„Zastavme ich“ v slovenskej hymne by sa malo vrátiť k predošlému „Zastavme sa“

„Zastavme ich“ v slovenskej hymne by sa malo vrátiť k predošlému „Zastavme sa“

Bratislava 18. mája 2024 (HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)

 

Robert Kaliňák na tlačovej konferencii na Úrade vlády druhý deň od atentátu na premiéra Roberta Fica adresoval výzvu do celej spoločnosti: zastavme nenávisť a vráťme sa pred rok 2010

Na snímke v popredí podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák

Tento rok označil ako bod zlomu, kedy sme nastúpili na trajektóriu nenávisti, polarizácie ako na politickej, tak aj na mediálnej scéne. V tom čase zasiate semienka nenávisti vďaka našej starostlivosti vyklíčilo, vyrástlo a doviedlo nás cez vraždu novinára a jeho snúbenice, vraždu dvoch mladých ľudí pred Teplárňou až k atentátu na premiéra Slovenskej republiky. Nie nejakého diktátora, násilníka, či uzurpátora moci, ale lídra legitímnej politickej strany, na ktorej ponuku reflektovalo najviac voličov v ostatných parlamentných voľbách.

Reklama

 

Zahraniční agenti rozdeľujú slovenskú spoločnosť od vzniku samostatnej SR

Keďže Robert Kaliňák zlomový okamih v roku 2010 bližšie nešpecifikoval, bola by špekulácia, ak by som zaň považoval nástup koaličnej vlády Ivety Radičovej k moci a Igora Matoviča do parlamentu. Proces polarizácie slovenskej spoločnosti započal podľa mňa oveľa skôr, ešte v roku 1992, kedy sa spustili procesy ďalšej emancipácie slovenského národa, ktoré vyvrcholili 1.1.1993 vznikom samostatnej Slovenskej republiky. V tom čase sa slovenská spoločnosť rozštiepila na tých, čo tento významný krok v dejinách slovenského národa privítali a na tých, čo ho odmietli, nedokázali prijať naše rozídenie sa s českým národom. Jednotlivci z tejto skupiny federalistov sa s touto skutočnosťou nedokázala zmieriť dodnes.

Reklama

Práve federalisti naštartovali za pomoci zahraničných fondov a cudzích vládnych aktérov procesy, ktoré prerástli do vzniku tzv. občianskej spoločnosti (OS). OS za 30 rokov dlhého pochodu inštitúciami postupne prevzala riadenie všetkých pre chod štátu dôležitých oblastí spoločenského života: školstvo, justíciu, médiá, ministerstva, parlament, prezidentský palác.

V 90. rokoch dokázala OS vďaka „apolitickej“ mobilizačnej kampani nepripustiť návrat k moci Vladimíra Mečiara. V činnosti typickej pre zahraničného agenta pokračujú až dodnes. Z ich dielne sú všetky tie nálepky, ktoré dnes rozdeľujú spoločnosť: nacionalisti, fašisti, extrémisti, dezoláti, dezinfomátori, hoaxeri, konšpirátori, či antivaxeri, proPutinovci, proKremeľci.

Ich podvratná činnosť dostala pár 10 tisíc ľudí do ulíc, aby vytvorili v spolupráci s „nezávislými“ médiami dojem, že verejnosť chce, aby boli zrušené Mečiarove amnestie. Tieto by neboli zrušené, keby za ich zrušenie nehlasoval Smer-SD Roberta Fica.

 

Fico sa dočkal vďaky v podobe majdanu 2018

Neskôr dostali ľudí do ulíc opäť. Stalo sa tak po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice vo februári 2018, keď cez „apolitickú“ iniciatívu „Za Slušné Slovensko“ podporili médiami šírený falošný naratív, ktorý prepájal vraždu priamo s vtedajším Úradom vlády SR. Reportéri bez hraníc (mimovládna organizácia) hodnotia slobodu tlače na Slovensku v súlade s týmto naratívom dodnes. Písali sme o tom (tu).

Reklama

Uvedomujúc si svoju „apolitickú“ moc s dopadom na politické dianie využili následne v mobilizačných kampaniach pred komunálnymi voľbami 2018, prezidentskými voľbami 2019, pred parlamentnými voľbami 2020, pred komunálnymi voľbami 2022 a ostatnými parlamentnými voľbami 2023. Parlamentné voľby nedopadli úplne podľa predstáv zahraničných agentov. Voľby vyhral na prekvapenie aj samotného víťaza Igor Matovič a ich biely kôň Progresívne Slovensko v koalícii so Spolu sa nedostal o pár tisíc hlasov do parlamentu, kde ho chceli mať.

Ani tie ostatné parlamentné voľby neskončili očakávaným víťazstvom Progresívneho. A tak zahraniční agenti prešli do ďalšej fázy majdanizácie slovenskej spoločnosti. Zdvihli vlnu protivládnych protestov, keď dôvodom na protest je čokoľvek, čo legitímna vládna moc robí v súlade so schváleným programovým vyhlásením. Týždeň, čo týždeň sú ľudia tzv. občianskou spoločnosťou, „nezávislými“ médiami a opozíciou pod vedením PS hnaní na námestia metropol Slovenska. A na nich ľudí hecujú proti legitímnej vláde a Róberta Fica posielajú za mreže. Po tom, ako sa Ivan Korčok stal kandidátom PS, protivládne protesty prerástli v jeho nelegálnu predvolebnú kampaň.

Neuspeli. Voľby vyhral s výrazným náskokom Peter Pellegrini a protivládne protesty pokračujú ďalej. Ešte aj v deň atentátu sa mal konať protivládny protest zosieťovaných zahraničných agentov v iniciatíve „Otvorená kultúra“ na „záchranu“ RTVS, ktorý malo na pódiu podporovať Progresívne Slovensko.

 

Boj s extrémizmom – 2. vetva polarizácie spoločnosti

V parlamentných voľbách v roku 2016 sa, napriek húževnatému mediálnej antikampani, dostala do slovenského parlamentu politická strana „Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko“ (ĽSNS). Kotlebovci skončili so ziskom 209 779 na piatom mieste. Pravdou je, že to bol protestný hlas. Bol to hlas Slovákov, na ktorých reálne problémy žiaden relevantný politický subjekt nereflektoval, neponúkal riešenie. Kotlebovci uchopili 2 agendy: problematické spolužitie väčšiny a marginalizovaných skupín v rôznych, hlavne východných regiónoch Slovenska a zastavenie nelegálnej migrácie.

Reklama

Pamätám si ako by to bolo dnes, keď úradujúci prezident Andrej Kiska, pozval do prezidentského paláca po parlamentných voľbách všetky subjekty, ktoré si voliči v demokratických voľbách zvolili ako svojich zástupcov do zákonodarného zboru, okrem ĽSNS. Vyslal tak odkaz 200 tisíc voličom, že nie je ich prezidentom, lebo volili v demokratických voľbách nesprávny politický subjekt, že svoj hlas hodili nie do urny, ale do koša. Súčasná, dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová sa zachovala rovnako, tiež protestnému voličskému hlasu zabuchla po nástupe do paláca dvere.

Všetky parlamentné strany, koaličné, či opozičné, že Kotlebovcov, ktorí zastupovali 200 000 voličov izolovali. Z extrémistami nechceli mať nič ani jedni ani druhí. „Nezávislé“ média vyhlásili na informácie o Kotlebovcoch informačné embargo. Výnimku tvorili informácie, keď ich mohli okiadzať. Zástupcovia ĽSNS dostali ban aj v telerozhlase, súkromnom, či verejnoprávnom. Toto úsilie neznamenalo nič iné, len to, že tento silný protestný voličský hlas zostal nevypočutý a dokonca zosilnel.

V parlamentných voľbách 2020 získali Kotlebovci o 20 000 hlasov viac. Ich izolácia pokračovala, navyše sa spustila kriminalizácia predstaviteľov strany za extrémistické názory. Pravdou je, že táto taktika samotnú stranu oslabila a dokonca rozštiepila. Lenže nespokojný volič zostal aj so svojim dlhodobo neriešeným problémom.

 

Väčšinový protestný hlas zodvihol Fico

Medzi rokmi 2020-2023 za hrôzovlády Matoviča pribudli v agende protestného voliča boj s nezmyselnými protipandemickými opatreniami (boj za základné práva a boj o zachovanie dôstojnosti), vojna na Ukrajine, strašenie klimatickou krízou. Nositeľmi všetkých troch agiend sú presne tie isté mimovládky, politické subjekty, médiá, ktoré neprejavili záujem o riešenie bežných problémov protestného voliča od roku 2016. Všetky až na jeden politický subjekt Smer-SD, ktorý po voľbách 2020, navyše po tom, čo stranu tesne po voľbách opustila platforma Petra Pellegriniho, posielali politológovia na smetisko dejín.

Bol to už všetkými odpísaný Robert Fico, kto začal tomuto protestnému hlasu načúvať. A volič, keď si mohol vybrať medzi na jednej strane stále izolovanými Hnutím Republika a tým, čo zostalo z ĽSNS a na druhej strane overeným, politickým vetrom ošľahaným Robertom Ficom a jeho Smerom-SD. Vybral si. Volil v parlamentných voľbách Smer. Vďaka týmto hlasom vstal Fénix Roóbert Fico z popola, parlamentné voľby 2023 po 5. krát vyhral a dokonca zostavil vládu. Aj preto neváhala Magda Vašáryová verejne vysloviť, že Fica volili fašisti a spodina Slovenska.

Vo voľbách 2023 skončilo 2. na páske dovtedy mimoparlamentné Progresívne Slovensko, ktoré malo vďaka sústredenému úsiliu „antipolitickej“ mobilizačnej kampane „(Ne)chcem tu zostať“, zahraničných agentov a „nezávislých médií vyhrať.

 

Kalich nenávisti „Lebo Fico“ pretiekol

Nevyhralo. Z prehrou sa nedokázali zmieriť tí, ktorí na jeho víťazstvo vsadili všetko. A ešte aj to slnko po volebnej noci vyšlo. A preto tu máme od volieb majdanizované metropoly. Prehra ich prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, napriek bičovaným emóciám ľudí na čo týždňových protivládnych protestoch, nenávisť a frustráciu tých, čo opäť prehrali, znásobila. A 15.5.2024 kalich nenávisti voči vláde Róberta Fica pretiekol, priniesol svoje krvavé ovocie.

 

Reklama

Ak sa nezastavíme, tak násilie bude pokračovať

Polarizácia spoločnosti sa dostala k rubikonu. Je najvyšší čas zatiahnuť ručnú brzdu a túto antickú rieku neprekročiť, lebo sa vykúpeme v krvi všetci, nielen Robert Fico.

Spoločnosti nepomôže, že strana (politici, zahraniční agenti, „nezávislé médiá“, čo tu roky pestovala nenávisť voči terajšiemu vládnemu zoskupeniu a jeho voličskej základni, odsúdi násilný čin atentátnika. To je psou povinnosťou každého zdravého jedinca. Nepomôže ani odvádzanie pozornosti verejnosti od politického motívu útočníka „nezávislými“ médiami.

To, čo by nám všetkým pomohlo je, aby sa majdanisti vzdali predstavy, že zastavia legitímne zvolenú vládnu väčšinu („ich“ z našej hymny) na ulici. Aby si uvedomili, že v demokracii môžu vládnuť len vtedy, ak oslovia programom, hodnotami väčšinu spoločnosti. A že konštruktívna kritika vládnej moci nie je, keď ju kritizujem za to, že plní svoj vládny program a nie ten môj. Naopak úlohou opozície je vládnu moc kontrolovať a kričať, ak sa od plnenia vlastného vládneho programu odkloní. Na tom získavať politické body pre ďalšie voľby.

Rovnako by Slovensku pomohlo, ak by zahraniční agenti prestali s násilnou ideologizáciou spoločnosti, ktorá prináša stále väčšiu polarizáciu a nenávisť.

Všetkým v tejto chvíli odporúčam „Zastavme sa, bratia, veď sa oni stratia“. A v mene stopnutia roztočenej špirály nenávisti vyzývam nie len kompetentných matičiarov k zamysleniu sa nad tým, či by sme sa nemali vrátiť k predošlému textu slovenskej hymny.

Reklama

 

Prečítajte si tiež

Reportéri bez hraníc hodnotili slobodu tlače na Slovensku – kde sa vzal ich “expert” a bolo hodnotenie objektívne?

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:00

Najmenej jednu obeť si doposiaľ vyžiadali nebezpečné lesné požiare, ktoré sužujú štát Nové Mexiko na juhozápade USA, informuje TASR podľa stredajšej správy agentúry DPA.

08:40

Talianska opozícia v utorok v Ríme zorganizovala protestné zhromaždenie proti kontroverzným ústavným reformám, ktoré sa snaží presadiť krajne pravicová vláda premiérky Giorgie Meloniovej. Ako informovala agentúra AFP, podľa kritikov by tieto reformy rozdelili Taliansko na bohatý sever a chudobnejší juh, zbavili by parlament právomocí a ohrozili nezávislosť súdnictva.

08:37

Americká plavkyňa Regan Smithová vytvorila v noci na stredu svetový rekord na 100 metrov znak. Podarilo sa jej to na domácej olympijskej kvalifikácii. Nový rekord má hodnotu 57,13 sekundy.

Regan Smithová
Na snímke americká plavkyňa Regan Smithová sa raduje po víťazstve vo finále na 100 metrov znak na domácej olympijskej kvalifikácii v Indianapolise v utorok 18. júna 2024
08:27

Ceny ropy sa v stredu ráno držali na stabilnej úrovni. Trhy vyhodnocovali riziká súvisiace s ďalšou eskaláciou konfliktu na Blízkom východe, pričom na dopyt negatívne vplývala aj správa o nečakanom náraste zásob komodity v USA.

08:19

Požiar v skladoch ropných látok v meste Azov v Rostovskej oblasti ležiacej na juhu Ruska sa nepodarilo uhasiť ani po viac ako 24 hodinách. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne pohotovostné služby.

Rusko Azov útok drony požiar
Na videosnímke z 18. júna 2024 hasiči zasahujú na mieste požiaru ropných zásobníkov v meste Azov v Rostovskej oblasti
08:17

Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 19 z 21 dronov, ktorými Rusko v noci na stredu útočilo na niekoľko ukrajinských oblastí, uviedlo tamojšie letectvo.

08:17

Severokórejský vodca Kim Čong-un v stredu na rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Pchjongjangu poukázal na úlohu Ruska pri udržiavaní strategickej rovnováhy vo svete a vyjadril plnú podporu pokračovaniu tzv. špeciálnej vojenskej operácie, ako sa v Rusku označuje vojna voči Ukrajine.

KĽDR Rusko Putin
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un pózujú po uvítacom ceremoniáli v Pchjongjangu 19. júna 2024
08:16

Medzinárodný poskytovateľ logistických riešení spoločnosť Gebrüder Weiss, jeden z hlavných aktérov na Slovenskom logistickom trhu, pokračuje v raste a rozširuje priestory v sídle svojej centrály pri Bratislave. Hlavným dôvodom ďalšej expanzie je rastúci objem predaja svojich služieb ako reakcia na dlhodobý rast potrieb významného zákazníka, ktorý je špičkovým hráčom na trhu v oblasti vykurovania a fotovoltických systémov. Stavebné práce sa začali v apríli, spustenie prevádzky novej skladovej haly je plánované na koniec tohto roka. Projekt si vyžiada investície vo výške 4,5 milióna eur.

07:13

Súd vo Vladivostoku ruskom Ďalekom východe v stredu odsúdil na tri roky a deväť mesiacov odňatia slobody 34-ročného amerického vojaka Gordona Blacka obvineného z krádeže a vyhrážania sa zabitím. Tiež mu nariadil zaplatiť 10.000 rubľov ako náhradu škody.

07:13

V rokoch 1985 – 2023 v Brazílii zachvátil požiar aspoň raz 199,1 milióna hektárov územia, čo to zodpovedá 23 percentám rozlohy tejto juhoamerickej krajiny. Uvádza sa to v správe, ktorú v utorok na základe satelitných záberov a ďalších podkladov zverejnila iniciatíva MapBiomas, združujúca univerzity, mimovládne organizácie a technologické spoločnosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Návštevníčka pózuje počas prvého dňa kráľovských konských dostihov v Ascote 18. júna 2024

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Jozef Bugár

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali