„Armáda Európanov“ namiesto armády EÚ

„Armáda Európanov“ namiesto armády EÚ

Moskva 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Európska únia bude mať možno čoskoro vlastnú armádu. Zatiaľ to vyzerá na dosť malé zoskupenie. Okolo päťtisíc ľudí. Okrem toho nepôjde ani tak o armádu únie, ako skôr o „koalíciu ochotných“. Skupinu, ktorá ponúkne „služby“ Bruselu v prípadoch, ktoré si vyžadujú použitie vojenskej sily.

Európska únia sídlo vlajky uctenie obete
Ilustračné foto
Uviedol Vzgľad

EÚ už dávno pochopila, že pokus o vytvorenie plnohodnotnej spoločnej armády v dnešných podmienkach je slepá cesta. Po prvé, nie všetkých 27 krajín únie takúto armádu chce. A po druhé, aj tí, ktorí ju z princípu chcú, nechcú preniesť velenie do Bruselu. Aspoň nie do ukončenia politickej integrácie. Ursula von der Leyen, ešte ako nemecká ministerka obrany, navrhla nateraz odložiť myšlienku európskej armády. Namiesto toho odporúčala začať vytvárať „armádu Európanov“. Teda spájať ozbrojené sily bez zbavenia ich národného velenia.

Reklama

Samotné Nemecko to už robí dlhodobo. Armády Holandska, Česka, Rumunska a niekoľkých ďalších krajín sú dnes prepojené s Bundeswehrom. Nejde len o spoločné cvičenia, ale aj o vzájomné prenechanie velenia nad jednotlivými jednotkami. Všetko sa zatiaľ deje najmä v rámci NATO. No v Berlíne je tento proces zároveň považovaný za súčasť obrannej integrácie EÚ.

 

Reklama
Koalícia ochotných“

Nemci navrhujú ísť práve touto cestou. V polovici októbra Nemecko spolu s Holandskom, Portugalskom, Fínskom a Slovinskom navrhli rozšírenie už dávno existujúcich, ale nikdy nepoužívaných bojových skupín EÚ na veľkosť armádnej brigády. Ich doplnenie o letectvo, námorníctvo a špeciálne sily. S cieľom vytvoriť európske sily rýchlej reakcie podľa vzoru síl rýchlej reakcie NATO. Projektu sa zúčastnia len tie krajiny, ktoré si to želajú. Pričom použitie týchto síl sa má riadiť postupom stanoveným v článku 44 Zmluvy o EÚ. Tento článok umožňuje vykonávať vojenské operácie v mene a pod vlajkou únie ozbrojenými silami „koalície ochotných“ len na základe rozhodnutia všetkých ostatných krajín EÚ.

Iniciatíva už dostala súhlas Vojenského výboru EÚ na úrovni veliteľov ozbrojených síl. V polovici novembra ju s najväčšou pravdepodobnosťou schvália i ministri obrany. Po afganských udalostiach tohto leta sa Európania rozhodli, že už nie je možné odkladať vytvorenie vlastných ozbrojených síl. Neschopnosť samostatne viesť operácie, akými boli evakuácia z Kábulu, sa začala meniť na hmatateľné a nie veľmi príjemné dôsledky. Navyše, východné krajiny únie, vždy skeptické k obrannej integrácii, citeľne zmenili svoj postoj po tom, čo sa ukázalo, že USA sa teraz viac zaoberajú problémom Číny ako obranou „východného krídla“ NATO.

 

„Európske jadro“

V roku 1994 nemeckí politici Wolfgang Schäuble a Karl Lamers sformulovali koncept „európskeho jadra“. Toto „jadro“ malo zahŕňať tie krajiny únie, ktoré boli pripravené a ochotné urýchliť integráciu. Ostatní si mohli dať načas a pridať sa k vedúcim neskôr. Keď budú pripravené. Schäuble a Lamers tak navrhli riešiť problém spomalenia tempa integrácie. V tom čase, v predvečer „veľkého“ rozšírenia EÚ, sa už prejavil celkom zreteľne. Čím viac členov v únii, tým ťažšie je vyjednávať a rozhodovať. Vtedy išlo predovšetkým o finančnú a ekonomickú sféru. Myšlienka sa v podstate potom realizovala pri vytváraní eurozóny.

Teraz sa takéto „jadro“ navrhuje vytvoriť aj vo sfére obrany. Vlastne by sa nimi mala stať tá päťtisícová brigáda. Postupne sa k nej pripoja nové krajiny a jednotky. Až z toho naozaj bude niečo ako malá európska armáda. A je veľmi pravdepodobné, že táto armáda popri operáciách v Afrike a na Blízkom východe skôr či neskôr zaujme pozície i na „východnom krídle“. Samozrejme, pokiaľ dovtedy nedôjde k normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Západom.

Reklama

 

„Európsky pilier“ NATO

Európska únia zároveň neplánuje opustiť bezpečnostné záruky NATO a USA. Naopak, ako hovoria európski politici, integrácia ozbrojených síl by mala tvoriť „európsky pilier“ Severoatlantickej aliancie. EÚ teraz potrebuje na jednej strane svoje vlastné ozbrojené sily, aby nemusela volať o pomoc USA zakaždým, keď je potrebné vykonať konkrétnu vojenskú operáciu.

Na druhej strane tým zvýši svoju povesť v očiach Washingtonu. Pretože so samostatnou a schopnou armádou, aj keď nie veľmi veľkej sily, citeľne vzrastie váha európskeho hlasu v NATO. O tom, čo bude vo vzdialenejšej budúcnosti, zatiaľ v únii nikto neuvažuje.

Mimochodom, Američania tiež nie sú vôbec proti. Dlhodobo tlačia EÚ k vojenskej integrácii, aby na ňu „hodili“ riešenie problémov v susedných regiónoch a uvoľnili si ruky pre konfrontáciu s Čínou . A kombinované ozbrojené sily EÚ budú možno užitočné aj v ázijsko-tichomorskom regióne. V závislosti od toho, ako sa budú udalosti ďalej vyvíjať.

Vasilij Fedorcev

Reklama

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali