Eskalácie medzi USA a Čínou sú veľmi nebezpečné

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)

 

Prinášame vám komentár Raya Dalio: Bohužiaľ, to, čo sa teraz deje medzi USA a Čínou v súvislosti s Taiwanom, je klasickou cestou k vojne, ktorá je opísaná v mojej knihe “Zásady pre riešenie meniaceho sa svetového poriadku”. Ak budú udalosti pokračovať týmto smerom, tento konflikt bude mať oveľa väčší globálny dosah ako rusko-ukrajinská vojna, pretože ide o konflikt medzi poprednými svetovými veľmocami, ktoré sú ekonomicky oveľa väčšie a oveľa viac prepojené

Ilustračné foto

Z už vysvetlených dôvodov je rusko-ukrajinská vojna v porovnaní s ňou menej významná, hoci tieto dva konflikty spolu súvisia a rusko-ukrajinská vojna, podobne ako všetky vojny, má hrozné následky. Zoberme si napríklad, že podiel Číny na svetovom obchode je viac ako sedemkrát väčší ako podiel Ruska a predstavuje približne 19 % všetkého dovozu amerického priemyselného tovaru. Predstavte si, že by sa dovoz tovaru z Číny a obchodovanie s Čínou stali rovnakými, ako sú teraz s Ruskom. Predstavte si, aké by to malo dopady na dodávateľský reťazec a hospodárstvo vo svete. Predstavte si, aké by boli sankcie voči Číne pre svet. Dodávateľské reťazce by sa zrútili, hospodárska aktivita by klesla a inflácia by prudko stúpla. A to je len to, čo by sa stalo s ekonomikami v dôsledku hospodárskej vojny, ktorá by bledla v porovnaní s dopadom, ktorý by mala vojenská vojna, ku ktorej sme zjavne nebezpečne blízko.

Reklama

Z dôvodov vysvetlených v mojej knihe je situácia, ktorá teraz je medzi Spojenými štátmi a Čínou, veľmi podobná tej, ktorá existovala medzi mocnosťami bezprostredne pred prvou a druhou svetovou vojnou a mnohými ďalšími bezprostredne predvojnovými obdobiami. V nasledujúcom grafe je znázornený môj ukazovateľ konfliktu medzi USA a Čínou od roku 2000. Ako vidíte, hodnoty konfliktu medzi USA a Čínou sú najvyššie v histórii.

Graf: Hodnoty konfliktu medzi USA a Čínou

Tento index sa skladá z mnohých ukazovateľov, ako sú zmeny vo vojenských výdavkoch, personáli a nasadení, nálady obyvateľov každej krajiny voči druhej krajine, pozornosť médií venovaná konfliktu atď. Kombinácia vojenských výdavkov a postojov k jednotlivým súperiacim krajinám bola obzvlášť smerodajná. V nasledujúcom grafe sú uvedené podiely globálnych vojenských výdavkov USA a Číny, ktoré výrazne podhodnocujú čínske vojenské výdavky, pretože veľká časť vládnych výdavkov, ktoré podporujú armádu, nie je zahrnutá ako priame vojenské výdavky. Okrem toho americké vojenské výdavky pokrývajú celý svet, zatiaľ čo čínske vojenské výdavky sú zamerané skôr na región. Znalé strany mi povedali, že Čína má výraznú vojenskú prevahu v okolí Taiwanu.

Reklama
Graf – podiely vojenských výdavkov USA a Číny

Nasledujúci graf zobrazuje údaje z nedávneho prieskumu Gallop a ukazuje, že 80 % Američanov má v súčasnosti nepriaznivý názor na Čínu – čo je teraz rovnaké ako názor Američanov na Rusko (a za posledných niekoľko rokov sa výrazne zvýšil).

Graf – Názory Američanov na Čínu a Rusko

Aby sme súčasnú úroveň konfliktu medzi Čínou a USA uviedli do správnej perspektívy, v nasledujúcej tabuľke porovnávame súčasnú hodnotu meradla konfliktu medzi USA a Čínou s hodnotami iných veľkých konfliktov v minulosti. Ako je uvedené, súčasná hodnota pre USA a Čínu je takmer 1,2 štandardnej odchýlky nad priemerom, čo je hodnota na hornej hranici rozsahu veľkých konfliktov. Hoci to vyjadruje vysokú úroveň a riziko konfliktu, nemalo by sa to nesprávne interpretovať tak, že to znamená, že príde k zhoršeniu. Niekedy po týchto momentoch zvýšeného konfliktu nasleduje ústup od vojny. Napríklad obdobie, ktoré viedlo ku kubánskej kríze, malo relatívne vysokú hodnotu 0,9, ale zvíťazili múdre hlavy, takže sa zabránilo potenciálnej katastrofe.

Tabuľka – porovnanie súčasnej hodnoty meradla konfliktu medzi USA a Čínou s hodnotami z minulosti

Existuje mnoho ďalších opatrení, ktoré vyjadrujú meniaci sa obraz a ktoré sú vysvetlené v mojej knihe, ktoré tu nemám priestor ukázať, ale budem pokračovať v dejinách spolu s historickými analógiami, ktoré som v knihe načrtol. Budem ich používať, aby som vykreslil čo najpresnejší obraz toho, čo sa deje, a zasadil ho do historického kontextu. Bodový dej bude sám za seba hovoriť o tom, na ktorej ceste sa nachádzame.

Pokiaľ ide o to, čo sa deje teraz, Číňania reagujú na návštevu Nancy Pelosiovej prerušením väčšiny vzťahov a demonštráciou toho, že môžu vojensky kontrolovať oblasť okolo Taiwanu, čo znamená, že Čína by mohla Taiwan odrezať od zvyšku sveta. Predstavte si, že by sa z Taiwanu nemohli dostať polovodičové čipy. Čína tiež ukazuje svoju vojenskú silu a prekračuje doteraz neprekročené demarkačné línie, čím sa približuje k Taiwanu.

Návštevu Pelosiovej Čína vníma ako krok v prospech nezávislosti Taiwanu, a nie smerom k jednej Číne s Taiwanom ako jej súčasťou, a v podstate vyzýva USA, aby jej zabránili v tom, čo robí. Otázkou je, či USA odpovedia ďalšou eskaláciou, ktorá vyvolá ďalšiu čínsku reakciu v rámci klasického zrýchlenia “tit-for-tat” do vojny, alebo či obe strany ustúpia.

Reklama

Ak chcete získať obraz o minulosti a silách, ktoré poháňajú vývoj USA a Číny smerom k vojne (t. j. veľký cyklus), odporúčam vám prečítať si 13. kapitolu “Vzťahy a vojny medzi USA a Čínou”. Odporúčam vám, aby ste venovali osobitnú pozornosť môjmu vysvetleniu predchádzajúcich kríz v Taiwanskom prielive a dôvodom, prečo som povedal, že by som sa obával, keby sme mali “štvrtú taiwanskú krízu”, čo je kríza, ktorú máme teraz. Aby ste pochopili, čo sa deje, musíte porozumieť týmto veciam.

Ako som zhrnul na strane 455 tejto kapitoly v časti “Riziko zbytočnej vojny”: “. K hlúpym vojnám často dochádza v dôsledku procesu eskalácie “tit-for-tat”, v ktorom je dôležitejšie reagovať aj na malé akcie protivníka ako byť vnímaný ako slabý, najmä keď tí na oboch stranách v skutočnosti nerozumejú motivácii tých na druhej strane. História nám ukazuje, že tento problém sa týka najmä upadajúcich impérií, ktoré majú tendenciu bojovať viac, než je logické, pretože každý ústup sa považuje za porážku. Vezmime si napríklad otázku Taiwanu. Hoci by sa boj USA na obranu Taiwanu zdal nelogický, nebojovať proti čínskemu útoku na Taiwan by mohlo byť vnímané ako veľká strata postavenia a moci nad ostatnými krajinami, ktoré nebudú podporovať USA, ak nebudú bojovať a víťaziť za svojich spojencov. Okrem toho takéto porážky môžu spôsobiť, že vodcovia budú pred vlastným ľudom vyzerať slabo, čo ich môže stáť politickú podporu, ktorú potrebujú na to, aby zostali pri moci. A, samozrejme, nebezpečné sú aj nesprávne odhady spôsobené nedorozumeniami, keď sa konflikty rýchlo vyvíjajú. Všetky tieto dynamiky vytvárajú silné ťahy k urýchleniu vojen, hoci takéto vzájomne ničivé vojny sú oveľa horšie ako spolupráca a súťaženie mierovejšími spôsobmi. Existuje aj riziko, že v USA aj v Číne sa presadí nepravdivá, emocionálna rétorika, ktorá vytvorí atmosféru na eskaláciu.

Aj keď moc síl, ktoré stoja za Veľkým cyklom vysvetleným v knihe “Zásady riešenia meniaceho sa svetového poriadku”, môže byť ohromujúca, ľudia majú stále možnosť voľby, ktorá ovplyvní výsledky. Tento konflikt je stále vojenským konfliktom nízkej úrovne (ktorý nazývam vojenským konfliktom kategórie 2), pretože 1) ešte nepriniesol výmenu krviprelievania ľudí z oboch hlavných strán, t. j. Číňanov a/alebo Američanov, a 2) neodohráva sa na území domoviny žiadnej z týchto krajín (hoci Číňania by povedali, že Taiwan je súčasťou ich domoviny, aj keď nie je súčasťou pevninskej Číny). Ak by sa čokoľvek z toho zmenilo, bol by to ďalší veľký krok smerom k nepredstaviteľnej totálnej vojne, ktorú stále považujem za nepravdepodobnú.

Dobré je, že rozumní ľudia na oboch stranách sa vojny boja, aj keď nechcú, aby to tak vyzeralo. Zlou vecou je, že niektorí ľudia na oboch stranách chcú boj zintenzívniť, pretože neurobiť to tvárou v tvár provokácii sa vníma ako prejav slabosti. Táto dynamika zvyšovania nátlaku, aby to nevyzeralo, že niekto ustupuje, sa v histórii ukázala ako veľmi nebezpečná. Videli sme mnoho historických prípadov, ktoré viedli k strašným vojnám, pretože ani jedna strana nechcela ustúpiť, a len málo prípadov, keď rozumní ľudia ustúpili z okraja, keď čelili vyhliadke na neprijateľné zničenie.

Dúfam, že čínska eskalácia nepovedie k ďalšej eskalácii zo strany USA, ktorá povedie k ďalšej čínskej eskalácii, ktorá by napriek silnej túžbe rozumných ľudí na oboch stranách vyhnúť sa vojne viedla k vojne. Ale nádej nie je stratégia, takže sa budem snažiť byť čo najrealistickejší, riadiť sa podľa toho a dobre s vami komunikovať.

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:06

Členovia amerických hereckých odborov schválili dohodu s filmovými štúdiami, ktorá ukončila štyri mesiace trvajúci štrajk v Hollywoode. So zmluvou na tri roky súhlasilo 78 percent odborárov. Protest hercov spolu so štrajkom scenáristov v uplynulých mesiacoch ochromili americký zábavný priemysel, informovala v stredu agentúra AFP.

07:24

Venezuelský prezident Nicolas Maduro vyzval miestny parlament, aby uznal územie sporné s Guyanou za 24. štát Venezuely.

Ide o oblasť západne od rieky Essequibo, na ktorú si robí nárok Caracas.

“Jedným z hlavných cieľov organického zákona na ochranu Guyany-Essekibo je realizovať toto rozhodnutie, o ktorom snívalo mnoho generácií Venezuelčanov, a raz a navždy vytvoriť štát Guyana-Essekibo, 24. štát Venezuely,” – povedal Maduro a ukázal mapu Venezuely, kde bolo územie doplnené.

07:24

Krajne pravicového severomacedónskeho politického lídra Ľupča Palevského, podozrivého z únosu a dvoch vrážd vrátane 14-ročného dievčaťa, zadržali na základe medzinárodného zatykača na úteku v Turecku. Potvrdil to na tlačovej konferencii severomacedónsky minister vnútra Oliver Spasovski.

06:43

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa pripojí k virtuálnemu summitu lídrov skupiny G7. Oznámilo to Japonsko, ktoré tomuto zoskupeniu ekonomicky najvyspelejších krajín sveta aktuálne predsedá.

06:41

Peruánsky ústavný súd nariadil okamžité prepustenie 85-ročného bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho z väzenia, kde si odpykával 25-ročný trest odňatia slobody za zločiny proti ľudskosti spáchané počas svojej vlády.

06:40

Vianočné trhy na berlínskom námestí Alexanderplatz evakuovali a predčasne zatvorili pre požiar, ktorý zachvátil dva z tamojších drevených stánkov. Jedna osoba utrpela ľahké zranenia a previezli ju do nemocnice.

06:39

Robotníci pracujúci parížskej katedrále Notre-Dame budú mať od piatka tohto týždňa presne rok na to, aby načas dokončili obnovu tejto gotickej pamiatky. 

06:38

Vo veku 79 rokov zomrel po dlhom boji s pľúcnou chorobou britský hudobník Denny Laine, ktorý pôsobil ako spevák v skupine The Moody Blues a ako gitarista v skupine Wings Paula McCartneyho, pričom bol spoluzakladateľom oboch týchto formácií.

06:36

Náčelník generálneho štábu Izraelských obranných síl Herci Halevi potvrdil, že Izrael zvažuje zatopenie tunelov v Pásme Gazy morskou vodou s cieľom zničiť tak podzemnú sieť militantného hnutia Hamas. 

Včera 20:19

Pri ruskom ostreľovaní v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajinuy zahynuli v utorok traja ľudia. Ráno ruská armáda nemilosrdne ostreľovala centrum Chersonu. Okupanti zabili dvoch ľudí,” uviedol gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin s odvolaním sa na informácie od zdravotníkov. Zároveň dodal, že hospitalizovaný bol 59-ročný muž.

Včera 20:17

Hádzanárky Senegalu zdolali v utorkovom zápase A-skupiny na MS Čínu 22:15. Vybojovali si tak postup do do hlavnej fázy šampionátu.  V ďalšom zápase si v E-skupine poradili Srbky s Čile 30:16.

Včera 20:13

Javier Tebas zostane na poste prezidenta španielskej futbalovej La Ligy. Šesťdesiatjedenročný Španiel bol jediným kandidátom, ktorý sa uchádzal o túto funkciu. Na poste šéfa súťaže je od roku 2013 a zostane na ňom do roku 2027.

Včera 20:11

Spojené štáty v utorok uvalili sankcie na šéfa bieloruského Červeného kríža Dzmitrija Šaucova za napomáhanie pri deportácii ukrajinských detí do Ruska. Uviedlo to americké ministerstvo spravodlivosti. Šaucov mal podľa amerického rezortu spravodlivosti napomáhať ruskej ombudsmanke pre práva detí Mariji Ľvovovej-Belovovej, ktorá je obvinená z vykonávania nezákonných deportácii ukrajinských detí do Ruska. V marci na ňu za to vydal zatykač Medzinárodný trestný súd (ICC).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke Sv. Mikuláš spoločne s anjelmi a čertami zavítal do centra Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Gustáv Murín

Peter Lipták

Gustáv Murín

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali