V Kyjeve organizujú rusofóbny šábes, slovenský premiér Heger ho chce podporiť osobnou účasťou

V Kyjeve organizujú rusofóbny šábes, slovenský premiér Heger ho chce podporiť osobnou účasťou

Bratislava 22. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Aris Oikonomou)

 

S odstupom rokov je očividné, že ukrajinská epizóda v dejinách ruského Krymu, ktorú ruskej populácii polostrova svojvoľným direktívnym opatrením vnútil kontroverzný komunistický pohlavár a etnický Ukrajinec Nikita Sergejevič Chruščov, bola iba veľkým nedorozumením, ktoré sa už nebude opakovať

Eduard Heger
Na snímke slovenský premiér Eduard Heger

Napriek tomu, že dnešný ukrajinský banderovský režim sa vystatuje totálnou dekomunizáciou Ukrajiny, v Kyjeve paradoxne do nemoty verklíkujú svoju mantru o tom, že administratívny verdikt prvého tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) Chruščova o administratívnom začlenení ruského Krymu do Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (1954) je nedotknuteľný a táto časť komunistického dedičstva nepodlieha dekomunizácii.

Reklama

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij veľmi dobre vie, že reálne uvažujúci politici na Západe chápu nezvratnosť obnovenia ruskej suverenity nad Krymom. Problém spočíva v tom, že strata Krymu nebola vykúpená túžobným prijatím Ukrajiny do EÚ a NATO, ktoré bolo hlavným motivačným faktorom štátneho prevratu v Kyjeve vo februári 2014. Sklamanie a rozčarovanie ukrajinských eurofilov z toho, že západní sponzori ukrajinského prevratu nenaplnili svoje diskrétne sľuby o ukrajinskom členstve v EÚ a NATO, musí Zelenskij prekryť nejakou inou témou. Najlepšie opätovným vyťahovaním krymskej problematiky. Inak by hrozilo, že sa Ukrajinci začnú pýtať, či to stálo za to, stratiť Krym, ak Západ neprijal Ukrajinu ani do EÚ, ani do NATO.

Pritom bolo od začiatku jasné, že Západu nikdy nešlo o integráciu Ukrajiny do svojich štruktúr, ale iba o premenu Ukrajiny na „Antirusko“ a degradáciu Krymu na protiruskú základňu, tak ako sa o to Briti usilovali už počas Krymskej vojny v rokoch 1853-1856.

Reklama

Keďže okrem fašizácie Ukrajiny sa nepodarilo splniť žiadny z pôvodných cieľov kyjevského majdanu, Vladimir Zelenskij potrebuje vzbudiť zdanie zmysluplnosti ukrajinského projektu „Antirusko“ aspoň teatrálnou akciou s názvom „Krymská platforma“, ktorú zvolal na 23. augusta do Kyjeva ako štandardné marketingove podujatie s cieľom pripomenúť svetu svoju existenciu v čase, kedy ukrajinská téma biedne živorí v tieni afganského debaklu USA a ich vojenského bloku NATO.

Kyjevský režim preto rozoslal pozvánky všetkým hlavám západných štátov, pričom ukrajinský minister zahraničia Dmitro Kuleba avizoval, že na akciu pricestuje aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Američanom by sa samozrejme nepáčilo, ak by Slovensko túto akciu odignorovalo, poradcovia Zuzany Čaputovej však správne postrehli, že ruský minister zahraničia Sergej Lavrov nerozpráva do vetra, keď vyhlásil, že „Krymská platforma“ v Kyjeve nie je nič iné ako protiruský „šábes“ stúpencov rasistickej ideológie súčasnej ukrajinskej moci. Aby sa teda vlk (USA) nasýtil a aj ovca (Slovensko) zostala celá rozhodli sa v Bratislave poslať do Kyjeva namiesto Čaputovej premiéra Eduarda Hegera. Slovensko si tak splní pred americkou ambasádou svoju psiu povinnosť podporiť protiruský režim na Ukrajine, aj keď je jasné, že ide iba o márny pokus provokovať Rusko.

Gabriel Gačko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali