Krym 6. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
Po deväťhodinovom prieskumnom lete nad Donbasom sa dron RQ-4B-30 Global Hawk amerického letectva vydal k hraniciam Krymu.

3. júla o 6:51 českého času dron RQ-4B-30 Global Hawk Letectva USA vyletel z leteckej základne Sigonella na talianskej Sicílii a vydal sa smerom k Ukrajine.
Podľa údajov PlaneRadar na Twitteri bol dron o 9:00 vo vzdušnom priestore Ukrajiny. Následne už bol nad bojovou frontou nad Donbasom. Let nad východnou časťou Ukrajiny bol ukončený po deviatich hodinách o 18:37. Následne americký dron začal skúmať čiernomorské pobrežie Ruska.
O 22:54 sa dron vydal späť na svoju leteckú základňu. Cena strategického drona RQ-4B Global Hawk je asi 140 miliónov dolárov, cena hodiny jeho letu sa odhaduje asi na 31 tisíc dolárov.
Je potrebné poznamenať, že to nie je prvý prieskumný let pri brehoch Krymu. Dňa 8. marca dron letiaci z rovnakej leteckej základne niekoľko hodín lietal nad Krymom.