Energetická kríza podnietila EÚ, aby sa usilovala o užšie vzťahy s Azerbajdžanom. Tu je dôvod, prečo je to kontroverzné

Energetická kríza podnietila EÚ, aby sa usilovala o užšie vzťahy s Azerbajdžanom. Tu je dôvod, prečo je to kontroverzné

Baku 1. júna 2023 (HSP/euronews/Foto:TASR/AP-Franc Zhurda)

 

“Zelená” azerbajdžanská energia nie je zázračným riešením závislosti EÚ od Ruska, tvrdia odborníci, informuje spravodajský portál Euronews

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová

“Od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu sme sa rozhodli odvrátiť sa od ruských fosílnych palív a diverzifikovať sa smerom k spoľahlivým energetickým partnerom.”

Reklama

Vyjadrenia Ursuly von der Leyenovej v decembri minulého roka odzneli pri podpise dohody o výstavbe nového podmorského kábla pod Čiernym morom, ktorý údajne umožní Azerbajdžanu a Gruzínsku dodávať zelenú elektrinu na maďarský a rumunský trh.

Napriek priamočiaremu a vyzývavému tónu poznámok európskej prezidentky odborníci tvrdia, že fanfáry, ktoré sprevádzali projekt takzvaného čiernomorského kábla, popierajú obrovské problémy, ktoré túto iniciatívu sprevádzajú. Hlavnými z nich sú jeho nákladová efektívnosť a skutočná realizovateľnosť deklarovaných environmentálnych cieľov.

Reklama

“Európska únia bola hlúpa, keď si myslela, že je to dobrý nápad,” hovorí András Perger, aktivista za klímu a energetiku z organizácie Greenpeace Maďarsko. “Príliš veľa sa o tom hovorí, je to neistý projekt, ktorý sa mi vôbec nezdá ekonomicky životaschopný.”

 

“Naše ľadovce sa zmenšujú

V súčasnosti viac ako 90 % azerbajdžanskej energie pochádza z neobnoviteľných zdrojov, keďže veterné elektrárne v Kaspickom mori, ktoré by mali napájať budúci kábel, zatiaľ v skutočnosti neexistujú. Hovorí sa o možnom využití hydroenergetického potenciálu Gruzínska, ale miestni ochrancovia životného prostredia varujú, že kapacita krajiny je už dlho veľkoryso preceňovaná.

“Nemáme žiadne prostriedky na zásobovanie krajín Európskej únie. Skutočne nám bude stačiť, ak budeme schopní uspokojiť vlastné potreby,” hovorí Dato Chipashvili, analytik gruzínskej mimovládnej organizácie Green Alternative. “Potenciál bude otázny aj v budúcnosti v dôsledku klimatických zmien, pretože naše rieky sú založené na ľadovcoch a tie sa zmenšujú.”

Dokonca aj keď odhliadneme od prác na výstavbe potrebných výrobných prostriedkov, predchádzajúce štúdie naznačujú, že výstavba samotného kábla pravdepodobne vyjde na dve až tri miliardy eur, pričom hrozí, že dodávky elektrickej energie budú výrazne zaostávať za predpokladaným dopytom.

Reklama

“Oni [signatári dohody] hovoria, že to bude linka s kapacitou troch gigawattov, ale medzinárodné zdroje hovoria, že to bude len jeden gigawatt,” vysvetľuje Perger. “Z európskeho hľadiska je to naozaj nič.”

Marian Mandru, ďalší člen Greenpeace, tvrdí, že v Maďarsku a Rumunsku existuje väčší priestor na zvýšenie udržateľnosti na miestnej úrovni, a to zlepšením energetickej účinnosti a investovaním do domácich obnoviteľných zdrojov energie. “Som presvedčený, že keby sa tieto peniaze vložili do lepších investícií, a najmä do väčšieho množstva miestnych investícií, prinieslo by to oveľa väčší rozdiel,” hovorí.

 

“Občianska spoločnosť a médiá bojujú o prežitie

Ďalší kritici tejto iniciatívy sa zamerali na to, čo vnímajú ako prvok pokrytectva v súvislosti s cieľom EÚ znížiť energetickú závislosť od Ruska, a tvrdia, že táto iniciatíva jednoducho znamená výmenu väzieb s jednou diktatúrou porušujúcou ľudské práva a zapojenou do nezákonnej vojny za inú.

Azerbajdžan je už dlho predmetom medzinárodného odsúdenia za nepriateľský postoj voči disentu, prísne obmedzovanie slobody médií, bežné väznenie kritikov štátu a opakované správy o mučení zadržaných osôb.

Reklama

“Prezident má nekontrolovanú, absolútnu moc pri prijímaní všetkých rozhodnutí,” vysvetľuje Giorgi Gogia, zástupca riaditeľa oddelenia Human Rights Watch pre Európu a Strednú Áziu. “Je to situácia, v ktorej sú kritici často terčom falošných trestných alebo správnych obvinení a v ktorej občianska spoločnosť a médiá bojujú o prežitie.”

Keďže vzťahy medzi EÚ a Azerbajdžanom sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine oteplili, odborníci sa domnievajú, že nedostatok ochoty využiť záujmy Azerbajdžanu na európskych trhoch predstavuje premárnenú príležitosť na obmedzenie takéhoto zneužívania za Alijevovho režimu. “Užšie vzťahy by mali byť určite spojené s podmienkami konkrétneho zlepšenia práv v krajine,” hovorí Gogia. “Žiaľ, v tejto fáze to jednoducho nevidíme.”

 

Bola to všetko len správa?

Je tu aj otázka dlhodobej vojny Azerbajdžanu so susedným Arménskom o štatút Náhorného Karabachu, etnicky arménskeho separatistického regiónu v rámci Azerbajdžanu, ktorý bol v posledných rokoch dejiskom násilných a smrtiacich stretov medzi oboma stranami.

Podľa Richarda Giragosiana, riaditeľa Centra regionálnych štúdií v Arménsku, zjavná neochota EÚ zohľadniť tento konflikt v podmienkach akejkoľvek energetickej dohody “skôr potvrdzuje víťazstvo autoritárskeho Azerbajdžanu nad bojujúcou demokraciou v Arménsku”.

To, či má projekt čiernomorského kábla reálne vyhliadky na úspech, bude do veľkej miery závisieť od výsledkov pripravovanej štúdie uskutočniteľnosti, ktorá má byť zverejnená začiatkom roka 2024. CESI, talianska spoločnosť poverená vypracovaním prieskumu, odmietla rozhovor pre tento článok.

Celkovo však medzi niektorými ľuďmi prevláda pocit, že iniciatíva nakoniec možno poslúžila skôr ako pohodlné politické vyhlásenie než ako skutočne životaschopná alternatíva k energetickej závislosti od Ruska.

“V minulom roku bolo cítiť určité zúfalstvo z toho, že sa chce ukázať, aké má Európa možnosti,” hovorí Mandru. “Osobne pochybujem, že k tomu dôjde. Pravdepodobne chceli len vyslať signál – že to nejako zvládneme.”

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:00

Po piatich nezvestných z motorového člna, ktorý sa v sobotu neskoro večer zrazil so švajčiarskou výletnou loďou na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, stále intenzívne pátrajú. Pri nehode zahynuli dve osoby a jedna sa zranila.

10:52

Ceny energií sa v uplynulom týždni výraznejšie nemenili a zostávajú blízko tohoročných maxím. Zemný plyn s dodaním v júni sa na holandskej burze TTF v piatok (17. 5.) predával za 30,769 eura za megawatthodinu (MWh) a elektrina s dodaním v roku 2025 stála na pražskej burze PXE 96,99 eura/MWh.

10:39

Pakistan vyhlásil pondelok za deň smútku na pamiatku iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul pri havárii vrtuľníka v iránskej provincii Východný Azerbajdžan. Na sociálnych sieťach o tom informoval pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf.

10:20

Za víťaza nedeľňajších prezidentských volieb v Dominikánskej republike sa vyhlásila úradujúca hlava štátu Luis Abinader. Jeho protikandidáti v noci na pondelok priznali porážku.

Podľa predbežných údajov volebných úradov získal Abinader 59,09 percenta hlasov, za ním nasledovali trojnásobný exprezident Leonel Fernandéz s 26,94 percenta a bývalý predseda parlamentu Abel Martínez s približne desiatimi percentami.

09:59

Rusko bolo aj v apríli najväčším dodávateľom ropy do Číny, keď objem dodávok zvýšilo medziročne takmer o tretinu. Prvú pozíciu najväčších dodávateľov tejto suroviny do najväčšej ázijskej ekonomiky si tak udržalo už 12. mesiac po sebe.

09:24

Obyvateľa ruského mesta Novosibirsk odsúdil v pondelok tamojší súd na 25 rokov väzenia za pokus o podpálenie budovy vojenskej správy. Informovala o tom agentúra Reuters.

08:35

Ceny ropy v pondelok vzrástli, pričom cena Brentu prekročila hranicu 84 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvnila politická neistota v kľúčových producentských štátoch po tom, ako pri havárii vrtuľníka zahynul iránsky prezident Ebráhím Raísí a saudskoarabský korunný princ zrušil návštevu Japonska pre zdravotné problémy saudskoarabského kráľa.

08:21

Ukrajinská armáda zlikvidovala v noci na pondelok všetkých 29 dronov typu Šáhid, ktoré Rusko nasadilo do útokov na ciele v rôznych častiach Ukrajiny.

07:28

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok zagratuloval novému taiwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi k jeho inaugurácii a vyhlásil, že sa teší na spoluprácu medzi Washingtonom a Taipei pri udržiavaní “mieru a stability v Taiwanskom prielive”.

07:20

Japonské úrady v sobotu vydali výstrahy pre obyvateľov prefektúr na severovýchode krajiny. Dôvodom je niekoľko útokov medveďov, ktoré sa tam v uplynulom období odohrali.

07:10

Laj Čching-te zložil v pondelok počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub pred tisíckami hostí a ujal sa tak svojho prvého funkčného obdobia, počas ktorého sa očakáva pokračovanie taiwanskej nezávislosti od Číny a posilnenie obrany voči Pekingu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali