NAŽIVO

14:15

Americký štátny tajomník Rubio sa pripojí k rokovaniam s ruskou delegáciou, ktoré sa majú konať dnes v Miami, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Podľa ich informácií sa na stretnutí okrem Rubia zúčastnia zo strany USA Whitkoff a Kushner, a zo strany Ruska Putinov osobitný predstaviteľ Kirill Dmitriev.

11:16

Správa agentúry Reuters: Americká spravodajská služba odhaduje, že Putin stále chce obsadiť celú Ukrajinu a kontrolovať regióny v európskych krajinách, ktoré boli predtým súčasťou Sovietskeho zväzu.

Táto správa je v rozpore s postojom prezidenta Trumpa a jeho zástupcov, ktorí tvrdia, že Putin chce ukončiť konflikt, ako aj s oficiálnymi vyhláseniami Putina, že nemá v úmysle napadnúť Európu.

09:20

V Iráne popravili muža odsúdeného za špionáž pre izraelskú spravodajskú službu Mosad a izraelskú armádu, informovali štátne médiá. Informujú agentúry AFP a AP.

09:19

V indickom štáte Ásam v skorých ranných hodinách narazil osobný vlak do stáda slonov. Slony prechádzali cez koľaje.

Pri zrážke zahynulo sedem divokých slonov ázijských a jedno mláďa utrpelo zranenia. Ako informovali miestne úrady pri zrážke neboli hlásené žiadne ľudské obete. Informuje agentúra AP.

09:18

Veľká Británia sa vzápätí po EÚ rozhodla tiež nevyužiť zmrazené ruské aktíva na pomoc Ukrajine. Kyjevu však neposkytla ani nové úvery.

08:30

Bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro dostal v piatok povolenie opustiť väzenie kvôli operácii prietrže. Dátum operácie zatiaľ nie je známy. Informuje agentúra AP.

Pripomeňme, že Bolsonaro si od novembra odpykáva svoj 27-ročný trest odňatia slobody za pokus o prevrat v krajine.

07:54

Republikánska kongresmanka Elise Stefaniková včera oznámila, že zastavuje svoju kampaň na post guvernérky štátu New York. Tie oznámila, že nebude sa uchádzať ani o znovuzvolenie do Kongresu. Informovala agentúra AP.

Elise Stefaniková
Na snímke Elise Stefaniková / Foto: TASR/Ap-Jose Luis Magana
07:52

Sudca brazílskeho Najvyššieho súdu včera odmietol nové odvolanie bývalého prezidenta Jaira Bolsonara proti odsúdeniu za pokus o prevrat. Informuje AFP.

07:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Krajniak: Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu

Milan Krajniak ostro kritizoval vzdávanie sa suverenity Slovenska v prospech Bruselu

❚❚
.

“Ako si svoju suverenitu chránime? Prečo chceme skočiť do bruselskej jamy? Prečo predkladáte materiál, na základe ktorého sa stane zo SR nemecká ekonomická kolónia a bruselská provincia? Prečo sa pred 24 rokmi odhlasovala suverenita SR, keď teraz kapitulujeme a odovzdávame do Bruselu ďalšie a ďalšie kompetencie?” pýtal sa Krajniak ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD).

Za zlyhanie označil rok 2008, kedy slovenský parlament odhlasoval Lisabonskú zmluvu. Tá nás pripravila o právo veta, čo sa prejavilo pri hlasovaní o povinných utečeneckých kvótach. “Za Lisabonskú zmluvu hlasovali Smer-SD, SNS aj Most-Híd. Darmo teraz plačete, že sa k nám v Bruseli správajú nespravodlivo. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vtedy povedal, že tí, ktorí hlasovali proti zmluve, lebo chceli zachovať slovenské právo veta, sú protinárodní,” pripomenul Krajniak.

.

Podľa jeho slov vláda SR nielenže ticho súhlasí s budovaním bruselského superštátu, ale niektoré veci si dala aj do priorít nášho predsedníctva. “Tolerujete posilňovanie kompetencií Európskeho parlamentu, kde má SR len 13 poslancov zo 751. Sme za prehlbovanie Hospodárskej a menovej únie v rámci fiškálnej únie. To nám budú Francúzi a Nemci diktovať, aké budeme mať dane?” pýtal sa.

Za najväčšiu nehoráznosť označil Krajniak zriadenie európskej prokuratúry, keďže v nej vidí možné zatýkanie našich občanov nemeckými či maďarskými prokurátormi. “Navrhujem, aby vláda návrh priorít prepracovala a zaradila medzi ne zásadné odmietnutie ďalšieho prehlbovania EÚ. Ja som nesľuboval vernosť bruselskej provincii, ale vernosť suverénnej SR,” dodal Krajniak, ktorý je presvedčený, že cieľom európskych lídrov je uvariť Slovensko ako žabu, aby postupne a pomaly prišlo o suverenitu.

Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) označil za klamstvo Krajniakovo tvrdenie, že európska prokuratúra je o zatýkaní našich občanov. “Táto inštitúcia je navrhnutá v Lisabonskej zmluve, aby riešila výlučne finančné podvody týkajúce sa eurofondov. Nič iné,” odkázal.

Blaha oceňuje, že slovenská vláda stojí na myšlienke Európy. “Chceme byť súčasťou EÚ, ale neznamená to, že ju máme za všetko milovať. Sme kritickí, ale neznamená to, že budem nadávať lídrom ako malé dieťa, to je infantilné,” poznamenal na margo Krajniaka, ktorý povedal, že šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker je šmejd. “Bez Európy tu bude čierna diera, nie je alternatíva. Táto vláda je proeurópska a stojí práve voči takýmto pravicovým extrémistom,” zdôraznil Blaha.

Zároveň upozornil, že pre SR je EÚ do veľkej miery výhodná, keďže 70 až 80 percent našej investičnej politiky je plne financovaných zo zdrojov EÚ. “Ak vystúpime, spadneme na úroveň Albánska či Bosny. Lisabonská zmluva mala mnoho chýb, ale bola lepšia, ako to, čo tu bolo predtým. Je protinárodné, ak chce niekto izolovať SR ako KĽDR,” dodal.

.

Oľga Nachtmannová (Smer-SD) označila Krajniakovu reč za populistické vystúpenie. “V Lisabonskej zmluve je, že únia rešpektuje národnú identitu členských krajín, ich základné štátne funkcie, najmä zabezpečenie územnej celistvosti a národnej bezpečnosti. Je mi ľúto, že takto hrubo zavádzate verejnosť. Je to z vašich úst neodpustiteľné,” odkázala.

Lajčák dnes pri predstavení priorít nášho predsedníctva v Rade EÚ povedal, že SR bude presadzovať prehlbovanie Hospodárskej a menovej únie vrátane fiškálnej integrácie, Energetickú úniu a jednotný digitálny trh, udržateľnú migračnú a azylovú politiku únie či rozvoj obchodnej politiky.

 

Lajčák: Lepšia alternatíva pre Slovensko ako byť v EÚ, neexistuje

Lepšia alternatíva pre Slovensko ako byť členom Európskej únie, neexistuje. Vyhlásil to dnes pred poslancami Národnej rady SR minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v reakcii na kritiku únie od Milana Krajniaka (Sme rodina). Ten dnes ostro kritizoval údajné vzdávanie sa suverenity Slovenska v prospech Bruselu, v ktorom chce podľa jeho slov Slovensko pokračovať aj počas svojho predsedníctva v Rade EÚ.

.

Lajčák súhlasí s názorom opozičného poslanca Jozefa Viskupiča (OĽaNO-NOVA), že z únie sa nedá vystúpiť. “V Európe každá krajina je v nejakom vzťahu k EÚ, a ak by sme chceli odísť, museli by sme to naše malé Slovensko zbaliť a odniesť ho niekam do Mongolska. Najlepšia alternatíva pre nás je členstvo v EÚ a prehlbovanie únie. A to, aby Slovensko zostalo v jadre EÚ,” zdôraznil Lajčák.

Krajniakovi tiež odkázal, že Slováci sa nešmykli do žiadnej bruselskej jamy. Pripomenul, že o vstupe do únie rozhodli v referende, ktoré bolo z doterajších jediné platné. Vstup do únie Slovensku podľa Lajčáka pomohol. “Odkedy sme v EÚ, dramaticky sa zvýšila životná úroveň občanov. Keď sme vstupovali do únie, mali sme 47 percent priemeru a dnes máme 75 percent priemeru. Žiadna krajina v Európe nerástla za posledných 12 rokov tak rýchlo ako SR,” poukázal.

Pozitívne je tiež podľa neho to, že na Slovensko prichádzajú investori a vytvárajú sa pracovné miesta. Krajniakovi tiež pripomenul, že 90 percent nášho hrubého domáceho produktu tvorí export. “A 90 percent nášho exportu ide do EÚ. Pýtam sa, čo je alternatíva? Chodiť drôtovať hrnce alebo predávať krpce? Lepšia alternatíva ako byť v únii, neexistuje,” povedal Lajčák.

Minister zahraničných vecí priznáva, že EÚ nie je ideálna. “Ale nikto nič lepšie nevymyslel,” poznamenal. Podľa Lajčáka netreba hovoriť o vystúpení z únie, ale skôr o tom, ako ju urobiť lepšou. Poukázal aj na blížiace sa slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Požiadal poslancov, aby sa podieľali na predsedníctve tak, aby bolo úspešné. “Naše predsedníctvo bude buď úspechom, alebo hanbou Slovenska, nie vlády či politickej strany, ale Slovenska,” uzavrel Lajčák.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

René Pavlík

.
.
.

Národniari vyzývajú Lajčáka na zverejnenie toho, či mal od Epsteina majetkové výhody

Národniari vyzývajú Lajčáka na zverejnenie toho, či mal od Epsteina majetkové výhody. Slovenská národná strana tak reaguje v súvislosti s…

20. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Minister Šutaj Eštok chce prilákať skúsených policajtov na výsluhovom dôchodku späť do polície

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce prilákať skúsených policajtov, konkrétne mladších výsluhových dôchodcov, späť do polície. Ako uviedol pre médiá,…

20. 12. 2025 | Aktualizované 20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Aktualizované 20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka: V súčasnosti máme najslabší parlament, produkuje tie najhoršie zákony

Parlament v aktuálnom volebnom období je najslabší a najhoršie fungujúci. Ide o dôsledok konania súčasnej vládnej väčšiny. V rozhovore pre…

20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Belgický premiér: Je čas, aby som sa vrátil na svoju chatu pri Petrohrade

„Je čas, aby som sa vrátil na svoju chatu pri Petrohrade, k mojim susedom Gérardovi Depardieuovi a Bašárovi Asadovi“

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

34 miliónov ľudí zomrie do 5 hodín? V prípade invázie do Kaliningradu budú okamžite použité jadrové zbrane

Čínsky portál Sohu píše, že v prípade útoku na Kaliningrad nezostane z Európy nič

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Kto kryje Igora Matoviča

Ako prepojený svet ESETu, Denníka N a Nadácie Zastavme korupciu formuje obraz korupcie na Slovensku

20. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Dôjde v Kyjeve k bojom o chlieb? Ako funguje vojnová ekonomika

„Dokonca aj v Kyjeve môžu nastať výpadky dodávok chleba.“ Ako výpadky elektriny ovplyvňujú ceny a ukrajinský biznis. Povieme vám, ako…

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šamko: Kajúcnik má motiváciu klamať, podľa sudcu však aktuálny koaličný návrh problém nerieši

Kajúcnik je páchateľ trestnej činnosti a často má motiváciu klamať. V relácii PubliQ Mira Frindta to zdôraznil sudca Krajského súdu…

20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Radosť z víťazstva “V3” nemusí trvať dlho

Pôžička kyjevskému režimu teda prešla aj bez nás, a reakcie nenechali na seba dlho čakať…

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump nevylúčil vojnu s Venezuelou. Konečne priznal pravý dôvod

Americký prezident Donald Trump v piatok v rozhovore pre NBC News pripustil možnosť vojenského konfliktu s Venezuelou. Vyhlásenie prišlo po…

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Portréty plné tajných odkazov: Detaily šatníka, ktoré skrývali skutočné posolstvá

Portréty zo starých čias neboli len realistickým zobrazením tváre, ale premysleným vizuálnym jazykom plným symbolov. Každý detail oblečenia, šperkov či…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Ceny potravín v novembri 2025 klesli prvýkrát od mája 2021

S dobrou správou, že ceny potravín po prvýkrát za takmer 5 rokov klesli, prišiel minister financií Ladislva Kamenický. Pokles cien…

20. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko chce pomocou zintenzívnenia útokov izolovať juh Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 12. 2025 | Aktualizované 20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Aktualizované 20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Kým Orbán je čoraz silnejší, maďarská opozícia upadá

Podpora kandidátnej listiny strany Fidesz medzi rozhodnutými voličmi dosiahla 49 percent - v porovnaní so 40 percentami strany Tisza -,…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Gašpar: Rokovanie o zákonoch sa má upraviť na konkrétnu časovú hranicu

Rokovanie o zákonoch v Národnej rade SR by sa mohlo po novom upraviť na konkrétnu časovú hranicu. Každý poslanecký klub…

20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Výborná Bátovská Fialková v stíhačke zopakovala umiestnenie v prvej päťke

Slovenská biatlonistka Paulína Bátovská Fialková v sobotu v stíhacích pretekoch v Annecy - Le Grand Bornand obsadila ďalšie piate miesto.…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Čo znamená neúspech reparačnej pôžičky Ukrajine pre vojnu a mier?

Včera v noci EÚ zamietla projekt poskytnutia reparančného úveru Kyjevu. Zamietla ho napriek výzvam Zelenského, Európskej komisie, Mertza a mnohých…

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Prečo lídri NATO stále viac hovoria o novej svetovej vojne?

Brusel, 19. decembra 2025 - Európa stojí na prahu tretej svetovej vojny a Európania musia byť pripravení na zničenie kontinentu.…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Za slová do basy, za násilie práca. A že kto má zlý trestný zákon

Britské trestné právo umožnilo aplikáciu dvojakého metra. Hrozí väzenie za vyjadrovanie aj u nás?

20. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svetové hviezdy na čele s favorizovaným Odermattom zaskočil český reprezentant Zabystřan

Český reprezentant Jan Zabystřan šokoval konkurenciu a stal sa víťazom superobrovského slalomu na pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Dárek na odchodnou…

Jednání na Evropské radě se protáhlo dlouho do noci a skončilo až v pátek nad ránem. Nepřekvapivě nejdéle trvala záležitost…

20. 12. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

USA a Jordánsko podnikajú rozsiahle odvetné údery za smrť vojakov v Sýrii

USA, 20. decembra 2025 - Podľa informácií zverejnených v noci v spoločnom magazíne amerických vzdušných a kozmických síl sa začal…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Už niekoľko dní prebieha na X výmena obvinení medzi ukrajinským a maďarským vedením

„Obchádzajúc Maďarsko a porušujúc európske právne predpisy za bieleho dňa, Bruselčania podnikajú kroky na zabavenie zmrazených ruských aktív – to…

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

"Pravda sa na Slovensku nenosí!" Golonka sa vyjadril negatívne na adresu SZĽH. Komentoval aj Slafkovského

Legendárny česko-slovenský reprezentant Jozef Golonka sa vyjadril k téme líderstva a výberu kapitána národného tímu pre blížiace sa olympijské hry…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Ukrajinci zasiahli ruskú vojenskú loď a ropnú plošinu

Generálny štáb ukrajinskej armády oznámil nové útoky na Rusov v Kaspickom mori

20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Nemecko začína šetriť. Teraz na nezamestnaných

V Nemecku sa od 1. júla 2026 zavádza nový systém dávok pre nezamestnaných – Grundsicherung, ktorý bude prísnejšie trestať za…

19. 12. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 12. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Michael Chazin: Trumpove nové geopolitické koncepcie a preformátovanie svetového poriadku

USA, 19. decembra 2025 - Za posledný týždeň Donald Trump predstavil dva zásadne nové geopolitické koncepty, ktoré môžu radikálne zmeniť…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Vincent Romano

Patrón trpiacich rakovinou hrdla

20. 12. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zdravý rozum nie je samozrejmosť. Dokazujú to tieto vtipné fotografie

Rozum je schopnosť, ktorú berieme ako samozrejmosť - až kým ju niekto verejne neodloží bokom a neurobí rozhodnutie, nad ktorým…

20. 12. 2025 | 0 komentárov

.


.

Mít pořádek v politických režimech

Alexis de Tocqueville v knize Starý režim a revoluce pojednal rozdíly mezi francouzskou monarchií a systémem, který ji nahradil. Název…

20. 12. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Počas Vianoc rastie potreba akútnej psychiatrickej pomoci, najmä u ľudí v produktívnom veku

Hoci sú Vianoce tradične vnímané ako čas pokoja, rodinnej pohody a oddychu, pre mnohých ľudí predstavujú jedno z najnáročnejších období…

19. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prokurátor Špirko je pripravený podať voči premiérovi Ficovi žalobu na ochranu osobnosti

Prokurátor Vasiľ Špirko je pripravený podať voči premiérovi Robertovi Ficovi žalobu na ochranu osobnosti. Informuje o tom Denník N s…

19. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rím zavedie poplatok za vstup k Fontáne di Trevi, turisti zaplatia dva eurá

Turisti budú musieť od 1. februára zaplatiť dvojeurový poplatok, ak sa budú chcieť priblížiť k slávnej rímskej Fontáne di Trevi,…

19. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Koncoročná tlačová konferencia Putina: Rusko nebude zasahovať do iných krajín, ak „budete k nám pristupovať s rešpektom“

Dnes prebehla koncoročná priama linka ruského prezidenta Vladimira Putina, keď niekoľko hodín odpovedá na zvedavé otázky prítomných novinárov ale aj…

19. 12. 2025 | Aktualizované 19. 12. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
19. 12. 2025 | Aktualizované 19. 12. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

René Pavlík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov