Globálny vysávač. Kto zabije svetového minotaura?

Bratislava 6. septembra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Začiatkom letných prázdnin sa mi dostala do rúk zaujímavá knižka (v češtine) s názvom „Globálny Minotaurus“, ktorej autorom je grécky ekonóm Yanis Varoufakis, bývalý minister financií v prvej vláde premiéra A.Tsiprasa, teraz žijúci v USA. Vo svoje knihe podáva ucelený pohľad na komplikovaný  globálny ekonomický systém, v ktorom zohrávali a zohrávajú rozhodujúcu a hegemonickú úlohu USA, resp. Wall Street, s vytváraním toxických teórií a následne toxických derivátov finančnej politiky USA a prostredníctvom FED-u a MMF privádzajú svetový ekonomický systém ku krízam a krachom na burzách. Kto má záujem hlbšie preniknúť do zákulisia svetovej ekonomiky, prečítaním tejto knihy písanej vo forme prístupnej čo najširšej verejnosti (neekonómom), získa neoceniteľné poznatky o prostredí, ktoré v podstatnej miere priamo či nepriamo vplýva na dianie vo svete

Ilustračné foto

V úvodnej kapitole si autor kladie otázky: „Čo ak ku krízam dochádza chamtivosťou bankárov, alebo preto, že kapitalizmus uviazol v pasci, ktorú sám vytvoril? Čo keď kapitalizmus nie je prirodzený systém, ale zvláštny systém so sklonom k systémovému zlyhávaniu?“. Ďalej autor píše:“ Ľavica s K.Marxom ako svojim prorokom vždy varovala, že kapitalizmus ako systém sa snaží premeniť ľudí v automaty a tržnú spoločnosť v dystopiu podobnú Matrixu. Čím viac sa blíži k tomuto cieľu, tým viac sa dostáva bližšie, podobne ako mýtický Ikarus, k okamžiku svojej skazy, či krachu. Po krachu sa zviecha, opráši a vydá opäť na tú istú cestu. Podľa toho boli kapitalistické spoločnosti skonštruované tak, aby vytvárali periodické krízy, ktoré sa ďalej zhoršujú tým, že vytláčajú z produkčného procesu ľudskú prácu a z verejnej debaty kritické myslenie. Tým, ktorí z toho vinia ľudskú lakomosť, chamtivosť a sebeckosť K.Marx odpovedal, že sa síce riadia zdravým inštinktom, ale hľadajú na nesprávnom mieste, lebo tajomstvom kapitalizmu je jeho sklon k rozporom, t.j. schopnosť vytvárať súčasne obrovské bohatstvo aj neznesiteľnú chudobu, nádherné nové slobody aj najhoršie formy otroctva, žiarivé mechanické roboty aj pustú ľudskú drinu. Ľudská vôľa môže byť tajomná a záhadná, ale vo veku kapitalizmu sa stáva skôr odvodeným činiteľom než hlavným hýbateľom. Tým, čo si prisvojil úlohu hlavnej sily utvárajúcej náš svet a našej vôle, je totiž kapitál (zisk)“.

V jednotlivých kapitolách sa autor zapodieva predovšetkým finančným sektorom globálnej ekonomiky a to od konca 1. svet. vojny, ale zachádza aj do hlbšej minulosti. Popisuje príčiny veľkej hospodárskej depresie v tridsiatych rokoch min.storočia, vysvetľuje zámer povojnového Marshallovho plánu, rozbehnutie Globálneho plánu Bretton–Woodskou dohodou mocností, ktorou zlato prestalo byť svetovým platidlom a bolo nahradené dolárom ako svetovou menou, s vytvorením najprv FED-u (Federálny rezervný fond) a potom MMF (medzinárodný menový fond) ako prepojené finančné nástroje na budovanie závislosti sveta na USA alias globálnom Minotaurovi.

Vysvetľuje podstatu toxických swapových úverov a hedgeových fondov vytvárajúcich finančné bubliny, z ktorých vznikajú krachy na burzách a spôsobujú krízy. Odhaľuje mechanizmus recyklácie prebytkov jednotlivých štátov výhodný pre USA a na úkor tých štátov, cituje šéfa FED-u P. Volckera, ktorý na margo ťažkostí štátov vo svetovom finančnom sektore a ktoré USA nepostihujú aj keď ich spôsobujú, arogantne vyhlásil, že „Obmedzovanie externého financovania je niečo, s čím si majú robiť starosti obyčajné štáty a nie nepochybný vodca slobodného sveta“.

Komentuje mnoho ďalších finančných aspektov vplývajúcich na nevyváženú globálnu ekonomiku. Autor píše o prechodne zlatom veku kapitalizmu, o financovaní dvojitého deficitu USA zvyškom sveta petrodolármi, aj o prílišnej servilnosti „slabnúceho slnka, ranených tigrov, prešľapujúcej Európy a ustaraného draka“ ku globálnemu Minotaurovi, čo ten aj náležite využil. Potvrdzuje, že Minotaurus zohral kľúčovú úlohu v porážke SSSR s jeho satelitmi a od USA odstredivých štátov tretieho sveta v studenej vojne aj toxickou finančnou úverovou politikou MMF.

Aj keď autor svojim spôsobom obdivuje schopnosť us-ekonómov, finančníkov a bankárov pružne reagovať na vývoj vo svetovej ekonomike a riešiť vzniknuté problémy vždy v ich prospech, neverí v budúcu schopnosť globálneho Minotaura vyviezť svetovú ekonomiku z mrákot. Budúcnosť ako jednu z možností vidí, tento skôr lavicový ekonóm, v zavedení multilaterálneho globálneho mechanizmu recyklácie prebytkov (GMPR) štátov tak, ako ho navrhol Angličan J. M. Keynes v roku 1944 na konferencii v Bretton Woods, zamietnutý vtedy USA, ktorý „nebude závisieť od chytrých predstaviteľov jediného štátu a na jeho finančnom sektore a bez povinnosti niekomu skladať účty“. Otvorenou otázkou je, čo s MMF, resp. v akej forme by mohol prežiť.

Minotaurus bol podľa gréckej báje netvor, na pól človek – na pól býk, ktorého splodila žena krétskeho kráľa Mínosa. Ten dal Minotaura zavrieť do podzemných katakomb. Athénsky kráľ Aegeus prehral vojnu s Kréťanmi, ktorí boli hegemónmi v oblasti Egejského mora, musel preto platiť tribút a raz ročne posielať mladých mužov aj mladé devy ako potravu pre Minotaura. Athénčanov nakoniec podľa báje vyslobodil a zbavil závislosti na Kréťanoch syn athénskeho kráľa Theseus tým, že zabil netvora. V skutočnosti Kréťanov zlikvidoval nesmierne silný výbuch vulkánu na ostrove Théra (pôvodný názov) v Egejskom mori, dnes ostrov Santorin, ktorý zmietol vyspelú krétsku civilizáciu.

Pred vstupom do New Yorku po mori sa týči 93 m vysoká postava Sochy slobody, v jednej ruke s knihou a v druhej s pochodňou. Neznalý by si myslel, že drží Bibliu a pochodeň na šírenie kresťanstva, mieru a demokracie. Omyl. V jednej ruke drží Deklaráciu o nezávislosti USA a v druhej pochodeň na zabránenie nezávislosti zvyšku sveta a teda ich závislosti na USA.

Na dosiahnutie tejto závislosti používajú USA diplomatické, spravodajské, ekonomické, kultúrne nástroje a keď treba aj vojenské prostriedky, k čomu slúžia ich lietadlové lode a postupne vybudované ich vojenské základne po celom svete. Tento spôsob vývozu us-demokratúry (pax amerikána) im umožňoval a zatiaľ umožňuje parazitovať na svete, čoho sa dobrovoľne nevzdajú už zo samej podstaty ich existencie a preto neustále zvyšujú finančné náklady na vojenskú techniku za peniaze svojich vazalov. Nespočetné a permanentne vedené vojny proti spurným štátom vo svete, s obrovskými hospodárskymi škodami a stratami ľudských životov za obdobie vyše 100 rokov, sú toho svedectvom.

Skrotí tohto nespôsobného, arogantného, agresívneho, do seba zahľadeného a pre seba chytrého Minotaura (globálneho vysávača), ktorý pri 5 % svetovej populácie spotrebúva 50 % svetových energetických zdrojov a vytvára 40 % svetového odpadu, či oslobodí svet od jeho panstva nejaký ďalší Theseus (aliancia štátov sveta?) ešte pred tým, než privedie svet do totálnej svetovej krízy, ktorá môže vyústiť do ekonomickej, ekologickej a vojensko-politickej katastrofy?

Peter Holý-Sitňanský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Vrah francúzskeho učiteľa dejepisu mal kontakt s džihádistom v Sýrii

0 icon

Paríž 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lewis Joly)   Vrah francúzskeho učiteľa dejepisu Samuela Patyho mal kontakt s rusky hovoriacim džihádistom v Sýrii Vo štvrtok to uviedol zdroj z okruhu vyšetrovania prípadu, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP. K brutálnej vražde učiteľa Patyho došlo minulý piatok v meste Conflans-Sainte-Honorine v metropolitnej…

Slovensko by malo mať miernejší lockdown aj celoplošné testovanie, zhodla sa pandemická komisia. Prezidentka: Venujme konečne potrebnú energiu predovšetkým tomu, čomu sa už zrejme nedá vyhnúť – príprave našich nemocníc na enormný nárast pacientov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Milo Fabian)   Pandemická komisia, ktorá zasadala v stredu 21. októbra, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown aj celoplošné testovanie. Uviedol to dnes pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Prezidentka SR Zuzana…

Plošné testovanie bude náročné aj pre spracovanie osobných údajov

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván, Erika Ďurčová,Jozef Poliak)   Úrad na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR považuje plošné testovanie za logisticky náročné, a to najmä z pohľadu spracúvania osobných údajov, správneho ustanovenia právneho základu pre ich spracúvanie a zaistenia všetkých povinností s ohľadom na ich bezpečnosť. Zdôrazňuje, že pri…

Príprava SP v Jasnej je v plnom prúde, Vlhovú by veľmi mrzela prípadná absencia fanúšikov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ešte viac ako štyri mesiace zostávajú do pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v nízkotatranskom stredisku Jasná, organizátori podujatia však už dlhší čas naplno pracujú na príprave pretekov. Situáciu im mimoriadne komplikuje pandémia koronavírusu "Robíme všetko pre to, aby sme preteky v Jasnej…

Šéf Ústavného súdu v Porýni-Falcku ostro kritizuje korona politiku kancelárky

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Michele Tantussi)   Rady ľudí, ktorí ostro kritizujú čoraz totalitnejšie fungujúcu korona-republiku Nemecko sa lavínovite rozrastajú.  Patria k nim aj nespočetné renomované osobnosti. Mohol by som tu vymenovať desiatky z tých mnohých, ktoré poznám Pred dvoma dňami svoju zničujúcu kritiku merkelovskej korona politiky vyjadril aj…

Orbán a austrálsky premiér Morrison telefonovali o pandémii

0 icon

Budapešť 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Zsolt Szigetvary, TASR/AP-Mick Tsikas)   Vývoj pandémie nového druhu koronavírusu, jej následky a aktuálne medzinárodné záležitosti boli hlavnou témou telefonického rozhovoru predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom Orbánov hovorca Bertalan Havasi pre agentúru MTI povedal, že predsedovia vlád rozoberali možnosti riešenia hospodárskej…

Česko zaznamenalo rekordných 14 968 nakazených, začínajú platiť prísne obmedzenia

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-David J. Phillip, TASR/AP-Manu Fernandez, Pixabay)   České laboratóriá za stredu potvrdili nákazu novým koornavírusom u 14 968 ľudí. Je to nový rekordný prírastok. Informuje o tom portál TN.cz s tým, že vysoké číslo infikovaných vzišlo z rekordného počtu testov - 40 327 Česká republika…

Slovenská lekárska komora nesúhlasí so sankcionovaním ľudí, ktorí odmietnu celoplošné testovanie

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-David J. Phillip)   Slovenská lekárska komora apeluje na vládu, aby sa v prípade celoplošného testovania neuchyľovala k sankcionovaniu občanov, ktorí sa ho nezúčastnia, desaťdňovou karanténou. "Sme presvedčení, že pozitívna motivácia, presvedčivé argumenty a morálny apel sú lepšou alternatívou, ako presvedčiť našich obyvateľov, aby sa v…

Slováci klesli v rebríčku FIFA na 37. miesto, na čele je stále Belgicko

0 icon

Zürich 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenským reprezentantom patrí v októbrovom rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) 37. miesto so ziskom 1466 bodov. V porovnaní s predchádzajúcim, septembrovým vydaním klesli o jednu priečku Na čele rebríčka sú stále Belgičania (1765 bodov), druhí sú úradujúci majstri sveta z Francúzska a na…

Testy v stredu odhalili 1 728 pozitívnych testov pri 9365 otestovaných

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Testy v stredu odhalili 1 728 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 9 365 vzoriek. Vyliečilo sa ďalších 359 osôb. Počet úmrtí pacientov na COVID-19 stúpol o 17, na Slovensku ochoreniu podľahlo už 115 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Kováčik

Proces s Kotlebom: ako sa vytvoril "kontext"

0icon

Včera sme boli svedkami mimoriadne zaujímavého vydania relácie Do kríža vysielanej na RTVS (Čarnogurský ml. vs. Szabó a Šeliga). Čarnogurský veľmi inteligentne a triezvo argumentoval. Ale v jednom

Peter Lipták

Ako prežiť Matoviča

0icon

Tým že Matovič ide ľudí nahnať na testovanie, kde budú na jednom mieste donútení byť zdraví aj chorí, tesne vedľa seba a všetc

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí..." Zatvo

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Príroda lieči: Ako posilniť imunitu v týchto časoch?

0 icon

Jeseň a zima je obdobie, kedy je zvlášť potrebné dbať na dostatok vitamínov, minerálov a zdravú vyváženú stravu, aby sme sa čo najviac udržali fit a v zdravej kondícii. Nezabúdajte na pestrú stravu, najlepšie na stredomorskej báze. Pokial vás už nejaká ta nepríjemnosť skolí, skôr než pobežíte do lékarne, môžete…

Pamätáš si ešte hru Tetris? 7 faktov o ktorých si netušil

0 icon

Bola to hra, na ktorej boli niektorí tak závislí, až sa im o nej snívalo. Tetris patrí do detstva každého z nás, teda aspoň tých narodených pred rokom 2000. To, čo začalo v 80. rokoch ako výzva programovania a zdroj zábavy pre sovietskeho softvérového dizajnéra, sa nakoniec rýchlo rozšírilo z krajiny na…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (1. časť)

0 icon

Kresťanská viera bola terčom záujmu zástancov konšpiračných teórií tak ako celá katolícka cirkev naprieč celou svojou existenciou. V dobách minulých by títo teoretici boli označení za kacírov a upálení na hranici. V dnešnej trochu osvietenejšej dobe títo ľudia svoje myšlienky zverejňujú na internete alebo ich spisujú do potenciálnych bestsellerov. Dve…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vo svete IT

Mobilná a desktopová verzia prehliadača Chrome dostáva jednu z funkcií, po ktorej mnohí z nás už dlhšiu dobu túžili

0 icon

Google posledné mesiace intenzívne pracoval na tom, aby v spojitosti s obťažujúcimi notifikáciami spríjemnil používateľom zážitok z používania internetového prehliadača. Tvrdá práca v najnovšej verzii prehliadača Chrome 86.0.4240.111 prináša vytúžené ovocie. Podvodné upozornenia zo majú zrátané Posledná verzia prehliadača prináša dlho žiadanú funkciu. Google totiž začína prostredníctvom prehliadača Chrome blokovať…

iPhone 12: Vieme, aký má reálny vplyv 5G technológia na výdrž batérie. Používateľom sa to moc nebude páčiť

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu ohúrila verejnosť novými smartfónmi z produktovej rady iPhone 12. Krátko na to však získala ďalšiu extra pozornosť v súvislosti s modelom 12 Pro Max, kde TENAA certifikácia odhalila, že zariadenie má o 7% menšiu batériu v porovnaní s minulým rokom. Najnovšie nové iPhone 12…

Ďalší veľký výrobca smartfónov cíti v Európe príležitosť. Na trh vstupuje nový hráč, ktorého prirovnávajú k Xiaomi

0 icon

Kto by si myslel, že so slabnúcou pozíciou spoločnosti Huawei na európskom trhu, bude náš trh „chudobnejší“, tak nemusí tomu tak vcelku byť. Medzeru sa totiž pokúsi zaplniť spoločnosť Vivo. Na tému upozorňuje portál androidauthority.com. Vivo hlási expanzia do Európy Vivo je jeden z popredných hráčov na trhu so smartfónmi, ktorý…

Čo tvorí naše vedomie? Anglický profesor tvrdí, že pozná odpoveď

0 icon

Profesor neurológie z University of Surrey tvrdí, že vyriešil záhadu ľudského vedomia, píše portál futurism. Doktor Johnjoe McFadden prišiel z výskumom, v ktorom spája existenciu ľudského vedomia s elektromagnetickým poľom, ktoré vytvárajú mozgové neuróny.  Na túto tému vzniklo množstvo výskumov, ktoré sa snažili odpovedať na jednu podstatnú otázku: Prečo sú…

Úplne nové hodinky Xiaomi Amazfit Neo s mesačnou výdržou batérie aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť zväčšuje svoje portfólio inteligentných hodiniek dcérskej spoločnosti Amazfit. Medzi modelové rady tejto obľúbenej značky boli len nedávno zaradené aj úplne nové outdoorové hodinky Amazfit Neo, ktoré si určite zamilujú tí najväčší priaznivci športových outdoorových hodiniek. S viac ako mesačnou výdržou batérie na jedno nabitie, profesionálnou vodotesnosťou 5ATM…

Armádny Magazín

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Ak nepočúvate Lavrova budete musieť počúvať Šojgua. Ruská koncepcia bezpečnosti nielen v Perzskom zálive

0 icon

Rusko, 22. október 2020 (AM)  - Ktorého Sergeja si vyberiete? Ak Vám nevyhovuje Sergej Viktorovič Lavrov, máte vyhliadky na dialóg so Sergejom Kužugetovičom Šojgum. Asi takýto je odkaz, alebo ponaučenie pre lokálnych aj globálnych partnerov Ruska v posl

Český obranný priemysel je budúcnosť: Vláda využíva krízu a spustila kampaň na podporu vlastných zbrojoviek

0 icon

Česko,  22. októbra (AM) - Námestník Sekcie priemyselnej spolupráce Ministerstva obrany - Tomáš Kopečný dnes oficiálne otvoril kampaň: "Vieme, čo máme". Jej cieľom je priblížiť verejnosti kapacity českého obranného priemyslu. Na sociálnych sieťach MO bude postupne predstavených 9 kľúčových firiem, ktoré dodávajú svoje produkty ok

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA