V severnom Kosove zneli sirény, zvonili zvony a stavajú sa barikády. Raz už táto situácia skoro explodovala do vojny

Priština 31. júla 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Telegram)

 

Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa vyostruje. V Srbmi obývaných severných regiónoch Slovenskom neuznaného Kosova znejú sirény, na diaľniciach sa stavajú barikády, informujú o tom srbské aj iné zahraničné médiá. Situácia je nejasná, prinášame vám preto zopár základných informácií

Srbské barikády na ceste vedúcej z Kosova k srbským hraniciam

Ako informuje Jerusalem Post, v Mitrovici na severe Kosova bolo v nedeľu popoludní počuť náletové sirény, pričom správy miestnych médií naznačovali, že v celej oblasti bolo vidieť veľké množstvo zásahových vozidiel.

Pozadie incidentu je nejasné. Niektoré cesty v oblasti sú údajne zablokované.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v nedeľu podľa televízie N1 uviedol, že Srbsko „nikdy nebolo v zložitejšej a komplikovanejšej situácii [pokiaľ ide o Kosovo] ako dnes.

Nedávno sa vzťahy medzi Belehradom a iba niektorými štátmi uznanou republikou začali opäť vyhrocovať – Kosovčania sa rozhodli opäť prinútiť Srbov žijúcich v Kosove, aby si zmenili srbské pasy a čísla áut na kosovské.

Srbský prezident Vučić už skôr uviedol, že Kosovo o polnoci zablokuje vstup občanom s dokladmi vydanými Belehradom a začne sa aj akcia na preregistrovanie áut na čísla „Kosovskej republiky“.

Srbské barikády na ceste vedúcej z Kosova k srbským hraniciam

Vučić vyzval na mier a povedal, že v prípade agresívnych akcií proti Srbom v Kosove „vyhrá Srbsko“.

Média prinášajú informácie o strelnom zranení Srba v oblasti hraničného priechodu Yarinje. V tej istej oblasti, v meste Kosovská Mitrovica, sa zhromažďujú srbskí demonštranti. Ide o informácie nepotvrdené úradmi.

Uvádza sa tiež, že Srbsko sústreďuje svoju armádu k hraniciam Kosova, vrátane bojových lietadiel. Srbské ministerstvo obrany popiera, že jeho sily vstúpili na administratívnu hranicu s Kosovom a nedošlo k stretu s kosovskou políciou, a tvrdí, že kosovská vláda naďalej šíri falošné klebety.

Prezident Vučić hovorí, že v noci 1. augusta má Kosovo v úmysle zaútočiť na srbskú enklávu žijúcu na severe Kosova. “Srbi už nebudú prenasledovaní, ak sa niekto odváži prenasledovať alebo zabíjať Srbov v Kosove, vyhráme,” vyhlásil prezident Srbska.

Srbský prezident tiež vyhlásil, že kosovská armáda plánuje o polnoci zaútočiť na severnú časť Srbska, uviedol Vučić. Dodal, že do Jarinje a Brnjaku už vyrazili oddiely albánskej polície.

Kosovská polícia v nedeľu večer oznámila, že uzavrela pre dopravu hraničné priechody Bernjak a Jarinje pre zátarasy na týchto cestách. Ostatné hraničné priechody podľa polície fungujú normálne. Polícia sa o sirénach nezmienila a neposkytla žiadne ďalšie podrobnosti.

Prichádzajú tiež informácie, že Kosovčania nepúšťajú autá do oblastí husto obývaných Srbmi.

 

Článok pokračuje pod videom

Stanovisko polície

Kosovská polícia poskytla oficiálne informácie, že na niektorých miestach bolo počuť výstrely, pričom časť výstrelov mierila na policajné jednotky, no našťastie nedošlo k žiadnym zraneniam. Občania tiež poskytli informácie, že existujú prípady, keď sa občania dostali do konfliktu , pričom osoby, ktoré sú podozrivé z toho, že sú súčasťou organizácií blokujúcich ulice, spôsobili zranenia a materiálne škody na ich vozidlách.

Polícia v nedeľu večer tiež uviedla, že podľa doterajších oficiálnych informácií na niekoľkých rôznych miestach na severe Mitrovice v smere k dvom hraničným priechodom Jarinje a Bernjak, ktoré sú pre dopravu uzavreté, naďalej trvajú cestné blokády. Zatiaľ nie sú oficiálne informácie o prípadných zraneniach občanov alebo policajtov. Všetky médiá a občanov preto vyzvali, aby sa nestali obeťou falošných informácií, ktoré majú tendenciu destabilizovať situáciu a vyvolávať paniku.

Kosovská polícia pokračuje v spolupráci s policajnými jednotkami pri poskytovaní bezpečnosti všetkým občanom bez rozdielu, v záujme zachovania poriadku a verejnej bezpečnosti.

 

Aké je pozadie?

Nové pravidlá, ktoré budú platiť od 1. augusta pre občanov, ktorí chcú vstúpiť do Kosova so srbským občianskym preukazom, sú pre oficiálnu Prištinu „mierou reciprocity“ zatiaľ čo Belehrad ich nazýva  „peklom“, informujú tamojšie médiá.

Každému, kto má len občiansky preukaz vydaný Srbskou republikou, bude pri vstupe do Kosova vydaný „vstupný/výstupný doklad“, oznámila v piatok 29. júla kosovská vláda.

Rozhodnutie Prištiny navyše stanovuje, že všetci, ktorí jazdia na autách so srbskými poznávacími značkami v Kosove, by si ich mali vymeniť za kosovské.

Rozhodnutie sa najviac dotkne vozidiel s poznávacou značkou Kosovska Mitrovica (KM), ktorých je na severe Kosova asi 10-tisíc, píše miestny portál KosSev.

Kosovský premiér Albin Kurti hovorí, že ide o zavedenie recipročných opatrení.

“To, čo začíname 1. augusta, Srbsko začalo realizovať pred 11 rokmi,” povedal v sobotu Kurti.

Mitrovica

Srbský prezident Aleksandar Vučić v prejave v nedeľu 31. júla vyjadril obavy, že by mohlo vzniknúť nové napätie.

„Mám strach z reakcie srbského ľudu, moja rada je, aby boli všetci pokojní. Prosím všetkých o mier,“ povedal Vučić.

Vyzval občanov, ak chcú protestovať, aby tak urobili „pokojným“ spôsobom.

Oznámenia úradov v Prištine vyvolali tvrdé vyjadrenia srbskej vrchnosti, takže šéf srbskej diplomacie Nikola Selaković povedal, že Albánci v Kosove „pripravujú peklo“ a Srbi „sa dostávajú do mimoriadne extrémnej situácie, ktorá je mimoriadne nepohodlná a kulminuje každú hodinu“.

Ako uvádza Kossev, deň pred 1. augustom je sever rozdelenej Mitrovice polepený heslami „Nema predaje, srpska lična karta ostaje“ – čo by sa dalo preložiť ako „Nekapitulujeme, srbský preukaz ďalej platí.

Keď sa kosovská vláda v septembri 2021 pokúsila zaviesť recipročné opatrenia pre srbských občanov vstupujúcich do Kosova, v severných väčšinových srbských obciach vypuklo napätie, protesty a blokády.

 

Čo povedali Vučić a Kurti?

Počas hodinového prejavu prezident Srbska niekoľkokrát zopakoval, že „prosí všetky strany o mier“, pričom uviedol, že sa obáva reakcie Srbov zo severu Kosova.

“Čokoľvek sa (Albánci) snažia urobiť, len aby naši ľudia boli pokojní, zachovali si pokoj a ak sa začnú protesty, aby to urobili pokojne,” povedal Vučić.

Vučić tiež dodal, že napriek podpísaným dohodám úrady z Prištiny vnucujú Srbom veci, na ktoré nemajú právo.

Dodal, že kosovské úrady sa odvolávajú na Dohodu o slobode pohybu z roku 2011, kde sa v bode 3 uvádza, že obe krajiny si môžu vybrať, aké doklady budú občania tretích krajín používať na prekročenie administratívnej hranice.

„Z dohody je jednoznačne jasné, že zákaz sa nevzťahuje na Srbov zo severu Kosova a Metohije, ale na tých, ktorí sú v tranzite,“ povedal prezident Srbska.

K ŠPZetkam Vučić hovorí, že Srbsko akceptuje platnosť poznávacích značiek KS na základe dohody z rokov 2011 a 2016, ale že „Priština dnes chce povedať, že už žiadne tabuľky KS nie sú, pretože hovoria, že sú suverénnym štátom“ a “preto sú zrušené”.

Hovoria “môžete mať iba poznávacie značky RKS a my nemôžeme vám dovoliť značky KM,” vysvetlil Vučić rozhodnutie prištinských úradov.

 

Ako sa vyjednávalo o slobode pohybu v Kosov

Belehrad a Priština podpísali dohodu o slobode pohybu ešte v roku 2011 v Bruseli, za sprostredkovania zo strany orgánov Európskej únie.

Táto dohoda ako prvá dohoda medzi oboma stranami umožnila dovtedy nerealizovateľný pohyb osôb a tovaru.

Dohoda počítala so zrušením poznávacích značiek miest zo severu Kosova, ako aj s preregistrovaním tých vozidiel na značky RKS alebo neutrálne KS, ktoré vydávajú kosovské inštitúcie.

Rovnako ako mnohé dohody medzi Belehradom a Prištinou, ani táto nebola realizovaná priamo na mieste – v štyroch obciach na severe Kosova, obývaných väčšinovým srbským obyvateľstvom, si vodiči ponechali poznávacie značky vydané Ministerstvom vnútra Srbska.

Srbsko akceptovalo neutrálne značky KS a vodiči so značkami „RKS“ ich museli nahradiť dočasnými na použitie v Srbsku a zaplatiť daň pri vstupe do Srbska.

Implementácia dohody bola obmedzená na päť rokov, preto sa v roku 2016 rozhodlo prelepiť časti tabuliek so symbolmi štátov bielymi nálepkami.

Zatiaľ čo Srbsko začalo čoskoro uplatňovať systém nálepiek na kosovské poznávacie značky, Kosovo tak urobilo až o päť rokov neskôr – v septembri 2021.

S odvolaním sa na tie isté dohody sa kosovská vláda v septembri minulého roka rozhodla zakázať vstup a výstup z Kosova so srbskými poznávacími značkami.

To vyvolalo protesty a blokády v severných obciach.

Napätie opadlo, sprostredkovali to európski diplomati. Dohodnuté je dočasné riešenie – obe strany budú nálepkami prelepovať poznávacie značky so symbolmi štátov.

Vtedy bolo dohodnuté, že do šiestich mesiacov bude predložený návrh konečného riešenia.

Táto otázka bola znovu nastolená v apríli po sérii stretnutí pracovných skupín pre poznávacie značky, ktoré boli vytvorené za sprostredkovania EÚ.

Neexistovala však jasná dohoda, dokedy bude platiť nálepkový režim.

V sobotu 30. júla zverejnil kosovský premiér Aljbin Kurti videoposolstvo v srbskom jazyku, v ktorom oznámil nové pravidlá.

„To, čo začíname 1. augusta, Srbsko začalo realizovať pred 11 rokmi,“ povedal Kurti.

Kurti je jedným z najhlasnejších zástancov princípu reciprocity, ktorý takýto prístup sľuboval aj vo februárovej predvolebnej kampani.

Kvôli skúšobným značkám vydaným občanom Kosova prištinské úrady už roky upozorňujú, že rovnakej požiadavke budú čeliť aj srbskí vodiči pri vstupe na územie Kosova.

„Vážení spoluobčania, keď hovoríme o práve a spravodlivosti, a teda o suverenite štátu, musíme hovoriť aj o reciprocite v zmysle používania občianskych preukazov na území štátu.

“A tentoraz vás žiadam o dôveru a vôľu ísť a dokončiť tento proces registrácie spoločne,” povedal Kurti po srbsky.

“Moja vláda, a teda všetci relevantní ministri, sú vám k dispozícii pre akékoľvek otázky a pochybnosti, ktoré by ste mohli mať k tejto téme,” dodal.

Z oficiálneho Belehradu neboli srbskému obyvateľstvu v Kosove poskytnuté žiadne konkrétne rady a informácie týkajúce sa nových pravidiel na registrácii.

 

K situácii sa vyjadrilo aj Rusko ústami hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Marie Zacharovovej

„Rozhodnutie „orgánov“ v Prištine začať od 1. augusta uplatňovať neprimerané diskriminačné „pravidlá“ o nútenej výmene osobných dokladov a evidenčných čísel miestnych Srbov je ďalším krokom k vyhnaniu srbského obyvateľstva z Kosova, vysídlenie kosovskosrbských inštitúcií, ktoré zabezpečujú ochranu práv srbských obyvateľov pred svojvôľou prištinských radikálov na čele s „premiérom“ A. Kurtim. Kosovskí lídri vedia, že Srbi nezostanú ľahostajní, pokiaľ ide o priamy útok na ich slobody, a zámerne eskalujú napätie, aby spustili vojenský scenár. Hlavným terčom útoku je samozrejme aj Belehrad, ktorý chce Západ dodatočne „neutralizovať“ rukami kosovských Albáncov.

Vyzývame Prištinu a za ňou stojace USA a EÚ, aby zastavili provokácie a rešpektovali práva Srbov v Kosove.

Takýto vývoj udalostí je ďalším dôkazom zlyhania sprostredkovateľskej misie Európskej únie. Aj toto je príklad toho, aké miesto bolo v Európskej únii pripravené pre Belehrad, keď Brusel Belehradu de facto ponúkol, aby sa zmieril s nedostatkom práv svojich krajanov.

 

Denacifikujeme Balkán, znie z Belehradu

Politik z vládnej Srbskej pokrokovej strany Vladimir Đukanović na Twitteri napísal, že Srbsko bude zrejme nútené vykonať „denacifikáciu Balkánu“.

„Všetko mi hovorí, že Srbsko bude prinútené začať denacifikáciu Balkánu. Rád by som sa mýlil,“ tweetoval Đukanović.

 

Ako je to s právnym statusom Kosova

Štrnásť rokov po vyhlásení nezávislosti Kosovo uznalo asi 100 krajín. Presné číslo však nie je známe.

Priština uvádza číslo 117 krajín a v Belehrade hovoria, že ich je oveľa menej.

Medzi krajiny Európskej únie, ktoré neuznali Kosovo, patria Španielsko, Slovensko, Cyprus, Grécko a Rumunsko, a ak ide o svetové veľmoci, sú to Rusko, Čína, Brazília a India.

Od roku 2008 sa Kosovo stalo členom niekoľkých medzinárodných organizácií, ako sú MMF, Svetová banka a FIFA, ale nie Organizácia Spojených národov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali