Migračný pakt zastavený na poľsko-maďarských Termopylách

Migračný pakt zastavený na poľsko-maďarských Termopylách

Bratislava 2. júla 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Debata trvala celú noc a nasledujúce ráno, ale napriek osobným prosbám a tlaku lídrov vplyvných členských štátov Morawiecki a Orbán nedokázali ustúpiť v otázke vetovania relokácií migrantov, píše Tamás Orbán pre The European Conservative

Mateusz Morawiecki
Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki

Samit Európskej rady sa skončil v piatok 30. júna bez spoločného uzavretia Paktu o azyle a migrácii po tom, ako Poľsko a Maďarsko zostali pevné vo svojom záväzku vetovať balík v súvislosti so systémom núteného premiestňovania migrantov, ktorý ostatné krajiny neochvejne žiadali zachovať bez toho, aby stredoeurópskym krajinám udelili výnimku. Nie je jasné, či sa pakt bude uplatňovať bez spoločného súhlasu členských štátov, ale aj keby sa tak stalo, tieto dve krajiny prisľúbili, že ho nebudú dodržiavať.

Reklama

 

To, čo sa začalo ako priateľské stretnutie vedúcich predstaviteľov EÚ, prinieslo rýchle výsledky vo väčšine diskutovaných politických oblastí. Na konci prvého dňa sa však samit EUCO zmenil na vášnivé diskusie a nakoniec na zdanlivo neprekonateľnú politickú patovú situáciu. Keď sa nad Bruselom zotmelo, na stole zostal len jeden dokument: pakt o migrácii.

Poľsko aj Maďarsko prisľúbili, že budú pakt vetovať, ak sa nedosiahne priaznivejší kompromis v súvislosti s plánovaným “mechanizmom povinnej solidarity” – nástrojom, ktorý by nútil krajiny vybrať si medzi prijatím relokovaných žiadateľov o azyl do svojej krajiny alebo platbou 22 000 EUR za každého migranta do spoločného fondu EÚ.

Reklama

Netreba dodávať, že dve stredoeurópske krajiny – ktoré sú od roku 2015 na čele boja proti povinnému prerozdeľovaniu migrantov – nepovažujú túto voľbu za prijateľný kompromis, ale za jasné porušenie svojej suverenity spojené s hrozbou finančných trestov.

 

Bitka v mesačnom svite

V neskorých hodinách štvrtkovej rozpravy poľský premiér Mateusz Morawiecki a jeho maďarský kolega Viktor Orbán kolo po kole odmietali dohodu podpísať a sľubovali, že celý pakt zablokujú, ak nedostanú záruky výnimiek zo systému prerozdeľovania migrantov.

 

V jednom momente bola diskusia za okrúhlym stolom prerušená, zatiaľ čo sa nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emanuel Macron a predseda Európskej rady Charles Michel snažili presvedčiť poľsko-maďarské duo na súkromných rokovaniach. Ani im sa však nepodarilo preraziť, keďže dvojica bola pevne rozhodnutá dohodu zablokovať.

Nakoniec bolo stretnutie okolo jednej hodiny ráno zrušené bez záveru a lídri odišli domov s prísľubom, že sa o to pokúsia opäť na druhý deň.

 

Ide o vyslanie posolstva

Aspoň niektorí z vedúcich predstaviteľov konečne začali chápať jadro problému. V očiach dvojice mechanizmus solidarity sám osebe oprávňuje na veto, ale nie je to jediný problém. Skutočne urážlivé je, že o predbežnej dohode o Pakte o migrácii rozhodli vnútorní ministri hlasovaním kvalifikovanou väčšinou – nie jednomyseľne -, pričom ju podporilo len 20 krajín, päť sa zdržalo hlasovania a dve (hádate správne) hlasovali proti.

Pakt o migrácii (so zahrnutím nútených relokácií) by sa napokon ani nedostal na rokovací stôl samitu, keby Poľsku a Maďarsku nebolo odopreté právo veta, takže dvojica nemala inú možnosť, ako ho na samite napadnúť.

“To, o čo dnes išlo, nebol pakt o migrácii,” povedal holandský premiér Mark Rutte, keď opúšťal rokovaciu sálu Rady, “ale to, že Maďarsku a Poľsku sa nepáči spôsob, akým sa o pakte o migrácii rozhodlo.” Presne tak, Sherlock.

Význam zrušenia požiadavky jednomyseľnosti vysvetlil aj Gladden Pappin, prezident Maďarského inštitútu pre medzinárodné záležitosti, vo svojom nedávnom komentári:

Zmena postupu EÚ pri zavádzaní nového systému kvót znamená výrazný odklon od normy a predznamenáva ešte federálnejšiu víziu európskej budúcnosti. A ukazuje, že Európska únia je pripravená vzdať sa získavania súhlasu svojich členských štátov pri svojich najdôležitejších rozhodnutiach.

Reklama

V praxi tak bremeno nového návrhu neponesú štáty, ktoré ho podporili, ale tie, ktoré ho nepodporili. Napriek zdanlivému konsenzu by návrh zrušil základnú právomoc členských štátov.

 

Demokracia v praxi

Napriek tomu podľa lídrov, ktorí prišli na druhý deň, absencia záveru o pakte neznamená, že pôvodná dohoda zaniká – aj keď sa aj iné členské štáty vrátane Nemecka a Francúzska (pokiaľ ide o klímu a energetiku) rozhodli nedodržiavať rozhodnutia prijaté kvalifikovanou väčšinou.

“Bolo rozhodnuté. Nemôžeme sa vrátiť a povedať ‘nie, nie, nesúhlasíme’, pretože potom každý otvorí zoznam všetkých rozhodnutí, ktoré sme prijali za posledných desať rokov,” zamyslel sa pred novinármi Xavier Bettel z Luxemburska, čím navodil dojem, že Poľsko a Maďarsko pakt pôvodne podporili a teraz zrazu zmenili názor – hoci všetci vedia, že to tak nebolo.

Poľsko a Maďarsko pochopiteľne presadzujú nielen vylúčenie nútených relokácií, ale aj spoločné uznesenie, ktoré by stanovilo požiadavku jednomyseľnosti pri všetkých ďalších rozhodnutiach o migrácii. Je zrejmé, že to ostatní lídri neradi podporujú, pretože by to znamenalo, že každé rozhodnutie by sa hneď na začiatku dostalo do slepej uličky, pokiaľ sa nenaučia robiť kompromisy a nezačnú rešpektovať suverenitu ostatných.

Reklama

 

Meloniová ako záchrana?

Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa postavila do pozície mosta medzi Východom a Západom a na okraj druhého dňa sa pokúsila presvedčiť Morawieckého a Orbána, aby podpísali pakt o migrácii.

Jej vyslanie má zmysel: konzervatívna premiérka má s oboma lídrami mimoriadne priateľské vzťahy, ale keďže zastupuje frontovú krajinu (ktorá z mechanizmu solidarity iba profituje), jej záujmom je čo najskôr dohodu dokončiť.

Nakoniec sa zdá, že ani Meloniová nedokázala zmieriť dva zásadne odlišné názory. Samit sa skončil bez spoločného schválenia migračného balíka.

 

Reklama

Čo sa stane teraz?

Napriek tomu, že západní lídri tvrdia, že o migračnom pakte bolo rozhodnuté – či už s podporou samitu, alebo bez nej – situácia v skutočnosti nie je taká jednoduchá.

Skutočnosť, že samit sa skončil bez spoločného uznesenia, vrhá celú spoločnú azylovú politiku do neistoty. Zdá sa, že Brusel je natoľko rozpačitý z toho, že stretnutie neprinieslo žiadne výsledky, že predseda Rady Charles Michel dokonca na záver zrušil svoju tradičnú tlačovú konferenciu a vedúci predstavitelia EÚ sa začali rozchádzať bez toho, aby ktokoľvek vedel, čo presne zo situácie do budúcnosti vyplýva.

Zatiaľ vieme len toľko, že diskusia bude pokračovať aj v budúcnosti a vykonávanie Paktu o migrácii sa pravdepodobne odloží, kým sa nedosiahne kompromis. Ak Brusel pristúpi k jeho implementácii bez jednomyseľného súhlasu, bude riskovať otvorenú vzburu dvoch krajín, ktoré už predtým vyhlásili, že mechanizmus solidarity jednoducho nebudú dodržiavať, aj keby bol prijatý.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Migračný pakt EÚ znamená, že migranti z Nemecka budú posielaní do Poľska a Maďarska a aj na Slovensko

Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko sú jednotne proti migračnému paktu EÚ. Ktoré jediné krajiny však hlasovali proti?

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali