Mária Kolíková

NAŽIVO

Mier na Ukrajine si vyžaduje ochotu Ruska dosiahnuť ho, uviedol kanadský premiér Mark Carney. Na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v kanadskom Halifaxe tiež oznámil ďalšiu ekonomickú pomoc pre Kyjev vo výške 2,5 miliardy dolárov.

19:16

Približne 50.000 rodín v Kyjeve má po ruskom útoku obnovené dodávky elektrickej energie, uviedla najväčšia súkromná energetická spoločnosť na Ukrajine DTEK.

19:06

Ruská protivzdušná obrana v priebehu troch hodín zneškodnila 111 ukrajinských dronov v šiestich oblastiach vrátane Moskovskej. 

18:35

Tisíce domácností vo Švédsku zostali bez elektriny v dôsledku zimnej víchrice. V meste Sandviken prišiel o život muž, ktorého zasiahol padajúci konár stromu. V častiach krajiny ráno namerali rýchlosť vetra dosahujúcu takmer silu hurikánu.

18:35

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján tvrdí, že Spojené štáty, Izrael a Európa vedú „totálnu vojnu“ proti jeho krajine. Uviedol to v rozhovore.

18:34

Generálny tajomník OSN António Guterres privítal dohodu o prímerí, ktorú oznámili Thajsko a Kambodža s cieľom ukončiť niekoľkotýždové pohraničné potýčky.

17:54

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odcestuje do Spojených štátov a sa na Floride stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

17:53

Cieľom amerických útokov v Nigérii boli militanti organizácie Islamský štát zo Sahelu, ktorí boli v krajine, aby spolupracovali s džihádistickou skupinou Lakurawa a gangmi banditov, vyhlásil hovorca nigérijského prezidenta.

17:52

Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo severovýchodné pobrežie Taiwanu, oznámil americký geologický ústav USGS. Úrady v ostrovnej krajine zatiaľ nehlásili obete ani škody.

17:52

Zavedenie nového automatizovaného systému EÚ pre kontroly občanov tretích krajín na hraniciach vníma Európska komisia po dva a pol mesiaci pozitívne. Pomocou Systému vstup/výstup dosiaľ odhalili približne 100 prípadov podvodov s totožnosťou.

17:51

Pozostatky náčelníka líbyjského generálneho štábu Muhammada Alího Ahmada al-Haddada a jeho poradcov, ktorí zahynuli pri leteckej nehode neďaleko Ankary, budú repatriované.

17:50

Veliteľ a zakladateľ Ruského dobrovoľníckeho zboru Denis Kapustin, bojujúci na strane Ukrajiny, zahynul pri útoku v Záporožskej oblasti.

15:57

Islamistické milície aš-Šabáb budú bojovať proti všetkým pokusom Izraela „získať alebo využívať časti“ Somalilandu. Táto skupina napojená na teroristickú sieť al-Káida tak reagovala na piatkové rozhodnutie Izraela formálne uznať nezávislosť Somalilandskej republiky – odštiepeneckého regiónu Somálska, pričom tak urobil ako prvá krajina sveta.

15:57

Švajčiarsko by sa nedokázalo brániť proti rozsiahlejšiemu útoku a musí zvýšiť vojenské výdavky vzhľadom na rastúce riziká zo strany Ruska, uviedol veliteľ švajčiarskych ozbrojených síl Thomas Süssli.

15:55

Otvorením diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové sa podľa ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD) môže definitívne vyriešiť jeden z najväčších dopravných problémov Slovenska. „Časová úspora pri prejazde tunelom Višňové bude rádovo v desiatkach minút oproti súčasnej trase popod Strečno,“

14:29

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odletel do Spojených štátov na rokovanie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Po ceste má naplánovanú aj zastávku v Kanade, kde sa stretne s premiérom Markom Carneym a absolvuje videohovor so spojencami z Európskej únie.

14:28

Európska únia v sobotu privítala dohodu o prímerí medzi Kambodžou a Thajskom, ktorá ukončí týždne trvajúce pohraničné potýčky medzi týmito susednými krajinami. Hovorca EÚ pre zahraničnú politiku Anouar El Anouni vyzval obe strany, aby dohodu „implementovali v dobrej viere“. Vysoký komisár Organizácie Spojených národov pre ľudské práva Volker Türk vyjadril nádej, že prímerie povedie k budovaniu mieru.

14:28

Talianska polícia zadržala sedem ľudí, ktorí vyzbierali milióny eur pre palestínske militantné hnutie Hamas. Polícia taktiež vydala zatýkacie rozkazy na dve osoby nachádzajúce sa mimo Talianska.

14:27

Stovky smútiacich sa zhromaždili pred mešitou v sýrskom meste Homs deň po bombovom útoku, ktorý si vyžiadal osem obetí a 18 zranených. 

14:24

Trump si myslí, že počas nedeľnej návštevy Zelenského je šanca na konečné vyriešenie vojny na Ukrajine, ale pripustil, že sa to nemusí stať.

„No, myslím si, že máme celkom dobré šance. Myslím si, že to chcú urobiť teraz, a myslím si, že Rusko to tiež chce urobiť. Ale vždy, keď to chce jedna strana, druhá to nechce,“ vyhlásil Trump v komentári pre denník New York Post.

12:32

Donald Trump prijme na Floride Vladimíra Zelenského bez účasti lídrov z EÚ, informuje CNN s odvolaním sa na zdroje.

Pripomíname, že viaceré médiá skôr písali, že Európania sa stretnutia zúčastnia. Ako však vidíme, táto informácia sa nepotvrdila.

12:20

Dôchodca so 40 rokmi dôchodkového poistenia a priemerným zárobkom, ktorému bol dôchodok priznaný v roku 2023, má o približne 13 % (takmer 100 eur mesačne) vyšší dôchodok než rovnaký dôchodca, ktorý do dôchodku odišiel v roku 2025. Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá sa premietla do prvej valorizácie dôchodku. To sa prejavilo v rekordnom počte 72.000 žiadostí o predčasný dôchodok v rokoch 2023 a 2024.

12:09

Tento rok sa podarilo prijať v rámci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR veľa kľúčových zmien a opatrení. Od reformy financovania sociálnych služieb cez podporné opatrenia na trhu práce až po odstránenie 20-ročnej diskriminácie matiek, ktoré mali z dôvodu starostlivosti o deti na materskej a rodičovskej dovolenke nižšie dôchodky.

12:08

Rok 2025 bol pre chovateľov veľmi náročný, najmä z pohľadu zdravotných rizík v chovoch hydiny. 

12:08
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zvláštne výberové konanie na šéfa nového Úradu pre správu zaisteného majetku. Ďalší „náš človek“ dosadený ministerkou Kolíkovou do kľúčovej funkcie?

Na základe nového zákona o zaisťovaní majetku, ktorý bol prijatý na jeseň, vznikol nový úrad, a ten potrebuje riaditeľa. Je to zaujímavá, lukratívna pozícia, na ktorú ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vybrala človeka. Ako? No predsa transparentne, ako inak?

Mária Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)
❚❚
.

Nový Úrad pre správu zaisteného majetku vznikol za účelom zefektívnenia boja proti korupcii – teda aspoň takto to prezentovali autori novo prijatého zákona. Pripomeňme si, že korupcia nie je iba podstrčenie obálky s úplatkom, ale v širšom význame slova ide aj o iné prípady, kde si ľudia robia vzájomné nepovolené „službičky a protislužbičky“ – a sem patrí okrem iného aj uprednostňovanie pri výberových konaniach.

Keďže nový úrad má začať fungovať už od augusta 2021, bolo treba vybrať človeka, ktorý tomuto chápadlu antikorupčnej chobotnice bude šéfovať. Niekto by si mohol myslieť, že antikorupčná a transparentná koaličná partička iste nebude postupovať ako tí, ktorých predtým tak kritizovala, a síce, že by sa usilovala tam umiestniť svojho človeka. Lenže čo čert nechcel, aj toto výberové konanie vzbudzuje podozrenie, že tu čosi nie je v poriadku. Pozrime sa na to bližšie.

 

.
Výberové konanie

Prvé kolo výberového konania na funkciu riaditeľa novo zriadeného Úradu pre správu zaisteného majetku sa konalo 17. februára 2021. Zúčastnili sa ho dvaja uchádzači, jedným z nich bol Mgr. Ján Kmeť, PhD. Výsledok? Ani jeden z týchto dvoch uchádzačov vo výberovom konaní neuspel. Inými slovami, žiaden z uchádzačov nebol dostatočne dobrý na to, aby sa stal víťazom výberového konania. K tomu sa verejne vyjadrila aj ministerka a vyplýva to aj z vyššie uvedenej správy.

Preto sa 26. marca konalo opakované výberové konanie (správu o tom nájdete napríklad tu). Zúčastnilo sa na ňom šesť uchádzačov, z toho traja na základe záverov výberovej komisie uspeli. Jedným z týchto troch úspešných uchádzačov bol Mgr. Ján Kmeť, PhD., teda ten istý človek, ktorý niekoľko týždňov predtým komisiu o svojich kvalitách nepresvedčil. Dodajme ešte, že išlo o tú istú komisiu v rovnakom alebo veľmi podobnom zložení (šesť členov komisie bolo v prvom aj druhom kole rovnakých a o siedmom to nevieme zistiť).

Zaujímavé na tom je, že ministerka Kolíková si z troch uchádzačov, ktorých komisia označila ako úspešných, vybrala práve Kmeťa, teda človeka, ktorý v prvom kole výberového konania neuspel (Viď tu).

Výberové konanie pozostávalo z písomnej a ústnej časti. Písomnú časť tvoril odborný test predovšetkým zo základných znalostí právnych predpisov vo vzťahu k činnosti úradu, test z cudzieho jazyka alebo predloženie certifikátu a prípadová štúdia. Ústna časť bola zameraná na osobný pohovor, v rámci ktorého bola krátka prezentácia koncepcie riadenia úradu.

A tu sa natíska otázka: čo sa zmenilo za 40 dní na kvalitách uchádzača Kmeťa? Ako sa z neúspešného uchádzača odrazu stal víťaz výberového konania? Odpoveď si možno domyslíme, keď sa bližšie pozrieme, kto je Ján Kmeť.

.

 

Kto je Ján Kmeť?

Je absolventom Prešovskej univerzity v odbore manažment verejnej správy a absolventom doktorandského štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave v odbore ekonomika a manažment podniku. Na internete sa o ňom dá nájsť napríklad stránka (viď tu), kde sa spomínajú jeho neúspešné pokusy stať sa poslancom, a tiež skutočnosť, že za krátkej vlády pravice bol námestníkom vtedajšieho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ivana Juráša (SaS).

Ján Kmeť a Mária Kolíková
Ján Kmeť a Mária Kolíková

A spomína sa tam aj výberové konanie na riaditeľa Domova sociálnych služieb v Rači v roku 2012, pričom tento zdroj tvrdí, že Kmeť, napriek tomu, že vo výberovom konaní skončil až tretí, bol uprednostnený po politickej linke a stal sa tak riaditeľom kapacitne najväčšieho a najnáročnejšieho zariadenia sociálnych služieb v celom Bratislavskom kraji.

Stránka doslova píše: „Riaditeľom zariadenia sociálnych služieb v Rači bude produkt ďalšieho župného gorilieho výberového konania“, a ďalej podotýka, že Kmeť pritom s riadením zariadenia sociálnych služieb nemá žiadne skúsenosti.

Kmeť pracoval vo funkcii riaditeľa Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Rača od roku 2012 do roku 2020. V tom čase písal aj blogy v denníkoch Postoj a Sme, v ktorých pravidelne kritizoval sociálnu politiku smeráckych vlád.

.

Tie blogy však písal iba do volieb 2020, potom sa z nejakého dôvodu odmlčal. Ďalšia správa o ňom je z augusta 2020, keď sa stal generálnym riaditeľom Sekcie sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (viď tu).

 

Človek, ktorý rád prijíma výzvy

Kmeť pri príležitosti nástupu do uvedenej funkcie na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) uviedol:

„Som človek, ktorý rád prijíma výzvy a práca generálneho riaditeľa sekcie sociálnej politiky na MPSVR SR je pre mňa výzvou realizovať potrebné zmeny, po ktorých už dlhé roky volajú poskytovatelia sociálnych služieb, prijímatelia sociálnych služieb a odborná verejnosť. To bol aj hlavný dôvod, prečo som sa prihlásil do výberového konania.“

Zdá sa, že výzvy v oblasti sociálnych služieb sa mu podarilo rýchlo zvládnuť, lebo už o pol roka po nástupe do tejto funkcie ho upútala nová výzva a prihlásil sa do výberového konania na celkom odlišnom poli: na pozíciu šéfa nového Úradu pre správu zaisteného majetku. A v ňom, ako sme si už povedali, najprv skončil pod čiarou, ale na druhý pokus zázračne uspel.

Čo dodať? Azda iba zaželať pánovi Kmeťovi veľa šťastia v boji proti korupcii a do budúcnosti ešte veľa nových výziev.

Ivan Lehotský

 

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Michal Durila

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
.
.

Čo očakávať od stretnutia Trumpa a Zelenského a prečo NABU zaútočil práve dnes

Včerajšie vyhlásenie Trumpa, v ktorom dal najavo, že neschvaľuje 20-bodový plán, ktorý predložil Zelenskyj, v podstate zmarilo celú informačnú stratégiu…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Taiwan zasiahlo ďalšie veľmi silné zemetrasenie

Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo v sobotu severovýchodne pobrežie Taiwanu. Uviedla to Geologická služba Spojených štátov amerických . Ide o…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Záujem o vynášanie na horské chaty je čoraz vyšší aj u mladých ľudí

Záujem o vynášanie na horské chaty je čoraz vyšší aj u mladých ľudí. S narastajúcou návštevnosťou horských chát musí narastať…

27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Novela Trestného zákona vyšla v Zbierke zákonov a zmeny sú tak už platné

Za drobnú krádež sa do Trestného zákona opätovne zavádza pravidlo „trikrát a dosť“. Platiť má teda trestnosť priestupkovej recidívy páchateľov.…

27. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny -NABU zasadzuje Zelenskému druhý úder. Ten je práve v lietadle na ceste za Trumpom

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

27. 12. 2025 | Aktualizované 27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Aktualizované 27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

Výstup na Kriváň patrí medzi najnáročnejšie, Štúr ho zvládol aj bez moderného vybavenia

Túra na Kriváň patrí medzi najnáročnejšie túry vo Vysokých Tatrách. Určená je pre ľudí s dobrou fyzickou kondíciou a vhodným…

27. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Polícia zadržala muža podozrivého z pobodania troch žien v parížskom metre

Polícia v piatok zadržala muža podozrivého z pobodania troch žien v parížskom metre. Uviedla to prokuratúra pre agentúru AFP. Útočník…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Erik Černák je späť po zranení

Medzi hokejovými fanúšikmi panovali obavy, že kľúčový slovenský obranca Erik Černák by pre zranenie mohol absentovať v našom tíme na…

27. 12. 2025 | 0 komentárov

Raši: Hlas ešte nenašiel podporu na vypustenie jedného volebného obvodu z ústavy

Koaličná strana Hlas-SD sa chce ešte vrátiť k téme vypustenia jedného volebného obvodu z Ústavy SR. Považuje to za správne…

27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Národno-štátne záujmy? O tých nemajú ani poňatia

Je spojenie „liberálni vlastenci” oxymoron alebo predstavuje táto skupina reálnu alternatívu k našim národným stranám a hnutiam?

27. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ruský analytik o Zelenského návšteve v USA: Trump si objednal pre svoje vnúčatá pod vianočný stromček klauna

USA, 27. decembra 2025 - Zelenskyj je zase pri chuti. Ukázalo sa, že jeho „priekopnícka myšlienka“, s ktorou letí za…

27. 12. 2025 | 0 komentárov

Na Priemyselnej ulici v Michalovciach niekto úmyselne podpálil štyri kamióny

V areáli na Priemyselnej ulici v Michalovciach niekto v piatok večer úmyselne podpálil štyri kamióny. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského…

27. 12. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kim Čong-un v novoročnom pozdrave Putinovi poukázal na spoločne preliatu krv na Ukrajine

Severokórejský vodca Kim Čong-un v novoročnom pozdrave ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zdôraznil, že jeho krajina a Rusko zdieľajú „krv, život…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump k Zelenského plánu: Nemá nič, pokiaľ to neschválim

Trump dal najavo, že Washington neschválil 20-bodový plán, ktorý predložil Zelenskyj

27. 12. 2025 | Aktualizované 27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Aktualizované 27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jeden z najúspešnejších českých trénerov Moták rezignoval ako šéf lavičky Třinca

Tri a pol sezóny vydržal Zdeněk Moták na lavičke HC Oceláři Třinec, najúspešnejšieho hokejového klubu v Česku posledných rokov. Nastal…

27. 12. 2025 | 0 komentárov

Matúš Šutaj Eštok: Personálna situácia v polícii sa v roku 2025 zlepšila

Personálna situácia v Policajnom zbore sa v roku 2025 zlepšila. Do zboru nastúpilo viac ako 1200 nových policajtov. Odišlo ich…

27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nechceme jedovatú politiku Bruselu

„V uplynulých rokoch sa zmenilo všetko, čo sme v Európe predtým považovali za samozrejmé” - upozorňuje vo svojom najnovšom príspevku…

27. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Ako vidia reálne prímerie na Ukrajine Slováci odhaľuje prieskum

Dosiahnutie prímeria na Ukrajine očakáva v roku 2026 43,2 percenta respondentov, 47,3 percenta opýtaných, naopak, predpokladá, že k ukončeniu bojov…

27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bránku vicemajstra bude strážiť mladík Gadziev. "Rád by som Nitre pomohol vyhrať ligu," vraví

Priaznivci hokejistov Nitry sa vo vianočnom 32. kole slovenskej Tipsport ligy potešili z prvého domáceho víťazstva po vyše mesiaci a…

27. 12. 2025 | 0 komentárov

Pri požiari rodinného domu v obci Nový Salaš vyhasol ľudský život

Pri požiari rodinného domu v obci Nový Salaš v okrese Košice – okolie vyhasol jeden ľudský život. Krajské riaditeľstvo Hasičského…

27. 12. 2025 | Aktualizované 27. 12. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Aktualizované 27. 12. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Práca, ktorá bola vykonaná katastrofálne

Práca má zvyčajne jasný začiatok aj koniec, no nie vždy sa dôjde až do cieľovej rovinky. Existujú momenty, keď niekto…

27. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Moskva sa snaží hypersonické Orešniky umiestniť čo najbližšie k Európe

Moskva pravdepodobne umiestňuje nové hypersonické balistické rakety schopné niesť jadrové hlavice na bývalú leteckú základňu na východe Bieloruska, informuje agentúra…

27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako americká spravodajská služba naučila váš smartfón efektívnejšie špehovať

USA, 27. decembra 2025 - V júni 2024 podala spoločnosť Qualcomm patent na nový typ pamäte. Financovanie poskytla IARPA -…

27. 12. 2025 | 0 komentárov

Čína oznámila sankcie voči 10 Američanom a 20 americkým obranným spoločnostiam

Čína oznámila sankcie voči 10 Američanom a 20 americkým obranným spoločnostiam, vrátane pobočky Boeing, v súvislosti s predajom zbraní Taiwanu,…

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kamil Šaško: Rok 2025 bol v zdravotníctve prelomový, v zmenách chceme pokračovať

Minister zdravotníctva Kamil Šaško označil uplynulý rok v zdravotníctve za prelomový a zdôraznil, že rezort chce v nastolených systémových zmenách…

27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zlomená a porazená, Európska komisia Ursuly von der Leyenovej je potápajúca sa loď

Zasadnutie Európskej rady tento týždeň malo byť pre Ursulu von der Leyenovú najväčšou hodinou. Po sérii trpkých verejných ponížení –…

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Ján, apoštol, evanjelista

Svätý Ján, apoštol a evanjelista, oslavovaný 27. decembra, je uctievaný ako milovaný učeník Krista a jeden z popredných svedkov evanjelia.…

27. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Chlapci povraždení Herodesom sú prvými mučeníkmi

Posledné dni roka patria v cirkevnom kalendári významným mučeníkom. Už od najstarších čias majú 28. decembra dôstojné miesto sväté Neviniatka.…

27. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

“Ak Putin odmietne mierový plán, budeme musieť radikálne zmeniť pravidlá hry,” vyhlásil Graham

„Zmocniť sa lodí prepravujúce ruskú ropu.“ Vyzval americký senátor Lindsey Graham, keď sa obrátil na Trumpa

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Mier na Ukrajine si vyžaduje ochotu Ruska dosiahnuť ho, uviedol kanadský premiér Mark Carney. Na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v kanadskom Halifaxe tiež oznámil ďalšiu ekonomickú pomoc pre Kyjev vo výške 2,5 miliardy dolárov.

19:16

Približne 50.000 rodín v Kyjeve má po ruskom útoku obnovené dodávky elektrickej energie, uviedla najväčšia súkromná energetická spoločnosť na Ukrajine DTEK.

19:06

Ruská protivzdušná obrana v priebehu troch hodín zneškodnila 111 ukrajinských dronov v šiestich oblastiach vrátane Moskovskej. 

18:35

Tisíce domácností vo Švédsku zostali bez elektriny v dôsledku zimnej víchrice. V meste Sandviken prišiel o život muž, ktorého zasiahol padajúci konár stromu. V častiach krajiny ráno namerali rýchlosť vetra dosahujúcu takmer silu hurikánu.

18:35

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján tvrdí, že Spojené štáty, Izrael a Európa vedú „totálnu vojnu“ proti jeho krajine. Uviedol to v rozhovore.

18:34

.

Európa má v úmysle dokončiť dohodu o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu v januári

Európa má v úmysle dokončiť dohodu o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu v januári, informuje Euractiv

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Američania v Nigérii tvrdo udreli na militanov z teroristickej organizácie Islamský štát

Prezident USA Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že americké sily uskutočnili na severozápade Nigérie smrtiace útoky proti „spodine“ z Islamského…

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina sa pokúša zničiť ekonomiku Ruska

Ukrajina použila riadené strely Storm Shadow na útok na ropnú rafinériu Novošachtinsk v ruskej oblasti Rostov, ktorá je kľúčovým dodávateľom…

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Plánované stretnutie Zelenského a Trumpa svedčí o výraznom pokroku v rokovaniach

Plánované stretnutie Volodymyra Zelenského a Donalda Trumpa v nedeľu svedčí o výraznom pokroku v rokovaniach, píše Axios

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Mindič vyhlásil, že ho “urobili obetným baránkom”

Timur Mindič vyhlásil, že ho „urobili obetným baránkom“ v korupčnom prípade

26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Michal Durila

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov