Epidemiológ o koronavíruse: Ak budú dodržiavať karanténne opatrenia, nevidím zatiaľ k obavám z pandémie dôvod

Epidemiológ o koronavíruse: Ak budú dodržiavať karanténne opatrenia, nevidím zatiaľ k obavám z pandémie dôvod

Praha 4. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Koronavírus 2019nCoV sa rozšíril z čínskeho ohniska nákazy Wuchan do celého sveta a má na svedomí 362 úmrtí a viac ako 17 000 nakazení. Blesku poskytol rozhovor o tomto ochorení epidemiológ MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Ilustračné foto

Epidemiológ najprv objasnil, čo koronavírus vôbec je. Podľa jeho slov takto označujú vírusy, ktoré sú obsiahnuté v podčeľadi Coronavirinae. Názov vírusu je potom odvodený od toho, ako vyzerá v elektrónovom mikroskope, koronavírus podobnosť s tvarom slnečnej koróny žiariaceho okolia Slnka.

Reklama

Kynčl uviedol, že primárne vírus spôsobuje ochorenie zvierat.

Ostatne dve tretiny ochorenia, ktoré sa vyskytujú u zvierat, sú prenosné na človeka. Preto sa dnes hovorí o, tzv. komplexe jedno zdravie (One Health), zahŕňajúci ako zvieratá, tak ľudí,povedal a dodal, že koronavírus sa preniesol pravdepodobne z netopierov, ako to bolo pri chorobe MERS.

Reklama

Ďalej vymenoval epidemiológ príznaky tohto ochorenia. Podľa jeho ide o respiračné nákazy, ochorenie dýchacieho aparátu človeka. Človek, ktorý sa koronavírusom nakazí, trpí teda kašľom, dýchavičnosťou či horúčkou, vysvetlil.

 

Najväčšie riziko

Čo sa týka intenzity ochorenia, podľa epidemiológa nie je u každého pacienta rovnaká. Uviedol, že môže ísť o relatívne mierne ochorenie, ale aj o závažné ochorenie s komplikáciami. A najväčšie riziko je u chronicky chorých osôb. V tejto súvislosti je vhodné dodať, že infekčné ochorenia majú priebeh od asymptomatického po smrtiace, takže aj mladý a zdravý človek môže mať závažný priebeh ochorenia,povedal.

Ďalej sa Kynčl venoval tomu, ako veľmi je nové ochorenie nebezpečné. Uviedol, že hoci nie sú štyri percentá úmrtnosti tak vysoké číslo a mohlo by sa zdať, že nie je koronavírus tak nebezpečný, on sám by nebol takým optimistom. Dodal, že prípadov ochorenia je totiž stále dosť a počet neustále narastá.

Reklama

“U SARS, kde úmrtnosť bola okolo 10, v niektorých skupinách k 15 percentám, to bolo závažnejšie, ale počet nakazených sa podarilo udržať na relatívne nižších číslach. Nemám dosť dát, aby som to vyhodnotil. Či to napríklad v Číne podcenili a nechali vírusu čas k rozšíreniu. Neviem. Čas ukáže,dodal.

Podľa epidemiológa hrajú úlohu v prípade prvotnej nákazy odlišné stravovacie a hygienické návyky. Uviedol, že respiračná hygiena v ázijských skupinách obyvateľstva nefunguje tak, ako sme na to zvyknutí v Európe a dodal, že istú úlohu zohráva aj stravovanie. Niektoré národy a skupiny obyvateľov pijú napríklad krv zvierat, tak sa šírila vtáčia chrípka. Tieto spôsoby správania nie sú v Európe zaužívané, zdrojom býva preto zvyčajne Ázie,povedal.

 

Nastane pandémia?

Kynčl uviedol, že ohľadom potenciálu pandémie nie sú špekulácie na mieste. Ako však dodal, je nutné byť v strehu a vykonávať preventívne opatrenia. Podľa neho ho však charakter novej choroby neoprávňuje k tomu, aby hovoril, že z danej veci sa vyvinie pandémia.

Reklama

“Ak sa budú dodržiavať karanténne opatrenia, nevidím zatiaľ k takýmto obavám dôvod, dodal.

Čo sa týka šírenia vírusov, podľa epidemiológa hovoríme o kvapôčkovej infekcii. Potom lekár vysvetľuje, že ide o to, kam človek kvapôčky pri kašli vyprskne. Podľa jeho slov ide najčastejšie o dosah dvoch metrov. Ako druhú možnosť nákazy uviedol kontaminované povrchy. Preto je tak dôležitá hygiena, dôkladné umývanie rúk. Len táto dôslednosť bez ďalších opatrení môže znížiť pravdepodobnosť nákazy až o 15 percent,dodal.

Okrem iného sa lekár venoval aj ochranným pomôckam. Čo sa týka rúšok, tie podľa neho znižujú možnosť nákazy. Všeobecne by mal rúško nosiť hlavne ten, kto kašle, aby kvapôčky nešíril do svojho okolia. To je primárny účel rúška. Každopádne nie je dôvod k panike aj keby rúška dočasne neboli na trhu. Tak účinné rozhodne nie sú, aby zastavili nový vírus, uviedol k téme.

Čo sa týka respirátorov, u nich je podľa jeho slov efekt vysoký, v praxi sú však ťažko použiteľné. Pre bežného človeka to nie je práve príjemné v takom respirátore fungovať. Vyskúšajte si to, to také masky, ktoré by vás obmedzovali v prevádzke, nemožno v nich normálne dýchať,vysvetlil.

 

Liek na nové ochorenie

Ďalej sa lekár venoval aj lieku, ktorý sa špecialisti snažia vyvinúť. Uviedol, že kvôli faktu, že ide o vírusové ochorenie, naň nezaberajú antibiotiká. Momentálne sa u človeka, ktorý trpí koronavírusom, liečia prejavy choroby, pretože cielený liek zatiaľ nie je k dispozícii. Ako prevenciu proti chorobe uviedol lekár necestovanie do postihnutých oblastí. Na druhej strane pre necestovanie po Európe nevidí žiadny dôvod.

Na záver oznámil epidemiológ svoj názor k tomu či je Česko na koronavírus pripravené.

Som o tom presvedčený, žijem tu rád, cítim sa bezpečne. Nemám obavy, že by sme to nezvládli. Trúfam si povedať, že vzhľadom k historickým systémom opatrení v epidemiológii sme na veľmi slušnej svetovej úrovni. Nemusíme sa v tomto smere báť ani hanbiť. Sme vyspelá krajina,povedal.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

14:44

Pri záplavách v provincii Fárjáb na severe Afganistanu zahynulo najmenej 66 ľudí, uviedol v nedeľu predstaviteľ tamojšej provincie. Ide tak o ďalšie smrteľné dažde, ktoré krajinu sužujú v posledných týždňoch.

Afganistan záplavy
Afganskí muži zbierajú osobné veci pred domom, ktorý zničili záplavy vyvolané prudkým dažďom
14:29

Ozbrojené sily Konžskej demokratickej republiky (KDR) v nedeľu ráno zmarili v hlavnom meste Kinshasa pokus o štátny prevrat, vyhlásil hovorca armády KDR.

Predtým sa objavili informácie, že pri útoku na dom poslanca tamojšieho parlamentu Vitala Kamerheho boli zabití dvaja ochrankári a jeden útočník. Informoval o tom na sociálnej sieti X hovorca poslanca a dodal, že Kamerhe je spolu s rodinou v poriadku. Práve spomínaný poslanec by mal byť vymenovaný za predsedu parlamentu.

14:14

 V nedeľu, v predvečer inaugurácie novozvoleného taiwanského prezidenta, sa v Tchaj-peji stovky opozičných demonštrantov zišli na protest proti ďalším štyrom rokom pod vedením Demokratickej pokrokovej strany (DPP). Informovala o tom agentúra AFP.

13:56

Irán potvrdil nepriame rozhovory so svojím úhlavným nepriateľom – Spojenými štátmi – v Ománe. A to aj napriek tomu, že obe krajiny nemajú medzi sebou nadviazané priame diplomatické vzťahy, informovali v nedeľu tamojšie médiá.

13:47

Miliardár Elon Musk a indonézsky minister zdravotníctva Budi Gunadi Sadikin v nedeľu spustili v zdravotnom stredisku v Denpasare na Bali satelitnú internetovú službu Starlink. Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

Elon Musk
Miliardár Elon Musk (uprostred), šéf spoločností SpaceX a Tesla prichádza do verejného zdravotníckeho strediska v Denpasare, na indonézskom ostrove Bali
13:31

Izrael pokračuje aj počas víkendu vo svojej vojenskej operácii v Rafahu na juhu Pásma Gazy. Vojaci našli v pohraničnej oblasti s Egyptom niekoľko podzemných tunelov, ktoré využívalo palestínske hnutie Hamas, informovalo v nedeľu tamojšie vojenské rádio.

13:20

Ukrajinské jednotky zničili mínolovku ruskej Čiernomorskej flotily, uviedlo v nedeľu vo vyhlásení ukrajinské námorníctvo. Informovala agentúra Reuters.

13:11

Francúzske úrady na Novej Kaledónii zmobilizovali stovky policajtov, aby znovu získali kontrolu nad hlavnou cestou spájajúcou letisko a hlavné mesto Noumea a po niekoľkých dňoch nepokojov obnovili poriadok. Oznámil to v sobotu neskoro večer francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin na sieti X.

12:49

Ruské nálety na mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny pripravili v nedeľu o život najmenej osem ľudí, kým ďalších osem osôb utrpelo zranenia, uviedli tamojší predstavitelia. Informovala agentúra Reuters.

12:34

Ceny ropy v piatok sa posilnili približne o 1 % a cena ropy Brent zaznamenala prvý týždenný nárast za posledné tri týždne. Na vývoj výrazne vplývali priaznivé hospodárske ukazovatele z USA a Číny, ktoré posilnili vyhliadky na rast dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách.

12:25

Dve obete si vyžiadala v noci na nedeľu zrážka lodí na rieke Dunaj v Maďarsku. Päť ľudí je naďalej nezvestných, uviedla maďarská polícia.

11:58

Dve čínske vojnové lode zakotvili v nedeľu v Kambodži v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia.

Cvičná loď Čchi-ťi-kuang a obojživelná vojnová loď Ťing-kang-šan zakotvili v pobrežnom meste Sihanoukville v rámci 15 dní pozemných a námorných cvičení. Zapojí sa do nich 760 čínskych vojakov spolu s približne 1300 Kambodžanmi a 11 kambodžskými plavidlami.

Čínski námorníci
Čínski námorníci stoja pred vojnovou loďou, ktorá zakotvila v kambodžskom pobrežnom meste Sihanoukville v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali