16. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

Bratislava 16. júna 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Avari boli jeho vyhľadávanými obchodnými partnermi, lebo svoje výrobky a svoj tovar predávali za veľmi výhodné ceny. Nemali vôbec znalosti o tom, aké boli ceny v iných končinách, kde musel platiť viacej. Preto robil najvýhodnejšie obchody s Avarmi a samozrejme úplne najvýhodnejšie so svojím starým známym Timurom a pokiaľ žil Tarik, tak aj s ním. Na svojich obchodných cestách spoznal viacerých avarských náčelníkov a preto sa u Avarov cítil bezpečne. Odkupoval od nich takmer len veci, ktoré pochádzali z ich ulúpenej koristi a potom to najlepšie predával doma v Byzancii.

Ilustračné foto

Spočiatku mu prekážalo, že predáva aj veci, ktoré Avari nazbíjali aj v Byzancii od jeho krajanov a že mnohé z nich boli poznačené aj ich krvou. Časom však výčitky jeho svedomia utíchli a povedal si, že život je už taký a že obchodník musí byť tvrdý, keď chce prežiť. Obchod bol tvrdým a bezcitným remeslom a v tých časoch sa vo veľkom obchodovalo s ulúpenou korisťou.

Timur sa veľmi potešil príchodu Georgia a jeho spoločníkov. Privítal ich srdečne a hneď im dal priniesť do svojej veľkej jurty – podľa starej tradície, ktorou Avari vítali svojich hostí – kusy čerstvej pečenej kozľaciny a veľkú holbu bieleho vína a povedal:

„Vítam ťa, priateľ Georgios a aj tvojich druhov. A nech vás na vašich cestách ochraňuje náš premocný boh Altin. Želám ti to, aj keď viem dobre, že ty veríš už len na toho vášho podivného a pre nás Avarov absolútne nepochopiteľného boha, ktorého nazývaš Kristus, a o ktorom tvoji krajania tvrdia, že je všemocný, ale z ktorého sa mi len smejeme. Nevieme a nemôžeme pochopiť, že vy, takí vzdelaní a múdri ľudia z Byzancie, sa klaniate úbohej bezmocnej mŕtvole a ju oslavujete a pripisujete jej neobyčajnú moc.

Ty ale vieš dobre, že Timur ťa má rád a preto ťa radšej odporúča do ochrany svojho boha, neporovnateľne mocnejšieho, ako je tvoj boh, ktorého ľudia ukrižovali a zabili na drevenom kríži potupnou smrťou.

Ale nechajme takéto reči, veď predsa nechcem vás a ani vášho boha urážať. Ste mojimi milými vzácnymi hosťami a dajme sa teraz spoločne do skvelej avarskej kozľaciny a ty Georgios mi porozprávaj, čo bolo s tebou, že si sa už takmer celý rok neukázal u nás. Zadržala ťa azda nejaká krásna ohnivá milenka, ha, ha,….?“

Timur sa rozrehotal na plné hrdlo a podával svojím byzantským hosťom veľkú misu, plnú pečeného, dráždivo rozvoniavajúceho mäsa.

„Ale kdeže, Timur môj, obchody, obchody ma zdržali. Tentoraz sme boli veľmi ďaleko, až na juhozápade veľkej ríše Frankov. V jednom ich veľkom meste, ktoré leží na obrovskej rieke, oproti ktorej je Tisa len malým potôčkom. Volá sa Burdigala a je blízko nekonečného mora.“

Odpovedal Avarovi Georgios a hneď dodal:

„Ale ako vidím, Timur, u vás sa veľa udialo a zmenilo za ten čas, čo sme sa naposledy videli. Podľa toho, že teraz už máš ty isígnie najvyššej náčelníckej moci, usudzujem, že s Tarikom a Daguzom to nedopadlo dobre a že už zrejme nie sú viac medzi živými. Pravda, ak sa nestali kresťanmi a nešli slúžiť do armády byzantského cisára tak, ako to urobil už nejeden z vašich súkmeňovcov, najmä po tom, ako vám Frankovia niekoľkokrát poriadne vyprášili kožuch.“

Vyriekol s ironickým úsmevom byzantský kupec, dobre vediac, že si takýto nepríjemný sarkastický žartík mohol dovoliť len s Timurom, svojím starým avarským priateľom a to bez toho, aby riskoval, že ho dá za živa napichnúť na kôl, ako to Avari neraz robievali so svojimi zajatcami.

Timur sa preniesol bez najmenšieho náznaku nevôle cez iróniu svojho hosťa a reagoval len na jeho vyjadrenie o Tarikovi a Daguzovi:

„Naše posledné ťaženie za korisťou stálo celkom nečakane oboch život, pričom Daguz sa po smrti Tarika stal veliteľom len na niekoľko hodín a potom aj jeho vzala Avarom smrť. Na pravom brehu Tisy, kde sme po tvrdom krvavom boji a nečakane silnom odpore slovanských osadníkov získali veľku korisť, sa stal našim novým náčelníkom, aby v jej strede, keď sme sa cez ňu plavili na druhý breh, prišiel o život. Padol nešťastne do vody a utopil sa. Ty si teraz prišiel ako na zavolanie a mám ti naozaj čo ponuknuť. Urobíme dobrý obchod.“

***

Potom Timur podobne porozprával Georgiovi ako prišlo k smrti oboch, lebo ich dobre poznal. Keď si kupec zo Solúna všetko pozorne vypočul, tak si krátko zafilozofoval o zbytočnosti každého ľudského snaženia, lebo aj tak všetko končí len smrťou a napokon ešte dokončil svoje vysvetlenie, prečo nebol takmer celý rok v Timurovej jurtovej osade:

„Máš pravdu, Timur, naozaj sme sa dlho nevideli. A mimochodom, na spiatočnej ceste od Frankov sme sa zastavili po prvý raz aj v ríši veľkomoravských Slovanov. Urobil som tam veľmi dobré obchody. Bol som tým prekvapený, lebo tamojší ľudia mi ponukli veľmi dobré výrobky. Neočakával som to.“

„Hm, to je naozaj zaujímavé“, povedal zamyslene Timur a pokračoval:

„Takže obaja sme boli u Slovanov na návšteve. Ty si ale musel od nich ich tovar odkúpiť, naproti tomu ja som si ho vzal zadarmo. Ty si na to potreboval mešec peňazí, ja som zas musel na to použiť meč. Ty si prichádzal ako priateľ, ja ako nepriateľ.

A tak Slovania neboli voči nám takí pozorní hostitelia ako boli k tebe. No my sme zas neboli takí dobrí hostia ako si bol u nich ty. Boli sme milí len k ich ženám a dcéram, na čas. To ale ich muži už neboli na živote. Všetkých sme poslali na druhý svet. K ich Perúnovi. Počkaj ale, to nie je celkom pravda. Jeden z nich predsa len ostal živý. Priniesol som ho so sebou do našej osady. Je to pekný malý slovanský chlapec. Rád by som ti ho predal, lebo ho nechcem mať tu, u nás. Som si istý, že by nám priniesol nešťastie. Zjavili mi to naši bohovia.“

„Dobre, ukážeš mi ho, a ak sa mi zapáči, tak ho odkúpim.“

Zmĺkli a venovali sa hltavo jedeniu a pitiu.

***

Keď skončili hodovanie, tak Timur porozprával Georgiovi, ako sa im podarilo dostať do opevnenej Drevne a ako sa Slovania húževnato bránili a kládli nečakane veľký odpor. Byzantínec si ho vypočul a napokon ho po malej chvíľke premýšľania naliehavo varoval pred rastúcou rozpínavosťou a nebezpečnou vojenskou silou novej slovanskej ríše, ktorej sa už začali obávať aj Frankovia (v Regensburgu sú staré dokumenty, ktoré prezrádzajú, že Frankovia mali z Veľkej Moravy oveľa väčšie obavy, ako je to oficiálne podávané a pokúšali sa podnietiť Byzanciu k tomu, aby ju vojensky zničila. Byzancia z rôznych dôvodov o to však nemala záujem. Napríklad v roku 853 prepadol Rastislav so svojím vojskom východnú časť Východnej Franskej ríše – dostal sa až do blízkosti Passau – a spôsobil vojsku Frankov značné straty, pričom sa domov vrátil s bohatou korisťou):

„Priateľ môj, pozorne si vypočuj dobre mienenú radu Georgia, ktorý ťa nikdy neklamal pri našich obchodoch a vždy ti urobil dobrú ponuku za tvoj tovar.

Nechcem ťa nijako poúčať a vážim si tvoju múdrosť veľmi, ale mám obavy o budúcnosť tvoju i tvojho kmeňa. Dobre porozmýšľaj o tom, čo ti teraz poviem. Radím ti, aby ste z týchto území čo najskôr navždy odišli. Začína to byť veľmi horúca pôda. Odíďte čo najďalej na východ.

Prianím Rastislava, mocného a udatného kráľa Veľkej Moravy je vybudovať čo najmocnejšiu ríšu, s obrovskou rozlohou. Smerom na Západ ju pre silných Frankov rozširovať nechce a nemôže, lebo ich sila je pre neho zatiaľ príliš veľká. No bude obsadzovať územia na východ a na juh. K tomu ho – ako som sa dopočul, keď som bol v blízkosti jeho mocného devínskeho hradu – nabáda aj jeho krásna dalmatínska žena, prefíkaná Miloslava.

Na tých územiach žijú len roztrúsené a nejednotné slovanské kmene, ako aj to, čo z vás Avarov ešte tu ostalo. Tie sa k nemu určite pripoja a ktoré to nebudú chcieť, tak tie k tomu prinúti. Ale vás Avarov vykynoží bez milosti už len preto, že ste lúpežníci a rabujete Slovanov. Chýry o tom, že vraždíte jeho slovanských bratov a znásilňujete ich ženy sa mu už dávnejšie dostali do uší, a tak vás zničí, ak tu ostanete. Budete ľahkým sústom pre Rastislava.“

„Hm, hm, tak sa teda veci majú. Dosiaľ som to tak nevidel a priznám, že som o tom ani nerozmýšľal. Je to naozaj povážlivé, ako hovoríš. Ak Rastislav chce tieto územia, tak my nemáme silu na to, aby sme sa mu vzopreli. Hovor ešte ďalej, priateľu. Moje uši sú naplno otvorené a povedz mi tvoju múdru radu:

Pokračovanie nasleduje

 

Roman Bednár

 

 

1. časť si môžete prečítať TU

….

14. časť si môžete prečítať TU

15. časť si môžete prečítať TU

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na lúkach v obci Bolešov uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka

0 icon

Bratislava/Bolešov 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Polícia SR)   Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka. Stalo sa tak po tom, ako sa desiatky kráv napili kontaminovanej vody. Poľnohospodárskemu družstvu vznikla škoda predbežne vyčíslená na 90.000 eur. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre prečin zanedbania starostlivosti…

Krčméry po včerajšom krízovom štábe diskrétne nedávno odvolávanému Mikulcovi: „Modlili sme sa ružence.“ Minister vnútra reagoval: „Bolo to veľmi vyčerpávajúce“

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Úrad vlády SR)   Pred včerajším tlačovým brífingom po zasadnutí Ústredného krízového štábu k pandemickým opatreniam v čase letných dovoleniek mikrofóny médií zachytili rozhovor medzi profesorom Vladimírom Krčmérym a ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO). Video zverejnil portál Topky.sk Minister vnútra pošepkal profesorovi Krčmérymu, aby…

Juraj Mesík: To, čo sa tu deje, je jeden masový experiment s podávaním experimentálnych vakcín

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Analytik globálnych trendov a lekár Juraj Mesík v relácii televízie TA3 Tak takto vysvetlil súvislosti medzi mierou zaočkovanosti a počtom nakazených, resp. úmrtí na ochorenie Covid – 19. Existuje jednoznačná korelácia medzi očkovaním a mierou pozitívne testovaných? Z témy pandémie a očkovania sa podľa Mesíka…

Behom jedného týždňa náhle zomreli štyria piloti British Airways v najlepších rokoch. Má to súvis s očkovaním?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Miroslav Lelas, British Airways)   Na sociálnych sieťach sa šíri správa o úmrtí najprv troch, teraz už štyroch pilotov leteckej spoločnosti British Airways. Ani overovateľ faktov agentúry Reuters tieto úmrtia v krátkom čase nepopiera. Zverejnil túto správu s odkazmi na zdroje, no bez uvedenia…

SLK vyzýva vládu a MZ SR,aby zabránili zavlečeniu delta variantu koronavírusu

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Slovenská lekárska komora (SLK) apeluje na Vládu SR a na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby ihneď prijali kroky proti zavlečeniu delta variantu nového koronavírusu na Slovensko. TASR o tom v utorok informovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská. Rezort zdravotníctva…

Branislav Gröhling tvrdí,že zbierali dáta v súvislosti s dosahom pandémie na vzdelávanie

0 icon

Bratislava/Trenčín 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že nie je pravda, že by ministerstvo školstva nezbieralo žiadne dáta v súvislosti s dosahom pandémie na vzdelávací systém. Uviedol to v reakcii na prieskum o dosahoch pandémie nového koronavírusu na školstvo z…

Plán obnovy a prosperity je schválený. Do čoho chcú zainvestovať ministerky Remišová a Kolíková?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Včera prišla na Slovensko schváliť Plán obnovy a prosperity samotná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. O tom, kam pôjdu peniaze, sa dozvedáme len postupne. K plánom svojich rezortov sa na sociálnej sieti vyjadrili ministerky zo strany Za ľudí, Veronika Remišová a Mária Kolíková Remišová: Digitálna transformácia…

Slovenská advokátska komora bude ďalej vyvodzovať disciplinárnu zodpovednosť voči advokátom

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti voči advokátom ostáva podľa súčasnej právnej úpravy. Znamená to, že v prvom aj druhom stupni rozhoduje Slovenská advokátska komora (SAK), respektíve jej orgány, ale je tu možný prieskum súdu, ktorým bol predtým Najvyšší súd (NS) SR a teraz to bude…

Pre inváziu myší v Austrálii museli evakuovať väznicu

0 icon

Canberra 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Rick Rycroft)   Invázia myší, ktoré spustošili rozsiahle oblasti východnej Austrálie, si vynútila evakuáciu väzenia. Asi 200 zamestnancov a 420 odsúdených z nápravného zariadenia vo Wellingtone v štáte Nový Južný Wales museli dočasne premiestniť do iných väzníc v regióne. Vrátia sa približne o desať dní, keď…

Sobotný požiar v obci Nová Belá zasiahol rodiny poľských Slovákov

0 icon

Poľsko 22. júna 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Anton Frič)   V sobotu večer vypukol v dedinke Nova Belá (Nowa Biala) v poľsko-spišskom regióne požiar. 21 rodín poľských Slovákov prišlo náhle o strechu nad hlavou. Mnohí stihli vybehnúť iba v tom, čo mali oblečené na sebe, niektorým sa podarilo zachrániť aspoň časť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

Andrej Sablič

Ľudstvo sa nepoučilo.

0icon

Dnes so slzami v očiach celosvetová spoločnosť si pripomíname začiatok II. Svetovej vojny. V tejto súvislosti chcem len upozorniť, že II. Svetová vojna to nie je o Nemecku a Hitlerovi, ale o ekonomických vzťahoch vo svete po I. Svetovej vojne! Bolo to obdobie charakterizované menovým chaosom v podobe inflácii, ciel,…

Tony Belohorec

Pôvodne Igor Matovič chcel, aby sa vysťahoval z domu Fico. Dnes sa chce vysťahovať on sám. Dokonca zo Slovenskej republiky

0icon

Igor Matovič, v prípade že prejde referendum reálne uvažuje nad tým, že sa vystahuje zo Slovenska kvôli Róbertovi Ficovi a jeho ďalšiemu pôsobeniu v politike. Povedal to aktuálne v interview pre korporátne médium “Dostal som tip na doplnenie programu vlády: “Obchody otvárať, smerákov zatvárať.” Dokelu, škoda, že už je programko…

Ivan Lehotský st.

Niečo tu nesedí

0icon

Z oficiálnych celoeurópskych štatistík sa možno dozvedieť, že ku dňu 8. 6. 2021 došlo v Európskej únii po očkovaní proti Covidu-19 k 13 867 úmrtiam a ťažkým poškodeniam zdravia. Menované sú tam všetky štyri západné druhy očkovania. Z celkového počtu 448 miliónov obyvateľov EÚ je to 0,0031 %. Štatistika Slovenskej…

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Prečo by si radšej nemal jesť pleseň na jedle?

0 icon

Predstavte si to: konečne si môžeš dať prvé sústo svojho obľúbeného sendviča a uvedomíš si, že na chliebe sa rozrastá pleseň! Pravdepodobne sa ti to už niekedy a pravdepodobne si sa obával možných dôsledkov. A existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako na to môže telo reagovať. Aké sú teda negatívne účinky plesne na…

Záhada nacistických pokladov: Kto si privlastnil nacistické zlato? 6. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí šiestou časťou článku s podtitulom Záhada nacistických pokladov. Celý náš cyklus minisérie článkov sa pomaly ale isto blíži k svojmu záveru. Pre všetkých fanúšikov máme však skvelú správu - v tematike druhej svetovej vojny aj jej záhad rozhodne nekončíme! Po nacistickom zlate pátrali nielen Spojenci, ale aj bežní ľudia. Pozrite sa…

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu. 1. Ponožky ti pomôžu rýchlejši

Zrod atómovej bomby: Keď výnalezcov desí ich vlastný výtvor

0 icon

Keď prvýkrát vyskúšali tvorcovia atómovej bomby jej silu v praxi – v púšti, zostali zhrození. Výbuch bol oveľa mocnejší, ako predpokladali. Ale poďme pekne po poriadku. Vedci, ktorí za druhej svetovej vojny v supertajnom americkom výskumnom centre, sedeli na pušnom prachu. Pušnom prachu... teda to je iba zlomok pravdy, na čom skutočne sedeli. A to…

Vo svete IT

„Dobrý deň, je tento inzerát stále platný?…“ Polícia upozorňuje na nový modus operandi online podvodníkov!

0 icon

Podvody v online priestore sú čoraz častejšími. Zatiaľ čo v minulosti prebiehali prevažne cez e-mailové správy, tak v súčasnosti sú čoraz interaktívnejšie. Podvodníci sa už totiž neštítia aktívne komunikovať prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem, či dokonca zavolať a predstierať, že volajú napríklad v mene banky. V minulosti sme napríklad upozorňovali na…

Redmi prvýkrát spomína pripravovaný Redmi K50: Čo má získať vlajkový model spoločnosti?

0 icon

Od predstavenia modelov Redmi K40 ubehlo len pár mesiacov, dcérska spoločnosť Xiaomi však určite nelení. Po nedávnom predstavení modelov z vlajkovej línie už zrejme plánuje vývoj vlajkových smartfónov pre budúci rok, ktoré majú prísť pod názvom Redmi K50. Potvrdil to priamo generálny riaditeľ spoločnosti Redmi, Lu Weibing, keď sa prostredníctvom…

Google Správy dostali novú funkciu. Oceníte ju v prípade, ak máte problém vidieť drobné písmo. Pozrite sa, ako funguje!

0 icon

Posledné dni môžeme v súvislosti s aplikáciou Správy od spoločnosti Google čítať viacero správ. Jednou z noviniek, ktorú spoločnosť zakomponovala niekoľko dní dozadu do aplikácie, je End-to-end šifrovanie, ktorá je aktuálne distribuovanou naprieč globálnym trhom. Rovnako sa spomínala aj funkcia  Špendlíka, ktorá umožňuje pripnúť jednotlivé konverzácie do vrchnej časti rozhrania…

Naozaj takto fotí Mi 11 Ultra? Pozrite sa na snímky z najlepšieho fotosmartfónu sveta!

0 icon

Keď Xiaomi predstavilo Mi 11 Ultra, okamžite nás ohromila jeho výbava i dizajn. Nikomu určite neunikol menší displej na zadnej strane smartfónu. Model však okrem vlajkového procesoru a tejto vychytávky na zadnej strane v podobe displeju disponuje i najlepším snímačom pre fotografie na trhu, ktorý smartfón dostal až na vrchol…

Malware Joker sa opäť šíril cez Google Play prostredníctvom aplikácií s tisícmi stiahnutiami. Ak ich máte, tak ich odstráňte!

0 icon

Malware je vo všeobecnosti typom softwaru, ktorému sa chceme vyhnúť. Dôvodom je, že nám môže spraviť viacero nepríjemnosti. O malwari Joker sme písali viackrát ešte v priebehu minulého roka. Napríklad v novembri sme upozorňovali na 17 škodlivých aplikácií, ktoré ho šírili. Prípadne sme upozorňovali ešte na ďalšie aplikácie šíriace tento…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali