Diskusia policajného prezidenta Gašpara s mimovládnym aktivistom v plnej miere odhalila nekompetentnosť ľudí požadujúcich jeho odstúpenie

Bratislava 7. apríla 2018 (HSP/Foto:HSP)

 

Stret mimovládneho aktivistu reprezentujúceho požiadavky ulice, s policajným prezidentom Gašparom v plnej miere odhalil nekompetentnosť  ľudí požadujúcich jeho odstúpenie, ktorým chýbajú elementárne znalosti o fungovaní policajného zboru.

Zároveň je to aj smutnou vizitkou, aké plytké argumenty stačia ľuďom na námestiach, aby sa nechali zmanipulovať mimovládnymi organizáciami a opozičnými politikmi. A zároveň aj výstraha, akí „odborníci“ sa tlačia do riadenia štátu.

Na kombosnímke Tibor Gašpar a Pavol Sibyla

Výber z debaty medzi policajným prezidentom Tiborom Gašparom a zástupcom mimovládnej organizácie Zastavme korupciu Pavlom Sibylom, ktorý vo verejnoprávnom rozhlase moderovala Marta Jančkárová.

Sibyla: Ja som bol včera na proteste, tí ľudia sú na námestiach z dôvodu že zavraždili dvoch mladých ľudí. Vy ste v počiatku vyšetrovania verejne povedal o nejakej drogovej linke, ktorá sa ukázala ako nezmysel, lebo časovo to nesedí. To by nemohol urobiť ani  začiatočník vyšetrovateľ nie ešte prezident Policajného zboru. Jednak ste tým dali signál páchateľom, aby mohli utiecť a jednak ste vrhli zlé svetlo na tých mladých ľudí že mali niečo s drogami. Nemyslíte si, že by ste sa mali ospravedlniť týmto rodinám?

Gašpar: Keď ste povedal že dopredu som varoval páchateľov tak ste si spočítal zlé časové údaje, presne ako tá vaša správa o situácii v policajnom zbore, pretože ja som  informácie o tejto verzii poskytol až potom, čo bola táto verzia preverená  a boli zaistené osoby a robili sa s nimi procesné úkony.

K mojej odbornosti, robil som roky na odbore  všeobecnej kriminality na vraždách. Bol som na desiatkach miest činu vrážd v Nitrianskom kraji, takže mám s tým nejaké skúsenosti a nikdy som nespojil vraždu Kuciaka a jeho priateľky s tým, že by mali niečo spoločné s drogovou činnosťou. Ja som presne vysvetlil, že keďže v tejto obci sa pohybovali drogovi díleri, tak sa mohli dostať do kontaktu s týmito obeťami , a nie preto že by obete  mali niečo spoločné s drogovou trestnou činnosťou.

Sibyla: Ale keď také niečo pustíte do verejnosti, nemáte plne v rukách ako si to verejnosť interpretuje. Vy ste vrhli škaredé svetlo na rodiny dvoch mladých zavraždených ľudí a mali by ste sa ospravedlniť!

Gašpar: To je váš subjektívny pohľad, ani raz som to tak nepovedal vo svojich výstupoch. Môžeme sa na to pozrieť, určite sú archivované.

Sibyla: Takže stojíte si za tým ako ste o tom informoval?

Gašpar: Áno stojím si za tým ako som o tom informoval. Informoval som o práci Policajného zboru do tej miery ako sa dalo a v takom čase ako som mohol.

Sibyla:  V poriadku ja len hovorím že táto linka je veľmi citlivá a myslím si že to nebolo správne.

Gašpar: Odmietam aby ma niekto spájal s tým že som označoval obete s drogovou činnosťou, to je presne spôsob akým komunikujete aj o ďalších faktoch, ktoré sa týkajú policajného zboru.

Redaktorka: O faktoch týkajúcich sa Policajného zboru, odborník na trestné právo Peter Kováč kritizoval fakt, že na miesto činu nebol privolaný súdny lekár

 Gašpar: Ja som sa vyjadril, že súdny znalec mohol, ale nemusel byť na mieste činu, ale nevyjadril som sa že tam nemal čo hľadať. Súdni znalci sú pribratí dvaja v tomto prípade, lebo musia vykonať pitvu, rôzne laboratórne vyšetrenia. Ak zváži vyšetrovateľ, že potrebuje súdneho znalca na mieste činu tak sa to vždy dá doriešiť, zákon jasné špecifikuje kto môže byť na obhliadke miesta činu. Bol tam certifikovaný lekár z úradu na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a bolo na vyšetrovateľovi či si prizve aj súdneho znalca alebo sa uspokojí s tým, že bude vykonaná pitva súdnymi znalcami. Tak sa aj stalo a k prípadu sú pribratí dvaja súdni znalci. Ja som prešiel desiatky miest vrážd a viem kedy sa volajú súdni znalci. My nemáme súdnych znalcov tak ako lekárov ktorí sú k dispozícii 24 h denne. Ak nastaví ministerstvo zdravotníctva systém tak, že budú k dispozícii 24 hodín, tak ich budú volať.

Redaktorka: V správe nadácie Zastavme korupciu sa píše o 16 policajtoch ktorí vyvracajú tvrdenia o klesajúcej kriminalite. Pán policajný prezident spochybnil tieto tvrdenia, keď hovoril o 16 anonymných ohlasoch. Pán Sibyla ako vznikla tá správa?

Sibyla: Sme tu kvôli tomu, že ľudia sú na námestiach preto, lebo boli zavraždení dvaja mladí ľudia. Vy sám ste povedali že je možné, že táto vražda súvisela s jeho prácou. Ján Kuciak sa venoval aj biznisu pána Bödöra.  Vy ste s pánom Bödörom rodina, ak sa nemýlim vaše manželky sú sestry! Vy tam nevidíte konflikt záujmov? Verejnosť nikdy nebude veriť že to vyšetrovanie je nezávisle a slobodné, keď vy ste šéf vyšetrovateľov a zároveň máte väzbu na jedného  z možných podozrivých, keď ste sám povedal, že tá vražda môže súvisieť s investigatívnou činnosťou pána Kuciaka. Vy tam nevidíte rozpor?

Gašpar: Viete obsahovo tá vaša otázka je presne taká, ako jej časť, kde hovoríte že naše manželky sú sestry. Moja manželka nemá žiadnych súrodencov a všade čítam, že je to môj švagor a môj švagor to nie je. Ale ak máte podozrenie na tohto podnikateľa z vraždy tak to oznámte.

Sibyla: Vy ste povedali že vražda súvisí s investigatívnou činnosťou novinára Kuciaka

Gašpar: Pán Kuciak písal aj o mne, že som založil nejakú firmu.

Sibyla: To je ďalší dôvod prečo by ste nemal byť policajným prezidentom!

Gašpar: A teraz kvôli tomu nebude môcť byť  policajným prezidentom nikto o kom píšu médiá?  Predchádzajúci policajný riaditeľ prišiel z veľkého podnikateľského subjektu,  o tom ste niekedy písali že je ovplyvnený tým subjektom?

Sibyla: Keby zavraždili novinára, ktorý by písal o tom subjekte tak by bol v konflikte záujmov.

Gašpar: V akom konflikte záujmov som ja? Ja ten prípad nevyšetrujem.

Sibyla: Ale ste zodpovedný za to vyšetrovanie

Gašpar: Ako som zodpovedný za to vyšetrovanie? Odpovedajte vecne, ja nie som zodpovedný za vyšetrovanie, zodpovedný je vyšetrovateľ a prokurátor. Nevytvárajte pre občanov ilúziu, že ja niečo vo vyšetrovaní ovplyvňujem.

Sibyla: Policajný prezident je zodpovedný za vyšetrovanie citlivých káuz.

Gašpar: Ale zase sa vyjadrujete všeobecne, -že zodpovedný. Ja nevydávam uznesenia, nerobím ohliadky, nepríjmam znalcov nevypočúvam svedkov, akú ja mám zodpovednosť osobnú za to? Veď to už vysvetlite tým ľuďom.

Sibyla: Môžete napríklad zmeniť vecnú príslušnosť.

Gašpar: Môžem zmeniť jedine výberovú príslušnosť pre Národnú kriminálnu agentúru nič viac a museli by byť na to nejaké dôvody.

Sibyla: Takže nejaké možnosti máte!

Gašpar: Nevytvárajte tu ilúziu, že policajný prezident teraz rozhodne, že túto vraždu bude o týždeň vyšetrovať niekto iný.

Sibyla: Ja Vám len hovorím, že verejnosť nikdy neuverí že táto vražda bude vyšetrená.

Gašpar: Neuverí, lebo jej to takto podsúvate.

Sibyla: Vy ste sám povedal, že táto vražda môže súvisieť s prácou pána Kuciaka.

Gašpar: Akým spôsobom to môže narušiť nezávislosť vyšetrovania, sa pýtam?

Sibyla: Veď ste povedal že máte možnosť nejako ovplyvniť vyšetrovanie.

Gašpar: Vy ste sa ma spýtali, či mám možnosť zmeniť vecnú príslušnosť, ja som vám odpovedal, že trestný poriadok to pozná ak sú na to zákonne dôvody. Ale nijak inak do vyšetrovania zasahovať nemôžem, nevytvárajte tu ilúziu, že ja to tu marím, to nie je pravda. Tak ako nemôžem zasahovať do Bašternákovho vyšetrovania.

Sibyla: To je bohužiaľ pravda, keď vaša polícia dostala na stôl Baštrnáka …

Gašpar: „Vaša polícia“?

Sibyla: Tak kriminálna agentúra finančnej správy a vaša polícia to vrátila naspäť a začalo sa to vyšetrovať až keď to otvorili novinári a to je aj vaša zodpovednosť. Tak mi povedzte začo ste potom zodpovedný, ak nie ste zodpovedný za výkony vašich podriadených.

Gašpar: Som zodpovedný za svojich podriadených mimo trestného konania, presne to pomenujte. Ja v trestnom konaní nemôžem niesť zodpovednosť ak nemôžem regulovať vyšetrovateľa žiadnym pokynom ani žiadnym nariadením.

Sibyla: Potom mi nejde do hlavy vaša účasť na tlačovke, kde bolo 1 000 000 € a premiér hovoril aké sa robia úkony a vy ste tam asistovali na tej tlačovke a zároveň hovoríte že nemáte zodpovednosť pri trestnom vyšetrovaní.

Gašpar: Vy tu neustále spájate veci ktoré sú nespojiteľné. Informovanie verejnosti v rozsahu, ktorý umožní vyšetrovateľ  je niečo úplne iné, ako samotný proces vyšetrovania. Stále sa tu snažíte zaviesť ma do polohy, že ja som za niečo zodpovedný, hoci vyšetrovanie vykonáva 2500 policajtov, ale nie s mojou zodpovednosťou. Ja neviem dať vyšetrovateľom žiadny pokyn, nezavádzajte verejnosť.

Sibyla: Ak by sme tu mali policajného prezidenta 12 rokov a za ten čas by sa vyskytlo mnoho vrážd, tak by sme sa mali zmieriť s odpoveďou toho prezidenta, „že ja za to nie som zodpovedný“?

Gašpar: Vy sa môžete pýtať či je tých vyšetrovateľov dosť na danú činnosť, či majú dostatočné podmienky na činnosť svojej práce, či majú technické vybavenie, či sú dobre zaplatení, čí sú vzdelávaní. To sú všetky úlohy, ktoré ja v tom procese mám, ale nemôžete mi dávať zodpovednosť či správne kvalifikujú trestný čin, či vypočúvajú v správnom poradí svedkov, či na obhliadku zavolajú alebo nezavolajú súdneho znalca. To nie sú veci za ktoré ja zodpovedám.

Sibyla: Podľa mňa ste za to zodpovedný

Gašpar: To je váš názor, ja môžem dookola vysvetľovať že nie som, vy ste si vybrali svoj cieľ.

Redaktorka: Pán policajný prezident máte šancu ešte vysvetliť jednu vec, našla som si článok spred dvoch rokov v ktorom Kuciak píše o bývalom vyšetrovateľovi káuz DPH Pavlovi Milanovi, ktorý povedal citujem: “keď vyšlo najavo, že hlavný aktér Milan Chovanec vypovedal aj o politikoch Smeru, chceli ma obviniť a zavrieť za zneužitie právomoci verejného činiteľa“, koniec citátu. Tento človek nakoniec z polície odišiel.

Gašpar: Kto ho chcel obviniť?

Redaktorka: Ehm, v tomto článku sa o tom nehovorí konkretne…

Gašpar: Vidíte, my žijeme v spoločnosti kedy sa rozpráva do médií čokoľvek, tak buďme konkrétni. Ja vám poviem, vyšetrovateľ Milan dostal príležitosť na inšpekcii povedať kto  naňho tlačil, kto ho navádzal aby niečo  nevyšetroval apod. Neuviedol nič!  Vám do médií uviedol, pred orgánom kde by sa mohlo začať vyšetrovanie neuviedol. Tak sa pýtam ako vážne to myslel ten pán Milan? Tento pán vyšetrovateľ vykonával procesný úkon v rozpore s trestným poriadkom. On sa rozhodol, že nezavolá obhajcu úkonu ako mu to ukladá trestný poriadok lebo mu tam zavadzia. To je ten odborník čo ma kritizovať policajný zbor a jeho činnosť a na základe jeho tvrdení to máme brať ako objektívny obraz o policajnom zbore?  Veď na tomto je postavená aj celá tá Sibylova  správa,- na 16 voči 23 000 policajtov. Ja sa nestíham diviť a volá sa to „správa o stave polície“.

Sibyla: Keďnám budúci policajný prezident dá možnosť sa stretnúť nie so 16-timi ale so 160-timi policajtmi, veľmi radi to urobíme. Dôvod prečo sme sa stretli len so 16-timi je ten, že policajti sa boja rozprávať, ako ten ktorému sa krajský riaditeľ Policajného zboru v Žiline vyhráža disciplinárnym konaním a že ho prepustí do civilu. Toto je vaša zodpovednosť!

Gašpar: Toto sú zase vaše konštrukcie že tu bude niekto perzekuovaný. Máte nejakú informáciu že som počas 6 ročného pôsobenia  niekoho nedôvodným spôsobom kritizoval alebo uložil nejaký trest? Ja ich vyzývam aby nekomunikovali so Zastavme korupciu, ale aby prišli za policajný prezidentom. Ja si ich rád vypočujem, len vy tu vytvárate ilúziu že tu niekomu niečo hrozí.

Sibyla: Ale takýchto príbehov je množstvo

Gašpar: Skúste mi povedať čo je to množstvo

Sibyla: Ja neviem

Gašpar: Vy hovoríte že ich je množstvo

Sibyla: Mali by ste vedieť o každom prípade

Gašpar: To mám poznať všetko o každom z 23 000 policajtov?

Sibyla: Krajských nie je 23 000.

Gašpar: Keby sa ten policajt obrátili na mňa, tak tam pošlem odbor kontroly, alebo by som to odstúpil na inšpekciu a nemohol by som to šetriť ani ja. Nepoznáte vzťahy, ani štruktúry, ani zákony ktorými sa reguluje polícia a robíte tu tieto súdy o mojej zodpovednosti v trestnom konaní.

Sibyla: Nedôvera verejnosti v políciu je dlhodobo jedna z najnižších v Európskej únii…

Gašpar: Nehovoríte pravdu, ja mám tu niekoľko prieskumov našich aj zahraničných inštitúcií a tie hovoria o 54% dôvere. Zase zavádzate verejnosť. Za môjho pôsobenia sa zvýšila o 14%. Čo tu zavádzate, že je jedna z najnižších v Európskej únii…

Celú debatu s mimovládnym „odborníkom“ si môžete vypočuť tu:

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

My si na to, aby na nás mohli robiť pokusy, ešte aj platíme reklamu z našich daní?

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay, Facebook)   Aktivisti zistili, že Ministerstvo zdravotníctva uzatvorilo v máji zmluvy s médiami vo výške jeden a pol milióna eur. Za tie peniaze sa vysiela reklama na očkovanie proti Covidu-19 Nezávislá občianska iniciatíva Nespokojný občan – slobodné spravodajstvo, združujúca blogerov a spisovateľov, upozornila na fakt,…

Biden kritizoval Peking v súvislosti s ukončením činnosti Apple Daily

0 icon

Washington 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kin Cheung)   Americký prezident Joe Biden kritizoval vo štvrtok Peking v súvislosti s ukončením činnosti prodemokratického hongkonského denníka Apple Daily. Informovala o tom v piatok agentúra DPA "Narastajúci útlak zo strany Pekingu dosiahol takú úroveň, že Apple Daily – prepotrebná bašta nezávislej žurnalistiky v Hongkongu…

Montreal sa prvýkrát od roku 1993 prebojoval do finále Stanleyho pohára

0 icon

New York 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jonathan Hayward)   Hokejisti Montrealu Canadiens sa prvýkrát od roku 1993 prebojovali do finále play off NHL. V šiestom semifinálovom súboji zdolali v noci na piatok Vegas Golden Knights 3:2 po predĺžení a v  celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy Autorom víťazného zásahu domácich bol…

Slovensko má povinnosť pomáhať slabším

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensko má povinnosť pomáhať slabším krajinám a prebrať na seba diel spoluzodpovednosti za rozvoj vo svete. Vo štvrtok to v relácii Hlboká Online na TASR TV vyhlásila riaditeľka odboru rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marcela Hanusová "Slovensko…

Ján Budaj: Kontaminácia v okolí Istrochemu má mierne klesajúci charakter

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar   Kontaminácia v okolí areálu bratislavskej spoločnosti Istrochem má mierne klesajúci charakter. Vyplýva to z monitoringu vôd, ktorý vykonáva Štátny geologický ústav Dionýza Štúra na oficiálnych miestach odberu. V pléne Národnej rady (NR) SR to počas štvrtkovej Hodiny otázok uviedol minister životného prostredia Ján…

Pelosiová zriaďuje komisiu na „zistenie pravdy“ o útoku na Kongres

0 icon

Washington 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)   Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová vo štvrtok oficiálne oznámila, že zriaďuje osobitnú komisiu na vyšetrovanie útoku na sídlo Kongresu zo 6. januára. Vyhlásila, že je "našou povinnosťou zistiť pravdu". Informovala o tom tlačová agentúra AP Nová komisia vznikne po tom, čo republikánski…

Naď: Slovenskí vojaci sú v prípade potreby pripravení okamžite pomôcť. Hasiči už vyrazili na stanicu do Kútov, uviedol Mikulec

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-H)   Minister obrany SR Jaroslav Naď sa v súvislosti s prírodnou katastrofou na južnej Morave spojil s českým ministrom vnútra. Slovenskí vojaci sú v prípade potreby pripravení pomôcť zasiahnutým obciam. Na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Naď "Aj my prostredníctvom nášho poveternostného ústredia ozbrojených…

Krčméry o delta variante v Británii: Polovica tých, čo zomreli, boli zaočkovaní

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Z Veľkej Británie neprichádzajú príliš dobré správy. Aj napriek vysokej zaočkovanosti obyvateľstva sa v krajine rýchlo rozšíril delta variant koronavírusu. Čo je však najhoršie, podľa Krčméryho až polovica všetkých úmrtí na koronavírus sú zaočkovaní ľudia. Naskytá sa preto otázka, či má očkovanie vôbec…

Smer-SD: „Dozrel čas ukázať svoju nespokojnosť v uliciach“

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Predstavitelia strany Smer-SD sa rozhodli kvôli doterajšiemu správaniu vlády "vyjsť do ulíc" v sobotu (26.6), a to pred budovu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave Ako uviedli na sociálnej sieti, "dozrel čas ukázať svoju nespokojnosť v uliciach". Poslanec Richard Takáč upresnil, že…

Podľa ministerky Kolíkovej je namieste diskutovať o skupinách ľudí, pre ktoré by bolo očkovanie povinné. „My nie sme diktátorský režim,“ oponoval Pellegrini. Ten si chce dať najprv zmerať protilátky

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   V súvislosti s hrozbou tretej vlny pandémie koronavírusu je namieste diskutovať, či v štáte existujú pozície, ktoré sú nevyhnutné pre jeho chod. V diskusnej relácii na hrane televízie Joj to skonštatovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že v tejto súvislosti je…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na koho sa hnevá naša Patrónka?

0icon

Silná búrka, ktorá sa prehnala Záhorím, neobišla ani Šaštín. Miesto, kde sa donedávna konali národné púte, ale, ale... takzvaná pandémia ich zrušila, je teraz plné popadaných stromov. V strede parku oproti Národnej svätyni, Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, stála socha, ktorá bola symbolom tohto parku. Pútnici „Sochu Piety na podstavci,“ ako…

Ivan Holek

Všetko bude nové! Kedy? Keď staré padne!

0icon

V súčasnosti žijeme v čase postupného rúcania všetkého starého a nesprávneho. Kto to vidieť chce, ten to vidieť musí. Musí vidieť, ako starý systém usporiadania vecí vykazuje čoraz zreteľnejšiu neschopnosť a čoraz väčšiu absenciu životaschopnosti. A snahy naprávať to a zlepšovať to problémy ešte zhoršujú, pretože domnelé lieky na chorobu…

Peter Lipták

Očkovanie stratilo zmysel, už je 75x smrteľnejšie ako delta

0icon

[caption id="attachment_2314" align="alignleft" width="630"] Zelená je krivka hospitalizácií, fialová plocha je variant delta. Vidíme že variant delta predstavuje viac ako 90% prípadov a súčasne ako pribúda tento variant počet hospitalizácií klesá takmer na nulu. Zdroj dá

Erik Majercak

Otázka odpoveď ku KSB – Plná funkcia riadenia - záver

0icon

Už bez prednášky, iba otázka / odpoveď / debata. Video séria 1 – Plná funkcia riadenia je kompletná. Tu je link Tu je link na prvú časť - prvý diel na pokračovanie z diskusie v ISOP - Inštitút sociálnych práv. Tu je

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ produktov, ktoré boli pre známe značky obrovským krokom vedľa

0 icon

Úspešne uviesť nový produkt na trh nie je ľahké. Problém s tým majú aj veľké a známe značky. Niekedy spotrebitelia nie sú na výrobok pripravení, inokedy ho vyslovene nepotrebujú a nechcú. A ak sa to stane, nepomôže ani megalomanský marketingový rozpočet. V tomto rebríčku nájdete produkty, ktoré sa zapísali do histórie. No inak,…

TOP 10: Toto sú tie najdlhšie rieky na svete

0 icon

Ver alebo nie, ale vedie sa obrovské množstvo diskusií o veľkosti najdlhších riek na svete! Rieky sú pre nás nevyhnutné, či už kvôli obchodu alebo poľnohospodárstvu. Nasledujúce rieky sú tými najdlhšími na svete. Už vopred sme avizovali na obrovské množstvo diskusií, ktoré sa vedú najmä o dĺžke Nílu a Amazonky. Rozhodli…

Ruskí piloti vo Škótsku: Tajná misia? 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa pozrieme na odpovede na otázku: Čo robili ruskí piloti v Škótsku? Poďme na prvú časť. Behom druhej svetovej vojny slúžila skupina sovietskych pilotov v rokoch 1943 až 1944 v Škótsku. Uskutočňovali tam výcvik v riadení dopravného lietadla Albemarle. Zaradení boli do 1. divízie leteckej dopravy…

10 geniálne šialených nápadov, ktoré by ale mohli fungovať

0 icon

História je plná príkladov neuveriteľných objavov, vynálezov a inovácií, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, no vo svojom čase boli širokou verejnosťou považované za bláznivé. Možno aj to je prípad niektorých z týchto nápadov, ktoré by v skutočnosti svojim spôsobom naozaj mohli fungovať. Kto by si v minulosti pomyslel, že injekcia s benígnou formou ochorenia, bude…

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Vo svete IT

Výsledky výskumu sú alarmujúce: Zem zadržiava dvakrát viac tepla, než pred 14 rokmi! Čo to pre nás znamená?

0 icon

Výsledky novej štúdie poukazujú na znepokojivú správu. Planéta Zem zachytáva oproti roku 2005 dvojnásobné množstvo tepla. Výsledky zároveň upozorňujú na riziko klimatickej krízy, píše portál Space. Pre potreby výskumu sa tím vedcov pozrel na systém Clouds and the Earth’s Radiant Energy System (pozn. redakcie: CERES), ktorý funguje na niekoľkých satelitoch…

Až trinásť nových smartfónov bolo odhalených v kóde MIUI! Čo si pre nás Xiaomi prichystalo?

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi produkuje smartfóny ako na bežiacom páse. Inak tomu nie je ani tento rok a dôvod je jednoduchý, priniesť smartfón vhodný pre každého používateľa. Známym leakerom zo Xiaomiui sa však podarilo práve odhaliť až trinásť nových smartfónov spolu s ich špecifikáciami a pochválili sa tým na sociálnej sieti…

Existujú exoplanéty, kde je život tak bohatý, ako na Zemi? Odpoveď vás nepoteší

0 icon

Za posledných pár rokov sa astronómom podarilo objaviť množstvo planét, ktoré sa nachádzajú mimo našej Slnečnej sústavy. Tieto planéty sa označujú ako Extrasolárne a objavili sme ich už viac ako 4-tisíc, píše portál Science Focus. Niektoré planéty sú skalnaté, a nachádzajú sa v takzvanej obývateľnej zóne. Obývateľná zóna je vzdialenosť od hviezdy, kde…

Windows 11 je oficiálne predstavený! Toto sú všetky novinky, o ktorých by ste mali vedieť

0 icon

Po niekoľkých dňoch špekulácií a neúplných informácií spoločnosť Microsoft oficiálne potvrdila a predstavila nový operačný systém s označením Windows 11. Nový operačný systém prináša najmä vizuálne zmeny, ktoré sú viditeľné už pri prvom pohľade na samotný systém a systémové súčasti a aplikácie. Samozrejme, nová verzia prináša aj viaceré pokročilé funkcionality…

MIUI 12.5 prichádza do ďalších starých modelov: S nimi sme už nepočítali!

0 icon

Keď Xiaomi predstavovalo aktualizačný plán pre MIUI 12.5 a zároveň zoznam kompatibilných zariadení, nikto nečakal, že sa spoločnosť rozhodne aktualizovať i tri roky staré modely. Teraz však Xiaomi prekvapuje prínosom najnovšej nadstavby pre jeden model z roku 2018, ktorý bol predstavený ešte s MIUI 9 a druhý model z roku…

Armádny Magazín

Pentagon sa v záujme zníženia nákladov na drony rozhoduje použiť technológiu nacistických rakiet V-1

0 icon

USA, 25. júna 2021 (AM) – USA zvažujú možnosti, ako znížiť náklady na výrobu motorov pre perspektívne drony a rakety. Je to spôsobené tým, že počet dronov a raketových zbraní používaných americkou armádou exponenciálne rastie a môže nastať situácia, že priemysel jednoducho nebude mať zdroje na uspokojenie potrieb Pentagónu.   Na vyriešenie t

Ruské letectvo testuje ťažké bezpilotné lietadlo Altius na bombardovanie pozemných cieľov

0 icon

Rusko, 25. júna 2021 (AM) – V najnovšej etape testovania ruského ťažkého bezpilotného lietadla Altius boli prvýkrát použité zbrane na bombardovanie pozemných cieľov. Dron v budúcnosti pomôže znížiť riziká pre letectvo s posádkou ruských v prípade skutočných bojových operácií. Skúšobný kus ruského p

Taliban začína ohrozovať Rusko. Irán sťahuje k Afganistanu vojenskú techniku. Výsledok 20-ročného pôsobenia USA

0 icon

Afganistan, 25. júna 2021 (AM) – Iránska armáda rozmiestňuje na hranici s Afganistanom ťažkú ​​techniku ​​vrátane tankov T-72S a obrnených transportérov BMP-2, informuje ruský Telegram-kanál „Militarista“. Na podporu týchto informácií Tg-kanál zverejnil video s údajným presunom obrnených vozidiel na afganskú hranicu.   Posledné udalosti v susedn

Ukrajina sa pripravuje na vojnu - civilistom distribujú príručku pre vojnu s Ruskom

0 icon

Ukrajina, 25. júna 2021 (AM) - Ministerstvo kultúry Ukrajiny sa rozhodlo aktívne zapojiť do boja proti údajnej „ruskej agresii“. Centrum pre strategickú komunikáciu a informačnú bezpečnosť v rámci rezortu pripravilo brožúru pre prípad vojny s Ruskom. Informovala o tom šéfka divízie Ľjubov Cib

Ruský generálny štáb: tajné služby mnohých krajín financujú terorizmus vo svete

0 icon

Rusko, 24. júna 2021 (AM) – Tajné služby mnohých krajín financujú a vyzbrojujú skupiny medzinárodných teroristov, vyhlásil na 9. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti náčelník Generálneho štábu OS Ruska Valerij Gerasimov.   Podľa jeho slov v súčasnosti v Sýrii

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali