsledkom, vyhlásil Putin. Pri tom, podľa neho, nesmieme schvaľovať propagandu drog a samovrážd, umenie nesmie pardonovať nízke záujmy. Prezident poznamenal, že „takýmto tendenciám je potrebné čeliť inak“.

V odpovedi na otázku o podpore vedcov Putin oznámil, že Federálne centrum je pripravené dodatočne preskúmať otázky sociálnej sféry, s ktorými sa môžu potýkať vedci pri realizácii projektu „Akademgorodok2.0“ v Novosibirsku. Prezident sľúbil, že si ujasní situáciu okolo vedecko-výskumného ústavu ľanu.

Putin priznal, že problém dopingu v Rusku existoval, ale vládnych orgánov sa to nijako netýka. Hlava štátu poznamenala, že bola vykonaná kolosálna práca, ale problém nie je zatiaľ úplne vyriešený.

Prezident tiež sľúbil, že poskytne pomoc pri výstavbe krytého futbalového štadióna pre bezplatné tréningy detí z detských domovov a sociálne slabých rodín v Petrohrade.

O zdravotnom stave a plánoch

Putin povedal, že sa snaží dbať o svoj zdravotný stav a v súčasnosti je s ním „všetko v poriadku“. Zdôraznil, že jeho zdravie je „také ako u všetkých“.

Prezident Ruska Vladimír Putin nevylúčil, že sa skôr alebo neskôr ožení. „Ako slušný človek to budem musieť niekedy urobiť“. – povedal.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Sulík po niekoľkohodinovom rokovaní: Tie čísla sú desivé. Neviem, prečo ich minister zdravotníctva nezverejní. Takto by mali vyzerať prvé opatrenia čiastočného lockdownu: Netestovaní nech sa pripravia na 2-týždňový zákaz vychádzania

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video) AKTUALIZOVANÉ   Dohoda, ktorá sa práve črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá. Počas hodiny otázok v parlamente to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý v pléne zastupoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Treba podľa neho dbať na to, aby…

Španielsky parlament odmietol návrh strany Vox na vyslovenie nedôvery premiérovi

0 icon

Madrid 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)   Španielsky parlament odmietol vo štvrtok návrh krajne pravicovej strany Vox na vyslovenie nedôvery premiérovi Pedrovi Sánchezovi. Po dvoch dňoch rokovaní tento návrh podporilo len 52 poslancov strany Vox a všetkých zvyšných 298 poslancov parlamentu zahlasovalo proti, pričom hlasovania sa nikto nezdržal. Informovala o…

Matovič zverejnil prosbu adresovanú „mudrlantom“ a ľuďom vytvárajúcim dusnú atmosféru

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TSITA-Branislav Bibel)   Predseda vlády Igor Matovič vo štvrtok tradične prostredníctvom sociálnej siete adresoval verejnosti prosbu, v ktorej volá po tom, aby sa ľudia dobrej vôle na Slovensku zjednotili "PROSBA... V týchto dňoch Pandemická komisia, Ústredný krízový štáb ako aj vláda prijímame najťažšie rozhodnutia v dejinách…

Podľa arménskeho premiéra sa konflikt momentálne nedá vyriešiť diplomaticky

0 icon

Jerevan 22. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Armenian Prime Minister Press Service)   Arménsky predseda vlády Nikol Pašinjan vyhlásil, že agresívny postoj Azerbajdžanu s požiadavkou, aby sa región Náhorný Karabach vzdal, nedáva priestor pre vyriešenie desaťročia trvajúceho konfliktu diplomatickou cestou "V súčasnosti neexistuje spôsob, ako vyriešiť otázku Náhorného Karabachu diplomaticky," povedal Pašinjan a…

Sedem rád k modlitbe svätého ruženca od kňaza Floriana Kolfhausa

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Počas októbra, mesiaca venovaného modlitbe posvätného ruženca, mnoho katolíkov znovu objavuje duchovnú silu tejto obľúbenej mariánskej modlitby Dokonca aj pápež František vyzval veriacich celého sveta, aby sa modlili ruženec každý deň, a na príhovor Panny Márie a svätého Michala archanjela vyprosovali ochranu…

Slovensko by malo mať miernejší lockdown aj celoplošné testovanie, zhodla sa pandemická komisia. Prezidentka: Venujme konečne potrebnú energiu predovšetkým tomu, čomu sa už zrejme nedá vyhnúť – príprave našich nemocníc na enormný nárast pacientov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Milo Fabian)   Pandemická komisia, ktorá zasadala v stredu 21. októbra, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown aj celoplošné testovanie. Uviedol to dnes pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Prezidentka SR Zuzana…

Do celoplošného testovania zapojí rezort vnútra päťtisíc policajtov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ministerstvo vnútra sa aktívne podieľa na príprave a organizácii logisticky najrozsiahlejšej operácie „Spoločná zodpovednosť“. Zažívame náročné obdobie a to si vyžaduje neštandardné riešenia Policajný zbor je pripravený poskytnúť na operáciu „Spoločná zodpovednosť“ až 5000 policajtov. Závisí to však od počtu odberných miest. Do…

Dnes ideálny prípad, prax už zajtra: Rezort obrany zverejnil inštruktážne video k celonárodnému testovaniu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na sieti YouTube a na novej vládnej stránke somzodpovedny.sk publikovalo video s tým, ako bude prebiehať testovanie obyvateľstva na koronavírus antigénovými testami Z videa je zrejmé, že občania budú pred odberom čakať v dvojmetrových rozostupoch, zatiaľ čo vstup do…

Čekovský: Rezník predal penzión agentúry TASR pod cenu stíhanému advokátovi

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Verejnoprávna tlačová agentúra TASR pod vedením terajšieho šéfa RTVS Jaroslava Rezníka predala v roku 2016 účelové zariadenie vo Vysokých Tatrách v hodnote 273-tisíc eur za 193-tisíc V tlačovej správe to uvádza predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) s…

Nová metaštúdia WHO o koronavíruse udivuje dokonca aj odborníkov: Aký smrtiaci je vírus skutočne?

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Merkur/WHO/Foto:Pixabay)   Stanfordský profesor John Ioannidis v jednej metaštúdii opätovne preskúmal úmrtnosť na Covid-19 – a to s ohromujúcim výsledkom. Je ochorenie spôsobené koronavírusom menej smrteľné, ako sa doteraz predpokladalo? Znelo to ako dobrá správa a tá je aj vo výsledku novej metaštúdie Covid-19: Zdá sa, že choroba prebieha…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Ján Pavol II. učil doktrínu antikrista

0icon

Mnohí si to neuvedomujú alebo si vedome chcú zatvárať oči pred faktami a pravdou, no Ján Pavol II. vôbec nebol svätý muž. Ján Pavol II. nebol žiarivý príklad kresťana, ba naopak, hoci bol človek oslavovaný v médiach ako celebrita, bol to modlár, zvádzač, bohorúhač a v prvom rade bol to nekresťan…

Ladislav Kováčik

Proces s Kotlebom: ako sa vytvoril "kontext"

0icon

Včera sme boli svedkami mimoriadne zaujímavého vydania relácie Do kríža vysielanej na RTVS (Čarnogurský ml. vs. Szabó a Šeliga). Čarnogurský veľmi inteligentne a triezvo argumentoval. Ale v jednom

Peter Lipták

Ako prežiť Matoviča

0icon

Tým že Matovič ide ľudí nahnať na testovanie, kde budú na jednom mieste donútení byť zdraví aj chorí, tesne vedľa seba a všetc

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí..." Zatvo

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Príroda lieči: Ako posilniť imunitu v týchto časoch?

0 icon

Jeseň a zima je obdobie, kedy je zvlášť potrebné dbať na dostatok vitamínov, minerálov a zdravú vyváženú stravu, aby sme sa čo najviac udržali fit a v zdravej kondícii. Nezabúdajte na pestrú stravu, najlepšie na stredomorskej báze. Pokial vás už nejaká ta nepríjemnosť skolí, skôr než pobežíte do lékarne, môžete…

Pamätáš si ešte hru Tetris? 7 faktov o ktorých si netušil

0 icon

Bola to hra, na ktorej boli niektorí tak závislí, až sa im o nej snívalo. Tetris patrí do detstva každého z nás, teda aspoň tých narodených pred rokom 2000. To, čo začalo v 80. rokoch ako výzva programovania a zdroj zábavy pre sovietskeho softvérového dizajnéra, sa nakoniec rýchlo rozšírilo z krajiny na…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (1. časť)

0 icon

Kresťanská viera bola terčom záujmu zástancov konšpiračných teórií tak ako celá katolícka cirkev naprieč celou svojou existenciou. V dobách minulých by títo teoretici boli označení za kacírov a upálení na hranici. V dnešnej trochu osvietenejšej dobe títo ľudia svoje myšlienky zverejňujú na internete alebo ich spisujú do potenciálnych bestsellerov. Dve…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vo svete IT

Huawei odsúva v rebríčku DxOMARK Xiaomi na 2. priečku. Mate 40 Pro je najlepším fotomobilom

0 icon

Len pred niekoľkými chvíľami spoločnosť Huawei predstavila novú produktovú radu smartfónov Mate 40, na ktorej čele stojí zariadenie Mate 40 Pro+. V tesnej nadväznosti na predstavenie nových zariadení, spoločnosť DxOMARK, ktorá dlhodobo monitoruje kvalitu fotoaparátov, zverejnila výsledky z testovania modelu smartfónu Mate 40 Pro. Mate 40 Pro sa dostal na…

Huawei práve predstavil produktovú radu smartfónov Mate 40. Pozrite sa, čo prinášajú

0 icon

To, na čo technologický svet dlho čakal, tak sa práve stalo. Spoločnosť Huawei predstavila novú produktovú radu smartfónov Mate 40, ktorá má tie najväčšie ambície. Smartfóny Huawei Mate 40 sú realitou Huawei pri predstavovaní nových produktov začal netradične funkciami spojenými so zvukom, namiesto špecifikáciami displeja zariadení . Prvou novinkou je,…

Zapnite si v aplikácii Telefón od Google identifikáciu neznámych čísiel pri telefonátoch

0 icon

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí neznáme telefonáty z neznámych čísiel pravidelne ignorujú? Nuž, môže sa vám to na konci dňa vypomstiť, obzvlášť keď ide o dôležité hovory, v ktorých vám ich adresát chce zdeliť dôležitú informáciu. Zapnite si identifikáciu neznámych čísiel Zapnutie identifikácie volajúceho je vcelku šikovná funkcia. V…

Mobilná a desktopová verzia prehliadača Chrome dostáva jednu z funkcií, po ktorej mnohí z nás už dlhšiu dobu túžili

0 icon

Google posledné mesiace intenzívne pracoval na tom, aby v spojitosti s obťažujúcimi notifikáciami spríjemnil používateľom zážitok z používania internetového prehliadača. Tvrdá práca v najnovšej verzii prehliadača Chrome 86.0.4240.111 prináša vytúžené ovocie. Podvodné upozornenia zo majú zrátané Posledná verzia prehliadača prináša dlho žiadanú funkciu. Google totiž začína prostredníctvom prehliadača Chrome blokovať…

iPhone 12: Vieme, aký má reálny vplyv 5G technológia na výdrž batérie. Používateľom sa to moc nebude páčiť

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu ohúrila verejnosť novými smartfónmi z produktovej rady iPhone 12. Krátko na to však získala ďalšiu extra pozornosť v súvislosti s modelom 12 Pro Max, kde TENAA certifikácia odhalila, že zariadenie má o 7% menšiu batériu v porovnaní s minulým rokom. Najnovšie nové iPhone 12…

Armádny Magazín

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Ak nepočúvate Lavrova budete musieť počúvať Šojgua. Ruská koncepcia bezpečnosti nielen v Perzskom zálive

0 icon

Rusko, 22. október 2020 (AM)  - Ktorého Sergeja si vyberiete? Ak Vám nevyhovuje Sergej Viktorovič Lavrov, máte vyhliadky na dialóg so Sergejom Kužugetovičom Šojgum. Asi takýto je odkaz, alebo ponaučenie pre lokálnych aj globálnych partnerov Ruska v posl

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA