Akým právom sa považujú „nezávislé“ médiá na Slovensku za nezávislé?

Akým právom sa považujú „nezávislé“ médiá na Slovensku za nezávislé?

Bratislava 30. apríla 2024 (HSP/Foto:Facebook/Denník N, Aktuality.sk, SME, Screenshot)

 

„Nezávislé, kritické“ médium SME.SK obvinilo Roberta Fica perom šéfredaktorky a zástupcu šéfredaktora z toho, že jeho cieľom, ako kovaného autokrata, je ovládnuť médiá na Slovensku

N Aktuality SME
Logá slovenských denníkov N, Aktuality a SME

Jakub Filo si kladie otázku:

Reklama

„Prečo je ovládnutie mediálneho prostredia a umlčanie kritických médií jedným z primárnych cieľov autokratov?“ Zároveň na ňu odpoveď pozná:

„Pretože úlohou kritických a nezávislých médií je kontrola moci. Voličom a občanom poskytujú pravdivé, nezávislé a čo najobjektívnejšie informácie, aby mohli robiť dobré voličské (ale aj iné – napríklad spotrebiteľské) rozhodnutia.

Reklama

Bez nezávislých a kritických médií môžu populistickí autokrati oveľa jednoduchšie kontrolovať masy. Dokážu stvoriť pomyselných nepriateľov svojej vlády a proti nim nasmerovať nenávisť svojich voličov, radikalizovať a polarizovať spoločnosť. A tým odpútať ich pozornosť od skutočných problémov, ale tiež korupcie a zlyhávajúceho štátu.“

Porovnajme si túto definíciu s definíciou nezávislých médií, ktorú prináša návrh Nariadenia EP o slobode médií, tzv. Európsky akt o slobode médií:

„Nezávislé médiá, a najmä spravodajské médiá, poskytujú prístup k pluralite názorov a sú spoľahlivými zdrojmi informácií pre občanov a podobne aj pre podniky. Prispievajú k formovaniu verejnej mienky a pomáhajú ľuďom a spoločnostiam utvárať si názory a robiť informované rozhodnutia.“

Beata Balogová mu sekundovala:

„Novinári a novinárky v RTVS nerobia žiadny politický aktivizmus, ako tvrdí Fico. Po vražde nášho kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sme aj my novinárky a novinári stáli na námestiach, lebo boli a, žiaľ, opäť sú ohrozené základné hodnoty, na ktorých sme sa ako spoločnosť po páde komunizmu zhodli. Tieto hodnoty nepodliehajú svojvôli žiadnej politickej reprezentácie, ak si naozaj nárokujeme byť demokraciou.“

Reklama

„Zároveň platí, že nikdy doteraz útok na slobodné médiá neprebiehali tak celoplošne a rýchlo. Robert Fico vo svojom ťažení chce stihnúť všetko to, na čo mal Viktor Orbán jedno desaťročie, za pár mesiacov.“

Vnímavý čitateľ môže vidieť ako si slovenské tzv. nezávislé médiá prispôsobili aj definíciu nezávislosti. Áno, platí, že politikom sa neverí, politici sa kontrolujú. Lenže nezávislosť médií sa prejavuje v tom, že tieto kontrolujú každú moc a nielen aktivisticky tú, ktorá nejde po ruke vlastníkom, a inzerentom, na ktorých sú „nezávislé“ médiá závislé.

Selektívny prístup bolo možné pozorovať v tom ako kritické boli k vládnej moci v rokoch Dzurindových vlád, Radičovej vlády, Matovičovej, Hegerovej, či Ódorovej vlady. Ako kritické boli voči prezidentovaniu Adreja Kisku, či Zuzany Čaputovej.

Čím to asi tak bolo, že „nezávislé“ médiá úplne rezignovali na kontrolu vládnej moci pri aplikácii protiústavných protipandemických opatrení, pri rozvracaní verejných financií a pri bezprecedentnom navyšovaní rozpočtového deficitu. Nebolo to náhodou tým, že tieto nezávislé médiá dostali od Matoviča štátnu injekciu na propagáciu pandémie?

Nie sú to práve „nezávislé“ médiá, ktoré Mečiara, Fica, či Danka, dnes už aj Pellegriniho označili za jediné absolútne zlo? Nie sú to tieto médiá, ktoré vidia svet čiernobielo? Nie sú to tieto médiá, ktoré neustále rozdeľujú slovenskú spoločnosť? Nie sú to tieto médiá, ktoré robili všetko preto, aby vo voľbách zvíťazili ich Progresívci? A ani volebná facka ich nezastaví v úsilí šíriť nenávisť, voči tým, ktorých oni pomáhali opozícii poraziť.

Reklama

Prečo je v „nezávislých“ médiách povolený len jeden jedine správny názor? Jediná možná interpretácia faktov? Prečo sa o faktoch v tých médiách nediskutuje? Kde je Európskym parlamentom požadovaná pluralita názorov v týchto médiách? Pomáhajú tieto médiá ľuďom a spoločnostiam utvárať si názory a robiť informované rozhodnutia? Akým právom sa považujú za nezávislé?

Ak dnes opozícia a tieto „nezávislé“ médiá kričia, že im vládna moc ide zobrať verejnoprávne médiá, nie je to skôr znak toho, že aj tieto médiá sa dostali do jedného košiara s týmito „nezávislými“ médiami? A že majú strach, že stratia monopol na informácie a na interpretáciu faktov?

Čím sa dnes líši spravodajstvo, programová štruktúra verejnoprávnej RTVS a súkromných televízií. Spravodajstvo je ako cez kopírak. Komentovanie správ je z jednej názorovej liahne. Štruktúra programu? Úplne som sa vydesil, keď som videl program RTVS 1 na sobotný večer 27.4.2024. V hlavnom vysielacom čase zábavná show, po nej nasledovala zábavná talkshow a po nej hudobná show. Celý tento program patrí na komerčnú platformu.

Ako je v takto nastavenom prostredí zabezpečené duálne vysielanie? Priestor súkromným vysielateľom sa v 90 rokoch vytvoril práve z cieľom zabezpečiť duálne vysielanie a pluralitu. Nie je práve uniformita verejnoprávneho a súkromného vysielania dôvodom, že sa v mediálnom priestore objavili a úspešne fungujú alternatívne, komplementárne médiá? Nie je to práve selekcia informácií, jednofarebná interpretácia faktov, vytváranie reality čo vyvolalo na strane dopytu hlad po chýbajúcich informáciách? Nestali sa tieto médiá nositeľom duality v mediálnom priestore? A nie sú tŕňom v oku „nezávislým“ médiám, lebo im ujedajú z reklamného koláča? Viď projekt košpirátori.sk a jeho samozvaní posudzovatelia obsahu samozrejme len alternatívnych médií.

 

Je dobré nastaviť zrkadlo tým našim „nezávislým“ médiám

V rámci EÚ je k dispozícii nástroj na monitoring plurality médií (MPM), ktorý je zameraný na hodnotenie rizík pre pluralitu médií v členských štátoch EÚ aj v kandidátskych krajinách. Od roku 2013/2014 ho pravidelne realizuje Centrum pre pluralitu médií a slobodu médií a od roku 2020 sa vykonáva na ročnej báze.

Pri pohľade na ostatnú správu za rok 2022 je vidieť jednak to, že monitoring voči Slovensku zlyhal, lebo v správe odignoroval fakt, že u nás boli vládou zablokované niektoré médiá. Boli tým porušené základné práva EÚ a síce právo na slobodu vyjadrovania a právo na slobodný prístup k informáciám, ktoré sú rovnako základnými kritériami pri posudzovaní plurality médií v tej ktorej krajine.

Zároveň správa nastavila zrkadlo aj dnešným záchrancom demokracie a bojovníkom za zachovanie súčasnej RTVS. Podľa správy sme sa zaradili medzi 11 krajín, kde bol právny rámec pre postupy vymenovania a odvolania vedenia verejnoprávnych médií vyhodnotený ako vysoko rizikový, pričom sa osobitne zohľadňujú kritériá spravodlivosti a transparentnosti a mechanizmy, ktoré sú zavedené na zaručenie nezávislosti od vládneho alebo iného politického vplyvu. Okrem toho patríme medzi krajiny, kde redakčná línia verejnoprávnych médií trpí nedostatkom autonómie a politickými zásahmi takmer v tej istej vzorke krajín, ktoré dosiahli vysoké riziko v oblasti vymenúvania manažmentu.

Ako to, že takéto hodnotenie za rok 2022 naše „nezávislé“ médiá nevyrušilo? Horší už nemôžeme byť, nech by terajšia vláda urobila čokoľvek.

Bolo by fajn, ak by sa „nezávislé“ médiá pozreli do zrkadla. Ako ony spĺňajú kritériá nezávislosti definované Európskym parlamentom. Zároveň v tom zrkadle uvidia obraz akú vyváženosť, pluralitu predstavujú súčasné verejnoprávne médiá. A videli by aj pokrivený obraz svojho mlčania, keď ich nevyrušuje, že MPM vo svojej ostatnej správe vyhodnotila právny rámec pre postupy vymenovania a odvolania vedenia verejnoprávnych médií na Slovensku ako vysoko rizikový a ony bojujú za zachovanie status quo.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:35

Zamestnanec bude môcť od budúceho roka preniesť rekreačný poukaz aj na svojho rodiča. Vyplýva to z novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorú Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila.

18:34

Spojené štáty rozšírili svoj sankčný zoznam o ďalších vyše 300 fyzických a právnických osôb v Rusku aj v iných krajinách, ktoré Moskve pomáhajú pokračovať vo vojne na Ukrajine a vyhýbať sa sankciám. Na svojej webstránke to v stredu oznámilo americké ministerstvo financií.

Na sankčný zoznam USA pribudla okrem iných aj Moskovská burza, ktorá v reakcii uviedla, že prestáva obchodovať s devízami v dolároch a eurách. Sankcie sa zamerali na spoločnosti a jednotlivcov tretích strán vrátane desiatok dodávateľov elektroniky i polovodičov v Rusku, Číne, na Blízkom východe, v Európe, Afrike aj Karibiku.

18:33

Arménsky premiér Nikola Pašinjan v stredu uviedol, že mierová zmluva s Azerbajdžanom je blízko k dokončeniu, jeho krajina však nebude akceptovať požiadavky Baku, aby zmenila svoju ústavu. Informovala agentúra Reuters.

Arménsko a Azerbajdžan opakovane vyjadrili zámer podpísať mierovú dohodu ukončujúcu konflikt, ktorý vypukol koncom 80. rokov minulého storočia kvôli oblasti Náhorného Karabachu.

18:14

Palestínske militantné hnutie Hamas vo svojej odpovedi na americký plán prímeria v Pásme Gazy samo navrhlo viacero zmien. Niektoré z nich sú vykonateľné, niektoré nie, vyhlásil v stredu minister zahraničných vecí USA Antony Blinken v Katare, informuje denník The Guardian.

Upozornil aj na jednu skutočnosť z rokovaní, počas ktorých jedna zo strán opakovane mení a predkladá svoje vlastné požiadavky vrátane zmien v záležitostiach, s ktorými sama predtým súhlasila. To podľa Blinkena vyvoláva otázku, či táto strana”postupuje v súlade s dobrými úmyslami alebo nie”.

17:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa po skončení mandátu chce venovať oblasti vzdelávania a mieni pôsobiť v akademickej sfére. Povedala to v stredu po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom na Pražskom hrade, informuje spravodajkyňa TASR.

16:18

Tridsaťsedemročný muž zomrel v pondelok v Juhoafrickej republike (JAR) v dôsledku vírusovej infekcie opičích kiahní a stal sa prvou obeťou tohto ochorenia v krajine. Za posledný mesiac zaznamenali v tomto africkom štáte päť laboratórne potvrdených prípadov, uviedol v stredu juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla. Informovali agentúry Reuters a AFP.

15:38

Len škrtaním peňazí na výdavkovej strane štát nevie ušetriť 1,4 miliardy eur, preto bude hľadať zdroje aj na strane príjmov. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v súvislosti s konsolidáciou verejných financií, ktorá Slovensko čaká budúci rok.

Doplnil, že už avizované konsolidačné opatrenia v podobe dane zo sladených nápojov a dane z tabakových výrobkov môžu priniesť do rozpočtu približne 100 miliónov eur. Úsporu bude štát podľa Kamenického hľadať hlavne pri výdavkoch ministerstiev.

15:35

Americký technologický gigant Apple sa stal prvou značkou, ktorej hodnota prekonala hranicu 1 bilión USD (931,97 miliardy eur). To predstavuje nárast o 15 % oproti minulému roku. Vyplýva to z globálneho rebríčka BrandZ, ktorý spoločnosť Kantar zverejnila v stredu. Informovala agentúra Reuters.

Apple Event Tim Cook
Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook reční počas podujatia spoločnosti Apple v kalifornskom Cupertine
15:32

Dolná komora švajčiarskeho parlamentu v stredu hlasovaním zamietla rozhodnutie, ktoré Švajčiarsku nariaďuje, aby robilo viac v boji proti globálnemu otepľovaniu. Tento krok by mohol povzbudiť ostatných, aby sa bránili vplyvu medzinárodných súdov, informuje agentúra Reuters.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu vydal v apríli bezprecedentný rozsudok, v ktorom uviedol, že Bern porušil ľudské práva skupiny starších švajčiarskych žien s názvom KlimaSeniorinnen tým, že sa nezaoberal zmenou klímy.

15:29

Súd v Holandsku v stredu odsúdil troch mužov na 26 a 28 rokov väzenia za vraždu novinára Petra R. de Vriesa, informovali agentúry AP a Reuters.

Strelec bol na súde identifikovaný ako Holanďan Delano G., zvyšní dvaja, Kamil E. a Krystian M., pochádzajú z Poľska.

Zavraždený novinár bol poradcom a dôverníkom chráneného svedka v prípade s údajným lídrom a ďalšími členmi zločineckej skupiny. Okrem de Vriesa bol zavraždený brat a právnik tohto svedka.

14:25

Ukrajinský futbalový reprezentant Vitalij Mykolenko sa zranil počas záverečného prípravného zápasu pred ME proti Moldavsku. Zatiaľ nie je jasné, či sa bude môcť zúčastniť na európskom šampionáte v Nemecku. V stredu sa podrobí vyšetreniam, ktoré odhalia závažnosť jeho zranenia a dĺžku potrebnej rekonvalescencie. Informoval o tom portál evertonfc.com.

14:09

Akcie európskych výrobcov automobilov v stredu klesli po správach, že Európska komisia zavedie clá na dovoz čínskych elektrických vozidiel na budúci mesiac. Informuje o tom agentúra Reuters.

Komisia v stredu oznámila, že od 4. júla bude predbežne uplatňovať clá na dovážané čínske elektrické vozidlá pre nespravodlivé dotácie, ktoré ohrozujú záujmy výrobcov elektromobilov v Európskej únii (EÚ).

14:07

Na pomoc odkázaným ľuďom poskytne vláda SR v tomto a budúcom roku o 140 miliónov eur viac. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) v súvislosti so schválením zvýšenia príspevkov na opatrovanie i zvýšením finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby v niektorých druhoch zariadení sociálnych služieb.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke 73-ročný Francisco Claramunt sleduje more pri rybolove ako každé ráno na vlnolame v prístave v španielskej Barcelone

Autor: TASR/AP-Emilio Morenatti

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

René Pavlík

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali