Gruzínci rozhorčení, Kadyrov lakonicky konštatuje: z Grozného do Tbilisi je len 200 km

Grozni/Tbilisi 23. júna 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov, SITA/AP-Pavel Golovkin)

 

Portál rusvesna publikoval článok s názvom „От Грозного до Тбилиси всего 200 км, — Кадыров прокомментировал бунт в Грузии“ v ktorom reaguje na posledné  udalosti v Gruzínsku, kde Američania pustili z reťaze svojich vazalov z  parlamentnej opozície, blízkych Saakašvilimu. V rámci svojho komentára na  adresu nepokojov v Tbilisi Kadyrov lakonicky skonštatoval, že z Grozného do  Tbilisi je len 200 km. Jeho veta ešte viac zvýšila hystériu proamerických  gruzínskych politikov a nimi riadených demonštrantov.

Na snímke Ramzan Kadyrov

Proamerická opozícia v gruzínskom parlamente začala aktívne riadiť  demonštrácie v uliciach Tbilisi, pretože gruzínsky parlament navštívila ruská parlamentná delegácia. V Gruzínsku sa tak začala parlamentná kríza, ruská parlamentná delegácia a ruskí turisti už opustili Gruzínsko a Rusi  uvažujú aj o tom, že prijmú voči Gruzínsku prísne ekonomické sankcie, ktoré  môžu narobiť gruzínskej ekonomike značné problémy.

Ramzan Kadyrov však nie je ani ekonóm a ani diplomat. Je politik a vojak, na udalosti reaguje so svojským humorom. Keď začali v Ingušsku silnieť pred  niekoľkými týždňami protičečenské nálady (protičečenské nálady súviseli s nezrovnalosťami ohľadne čečensko-ingušskej hranice) a začali sa množiť na internete ingušské nevyberané útoky voči Kadyrovovi, urážajúce jeho mužnosť  a charakter (na Kaukaze to neberú na ľahkú váhu), vystúpil Kadyrov s vyhlásením v ktorom uviedol, že čečenskej tajnej službe nebude robiť žiadne  problémy zistiť, z akých adries k urážkam Kadyrova prichádza (Čečenci a  Inguši sú si jazykovo podobní asi ako Česi a Slováci) a čečenským agentom  nebude robiť problém prísť nadránom k dotyčným pisateľom a zlámať im prsty tak, že nebudú môcť ťukať do klávesnice celé mesiace.

Keďže všetci vedia, že Kadyrov nehovorí do vetra a svoje sľuby plní, lebo slovo robí Čečenca, takmer okamžite urážlivé príspevky z netu zmizli, rovnako ako pred rokmi zmizla LGBT komunita z Čečenska (Kadyrov ako veriaci moslim považuje homosexualitu za smrteľný hriech a rozhodol sa, že v Čečensku problém homosexuality vyrieši. Vyriešil, homosexuáli alebo opustili Čečensko, alebo sa stratili, alebo zmenili svoje sexuálne návyky, alebo začali žiť v zdržanlivosti a sexuálnej čistote, alebo sa im darí pred Kadyrovom svoju homosexualitu utajiť).

Na adresu Gruzínska sa Kadyrov takisto vyjadril veľmi otvorene, vyslovil len spomenutú vetu: „Z Grozného do Tbilisi je len 200 km“. V tejto jednoduchej vete sa skrýva nevyslovená hrozba a Gruzínci dobre vedia, že utrpeli porážku v Abcházsku 1992 (Gruzínci sa snažili počas vojny ukradnúť a odviesť z  Abcházska aj trolejbusy, lebo boli lepšie ako gruzínske, Abcházci sú  evidentne bez Gruzíncov spokojní) či porážku v Osetínsku 2008 (Gruzíncom pomáhali Američania, ktorí huckali Saakašviliho do vojny proti južným  Osetíncom), tieto porážky Gruzíncov frustrujú. Kadyrovom spomenutých 200 km je dosť malá vzdialenosť, takže ak sa situácia vyvinie zle, Kadyrov naznačuje, že môže nasledovať ďalšia gruzínska porážka.

Video Abcházska lezginka

Ako bolo uvedené vyššie, Kadyrov nie je ani ekonóm a ani diplomat, dáva  prednosť kalašnikovu pred diplomaciou. Rusi sú diplomati a až potom vojaci, riešiť situáciu s Gruzíncami budú najprv po dobrom (táto fáza sa už skončila), potom ekonomickým nátlakom a až nakoniec – ak to bude nutné – ráznejšie (tento postup v troch základných krokoch majú Rusi spoločný s Američanmi).

Embargo na gruzínsky tovar, protigruzínske sankcie a strata ruských turistov sa určite veľmi negatívne odrazia na gruzínskom rozpočte. Takýto ruský postup fungoval na Erdoganove Turecko, ktoré je ekonomicky podstatne silnejšie ako Gruzínsko, takže bude s veľkou pravdepodobnosťou fungovať aj na Gruzínsko. Následne si podľa Rusov Gruzínci kvôli vlastnému biznisu vyriešia problémy s proamerickými agentami v Gruzínsku vo vlastnej réžii (Rusov nebude zaujímať ako to Gruzínci s proamerickými agentami vyriešia, či po dobrom, po zlom alebo ich len odstavia), pretože predsa len je Amerika ďaleko a biznis s Rusmi je podstatne bližšie.

Podľa Kadyrova je škoda, že zopár opozičných krikľúňov prepojených na Američanov zvyšuje v Gruzínsku napätie. Rusi sú úzko spätí s Kaukazom a Gruzínci by bez Ruska neexistovali, už by dávno zanikli v osmanskom svete. Vďaka Rusku pozná svet dnes aj gruzínsku hudbu či literatúru. Kaukazania a Rusi sú susedia, nenávisť medzi Kaukazanov a Rusov vštepujú Američania cez nimi podplatených gruzínskych marginálnych politikov.

V Tbilisi sa podľa Kadyrova od Saakašviliho éry objavili vo zvýšenej miere proamerickí politici, ktorí na americký príkaz zvyšujú napätie medzi Rusmi a Gruzíncami, podobní politici sa objavili aj na Ukrajine. Kadyrov sa odvoláva na Allaha, keď tvrdí, že Čečenci majú radi Gruzíncov a vždy ich budú vnímať ako bratov a budú s nimi rozvíjať vzájomne prospešné vzťahy. Ak sa však presadí marginálna skupina proamerických gruzínskych politikov, ktorí na americký príkaz zvyšujú napätie a chcú rozbiť vzťahy s Ruskom, budú to Čečenci vnímať veľmi negatívne a negatívne sa to odrazí aj na čečensko-gruzínskych vzťahoch.

Kadyrov sa pozastavil aj nad tým ako rýchlo gruzínska prezidentka Salome Zurabišvili obvinila z demonštrácii Rusko. Kadyrov so znechutením reagoval aj na skutočnosť, že svoj rusofóbny prejav Zurabišviliová servilne predniesla na stretnutí so západnými diplomatmi. Tí sa museli v duchu nad Zurabišviliovej slovách dobre zabávať, pretože sami najlepšie vedia, že za protestami stoja Američania.

Na snímke gruzínska prezidentka Salome Zurabishviliová

Kadyrov však verí, že väčšina Gruzíncov je normálnych a nájde v sebe dostatok vôle a nepripustí, aby marginálna časť proamerických gruzínskych politikov chorobne nenávidiacich Rusko, určovala na americký rozkaz budúcnosť Gruzínska. Čečenci a Kadyrov v sebe takúto vôľu našli, čečenských teroristov už v minulosti eliminovali a dnes už nemajú ako Američania ovplyvňovať politický život v Čečensku. Americké sankcie voči Čečensku rieši Kadyrov recipročne, Američania v Čečensku tým pádom nie sú.

Ruský spisovateľ a novinár Dmitrij Olšanskij okomentoval na portáli rusvesna v článku „Оккупация? Живите без нас, а заодно и без денег“ situáciu jednoducho a presne. Gruzínci majú dojem že ich okupujeme? Nech si žijú teda bez Rusov ale zároveň bez ruských peňazí.

Dmitrij Olšanskij označil hystériu v Gruzínsku, ktorú rozpútali proamerickí krikľúni za absurdnú. Proamerickí demonštranti v Gruzínsku vreštia, že sú Rusi vrahovia a okupanti. Paradoxne ešte viac zvyšujú svoj vresk, keď sa dozvedia, že Rusi stiahnu svojich turistov z Gruzínska a zavedú sankcie voči Gruzínsku, ktoré sa týkajú gruzínskeho exportu.

Rusko by mohlo vrešťať na nemeckú alebo americkú adresu, že Nemci a Američania sú okupanti, pretože Nemci zaútočili v roku 1941 na Rusko a dve veľmoci Rusko a Američania vedú dnes vzájomný geopolitický zápas v multipolárnom svete. Keďže však Rusi na rozdiel od gruzínskych krikľúňov netrpia komplexami a pocitmi menejcennosti, k ničomu podobnému z ruskej strany neprichádza. Nemcov a Američanov (ak neporušia zákon) v Rusku nikto neprenasleduje, sankcie, ktoré Američania zaviedli a Nemci, ktorí tieto americké sankcie s čoraz väčšou nechuťou dodržujú, si musia problémy so sankciami vyriešiť sami.

Je absurdné, keď ruská parlamentná delegácia navštívi Gruzínsko a gruzínski proamerickí politici z parlamentnej opozície to označujú za okupáciu. Do ruského parlamentu niekoľkokrát zavítali Američania, nikto z Rusov to však za okupáciu nepovažoval. Je absurdné, keď sa Gruzínsko a Ukrajina, dve najbohatšie republiky bývalého ZSSR, ktoré v roku 1991 nástojili na rozbití ZSSR a začínali svoju púť s úplne čistým stolom (Rusko prebralo všetky dlžoby ZSSR a drvivú časť týchto dlhov už splatilo) stále považujú za okupované a vinia Rusko zo svojej katastrofálnej ekonomickej situácie. Od roku 1991 si hospodária Gruzínci a Ukrajinci sami a za to, že hospodária katastrofálne, však Rusko naozaj nemôže.

Gruzínci si musia svoj priestor a problémy podľa Dmitrija Olšanského vyriešiť sami. Pokojne môžu na svojich plážach privítať iných ako ruských turistov, stačí rozbehnúť kampaň v Európe a presvedčovať Európanov, zvyknutých na turecké, grécke, chorvátske, talianske či španielske letoviská alebo Egypt či Tunis, že Gruzínsko je vhodnejšou destináciou pre oddych. Ak sa ale Gruzíncom ich náborová turistická kampaň nepodarí tak sa budú musieť zmieriť so skutočnosťou: „Začali ste vrešťať na ruskú adresu? Tak to máme mínus 750 miliónov USD (ročný odhad koľko získavajú Gruzínci z ruských turistov). Okupácia? Tak sa kŕmte svojimi gruzínskymi potravinami sami. Veľa úspechov bez ruských financií, my už žiadne vaše hysterické absurdity trpieť nebudeme. Pôjdeme bez sentimentu a v inom režime, uvidíme, kto pôjde prvý do kolien“.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Súd rozhodne v kauze financovania volebnej kampane exprezidenta Sarkozyho

0 icon

Paríž 22. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Rafael Yaghobzadeh)   V utorok sa končí proces s francúzskym exprezidentom Nicolasom Sarkozym. Parížsky súd rozhodne, či v roku 2012 porušil pravidlá o financovaní volebnej kampane. Súd podľa agentúry AP verdikt oznámi v neskoršom termíne   Sarkozy čelí obvineniam, že pred voľbami, v ktorých ho porazil…

Na druhú vakcínu sa v prípade chýbajúceho termínu dá prihlásiť cez web NCZI

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ľudia, ktorým neprišiel termín na druhú dávku očkovania, sa ňu môžu prihlásiť cez web Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) - https://vakcinacia.nczisk.sk/zmena "Formulár, prosím, využite, ak už od uplynutia termínu uplynul jeden týždeň," informuje NCZI na sociálnej sieti V prípade vakcíny od AstraZenecy sa druhá…

Fórum cestovného ruchu posiela ministrom a pandemickej komisii otvorený list. Žiada zabrániť diskriminácii neočkovaných osôb

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Fórum cestovného ruchu SR včera adresovalo ministrom zdravotníctva, zahraničných vecí a pandemickej komisii otvorený list, v ktorom žiadajú o prehodnotenie politiky vstupu občanov Slovenska na naše územie po návrate zo „zelených“ krajín a tiež o zabránenie diskriminácie neočkovaných osôb pred očkovanými. Voči súčasným…

Úrad pre verejné obstarávanie uložil Slovenskej pošte pokutu za vyše pol milióna eur

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) ukončil kontrolu postupu, aký zvolila Slovenská pošta, a. s., keď uzavrela Zmluvu o spolupráci pri využívaní Poštových kariet na služby elektronického stravovania so spoločnosťou GGFS s. r. o. „V rozhodnutí úrad skonštatoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní, konkrétne…

Mladá rómska atlétka, ktorá pred rokmi očarila médiá, sa stala majsterkou Slovenska. Fandia jej aj progresívci, Matovič či Pollák. Danko vystríha pred plytkým PR

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Pred niekoľkými rokmi sa médiá venovali prípadu mladej atlétky Annamárie Horváthovej, ktorá vyhrávala bežecké súťaže aj v starom a roztrhanom úbore. Podporili ju vtedy viacerí politici vrátane exprezidenta Andreja Kisku. Nádejná športovkyňa sa nedávno stala majsterkou Slovenska v kategórii dorasteniek. Jej veľký úspech tento…

KĽDR naďalej neeviduje žiadny prípad ochorenia COVID-19

0 icon

Soul 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)   Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) sa naďalej darí bojovať s koronavírusom najlepšie spomedzi všetkých štátov sveta. Aspoň tak to tvrdia tamojšie úrady, ktoré dosiaľ údajne nezaznamenali žiadny prípad ochorenia COVID-19 na svojom území Pchjongjang informoval Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), že…

O väzbe obvinených v rámci akcie Motorest bude najvyšší súd rozhodovať budúci pondelok

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák)   Najvyšší súd SR vytýčil na pondelok 28. júna verejné zasadnutie, na ktorom má rozhodovať o väzbe troch osôb obvinených v rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Motorest Bývalého prevádzkového riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Branislava S. a ďalšie dve osoby M.K. a Ľ.M.…

Ministerstvo zdravotníctva vyzýva ľudí, aby počas leta cestovali do bezpečných krajín

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prosí Slovákov, aby v prípade, že počas letných dovoleniek vycestujú do zahraničia, smerovali do bezpečných krajín. V záujme ochrany pred treťou vlnou pandémie nového koronavírusu občanov Slovenska rezort vyzýva, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 Na otázku TASR,…

Belousovová hodnotí pôsobenie Čaputovej: Márne som rozmýšľala, kedy za tie dva roky pani prezidentka vystúpila tvrdo a jasne ako obhajkyňa národných záujmov Slovenska

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   V týchto dňoch prezidentka SR Zuzana Čaputová zavŕšila dva roky vo funkcii hlavy štátu. Niekoľko poznámok k jej pôsobeniu zverejnila na sociálnej sieti aj bývalá politička Anna Belousovová Prezidentka od svojho nástupu vedie v popularite medzi politikmi, hoci v ostatnom čase zaznamenáva stabilný…

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka zrušenie používania najmenších euromincí plne podporuje už nejaký čas a vníma tento krok pozitívne. Legislatívny proces je však v rukách ministerstva financií, následne vlády a parlamentu Podľa guvernéra…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ľudstvo sa nepoučilo.

0icon

Dnes so slzami v očiach celosvetová spoločnosť si pripomíname začiatok II. Svetovej vojny. V tejto súvislosti chcem len upozorniť, že II. Svetová vojna to nie je o Nemecku a Hitlerovi, ale o ekonomických vzťahoch vo svete po I. Svetovej vojne! Bolo to obdobie charakterizované menovým chaosom v podobe inflácii, ciel,…

Tony Belohorec

Pôvodne Igor Matovič chcel, aby sa vysťahoval z domu Fico. Dnes sa chce vysťahovať on sám. Dokonca zo Slovenskej republiky

0icon

Igor Matovič, v prípade že prejde referendum reálne uvažuje nad tým, že sa vystahuje zo Slovenska kvôli Róbertovi Ficovi a jeho ďalšiemu pôsobeniu v politike. Povedal to aktuálne v interview pre korporátne médium “Dostal som tip na doplnenie programu vlády: “Obchody otvárať, smerákov zatvárať.” Dokelu, škoda, že už je programko…

Ivan Lehotský st.

Niečo tu nesedí

0icon

Z oficiálnych celoeurópskych štatistík sa možno dozvedieť, že ku dňu 8. 6. 2021 došlo v Európskej únii po očkovaní proti Covidu-19 k 13 867 úmrtiam a ťažkým poškodeniam zdravia. Menované sú tam všetky štyri západné druhy očkovania. Z celkového počtu 448 miliónov obyvateľov EÚ je to 0,0031 %. Štatistika Slovenskej…

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Prečo by si radšej nemal jesť pleseň na jedle?

0 icon

Predstavte si to: konečne si môžeš dať prvé sústo svojho obľúbeného sendviča a uvedomíš si, že na chliebe sa rozrastá pleseň! Pravdepodobne sa ti to už niekedy a pravdepodobne si sa obával možných dôsledkov. A existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako na to môže telo reagovať. Aké sú teda negatívne účinky plesne na…

Záhada nacistických pokladov: Kto si privlastnil nacistické zlato? 6. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí šiestou časťou článku s podtitulom Záhada nacistických pokladov. Celý náš cyklus minisérie článkov sa pomaly ale isto blíži k svojmu záveru. Pre všetkých fanúšikov máme však skvelú správu - v tematike druhej svetovej vojny aj jej záhad rozhodne nekončíme! Po nacistickom zlate pátrali nielen Spojenci, ale aj bežní ľudia. Pozrite sa…

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu. 1. Ponožky ti pomôžu rýchlejši

Zrod atómovej bomby: Keď výnalezcov desí ich vlastný výtvor

0 icon

Keď prvýkrát vyskúšali tvorcovia atómovej bomby jej silu v praxi – v púšti, zostali zhrození. Výbuch bol oveľa mocnejší, ako predpokladali. Ale poďme pekne po poriadku. Vedci, ktorí za druhej svetovej vojny v supertajnom americkom výskumnom centre, sedeli na pušnom prachu. Pušnom prachu... teda to je iba zlomok pravdy, na čom skutočne sedeli. A to…

Vo svete IT

Google Správy dostali novú funkciu. Oceníte ju v prípade, ak máte problém vidieť drobné písmo. Pozrite sa, ako funguje!

0 icon

Posledné dni môžeme v súvislosti s aplikáciou Správy od spoločnosti Google čítať viacero správ. Jednou z noviniek, ktorú spoločnosť zakomponovala niekoľko dní dozadu do aplikácie, je End-to-end šifrovanie, ktorá je aktuálne distribuovanou naprieč globálnym trhom. Rovnako sa spomínala aj funkcia  Špendlíka, ktorá umožňuje pripnúť jednotlivé konverzácie do vrchnej časti rozhrania…

Naozaj takto fotí Mi 11 Ultra? Pozrite sa na snímky z najlepšieho fotosmartfónu sveta!

0 icon

Keď Xiaomi predstavilo Mi 11 Ultra, okamžite nás ohromila jeho výbava i dizajn. Nikomu určite neunikol menší displej na zadnej strane smartfónu. Model však okrem vlajkového procesoru a tejto vychytávky na zadnej strane v podobe displeju disponuje i najlepším snímačom pre fotografie na trhu, ktorý smartfón dostal až na vrchol…

Malware Joker sa opäť šíril cez Google Play prostredníctvom aplikácií s tisícmi stiahnutiami. Ak ich máte, tak ich odstráňte!

0 icon

Malware je vo všeobecnosti typom softwaru, ktorému sa chceme vyhnúť. Dôvodom je, že nám môže spraviť viacero nepríjemnosti. O malwari Joker sme písali viackrát ešte v priebehu minulého roka. Napríklad v novembri sme upozorňovali na 17 škodlivých aplikácií, ktoré ho šírili. Prípadne sme upozorňovali ešte na ďalšie aplikácie šíriace tento…

Máte problémy s prehrievaním smartfónu? Xiaomi potvrdzuje funkcie, ktoré ich majú odstrániť!

0 icon

Prehrievanie smartfónu dokáže byť celkom nepríjemnou situáciou. Svoje o tom vedia majitelia Xiaomi smartfónov, ktorí hlásia práve tieto problémy s vyššou teplotou zariadenia. Paradoxne sú to najmä vlajkové modely s čipsetom Snapdragon 888, spoločnosť sa však chystá tieto problémy vyriešiť. Ako teda bude postupovať? Portál Xiaomiadictos.com nám priniesol hneď tri…

Pripravovaná funkcia pre prehliadač Chrome opäť o čosi málo zúži priepasť medzi vašimi zariadeniami

0 icon

Google postavil Chrome ako medziplatformový internetový prehliadač, ktorý môžeme využívať, či už v počítačoch, tak aj na smartfónoch, ale aj na tabletoch. Zároveň, používatelia môžu naprieč všetkými zariadeniami synchronizovať údaje. Od prihlasovacích údajov až po históriu navštívených stránok. Najnovšie portál Androidpolice.com upozorňuje na to, že Google opäť o čosi prehlbuje…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali