Nord Stream

NAŽIVO

Merz: Medzinárodný poriadok sa rozpadá, treba budovať partnerstvá. Nemecký kancelár privítal rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa upustiť od hrozieb o násilnom prevzatí kontroly nad dánskym autonómnym ostrovom – Grónskom.

12:42

Česi zadržali človeka podozrivého zo špionáže pre Čínu. Človek, ktorého česká polícia obvinila z trestného činu neoprávnenej činnosti pre cudziu moc, je podľa hovorcu policajného prezídia Jakuba Vinčálka prvou stíhanou osobou podľa tohto nového paragrafu.

12:42

Eurokomisia pod vedením von der Leyenovej ustála hlasovanie o nedôvere. Návrh na vyslovenie nedôvery podporilo 165 europoslancov, 390 bolo proti a desať sa zdržalo hlasovania.

12:41

Ministerstvo vnútra nakúpilo terénne vozidlá za viac ako 1,5 milióna eur. Dvadsať áut rezortu dodá spoločnosť T.O.P. AUTO Bratislava. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú ministerstvo zverejnilo v centrálnom registri.
Vozidlá sú podľa špecifikácií uvedených v zmluve vybavené pohonom 4×4 a motorom s výkonom 210 kilowattov. Firma musí autá dodať do 50 dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy. Nákup rezort vnútra spolufinancoval prostredníctvom zdrojov Európskej únie.

12:40

Trump podpísal stanovy „Rady mieru“ a oznámil jej založenie.

Vyhlásil, že Putin súhlasil s členstvom. Prezident USA povedal, že chce, aby v tejto organizácii boli lídri „s reálnou mocou a vplyvom“, a nie „politickí nováčikovia“.

11:43

Generálny tajomník NATO Rutte vyhlásil, že s Trumpom v Davose nediskutovali o príslušnosti Grónska, ale len o otázkach jeho bezpečnosti.

Trump skôr vyhlásil, že spolu s generálnym tajomníkom už vytvorili rámec budúcej dohody.

11:15

Zatiaľ čo Trump a Witkoff hovoria, že mier v Ukrajine môže byť uzavretý už v najbližšej dobe, bývalý osobitný predstaviteľ prezidenta USA pre Ukrajinu Kellogg sa domnieva, že dohoda sa potiahne minimálne do konca leta.

Preto navrhuje Ukrajincom, aby „prežili túto zimu“.

„Naozaj verím, že ak Ukrajina prežije túto zimu – január a február – a prejde do marca a apríla, výhoda bude na vašej strane, na strane Ukrajiny. Dúfam, že do Dňa nezávislosti tohto leta bude na tejto zemi mier,“ povedal Kellogg na fóre v Davose.

10:14

Na základe dohody medzi USA a WHO má vystúpenie nadobudnúť platnosť vo štvrtok po uplynutí povinnej jednoročnej výpovednej lehoty. Teoreticky však nebola splnená jedna z podmienok na vystúpenie, pretože USA nezaplatili svoje príspevky za roky 2024 a 2025 – približne 280 miliónov dolárov. Organizácia však nemá žiadne nástroje na vymáhanie financií či zamietnutie vystúpenia. „Dúfam, že USA zvážia svoje rozhodnutie a opäť sa pripoja k WHO,“ povedal generálny riaditeľ organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

10:13

Zelenskyj už pricestoval do Švajčiarska, jeho stretnutie s Trumpom sa uskutoční približne o 14.00 hod. kyjevského času, informoval hovorca ukrajinského prezidenta.

10:13

Najmenej traja ľudia zahynuli pri streľbe v mestečku Lake Cargelligo v austrálskom štáte Nový Južný Wales, oznámila vo štvrtok miestna polícia.

10:12

Komunikáciu vlády SR s inštitúciami podnikateľského sektora hodnotili v roku 2025 pozitívne 2 % účastníkov prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), negatívne 67 %, čo sú najhoršie výsledky v prieskumoch od roku 2012.

10:12

Českí kriminalisti zadržali minulý týždeň v sobotu (18.1.) osobu podozrivú zo špionáže pre Čínu.

10:11

Americký prezident Donald Trump si počas stredajšieho príhovoru na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose niekoľkokrát pomýlili Grónsko s Islandom. Biely dom v reakcii rázne odmietol, že prezident v príhovore zamieňal obe krajiny. T

08:58

Ekvádorský prezident Daniel Noboa v stredu oznámil uvalenie 30-percentných dovozných ciel od 1. februára na tovar zo susednej Kolumbie. Krajinu obviňuje, že nepomáha v boji proti drogovým kartelom.

08:57

Príslušníci Národnej protidrogovej jednotky Prezídia Policajného zboru aktuálne vykonávajú rozsiahlu policajnú akciu na území mesta Pezinok. Ako polícia v tejto súvislosti informovala, akcia je zameraná na boj proti drogovej trestnej činnosti.

„Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nie je v tejto chvíli možné poskytnúť bližšie informácie,“ uviedol hovorca policajného prezídia Roman Hájek. Doplnil, že ďalšie podrobnosti polícia poskytne hneď, ako to procesná situácia umožní.

08:47

Lietadlo Zelenského sa pripravuje na odlet z Rzešova (Poľsko) do Zürichu, tvrdia ukrajinskí poslanci.

Predpokladajú, že prezident predsa len letí na stretnutie s Trumpom do Davosu.

08:06

Trump na bielom medveďovi a „NATO už nie je“.

Britský časopis The Economist uverejnil svoju novú obálku venovanú nárokom USA na Grónsko.

„Kríza v Grónsku je poučením pre všetky krajiny. Priatelia Ameriky sa musia pripraviť na svet, v ktorom sú sami a NATO už neexistuje,“ píše vydavateľstvo na svojich sociálnych sieťach pri zverejnení tejto obálky.

07:38

Putin v odpovedi na otázku o Grónsku pripomenul, ako Rusko predalo Aljašku Spojeným štátom.

Podľa neho USA „preberú“ nákup Grónska, ak sa bude predávať za ceny porovnateľné s tými, za ktoré Rusko predalo Aljašku: pri súčasných cenách je to 200 – 250 miliónov dolárov.

Putin tiež vyhlásil, že Dánsko vždy pristupovalo k Grónsku prísne, ako ku kolónii.

07:38

Predstavitelia USA, Dánska a NATO diskutujú o rámcovej dohode o rozšírení prístupu amerických vojakov na Grónsko, informuje The New York Times.

Podľa informácií tohto denníka návrh počíta s udelením suverenity USA nad obmedzenými územiami Grónska na účely výstavby a prevádzky vojenských základní.

07:03

Dohoda o Grónsku, ktorú schválil Trump, nepočíta s odovzdaním ostrova Spojeným štátom, informuje Axios.

Podľa Axiosu plán počíta s aktualizáciou Dohody o ochrane Grónska z roku 1951. Dokument povoľuje USA budovať vojenské základne na ostrove a vytvárať obranné zóny na základe príslušného rozhodnutia NATO.

06:49

Kallasová oznámila, že EÚ je pripravená podpísať obranný a bezpečnostný pakt s Indiou.

Včera 20:04

Grónska vláda predstavila príručku, ktorá ponúka obyvateľom odporúčania v prípade, že dôjde ku „kríze“.

Včera 19:47

Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie oznámilo, že Saudská Arábia, Egypt, Indonézia, Jordánsko, Katar, Pakistan, Spojené arabské emiráty a Turecko prijali pozvanie do Rady mieru.

Včera 19:37
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zvedavá záhada Nordstreamu 1 a 2

Starý svet sa tento týždeň rozpadol. Cynicky ho odpálil niekto, kto si myslel, že tým najviac podporí svoju agendu, píše Tom Luongo pre Ron Paul Institute

Nord Stream
Na snímke poskytnutej ozbrojenými silami Dánska posádka vrtuľníka monitoruje únik plynu v Baltskom mori
❚❚
.

Akt vandalizácie významnej časti fyzickej infraštruktúry, zameraný na civilné obyvateľstvo, nemá v dejinách obdobu, ale signalizuje, že všetko, čo sme si mysleli, že vieme o pravidlách súčasnej hry, bolo nesprávne.

Teda aspoň pre väčšinu ľudí. Keď komentátor v júni vystúpil na konferencii Inštitútu Rona Paula o zahraničnej politike, opísal hru geopolitiky ako hru Go, v ktorej hrá sedem hráčov.

A v tejto hre sme sa dostali do inflexného bodu, v ktorom sa niektoré frakcie spájajú a iné štiepia. Frakcia, ktorá nie je ochotná pristúpiť na kompromis o svojej budúcnosti, je pri stole najnebezpečnejšia.

.

Jeho záver bol, že tí, “ktorí si myslia, že majú právo riadiť svet”, otočia hraciu plochu. Budú meniť pravidlá hry bez výčitiek svedomia a bez toho, aby vo svete existoval prípad pre tých, ktorým ublížili, a pre následky ich konania. V skutočnosti je pre nich chaos, ktorý vyvolávajú, výhodnejší ako prehra.

Prvýkrát sme sa o tom presvedčili, keď Západ nielenže zmrazil ruské devízové rezervy, ale ich aj zhabal.

Teraz sú podmorské aktíva v medzinárodných vodách férovou hrou. Dobrou správou je, že toto prevrátenie hracej plochy sa týkalo len niekoľkých plynovodov. Stále existuje potenciál pre niečo oveľa nepredstaviteľnejšie, čo však nie je vylúčené.

Bezprostredne po dôkaze, že plynovody boli vyhodené do vzduchu, každý (vrátane mňa) prišiel so svojou teóriou, kto to urobil. Žiaľ, dokážem skonštruovať argumenty pre takmer každého významného hráča v hre, ktorý to urobil.

Ale pochopte význam tohto činu. Bola prekročená ďalšia červená čiara v medzinárodnom obchode a vzťahoch. Pálčivou otázkou je, kto ju prekročil?

.

Môžeme vylúčiť tie najidiotskejšie predpoklady, ako že Rusi vyhodili do vzduchu samotné potrubia. Načo vyhadzovať do vzduchu aktíva, ktoré sú doslova vašou najväčšou pákou na tejto konkrétnej hracej ploche, keď môžete urobiť to, čo už urobil Putin, zavrieť kohútiky?

Jediní ľudia, ktorí túto myšlienku predkladajú, sú spenení neokoni, ktorí sa nikdy nestretli s globálnym problémom, za ktorý by nemohli obviniť Putina. Ich argumenty len potvrdzujú to, čo sme už vedeli, skáču od radosti nad správou.

Mnohí reflexívne poukazujú na vyhlásenia Joea Bidena a Victorie Nulandovej o zbavení sa plynovodu Nordstream 2 pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Ale čo z toho? Prečo čakať sedem mesiacov, aby sa táto hrozba naplnila? A prečo zároveň zlikvidovať aj Nordstream 1?

Tento argument je založený na myšlienke, že USA sú teraz darebáckym štátom, ktorý plne ovládajú neokonzervatívci, ktorí vidia príležitosť získať geopolitickú dvojtvárnosť, ísť do vojny s Ruskom a zároveň získať nadvládu nad vazalskou Európou.

To je vskutku prevládajúci názor všetkých alternatívnych médií zameraných proti USA. Od Pepeho Escobara až po Bernarda z Moon of Alabama je snaha dať dokopy motív (Escobar) a prostriedky (MoA) celkom presvedčivá.

.

Ja s tým však nesúhlasím, píše Loungo. A dôvodov je mnoho. Začína to však základným predpokladom je, že je to príliš jednoduché.

Iste, neokoni chceli NS1 a NS2 odstrániť z hracej plochy. Neokoni obsadili leví podiel dôležitých pozícií v “Bidenovej” Rade národnej bezpečnosti, jeho ministerstve zahraničných vecí a ministerstve obrany. Neokonzervatívna os sa však nekončí pri ústí rieky Potomac. Ich korene siahajú hlboko do britskej spravodajskej služby, Whitehallu, londýnskej City a áno, dokonca aj do Nemecka.

Keď sa odvolávate na pojem neokonzervatívec, je to veľmi špecifický termín pre veľmi špecifickú frakciu ľudí. Sú draví, neochotní robiť kompromisy, neúnavní a zakorenení ako kliešte v celej západnej politickej a spravodajskej infraštruktúre.

Sú tiež neuveriteľne ľahko manipulovateľní, pretože stačí, ak im dáte zelenú na chaos, a oni sa toho chytia ako pitbul, keď vidí kvičiaceho králika.

Takže hoci Bernard odviedol dobrú prácu a uviedol všetky nepriame “fakty” tohto prípadu, neurobil ani záver. Túto prácu prenechá svojmu partnerovi v antiamerickom ľavičiarstve Escobarovi a predstavám mnohých ľudí oprávnene rozčarovaných z USA.

Oni a iní už prípad uzavreli a teraz už len treba nechať zosilňovač sociálnych médií a globálneho znepokojenia, aby sa rozbehol. Podávať ľuďom cynizmus je dnes jednoduché. Nenávisť voči USA je teraz v móde.

Základy pre to boli pripravované celé mesiace, keď sa Európa opakovane strelila do nohy a zároveň umožnila svojmu sympatizujúcemu chóru, aby sa ju pokúsil vykresliť ako obeť agresie USA.

Osobne si myslím, že tento záver je nezmysel, a už niekoľko mesiacov tvrdím, že EÚ aj USA chcú túto vojnu s Ruskom, ale z rôznych dôvodov. Inými slovami, nikto nie je obeťou agresie toho druhého, obaja chcú to isté, rozvod a/alebo vojnu s euroázijskou integráciou, ale o to, kto bude nakoniec rozhodovať, sa vnútorne bijú.

Vyložil som to v mnohých blogových príspevkoch, ale tento z januára uvádza všetky argumenty frakcií, ktoré sú v hre. Hoci som sa mýlil v tom, že vojna na Ukrajine nie je na stole, súhra frakcií bola stále na mieste.

Základnou premisou bolo vždy využiť neokonzervatívcov na destabilizáciu sveta kvôli Ukrajine, zosilniť bojovnosť USA a Spojeného kráľovstva na úroveň teroristického štátu a vykresliť Európu ako obeť čohokoľvek, čo sa stalo.

.

Ale akonáhle Putin napadol Ukrajinu, odhalili sa skutočné motivácie všetkých. Európa nemohla ustúpiť a dovoliť Rusku obsadiť Ukrajinu, pretože Davos potreboval Ukrajinu, aby všetkých vtiahol do svojho víru. Minské dohody boli len prostriedkom na nákup času pre plány všetkých.

Všetci chceli túto vojnu s Ruskom, ale Putin si vybral podmienky boja a načasovanie. Stále si myslieť, že Európa je obeťou koloniálnych ambícií USA, prezrádza naivitu, ktorá hraničí s patológiou.

A napriek tomu všetci naleteli na hlúpu “správu” Rand Corporation z januára, ktorá pripravovala pôdu na vyhodenie plynovodov Nordstream do vzduchu, ktorá príhodne “unikla” do sveta dva týždne pred víkendom, ktorý si všetci zakrúžkovali vo svojom geopolitickom kalendári ako najvýznamnejší v roku.

Áno, a mohol by si ma ťahať za druhú nohu, hrá sa tam “Každú minútu sa rodí jeden cicavec”.

Nemýľte sa, nechcem zbaviť USA zodpovednosti za akékoľvek pochybenie. Určitý aspekt “USA” bol do toho zapojený. Myslieť si opak je tiež nesmierne naivné. Nie, to, čo sa chystám urobiť, je pripomenúť všetkým motivácie, stimuly a nedostatky aktérov na Západe a dať vám podľa mňa najlepšiu odpoveď, akú kedy dostaneme (a prečo), pokiaľ ide o zaujímavú záhadu zániku Nordstreamu.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marek Brna

Peter Bielik

Branislav Čech

Erik Majercak

.
.
.

Stiahnutie ukrajinskej armády z Donbasu. O čom budú dnes v Davose hovoriť Trump a Zelenskyj?

Dnes sa v rámci rokovaní o Ukrajine uskutočnia dve kľúčové udalosti – stretnutie Trumpa a Zelenského vo Švajčiarsku a následne…

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Sám je homosexuál ale do sveta odkazuje: Som proti verejnému financovaniu Prague Pride a zastávam konzervatívny názor

Osmany Laffita sa síce otvorene hlási ku homosexualite, ale má výhrady voči aktivistom za práva gayov a voči PRIDE festivalu…

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zmocnenie sa Grónska spustí nezvratný proces

Politológ Andrej Suzdalcev na stránkach ruských novín Pravda vysvetľuje, prečo sa konflikt na Ukrajine stal „oknom príležitostí“, ako sa mení…

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mimovládka sa cíti zastrašovaná: Jej výrok vyšetruje polícia

Tlačová agentúra SITA informuje, že Nadácia Zastavme korupciu čelí trestnému oznámeniu. Skúmali sme, aký je dôvod

22. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Je to dosť „prúser“ pre bruselských komikov, čo sa nazývajú lídri

Odpálili sa od ruského plynu, vpálili sa do amerického skvapalneného, , v dôsledku Trumpovej šarapaty s Grónskom teraz hrozí, že…

22. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin: Spor o Grónsko sa nás netýka a vstup do Rady mieru má podmienky

Putin zdôraznil, že je ochotný za členstvo zaplatiť miliardu dolárov, ale len z prostriedkov zmrazených v USA

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Axios vyzradil ako by mala vyzerať dohoda o Grónsku. Medzitým unikli informácie o tučnej sume. „To je červená čiara!“ vyhlásil dánsky minister

Dohoda o Grónsku, ktorú schválil Trump, nepočíta s odovzdaním ostrova Spojeným štátom, informuje Axios

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Otázka ukončenia vojny sa zredukovala na vyriešenie jednej otázky

Witkoff vyhlásil, že rokovania o mieri na Ukrajine sú v záverečnej fáze a je optimistický, pokiaľ ide o urovnanie

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Revitalizáciu kúpeľov Sliač bude robiť firma ministra Ódorovej vlády

Keď sa „návratnosť“ ráta na papieri a v tendri vyjdú iné čísla

22. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Rakety a obetní baránkovia. USA na Mesiac, Európa na bitúnok

Kým sa Spojené štáty opäť obracajú k Mesiacu – nie z nostalgie alebo z dôvodu mávania vlajkou, ale z chladného…

22. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 01. 2026 | Aktualizované 22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Aktualizované 22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kľúčovým sólistom baletu Národnej opery Ukrajiny hrozí prepustenie, a to len kvôli Labutiemu jazeru

Toto dal najavo ukrajinský minister kultúry, keď komentoval európske turné ukrajinských umelcov s baletom Čajkovského

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Výzva zvoleným politikom

Na každú situáciu existuje riešenie. Vidíme v akej situácii sa nachádzame. Hašterenie, hádky, nevraživosť vo verejnom priestore sú devastujúce pre…

22. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Novoročná idylka alebo veľký návrat? Peter Sagan znovu po boku exmanželky

Trojnásobný cyklistický majster sveta Peter Sagan sa na sociálnych sieťach pochválil videami a fotkami z luxusnej novoročnej lyžovačky v Taliansku,…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

Trumpov syn ocenil premiéra Fica: „Ten chlapík má gule“

Video slovenského premiéra Roberta Fica zdieľal na svojom profile na sociálnej sieti aj syn amerického prezidenta Donalda Trumpa, Barron: .…

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nasťa Kuzminová vypenila kvôli jej synovi

Legendárna 41-ročná biatlonistka Anastasia Kuzminová už dlhšie vie, že v slovenských farbách pocestuje na ďalšie zimné olympijské hry - tento…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

Európa budíček, toto musí skončiť!

Europoslanci Milan Uhrík a Milan Mazurek vystúpili v Európskom parlamente s ostrými príhovormi

22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Davos: Macronove okuliare, strašenie, poníženie...

Davos, 22. januára 2026 - Macronove okuliare, ktoré nosil na fóre v Davose, sa rýchlo kupujú po celom svete. Vo…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

Kladenie si podmienok je symptómom nezodpovedných politikov, matovičovci to robia pravidelne, tvrdí politológ

Kladenie si podmienok je symptómom nezodpovedných politikov. Matovičovci to robia pravidelne. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík

22. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Škoda…

Tak se nám probudil Milion chlívek a vzpomněl si na solidaritu. To víte, kromě Putina teď do nás jde i…

22. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
22. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Spor Huliaka a Kováčika naberá na obrátkach

Naposledy prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik uviedol, že minister športu a cestovného ruchu Rudolf Huliak (dnes s politickým krytím…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Bill Clinton a jeho manželka môžu čeliť obvineniu z pohŕdania Kongresom v kauze Epstein

Výbor Snemovne reprezentantov USA mal v stredu hlasovať o tom, či začne konanie o pohŕdaní Kongresom voči bývalému prezidentovi Billovi…

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bezpečnostný expert: Ak Trump “rozbije” NATO, príde o gigantickú moc

Ustojí NATO vedenie amerického prezidenta Donalda Trumpa? Totiž, od kedy americký prezident vyslovil ambície obsadiť Grónsko, v aliancii panuje veľký…

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pozornosť pod drobnohľadom: Nájdite 3 rozdiely medzi obrázkami motoriek

Pozornosť je schopnosť, ktorú si dnes môžete rýchlo a zábavne otestovať. Táto vizuálna výzva preverí, ako rýchlo dokážete spracovať detaily…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

Francúzi chcú usporiadať vojenské cvičenia v Grónsku, aby vystrašili Trumpa

So svojím brilantným nápadom pravdepodobne zostanú sami, píše denník Mandiner

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Ruská armáda v zóne špeciálnej vojenskej operácie dostane aktualizovanú verziu samopalov PPK

Rusko, 21. januára 2026 - Modernizovanú verziu samopalu PPK-20 dostanú tento rok ruskí vojaci na ukrajinskom fronte. Špecialisti koncernu Kalašnikov…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

„Načo sú voľby, keď už mám armádu?“

Môže byť Andrej Bileckij menovaný za veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny? Čo to zmení vo vojne s Ruskom a v politike…

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Mimoriadne fotografie, ktorým je ťažké uveriť, že sú skutočné

Mimoriadne fotografie dokážu oklamať naše oči natoľko, že máme pocit, akoby vznikli pomocou digitálnych trikov. Pravdou však je, že žiadna…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

Európski lídri budú na štvrtkovom samite čeliť „kritickému“ momentu uprostred Trumpových hrozieb

Štvrtkový samit Európskej únie bude kľúčovým stretnutím, na ktorom musia lídri preukázať schopnosť Európy ako „superveľmoci“ postaviť sa proti americkému…

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Merz: Medzinárodný poriadok sa rozpadá, treba budovať partnerstvá. Nemecký kancelár privítal rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa upustiť od hrozieb o násilnom prevzatí kontroly nad dánskym autonómnym ostrovom – Grónskom.

12:42

Česi zadržali človeka podozrivého zo špionáže pre Čínu. Človek, ktorého česká polícia obvinila z trestného činu neoprávnenej činnosti pre cudziu moc, je podľa hovorcu policajného prezídia Jakuba Vinčálka prvou stíhanou osobou podľa tohto nového paragrafu.

12:42

Eurokomisia pod vedením von der Leyenovej ustála hlasovanie o nedôvere. Návrh na vyslovenie nedôvery podporilo 165 europoslancov, 390 bolo proti a desať sa zdržalo hlasovania.

12:41

Ministerstvo vnútra nakúpilo terénne vozidlá za viac ako 1,5 milióna eur. Dvadsať áut rezortu dodá spoločnosť T.O.P. AUTO Bratislava. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú ministerstvo zverejnilo v centrálnom registri.
Vozidlá sú podľa špecifikácií uvedených v zmluve vybavené pohonom 4×4 a motorom s výkonom 210 kilowattov. Firma musí autá dodať do 50 dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy. Nákup rezort vnútra spolufinancoval prostredníctvom zdrojov Európskej únie.

12:40

Trump podpísal stanovy „Rady mieru“ a oznámil jej založenie.

Vyhlásil, že Putin súhlasil s členstvom. Prezident USA povedal, že chce, aby v tejto organizácii boli lídri „s reálnou mocou a vplyvom“, a nie „politickí nováčikovia“.

11:43

.

Benešové dekréty ako téma ktorá rozdelí Orbána a Fica? Maďarský ombudsman zasiahol

Maďarský ombudsman Imre Juhász otvoreným listom vyzval európskych predstaviteľov kompetentných v oblasti konkrétnych opatrení zameraných na zrušenie ustanovení Trestného zákona…

21. 01. 2026 | Aktualizované 21. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Aktualizované 21. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európsky parlament zmrazil zmluvu s Mercosurom a dal ju preskúmať Súdnemu dvoru Európskej únie

Po prekonaní významných politických prekážok a po viac ako dvoch desaťročiach čelí táto obrovská obchodná dohoda ďalšiemu odkladu –  teraz…

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Video: Pravdivé dejiny Slovanov

Slovensko, 21. januára 2026 - Najnovšia kniha Oskára Cvengroscha Pravdivé dejiny Slovanov prináša novú koncepciu dejín, zostavenú na základe oficiálnych…

22. 01. 2026 | 0 komentárov

Rusko bohatne na zlate

Od začiatku vojny na Ukrajine zarobilo Rusko stovky miliárd dolárov na raste cien zlata

21. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Potiahneme do vojny? Vo svete surovej sily sa Únia musí zbaviť opatrnosti, povedala Leyenová

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu varovala, že Európska únia (EÚ) musí zrýchliť posilňovanie svojej ekonomiky a…

21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marek Brna

Peter Bielik

Branislav Čech

Erik Majercak

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov