Magdaléna Kuciaňová z SNS: “Je potrebné rozpočet prehodnocovať tak, aby sa nezabúdalo na ľudí, ktorí celý život pracovali”

Bratislava 26. apríla 2019 (HSP/Foto:Facebook)

 

Poslankyňa Národnej rady Magdaléna Kuciaňová (SNS) sa pred niekoľkými dňami zúčastnila konferencie týkajúcej sa zvyšovania kvality života občanov a seniorov na Slovensku. Týmto témam sa aktívne venuje aj v parlamente, preto sme sa jej pýtali na aktuálne trendy, nedávne legislatívne zmeny a návrhy do budúcnosti v sociálnej oblasti súvisiace so zvyšovaním životných štandardov

Na snímke Magdaléna Kuciaňová

Nedávno ste sa zúčastnili konferencie o senioroch v Trnave. Aké závery z nej vyplynuli aj v súvislosti s nepriaznivou demografickou  situáciou?

Konferencia nebola zameraná len na seniorov, ale vo všeobecnosti na kvalitu života človeka. Kolokvium organizovala Katedra sociálnych služieb a poradenstva FSV UCM v Trnave v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny v Piešťanoch v Hoteli Satelit. Nosnou témou boli Sociálne trendy a vízie v paradigme zvyšovania kvality života človeka so zreteľom na zdravotnú, sociálnu starostlivosť, sociálnu politiku, poradenstvo, starostlivosť a celoživotné vzdelávanie.

Štatistické dáta vypovedajú o tom, že populácia v Európskej únii, vrátane Slovenskej republiky starne. Ak vnímame za nepriaznivú demografickú situáciu starnutie populácie, je potrebné sa pozrieť i na druhú stranu mince. Ľudia sa dožívajú vyššieho veku aj vďaka opatreniam, ktoré sú iniciované zo strany štátu, a ktoré prispievajú k zvyšovaniu kvality života človeka.

Z daného stretnutia vyplynulo niekoľko záverov. Spomeňme potrebu intenzívnejšej integrácie zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb či uplatňovanie a ďalšie skvalitňovanie supervízie v sociálnych službách. Kolokvium sa tiež zhodlo na potrebe spracovať dôslednú koncepciu zdravotno-sociálnej starostlivosti v SR, transparentnejšom a efektívnejšom prerozdelení financovania sociálnych služieb, a taktiež na vytváraní menších špecializovaných zariadení komunitného typu. Je potrebné vypracovať memorandum o spolupráci so združením miest a obcí ohľadom odbornej praxe študentov na obecných úradoch a mestských úradoch v odbore Verejná správa a v odbore Sociálne služby a poradenstvo, rovnako tak vypracovať memorandum o spolupráci s Ústredím práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

 

Čo je podľa vás dôležitejšie z pohľadu štátu, zvyšovať príjmy starobných dôchodcov vo forme vyšších dôchodkov, alebo skôr zabezpečenie lepších zdravotných, sociálnych a iných služieb?

Starobný dôchodca už nemá príjem, ale dôchodok, ktorý predstavuje istú zásluhu za jeho celoživotnú prácu. Rozhodne je dôležité i budovanie, formovanie a skvalitňovanie zdravotných, sociálnych a iných služieb, ktoré budú prospešné pre zvyšovanie kvality života nie len seniorov, ale všetkých občanov.

Človek je bytosť bio-psycho-socio-spirituálna a starostlivosť o občanov by mala byť smerovaná k rozvoju všetkých zložiek, ktoré tvoria jeden celok. Zvyšovanie starobných dôchodkov cez inštitút volarizácie do tohto celku určite patrí.

 

Vnímate ako nástroj zvyšovania kvality života seniorov aj špeciálne sociálne opatrenia ako vianočný dôchodok resp. pripravovaný 13.  dôchodok? Alebo je to podľa vás skôr politická téma?

I keď sa táto téma môže zdať politickou, patrí k prínosom pre seniorov. Je potrebné finančný rozpočet prehodnocovať tak, aby sa nezabúdalo na ľudí, ktorí celý život pracovali.

 

Súčasná vláda aj za podpory SNS presadila zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Ako to podľa vás to budúcnosti ovplyvní život a životnú úroveň budúcich dôchodcov?

Spomenuté zmeny vnímam pozitívne. Určil sa strop, ktorý sa nebude prekračovať a seniori sa nemusia obávať ďalšieho zvyšovania veku odchodu do dôchodku.

Rovnako sa prihliada na ženy matky, ktorým sa podľa počtu vychovaných detí odpočítavajú roky odchodu do dôchodku, čo bolo aj na základe môjho podnetu. Ohľad sa bral pri zastropovaní najmä na ťažko pracujúcich ľudí, ktorí fyzicky nie sú schopní plnohodnotne vykonávať svoju prácu v dôsledku zvyšujúceho sa veku.

 

Často sa hovorí, že na Slovensku chýbajú zariadenia pre seniorov,  domovy dôchodcov či stacionáre. Čo vnímate ako prekážku budovania  nových zariadení?

Domovy dôchodcov v legislatívnej terminológii už neexistujú. Máme domovy sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov, kde je občanom poskytovaná celodenná a celoročná služba nie len sociálna, ale i zdravotná. Je potrebné preto skĺbiť sociálnu politiku so zdravotnou.

Štát z rozpočtu poskytuje peniaze cez Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, cez Ministerstvo financií cez podielové dane a cez iné projekty MPSVaR, a je na obciach, mestách a vyšších územných celkoch akým spôsobom sa vysporiadajú v prospech pomoci občanov, ktorí pomoc nezištne potrebujú.

 

Ktoré prvky v súvislosti so seniormi plánuje SNS v najbližšej budúcnosti otvárať, alebo navrhovať v nich nové legislatívne riešenia? Aké zmeny by podľa vás mohli pomôcť seniorom?

Slovenská národná strana sa bude určite venovať témam, týkajúcich sa podpory kvality života občanov i seniorov. Ťažko načrtnúť momentálne konkrétne opatrenia. Ide o dlhodobý proces, ktorý pozostáva z mnoho stretnutí, rokovaní, hľadaní a navrhovaní vhodných a prospešných opatrení.

Domnievam sa, že naše spoločné úvahy by mali viesť k podpore zdravotných a sociálnych služieb, ktoré sa stanú prospešné nie len pre seniorov, ale pre celú spoločnosť Slovenskej republiky.

 

Kde vidíte najväčšie problémy súčasnej generácie seniorov na Slovensku?

Táto oblasť sa nedotýka len štátu. Tu veľký kus práce musia odviesť i samosprávne orgány – obce, mestá, vyššie územné celky. Štát zákonnými ustanoveniami finančne rieši túto situáciu a nie len finančne, ale najmä Zákonom č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách, v rámci ktorého poskytuje z kapitoly rozpočtu MPSVaR príspevok podľa stupňa odkázanosti. Ďalšie riešenia sú v kompetencií miest a obcí.

V záujme rodiny aj štátu by mal byť kladený zreteľ na to aby seniori neboli odsúvaní do úzadia, aby sa podieľali na spoločenskom dianí a aby svoju starobu prežívali aktívne. Týmto príkladom je napr. obec Solčany, kde starosta Ing. Juraj Soboňa vyvíja vysokú iniciatívu v smere k cieľovej skupine seniorov prostredníctvom kultúrnych podujatí a zapájania seniorov do spoločného diania obce, kde sa seniori necítia na príťaž, ale je podporovaná ich aktivizácia.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:14

Veritelia Ukrajiny predĺžili moratórium na splácanie dlhu krajiny do roku 2027. Toto rozhodnutie nasleduje po predbežnej dohode o pôžičke vo výške 15,6 mld. dolárov, ktorú Kyjevu poskytol Medzinárodný menový fond (MMF) a ktorá bola oznámená 21. marca.

16:59

Nemecká polícia v sobotu uviedla, že zatkla 61-ročného muža, ktorý mal v Berlíne zaútočiť na troch ľudí ručným granátom a nožom.  Podľa polície odpálil podozrivý útočník v piatok večer granát vo vchode bytového domu v berlínskej mestskej časti Reinickendorf. Pri výbuchu utrpeli zranenia dve ženy vo veku 42 a 48 rokov a 61-ročný muž.

16:26

Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu český vojnový veterán Emil Boček, ktorý bol príslušníkom československého letectva vo Veľkej Británii.

Na snímke Emil Boček

16:20

Najmenej 23 ľudí prišlo o život v americkom štáte Mississippi, keď ho v noci na sobotu zasiahlo viacero tornád a silné búrky, ktoré zničili početné budovy a spôsobili výpadky elektriny.

15:33

Wall Street uzavrela piatkové (24. 3.) volatilné obchodovanie so ziskom. Aj keď sa hlavné indexy najprv oslabili pre obavy z rozšírenia bankovej krízy na Deutsche Bank, neskôr zmazali straty a týždeň ukončili nárastom.

15:00

Život 16-ročného chlapca si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v sobotu nadránom v obci Sihelné v okrese Námestovo.

14:30

Mexiko má záujem o usporiadanie olympijských hier v roku 2036 alebo 2040. Predstavitelia stredoamerickej krajiny na stretnutí s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom deklarovali, že majú už vybudovanú väčšinu infraštruktúry.

14:00

Viac než 2000 migrantov prišlo počas piatku a v skorých ranných hodinách v sobotu na taliansky ostrov Lampedusa.

13:31

Britská vláda plánuje presunúť migrantov z hotelov a ubytovať ich na vojenských základniach alebo nepoužívaných trajektoch. Očakáva sa, že to oficiálne oznámi v najbližších týždňoch.

13:19

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin navrhol v sobotu zakázať v krajine činnosť Medzinárodného trestného súdu (ICC). Ten vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina.

13:17

Francúzsky prezident Emmanuel Macron čelil kritike po tom, ako si počas televízneho rozhovoru o dôchodkovej reforme z ruky zložil luxusné hodinky. Macron počas rozhovoru používal obe ruky, aby svoje vyjadrenia podporil gestami, píše Sky News. Následne obe ruky spustil pod stôl a keď ich opätovne zodvihol, hodinky na ruke nemal.

12:22

Americké úrady vyšetrujú obálku s bielym práškom a vyhrážkou smrťou zaslanú manhattanskému prokurátorovi Alvinovi Braggovi. Ten v súčasnosti vyšetruje amerického prezidenta Donalda Trumpa.

12:21

Nemecká vláda dosiahla s Európskou komisiou dohodu v spore o zákaze automobilov so spaľovacími motormi. “Európa zostáva neutrálna v oblasti technológii. Vozidlá so spaľovacími motormi budú môcť byť vyrábané aj po roku 2035, ak budú tankovať výlučne uhlíkovo neutrálne palivá,” napísal Wissing na sociálnej sieti.

12:20

Približne pol roka po explóziách na plynovode Nord Stream chce Dánsko spoločne s Ruskom vyzdvihnúť z morského dna objekt, ktorý nedávno lokalizovali v blízkosti potrubia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Si Ťin-pchingova cesta do Ruska znížila šancu na jadrovú vojnu, tvrdí Josep Borrell

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Ft/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Podľa šéfa zahraničnej politiky EÚ sa vďaka ceste čínskeho prezidenta do Moskvy tento mesiac svet stal bezpečnejším, pretože sa znížila pravdepodobnosť, že Vladimir Putin použije jadrové zbrane Josep Borrell novinárom povedal, že prezident Si Ťin-pching dal ruskému lídrovi "veľmi, veľmi jasne najavo",…

Kto klame? Ďalšia spolupráca malých subjektov stroskotala. Matovič predpovedá, kto vo voľbách neuspeje

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian)   Strana Kresťanská únia (KÚ) ukončila debaty o spoločnom postupe do septembrových parlamentných volieb tým, čo urobila v piatok (24. 3.). Uviedol to predseda KDH Milan Majerský po sobotnom zasadnutí Celoslovenskej rady KDH v Bratislave. Poznamenal, že KÚ mala nesplniteľné požiadavky KÚ…

Čínska armáda druhý deň po sebe vyhnala americkú vojnovú loď z teritoriálnych vôd pri meste Si-ša

0 icon

Peking 25. marca 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter)   Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) v piatok opäť vyhnala americkú vojnovú loď z čínskych teritoriálnych vôd pri ostrovoch Si-ša v Juhočínskom mori, keď sa druhý deň po sebe pokúsila o narušenie Čínski experti označili tento krok USA za vystupňovanú provokáciu a uviedli, že PLA…

Silné vyhlásenie Vučića

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Pred 24 rokmi, 24.marca 1999 sa ozvali sirény oznamujúce agresiu NATO proti Srbsku. Za 11 týždňov zahynulo približne 2 500 civilistov a 1 000 vojakov a policajtov, píše spravodajský portál B92 V Srbsku sa oslavoval Deň pamiatky obetí agresie NATO a ústredná…

KDH upozorňuje na hrozbu nevyužitých peňazí z EÚ, žiada vládu, aby konala

0 icon

Slovensko nedokáže využiť peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie (EÚ). Hrozí, že pre neschopnosť vlády prepadne z končiacich eurofondov a plánu obnovy spolu viac ako šesť miliárd eur. V sobotu to uviedli predstavitelia KDH.

Je čas spozornieť! Toto by bolo hrozbou pre celú eurozónu

0 icon

Berlín 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/DPA-Arne Dedert/dpa-Bildfunk)   Mohlo by to byť už budúci mesiac. Môže to byť budúci týždeň. Alebo sa to môže stať aj cez víkend. Súčasný prepad ceny akcií Deutsche Bank a obrovský nárast nákladov na poistenie jej dlhu proti platobnej neschopnosti však znamená, že je pravdepodobne len…

Naď sa chváli: Zapísali sme sa do dejín. Rusi hrozia

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Keď ukrajinský inžinier pobúchal kladivom po kokpite štyroch slovenských Migov a tie po takejto sofistikovanej oprave následne čarovne vzlietli  a preleteli bezpečne až do Kyjeva, dočasne poverený minister obrany J. Naď na sociálnej sieti vyhlásil, že sme sa zapísali do dejín. Ako…

Poďakovanie za vojenskú pomoc? Ukrajina chce navýšiť poplatky za tranzit ropy

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Aj napriek tomu, že sa podľa dočasne povereného ministra J. Naďa, Slovensko zapísalo do moderných dejín tým, že dodalo štyri MiG – 29 Ukrajine, tento „zápis do histórie", zdá sa neocenila ukrajinská spoločnosť UkrTransNafta, ktorá sa chystá zvýšiť poplatky za tranzit ruskej ropy až…

Dopravná nehoda v Sihelnom si vyžiadala život 16-ročného mladíka

0 icon

Sihelné 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj)   Život 16-ročného chlapca si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v sobotu nadránom v obci Sihelné v okrese Námestovo. Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová         "Šestnásťročný mladík z okresu Námestovo viedol osobné motorové…

CVA: Reálne učiteľské platy sa v roku 2022 výrazne prepadli

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Reálne platy zamestnancov škôl sa v roku 2022 výrazne prepadli. Konštatujú to analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA) na svojom webe. Vlani bol priemerný plat pedagógov na základných a stredných školách 1550,20 eura v hrubom za mesiac. Ide o sumu, v ktorej sú…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Peter Poláček

Bytie – Nebytie, Inferno

0icon

  Dnes sa zo zakázanej komnaty pozrieme na INFERNO interaktívnej

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Po Rusku už aj Severná Kórea vlastní torpédo na vytvorenie „rádioaktívneho cunami“

0 icon

Severná Kórea, 25. marec 2023(AM) – Spojené štáty pokračujú v implementácii programu na vytvorenie hypersonických zbraní a snažia sa v tejto zložke dobehnúť Rusko a Čínu a Severnú Kóreu. Americké letectvo testuje prototyp najnovšej hypersonickej strely vzduch-zem, ktorá bola vytvorená v rámci programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podľa Defense…

Poľsko zasiahla vlna ukrajinskej kriminality

0 icon

Poľsko, 25. marec 2023(AM) – Pred niekoľkými dňami ukrajinský premiér Šmygal radostne oznámil, že jeho cesta do Bruselu posunula Ukrajinu o krok bližšie k členstvu v EÚ. Ukázalo sa, že podpísal dohodu o účasti

Ako britské spravodajské agentúry predstierajú, že sú nezávislým think-tankom

0 icon

Veľká Británia, 25. marec 2023(AM) - Nedávno Generálna prokuratúra Ruskej federácie uznala Britský The Institute for Statecraft za nežiaducu organizáciu. Ministerstvo poznamenalo, že za účasti inštitútu boli vymyslené dôkazy o ruskom zasahovaní do vnútorných záležitostí európskych štátov, organizovali sa rusofóbne konferencie a viedli

Vojenský analytik: Ruské sily musia ničiť nielen podvodné drony, ale aj ich nosiče

0 icon

Rusko, 25. marec 2023 (AM) – 22. marca vyšlo najavo, že ukrajinská armáda sa opäť pokúsila zaútočiť na základňu ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole námornými bezpilotnými lietadlami. Útok bol úspešne odrazený, všetky drony boli zničené. Ako pri tejto príležitosti pre FAN povedal vojenský expert Jurij Kotenok , ruské sily naliehavo potrebujú posilni

Izraelský analytik Kedmi o Medzinárodnom trestnom súde: "nemá nič spoločné so spravodlivosťou"

0 icon

Izrael, 25. marec 2023(AM) - Dňa 20. marca, tri dni po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) oznámil vydanie zatykača na ruského prezidenta, nasledovali dôležité rozhodnutia. Ruský vyšetrovací výbor začal trestné konanie proti prokurátorovi ICC a trom sudcom, ktorí podpísali zatykač. V správe ruského Vyšetrovacieho výboru sa uvádza, že toto

TopDesať

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Problém so spánkom: Tieto overené tipy ti pomôžu

0 icon

Problém so spánkom ti môže poriadne pokaziť samotnú noc a nasledujúci deň. Tieto overené tipy ti však pomôžu zlepšiť tvoje zaspávanie a aj samotný spánok. Spánok je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie a nájdenie správnej polohy spánku môže znamenať veľký rozdiel v kvalite nášho spánku. Rôzne polohy tak…

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali