Fidesz: Je nádej, že terajšie voľby budú mať rekordne najvyššiu účasť

Budapešť 8. apríla 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Tamas Kovacs/MTI via AP)

 

Volebné miestnosti v Maďarsku sa v nedeľu o 19.00 h zatvorili. Výnimku tvoria tie okrsky, kde ešte voliči čakajú v radoch.

Voliči majú na sebe oblečené tradičné husárske uniformy počas parlamentných volieb v Maďarsku

Existuje nádej, že terajšie parlamentné voľby v Maďarsku budú mať rekordne najvyššiu účasť, nadchádzajúce Národné zhromaždenie tak bude mať veľmi silný mandát. Povedal to v nedeľu večer v Budapešti po zatvorení volebných miestností predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Gergely Gulyás.

„Boli síce porušené nejaké pravidlá, aj Fidesz podal niekoľko sťažností, avšak v zásade neboli zaznamenané okolnosti, ktoré by ovplyvnili poriadok hlasovania,“ povedal politik vládnej strany.

Gulyás vyjadril radosť z toho, že účasť voličov na parlamentných voľbách bola vysoká. „Svedčí to o tom, že maďarská demokracia je silná, občania Maďarska chcú rozhodovať o svojej budúcnosti,“ dodal predseda frakcie vo volebnom centre strany Fidesz.

 

Voľby v Maďarsku sa o 19.00 h skončili, voliči však ešte čakali v radoch

Národná volebná komisia (NVI) oznámila, že voliči, ktorí sa do radu postavili do 19.00 h, budú môcť odovzdať svoj hlas v parlamentných voľbách.

NVI nezačne zverejňovať čiastkové výsledky sčítania hlasov, kým sa nezavrú všetky volebné miestnosti.

Najdlhší rad bol pred volebnou miestnosťou na Bocskaiho ulici v XI. budapeštianskom obvode. Pred štyrmi rokmi tam uzatvorili urny až o 20.30 h, pričom vtedy evidovali 4000 voličov, ktorí sa tam zaregistrovali na voľby namiesto svojho bydliska. V týchto voľbách tam evidujú vyše 10.000 takýchto osôb.

 

Parlamentné voľby v Maďarsku charakterizuje vysoká účasť občanov

Už iba necelú hodinu zostanú otvorené volebné miestnosti v Maďarsku, kde sa v nedeľu rozhoduje o budúcom personálnom zložení nového parlamentu krajiny.

Muž volí vo volebnej miestnosti počas parlamentných volieb v Maďarsku

Pokojný priebeh hlasovania, ktoré charakterizuje veľký záujem občanov, narušili len menšie lokálne incidenty.

Do 17.00 h prišlo k volebným urnám v krajine 63,21 percenta oprávnených voličov.

S odvolaním sa na aktualizované údaje Národnej volebnej kancelárie (NVI) o tom informovala tlačová agentúra MTI.

Volebná účasť v maďarskej metropole Budapešť dosiahla v spomínanom čase 67,28 percenta.

Spomedzi jednotlivých žúp krajiny bola najvyššia účasť vo Vašskej župe na západe krajiny (66,71 percenta) a najnižšia v Hajducko-biharskej župe na východe Maďarska (58,86 percenta).

O volebnej účasti sa v predchádzajúcich voľbách v Maďarsku informovalo vždy o 17.30 h. Najvyššiu účasť o tomto čase zaznamenali v roku 2002 (65,56 percenta), pred štyrmi rokmi činila iba 56,77 percenta.

 

Na 36 zastupiteľských úradoch sa už maďarské parlamentné voľby 2018 skončili

Hlasovanie občanov Maďarska, kde sa konajú v nedeľu parlamentné voľby, sa skončilo medzičasom už na 36 zastupiteľských úradoch krajiny v zahraničí.

Spomedzi celkove 4972 tam sa zdržiavajúcich voličov využilo volebné právo napokon 4376..

Informovala o tom tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na Národnú volebnú kanceláriu (NVI).

Národná volebná kancelária (NVI) zaevidovala celkove 58.320 maďarských občanov s trvalým pobytom v Maďarsku, ktorí v deň volieb budú v zahraničí a prejavili záujem voliť tam. Umožní im to 118 zastupiteľských úradov v 84 krajinách vrátane Slovenska.

 

K urnám do 15.00 h prišlo rekordných 53,64 percenta voličov

Na snímke voľby v XII. budapeštianskom obvode

K urnám parlamentných volieb v Maďarsku prišlo v nedeľu do 15.00 h celkom 4.224.112 oprávnených voličov, čím účasť dosiahla rekordných 53,64 percenta, vyplýva z údajov Národnej volebnej kancelárie (NVI).

Vysoká účasť by mala podľa pozorovateľov prospieť skôr opozícii. Pred štyrmi rokmi sa v tomto čase účasť vyšplhala iba na 45,02 percenta.

Doposiaľ najvyššiu účasť na demokratických voľbách k 15.00 h zaznamenali v roku 2002 s hodnotou 51,78 percenta, vtedy vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána voľby prehrala.

Volebné miestnosti budú otvorené do 19.00 h.

 

Priebeh volieb v Maďarsku je pokojný, narušili ich lokálne incidenty

Parlamentné voľby, ktoré sa v nedeľu konajú v Maďarsku, priniesli niekoľko neobvyklých udalostí, o ktorých informovala Národná volebná kancelária (NVI) i tlačová agentúra MTI.

Volebný líder bloku Maďarská socialistická strana-Dialóg (MSZP-Párbeszéd) Gergely Karácsony (vpravo) so svojou rodinou volí vo volebnej miestnosti počas parlamentných volieb v Maďarsku

V obci Rábatamási v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe na severozápade krajiny hraničiacej so Slovenskou republikou dostal epileptický záchvat vo volebnej miestnosti mladý volič krátko po vhodení volebného lístka do urny. Situácia si tu vynútila prerušenie hlasovania na osem minút. Mladík požiadal následne, aby mu nevolali sanitku, takže zodpovední ho odprevadili do inej miestnosti a informovali jeho blízkych.

Rýchlu zdravotnú pomoc museli však privolať do jednej z volebných miestností v Zalaegerszegu, keď tam náhla nevoľnosť postihla člena volebnej komisie. Hlasovanie tu však nemuseli prerušiť, záchranári postihli pacientovi prvú pomoc mimo volebnej miestnosti a potom ho previezli do nemocnice.

Z jedného z volebných obvodov v baníckom meste Komló v Baranskej župe na juhozápade Maďarska došlo nedopatrením v dôsledku nedorozumenia k vyškrtnutiu kandidáta opozičnej Demokratickej koalície (DK) Ferenca Nagya z ôsmich hlasovacích lístkov. O platnosti odovzdaných hlasov rozhodne miestna volebná komisia pri ich sčítaní posudzujúc individuálne každý z nich.

Komerčná televízia ATV s odvolaním sa na komuniké centristického politického hnutia Momentum priniesla správu o tom, že voliči informovali údajne o viacerých nezrovnalostiach.

V meste Cegléd v Peštianskej župe vraj manželský pár dostal dva hlasovacie lístky pre kandidátov v individuálnom volebnom obvode, ale žiadny na výber politickej strany.

Národnostné hlasovacie lístky sa dostali údajne i do rúk občanov, ktorí nie sú registrovaní sťaby voliči-príslušníci národnostných menšín.

V istom domove pre skôr narodených v Budapešti vraj vyberali mená z kandidátok namiesto chovancov s ťažkou demenciou iné osoby.

Podobná správa prišla aj z Albertirse v Peštianskej župe o hlasovaní namiesto starých spoluobčanov.

Niektorí voliči sa sťažovali na skutočnosť, že volebný lístok nebol opatrený pečiatkou, iní, že chceli hlasovať v zahraničí, ale nedostali včas volebný lístok.

 

V Maďarsku do 13.00 h prišlo k volebným urnám 42,32 percenta oprávnených občanov

Na snímke voľby v XII. budapeštianskom obvode

Do 13.00 h prišlo k urnám v krajine 42,32 percenta oprávnených voličov.

S odvolaním sa na aktualizované údaje Národnej volebnej kancelárie (NVI) o tom informovala tlačová agentúra MTI.

Volebná účasť v maďarskej metropole, kde volebné právo využili už skôr i najvyšší ústavní činitelia, prezident János Áder a premiér Viktor Orbán, ako aj niektorí vedúci predstavitelia opozície, medzičasom prevýšila celoštátny priemer a dosiahla 45,52 percenta voličov.

Vo všetkých župách bola účasť do 13.00 h nižšia, pričom najviac voličov prišlo do volebných miestností v Peštianskej župe (45 percent), v Hevešskej župe (43,74 percenta) a v Stoličnobelehradskej župe (43,61 percenta). V niektorých župách však účasť nedosiahla ani hranicu 40 percent.

 

Volili už aj lídri opozičných strán od Vonu až po Szélovú

Líderka liberálnej a ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) Bernadett Szélová a jej manžel Bálint Szél volia vo volebnej miestnosti počas parlamentných volieb v Maďarsku

Prebiehajúce parlamentné voľby v Maďarsku rozhodnú o osude krajiny na najmenej dve generácie. V hlasovaní ide o to, či sa stane vysťahovaleckou krajinou, vyhlásil v nedeľu v Gyöngyösi, kde odvolil v spoločnosti manželky, líder ultrapravicového Jobbiku Gábor Vona.

Podľa vlastných slov hlasoval za zmenu vlády a za to, aby „po dnešnom dni prišlo lepšie Maďarsko“.

Šéf opozičného parlamentného subjektu poznamenal, že rysujúca sa vysoká volebná účasť zvyšuje šance na zmenu vlády a vyzval občanov, aby využili právo spolurozhodovať vo voľbách.

Aj volebný líder bloku Maďarská socialistická strana-Dialóg (MSZP-Párbeszéd) Gergely Karácsony, ktorý prišiel do volebnej miestnosti v XIV. budapeštianskom obvode (Zugló) v spoločnosti manželky, dcéry a syna, hovoril o povzbudzujúcej vysokej volebnej účasti pre všetkých, ktorí túžia po zmene.

Súčasne vyjadril nádej, že ak účasť prevýši hranicu 70 percent, jestvujú reálne šance na to, že ľudia túžiaci po zmene nebudú mať väčšinu iba v spoločnosti, ale aj medzi hlasujúcimi.

Vieru vo volebný úspech opozičných síl vyjadril krátko po hlasovaní v II. budapeštianskom obvode aj expremiér, líder Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány. Osobne dúfa, že od pondelka sa bude treba zaoberať prípravami pre vytvorenie novej vlády krajiny. Súčasne poznamenal, že zisky vládneho Fideszu zrejme nedosiahnu úroveň výsledkov prieskumov verejnej mienky.

Informácie priniesla tlačová agentúra MTI.

Líderka liberálnej a ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) Bernadett Szélová hovorila po vhodení volebného lístka do urny v Budakeszi v Peštianskej župe o tom, že jej strana pripravila program pre 21. storočie a pracuje s politikmi, ktorí môžu krajine priniesť iba dobro. Vyslovila sa za investovanie do vzdelávania, značný akcent na zdravotníctvo a pomoc občanom, aby boli na tom dobre na trhu práce. Toto hrá prím v krajinách, kde nestrpia korupciu, dodala.

 

Do 11.00 h prišlo k urnám v krajine 29,93 percenta oprávnených voličov.

Na snímke voľby v XII. budapeštianskom obvode

S odvolaním sa na údaje Národnej volebnej kancelárie (NVI) o tom informovala tlačová agentúra MTI.

Volebná účasť v maďarskej metropole, kde volebné právo využili i najvyšší ústavní činitelia, prezident János Áder a premiér Viktor Orbán, mierrne zaostávala za celoštátnym priemerom a dosiahla 29,14 percenta voličov.

Najvyššiu účasť zaznamenali v Békéšskej župe (32,56 percenta) a v Hevešskej župe (32,38 percenta). V piatich ďalších župách vrátane Peštianskej prišlo k urnám viac ako 31 percent a v troch viac ako 30 percent.

 

Volil už aj prezident Áder. Účasť je zatiaľ vyššia než v roku 2014

Svoje občianske právo v nedeľu predpoludním využil už aj maďarský prezident János Áder s manželkou Anitou Herczeghovou. Prezidentský pár svoje hlasy v maďarských parlamentných voľbách 2018 odovzdali pred 10.00 h vo volebnom okrsku budínskej základnej školy na Zugligetskej ceste.

Prezident Maďarska János Áder (uprostred) s manželkou Anitou Herczeghovou odovzdali svoje hlasy v parlamentných voľbách 2018

Hlava štátu sa novinárom nevyjadrila.

Voliči zatiaľ javia väčší záujem o účasť na voľbách – niektoré médiá rozdiel oproti roku 2014 označili za výrazne vyšší. Do 09.00 h pomer oprávnených voličov, ktorí už odvolili, dosiahol 13,17 percenta. V roku 2014 bol tento pomer v rovnakom čase iba 9,5-percentný.

 

Orbán volil už pred 08.00 h a vyzval voličov na účasť vo voľbách

Predseda maďarskej vládnej strany Fidesz a predseda vlády Viktor Orbán odovzdal v nedeľu v parlamentných voľbách svoj hlas ešte pred 08.00 h. Do volebného okrsku v XII. budapeštianskom obvode prišiel aj s manželkou Anikó Lévaiovou.

Maďarský premiér Viktor Orbán volí vo volebnej miestnosti v Budapešti počas parlamentných volieb v Maďarsku

Orbán pri odchode z volebnej miestnosti vyzval Maďarov, aby sa zúčastnili volieb. „Toto nie je dňom politikov, ale voličov. Možno by nebolo slušné čokoľvek povedať, v každom prípade som sa snažil čo najskôr prísť,“ povedal novinárom premiér a dodal, že v zmysle platných zákonov je stále ešte kampaň – až do uzatvorenia volebných miestností.

Zopakoval, že Maďari vola v týchto voľbách nielen politické strany a vládu, ale aj svoju budúcnosť. Voľby sú síce podľa Orbána tajné, avšak prezradil, že volil Fidesz, pretože „iba to je isté“.

 

V Maďarsku sa začali voľby do Národného zhromaždenia

Vyše osem miliónov oprávnených voličov Maďarska môže v nedeľu rozhodnúť o novom zložení Národného zhromaždenia. Medzi nimi sú aj držitelia maďarského občianstva žijúci v zahraničí a Maďari zdržiavajúci sa mimo svojej krajiny. Brány vyše 10.000 volebných okrskov otvorili ráno o 06.00 h.

Členovia volebnej komisie premiestňujú volebnú urnu vo volebnej miestnosti v Budapešti

V poradí už v ôsmych demokratických parlamentných voľbách Maďarska po páde komunizmu v roku 1989 voliči určia osud 199 poslaneckých mandátov pre nadchádzajúce štvorročné volebné obdobie.

Voľby kombinovaného systému sú jednokolové. Voliči majú k dispozícii dva hlasy, jeden na voľbu politickej strany z celoštátnej straníckej listiny a druhý na voľbu kandidáta jednomandátového obvodu. Výnimkou sú iba Maďari žijúci v zahraničí, ktorí volia iba zo straníckej listiny. Ich sa do volieb zaregistrovalo 378.000. V roku 2014, keď mohli voliť prvýkrát, využilo túto možnosť 128.712 zahraničných Maďarov.

Stranícku listinu do volieb v zmysle zákonom stanovených podmienok zostavilo 23 politických strán a zoskupení vrátane recesistickej Strany dvojchvostého psa (MKKP). Päť strán menovalo svojho kandidáta na post predsedu vlády. V jednomandátových volebných obvodoch postavilo svojich kandidátov desať politických strán.

Svojich zástupcov v zákonodarnom zbore volia už v druhom volebnom cykle aj príslušníci 13 registrovaných národnostných menšín vrátane Slovákov. V prípade, že sa rozhodli hlasovať na národnostnú kandidátku, môžu voliť už iba kandidátov jednomandátových obvodov, nie však strany zo straníckej listiny.

V predchádzajúcich dvoch voľbách vyhral blok Fidesz – Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), pričom v roku 2010 získal blok v parlamente až dvojtretinovú väčšinu. Premiér Viktor Orbán viedol kabinet už tri volebné obdobia, prvýkrát predsedal vláde v rokoch 1998-2002.

Vo všetkých prieskumoch verejnej mienky si Fidez-KDNP celé uplynulé volebné obdobie udržiaval jasný náskok pred ďalšími opozičnými stranami, druhou najsilnejšou stranou bol Jobbik, nasledovala Maďarská socialistická strana (MSZP).

Prvé neoficiálne výsledky volieb by podľa Národnej volebnej komisie (NVB) mohli byť zverejnené okolo polnoci.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pri bývalej škole v Kanade objavili stovky hrobov detí pôvodných obyvateľov

0 icon

Montreal 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V blízkosti bývalej internátnej cirkevnej školy pre deti pôvodných obyvateľov v západnej Kanade sa našli stovky neoznačených hrobov, informovali v stredu kanadské médiá. Prekopávanie pozemku v okolí bývalej školy, ktorá sa nachádza v meste Marieval v provincii Saskatchewan a patrila katolíckej cirkvi, sa začalo…

Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Povinne sa budú preclievať všetky zásielky z tretích krajín a zruší sa aj oslobodenie od dane z pridanej hodnoty (DPH). Precliť zásielky do 150 eur bude možné prostredníctvom nového portálu…

Delta variant vírusu bude v USA o niekoľko týždňov dominantný

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Jim Lo Scalzo)   Hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci, ktorý je popredným expertom na infekčné choroby, uviedol, že delta variant koronavírusu teraz v USA tvorí 20 percent nových odhalených prípadov nákazy. Fauci predpokladá, že v priebehu niekoľkých týždňov sa tento variant stane…

Pre 39 percent Slovákov je bariérou obnovy domov nedostatok peňazí na spolufinancovanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Zlá finančná situácia je pre 39 percent Slovákov hlavným dôvodom, prečo sa nemôžu uchádzať o financie z plánu obnovy určené na obnovu rodinných domov. Druhým problémom, ktorý odrádza až 26 percent občanov od využitia dotácií na obnovu ich príbytkov, je byrokracia spojená so…

Zmeko: Vojaci si napriek prestávke udržali vysokú úroveň profesionality

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vojaci si napriek prestávke udržali vysokú úroveň profesionality v plánovacích procesoch i v obsluhe zbraňových systémov. Vyhlásil to náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Daniel Zmeko v rámci inšpekčného dňa najväčšieho vojenského cvičenia OS SR - Slovenský štít 2021 v Lešti…

Zomrel podnikateľ Šuliga, známy z videí, ktoré diskreditovali Andreja Kisku

0 icon

Poprad 24. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zomrel developer Michal Šuliga, ktorý v roku 2020 v medializovaných videách hovoril o pozemkových podvodoch exprezidenta a vtedajšieho šéfa strany Za ľudí Andreja Kisku. Informovala o tom televízia Markíza Michal Šuliga mal údajne zdravotné problémy, po ktorých bol operovaný. Podľa Markízy zomrel v…

Premiér bránil Taliansko pred námietkami Vatikánu voči zákonu o LGBT ľuďoch

0 icon

Miláno 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Roberto Monaldo/LaPresse)   Taliansky premiér Mario Draghi v stredu bránil nezávislosť parlamentu a reagoval tým na oficiálne námietky Vatikánu voči navrhovanému zákonu, ktorý rozšíri ochranu LGBT komunity pred ďalšou diskrimináciou. Informovala o tom tlačová agentúra AP O návrhu zákona v súčasnosti rokuje horná komora Senát. "Naša…

Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA - Rolf Vennenbernd/dpa +++ dpa-Bildfunk +++)   Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Povinne sa budú preclievať všetky zásielky z tretích krajín a zruší sa aj oslobodenie od dane z pridanej hodnoty (DPH). Precliť zásielky do 150…

Blaha sa ohradil voči prezidentke: „Pred kamerami ste opätovne zneužili svoj úrad na lobing pre farmaceutický priemysel. Experimentálna vakcína môže spôsobiť aj smrť“

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha včera na sociálnej sieti svojím typickým otvoreným spôsobom reagoval na mimoriadny príhovor hlavy štátu Zuzany Čaputovej k1 vakcinácii. Opozičný poslanec parlamentu zverejnil na Facebooku otvorený list adresovaný do Prezidentského paláca: "Vážená pani prezidentka, dnes ste sa postavili pred kamery, aby…

V kauze útoku na Kapitol zo 6. januára padol prvý rozsudok

0 icon

Washington 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   V kauze útoku na washingtonský Kapitol, ktorý v januári podnikli prívrženci bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, padol prvý verdikt súdu. Prvou odsúdenou spomedzi takmer 500 obvinených sa v stredu stala obyvateľka amerického štátu Indiana, ktorá bola odsúdená na podmienečný trest, verejnoprospešné práce a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Raz a navždy k všeobecnej záväznosti vyhlášok ÚVZ

0icon

Vyhlášky ÚVZ SR nie sú prameňom práva Tento krátky právny príspevok možno nebudete hodnotiť ako krátky, ale verte tomu, že to tak je. Nemá vôbec zmysel, aby som sa vyjadroval nejako rozsiahlo, keďže názorové pozície sú jasné. Preto sa vyjadrím iba „v krátkosti“, nebudem písať ani žiadne rozsiahle právne stanovisko, i keď…

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Dôkaz, že úsmev zmení tvár na nepoznanie

0 icon

Predstav si svet, v ktorom ťa pozdraví a venuje ti úsmev každý, koho stretneš. Austrálsky fotograf a cestovný sprievodca, Jay Weinstein, nám prostredníctvom svojho projektu s názvom „ Tak som ich požiadal o úsmev “ nahliadol so toho, ako by takýto svet vyzeral. To, čo sa začalo ako náhodná fotografia v roku  2013, rozkvitlo do bohatej galérie…

Fastfood: TOP10 šokujúcich faktov o rýchlom občerstvení

0 icon

Fastfood je rýchly, pohodlný a často aj chutný spôsob, ako si naplniť žalúdok. Dokonca ani nemusíš variť. Ako rastie fastfoodový trh, tak sa množia aj šokujúce fakty okolo tohto spôsobu stravovania. TOP10 ti prináša rebríček tých našokujúcejších faktov o fastfoode. Niektoré ťa znechutia! 10. Milkshake – Mliečne kokteily obsahujú viac chemikálií ako…

Let Nemcov do New Yorku a Michiganu 1. časť

0 icon

Podľa niektorých správ letel 27. augusta 1943 Junkers Ju-390 z Nórska plniť prieskumnú úlohu až do Severnej Ameriky. Miesto druhého pilota údajne zastávala Anna Kreislingová, prezývaná „biela vlčica luftwaffe“, pretože mala plavé vlasy a prenikavo modré oči. Prinášame ďalší záhadný príbeh druhej svetovej vojny. Leteli Nemci do Severnej Ameriky? Pozrite sa s nami…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Vo svete IT

Výrobca Tronsmart spúšťa exkluzívny výpredaj. Tieto slúchadlá kúpiš vo viac ako 30 percent zľave!

0 icon

Spoločnosť Tronsmart je na trhu už 8 rokov, oslávte toto malé výročie s týmto stále populárnejším výrobcom aj Vy. Na e-shope Geekbuying.com sa spúšťa neuveriteľné zľavové šialenstvo, vďaka ktorému môžeš ušetriť niekoľko desiatok eur pri kúpe nových bezdrôtových slúchadiel, či bezdrôtového reproduktoru. Celú ponuku nájdeš priamo na e-shope Geekbuying.com, no…

Kozmické déjá vu potvrdilo Einsteinove teórie: Trikrát po sebe, ten istý úkaz!

0 icon

Je naozaj zložité predstaviť si, že vo vesmíre existujú galaxie tak vzdialené, že svetlo, ktoré od nich prichádza, môže byť ohnuté a pocítiť formu časovej dilatácie, píše portál Universe Today. Dilatácia času je efekt, ktorý vychádza z Einsteinovej špeciálnej teórie relativity. V podstate ide o to, že čas plynie pomalšie v sústave, ktorá sa pohybuje…

Blíži sa najväčšia kométa v histórii ľudstva: Čo to pre nás znamená?

0 icon

Blíži sa ku nám kozmický objekt, ktorý by mohol byť tou najväčšou kométou, akú sme v histórii ľudstva zaznamenali, píše portál IFL Science. Obežná dráha objektu je neobyčajne veľká a v najvzdialenejšom bode sa môže od Slnka nachádzať takmer jeden svetelný rok. Odhadnúť dráhu objektu je pre vedcov nesmierne zložité, pretože sa veľmi…

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

0 icon

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today. Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené…

To trvalo! Xiaomi uvoľňuje MIUI 12.5 spolu s Androidom 11 pre 2 roky starý smartfón. Evidujete už aktualizáciu?

0 icon

Len pred pár dňami sme vás informovali o prebiehajúcom beta testovaní nadstavby MIUI 12.5 pre Xiaomi smartfóny, ktoré neboli na zozname aktualizačných vĺn. Toto beta testovanie malo odhaliť všetky chyby v systéme a vo chvíli, keď bol systém bezproblémový, malo Xiaomi vypustiť aktualizáciu medzi používateľov týchto modelov. Tejto chvíle sme…

Armádny Magazín

Ruský generálny štáb: tajné služby mnohých krajín financujú terorizmus vo svete

0 icon

Rusko, 24. júna 2021 (AM) – Tajné služby mnohých krajín financujú a vyzbrojujú skupiny medzinárodných teroristov, vyhlásil na 9. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti náčelník Generálneho štábu OS Ruska Valerij Gerasimov.   Podľa jeho slov v súčasnosti v Sýrii

Rheinmetall dodal pre Bundeswehr celkovo 405 vozidiel GTK Boxer

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Spoločnosť ARTEC GmbH, spoločný podnik Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetallu, oficiálne odovzdala posledné kusy celkovej dodávky obrnených transportérov Boxer (GTK) zástupcom ministerstva obrany a nemeckého Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a podporu prevádzky (BAAINBw).  

„Som pripravený na vojnu aj so svojím bratom, ak pôjde proti Kadyrovovi“ Koná sa svetový kongres Čečencov

0 icon

Čečensko, 24. júna 2021 (AM) – Dnes sa v Groznom koná Svetový kongres národov Čečenskej republiky, na ktorom sa stretli zástupcovia národa z 23 krajín sveta: Turecka, Francúzska, Nemecka, Gruzínska, Ukrajiny atď. Svetový kongres čečenského ľudu má presvedčiť Ramzana Kadyrova, aby išiel voliť.   „Dnešná republika, ktorá je každým dňom čoraz kra

Hlavná chyba Hitlera pri útoku proti ZSSR

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Podľa autora článku Johanna Althausa v novinách Die Welt išlo o chybu, v dôsledku ktorej bolo Nemecko nakoniec porazené.   Išlo vraj o to, že rýchle víťazstvá Wehrmachtu v Európe boli nesprávne interpretované. Bleskové obsadenie Poľska, Nórska, Francúzska, Beneluxu a Juhoslávie presvedčili Nemecko, ž

Boli to len "cvičné streľby". Británia popiera ruskú paľbu na jej torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Včera hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali