Hlavné udalosti z vojny na Ukrajine

Bratislava 5. júla 2022 (HSP-Maxim Guchek/BelTA Pool Photo via AP, TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny

Šojgu Putin
Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

 

21:33 – Ruské jednotky obsadili Novoluhansko v Doneckej oblasti (západne od Svetlodarsku a južne od Bachmutu).

Uviedol to poradca šéfa OB Oleksij Arestovyč v relácii Feygin Live.

Táto skutočnosť nebola v súhrne generálneho štábu uvedená.

 

 

20:52 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tejto hodiny z pohľadu ruskej strany:

– Ukrajinský premiér Šmygal povedal, že odovzdal kandidatúru krajiny na vstup do OECD

– Johnson: Spojené kráľovstvo v najbližších týždňoch dodá Ukrajine 10 samohybných delostreleckých systémov

– Švajčiarsky prezident Cassis sa postavil proti zabaveniu ruského majetku v prospech Ukrajiny

– RT: Azovskí velitelia, ktorí sa vzdali v Mariupole, boli prevezení do špeciálneho zariadenia v Rusku

– Vysoký komisár OSN je znepokojený zatýkaním Ukrajincov SBU za podporu Ruska

– Súd vo Ľvove zakázal Komunistickú stranu Ukrajiny a stranu Šťastná Ukrajina

– The Telegraph: Západ zníži pomoc Ukrajine kvôli nezmyselnosti podpory Kyjeva

– Šojgu: Kyjev už dostal zo Západu viac ako 28 000 ton vojenského materiálu

– Turecko chce dosiahnuť dohodu s Ruskom a Ukrajinou o obilnom koridore do 10 dní

– Ministerstvo DĽR: Obyvateľom Mariupola sa obnoví bývanie bezplatne

 

20:35 – Hlavné body z večerného prejavu prezidenta Ukrajiny Zelenského

1. V hlavnom meste a vo väčšine regiónov bol dnes večer vyhlásený letecký poplach. Predtým v mnohých mestách dlho chýbal. Nie je však potrebné hľadať pre to vysvetlenie. Dnes v noci bol v mnohých mestách opäť vyhlásený letecký poplach. Proti Chmelnickému regiónu bol spustený raketový útok. Opäť boli zasiahnuté Sumská, Nikolajevská a Dnepropetrovská oblasť. Niektoré z rakiet zostrelila protivzdušná obrana.

2. Našou úlohou je poskytnúť Ukrajine ochranu pred raketovými útokmi už tento rok. Nezáleží to však len od nás, ale aj od našich partnerov.

3. Dnes hovoril s britským premiérom a poďakoval mu za rozšírenie vojenskej pomoci Ukrajine o 100 miliónov libier. Diskutovali sme aj o systéme záruk pre Ukrajinu.

4. Zúčastnil sa na konferencii organizovanej časopisom The Economist, ktorej hlavnou témou bola Ukrajina.

5. Zhrnul výsledky dvojmesačnej práce na charitatívnej platforme United 24. Podarilo sa jej vyzbierať viac ako 2 miliardy hrivien.

6. Dnes sa veľa diskutovalo o rozhodnutí generálneho štábu o získaní povolenia na odchod pre brancov, odvedencov a záložníkov. V spoločnosti dochádza k nepochopeniu a dokonca k rozhorčeniu. Náčelníkovi generálneho štábu a hlavnému veliteľovi som nariadil, aby sa mi zajtra hlásili na porade. Sľubujem, že ľudia si s tým poradia. Prosím, aby ste v budúcnosti takéto rozhodnutia neschvaľovali bezo mňa.

 

20:29 – Zostávajúce ruské vybavenie je Achillovou pätou okupačnej armády, povedal dôstojník azerbajdžanskej armády a vojenský analytik Agil Rustamzadeh.

Podľa experta sa schopnosti Ruska každým dňom znižujú. Nepriateľské vybavenie stačí na to, aby sa straty vyrovnali ešte 1-2 mesiace.

“Skutočne strácajú schopnosť presne zásobovať armádu hlavne technikou. Z tých tankov, delostrelectva, ktoré skladovali, budú môcť použiť 10-15 %. Nie je to malé množstvo, je to povedzme 300-500 tankov. To znamená, že za 1-2 mesiace budú mať možnosť doplniť armádu vybavením. A údery na nepriateľa by sa mali uskutočňovať hlavne ničením jeho techniky – je to jeho Achillova päta,” povedal Rustamzadeh.

 

19:29 – Ťažké boje prebiehajú na okraji Luhanskej oblasti pri Lysyčansku, uviedol regionálny gubernátor Serhij Hajdaj v komentári televízneho maratónu.

Podľa neho Rusi nasadili veľa síl a prostriedkov a snažia sa neustále budovať priechody, aby mohli presúvať viac techniky.

“Vybavenie je zastarané, ale je ho veľa,” dodal Gajdaj.

 

19:21 – Kaliningradská oblasť pripravila “odvetné opatrenia” pre Litvu, ktorá zakázala pozemný tranzit do oblasti cez svoje územie.

Podľa regionálneho guvernéra Antona Alichanova, ak bude konflikt s Litvou pokračovať, Moskva môže úplne zakázať dovoz a vývoz akéhokoľvek tovaru cez pobaltské krajiny do Ruska.

“Ekonomická reakcia Ruska na Pobaltie je oveľa účinnejším opatrením a je mimoriadne ničivá, porovnateľná s neutrónovými zbraňami. Rusko môže spôsobiť, že polovica litovskej ekonomiky zanikne,” povedal Alichanov.

 

18:20 Dopyt po ukrajinských vojenských dlhopisoch je na nízkej úrovni.

Ako povedal poslanec ľudu Jaroslav Zheleznjak ns svojom kanáli TG, prvá aukcia vojenských dlhopisov v júli priniesla len 128 miliónov UAH.

„Náš rozpočet stále viac závisí od zahraničnej pomoci,“ píše poslanec.

 

18:18 Hlavné body večerného zhrnutia Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny: 

1. V Charkovskej oblasti sa Rusi neúspešne pokúsili zaútočiť v oblasti Sosnovky.

2. Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili ofenzívu ruských vojsk v oblasti Krasnopolje (Donecká oblasť, na diaľnici Izyum-Slavjansk).

3. Na východe Doneckej oblasti Rusi sústredili svoje úsilie na ovládnutie cesty Bachmut-Lysičansk a pokúsili sa dobyť Belogorovku (dedinu na tej istej diaľnici).

4. V tom istom regióne ruské jednotky útočia na Disputed (východne od Severska) a Veršinu (južne od Bakchmutu), boje pokračujú.

 

17:56 – Rusko začalo sťahovať svoje jednotky od fínskych hraníc, píše fínsky portál Yle.

Sťahovanie techniky bolo zaznamenané vo vojenskej jednotke 34667, ktorá sa nachádza v obci Alakurtti v regióne Murmansk, 70 kilometrov od hraníc s Fínskom. Táto časť patrí do Severnej flotily Ruskej federácie, najnovšieho ruského vojenského okruhu. Vojenskú jednotku s technikou mohlo podľa vojenských expertov opustiť až 800 vojakov (spolu to bolo 2 100 ľudí). Odborníci pripúšťajú, že Rusko sa ich rozhodlo previesť na Ukrajinu, aby sa zúčastnili vojny.

 

17:46 – Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok opäť zopakoval tvrdenie, že Rusko do bojov prebiehajúcich v rámci “špeciálnej vojenskej operácie” na Ukrajine neposiela brancov.

S odvolaním sa na správy ruských médií o tom informovala agentúra Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin dlhodobo popiera, že by Moskva do bojov na Ukrajine vysielala novoodvedených vojakov a tvrdí, že sa na nich zúčastňujú len profesionálni príslušníci armády a dôstojníci.

 

12:32 – Británia sa domnieva, že hlavná bitka o Ukrajinu sa nebude odohrávať na východe, ale na juhu krajiny.

Neil Melvin, vojenský expert think tanku Royal Joint Institute of the British Armed Forces, sa vyjadril takto.

Podľa jeho názoru je ruské víťazstvo v Luhanskej oblasti taktické, ale “kľúčová vojenská bitka ešte len príde”.

“Myslím si, že ide o taktické víťazstvo, za ktoré muselo Rusko zaplatiť obrovskú cenu. Trvalo 60 dní, kým sa dosiahol veľmi pomalý pokrok. Myslím si, že Rusi môžu vyhlásiť istý druh víťazstva, ale kľúčová vojenská bitka je ešte len pred nami,” citovala Sky News experta.

Podľa neho sa rozhodujúca bitka o Ukrajinu pravdepodobne nebude odohrávať na východe, kde Rusko zasadzuje hlavný úder, ale na juhu, kde Ukrajina začala protiofenzívu s cieľom získať späť svoje územie.

“Tu vidíme Ukrajincov postupovať okolo Chersonu. Začínajú sa tam protiútoky a myslím si, že je pravdepodobné, že sa dynamika presunie na južnú Ukrajinu, ktorá sa potom pokúsi začať rozsiahlu protiofenzívu s cieľom zatlačiť Rusov späť,” povedal Melvin.

 

12:28 – Muži v brannom veku na Ukrajine nebudú môcť bez povolenia veliteľa opustiť mesto. Zákaz sa považuje za škandalózny.

 

12:15 – Leonkov: USA skrývajú skutočný počet raketometov HIMARS dodaných Ukrajine: “Môžu ich byť desiatky”.

Američania opäť všetkým klamali, keď pred verejnosťou zatajili skutočný počet raketových systémov HIMARS dodaných Ukrajine. Vojenský expert Oleksij Leonkov sa domnieva, že počet raketometov dodaných Ukrajine je oveľa vyšší ako oficiálnych 8.

Odpaľovacie zariadenia sú na Ukrajinu dodávané nie s neriadenými raketami, ale s riadenými strelami, ktoré sú schopné vykonávať korekcie. Môžeme ich nazvať veľmi presnou muníciou, ktorá zasiahne presne tie správne súradnice, vysvetlil analytik.

Podľa predstaviteľov DĽR boli dnes počas masového ostreľovania civilistov v Donecku prvýkrát na Donbase použité HIMARS. Strelci tak presne vedeli, na ktoré súradnice sa trafili.

Ruskému letectvu sa zatiaľ nepodarilo zasiahnuť HIMARS.

 

11:00 – Najdôležitejšie informácie z obedňajšieho brífingu ruského ministerstva obrany:

– V Charkove zničili vysoko presné zbrane až 150 vojakov a 12 jednotiek vojenskej techniky AFU

– Vysoko presné zbrane zasiahli 2 veliteľské stanovištia AFU v DĽR, 4 sklady v Charkovskej oblasti a personál a vybavenie v 18 okresoch

– V rámci protibatériového boja boli zasiahnuté 4 delostrelecké čaty systémov Uragan a Grad MLRS ukrajinských ozbrojených síl v DNR a delostrelecká čata húfnic Hyacinth-B v Chersonskej oblasti

– Operačné a armádne letectvo, raketové vojská a delostrelectvo zasiahli 3 veliteľské stanovištia AFU, 2 sklady munície v Mykolajivskej oblasti a DNR, radar systému S-300 SAM v Mykolajivskej oblasti, živú silu a techniku AFU v 63 okresoch

– V Chersonskej oblasti bolo v dôsledku vzdušného boja zostrelené lietadlo Su-25 ukrajinských vzdušných síl

– Sily protivzdušnej obrany zostrelili 3 ukrajinské bezpilotné lietadlá v Chersonskej oblasti, Charkovskej oblasti a LNR, 3 rakety Tochka-U v Chersonskej oblasti a LNR, 8 striel MLRS v Charkovskej oblasti

 

9:09 – Situácia na Ukrajine a na Donbase k tejto hodine podľa ruskej strany:

– Brjanský gubernátor Bogomaz povedal, že dedinu Žernovo ostreľovala Ukrajina

– Gubernátor Kurskej oblasti Starovoit uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali hraničné body

– Patrušev: Rusko dosiahne ciele špeciálnej operácie na Ukrajine

– DĽR obvinila švédskeho žoldniera

– Člen ukrajinskej armády sa vzdal úradom v Chersone a ukázal, kde má zbrane

– Ruský vyšetrovací výbor si od ruskej Federálnej gardovej služby vyžiada údaje o práci OBSE v záujme ukrajinských špeciálnych služieb

– Lavrov: Západ blokuje médiá poskytujúce objektívne informácie o Ukrajine

– Záporožská jadrová elektráreň je nútená pokračovať v dodávkach elektriny na Ukrajinu

– Novinári televízie NTV sa dostali pod paľbu v Doneckej ľudovej republike

– Ukrajinské ozbrojené sily ostreľujú Krasnyj Partizan v Doneckej ľudovej republike, pričom zranili dve ženy

 

8:38 – Gubernátor mesta Brjansk (v Rusku) informoval o ostreľovaní miest Ukrajinou. Podľa neho bolo na obec Žernovo v Suzemskom okrese vypálených 18 výstrelov.

 

8:02 – Kurská oblasť hlásila ostreľovanie pohraničnej oblasti z Ukrajiny

“Dnes ráno sa opäť začalo delostrelecké ostreľovanie pohraničných osád Gluškovského okresu. Zásahy boli zaznamenané v obci Markovo, v obci Tetkino sa opäť explodujú granáty. Ostreľovanie pokračuje, všetky podrobnosti neskôr,” povedal gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovoit.

 

7:38 – Západ v súčasnosti jednoducho nemá potrebné množstvo zbraní na veľkú kontinentálnu vojnu, ktorú Ukrajina teraz potrebuje

Oleksij Arestovič to povedal v relácii Marka Fejgina.

“Toto je najväčšia vojna od roku 1945. A keďže Západ zúfalo a dôsledne odzbrojoval, zabíjal armádu a vojenský priemysel (okrem USA), ukázalo sa, že keď treba dať (zbrane) nie irackej alebo afganskej armáde, ale výstroj a výzbroj pre veľkú kontinentálnu vojnu, sklady túto výzbroj jednoducho nemajú. Musí sa vyrobiť. A práve sa vyrába. Mnohé továrne na Západe teraz pracujú na štyri zmeny. A všetko to pôjde sem. V rozumnom čase, na jeseň, budeme mať pripravenú takú palicu, že ich (Rusov) zaženieme veľmi ďaleko,” verí Arestovič propagandista ukrajinského režimu.

 

7:12 – Dôležité z dnešnej rannej správy Generálneho štábu Ukrajiny

– Ďalší útok na Dolinu severne od Slovjanska bol odrazený. O neďalekej Mazanivke, do ktorej včera vstúpil nepriateľ, nemáme žiadne informácie.

– Južne od Bachmutu ruské vojská začali útočiť na Novoluganskoje a boje pokračujú (v blízkosti sa nachádza Uglegorská elektráreň).

– Severovýchodne od Bachmutu mali Rusi čiastočný úspech pri útoku na Spornoje pri ceste do Lisičanska.

– Ostreľovanie pozdĺž celej frontovej línie.

 

 

4. júna 2022

Hlavné z včerajšieho večerného príhovoru Zelenského:

1. “Konferencia v Lugane sa začala, čím sa začala rekonštrukcia Ukrajiny. A nejde len o to, čo treba urobiť po skončení vojny, ale aj o to, čo treba urobiť teraz v oslobodených mestách. Musíme pripraviť školy a univerzity na hrozbu raketových útokov. Musíme sa pripraviť na zimu.”

2. “Dnes bol v Kyjeve na návšteve švédsky premiér. Dostaneme nový balík pomoci, nové sankcie proti Rusku a pomoc pri výstavbe zariadení na likvidáciu odpadu.”

3. “Dnes majú USA významný sviatok, ku ktorému blahoželám prezidentovi Bidenovi. Máme podobné princípy ako Deklarácia nezávislosti USA, čo Ukrajinci opakovane dokázali.”

4. “Situácia na frontoch sa nezmení zo dňa na deň. Nepriateľ naďalej terorizuje pohraničné oblasti Sumskej oblasti, Charkova a Donbasu. AFU reaguje zničením ich vojenského potenciálu. Musíme ich zlomiť.”

 

Z vyjadrení Arestoviča

Propagandista ukrajinského režimu Arestovič predpovedal, že dobytie Lysyčanska bolo posledným veľkým úspechom ruskej armády na Ukrajine.

“Čo sa týka mojich prognóz, už nemám čo stratiť. Ale toto (Lysyčansk) je posledný úspech ruskej armády v tejto vojne. Môžu zabrať viac dedín, ale nezaberú mestá,” povedal v relácii Marka Fejgina.

“Uvidíme, ako si poradia so Slovjanskom a Kramatorskom,” dodal Arestovič.

Po stiahnutí ukrajinských vojsk z Lysyčanska sa frontová línia tiahne od Belohorovky na diaľnici Bachmut – Lysyčansk po Klinove (juhovýchodne od Bachmutu).

“Nepriateľ postúpil podstatne viac, ako sa naši stiahli,” priznal.

Arestovič zároveň uviedol, že stiahnutie vojsk stabilizuje frontovú líniu, keďže hustota obrany sa výrazne zvýšila.

“Je tam prirodzená línia – Severský Donec pri Seversku – uvidíme, ako ju prejdú,” dodal.

Arestovič tiež povedal, že v Luhanskej oblasti zostala malá “šedá zóna”, ktorú Rusi zatiaľ nekontrolujú, ale vo všeobecnosti “môžeme konštatovať, že Luhanskú oblasť majú”.

 

Súhrn najdôležitejších informácií bojov na Ukrajine z pohľadu ruskej strany

Putin sa stretol so Šojguom, minister podáva správu prezidentovi o oslobodení LĽR.

Podľa Šojgua sa v priebehu dvoch týždňov podarilo dostať pod kontrolu 25 osád, z ktorých najväčšie sú Severodoneck, Zolotoe, Gorskoe, Volčejarovka s celkovou rozlohou 670 km2.

Ukrajinské jednotky pri ústupe zanechali v Lysyčansku 39 tankov a iných obrnených vozidiel, 11 diel a mínometov a 48 protitankových raketových systémov, celkové straty ukrajinských jednotiek za dva týždne dosiahli viac ako 5 000 ľudí, z toho 2000 zabitých, povedal Šojgu.

Ruská armáda a armáda LĽR zničili za posledné dva týždne 196 ukrajinských tankov a obrnených vozidiel, 12 lietadiel a jeden vrtuľník, 166 kusov poľného a mínometného delostrelectva a 216 vozidiel rôzneho určenia.

Putin uviedol, že jednotky zapojené do oslobodzovania LĽR by si mali oddýchnuť a budovať svoje bojové schopnosti, zatiaľ čo skupiny Vostok a Západ by mali plniť svoje úlohy počas špeciálnej operácie podľa rovnakého plánu.

Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili osem ukrajinských dronov a zachytili 11 striel z raketometov Uragan v LĽR, DĽR a Charkovskej oblasti.

Ruské letectvo použilo vysoko presné zbrane na zasiahnutie miest dočasného rozmiestnenia dvoch ukrajinských brigád v Charkove, v ktorých sa nachádzalo približne 200 ukrajinských vojakov; vo vzdušnom boji na oblohe nad DĽR bola zostrelená ukrajinská stíhačka Su-25 a ruské letectvo použilo vysoko presné zbrane na zasiahnutie štyroch ukrajinských čiat MLRS v rôznych osadách v DĽR.

Ukrajinskí neonacisti zamínovali mosty cez rieku Kryga v Belopoľsku v Sumskej oblasti, chcú ich vyhodiť do vzduchu a zo zásahov obviniť ruské ozbrojené sily, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinské jednotky pri ostreľovaní územia DĽR prvýkrát použili americké raketomety HIMARS, uviedol vedúci kancelárie ÚVK Jakubov.

 

Hlavné udalosti za 4. jún z pohľadu ukrajinského generálneho štábu

Generálny štáb informuje, že AFU odrazila ruský útok v Belogorovke na diaľnici Lysyčansk – Bachmut.

Uvádza sa tiež, že AFU prinútila Rusov stiahnuť sa po ich ofenzíve smerom k elektrárni Uglegorska a neúspešnom prieskume bojom pri Berestovom (tiež na diaľnici Bachmut – Lysyčansk).

V Charkovskej oblasti ukrajinské jednotky “tvrdo potlačili” pokus o ofenzívu ruských síl smerom na dedinu Sosnovka.

Na slavjanskom smere Rusi vedú ofenzívu v smere na osadu Mazanovka s “čiastočným úspechom”.

V Čiernom mori sú v pohotovosti tri nosiče vysoko presných zbraní, ktoré sú pripravené na raketové údery proti cieľom na Ukrajine. Kombinovanú salvu tvorí až 20 rakiet Kaliber s plochou dráhou letu odpaľovaných z mora.

 

Starosta Kramatorska Alexander Gončarenko porozprával o ostreľovaní mesta

“V nedeľu Rusi dvakrát ostreľovali Kramatorsk z raketometov Smerč MLRS – prvýkrát okolo 12. hodiny a druhýkrát okolo 19. hodiny,” povedal starosta.

Prvé ostreľovanie takmer úplne zničilo polovicu hotela Comfort Park, bez obetí a zranení.

“Chvost strely sa našiel v súkromnom sektore, pričom v troch domoch boli vybité okná. Jedna žena bola zranená, bola hospitalizovaná, teraz je už doma. Večer sme boli opäť ostreľovaní zo Smerchu. Polovica okien jednej školy bola vybitá a fasáda poškodená. Strecha susedného súkromného domu bola zničená, okná v 3-4 súkromných domoch boli vyrazené. Nedošlo k žiadnym zraneniam alebo obetiam. Nikto v meste zatiaľ nepochopil, prečo bolo potrebné Kramatorsk a Slovjansk tak tvrdo ostreľovať. Je možné, že okupanti sa snažia zastrašiť obyvateľov alebo vyvinúť psychologický tlak na vedenie štátu, aby sa vrátilo k rokovaciemu stolu za podmienok Ruskej federácie. Ale určite to bolo cielené ostreľovanie,” povedal starosta.

Gončarenko tiež uviedol, že od 23. mája nie je v Donbase plyn, pretože ruská armáda odrezala všetky rozvody a plynovody.

“Ale našťastie má Kramatorsk elektrinu a 70 % mesta je zásobované vodou. Okolité dediny sú teraz bez vody, získavali ju z oblasti bojov pri Limane. Vodu do dedín privážame v cisternách a sudoch. V mnohých obciach, ktoré sú súčasťou Kramatorského okresu (Slovjansk, Družkovka, Konstantinovka, Sviatogorsk), nie je voda vôbec,” hovorí starosta.

V Kramatorsku zároveň stále fungujú niektoré zdravotnícke zariadenia, obchody a lekárne.

“Všetky obecné nemocnice pracujú – niektoré zamestnávajú len 20-25 % zamestnancov, ale ide o primárnu aj sekundárnu úroveň medicíny. Lekárov je pre dnešok dosť. Funguje tiež 20-25 % obchodných reťazcov a lekární. Kľúčové bankomaty sa plnia peniazmi,” povedal Gončarenko.

Okrem toho v meste fungujú čerpacie stanice.

“Niekedy nemusí byť nafta, ale je tu benzín (51 UAH/l) a benzín (70 UAH/l). Cena nafty a benzínu je 70 UAH/liter a cena plynu 51 UAH/liter. Vo všeobecnosti máme dostatok paliva,” hovorí starosta.

Podľa Gončarenka dnes v Kramatorsku zostalo asi 30 % obyvateľstva – približne 60-65 tisíc ľudí. Zároveň sa len v máji a júni do mesta vrátilo približne 10 000 obyvateľov.

“K 1. máju bolo v meste približne 50-55 tisíc ľudí. Ľudia sa vracali z rôznych dôvodov. Po víkendovom ostreľovaní sa však obyvatelia niektorých štvrtí Kramatorska začali baliť a odchádzať,” hovorí starosta.

Počas štyroch mesiacov vojny v Kramatorsku bolo zabitých 70 civilistov. Najviac civilistov podľa Gončarenka zahynulo na železničnej stanici – 61 ľudí, z toho približne 8 z Kramatorska.

Okrem toho Gončarenko uviedol, že zničenie infraštruktúry a obytných budov v Kramatorsku spôsobilo straty vo výške približne 1 miliardy hrivien.

“V meste je poškodených 100 viacpodlažných budov (celkovo je ich v meste 950). Z nich 5-6 domov potrebuje opravu strechy. Jednu školu máme takmer úplne zničenú. Jedna päťposchodová budova s 90 bytmi je neobývateľná,” povedal.

Gončarenko tiež dodal, že Kramatorsk je pripravený na prípadnú ofenzívu ruskej armády.

“Dúfame, že naša armáda čo najskôr dostane ťažké zbrane, aby mohla aspoň držať pozície – predovšetkým hlavňové delostrelectvo. V smere na Lysyčansk a Bachmut majú Rusi delostreleckú prevahu 1:10 až 1:15. Ich ďalším cieľom je obsadenie Doneckej oblasti. S najväčšou pravdepodobnosťou nás čaká silný útok zo severovýchodu. V Kramatorsku sú však vojaci a ich nálada je bojová,” povedal Gončarenko.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali