Rím 28. novembra (TASR) – Taliansku sa zlacňuje financovanie na trhu. Úročenie vládnych dlhopisov klesá na úrovne spred začiatku dlhovej krízy. Rím dnes predal 6-mesačné pokladničné poukážky, pričom ich výnos bol najnižší od apríla 2010, informovala agentúra DPA.
Talianske ministerstvo financií na dnešnej aukcii predalo 182-dňové pokladničné poukážky za 7,5 miliardy eur, čo bol aj maximálne stanovený cieľ pre aukciu, informovala talianska agentúra pre riadenie dlhu. Výnos poukážok klesol na 0,919 % z 1,347 % na poslednej podobnej aukcii konanej 29. októbra. Dopyt investorov 1,65-násobne prevýšil ponuku.
K uvoľneniu na talianskom dlhopisovom trhu prispelo niekoľko faktorov. Okrem úsporných opatrení, ktoré realizuje talianska vláda, sú to dohoda o pokračovaní finančnej pomoci Grécku a program Európskej centrálnej banky (ECB) na potenciálne neobmedzený výkup dlhopisov, ktorý by mohla aktivovať v prípade žiadosti nejakej krajiny eurozóny o finančnú pomoc.
Taliansko sa na dlhopisový trh vráti zasa vo štvrtok, keď ponúkne 5- a 10-ročné dlhopisy celkovo za 6 miliárd eur.
Z pohľadu úročenia dlhu sa "Taliansko dostalo z dlhovej krízy eurozóny," uviedol šéf poradenskej firmy Spiro Sovereign Strategy Nicholas Spiro. Upozornil však na narastajúcu politickú neistotu v krajine a na pretrvávajúcu recesiu ekonomiky.
Dnes napoludnie klesol výnos referenčných 10-ročných talianskych vládnych dlhopisov o 6 bázických bodov na 4,67 %, čo je najmenej od júna 2011. Riziková prirážka voči nemeckým dlhopisom s rovnakou dobou splatnosti predstavovala 328 bázických bodov.
Taliansko predalo v utorok (27.11.) 2-ročné dlhopisy s nulovým kupónom za 3,5 miliardy eur. Ich priemerný výnos klesol na 1,923 %, čo bolo najmenej od októbra 2010.
Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.
3 12 lom ed