Kde sa zastaví “špeciálna vojenská operácia” a čo čaká Západ?

Kde sa zastaví “špeciálna vojenská operácia” a čo čaká Západ?

Moskva 24. februára 2024 (HSP/Foto:Facebook)

 

Rozhovor podpredsedu Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva s ruskými médiami trval takmer dve hodiny. Otázky Medvedevovi kládli novinári z denníkov Komsomoľskaja pravda, RIA Novosti, TASS, Rádio Majak a Lenta.ru. Uverejňujeme najvýraznejšie Medvedevove citáty z tohto rozhovoru

Dmitrij Medvedev
Na snímke Dmitrij Medvedev

Rozhovor podpredsedu Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva s ruskými médiami je zverejnený aj na Youtube. Foto: Ekaterina Štukina/POOL/TASS

Reklama

 

O hraniciach ŠVO

Kde sa zastaviť? Neviem. Budeme musieť ešte tvrdo a vážne pracovať. Bude to Kyjev? Áno, pravdepodobne to bude musieť byť aj Kyjev. Ak nie teraz, tak o nejaký čas, možno v nejakej inej fáze vývoja tohto konfliktu. Kyjev je ruské mesto a hrozba pre existenciu Ruska pochádza odtiaľ, pretože ho riadi medzinárodná brigáda nepriateľov Ruska na čele so Spojenými štátmi.

Reklama

Súčasný ukrajinský štát je nebezpečný pre samotných Ukrajincov. A pre nich táto voľba vyzerá takto: buď život v normálnom, spoločnom štáte s Ruskom, alebo v každom prípade na nejakých princípoch, blízkych spoločnému štátu, alebo nekonečná vojna.

 

O osude Odesy

O Odese môžem jednoducho povedať: Odesa, vráť sa domov! Odesu s otvorenou náručou čakáme v Ruskej federácii kvôli histórii tohto mesta, kvôli tomu, akí ľudia tam žijú, akým jazykom hovoria. Je to naše ruské mesto.

 

O liberalizme

Tí, ktorí ma chceli vidieť ako liberálneho politika (a to sú určité kruhy alebo ľudia na Západe a u nás), tak tí ma videli. V skutočnosti, ako sa hovorí v ruskom národe, som taký, aký som bol. A že ma tam na Západe teraz niekto nepozdraví alebo mi nepodá ruku? Ešte ma budú žiadať, aby som im podal ruku. Keď sa vzťahy normalizujú, absolútna väčšina súčasných politikov na Západe pôjde do politického zabudnutia. A o niektorých z nich poviem to, čo som hovoril v poslednom čase: niektorí z nich jednoducho zomrú. Ďalšou otázkou je, že v súčasnej situácii sa hodnotenia, samozrejme, zmenili a zmenili sa z jedného jednoduchého dôvodu – pretože si myslíme, že s nami, s Ruskou federáciou, sa zaobchádzalo nespravodlivo, a preto sú hodnotenia prísnejšie. Pokiaľ ide o moje vnútorné hodnotenia a pocity, tie sa nijako zásadne nezmenili. Možno, ako každý politik, som mal nejaké ilúzie a vnímanie, ktoré boli trochu iné. Nedávno prezident povedal, že sme s nimi príliš dlho koketovali. Mali sme im dať odpoveď na všetky ich otázky v mimoriadne tvrdej forme skôr. A preto tí, ktorí chcú budovať vzťahy s Ruskom, to musia dať najavo priamou, neskrývanou, úprimnou formou. Sú takí ľudia a ich počet bude narastať, ale som si absolútne istý, že v blízkej budúcnosti nedôjde k žiadnemu významnému zblíženiu so západnou Európou a Spojenými štátmi, s anglosaským svetom. Medzi nami sa vytvorila príliš hlboká priepasť a bude veľmi ťažké ju prekonať.

Reklama

 

O obyvateľoch nových území

Ľudia sú tam iní. Povedali ste, že sedia a čakajú na ukrajinské tanky – myslím, že ich nie je až tak veľa. Sú tam len ľudia, ktorí tam sedia a myslia si: „Kto je silnejší, tomu budeme slúžiť“. Ale my musíme spolupracovať so všetkými. Musíme týchto ľudí presvedčiť, že sme sa vrátili nadobro. Ak sú to ľudia, ktorí škodia Rusku, treba ich odhaliť a potrestať.

 

O rozpočtových výdavkoch

Náš rozpočet nie je vojenským rozpočtom v úzko špecializovanom zmysle slova. Ak ho porovnáme napríklad s rozpočtom ZSSR počas Veľkej vlasteneckej vojny. Máme približne 30 percent výdavkov federálneho rozpočtu, čo sú bilióny rubľov na sociálne výdavky. Ani jeden sociálny záväzok sa nestratil. Druhú tretinu rozpočtu tvorí hospodárstvo, doprava, rozvoj miest a rozvoj rôznych komunikácií. A zvyšná časť rozpočtu tak či onak súvisí s ŠVO. Je to rozpočet rozvíjajúceho sa štátu, ale s veľmi významnými výdavkami na potreby obrany. Aj po skončení aktívnej časti špeciálnej vojenskej operácie budeme musieť na obrane pracovať ešte veľmi dlho.

 

Reklama

Jadrová vojna by sa mohla začať náhodou

Čoraz častejšie hovoríte o možnosti, že Rusko použije jadrové zbrane. Ale ak Rusko stlačí jadrové tlačidlo, v tom istom okamihu ho v reakcii stlačia ľudia za oceánom. A naopak. A potom vyvstane otázka existencie ľudstva. Vo vyšších poschodiach moci asi nie je veľa masochistov. Nakoľko je to strašenie, alebo naozaj veríte, že jadrový scenár je reálny a všetci by sme mali hneď teraz utekať do nejakého bunkra?

Nemusíme utekať hneď, ale nech to znie akokoľvek smutne, tento scenár je reálny. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme mu zabránili, ale práve tieto hodiny, ktoré tikajú určitým smerom, sa teraz veľmi zrýchlili. A v tom vidím aj, s prepáčením, bezmocnosť západných vlád, ktoré stále opakujú to isté: „Nie, to Rusi nás len strašia, oni to nikdy neurobia.“ Mýlia sa. Ak ide o existenciu našej krajiny, aká voľba zostáva hlave štátu? Žiadna. Ide teda o reálnu, priamu a jasnú hrozbu pre celé ľudstvo. V tomto smere sa, žiaľ, dajú použiť aj iné argumenty. Po prvé, keď ľudstvo vytvorilo nejaké zbrane, vždy ich použilo. Mysleli si Američania, že keď zasadili – mimochodom, v tom čase zbytočný – úder Japonsku, ktoré bolo naším spoločným nepriateľom, tak potom tieto zbrane už nikto nikdy nevyradí z arzenálu?  Nie, to si nemysleli. Motívov môže byť veľa. To bol ten prvý. A druhý. Existujú aj nehody, voči ktorým nie je nikto imúnny. Nemožno vylúčiť náhodné, neúmyselné rozpútanie jadrového konfliktu, takže všetky tieto hry okolo Ukrajiny sú mimoriadne nebezpečné. Ak niekoho napadne (a pravidelne o tom títo „múdri“ ľudia v NATO hovoria), že dodajú Ukrajine lietadlá – z Ukrajiny nemajú odkiaľ lietať – a nejaké lietadlo vzlietne z krajiny NATO – čo to je? Útok na Rusko. Ani nebudem ďalej opisovať, čo sa môže stať. Hoci sa to môže stať takmer náhodou, nie úmyselne, dokonca to nemusí byť ani schválené na úrovni celého vedenia NATO a USA. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme tomu zabránili. Všetky plnohodnotné nástroje kontroly a jadrového odstrašovania sú už podľa nás vďaka úsiliu západných krajín zničené, pretože aj posledná zmluva, ktorú sme kedysi podpísali s Obamom a ktorú Vladimír Putin predĺžil spolu s Bidenom (START 3), už vypršala. Aj ostatné zmluvy sú prakticky nefunkčné. To nie je rozdúchavanie vášní. Je to dôvod na zamyslenie sa nad tým, kde sa nachádzame. Ľudia si myslia: Chruščov a Kennedy takmer začali jadrovú vojnu, bolo to dávno, nebola to pravda, bolo to kvôli Kube, bolo to kvôli niečomu inému, a teraz je to nemožné. Aký je v tom rozdiel? Žiadny. Situácia je ešte napätejšia. Vtedy medzi Ruskom a Amerikou nebol konflikt, a teraz je.

 

O Navaľnom

Vo všeobecnosti vždy takéto incidenty sú tragické, samozrejme, vyvolávajú veľmi rôzne emócie. Keď už sme pri tom, pozrite sa na usmiatu, šťastnú tvár vdovy po Navaľnom. Mám pocit, akoby celé tie roky čakala na túto udalosť, aby sa jej politický život mohol rozvinúť. A už to aj povedala. Ale je to všetko smutné, myslím, že dosť smutné.

 

Zradcovi – psia smrť

Maxim Kuzminov, bývalý ruský vojenský dôstojník a pilot – zbeh, ktorý pred pol rokom uniesol vrtuľník Mi-8 na Ukrajinu, bol zabitý v Španielsku. Západ aj Rusko sa zhodujú v jednej verzii: ide o odvetu. V skutočnosti však hlavná otázka znie: čia je to odveta a ako celú situáciu komentovať?

Veľmi stručne. Pes si zaslúži psiu smrť.

 

O filmoch

Videli ste americký satirický film „Don’t Look Up?“, ktorý nastoľuje tému deštrukcie ľudstva a tiež veľmi dôležitú tému: ako ľudia dokážu masovo odmietnuť pravdu, ktorá je zdanlivo zrejmá. Nemyslíte si, že je to mega aktuálny film pre súčasnú dobu?

Žiaľ, mega aktuálnym filmom súčasnosti je iný film, Oppenheimer. Hodiny tikajú. Čo sa týka filmu Nepozeraj sa hore, pozrel som si ho. Film je vtipný, ironický, ukazuje mravy elity, ich mravy. Sú tam nezabudnuteľné scény, napríklad obraz prezidentky, ktorú hrá, ak sa nemýlim, Meryl Streepová, ktorá je zaujímavá a dosť cynická. Neviem, ku komu ju prirovnať v modernom panoptiku, ale hádam mi v miere úlisnosti a túžbe zmiasť obrovské množstvo ľudí trochu pripomína zúrivú gynekologičku Ursulu von der Leyenovú.

Reklama

 

O Zelenskom

Tí, ktorí vládnu v Kyjeve, sú bábky, ktoré nemajú ani svedomie ani strach a všetky rozhodnutia sa prijímajú za oceánom. Osud Zelenského v histórii svojej krajiny a svetových dejín bude smutný. V pamäti zostane ako krvavý klaun, ktorý sa preslávil len skvelou hrou na klavíri svojou ozdobou… No hlavné je, že elity, ktoré vládnu teraz na Ukrajine, musia odísť. Hoci my sme pripravení na rozhovor aj s nimi na základe priznania výsledkov ŠVO.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:17

Francúzske obchody budú musieť upozorňovať svojich zákazníkov, ak má výrobok menší objem alebo gramáž, pričom cena sa adekvátne neznížila. Oznámilo to koncom tohto týždňa francúzske ministerstvo financií, ktoré sa tak rozhodlo riešiť problém známy ako shrinkflácia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 17:14

Na lodi v prístave v meste Sevastopol na polostrove Krym vypukol požiar. Na ruských sociálnych sieťach sa v nedeľu objavili správy o výbuchu na plavidle, ktorý mohol byť dôsledkom raketového alebo dronového útoku. Oficiálne vyjadrenie ruské úrady zatiaľ neposkytli. Informovala o tom agentúra DPA.

Včera 17:12

Rusko zostalo najväčším dodávateľom ropy do Číny aj v marci, pričom objem dovozu dosiahol takmer rekordnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje čínskej colnej správy.

Colná správa cez víkend oznámila, že dovoz ruskej ropy do Číny prostredníctvom ropovodov aj tankerov dosiahol v marci 10,81 milióna ton, čo predstavuje 2,55 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V porovnaní s marcom minulého roka to znamená zvýšenie o 12,5 %.

Včera 17:08

Nemecký tenista Jan-Lennard Struff sa stal víťazom dvojhry na domácom turnaji ATP v Mníchove. Vo finále ako nasadená štvorka zdolal trojku “pavúka” Taylora Fritza z USA 7:5, 6:3. Struff vybojoval vo veku 33 rokov svoj premiérový titul na okruhu ATP.

Včera 16:13

Cyperský prezident Nikos Christodulidis v nedeľu uviedol, že pracuje na dohode s Libanonom, aby sa zabránilo vstupu ďalších sýrskych utečencov do EÚ cez jeho krajinu. Informuje o tom agentúra DPA.

Prezident uviedol, že 2. mája plánuje spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou odcestovať do Libanonu a oznámiť konkrétny finančný balík zo strany Európskej únie.

Christodulidis zdôraznil, že balík nebude zahŕňať len finančnú pomoc, ale aj podporu pre libanonské inštitúcie, ako sú ozbrojené sily. Tie sú považované za stabilizačný faktor v krajine.

Charles Michel Nikos Christodulidis Enrico Letta
Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel, cyperský prezident Nikos Christodulidis a bývalý taliansky premiér Enrico Letta
Včera 15:48

Americké orgány sa domnievajú, že útok Iránu na Izrael zo 14. apríla zodpovedal najhoršiemu scenáru, ktorý zvažovali americké spravodajské služby. Biely dom označil jeho rozsah za šokujúci, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ).

Podľa jedného z respondentov novín útok monitorovali americkí predstavitelia v operačnom centre Bieleho domu a Pentagónu. Ako uviedol zdroj, neboli si úplne istí, či izraelský protiraketový systém dokáže útok odraziť.

Rozsah iránskeho útoku prekonal očakávania amerických predstaviteľov aj napriek varovaniam, ktoré USA dostali. WSJ píše, že časť spravodajských správ hovorila o možných úderoch Teheránu na izraelské diplomatické zariadenia mimo krajiny. Postupne americké a izraelské spravodajské služby dospeli k záveru, že útok bol plánovaný na území štátu.

Včera 14:59

Futbalisti Girony zvíťazili v sobotnom stretnutí 32. kola španielskej La Ligy nad Cádizom 4:1. V tabuľke už tak nemôžu skončiť horšie ako na 7. mieste, čo znamená, že sa prvýkrát v histórii predstavia v európskych súťažiach.

Včera 14:57

Niektoré časti južnej Číny zasiahnu silné záplavy, aké sa vyskytujú približne raz za storočie, uviedli v nedeľu tamojšie médiá. Úrady zvyšujú v dôsledku silných dažďov preventívne opatrenia proti katastrofám. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Čína má skúsenosti s extrémnymi poveternostnými podmienkami. V posledných rokoch však krajinu trápia aj záplavy, suchá a rekordné horúčavy.

Včera 14:55

V poľských Tatrách neďaleko Zakopaného v noci na nedeľu zahynul turista, ktorého strhla lavína, informovala tamojšia horská záchranná služba.

Polícia zistila, že išlo o 34-ročného Poliaka. Jeho telo si na preskúmanie vyžiadala prokuratúra.

Včera 14:27

Je potrebné, aby Washington znížil vysoký rozpočtový deficit, napriek tomu, že podporou domáceho dopytu prispieva k rastu svetovej ekonomiky. Uviedla to počas tohto víkendu prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Informovala o tom agentúra Reuters.

MMF predpovedá pre tento rok rozpočtový deficit USA na úrovni 6,67 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z podujatia Prvý parný deň v Železničnom múzeu v starom rušňovom depe v Bratislave

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali