Diskusia policajného prezidenta Gašpara s mimovládnym aktivistom v plnej miere odhalila nekompetentnosť ľudí požadujúcich jeho odstúpenie

Bratislava 7. apríla 2018 (HSP/Foto:HSP)

 

Stret mimovládneho aktivistu reprezentujúceho požiadavky ulice, s policajným prezidentom Gašparom v plnej miere odhalil nekompetentnosť  ľudí požadujúcich jeho odstúpenie, ktorým chýbajú elementárne znalosti o fungovaní policajného zboru.

Zároveň je to aj smutnou vizitkou, aké plytké argumenty stačia ľuďom na námestiach, aby sa nechali zmanipulovať mimovládnymi organizáciami a opozičnými politikmi. A zároveň aj výstraha, akí „odborníci“ sa tlačia do riadenia štátu.

Na kombosnímke Tibor Gašpar a Pavol Sibyla

Výber z debaty medzi policajným prezidentom Tiborom Gašparom a zástupcom mimovládnej organizácie Zastavme korupciu Pavlom Sibylom, ktorý vo verejnoprávnom rozhlase moderovala Marta Jančkárová.

Sibyla: Ja som bol včera na proteste, tí ľudia sú na námestiach z dôvodu že zavraždili dvoch mladých ľudí. Vy ste v počiatku vyšetrovania verejne povedal o nejakej drogovej linke, ktorá sa ukázala ako nezmysel, lebo časovo to nesedí. To by nemohol urobiť ani  začiatočník vyšetrovateľ nie ešte prezident Policajného zboru. Jednak ste tým dali signál páchateľom, aby mohli utiecť a jednak ste vrhli zlé svetlo na tých mladých ľudí že mali niečo s drogami. Nemyslíte si, že by ste sa mali ospravedlniť týmto rodinám?

Gašpar: Keď ste povedal že dopredu som varoval páchateľov tak ste si spočítal zlé časové údaje, presne ako tá vaša správa o situácii v policajnom zbore, pretože ja som  informácie o tejto verzii poskytol až potom, čo bola táto verzia preverená  a boli zaistené osoby a robili sa s nimi procesné úkony.

K mojej odbornosti, robil som roky na odbore  všeobecnej kriminality na vraždách. Bol som na desiatkach miest činu vrážd v Nitrianskom kraji, takže mám s tým nejaké skúsenosti a nikdy som nespojil vraždu Kuciaka a jeho priateľky s tým, že by mali niečo spoločné s drogovou činnosťou. Ja som presne vysvetlil, že keďže v tejto obci sa pohybovali drogovi díleri, tak sa mohli dostať do kontaktu s týmito obeťami , a nie preto že by obete  mali niečo spoločné s drogovou trestnou činnosťou.

Sibyla: Ale keď také niečo pustíte do verejnosti, nemáte plne v rukách ako si to verejnosť interpretuje. Vy ste vrhli škaredé svetlo na rodiny dvoch mladých zavraždených ľudí a mali by ste sa ospravedlniť!

Gašpar: To je váš subjektívny pohľad, ani raz som to tak nepovedal vo svojich výstupoch. Môžeme sa na to pozrieť, určite sú archivované.

Sibyla: Takže stojíte si za tým ako ste o tom informoval?

Gašpar: Áno stojím si za tým ako som o tom informoval. Informoval som o práci Policajného zboru do tej miery ako sa dalo a v takom čase ako som mohol.

Sibyla:  V poriadku ja len hovorím že táto linka je veľmi citlivá a myslím si že to nebolo správne.

Gašpar: Odmietam aby ma niekto spájal s tým že som označoval obete s drogovou činnosťou, to je presne spôsob akým komunikujete aj o ďalších faktoch, ktoré sa týkajú policajného zboru.

Redaktorka: O faktoch týkajúcich sa Policajného zboru, odborník na trestné právo Peter Kováč kritizoval fakt, že na miesto činu nebol privolaný súdny lekár

 Gašpar: Ja som sa vyjadril, že súdny znalec mohol, ale nemusel byť na mieste činu, ale nevyjadril som sa že tam nemal čo hľadať. Súdni znalci sú pribratí dvaja v tomto prípade, lebo musia vykonať pitvu, rôzne laboratórne vyšetrenia. Ak zváži vyšetrovateľ, že potrebuje súdneho znalca na mieste činu tak sa to vždy dá doriešiť, zákon jasné špecifikuje kto môže byť na obhliadke miesta činu. Bol tam certifikovaný lekár z úradu na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a bolo na vyšetrovateľovi či si prizve aj súdneho znalca alebo sa uspokojí s tým, že bude vykonaná pitva súdnymi znalcami. Tak sa aj stalo a k prípadu sú pribratí dvaja súdni znalci. Ja som prešiel desiatky miest vrážd a viem kedy sa volajú súdni znalci. My nemáme súdnych znalcov tak ako lekárov ktorí sú k dispozícii 24 h denne. Ak nastaví ministerstvo zdravotníctva systém tak, že budú k dispozícii 24 hodín, tak ich budú volať.

Redaktorka: V správe nadácie Zastavme korupciu sa píše o 16 policajtoch ktorí vyvracajú tvrdenia o klesajúcej kriminalite. Pán policajný prezident spochybnil tieto tvrdenia, keď hovoril o 16 anonymných ohlasoch. Pán Sibyla ako vznikla tá správa?

Sibyla: Sme tu kvôli tomu, že ľudia sú na námestiach preto, lebo boli zavraždení dvaja mladí ľudia. Vy sám ste povedali že je možné, že táto vražda súvisela s jeho prácou. Ján Kuciak sa venoval aj biznisu pána Bödöra.  Vy ste s pánom Bödörom rodina, ak sa nemýlim vaše manželky sú sestry! Vy tam nevidíte konflikt záujmov? Verejnosť nikdy nebude veriť že to vyšetrovanie je nezávisle a slobodné, keď vy ste šéf vyšetrovateľov a zároveň máte väzbu na jedného  z možných podozrivých, keď ste sám povedal, že tá vražda môže súvisieť s investigatívnou činnosťou pána Kuciaka. Vy tam nevidíte rozpor?

Gašpar: Viete obsahovo tá vaša otázka je presne taká, ako jej časť, kde hovoríte že naše manželky sú sestry. Moja manželka nemá žiadnych súrodencov a všade čítam, že je to môj švagor a môj švagor to nie je. Ale ak máte podozrenie na tohto podnikateľa z vraždy tak to oznámte.

Sibyla: Vy ste povedali že vražda súvisí s investigatívnou činnosťou novinára Kuciaka

Gašpar: Pán Kuciak písal aj o mne, že som založil nejakú firmu.

Sibyla: To je ďalší dôvod prečo by ste nemal byť policajným prezidentom!

Gašpar: A teraz kvôli tomu nebude môcť byť  policajným prezidentom nikto o kom píšu médiá?  Predchádzajúci policajný riaditeľ prišiel z veľkého podnikateľského subjektu,  o tom ste niekedy písali že je ovplyvnený tým subjektom?

Sibyla: Keby zavraždili novinára, ktorý by písal o tom subjekte tak by bol v konflikte záujmov.

Gašpar: V akom konflikte záujmov som ja? Ja ten prípad nevyšetrujem.

Sibyla: Ale ste zodpovedný za to vyšetrovanie

Gašpar: Ako som zodpovedný za to vyšetrovanie? Odpovedajte vecne, ja nie som zodpovedný za vyšetrovanie, zodpovedný je vyšetrovateľ a prokurátor. Nevytvárajte pre občanov ilúziu, že ja niečo vo vyšetrovaní ovplyvňujem.

Sibyla: Policajný prezident je zodpovedný za vyšetrovanie citlivých káuz.

Gašpar: Ale zase sa vyjadrujete všeobecne, -že zodpovedný. Ja nevydávam uznesenia, nerobím ohliadky, nepríjmam znalcov nevypočúvam svedkov, akú ja mám zodpovednosť osobnú za to? Veď to už vysvetlite tým ľuďom.

Sibyla: Môžete napríklad zmeniť vecnú príslušnosť.

Gašpar: Môžem zmeniť jedine výberovú príslušnosť pre Národnú kriminálnu agentúru nič viac a museli by byť na to nejaké dôvody.

Sibyla: Takže nejaké možnosti máte!

Gašpar: Nevytvárajte tu ilúziu, že policajný prezident teraz rozhodne, že túto vraždu bude o týždeň vyšetrovať niekto iný.

Sibyla: Ja Vám len hovorím, že verejnosť nikdy neuverí že táto vražda bude vyšetrená.

Gašpar: Neuverí, lebo jej to takto podsúvate.

Sibyla: Vy ste sám povedal, že táto vražda môže súvisieť s prácou pána Kuciaka.

Gašpar: Akým spôsobom to môže narušiť nezávislosť vyšetrovania, sa pýtam?

Sibyla: Veď ste povedal že máte možnosť nejako ovplyvniť vyšetrovanie.

Gašpar: Vy ste sa ma spýtali, či mám možnosť zmeniť vecnú príslušnosť, ja som vám odpovedal, že trestný poriadok to pozná ak sú na to zákonne dôvody. Ale nijak inak do vyšetrovania zasahovať nemôžem, nevytvárajte tu ilúziu, že ja to tu marím, to nie je pravda. Tak ako nemôžem zasahovať do Bašternákovho vyšetrovania.

Sibyla: To je bohužiaľ pravda, keď vaša polícia dostala na stôl Baštrnáka …

Gašpar: „Vaša polícia“?

Sibyla: Tak kriminálna agentúra finančnej správy a vaša polícia to vrátila naspäť a začalo sa to vyšetrovať až keď to otvorili novinári a to je aj vaša zodpovednosť. Tak mi povedzte začo ste potom zodpovedný, ak nie ste zodpovedný za výkony vašich podriadených.

Gašpar: Som zodpovedný za svojich podriadených mimo trestného konania, presne to pomenujte. Ja v trestnom konaní nemôžem niesť zodpovednosť ak nemôžem regulovať vyšetrovateľa žiadnym pokynom ani žiadnym nariadením.

Sibyla: Potom mi nejde do hlavy vaša účasť na tlačovke, kde bolo 1 000 000 € a premiér hovoril aké sa robia úkony a vy ste tam asistovali na tej tlačovke a zároveň hovoríte že nemáte zodpovednosť pri trestnom vyšetrovaní.

Gašpar: Vy tu neustále spájate veci ktoré sú nespojiteľné. Informovanie verejnosti v rozsahu, ktorý umožní vyšetrovateľ  je niečo úplne iné, ako samotný proces vyšetrovania. Stále sa tu snažíte zaviesť ma do polohy, že ja som za niečo zodpovedný, hoci vyšetrovanie vykonáva 2500 policajtov, ale nie s mojou zodpovednosťou. Ja neviem dať vyšetrovateľom žiadny pokyn, nezavádzajte verejnosť.

Sibyla: Ak by sme tu mali policajného prezidenta 12 rokov a za ten čas by sa vyskytlo mnoho vrážd, tak by sme sa mali zmieriť s odpoveďou toho prezidenta, „že ja za to nie som zodpovedný“?

Gašpar: Vy sa môžete pýtať či je tých vyšetrovateľov dosť na danú činnosť, či majú dostatočné podmienky na činnosť svojej práce, či majú technické vybavenie, či sú dobre zaplatení, čí sú vzdelávaní. To sú všetky úlohy, ktoré ja v tom procese mám, ale nemôžete mi dávať zodpovednosť či správne kvalifikujú trestný čin, či vypočúvajú v správnom poradí svedkov, či na obhliadku zavolajú alebo nezavolajú súdneho znalca. To nie sú veci za ktoré ja zodpovedám.

Sibyla: Podľa mňa ste za to zodpovedný

Gašpar: To je váš názor, ja môžem dookola vysvetľovať že nie som, vy ste si vybrali svoj cieľ.

Redaktorka: Pán policajný prezident máte šancu ešte vysvetliť jednu vec, našla som si článok spred dvoch rokov v ktorom Kuciak píše o bývalom vyšetrovateľovi káuz DPH Pavlovi Milanovi, ktorý povedal citujem: “keď vyšlo najavo, že hlavný aktér Milan Chovanec vypovedal aj o politikoch Smeru, chceli ma obviniť a zavrieť za zneužitie právomoci verejného činiteľa“, koniec citátu. Tento človek nakoniec z polície odišiel.

Gašpar: Kto ho chcel obviniť?

Redaktorka: Ehm, v tomto článku sa o tom nehovorí konkretne…

Gašpar: Vidíte, my žijeme v spoločnosti kedy sa rozpráva do médií čokoľvek, tak buďme konkrétni. Ja vám poviem, vyšetrovateľ Milan dostal príležitosť na inšpekcii povedať kto  naňho tlačil, kto ho navádzal aby niečo  nevyšetroval apod. Neuviedol nič!  Vám do médií uviedol, pred orgánom kde by sa mohlo začať vyšetrovanie neuviedol. Tak sa pýtam ako vážne to myslel ten pán Milan? Tento pán vyšetrovateľ vykonával procesný úkon v rozpore s trestným poriadkom. On sa rozhodol, že nezavolá obhajcu úkonu ako mu to ukladá trestný poriadok lebo mu tam zavadzia. To je ten odborník čo ma kritizovať policajný zbor a jeho činnosť a na základe jeho tvrdení to máme brať ako objektívny obraz o policajnom zbore?  Veď na tomto je postavená aj celá tá Sibylova  správa,- na 16 voči 23 000 policajtov. Ja sa nestíham diviť a volá sa to „správa o stave polície“.

Sibyla: Keďnám budúci policajný prezident dá možnosť sa stretnúť nie so 16-timi ale so 160-timi policajtmi, veľmi radi to urobíme. Dôvod prečo sme sa stretli len so 16-timi je ten, že policajti sa boja rozprávať, ako ten ktorému sa krajský riaditeľ Policajného zboru v Žiline vyhráža disciplinárnym konaním a že ho prepustí do civilu. Toto je vaša zodpovednosť!

Gašpar: Toto sú zase vaše konštrukcie že tu bude niekto perzekuovaný. Máte nejakú informáciu že som počas 6 ročného pôsobenia  niekoho nedôvodným spôsobom kritizoval alebo uložil nejaký trest? Ja ich vyzývam aby nekomunikovali so Zastavme korupciu, ale aby prišli za policajný prezidentom. Ja si ich rád vypočujem, len vy tu vytvárate ilúziu že tu niekomu niečo hrozí.

Sibyla: Ale takýchto príbehov je množstvo

Gašpar: Skúste mi povedať čo je to množstvo

Sibyla: Ja neviem

Gašpar: Vy hovoríte že ich je množstvo

Sibyla: Mali by ste vedieť o každom prípade

Gašpar: To mám poznať všetko o každom z 23 000 policajtov?

Sibyla: Krajských nie je 23 000.

Gašpar: Keby sa ten policajt obrátili na mňa, tak tam pošlem odbor kontroly, alebo by som to odstúpil na inšpekciu a nemohol by som to šetriť ani ja. Nepoznáte vzťahy, ani štruktúry, ani zákony ktorými sa reguluje polícia a robíte tu tieto súdy o mojej zodpovednosti v trestnom konaní.

Sibyla: Nedôvera verejnosti v políciu je dlhodobo jedna z najnižších v Európskej únii…

Gašpar: Nehovoríte pravdu, ja mám tu niekoľko prieskumov našich aj zahraničných inštitúcií a tie hovoria o 54% dôvere. Zase zavádzate verejnosť. Za môjho pôsobenia sa zvýšila o 14%. Čo tu zavádzate, že je jedna z najnižších v Európskej únii…

Celú debatu s mimovládnym „odborníkom“ si môžete vypočuť tu:

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ramsay o knihe Šťastný chlapec: “Ľudia ma vďaka nej môžu spoznať”

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Publikácia "Šťastný chlapec" dokumentuje pôsobenie trénera Craiga Ramsayho na striedačke  slovenskej hokejovej reprezentácie. Jej autori ju spolu s kanadským trénerom pokrstili v pondelok v priestoroch kníhkupectva v Bratislave a Ramsay po krste uviedol, že ho teraz budú môcť slovenskí fanúšikovia viac spoznať Symbolickému…

Trudeau pozýva viac prisťahovalcov, zatiaľ čo Kanada nestíha

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Tftglobalnews/Foto:TASR/AP-Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP)   Na rozdiel od dobrého lídra, ktorý sa zaoberá problémami svojho národa a rozoberá ich, Justin Trudeau ich vie len zhoršovať. Kanadskí spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky, pretože inflácia znižuje ich kúpnu silu. HDP krajiny sa zmenšuje; v skutočnosti by…

Na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou obmedzia od utorka dopravu

0 icon

Púchov 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje vodičov na čiastočné dopravné obmedzenie na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková Doprava v pravom jazdnom páse smerom na Žilinu bude obmedzená od utorka (29. 11.) od 7.00 do 9. decembra…

Brazília – Švajčiarsko 1:0 v G-skupine – rozhodol Casemiro

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Futbalisti Brazílie zvíťazili v pondelkovom zápase G-skupiny MS v Katare nad Švajčiarskom 1:0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov Mužstvo Murata…

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a PS. A čo OĽaNO? Stúpa či sa ešte viac prepadlo?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov. Nasledovali by Smer-SD (15,9 percenta) a Progresívne Slovensko (10,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N Štvrté v poradí by skončilo hnutie OĽANO (8 percent),…

Rusi prerazili front, situácia je blízka k obkľúčeniu: aj USA priznávajú strašné straty AFU po začiatku ruskej ofenzívy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   NYT informuje o obrovských stratách AFU pri Artemovsku Ukrajinská armáda utrpela straty v bojoch pri Artemovsku (Bachmut) v Doneckej oblasti, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na lekárov a očitých svedkov. Podľa novín bolo len v piatok do miestnych…

Ministerstvo spravodlivosti: Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V pondelok sa v priestoroch účelového zariadenia Ministerstva spravodlivosti SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže Omšenie začala dvojdňová konferencia, ktorá sa venuje aktuálnym problémom a výzvam v rámci rodinnoprávnej agendy. Konferencie sa zúčastňujú desiatky sudcov venujúci sa rodinnoprávnej agende, ktorá je práve…

Kanada chce svojou novou stratégiou zvýšiť svoju prítomnosť v Indopacifiku

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP/Adrian Wyld/The Canadian Press)   Kanadský minister zahraničných vecí uviedol, že nová stratégia "vysiela jasný signál", že Kanada je v regióne aktívna, informuje portál TRT World Kanada predstavila svoju novú hospodársku a diplomatickú stratégiu pre ázijsko-tichomorský región, pričom v nasledujúcich piatich rokoch vyčlenila 2,3 miliardy kanadských…

Vláda schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií by mali platiť daň z nadmerného príjmu. Vyplýva to návrhu novely zákona o energetike, ktorú v pondelok schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR)…

Benzema by sa ešte mohol vrátiť do tímu Francúzska

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na MS v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo Benzema mal problémy už dlhšiu dobu. Minulú sobotu síce nastúpil…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Marián Tkáč

Čo chcú Nemci v Katare? Hrať futbal alebo propagovať LGBTI?

0icon

Myslel som si, že Nemci prišli hrať do Kataru futbal a možno aj získať titul majstra sveta. Ale keď si pred prvým zápasom so Saudskou Arábiou dali na skupinovej fotografii do jedného ruky na ústa na znak toho, že nemôžu hovoriť, ale musia mlčať, bolo zrejmé, že im vlastne nejde…

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ramsay o knihe Šťastný chlapec: “Ľudia ma vďaka nej môžu spoznať”

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Publikácia "Šťastný chlapec" dokumentuje pôsobenie trénera Craiga Ramsayho na striedačke  slovenskej hokejovej reprezentácie. Jej autori ju spolu s kanadským trénerom pokrstili v pondelok v priestoroch kníhkupectva v Bratislave a Ramsay po krste uviedol, že ho teraz budú môcť slovenskí fanúšikovia viac spoznať Symbolickému…

Trudeau pozýva viac prisťahovalcov, zatiaľ čo Kanada nestíha

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Tftglobalnews/Foto:TASR/AP-Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP)   Na rozdiel od dobrého lídra, ktorý sa zaoberá problémami svojho národa a rozoberá ich, Justin Trudeau ich vie len zhoršovať. Kanadskí spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky, pretože inflácia znižuje ich kúpnu silu. HDP krajiny sa zmenšuje; v skutočnosti by…

Na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou obmedzia od utorka dopravu

0 icon

Púchov 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje vodičov na čiastočné dopravné obmedzenie na diaľnici D1 medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková Doprava v pravom jazdnom páse smerom na Žilinu bude obmedzená od utorka (29. 11.) od 7.00 do 9. decembra…

Brazília – Švajčiarsko 1:0 v G-skupine – rozhodol Casemiro

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Futbalisti Brazílie zvíťazili v pondelkovom zápase G-skupiny MS v Katare nad Švajčiarskom 1:0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov Mužstvo Murata…

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a PS. A čo OĽaNO? Stúpa či sa ešte viac prepadlo?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Voľby do Národnej rady (NR) SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov. Nasledovali by Smer-SD (15,9 percenta) a Progresívne Slovensko (10,4 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N Štvrté v poradí by skončilo hnutie OĽANO (8 percent),…

Rusi prerazili front, situácia je blízka k obkľúčeniu: aj USA priznávajú strašné straty AFU po začiatku ruskej ofenzívy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   NYT informuje o obrovských stratách AFU pri Artemovsku Ukrajinská armáda utrpela straty v bojoch pri Artemovsku (Bachmut) v Doneckej oblasti, uviedol denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na lekárov a očitých svedkov. Podľa novín bolo len v piatok do miestnych…

Ministerstvo spravodlivosti: Kam chceme posúvať rodinnoprávnu agendu?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V pondelok sa v priestoroch účelového zariadenia Ministerstva spravodlivosti SR a Zboru väzenskej a justičnej stráže Omšenie začala dvojdňová konferencia, ktorá sa venuje aktuálnym problémom a výzvam v rámci rodinnoprávnej agendy. Konferencie sa zúčastňujú desiatky sudcov venujúci sa rodinnoprávnej agende, ktorá je práve…

Kanada chce svojou novou stratégiou zvýšiť svoju prítomnosť v Indopacifiku

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Trtworld/Foto:TASR/AP/Adrian Wyld/The Canadian Press)   Kanadský minister zahraničných vecí uviedol, že nová stratégia "vysiela jasný signál", že Kanada je v regióne aktívna, informuje portál TRT World Kanada predstavila svoju novú hospodársku a diplomatickú stratégiu pre ázijsko-tichomorský región, pričom v nasledujúcich piatich rokoch vyčlenila 2,3 miliardy kanadských…

Vláda schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem

0 icon

Bratislava 28. novembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií by mali platiť daň z nadmerného príjmu. Vyplýva to návrhu novely zákona o energetike, ktorú v pondelok schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR)…

Benzema by sa ešte mohol vrátiť do tímu Francúzska

0 icon

Dauha 28. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na MS v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo Benzema mal problémy už dlhšiu dobu. Minulú sobotu síce nastúpil…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Marián Tkáč

Čo chcú Nemci v Katare? Hrať futbal alebo propagovať LGBTI?

0icon

Myslel som si, že Nemci prišli hrať do Kataru futbal a možno aj získať titul majstra sveta. Ale keď si pred prvým zápasom so Saudskou Arábiou dali na skupinovej fotografii do jedného ruky na ústa na znak toho, že nemôžu hovoriť, ale musia mlčať, bolo zrejmé, že im vlastne nejde…

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Vášeň v Tebe

Len pár kvapiek na šál a čiapku. A váš problém so statickými vlasmi zmizne

0 icon

Je tu zima a súčasťou nášho outfitu sa stali teplé čiapky a šály. Asi každá z vás už zažila statickú elektrinu, keď ste si dávali dole čiapku i šál a vaše vlasy elektrizovali. Nič príjemné, že? Existuje však jednoduchý trik, vďaka ktorému problém so statickými vlasmi zmizne. Materiály, ako napríklad akryl, polyester, polyamid či…

Ako prestať jesť sladkosti? Osobná trénerka prezradila svojich „7 dní bez cukru“

0 icon

Prestať jesť sladkosti vôbec nie je ľahké predsavzatie. Problém nadmernej konzumácie cukru trápi každým rokom čoraz viac ľudí. Naučte sa, ako sa oslobodiť od sladkostí. Portál Gazeta upozorňuje, že na úplnom začiatku je dobré nájsť príčinu jedenia sladkostí. Následne môžete zvoliť správny prístup a zbaviť sa tohto neduhu.

Kto je najštýlovejšia osoba na svete? Vyhral váš tip?

0 icon

Podľa britského magazínu GQ sa najštýlovejšou osobou planéty pre rok 2023 stala americká modelka Bella Hadid. Len 26-ročná top modelka, ktorú v minulosti ocenili aj za najkrajšiu tvár, získala ocenenie GQ, pretože jej sedí takmer každý módny trend. Dámske, pánske, elegantné.... Hadid totiž podľa odborníkov na módu vyzerá v pánskom oblečení lepšie…

Pondelková pieseň - ... Feliz Navidad ...

0 icon

Začal sa 48. pracovný týždeň. Zároveň sa v nedeľu začal aj advent – čas prípravy na Vianoce. Dnes vám preto prinášame vianočnú pesničku portorického speváka Josého Feliciana - Feliz Navidad, španielsky Veselé Vianoce. Pieseň vyšla ešte v roku 1970. Je naspievaná čiastočne v španielčine a čiastočne v angličtine. K piesni sa mi…

Najprv poplašné správy, teraz už skutočnosť. Speváčku z Flashdance našli mŕtvu

0 icon

Uplynulý štvrtok sa začala šíriť správa o smrti oscarovej speváčky z Flashdance Irene Cara. V piatok prišlo vyhlásenie hovorcu, že speváčka žije a informácie o jej smrti nie sú pravdivé. V sobotu však

Armádny Magazín

USA nezvládajú zásobovať dva fronty naraz. Dopláca na to Taiwan

0 icon

USA, 28. november 2022 (AM) – Ukrajinskí reportéri zvýšili počet správ, ktoré hovoria o kritickej situácii pre ozbrojené sily Ukrajiny v Bachmute (Arťomovsk). Ukrajinská novinárka Victoria Chamaza píše, že len za posledné dva dni (minulý víkend) opustilo Bakhmut asi 500 zranených vojakov ozbrojených síl Ukr

Raketový útok zničil základňu zahraničných žoldnierov pri Časov Jari. Presun 17. tankovej brigády sa zastavil. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 28.november 2022 (AM) – Ťažkými pásovými bojovými vozidlami T-72AMT a T-72M1R, dobre zásobená 17. samostatná tanková brigáda (vojenská jednotka A3283) Ozbrojených síl Ozbrojených síl Ukrajiny sa zúčastnila protiofenzívy na Chersonskom smere. Potom sa ukrajinské velenie rozhodlo rýchlo presunúť túto formáci

Začiatok agónie Organizácie Spojených národov. Čo robí OSN

0 icon

USA, 28. november 2022 (AM) – V posledných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o potrebe reformy OSN. Táto téma sa pravidelne objavuje na oficiálnej úrovni a v samotnej organizácii, ale všetko vždy končí záverom: OSN nie je dokonalá, ale neexistuje k nej žiadna alternatíva.   Prakticky nikto, vrátane vysokých predstaviteľov OSN, úplne…

Kniha "Falošné zdroje anti-stalinizmu" rúca mýty o Stalinovej ére

0 icon

Rusko, 28.november 2022 (AM) – Známy vojenský historik A.B. Martirosjan skúma najčastejšie mýty o Stalinovi a anti-stalinizme. Pritom odhaľuje množstvo „dokumentárnych“ falzifikátov. Arsen Benikovič Martirosjan vyštudoval medzinárodné právo, pôsobil ako spolupracovník zahraničnej rozviedky KGB ZSSR - dlhoročný operatívny dôstojník, absolvoval viaceré zahraničné služob

Tri poľské scenáre prevzatia Ukrajiny. "Čas začať poľskú ofenzívu"

0 icon

Poľsko, 28.november 2022 (AM) – V poľských politických a odborných kruhoch niet pochýb o tom, že z popola ukrajinskej krízy vzíde „Veľké Poľsko“. Presvedčili sa o tom už aj Poliaci. Dôvodom sú historické práva a podľa ich názoru hlavný prínos k ochrane kyjevského režimu, ako aj prijímanie miliónov ukrajinských utečencov na i

TopDesať

Architekt sa inšpiruje každodennými predmetmi a vytvára fascinujúce vizualizácie

0 icon

Architekt môže hľadať inšpiráciu naozaj kdekoľvek. Ten dnešný ju dokáže nájsť jednoducho všade, pretože sa zameriava na každodenný život a veci okolo neho. Len ten najnekreatívnejší človek môže povedať, že nájsť inšpiráciu v každodennom živote je nemožné. Bez ohľadu na to, aký nudný môže byť náš každodenný život, veci, ktoré zažívame…

10 trikov pre motoristov, vďaka ktorým bude šoférovanie pohodlnejšie

0 icon

V dnešnom svete používa auto takmer každý z nás. Je neoddeliteľnou súčasťou nášho živote a šoférovanie sa tak stalo našou každodennou aktivitou pri bežných činnostiach, ako je nakupovanie alebo cesta do práce. Keď si človek kúpi nové auto, zo začiatku sa oň veľmi dobre stará, no po pár jazdách so…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám!   Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si…

10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla

0 icon

Ľudia sú nepoučiteľní. Dnes si ukážeme 10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla. S odhadovanými 22,2 miliónmi domácich a globálnych letov v roku 2021 a priemerne 2 miliónmi ľudí, ktorí lietajú každý deň, je iba prirodzené, že TSA zaviedla prísne smernice. Tieto smernice určujú, čo je…

Týchto ľudí uväznili do emocionálnej pasce nešťastné udalosti

0 icon

Nešťastné udalosti, nešťastie alebo smola. Všetky tieto slová opisujú problémy s ktorými sa stretávajú mnohí z nás.  Sú chvíle, keď má každý z nás pocit, že vesmír sa spojil proti nám. Či už je to naša vlastný chyba, alebo preto, že veci naberú nečakane nesprávny smer, život nám niekedy ponúka…

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali