Tokio 22. mája (TASR) – Japonská centrálna banka (BoJ) bude pokračovať vo svojej agresívnej menovej politike na podporu ekonomiky, ktorá už začala ožívať. Informovali o tom agentúry AP a DPA.
BoJ už v apríli oznámila, že radikálne zvýši objem financií na podporu ekonomiky a ročne do nej "naleje" 60 až 70 biliónov jenov (453,41 – 528,98 miliardy eur). Cieľom tejto agresívnej politiky je ukončiť vyše 10 rokov trvajúce obdobie deflácie. Tento cieľ chce dosiahnuť do dvoch rokov, takže pri nalievaní peňazí do ekonomiky neplánuje žiadne limity.
Banka bude pokračovať aj v nákupe vládnych dlhopisov s dlhším termínom splatnosti. Priemerná splatnosť štátnych papierov, ktoré nakupuje je sedem rokov.
Menový výbor BoJ po skončení zasadania vo svojom vyhlásení uviedol, že japonská ekonomika začína rásť vďaka oživeniu dopytu po japonských produktoch v zahraničí a solídnej domácej spotrebe.
(1 EUR = 132,33 JPY)