V. BARTUŠKA: Rusi počas plynovej krízy pochopili, že sa Európa nenechá vydierať

Bratislava 5. januára (TASR) – Pred piatimi rokmi, 6.januára 2009, sa začal doteraz najväčší výpadok dodávok zemného plynu z Ruska do Európy. Najviac postihnuté boli balkánske krajiny a stredná Európa. Európska únia (EÚ) musela riešiť bezprecedentnú plynovú krízu. Bol to však unikátny moment, keď Európa hovorila jednotným hlasom a dôrazne sa postavila proti vydieraniu z Východu. Povedal v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť a vtedajší vyjednávač s Ruskom a Ukrajinou Václav Bartuška.

-Plynová kríza pred piatimi rokmi spôsobila výpadok dodávok zemného plynu z Ruska do strednej Európy na takmer dva týždne. Česko bolo vtedy predsedníckou krajinou EÚ a vy ste boli jej splnomocnencom pre energetickú bezpečnosť. Ako si spomínate na toto obdobie?-

Bol to jeden z unikátnych prípadov, keď Európa hovorila jedným hlasom a vďaka tomu si vynútila splnenie záväzkov. Bola to skvelá skúsenosť v tom, že Česká republika hovorila menom 27 členských krajín EÚ a fungovalo to.

-Prvý väčší výpadok dodávok zemného plynu bol už v roku 2006. Dal sa aj v roku 2009 očakávať takýto scenár?-

V roku 2006 bol prvý štvordenný výpadok dodávok a pred každou nasledujúcou zimou boli varovania, že teraz to môže opäť nastať. Napokon takéto upozornenia som počul aj pred súčasnou zimou, no tá bude zrejme na východ od nás horúca z iných dôvodov. Ukrajina bola pre Rusko ako tranzitná krajina kľúčová v 90-tych rokoch minulého storočia. Toto však už dávno neplatí. Ak by k niečomu podobnému došlo dnes, tak to postihne zopár krajín, napríklad na Balkáne. No kľúčový ruský zákazník, Nemecko, má diverzifikované dodávky plynu, preto by to nijako nepocítilo. Plynovod Nord Stream obchádza Ukrajinu zo severu, trasou popod Baltské more. Ním prúdi polovica ruského exportu plynu do Európy. Rusko reagovalo na problémy s Ukrajinou v minulosti tým, že si vytvorilo priame spojenie so zákazníkmi v západnej Európe.

-Udalosti z konca vlaňajška však ukazujú, že Rusko má stále o Ukrajinu veľký záujem…-

Ukrajina nie je v energetike už pre Rusko taká dôležitá ako v 90-tych rokoch. Vtedy to bol pre Moskvu veľký zdroj príjmu. Tie však v súčasnosti hľadá prioritne inde.

-Okrem severného plynovodu, ktorý obchádza Ukrajinu a tým aj Slovensko, sa zvažuje aj južná vetva South Stream. Aká je potom budúcnosť plynovodného a napokon i ropovodného systému, ktorý cez Ukrajinu mieri ďalej do Európy?-

Dodávky plynu cez tento tranzit už vlani výraznejšie poklesli a jeho význam sa znížil. Napokon, pre Českú republiku je to už len menší dodávateľ zemného plynu, po dokončení plynovodných prepojení väčšina dodávok pochádza zo západu alebo severu. Podobne je to s ropovodom Družba. V 90-tych rokoch to bola najväčšia ruská exportná cesta. Dnes je len jedna z viacerých alternatív a je viac-menej marginálna. Po nástupe prezidenta Putina k moci po roku 2000 začalo Rusko prebudovávať systém exportných trás produktovodov s dôrazom na priamy kontakt s odberateľmi a so zámerom minimalizovať vplyv tranzitných krajín. V prípade plynu sú to nové plynovody, ktoré obchádzajú Ukrajinu a Bielorusko. Čo sa týka ropy, sú to napríklad terminály na vývoz ropy po mori, ktoré mu dali omnoho väčšie exportné možnosti. Ropovod Družba v súčasnosti vyváža ropu do štyroch menej významných európskych krajín a do východnej časti jedného významného štátu.

-Uvedomujú si túto zmenu tie menej významné štáty, kam patrí Česko i Slovensko?-

Česko už v súčasnosti berie väčšinu ropy zo západu Európy a pre nás je Družba významom až druhá "rúra". Slovensko si netrúfam posúdiť. No napríklad Ukrajina stále trpí komplexom, že cez ňu prúdia do Európy všetky dôležité dodávky. To je však len veľká ilúzia ukrajinskej elity.

-Reakciou EÚ na plynovú krízu bolo vytváranie nových plynovodných prepojení a reverzných tokov plynu. Pre Slovensko to znamenalo prepojenie s maďarským plynovodným systémom, ktoré je tesne pred dokončením, a prípravu na prepojenie so severom. Zareagovala únia správne?-

Bola to absolútne správna reakcia. Na pomalosti postupu niektorých krajín však vidno, že problém našej časti Európy je v zásade veľká lenivosť a neschopnosť vládnych garnitúr niečo presadiť. Nie je náhoda, že medzi Francúzskom a Belgickom je päť plynovodných prepojení a medzi Bulharskom a Gréckom stále nie je žiadne.

-Vďaka príjmom z tranzitu bol prepravca plynu, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), vnímaný niekedy ako zlaté vajce slovenskej ekonomiky. Aj z toho, čo ste vraveli, vyplýva, že najlepšie časy z hľadiska príjmov sú pre SPP, ktoré ako spolumajiteľ získala skupina EPH, už preč?-

To si nemyslím. Plyn bude v Európe dôležitý ďalšie desaťročia a posilní sa aj infraštruktúra tranzitu plynu. Aj preto budú príjmy z plynárenstva stále lukratívne. Záujem o toto odvetvie je stále veľký. Keď sa mal v Česku zmeniť majiteľ plynovodnej siete Net4gas, tak bolo päť uchádzačov, z toho trojica veľkých nadnárodných hráčov. Niet sa čo čudovať, pretože išlo o získanie stabilného aktíva, ktoré prináša slušný príjem.

-Pred piatimi rokmi ste v mene EÚ rokovali o vyriešení problému s dodávkou zemného plynu. Slovensko patrilo medzi najviac postihnuté krajiny. Ako sa vám spolupracovalo so slovenskými predstaviteľmi?-

Premiér Robert Fico rokoval 14. januára 2009 v Kyjeve a v Moskve, s najvyššími predstaviteľmi. Táto diplomatická misia nebola úspešná a nepodarila sa mu s nimi žiadna dohoda. V piatok, 16. januára, mi o siedmej hodine ráno volal český premiér a vtedajší predseda Európskej rady Mirek Topolánek s tým, že do Prahy letí premiér Fico. Ráno sme sa s ním stretli a zdôrazňoval, že potrebuje nájsť riešenie na získanie dodávok plynu. Hovoril som, že jediná možnosť je reverzný tok smerom z Česka na Slovensko. Slovenskí odborníci však tvrdili, že realizácia takého riešenia by trvala roky. Oponoval som, že by to mohla byť otázka len niekoľkých hodín. Premiéri sa preto dohodli, aby sme to skúsili a na druhý deň, v sobotu, dostalo Slovensko prvé dodávky. Potom tam denne prúdilo takmer 20 miliónov kubíkov plynu. Tým sa problém pre Slovensko vyriešil. V súčasnosti je už k dispozícii aj ďalšie potrubie pre reverzný tok. Ukázalo sa, že toto je cesta pre Európa, ktorá je kontinentom takmer 500 miliónov dobre platiacich zákazníkov. Preto je prepojenie národných sietí najlepšou odpoveďou na možný nátlak a vydieranie dodávateľských krajín mimo EÚ.

-Aké boli rokovanie v Moskve a v Kyjeve?-

S vtedajším premiérom Vladimirom Putinom i s ďalšími ruskými predstaviteľmi boli rokovania tvrdé a často nepríjemné, ale čo sa dohodlo, to platilo. Na Ukrajine sa však stávalo, že dohody s prezidentom Juščenkom alebo premiérkou Tymošenkovou neplatili už päť minút po ich uzavretí. Z toho je evidentné, že hlavný partner bolo pre nás, v konečnom dôsledku, Rusko.

-Rusko pri diplomacii využíva veľmi často tlak prostredníctvom svojich energetických zdrojov. Sú to férové zbrane?-

Máte na sebe ruský oblek? Alebo používate ruské auto alebo ruský diktafón? Nie. Čo má dnes Rusko na export? Ropu, zemný plyn a iné suroviny. Každý hrá s tým, čo má k dispozícii. Rusko hrá v diplomacii s energetickými surovinami, pretože to je najväčšia karta, ktorú má.

-Lenže táto páka na Európu slabne, pretože zareagovala prepojením svojich energetických sústav…-

Túto zbraň Rusko využíva predovšetkým na krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, najčastejšie voči bývalým sovietskym republikám. Čo sa týka Európy, kríza v roku 2009 bola dobrá pre obe strany. Rusi pochopili, že sa únia nenechá vydierať. Dokáže sa na pár týždňov uskromniť, a preto nemôžu hnať tlak do krajnosti, lebo potrebujú EÚ ako dôležitý trh. Na druhej strane, Európa pochopila, že Rusko nemá nič iné v talóne, žiadny iný nástroj.

-Ako splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť potom musíte byť spokojný, pretože najväčšie hrozby sú zažehnané…-

Často hovorím, že by som mal posielať každý mesiac ruskému prezidentovi Putinovi kvetinový kôš, pretože mám vďaka nemu zaujímavú prácu. Je však dobre, že si Európania uvedomujú, že energia nerastie na strome, že sa nerodí v zásuvkách a že sa musí vyrobiť a do domácností dopraviť. Európa ako kontinent stojí pred súbojom so zvyškom sveta o suroviny.

-Pôsobíte ako energetický expert a diplomat. Pred viac ako 20 rokmi, počas novembra 1989, ste boli študentský aktivista a neskôr ste sa stali členom parlamentnej vyšetrovacej komisie príčin zásahu proti študentom na Národní tříde. Tušili ste vtedy, že by vaša životná dráha mohla nabrať takýto smer?-

Vôbec nie. Bola to v podstate séria náhod. No patrím k ľuďom, ktorí v roku 1989 vlastne vyhrali svoj život. Vyrastal som s tým, že zrejme nikdy nenavštívim Viedeň. V čase existencie železnej opony bola ilúzia si myslieť, že len tak sama od seba padne.

-Ako člen spomínanej vyšetrovacej komisie ste rýchlo zistili, čo je to politika a aké sú jej úskalia. Aká to bola pre vás životná skúsenosť?-

Pre mňa bolo obdobie od môjho prvého zatknutia políciou v roku 1988 až po skončenie práce komisie o dva roky neskôr, kľúčovým časom môjho života. Bolo to niečo definujúce pre moju budúcnosť.

-V tomto roku si pripomenieme 25. výročie Nežnej revolúcie. Je to už dosť dlhý čas na zhodnotenie okolností jej vzniku a priebehu. Čo bolo jej príčinou, že režim, ktorý vyzeral veľmi stabilne, tak rýchlo padol?-

Ekonomický rozklad. Väčšina ľudí, ktorá bola vtedy na námestiach, síce hovorila o slobode a demokracii, no zároveň chceli vlastniť autá, mať plné chladničky, tak, ako to videli u Rakúšanov alebo Nemcov. Nemám to však nikomu za zlé.

-Aj študenti mali tieto ciele?-

Pre študentov bolo ubíjajúce, keď v Prahe stretli svojich rovesníkov zo západu Európy a vraveli si, že prečo nemôžeme ísť za nimi, keď oni chodia k nám. Znie to malicherne, ale aj toto bola dôležitá motivácia. S odstupom času možno povedať, že väčšina spoločnosti má v súčasnosti vyššiu kvalitu života, ako pred 25 rokmi. Podotýkam väčšina, nie všetci. Tým, ktorí chcú na sebe pracovať, sa otvárajú omnoho väčšie šance. Negatívom je zväčšujúca sa priepasť medzi spoločenskými pólmi, medzi bohatými a chudobnými. No celkovo si myslím, že sme to v novembri 1989 vyhrali.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k rozhovoru zvukový záznam

Rozhovor s Václavom Bartuškom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, kultúrneho a športového života.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po streľbe v nákupnom centre v Ľubľane zostali traja zranení

0 icon

Ľubľana 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/STA-Nik Jevsnik)   Streľba v nákupnom centre v slovinskom hlavnom meste Ľubľana si vyžiadala troch zranených. V piatok o tom informovala agentúra STA, ktorá sa odvolala na informácie miestnej polície Incident sa odohral na terase baru, ktorý je súčasťou rozsiahleho nákupného centra BTC City. Tri osoby…

Osoby prichádzajúce zo zahraničia budú naďalej povinné dodržiavať karanténne povinnosti

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Napriek zníženiu rozsahu kontrol sú osoby prichádzajúce zo zahraničia povinné dodržiavať karanténne povinnosti. Pripomenula to polícia v súvislosti s prechodom z II. na I. stupeň v rámci Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska. V súvislosti s touto zmenou sa na…

Molčan po neúspešnom debute: “Garin výborne servoval”

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnej dvojhre duelu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára v bratislavskom NTC s Čile 0:1. O prvý bod pre hostí sa postaral líder juhoamerického tímu Cristian Garin, ktorý zdolal daviscupového debutanta Alexa Molčana ž:2, 6:4. V druhom singli si…

V Dolnom Kubíne Sagan opäť útočil na víťazstvo, ale zdolal ho obhajca Steimle

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi aj v 2. etape pretekov Okolo Slovenska tesne ušlo víťazstvo. Po druhom mieste v Košiciach líder tímu Bora-Hansgrohe finišoval na rovnakej priečke aj v piatok v Dolnom Kubíne. Sagana v záverečnom špurte predstihol Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck…

Korunný kajúcnik manipuloval v kauze Dobytkár výpovede. “Disponujeme o tom dôkazmi,” tvrdí advokát Juraja Kožucha

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Korunný kajúcnik v kauze Dobytkár Marek K., svedčiaci ako jediný svedok proti Jurajovi K., bývalému generálnemu riaditeľovi PPA, počas kľúčovej časti prebiehajúceho vyšetrovania manipuloval svoje výpovede. Konštatoval to v piatok advokát Juraja K. Roman Balco. Nezrovnalosti, chyby a protirečenia svojej výpovede mal kajúcnik…

Blinken vyzval ďalšie arabské krajiny, aby znormalizovali vzťahy s Izraelom

0 icon

Washington 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Pool)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v piatok ďalšie arabské krajiny, aby uznali Izrael. Uviedol to na virtuálnom stretnutí so svojimi náprotivkami z Izraela, Spojených arabských emirátov (SAE), Bahrajnu a Maroka pri príležitosti prvého výročia normalizácie vzťahov arabských krajín s Izraelom…

Britská vláda od októbra zjednodušuje pravidlá pre cestovanie

0 icon

Londýn 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alberto Pezzali)   Britský minister dopravy Grant Shapps oznámil zjednodušenie pravidiel pre medzinárodné cestovanie počas pandémie koronavírusu Cestovateľský semafor, ktorý v súčasnosti pozostáva z troch úrovní, od 4. októbra nahradí jeden „červený zoznam“ rizikových krajín, informuje spravodajský portál BBC. Zmeny sa týkajú Anglicka, keďže Škótsko, Wales…

Lengvarský: Na diskusiu o akútnych lôžkach bude ešte dostatok času

0 icon

Bardejov 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na diskusiu o akútnych lôžkach v nemocniciach v súvislosti s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc bude ešte dostatok času. Tvrdí to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Rezort sa bude podľa jeho slov zaoberať petíciami, ktoré spustili v jednotlivých mestách s cieľom zachovať nemocnice…

Maďarská vláda neplánuje sprísnenie pandemických opatrení, tvrdí Orbán

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool Photo via AP)   Maďarská vláda neplánuje prísnejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu. Uviedol to v piatok premiér Viktor Orbán vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Radio Rúška by podľa neho mali nosiť iba ľudia, ktorí sú infekční. „Izolácia, karanténa, rúška a tak ďalej náš problém…

Poslanecký klub OĽANO sa zastal zadržaných vyšetrovateľov z NAKA. NBÚ nemôže uviesť, či obvinení vyšetrovatelia NAKA stratia bezpečnostnú previerku

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí vyšetrovali najväčšie kauzy, ale po zásahu policajnej inšpekcie skončili za mrežami. Na tlačovej besede klubu OĽaNO to povedal poslanec hnutia Peter Kremský s tým, že sú v…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali