Ak sa nič nezmení, obyvateľom Nemecka už zostane iba islam alebo nacizmus“

Ak sa nič nezmení, obyvateľom Nemecka už zostane iba islam alebo nacizmus“

Norimberg 21. januára 2016 (HSP/kp.ru)

 

Olesia a Alex žijú v Nemecku už dvadsať rokov. Ešte pred šiestimi mesiacmi Olesia každé ráno chodila behať do neďalekého lesa. Teraz je s tým koniec. Dva kilometre od nich sa objavil utečenecký tábor. A pripravuje sa otvorenie ešte dvoch veľkých táborov

Špeciálna korešpondentka kp.ru Darja Aslamova sa v Norimbergu stretla s „ruským“ Nemcom, ktorý sa pred dvadsiatimi rokmi presťahoval do Európy. Tichý, cukríkovo-sladký Norimberg.  Mesto hračiek a sladkostí, bohaté a trochu ospalé.  Akoby rovno z Hofmanovych rozprávok.

Reklama

V reštauráciách – výborné bravčové lopatky s chrumkavou kôrkou. Drahé obchody. Na jednom  z  nich plagát: „Vitajte, utečenci! Privezte sem svoje rodiny!“ Som v šoku. Chápem, keď nešťastný človek sa snaží dostať do vašej  domoviny a prosí o azyl.  Ale pozývať celú jeho rodinu (a východní  ľudia mаjú rodiny minimálne 10-12 členné) — to je absurdné!

Ešte pred pol rokom toto mesto nevedelo, čo je to strach.  A potom sa objavili utečenci. A po nich – obchody so sebaobrannými  prostriedkami. Všetky kasery už boli vypredané. – Bojím sa o svoju ženu, – hovorí Alex Foss, „ruský“ Nemec, ktorí sa presťahoval v roku  1993 do Nemecka z Tadžikistanu.

Reklama

Dvadsať rokov som žil v islamskej krajine a celkom dobre rozumiem psychológii moslimov. Neútočia osamote. Iba v svorke. A ak moju Olesiu  (je ruská Nemka z Barnaulu) obklopí päť agresívnych mužov a jednému z nich nasprejuje kaser do tváre, vyprovokuje to všetkých ostatných. Celkovo, kto bude brániť Nemecko? Mňa v sovietskej škole učili strieľať, rozoberať a skladať samopal Kalašnikov. Ak bude treba, dokážem brániť svoju rodinu. A čo Nemci? Ich to nikto neučil.

Olesia a Alex žijú v Nemecku už dvadsať rokov. Ešte pred šiestimi mesiacmi Olesia každé ráno chodila behať do neďalekého lesa. Teraz je s tým koniec. Dva kilometre od nich sa objavil utečenecký tábor. A pripravuje sa otvorenie ešte dvoch veľkých táborov.

Pracujem vo veľkej spoločnosti  МАN,  ktorá  vyrába autobusy, rozpráva Alex. Časť svojej výroby presťahovali od zahraničia a teraz do prázdnych skladov nasťahovali utečencov. Pracujem doslova za stenou haly kde sú ubytovaní. A zakaždým, keď idem na obed, vidím tú istú situáciu: ženy perú, muži sedia v kruhu a hrajú  vrhcáby a klebetia. V miestnosti majú kúrenie aj postele. Vo dvore sprchy a záchody. Každý deň sem chodí nemecká služba, ktorá všetko upratuje. Len si to predstavte: Nemci zametajú dvor, umývajú záchody a sprchy pre utečencov, a tí sedia a pozerajú na nich.

Utečenci majú kopec voľného času. Prečo nemôžu sami po sebe upratovať? Raz som išiel z práce a poprosil ma nemecký strážnik (k utečencom dovnútra nikoho nepúšťajú: „Kamoško, postráž mi to tu päť minúť prosím. Len si skočím na záchod.“ Tak som postrážil. Ukázalo sa, že ma poprosil preto, lebo nemajú dosť personálu. Vzniká otázka: prečo z utečencov nevyberú zodpovedných postarších ľudí, ktorí  by dávali pozor na poriadok? Niektorí z nich vedia anglicky, sú vzdelaní. To všetko nie sú chudobní ľudia.

Zmeny sa dejú rýchlo. Napríklad, oproti mojej kancelárii bol obrovský obchod Praktiker, kde predávali všetko pre domácnosť. Dvere, nábytok, čo len chceš. A teraz obchod zavreli a ubytovali tam utečencov. Deťom v obyčajných školách zobrali telocvične. (To znamená, že prišli o svoje miesta pedagógovia). Alebo takáto skutočnosť: predtým mesto hradilo deťom zo sociálne slabších rodín cesty do detských táborov. Sám som ich tam vozil, keď som pracoval ako dobrovoľník. Teraz tábory tiež zavreli a dali migrantom. Povedzte, ako je to možné, že zoberiete niečo vlastným, aby ste to dali prišelcom. Ak mám prestreté na veľkom stole a príde niekto nepozvaný, pohostím ho. Alebo sa dokonca podelím o to posledné. Ale nevytrhnem chlieb od úst svojho dieťaťa, aby som ho dal ktovie komu, navyše nie hladnému.

Reklama

Pochopte, nie som proti migrantom. Sám som sem utekal pred vojnou  v Tadžikistane a často porovnával svoje skúsenosti so správaním nových utečencov. Viem, čo je to vojna a je mi ich ľudsky ľúto. Ale keď sme odchádzali, najprv sme posielali rodičov, ženy a deti. A potom sme išli  sami. Jasné, nebolo ľahké sa integrovať. Ruská mentalita: bitky, vodka. Pritom  sme pricestovali zo ZSSR, ktorý sa rozpadol, kde počas 90-tych rokov zákony vôbec neboli. Ale naučili sme sa jazyk, prijali zákony tejto krajiny, našli si prácu. Ak si budem chcieť dať peľmene s vodkou, urobím to u seba doma.

A teraz pricestovalo 90 percent zdravých chlapov, ktorí, jasná vec, súrne potrebujú ženy. A koho? Naše. Emócie po znásilneniach v Kolíne teraz jednoducho vrú. Podľa očí vidím otcov dievčatiek a myslím si: chvalabohu, že mám syna. V školách teraz robia špeciálne školenia: čo majú deti robiť, keď vidia veľké skupiny utečencov, ako sa k ním správať. Chodíme s našim dieťaťom na detské ihrisko a často sa rozprávame s inými rodičmi. Tak sme zistili, že rodičia dostali od škôl listy, v ktorých radia dievčatám nenosiť sukne a krátke nohavice, obliekať sa do neprovokujúceho oblečenia s dlhými rukávmi. Pýtame sa: máme nejakú budúcnosť? Prečo z našich daní sa vypláca utečencom po 620 Eur na osobu (pričom mnohí Nemci majú dôchodok 500 Eur)?

Predtým sme sa v práci rozprávali prevažne o futbale  (Nemci sú vášniví futbaloví fanúšikovia). Teraz sú od rána rozhovory iba o utečencoch. Nepoznám ani jedného Nemca, ktorému by vyhovovala súčasná situácia. Prečo by moja manželka mala rozmýšľať nad tým, ako sa má obliekať, aby nepútala pozornosť na verených miestach? Teraz by bolo pre ňu jednoduchšie si obliecť burku a ísť tak do obchodu. Pritom pred pár dňami zaviedli nový zákon:  v novinách sa nesmie uvádzať národnosť človeka, ktorý spáchal trestný čin. V Nemecku ak nie je slovo, to znamená, že nie je problém.

Môj kamarát má známeho policajného komisára. A ten mu na pohári piva rozprával ako to chodí. Príde na policajný okrsok poškodený: okradnutý, zbitý, alebo znásilnené dievča. Dokumenty o trestných činoch, ktoré spáchali utečenci sa ukladajú do samostatných fasciklov. Prečo? Pretože je nevyhnutný prinajmenšom prekladateľ  a zástupca konzulátu zahraničného občana. A tieto služby musia byť hradené  z mestského rozpočtu. A ako sa dá zistiť, z ktorej je krajiny? Nemá ani pas. Navyše migrant nemôže zaplatiť pokutu 1000 Eur. Nemá peniaze. Okrem toho utečenec nie je občanom Nemecka, preto sa naňho nedá aplikovať nemecká Ústava. To znamená, že ho pustia.

Ak sa situácia zhorší, ak tento rok ich príde ešte milión, čo potom majú ľudia robiť? Buď prijať islam alebo nacizmus. Ale ja to nechcem! Som normálny človek a chcem zostať sám sebou. Po dvadsiatich rokoch života v Nemecku sme sa začali zamýšľať nad tým, či sa nebudeme musieť vrátiť do Ruska. Ešte dobre, že Olesia má ruský pas a mne zostal ešte sovietsky. Ale veď Rusko potrebuje pracovitých zákonom-poslušných občanov. Čo myslíte?

Reklama

Tento materiál bol preložený a uverejnený v spolupráci s portálom kp.ru

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:48

Medzinárodný súdny tribunál (MSD) v Haagu v utorok zamietol žiadosť Nikaraguy o zastavenie nemeckej vojenskej a inej podpory Izraelu a obnovu financovania Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA). Informovala agentúra AP.

07:41

Najmenej osem ľudí zahynulo v utorok v libanonskej metropole Bejrút pri požiari reštaurácie, uviedol libanonský minister vnútra a hasičský zbor.

Príčinou úmrtia ôsmich osôb bolo udusenie.

07:30

V Holandsku zadržali jednu ženu, Holanďanku, v súvislosti s útokom na bývalého predsedu španielskej konzervatívnej Ľudovej strany Katalánska (PPC) Aleja Vidala-Quadrasa, ktorého 9. novembra 2023 postrelili v Madride. Oznámila to v utorok španielska polícia.

07:22

Lotyšsko poskytne Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci vrátane protilietadlových zbraní a pozorovacích dronov. Oznámila to v utorok lotyšská premiérka Evika Siliňová.

07:09

Zásahové jednotky gruzínskej polície použili slzotvorný plyn, aby rozohnali dav odporcov návrhu zákona “o transparentnosti vonkajšieho vplyvu”, ktorí sa v utorok podvečer zišli pred budovou parlamentu v centre Tbilisi. Informovala o tom agentúra Reuters.

06:59

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok na pôde vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje štáty, ktoré majú systémy protivzdušnej obrany (PVO) Patriot, aby ich poslali Ukrajine. Informovala agentúra AFP.

06:45

Ukrajinská vláda sa rozhodla zvýšiť finančnú čiastku vyčlenenú na nákup dronov, a to o ďalších 15,5 miliardy hrivien (približne 367 miliónov eur). Oznámil to v utorok ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

06:30

Nórsko sa rozhodlo zvýšiť vojenskú a humanitárnu pomoc, ktorú tento rok vyhradilo pre Ukrajinu, a to zo sedem miliárd nórskych korún (takmer 600 miliónov eur) na celkových 22 miliárd korún (1,86 miliardy eur). Oznámil to v utorok nórsky premiér Jonas Gahr Störe.

Včera 20:16

Európska agentúra pre lieky (EMA) v utorok vystúpila s požiadavkou na aktualizáciu vakcín proti chorobe COVID-19. EMA to žiada v súvislosti s ďalšou očkovacou kampaňou a s cieľom bojovať proti novému variantu vírusu SARS-CoV-19.

Včera 20:05

Údaje o inflácii vo Francúzsku aj celej eurozóne, ktoré boli zverejnené v utorok, posilňujú dôveru v začiatok redukcie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) na začiatku júna. Povedal to guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

Včera 19:59

Vyše 5500 policajtov aj s vodnými delami plánujú nasadiť 1. mája v Berlíne počas manifestácií ľavicových skupín pri príležitosti Sviatku práce.

Včera 19:38

Objem produkcie ropy v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) tento mesiac klesol. Informovala o tom agentúra Reuters na základe výsledkov svojho prieskumu. Pod pokles sa podľa agentúry podpísali najmä Irak, Irán a Nigéria, ktoré znížili objem exportu.

Včera 19:31

Kyjevské úrady začali v utorok s demontážou pamätníka postaveného počas sovietskej éry na počesť podpísania tzv. Perejaslavskej dohody z roku 1654, ktorou ukrajinskí kozáci prisľúbili vernosť ruskému cárovi.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali