Hrubé správanie Macrona na stretnutí s Trumpom nahráva Rusku a Číne

Hrubé správanie Macrona na stretnutí s Trumpom nahráva Rusku a Číne

Paríž 5. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

 

Andrew Foxall na portáli Telegraph publikoval článok, v ktorom tvrdí, že hrubé správanie Macrona pri stretnutí s Trumpom nahráva Rusku a Číne

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (druhý zľava) a americký prezident Donald Trump (druhý sprava) po fotení spoločnej fotografie na summite lídrov členských krajín NATO v anglickom Watforde 4. decembra 2019. Zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron, nórska premiérka Erna Solbergová, nemecká kancelárka Angela Merkelová, poľský prezident Andrzej Duda a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis

Macron sa už v minulosti vyjadroval o tom, že NATO je v “klinickej smrti” a takisto uviedol, že nepriateľom NATO nie je Rusko alebo Čína, ale medzinárodný terorizmus.

Reklama

Včera na Twitteri, po stretnutí s Donaldom Trumpom francúzsky prezident Macron svoje slová potvrdil.

Briti, ktorí sú úzko naviazaní na Američanov Macronove slová kritizujú, pretože v Macronových vyhláseniach vidia okrem iného snahy zvýšiť geopolitický význam Francúzska minimálne v Európe a EÚ.

Reklama

Macron navrhuje, aby sa Európa bránila sama a vytvorila vlastné ozbrojené sily, takže by už nebola závislá na Američanoch. Koncepcia Macrona vychádza z princípov európskej strategickej autonómie a vojenskej i technologickej suverenity Európy, s čím čoraz viac Európanov súhlasí, pretože americko-európske transatlantické vzťahy prechádzajú dnes zaťažkávacou skúškou.

Francúzi sa stavajú voči Američanom a NATO kriticky už dlhšiu dobu. Ešte v roku 1966 získali Francúzi značne autonómne postavenie a do zostavy NATO sa Francúzi vrátili v širšej miere až v roku 2009. Francúzov kvôli ich postoju k Američanom kritizujú proamerické elity v Poľsku, Británii a Nemecku, Merkelová sa nechala počuť že pre Nemecko je dnes ešte dôležitejšie zachrániť NATO, ako tomu bolo v časoch Studenej vojny.

Podobne kriticky sa stavajú k Macronovým predstavám aj Briti, ktorí sú už jednou nohou von z EÚ a svoju ďalšiu existenciu vidia v čoraz užšej spolupráci s USA. Macronove kroky podľa Britov NATO oslabujú, pozitívne hodnotia len snahy Macrona presvedčiť Európanov aby zvýšili financie na obranu.

Francúzi dnes na obranu dávajú 1,84% svojho HDP, Američania tvrdia, že treba platiť minimálne 2% a chcú, aby Európania kupovali americké zbrane. Francúzi do zbrojenia vkladajú približne 16 miliárd euro. S kritikou na Macronovu adresu vystúpila aj bývalá nemecká ministerka obrany Ursula von der Layen, ktorá podľa kritikov až priveľmi protežuje americké záujmy na úkor Nemecka a EÚ.

Andrew Foxall tvrdí, že Macron sa mýli, keď tvrdí, že Rusko nie je súperom NATO a z Rusov možno spraviť partnerov, ak sa začne Európa správať rozumne a obmedzí režim sankcií, ktorý je výhodný len Američanom. Foxall v článku vychádza z myšlienok britského analytika Keira Gilesa, ktorý patrí k najvýznamnejším kritikom ruskej politiky a ktorý sa plne stotožňuje s princípmi americkej a britskej zahraničnej politiky.

Reklama

Podľa Foxalla by nemal Macron zabúdať, že Rusko sa správa agresívne voči západným spojencom, vtrhlo do Sýrie a na Krym, ovplyvňovalo francúzske a americké prezidentské voľby. Podľa Foxalla sa Macron mýli aj vo svojom hodnotení Číny, Čína sa tiež začína správať agresívne, kradne cudzie technológie a zvyšuje medzinárodné napätie (rozumej Čína sa aktivizuje v Juhočínskom mori, ktoré sa nachádza pri čínskych brehoch, tam sa predsa môžu aktivizovať len americké bojové lode). Čína nedodržiava sankcie voči Iránu a podporuje aj venezuelský režim, čo je pre Foxalla takisto potvrdením skutočnosti, že Čína ohrozuje transatlantické hodnoty a demokraciu.

Andrew Foxall v závere svojho článku tvrdí, že NATO sa musí adaptovať na meniaci sa medzinárodný systém, pretože jednopolárny svet je už minulosťou a multipolárny svet kladie iné nároky na NATO ako tomu bolo v minulosti. Jednotky NATO by mali byť oveľa mobilnejšie, je potrebné prehĺbiť vzájomnú spoluprácu medzi jednotlivými jednotkami členov NATO a najdôležitejšie je posilniť vzájomnú jednotu. NATO musí určite začať riešiť aj problémy s Čínou, ktorá sa stala strategickým konkurentom. Macronova politika a predstavy jednotu NATO podľa britského autora len oslabujú.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:49

 


 

09:10

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dúfa, že s americkým prezidentom Joeom Bidenom dokážu prekonať svoje nezhody ohľadom vojny v Pásme Gazy.

09:00

Európske spoločnosti, pôsobiace v Číne, hodnotia situáciu na miestnom trhu negatívnejšie ako kedykoľvek predtým. Podiel firiem, ktoré vnímajú svoje vyhliadky na rast v nasledujúcich dvoch rokoch pesimisticky, vzrástol na 23 %, zatiaľ čo v minuloročnom prieskume ich bolo len 9 %.

08:50

Produkcia stavebníctva v marci 2024 tvorila hodnotu 484,3 milióna eur a v porovnaní s minuloročným marcom sa znížila o 9,4 %. Segment stavebníctva tak evidoval jej pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne poklesla o 7,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zaostávanie domácej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o 10,2 % a tiež v opravách a údržbe o 4,9 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva.

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

08:32

Prejavy agresívneho správania sa verejnosti, nielen voči strážcom prírody, ministerstvo životného prostredia (MŽP) odsudzuje. V reakcii na stredajší (8. 5.) incident v Tatranskom národnom parku (TANAP) to uviedli z odboru komunikácie MŽP. Verejnosť vyzvali, aby sa pri návštevách chránených území riadila platným návštevným poriadkom a rešpektovala pokyny.

07:42

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.

“Momentálne sa o tom diskutuje,” uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.

07:30

Hamas v piatok skoro ráno oznámila, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela. Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že “v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách” Izraela.

07:10

Oceňovaného iránskeho režiséra Mohammada Rasúlofa odsúdil súd v Iráne na osem rokov väzenia, zbičovanie, pokutu a konfiškáciu majetku. Rozsudok bol vynesený tesne pred režisérovou plánovanou cestou na filmový festival v Cannes.

Podľa právnika Babaka Pakniu boli zámienkou pre režisérovo stíhanie a odsúdenie jeho verejné vyhlásenia, ako aj hrané filmy a dokumenty, ktoré vytvoril a ktoré sú podľa súdu “príkladom konšpirácie s úmyslom spáchať zločin proti bezpečnosti krajiny”.

06:50

Michail Mišustin zostane predsedom ruskej vlády. Vladimir Putin predložil Mišustinovu kandidatúru na post predsedu vlády Štátnej dume.

Hlasovanie o potvrdení Mišustina vo funkcii predsedu vlády sa uskutoční dnes.

06:39

Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) vo štvrtok oznámil, že dočasne zatvoril svoju pobočku vo východnom Jeruzaleme. Došlo k tomu v dôsledku série útokov zo strany židovských osadníkov.

05:37

Spoločnosť Warner Bros. oznámila ďalší prequel k Pánovi prsteňov. Film s pracovným názvom “The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum” bude venovaný Glumovi.

Práce na scenári sa už začali. Premiéra je naplánovaná na rok 2026.

04:41

Poľský sudca Tomasz Szmydt, ktorý pred stíhaním pre špionáž utiekol do Bieloruska, bol vo štvrtok zbavený právnej imunity, čím sa otvorila cesta pre jeho potenciálne obvinenie. Bielorusko v pondelok potvrdilo, že sudca Szmydt prekročil hranice z Poľska. Szmydt, ktorý má blízko k bývalej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), označil vyšetrovanie vedené voči nemu v Poľsku za vykonštruované.

Včera 20:32

Srbská ministerka Dubravka Djedovičová Handanovičová podpísala vo štvrtok memorandum o porozumení medzi srbskou vládou a čínskou spoločnosťou Hunan Rich Photovoltaic Science and Technology o projekte výstavby továrne na solárne panely v meste Paračin v centrálnej časti krajiny. Na základe memoranda sa obe strany zaviazali prehĺbiť spoluprácu v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Informovala agentúra Tanjug.

Včera 20:26

Čínska spoločnosť BYD postaví svoju prvú európsku továreň na výrobu elektromobilov v Maďarsku. Vyhlásil to vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V meste Segedín na juhu krajiny sa už realizujú stavebné práce a prvé autá opustia výrobné linky budúci rok, dodal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali