Ján Čarnogurský reaguje na Vladimíra Palka: Politika obrany Slovenska

Bratislava 5. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Vladimír Palko uverejnil dňa 26. marca článok kritizujúci môj predchádzajúci blog uverejnený na POSTOJi.sk. Keď ho Postoj.sk zakryl (zmazal pozn. red.), uverejnil som ho na na www.srspol.sk. Na Palkov článok som napísal odpoveď pod názvom Politika obrany Slovenska. Ponúkol som ho, pochopiteľne, najprv  Postoj- u, keďže reagoval na článok uverejnený v Postoj – i. Postoj však tento článok odmietol uverejniť.

Na snímke Ján Čarnogurský

 

Preto ho zverejňujem nižšie.

Vladimír Palko nastolil závažné otázky vonkajšej obrany Slovenska, presnejšie akú politiku zvoliť pri obrane Slovenska : https://www.postoj.sk/22441/jan-carnogursky-a-robenie-dobrej-politiky-zlymi-prostriedkami.

Reagoval na môj blog uverejnený najskôr na Postoji, potom na webe Slovensko-ruskej spoločnosti. Zhoduje sa so mnou o genéze súčasného obnoveného napätia v Európe a vo svete. Začali s tým Spojené štáty rozširovaním NATO na Východ a obkolesovaním Ruska základňami. Potom sa už nezhodujeme.

Vytýka mi vyzdvihnutie Mariána Kotlebu, predsa politika jeho strany obsahuje obskúrne prvky. Rovnako vyzdvihnutie Slovenských brancov, pretože pôsobenie paramilitantných skupín mimo kontroly štátnej moci je riskantné. A najviac víziu boja chlapa proti chlapovi, Slovákov po boku s Rusmi proti cudzincom, najmä Američanom, ktorí prišli na Slovensko v rámci NATO.

 

Najskôr metodická poznámka

Politická stratégia, hodná toho mena, musí vrcholiť na konci predpokladmi víťazstva. Prípadne aj pri použití mimoriadnych prostriedkov. Najznámejší mimoriadny prostriedok v moderných dejinách Európy je Churchillov výrok z roku 1941, že sa spojí aj s čertom, len, aby porazil Hitlera. Spojil sa so Stalinom a zabezpečil si tak účasť vo víťaznej Trojke na konci vojny.

Michail Gorbačov a ruská inteligencia druhej polovice 80-tych rokov predpokladali, že ak u nich padne komunizmus, Sovietsky zväz a Západ si padnú do náručia a nastane zlatý vek mieru a spolupráce.

V Parížskej charte z novembra 1990, podpísanej európskymi štátmi, USA a Kanadou sa píše: „Éra konfrontácie a rozkolu Európy sa skončila. Vyhlasujeme, že odteraz sa naše vzťahy budú zakladať na vzájomnej úcte a spolupráci.“ Ale USA prijali onedlho prezidentskú smernicu, že budú robiť politiku, aby sa už nenašiel štát alebo zväzok štátov, ktorý by bol schopný konkurovať Spojeným štátom. Začali pripravovať verejnú mienku na rozširovanie NATO.

Žiaľ, zúčastnil sa na tom aj nebohý prezident Václav Havel. Teraz dodatočne sa dozvedáme, že štátom, ktoré chceli vstúpiť do dnešnej Európskej únie, čiže aj nám, dali ako podmienku, aby najskôr vstúpili do NATO. Takúto politiku začali robiť v 90-tych rokoch, keď Rusko bolo v troskách a žiadnym spôsobom ich neohrozovalo. V biblistike sa politika, akú robil Západ voči Rusku, označuje slovom farizejstvo.

Tento štýl politiky pokračuje voči viacerým, najmä bývalým východným štátom, aj nám. Slovenskú armádu transformovali na pomocný zbor Američanov na zahraničných misiách. Nie je schopná brániť Slovensko.

Posledná prijatá koncepcia generálneho štábu budovania armády Model 2015 otvorene hovorí, že priorita budovania armády je jej premena na expedičný zbor. Ale prezident Donald Trump hovorí, že štáty, ktoré neplatia na armádu dosť, čiže aj Slovensko, sa nemôžu spoliehať na pomoc NATO. Kto nás bude potom brániť?

Hovoria nám, že zahraničné základne sa u nás neplánujú. Ale vo Vajnoroch je tzv. integračné centrum NATO a zatiaľ 20 cudzích vojakov. Nechodia síce na tankoch do výcvikového priestoru, ale tým viac sedia pri počítačoch a plánujú prípadné budúce operácie NATO na našom území.

Teraz americká armáda vyhlásila výberové konanie na stavbu „militaryfacility“ na Slovensku. Naše Ministerstvo obrany o ničom nevie. Oni si z nás robia posmech.

 

Prejdem ku konkrétnostiam

Áno, politika Kotlebovej strany obsahuje obskúrne prvky. Vďaka nim nie je nebezpečná, pretože nenájde dôležitú zahraničnú podporu. Bez dôležitej zahraničnej podpory nemôže ovládnuť Slovensko aj keby mala dvojnásobný počet hlasov. Protestovať a nedovoliť základňu NATO na Slovensku by však vedela. Pýtal som sa v blogu, či vidieť iných ústavných politikov (poslancov a členov vlády), ktorí by to dokázali. Ja takých nevidím. Ak niekto vidí, nech napíše. Inak, Viktor Orbán straší argumentom, že bez jeho až revizionistickej politiky by v Maďarsku vyhral Jobbik. Karol Sidor napísal vo svojich pamätiach, že medzivojnové Maďarsko odôvodňovalo svoju politiku „Všetko naspäť“ argumentom, že bez nej by v Maďarsku vyhrali komunisti. Diskusia, ktorú môj blog vyvolal, svedčí, že ako strašidlo je Kotleba celkom vyhovujúci.

Slovenskí branci. Najskôr malá lekcia zo slovenských dejín. Tak sa stalo, že Slovensko vždy bránili dobrovoľníci, pretože štátna armáda buď nebola, zlyhala, alebo mala zlé politické vedenie. V revolúcii 1848/49 Štúr, presnejšie Hurban, zorganizoval dobrovoľníkov na obranu slovenských politických cieľov. Vojensky úplne zlyhali. V Košútovej maďarskej armáde bojovalo viac Slovákov než v Hurbanovej, ale do dejín vošli hurbanovci. V Československých légiách bojovali prebehnuvší frontoví vojaci Česi a Slováci a légie boli vojensky vynikajúce. V „malej vojne“ v marci 1939 bojovali zvyšky československej armády a Hlinkova garda, pretože nový štát ešte nemal armádu. Ako-tak zastavili maďarskú armádu. V Povstaní bojovali zvyšky slovenskej armády a partizáni. Najmä partizáni boli vojensky sklamaním (viď Husák: Svedectvo o SNP), ale politicky poslúžili. Ako píšem vyššie, súčasná slovenská armáda je nebojaschopná na obranu Slovenska. Keď sa v tejto situácii nájdu mladí muži, ktorí cez víkendy cvičia v lese, veď je to záslužné. Nie je ich ani prápor. Súčasná slovenská armáda má menej ako 13 tisíc mužov, čiže bojaschopných môže byť okolo 8 tisíc. To nestačí ani na obranu Bratislavy.

Slovenskí branci majú na svojom webe, že nepodliehajú ani Washingtonu, ani Moskve, ani Bruselu, len Bratislave. Trochu naivné, ale poľní vojaci nie sú na riešenie politických otázok. Spoločenský dopyt na vznik brancov vznikol slabosťou armády. Prečo štát už dávno nevytvoril zákonný rámec pre chlapcov ako sú Slovenskí branci?

V slovenských horách s Rusmi proti Američanom. Azda sa zhodneme, že základne NATO na Slovensku slúžia nátlaku – prípadne až vojne, prípadne až vojne – proti Rusku. Američania by možno tvrdili, že proti raketám z Iránu. Kto na Slovensku by chcel bojovať vo vojne proti Rusku? Pripomínam, že nie tak dávno tisícky Bratislavčanov na Slavíne vypískali prezidenta Kisku, ale aplaudovali ruskému ministrovi Lavrovovi.

A teraz si predstavme dilemu, že Američania sú už tu, ťahajú nás alebo už zatiahli do vojny proti Rusku. Vyhnúť sa účasti môžeme len tak, že dostaneme zo Slovenska (vyženieme) Američanov. Vychádza mi, že by sa to dalo len s pomocou Rusov. Ak by to urobila vláda politicky, bolo by to lepšie, ale zatiaľ vie len ustupovať. Je tento náčrt možnej budúcej situácie realistický? Vie niekto ponúknuť iné riešenie? Opakujem, politickú neutralizáciu Američanov opatreniami vlády považujem za lepšie riešenie.

Politická stratégia musí vyústiť do predpokladov svojho víťazstva. Ponúkol som predpoklady víťazstva ako ich vidím. Vie niekto ponúknuť iné predpoklady víťazstva? Ale víťazstva. Čakám.

Ján Čarnogurský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Martin Klus: Sociálne siete by mali prijať väčšiu zodpovednosť a oveľa aktívnejšie sa zapájať do boja proti šíreniu dezinformácií

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   „Občania majú právo aktívne sa podieľať na určovaní smerovania Európskej únie. Preto verím v skoré spustenie Konferencie o budúcnosti Európy a vítam aj priority nadchádzajúceho portugalského predsedníctva v Rade EÚ. Veľmi dobre reflektujú súčasnú situáciu a hľadajú rovnováhu medzi naštartovaním obnovy Únie po…

Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal aj na sériu diváckych otázok. Jeho odpovede boli viac ako zaujímavé Jednou z otázok, ktorá bola premiérovi položená bola, či ak dorazí na Slovensko očkovacia…

Vláda sa snaží obrať Ústavný súd o jeho základnú právomoc a úplne poprieť právny štát. Dostali by sme sa na úroveň Indie 80-tých rokov

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   V súčasnosti sa rozhoduje v skrátenom legislatívnom konaní aj o tom, či sa poprie právomoc Ústavného súdu SR rozhodovať o súlade ústavných zákonov s Ústavou SR K uvedenému najskôr poznamenávam, že takýto zásadný návrh mal byť predložený v rámci riadneho pripomienkového konania a…

Dnes bude zamračené s teplotou do 4 stupňov, na severe a východe bude snežiť

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku zamračené, neskôr miestami zmenšená oblačnosť. Na severe a východe na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky Inde zrážky len ojedinele a prevažne dažďové. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od…

Minister Mičovský odvolal šéfa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský v piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu. „Dôvodom na odvolanie generálneho riaditeľa Mateja Vigodu je zdynamizovanie transformačných procesov a nastavenie účinnej obchodnej politiky,“ vyjadril sa minister Ján Mičovský. Dočasne povereným…

Belousovová sa nemieni ospravedlniť za svoj nekompromisný status ku kauze Kollára a jeho priateliek: „To, čo sa tu od volieb deje, sa slušne komentovať nedá“

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marián Peiger)   Bývalá podpredsedníčka Národnej rady Anna Belousovová vo štvrtok ostro odsúdila konanie súčasného šéfa parlamentu Borissa Kollára kvôli návštevám, ktoré prijíma v nemocnici napriek celoplošnému zákazu kvôli covidu-19. Podľa niektorých to však vulgarizmami na adresu Kollárovych priateliek prehnala "Za nič sa ospravedlňovať nebudem!" Anna…

Marian Kotleba k voľbe generálneho prokurátora: Tomáš Honz nie je náš favorit

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba hovorí, že poľovačka na predošlé vedenie justície a štátu, napriek nejakému pravdepodobnému reálnemu základu, je teatrálnym organizovaným spôsobom ako likvidovať a zastrašovať Hlavné správy: Máme tu voľbu generálneho prokurátora. Koho budete voliť vy? Kotleba: „V podstate…

Za vraždou vedca sú podľa Rúháního USA a ich žoldnier Izrael

0 icon

Teherán 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Iranian Presidency Office via AP)   Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že s podporou Spojených štátov zavraždil popredného iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího "Imperializmus a jeho sionistický žoldnier opäť raz stoja za krviprelievaním a smrťou iránskeho vedca," cituje agentúra DPA sobotňajšie vyjadrenie Rúháního v štátnej…

Habera: „Byť dobrým politikom a vodcom je niečo úplne iné ako predvádza Matovič.“ Toto odkázal premiérovi

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Aj hudobník Pavol Habera otvorene vyjadril svoj názor na politiku súčasnej vládnej koalície. Najmä u premiéra Igora Matoviča sa mu nepáči "diktátorstvo, detinská urážlivosti či prehnané vylievanie svojich pocitov".Uviedol to na sociálnej sieti Instagram Habera vo svojom príspevku poukázal aj na rozdielny prístup…

Federálny súd v Pennsylvanii odmietol žalobu. Pre Trumpa sa však otvorila cesta na Najvyšší súd

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:archív HSP)   Federálny odvolací súd v piatok zamietol žalobu Trumpovho volebného tímu na priebeh volieb v Pensylvánii. Zrušil tak rozhodnutie sudcu, ktorý vydal predbežné opatrenie a zastavil certifikáciu Bidena ako víťaza volieb v Pennsylvanií Pre Trumpa sa tak ale otvorila možnosť pre prenesenie kauzy až k…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

Peter Švec

Odstráňme systémovú nespravodlivosť spôsobenú nepripravenosťou vládcov!

0icon

V živote ľudí existujú tri základné túžby. Prvou je túžba po prežití, teda schopnosti postarať sa o základné životné potreby pre seba a svojich blízkych, vrátane potomstva. Druhou je túžba po bezpečnosti vo všetkých aspektoch, vrátane ochranných funkcií, táto zahŕňa aj aspekty prvej túžby: prežitia. Treťou je túžba po spravodlivosti, takisto vo všetkých…

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Ako môže tvoje oblečenie ovplyvniť tvoj úspech?

0 icon

Štúdia ukázala, že je možné sa dozvedieť veľa o osobnosti človeka, napríklad stav, vek a príjem, len z pohľadu na fotografiu jeho topánok. V tejto súvislosti má fráza „Vždy sa oblečte pre úspech“ ďalší, veľmi praktický význam. Oblečenie totiž môže naozaj zaručiť tvoj úspech! 1. Vďaka neobvyklému oblečeniu vyzeráš kompetentnejšie

900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 1. časť

0 icon

Niektoré udalosti sú také bizarné a zjavne nevysvetliteľné, že sa okolo nich nevyhnutne musí objaviť nejaká tá konšpiračná teória. Jednou takou udalosťou je aj masaker v Jonestowne, pri ktorom spáchalo samovraždu 900 ľudí, členov sekty žijúcich v Guyane, tým, že vypili ovocný nápoj z prášku v kombinácii s kyanidom. Veľkú časť mŕtvych tvorili aj deti, ktorým…

Dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

28Všetci vieme, že život je tvrdý, takže po celý náš život vystavujeme svoju "tvár" a čakáme, či príde tvrdá rana. Občas však príde niečo nečakané a tieto dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce, ti ukážu, čo nečakané sa udeje. Jedného dňa však uvidíš predavačku, ako maľuje nechty dievčaťu, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Vo svete IT

Samsung ukazuje, ako by mohli v budúcnosti vyzerať skladateľné smartfóny. Páčia sa vám predstavy spoločnosti?

0 icon

Približne 3 až 4 roky dozadu si mnohí z nás nevedeli poriadne predstaviť, ako budú vyzerať skladateľné smartfóny vrátane toho, aké bude ich využitie v praxi. Dnes sú na trhu dostupné už viaceré modely tohto typu. Ide napríklad o smartfóny ako Galaxy  Z Fold, Galaxy Z Flip a ďalšie. Mnohé…

„Pomocou umelej inteligencie pomôžeme dronom nájsť stratených ľudí v lesoch“ hovoria autori novej štúdie

0 icon

Trojica výskumníkov z Johannes Kepler University prišla so zaujímavým riešením ako je možné využiť umelú inteligenciu na to, aby vylepšili termálnu kameru za účelom, aby bola schopnou identifikovať stratené osoby v lesoch. Ich práca bola publikovaná v známom žurnály Nautre Machine Intelligence. David Schedl, Indrajit Kurmi a Oliver Bimber v rámci…

„Niektorí americkí politici nás chcú zlikvidovať, a nie napraviť“ hovorí zakladateľ spoločnosti Huawei

0 icon

Hoci to podľa finančných výsledkoch spoločnosti Huawei nevyzerá, že spoločnosť aktuálne prežíva jedno z najťažších období vo svojej histórii, tak opak je pravdou. Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei aktuálne bezmála už 2 roky čelí sankciám zo strany amerických úradov pričom situácia je vypuklou obzvlášť v posledných mesiacoch. Dôvodom je,…

Kolobežka KUGOO KIRIN M4 – maximálka až 45 km/h, dojazd na úrovni 45 km aktuálne za cenu, aká tu ešte nebola

0 icon

S elektrickými kolobežkami sa vo väčších mestách už stretávame na dennej báze. Moderný trend osobnej prepravy naberá na sile a spolu s ním prichádzajú na trh neustále nové modely, ktoré sa snažia nalákať potencionálneho zákazníka na najnovšie technické vychytávky. Veľká časť elektrických kolobežiek na trhu však nespĺňa všetky požiadavky, ktoré od nich…

Príbeh „posledného sovietskeho občana,“ kozmonauta, ktorý ostal uviaznutý vo vesmíre

0 icon

18. mája 1991 sa kozmonaut Sergei Krikaľov vydal na sovietsku vesmírnu stanicu Mir. Počas jeho pobytu na vesmírnej stanici však štát, ktorého bol občanom prestal existovať. Vďaka tomu bol Krikaľov aspoň na pár mesiacov „posledným Sovietskym občanom,“ píše portál IFLScience.com Krikaľov pracoval ako raketový inžinier a zároveň bol aj členom…

Armádny Magazín

Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúš

Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

0 icon

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj pr

Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretin

Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Prezident Zeman podporil Česko - Nemeckú zbrojársku kooperáciu

0 icon

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktický

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA