EÚ sa zameriava na strednú Áziu v snahe zastaviť prísun sankcionovaného tovaru do Ruska

EÚ sa zameriava na strednú Áziu v snahe zastaviť prísun sankcionovaného tovaru do Ruska

Brusel 10. mája 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev/Sputnik, Kremlin)

 

Viaceré krajiny EÚ sa obávajú, že Brusel novým opatrením, ktoré by sa mohlo nakoniec použiť proti Číne a Turecku, otvorí Pandorinu skrinku, píše POLITICO

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Stredoázijské krajiny ako Uzbekistan a Kazachstan sú najpravdepodobnejšími prvými cieľmi nového radikálneho návrhu EÚ, ktorého cieľom je zabrániť Rusku porušovať sankcie dovozom špičkových technologických komponentov potrebných na vedenie vojny prostredníctvom svojich susedov.

Reklama

EÚ pripravuje svoj 11. balík sankcií proti Rusku, aby sa pokúsila obmedziť vojenskú mašinériu prezidenta Vladimira Putina, a jej návrh bude po prvýkrát zahŕňať protiopatrenia proti krajinám, ktoré pomáhajú Moskve vyhýbať sa obchodnému embargu Bruselu. Čína a Turecko sú krajiny, ktorým sa najčastejšie pripisuje, že Rusku hádžu ekonomické záchranné lano – diplomati EÚ však upozornili, že Ankara a Peking nie sú ich bezprostrednými cieľmi a že opatrenia proti takýmto významným geostrategickým obchodným partnerom môžu mať opačný účinok.

Traja diplomati EÚ naopak vyjadrili nádej, že pripravované návrhy EÚ na obchádzanie sankcií povzbudia stredoázijské štáty, aby sa prispôsobili. Celý 11. balík sankcií by mohol byť predstavený už v utorok, keď predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívi Kyjev pri príležitosti Dňa Európy.

Reklama

Podľa návrhu 11. balíka, s ktorým sa oboznámil portál POLITICO, sa chce Komisia zamerať na “osoby a subjekty, ktoré obchádzajú reštriktívne opatrenia Únie činnosťami, ktorých cieľom alebo výsledkom je marenie zákazov v týchto opatreniach. Týka sa to napríklad spoločností so sídlom v tretích krajinách, ktoré získavajú tovar podliehajúci obmedzeniam od spoločností so sídlom v Únii a ktorý sa potom priamo alebo prostredníctvom sprostredkovateľov dodáva do Ruska.”

Dôležité je, že v dvoch prílohách k návrhu nie sú uvedené žiadne konkrétne krajiny ani výrobky – namiesto toho bude toto rozhodnutie na krajinách EÚ. Okrem nového návrhu 11. balík sankcií v súčasnosti obsahuje aj zoznamy 72 osôb a 31 subjektov.

Ústrednou myšlienkou tohto nového opatrenia EÚ by bolo obmedzenie európskych spoločností predávať citlivý tovar jednému zo susedov Ruska, ak by došlo k jeho obchádzaniu. V sankciách by sa najprv uviedli citlivé výrobky z hľadiska obchádzania a potom krajiny, kam sa dodávajú.

Veľvyslanci EÚ ponúknu svoje prvé dojmy z návrhu v stredu. Diplomati EÚ neočakávajú dohodu o novom balíku skôr ako na budúci týždeň, prípadne až o týždeň neskôr. Kazašské a uzbecké veľvyslanectvá pri EÚ bezprostredne nereagovali.

 

Reklama

Nie tak rýchlo

To však neznamená, že opatrenia proti obchádzaniu získajú rýchly podpis.

Viaceré krajiny EÚ sa obávajú, že Brusel týmto návrhom riskuje otvorenie Pandorinej skrinky. Zavedením zásady, že krajiny, ktoré úmyselne alebo neúmyselne porušujú sankcie EÚ, môžu byť ich terčom, sa otvára možnosť, že ďalšie krajiny, ako napríklad Turecko alebo Čína, by sa mohli dostať do palebnej línie.

Jeden z diplomatov EÚ, ktorý sa usiluje o tvrdšiu líniu voči väčším cieľom, povedal, že “dúfal, že na stole bude nabitá zbraň, ale práve teraz nie je ani nabitá”. 

Spojené štáty tlačia na Brusel, aby zaujal voči Číne ostrejší postoj, ale EÚ sa zdráha ešte viac si znepriateliť Peking.

Podobne aj konfrontácia s Tureckom sa považuje za veľké politické riziko vzhľadom na nestálosť tureckej politiky, ktorá sa blíži k víkendovým voľbám, a vplyv Ankary v otázkach, ako je migrácia, keďže Turecko dlhodobo pôsobí ako nárazník medzi EÚ a Blízkym východom.

Reklama

Hoci Komisia verí, že hrozba potrestania stredoázijských krajín bude dostatočnou ekonomickou palicou na zmenu ich správania, jeden z diplomatov uviedol, že Európa by si pred vyslovením hrozby “mala byť istá, že sme pripravení ju dodržať”. Ďalší diplomat uviedol, že Brusel musí nájsť rovnováhu medzi potláčaním obchádzania sankcií a udržiavaním hospodárskych väzieb s kľúčovými obchodnými partnermi, ako sú Turecko alebo Čína.

Peking sa už v pondelok dôrazne postavil proti samostatnému opatreniu EÚ v rámci 11. balíka sankcií, ktoré je zamerané na sedem čínskych spoločností podozrivých zo zasielania zakázaného tovaru do Ruska buď priamo, alebo prostredníctvom sprostredkovateľov. Toto priame zameranie sa na sedem spoločností sa líši od navrhovaného širšieho opatrenia na obchádzanie sankcií, ktorého cieľom je vypracovať osobitné zoznamy výrobkov, ktoré by sa nemali predávať z Európy spoločnostiam v krajinách susediacich s Ruskom, a ktoré zatiaľ nebolo schválené.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin varoval EÚ, aby v tom nepokračovala. “Naliehavo vyzývame EÚ, aby sa nevydávala touto nesprávnou cestou, inak Čína podnikne rázne kroky na ochranu našich legitímnych a zákonných záujmov,” povedal.

Komisia je však presvedčená, že balík opatrení na obchádzanie opatrení poskytuje krajinám EÚ dostatočný priestor na zabrzdenie, ak sa navrhované opatrenie bude považovať za príliš politicky citlivé.

Podľa návrhu musí každé rozhodnutie o pridaní výrobku alebo krajiny schváliť všetkých 27 hlavných miest EÚ.

To môže pomôcť získať krajiny EÚ pre politicky citlivú novú myšlienku; zároveň to však tento postup veľmi zaťažuje a dáva každému hlavnému mestu potenciálne právo veta.

Pozornosť sa sústredila na blížiaci sa samit G7 v Japonsku koncom tohto mesiaca, na ktorom sa očakáva, že skupina najsilnejších ekonomík sveta sa zameria na posilnenie sankcií voči Rusku a boj proti ich obchádzaniu.

Pre zástancov Ukrajiny je nový balík, ktorý budú členské štáty posudzovať v stredu, dobrou správou. “Som s týmto [balíkom] spokojný, pokiaľ sa prijme konečné rozhodnutie… Všetky sankcie, ktoré poškodzujú ruskú vojnovú mašinériu, podporujeme,” povedal pre POLITICO estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
12:43

Posádka ropného tankera, ktorý v sobotu pri pobreží Jemenu zasiahla raketa, je v poriadku a plavidlo pokračuje v ceste do svojho ďalšieho prístavu, uviedla Britská organizácia pre námorný obchod (UKMTO). Informovala o tom agentúra AFP.

12:42

Najmenej 50 ľudí zahynulo v dôsledku prudkého dažďa a následných záplav v provincii Ghór v strednej časti Afganistanu, uviedli v sobotu tamojší predstavitelia. Informovala agentúra AFP.

11:17

Investície vložené do výstavby plánovaného nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach sa počas jeho životnosti nemusia vrátiť, pokiaľ štát nebude garantovať výkupnú cenu elektriny. Cena zariadenia s výkonom do 1200 megawatt (MW) by sa mohla pohybovať okolo desiatich miliárd eur, očakávajú odborníci. O príprave výstavby nového jadrového bloku rozhodla v stredu (15. 5.) vláda.

10:14

V júni jednorazovo vyplatia zvýšený rodičovský dôchodok 908 043 seniorom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR uviedlo, že celková suma, ktorú vyplatí Sociálna poisťovňa (SP) na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali