Kto bude v budúcnosti brániť Česko? Špecialisti na instagramové srdiečka

Praha 12. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Česká armáda už desať rokov starne. Generáli premýšľajú, čo s tým. Nových vojakov budú hľadať medzi omladinou, ktorá stláča srdiečka na Instagrame, píše v úvode svojho komentára Alena Novotná

Ilustračné foto

Za vlády Márie Terézie verbári obchádzali dediny, za Miloša Zemana budú obchádzať sociálne siete. Berte so s nadhľadom, ale pravdou zostáva, že česká armáda prišla s novou stratégiou, ako nájsť nových vojakov. Regrútov bude hľadať na Instagrame, Facebooku alebo YouTube. Za srdiečko alebo lajk hajde do uniformy a obhajovať euroatlantické záujmy v africkom Mali.

Česká armáda starne, a to je vážny problém. Dnes je priemerný vek českého vojaka 37 rokov, staršia je len belgická armáda s priemerom 40 rokov. Naproti tomu francúzsky vojak má v priemerne 33 rokov, americký pilot 30 rokov a mariňák dokonca len 25 rokov.

Česká armáda starne pritom už niekoľko rokov. V roku 2009 bol priemerný vek 33 rokov, v roku 2014 už to bolo 36 rokov. Podľa expertov je to spôsobené tým, že sa pred desiatimi rokmi takmer zastavil nábor a mladí ľudia vôbec neprichádzali. Preto armáda doslova zostarla.

Ministerstvo obrany si láme hlavu, čo s tým. Zatiaľ problém s náborom nie je kritický, ale podľa náčelníka generálneho štábu Aleša Opata by v blízkej dobe mal byť. Predovšetkým, keď armáda bude musieť brať regrútov, z takzvanej generácie Z. Ide o narodených v 90. rokoch, ktorí vyrástli na internete, sociálne siete sú ich domovom a mobilný telefón nedajú z ruky.

„Je nám jasné, že v oblasti regrutácie sa musíme posunúť do mobilných aplikácií, sociálnych sietí, bublín a musíme byť aktívnejší v internetovom priestore,“ povedal generál Opata.

Sputnik sa opýtal dvoch expertov, čo si o nápade českej obrany myslia. Najprv názor Stanislava Mackovíka, známeho politika, bývalého poslanca KSČM a člena snemovne výboru pre obranu.

„Chápem, že sociálne siete majú svoje čaro a môžu niekoho osloviť. Avšak dlhodobo nesystémový prístup k náboru nových vojakov nemôže zmeniť ten najlepší inzerát. Po roku 1989 bolo naše vojenské školstvo úmyselne devalvované a následne prakticky rozvrátené.

Čas ukázal, že niektorí absolventi socialistických vojenských gymnázií, stredných odborných škôl a vysokých škôl sa uplatňujú aj v rámci velenia NATO. Nijako im absolutórium, vyššie spomínaných inštitúcií, nerobí vrásky na duši a ani neprevádzkujú sebemrskačstvo, hlavne keď kariéra nesie. Stačilo im len prejsť z oslovenia súdruha na sira.

Armáda však nedokázala za uplynulé roky vytvoriť koncepciu a v rámci nej plánovať. Je trápne, že sa pomocou inzerátov hľadajú, napríklad piloti vrtuľníkov. Ešte trapnejší je text, ktorý má osloviť profesionálnych pilotov k nástupu do armády.

Nejaký personálny logistik vymyslel takýto slovosled: ‚Je tvoja povaha dobrodružnejšia, než, aby si bol dopravným pilotom s pevným letovým poriadkom?‘  Podľa môjho názoru lietanie, rozhodne nie je len o dobrodružstve. Lákať niekoho týmto sloganom vypovedá len o bezradnosti, ako riešiť problém. Sme v 21. storočí a moderná technika vyžaduje profesionálny prístup.

Toto je nadutý amatérismus, keď sa velenie Armády ČR domnieva, že sa podarí počas piatich rokov zohnať 40 pilotov pomocou agitky pre predškolské deti. Prečo si velenie AČR nechalo odísť desiatky pilotov do civilu? Prečo súčasné vojenské školstvo nie je schopné produkovať každoročne potrebný počet absolventov s príslušným vzdelaním? Len sa pozrite na realitu.

Napríklad, pre afganskú armádu sa cvičilo a cvičí na našom území veľké množstvo budúcich letcov. Kapacity našej armády a výcvikového centra sú, ale také, že veľkú časť letového výcviku títo zahraniční adepti prekonávajú u civilných prevádzkovateľov vrtuľníkov. Niečo tu nefunguje, ale rad zodpovedných politikov a veliteľov má v tomto Kocúrkove odvahu rinčať zbraňami okolo ruských hraníc.

Zároveň, už nie sú tak lákavé podmienky, ktoré Armáda ČR ponúka regrútom. Zvlášť absolventov vysokých škôl dnes nenadchne suma pod päťdesiat tisíc českých korún a k tomu všetky tie peripetie, ktoré so sebou nesie služba v armáde. Do zahraničných misií sa tiež každému nechce. Veď sa tam umiera a mnohokrát úplne v cudzom záujme.

Žiadna vlečúca sa vojna v Afganistane by nemusela byť, ak by nebola operácia Cyklón, ktorú režírovala americká spravodajská služba. Armáda ČR sa stala obrazom ponovembrovej politiky. Je personálne vyprázdnená, a preto mnohokrát funguje na nadčasoch ľudí, ktorí majú odbornosť a práca ich ešte baví. Často im tie podmienky v práci zhoršuje byrokracia a nezáujem o ich problémy.

Dnešní mladí ľudia chcú peniaze a užívať si. Mnoho mladých ľudí zaujíma voľný čas a peniaze sú len jeho doplnkom. Armáda – to je disciplína a organizovanie času. Nárazové akcie náborárov a platená inzercia v rubrike ‚prácu ponúka‘ situáciu v personálnej oblasti nezmení,“ hovorí expert na obrannú politiku.

Pán Mackovík zdôrazňuje, že každá armáda potrebuje predovšetkým profesionála, odhodlaného sa obetovať. Ponovembrová spoločnosť, ale veľa skutočných hrdinov neprodukuje.

„Hrdinom súčasnosti sa stáva ten, kto nadáva na nášho prezidenta alebo ukazuje policajtom, že sú jedničky. Takéto podhubie zároveň generuje myšlienkových atlétov, ktorí sa zaujímajú predovšetkým o výraznú farbu šnúrok na topánkach. O súčasnej armáde alebo polícii sa toho žiaci a študenti v školách veľa nedozvedia. V školách je toľko skreslených ideológií ako nikdy predtým. Veď nepoznajú ani históriu a pojem hrdosť je skoro sprostým slovom.

Elektronické médiá sa rozhodne veľmi nepretrhnú pri propagácii našich ozbrojených zložiek, tak sa ničomu nečudujme. Väčšina oznámení v médiách o našej armáde sa točí okolo korupcie, predražených zákaziek alebo o stratách na životoch vojakov. To všetko zarámované do vyhlásenia rusofóbov, ktorí sa modlia k euroatlantickým väzbám.

Z toho všetkého okolo, je veľká časť mladých ľudí presvedčená, že budú stále zdraví a vždy bohatí. Tým smerom ich orientuje systém, ktorý je plný cynizmu a bezohľadnosti. Každý druhý pravicový politik hovorí, že štát prekáža. Nečudujme sa teda, že armáda je personálne tam, kde je.“

Dnes je priemerný vek českého vojaka 37 rokov, staršia v rámci NATO je len belgická armáda s priemerom 40 rokov. Ako k tomu došlo? Odpoveď je naporúdzi. „Armáda má útvary, ktoré nemajú zodpovedajúci početný stav. Niektoré druhy vojsk už nemáme vôbec. Rad schopností je stratený. Vybrané jednotky sú zaraďované medzi, tzv. elitu. Iné slúžia na technike z minulého storočia bez výhľadu na niečo nové. Veľa z osvedčených metód výcviku a vzdelávania vojenských profesionálov bolo zatratené. Avšak veľa hlúpostí sa prevzalo zo zahraničia.

Bola doba, keď bol vek začínajúceho pilota nadzvukového lietadla okolo 22 rokov. Teraz majú začiatočníci na Gripene cez tridsať. Veľakrát sú vojaci nútení opúšťať armádu pred dosiahnutím rokov výsluhy. Dôvod sa vždy nájde. Šetria sa tým údajne peniaze z rozpočtu. To všetko sa v spoločnosti vie.

Časť ľudí privádzajú do armády existenčné dôvody, keď nemôžu nájsť prácu, tak prichádzajú slúžiť aj vo vyššom veku. Iní v mladom veku nemajú zodpovedajúci zdravotný stav. Ďalší nezvládnu fyzické požiadavky. Nepomáha ani zníženie týchto kritérií. Neinvestuje sa do techniky, a hlavne do ľudí. Raz za čas príde snaha vládnucich špičiek minúť naraz miliardy. Potom nasledujú roky sľubov a vzhliadania. Takýto systém bez perspektív veľmi neláka,“ hovorí Stanislav Mackovík.

Sputnik sa taktiež spýtal na názor experta na internetový marketing, zakladateľa pražskej agentúry Sugar Free Media Olimžona Aripova.

„Je jasné, že pre českú armádu je taká metóda novinkou. To, ale nemožno povedať o iných krajinách, kde nábor nových vojakov, prostredníctvom sociálnych sietí a ďalších online nástrojov, ide na plné obrátky,“ hovorí expert na internetový marketing.

Aký efekt môže mať sama snaha štátnych orgánov prilákať na svoju stranu mladých užívateľov Instagramu alebo Facebooku? Má štát v týchto zákutiach internetu svoje miesto? Aripov mieni, že je nutné vziať do úvahy vzťah súčasnej generácie k militarizácii a pacifizmu. Efektivita kampane bude priamo závislá od obsahu, ktorý bude štát prostredníctvom marketingových agentúr na sociálnych sieťach vytvárať.

„Spoločnosť, ktorá dáva prednosť mieru a pokoju, bude príkro, až agresívne vnímať vtieravé pokusy verbovať ľudí do armády. Zdá sa mi, že českú mládež nebude táto otázka príliš zaujímať. Obzvlášť v porovnaní s obsahom o hudbe, kultúre alebo umení.“

Nestali sa českí generáli obeťou módy? Nezveličuje sa dnes vplyv sociálnych sietí na mládež? Expert si myslí, že bez fundovaného prístupu to tak môže byť. „V súčasnej dobe sa úloha sociálnych sietí veľmi zveličuje. Bez náležitého prístupu a chápania svojho publika, autorom nekvalitného obsahu hrozí, prinajmenšom absolútny nezáujem alebo drsné komentáre,“ hovorí Olimžon Aripov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA zablokovali tretí návrh vyhlásenia BR OSN ku kríze na Blízkom východe

0 icon

New York/Ramalláh 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Heidi Levine)   Spojené štáty v pondelok - už tretíkrát v priebehu týždňa - zablokovali prijatie spoločného vyhlásenia Bezpečnostnej rady (BR) OSN požadujúceho zastavenie izraelsko-palestínskych násilností a ochranu civilistov. Podľa agentúry AFP o tom informovali diplomatické zdroje Text, ktorý vypracovali Čína, Tunisko a Nórsko, bol  predložený…

Registrácie nových osobných automobilov v apríli medziročne stúpli takmer o 100 %

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku sa v apríli tohto roka zaregistrovalo 6 787 nových osobných automobilov. V medziročnom porovnaní je to nárast o 98,22 %, pričom v absolútnom počte predaných osobných vozidiel zaostávame za päťročným priemerom o 11,6 %. O registrácii vozidiel informuje v tlačovej správe Zväz…

V ČR letné scény sa otvárajú, na budúci týždeň môžu začať premietať i kiná

0 icon

Praha 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Česku sa od pondelka môžu konať kultúrne podujatia pod holým nebom s účasťou 700 sediacich ľudí. Od 24. mája pritom bude podľa českého ministra kultúry Lubomíra Zaorálka už pravdepodobne možné organizovať tieto akcie vonku až pre 1000 ľudí a vnútri pre…

Stoltenberg: NATO chce budovať silné partnerstvo so Srbskom

0 icon

Brusel 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-John Thys, Pool via AP)   NATO je odhodlané budovať silné partnerstvo so Srbskom. Uviedol to v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom, ktoré sa uskutočnilo v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie "Srbsko je dlhoročným partnerom našej Aliancie a chcem…

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

0 icon

Columbia 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Meg Kinnard)   Republikánsky guvernér amerického štátu Južná Karolína podpísal zákon, na základe ktorého si budú väzni odsúdení na trest smrti musieť zvoliť popravu zastrelením alebo elektrickým kreslom, v prípade, že im nebude možné podať smrtiacu injekciu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP Guvernér Henry…

Rusko zmiernilo sankcie voči Twitteru. Ohrozený je Facebook aj YouTube

0 icon

Moskva 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)   Rusko v pondelok oznámilo, že bude pokračovať v obmedzovaní prístupu na stránky sociálnej siete Twitter, avšak už len v mobilných zariadeniach. Rozhodnutie o spomalení prenosu dát v pevných sieťach zrušilo, informovala agentúra Interfax Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a…

Do Ceuty sa dostalo približne tisíc Maročanov

0 icon

Madrid 17. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Antonio Sempere/Europa Press via AP)   V pondelok sa dostalo do španielskej enklávy Ceuta na severe Afriky okolo tisíc Maročanov, z toho 300 pravdepodobne neplnoletých. Informovali o tom tamojšie úrady Hovorca delegácie španielskej vlády v meste uviedol, že Maročania do Ceuty priplávali alebo prišli na nafukovacích…

Predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly na autách o tri mesiace platí aj po zrušení núdzového stavu

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Na Slovensku platí predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly na autách o tri mesiace aj po zrušení núdzového stavu. Informoval o tom dnes prostredníctvom sociálnych sietí minister dopravy a výstavby Andrej Doležal Toto predĺženie však podľa rezortu dopravy platí iba na území Slovenska,…

Projekt zameraný na zdieľané bicykle v hodnote takmer 981-tisíc eur bude spájať Slovákov a Maďarov

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Cezhraničný projekt KOMBIbike v hodnote takmer 981-tisíc eur, v rámci ktorého budú zdieľané bicykle spájať Slovákov a Maďarov, predstavil dnes v Komárne minister dopravy Andrej Doležal spolu s primátorom mesta Bélom Keszeghom Projekt zameraný na cezhraničný systém požičiavania bicyklov je z veľkej časti…

Premiér hovoril s Merkelovou o budúcnosti EÚ, navrhol jej spoluprácu. Čo si na našej novej vláde Merkelová najviac cení?

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Slovensko má záujem prispieť k realizácii zelenej, digitálnej a inovatívnej budúcnosti Európskej únie (EÚ). Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom v pondelok hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou Zároveň jej navrhol možnosti vzájomnej spolupráce v týchto oblastiach. Informoval o tom na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Radovan Hrádek

Krátka úvaha nad podaním návrhu o súlade referendovej otázky s Ústavou SR podanej Čaputovou

0icon

Aby to bolo čitateľom jasné, vrelo odporúčam, aby si najprv prečítali samotné podanie Prezidentky SR na Ústavný súd SSR. Je na tejto linke: https://www.ustavnysud.sk/povinne-zverejnovane-navrhy-a-staznosti#!suggestionView Číslo konanie pred Ústavným súdom SR je Rvp1048/2021 V prvom rade je potrebné povedať, že sa jedná o veľmi obratne „podsunutý“ návrh na rozhodnutie Ústavného súdu SR aby…

Gustáv Murín

Sex so zvieratami a ich ochrancovia

0icon

Fašizmus, nacizmus, komunizmus a rasizmus boli len rôznymi variantmi zjednodušeného myslenia, ktoré je nám všetkým nebezpečne blízke. Všetky ponúkali výklad sveta, ktorý sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Toto je nepriateľ a až ho zničíme, všetci budeme šťastní!“. Vyrovnávať sa každodenne s rôznosťou, premenlivosťou a nejednoznačnosťou sveta je náročné a namáhavé. Vyžaduje to abstraktné myslenie…

Boris Mesár

1. Rodičia zlyhali a nechali a stále nechávajú terorizovať svoje deti . Odpustia Vám to niekedy ? 2. Americký národ v ohrození: Penzionovaní generáli píšu otvorený list

0icon

1. „Nemôže existovať nijaké horšie odhalenie duše spoločnosti,“ vyhlásil Nelson Mandela, „ako spôsob, akým zaobchádza so svojimi deťmi.“ Podľa tohto štandardu má naša spoločnosť teraz dušu týrajúceho rodiča. Pandémia zmenila dospelých alebo prinajmenšom tých, ktorí stanovujú pravidlá, na sebeckých neurotikov, ktorí trestajú nevinné deti už rok . Deti sa nedokážu…

Ján Vydra

Celková analýza kauzy COVID a prečo nás zatvárajú do domácej karantény(5) aneb nie je mi to jedno

0icon

Či som chcel alebo nie, napísanie prvého a ďalšieho článku ku kaze COVID a reakcie naň, spôsobili že som musel reagovať a napísať tento ďalší článok, ako voľné pokračovanie tých predchádzajúcich. V príspevkoch som našiel aj reakciu čitateľa článku, tak trochu sklamaného, že asi očakával niečo úplne iné, ako tam…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kam zmizla Jantárová komnata? 2. časť

0 icon

Vitajte pri pokračovaní druhej časti článku s názvom Kam zmizla Jantárová komnata? Po tom, čo očití svedkovia videli, že bola Jantárová komnata naložená na loď, ktorá vyplávala z prístavu z mesta Gotenhafen, a ktorá bola následne potopená ruskou ponorkou, všetko nasvedčovalo tomu, že Jantárová komnata leží niekde na dne oceánu. Bolo to skutočne tak?…

Aké výhody a nevýhody prináša pitie pomocou slamky?

0 icon

Ľudia používajú slamky už tisíce rokov, takže sú už tak nejak súčasťou nášho života. Oplatí sa ale klasické pitie z pohára vymeniť za slamky? História tohto pomocného nástroja na pitie siaha až do roku 3000 pre Kristom, keď Sumeri pili pivo cez rúrky zo zlata. V roku 1800 už používali ľudia…

Krvácajú ti ďasná, no nechceš ísť k zubárovi? Dá sa im pomôcť aj podomácky

0 icon

Krvácanie ďasien je jedným z najviac nepríjemných ochorení úst. Mnohí z nás čelia tomuto problému pri umývaní zubov. Dajú sa ďasná nejako posilniť? Gingivitída je počiatočné, mierne štádium ochorenia ďasien. Je nesmierne dôležité spozorovať známky gingivitídy čo najskôr, aby sme mohli rýchlo zasiahnuť a zastaviť vývoj tohto ochorenia skôr, než sa skomplikuje. Ak sa…

Hľadáš najlepší domáci liek proti alergiám? Odpoveďou je kurkuma

0 icon

Kurkuma je najlepšia bylina pri liečbe alergickej nádchy. Je to zároveň jedna z bezpečných bylín, ktoré sa vo veľkej miere používajú pri liečbe kožných porúch. Kurkuma údajne pôsobí proti zápalom, bolestiam kĺbov, baktériám a nadváhe. Urýchľuje odstraňovanie nepotrebných buniek z organizmu, zaceľuje jazvy, podporuje imunitu a činnosť neurónov. Rýchlo a úspešne…

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

0 icon

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil. Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako si môžete zmeniť zvuk upozornenia, keď napríklad začnete nabíjať váš smartfón

0 icon

Operačný systém Android umožňuje prispôsobiť si smartfón od výmyslu sveta. Nedávno sme vám napríklad ukázali, ako si môžete vytvoriť vlastné widgety, zmeniť ikony aplikácií, upraviť vzhľad rozhrania systému a podobne. Dnes by sme vám radi ukázali ďalší nástroj, prostredníctvom ktorého si môžete opäť o čosi viac personalizovať vaše zariadenie. Nastavte…

Na povrchu Marsu bol objavený čerstvý kráter! Ako sa tam dostal?

0 icon

Keď dopadne meteorit na Mars, zasiahne planétu oveľa väčšou silou, než keby dopadol na Zem. Sčasti za to môže redšia atmosféra, ktorá kozmický objekt nedokáže dostatočne spomaliť, píše portál Universe Today. Mars sa zároveň nachádza bližšie pri asteroidovom páse, čiže existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa stretne so zblúdeným asteroidom. Dnes…

Populárna aplikácia Clubhouse oficiálne mieri aj do našich končín. Dostupná by mala byť už v piatok

0 icon

Netradičná sociálna sieť Clubhouse po niekoľko mesačnom čakaní prichádza aj na zariadenia s mobilným operačným systémom. Populárnu diskusnú aplikáciu mohli doposiaľ využívať iba používatelia konkurenčnej mobilnej platformy iOS, kde bola aplikácia pilotne spustená ešte pred niekoľkými mesiacmi. Nedávno bola aplikácia sprístupnená aj na prvých Android zariadeniach, no táto možnosť bola…

Zložiť si vlastný smartfón? Pre Xiaomi žiadny problém, pozrite sa, na čom pracuje!

0 icon

Odvážne prevedenia smartfónov pre Xiaomi nie sú cudzie a výnimkou nie je ani tento model. Xiaomi však na takomto niečom aj reálne pracuje a koncept smarfónu s vymeniteľnými súčiastkami je o to zaujímavejší. Vedeli by ste si predstaviť, že by ste si jednoducho vymieňali kameru smartfónu podľa potreby? Alebo pri…

Boli by ste ochotný platiť poplatky za používanie sociálnych sietí? Známa sociálna sieť pracuje na funkcii predplatného

0 icon

Pre tvorcov obsahu, ale aj aplikácií, jedným z hlavných zdrojov príjmov sú reklamy, prípadne predplatné. V prípade reklamy je však nevyhnutné zabezpečiť účinné cielenie, ktoré bez zberu údajov o používateľoch, nie je možné. Nové pravidlá v obchode App Store nedávno ukázali v súvislosti so sociálnou sieťou Facebook, že používateľa vo…

Armádny Magazín

"Múdra" ruská raketa v Čiernom mori. Prečo sa jej hovorí "zabijak lietadlových lodí"?

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Vulkan je raketa, ktorá by možno neexistovala, keby ZSSR vo svojej dobe "nezaspal" trend zvyšovania obranyschopnosti nepriateľských lietadlových lodí. Čí dedič je tento systém, komu sa podobá svojim "mozgom" a komu svojím vzhľadom?   Dňa 13. mája oslávila Čiernomorská flotila RF 238.

Video: Výsadok v Tuve. Minister Šojgu prezradil kto učí špeciálne sily prežiť v Tajge a v horách

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že staroverci žijúci v ťažko dostupných oblastiach sa zúčastňujú výcvikového programu špeciálnych síl. Sergej Šojgu prezradil, že staroverci sú prijímaní na pomoc s výcvikom vojakov špeciálnych síl. Ministerstvo vytvorilo špeciálne centrá, do programu ktorých

Ukrajinská vláda využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov a radikálov. Tí navrhujú koncentračné tábory

0 icon

Ukrajina, 17.máj 2021 (AM) – Okrem nástroja rusofóbie ukrajinská vláda bohato využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov, tvrdí člen Rady pre ľudské práva pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie Alexander Brod.   „Popri zúrivej rusofóbii nová vláda naďalej využíva nacistov na dráždenie obyvateľstva, ako aj nástroj na zastrašovanie No

Eduard Chmelár: Na palestínskych životoch záleží. Video

0 icon

Palestína, 17.máj 2021 (AM) – Má na obranu právo len Izrael, alebo aj utláčaní Palestínčania? Aká je primeraná obrana ľudí, ktorí sú vystavení permanentnému teroru, vyhnaní z ich pôdy, násilne deportovaní? Nad týmto aj nad udalosťami v Palestíne sa zamýšľa politológ Eduard Chmelár vo svojom najnovšom videu:  

Politológ predpovedá konflikt s Izraelom na štyri kroky dopredu. O Palestíne ani zmienka

0 icon

Izrael, 16.máj 2021 (AM) – Známy novinár a politológ Alexander Sosnovskij dokázal vypočítať spôsob riešenia konfliktu s Izraelom na štyri kroky vpred. Zároveň o Palestíne neuviedol ani slovo. Odborník navrhol, aby sa americké orgány pokúsili obrátiť ďalšie zhoršenie arabsko-izraelského konfliktu v ich prospe

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali