Matica slovenská rozširuje svoju pôsobnosť do medzinárodného kontextu cez Slovanský odbor

Matica slovenská rozširuje svoju pôsobnosť do medzinárodného kontextu cez Slovanský odbor

Ľubľana 6. februára 2024 (HSP/Foto:screenshot)

 

Nedávno sa delegácia Matice slovenskej zúčastnila 160. výročia Slovenskej Matice v Ľubľane, minulý rok nadviazala výraznú spoluprácu s Maticou srbskou a taktiež zorganizovala V. kongres Matíc a inštitúcií slovanských národov. Plní tak starobylé posolstvo Jána Kollára o kultúrnej spolupráci Slovanov. Práve medzinárodný rozmer matičného pôsobenia má od minulého roka v kompetencii obnovený Slovanský odbor, ktorý vedie vedecký tajomník Matice Dr. Madura, ktorý je zároveň šéfredaktor medzinárodného časopisu Slovanský obzor, ktorý vychádza aj v ďalších jazykových mutáciách (srbsky, rusky, anglicky). Výbor Slovanského odboru zasadal 24. januára

delegácia Matice slovenskej sa zúčastnila 160. výročia Slovenskej Matice v Ľubľane
Delegácia Matice slovenskej sa zúčastnila 160. výročia Slovenskej Matice v Ľubľane

Výbor Slovanského odboru Matice slovenskej (SO MS) zasadal vo výborovni sídelnej budovy Matice slovenskej v Martine. Rokovanie sa uskutočnilo 24. januára 2024 za účasti jeho činovníkov z celého Slovenska aj za prítomnosti predsedu MS Mariána Gešpera. Rokovanie otvoril predseda SO MS Pavol Madura, informoval o činnosti odboru od minuloročného zakladajúceho Valného zhromaždenia SO MS, ktoré sa uskutočnilo 26. septembra 2023. Požiadal o registráciu odboru v MS, a o pridelenie štatútu vedeckého odboru, čo Vedecká rada MS odporučila a Výbor MS odboru štatút pridelil. Predseda SO MS spracoval na vydanie druhé číslo časopisu Slovanský obzor, Plán činnosti na rok 2024 a Správu o činnosti za rok 2023.

Reklama

Predseda MS Marián Gešper pozitívne zhodnotil vznik a doterajšie fungovanie SO MS, spomenul, že spoluprácu so Slovanmi v MS organizoval pred sto rokmi Jur Janoška, bolo založené Slovanské oddelenie, edícia Slovanská knižnica. Taktiež hovoril o súčasnosti, uskutočnilo sa rokovanie s Maticou srbskou v Novom Sade, je plánované dvojjazyčné vydanie Slovenských pohľadov, spolupráca so srbskými spisovateľmi, na budúci rok bude 200. výročie Srbského letopisu, hovoril k zostavovaniu Slovanského obzoru a ku Kongresu matíc a inštitúcií slovanských národov, k blížiacemu sa 160. výročiu Matice slovinskej a programu osláv, kde sa zúčastní aj delegácia Matice slovenskej. Matica srbská sa inšpirovala MS a založila Radu mladých srbských matičiarov. Informoval o výške dotácie pre MS, potrebná dotácia je min. 2,8 milióna €, aj z dôvodu podpory slovanstva, gymnázií a iných podujatí, taktiež o budúcich rokovaniach so štátnymi predstaviteľmi, možnosti interaktívnych prednášok o štúrovcoch na školách, aby ju využili členovia odboru a ponúkli pre školy po Slovensku. K problematike Rusínov a rusínskej menšine hovoril člen Výboru SO MS Miroslav Bober.

Podpredseda SO MS Viliam Komora spomenul význam tohto odboru a jeho dôležité miesto medzi ostatnými matičnými odbormi z dôvodu potreby rozvíjania všeslovanskej spolupráce. Diskutovalo sa o potrebe rozširovania členskej základne, napriek tomu, že hneď po založení patrí medzi najväčšie. Prítomní členovia odboru hovorili o organizácii Výročnej členskej schôdze a ďalším zasadnutiam, ktoré by bolo možné spojiť napr. s odborným seminárom odboru, o príprave projektov miestnej a regionálnej kultúry MS, a vedeckých grantov MS. Predseda SO MS P. Madura navrhol plán činnosti na rok 2024 so zámermi rozšírenia členstva a osobitne osloviť matice slovanských národov. Predseda MS M. Gešper sa vyjadril k členstvu v odbore aj o matičiarov zo Srbska, Slovinska, ďalších krajín, ako aj z iných oblastí Slovenska, taktiež osloviť významné osobnosti. Predseda SO P. Madura navrhol zriadiť kolektívne členstvo pre slovanské matice či Radu Rusínov, riaditeľ Členského ústredia MS Martin Hajník upozornil, aby sa vypísalo kolektívne členstvo. Predseda SO MS P. Madura navrhol, aby odbor participoval na vydávaní časopisu Slovanský obzor, o jeho propagácii, čo doplnil predseda MS M. Gešper, aby sa šírilo medzi matičiarmi, do škôl, aktivistom, záujemcom o myšlienky slovanstva, taktiež hovoril o problematike bratských slovanských národov, ale aj o Slovákoch v zahraničí, k tomu sa vyjadril V. Komora, a doplnil aby sa aktívne rozposielala aj elektronická verzia časopisu. Predseda SO MS P. Madura pokračoval k programu a to rozpracovať závery z 5. kongresu matíc a inštitúcií slovanských národov, vydať pamätnicu z 5. kongresu matíc a inštitúcií slovanských národov, vydať novú rozšírenú publikáciu Z dejín matíc slovanských národov so zapojením matíc slovanských národov a to vo viacerých jazykových mutáciách, čo zabezpečí nový zamestnanec Krajanského múzea MS.

Reklama

Na rokovaní boli prerokované slovanské výročia v roku 2024. MS si pripomenie 90-te výročie nedožitých narodenín autora knihy Z dejín matíc slovanských národov a zároveň autora myšlienky organizácie kongresov matíc slovanských národov, významného slovenského literárneho vedca, kultúrneho historika, archivára, editora, pedagóga a matičiara PhDr. Michala Eliáša, CSc. Podpredseda SO, vedecký pracovník a tajomník MS V. Komora usporiada k jeho výročiu podujatie, v rámci ktorého bude odborný seminár MS, odhalenie portrétu v druhej budove MS, položenie venca na hrob a výstavka jeho kníh.

Slovanský odbor si stanovil ďalšie úlohy, rozvíjať intenzívnu spoluprácu s maticami a inštitúciami slovanských národov, vyvíjať vedecké, odborné i popularizačné aktivity, vydávať odbornú i populárno-náučnú literatúru a periodiká a ďalšie činnosti. Členka výboru SO MS Bibiána Pánisová navrhla usporiadanie prednášok na martinských školách k rôznym témam, predseda SO ponúkol témy o štúrovcoch a MS, výstavu k roku slovenských žien v národnom hnutí, riaditeľ ČÚ MS doplnil ďalšie návrhy, bude to koordinovať podpredseda SO V. Komora. Predseda MS M. Gešper pripomenul projekt rekonštrukcie Memorandového námestia, čím sa Martin znovu dostane na kultúrnu mapu Slovenska, keďže v posledných rokoch upadá ako niekdajšie kultúrne a národne centrum Slovákov. Navrhol zaraďovať do časopisu Slovanský obzor príspevky o dejinách slovanských matíc, k spolupráci so Slovanmi, k historickým oblastiam, k Rusínom a k Lužickým Srbom, k Rusínom ho doplnil M. Bober. Rokovanie Slovanského odboru Matice slovenskej bolo veľmi plodné a podnetné, napriek tomu, že má len niekoľko mesiacov, dokázal svoju životaschopnosť a potrebnosť, keďže myšlienky slovanstva a slovanskej spolupráce sú nielen vyslovene matičné témy, ale aj stále živý odkaz Ľudovíta Štúra, ktorý napĺňa práve najstaršia celoslovenská ustanovizeň Matica slovenská.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali