V. BARTUŠKA: Rusi počas plynovej krízy pochopili, že sa Európa nenechá vydierať

Bratislava 5. januára (TASR) – Pred piatimi rokmi, 6.januára 2009, sa začal doteraz najväčší výpadok dodávok zemného plynu z Ruska do Európy. Najviac postihnuté boli balkánske krajiny a stredná Európa. Európska únia (EÚ) musela riešiť bezprecedentnú plynovú krízu. Bol to však unikátny moment, keď Európa hovorila jednotným hlasom a dôrazne sa postavila proti vydieraniu z Východu. Povedal v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť a vtedajší vyjednávač s Ruskom a Ukrajinou Václav Bartuška.

-Plynová kríza pred piatimi rokmi spôsobila výpadok dodávok zemného plynu z Ruska do strednej Európy na takmer dva týždne. Česko bolo vtedy predsedníckou krajinou EÚ a vy ste boli jej splnomocnencom pre energetickú bezpečnosť. Ako si spomínate na toto obdobie?-

Bol to jeden z unikátnych prípadov, keď Európa hovorila jedným hlasom a vďaka tomu si vynútila splnenie záväzkov. Bola to skvelá skúsenosť v tom, že Česká republika hovorila menom 27 členských krajín EÚ a fungovalo to.

-Prvý väčší výpadok dodávok zemného plynu bol už v roku 2006. Dal sa aj v roku 2009 očakávať takýto scenár?-

V roku 2006 bol prvý štvordenný výpadok dodávok a pred každou nasledujúcou zimou boli varovania, že teraz to môže opäť nastať. Napokon takéto upozornenia som počul aj pred súčasnou zimou, no tá bude zrejme na východ od nás horúca z iných dôvodov. Ukrajina bola pre Rusko ako tranzitná krajina kľúčová v 90-tych rokoch minulého storočia. Toto však už dávno neplatí. Ak by k niečomu podobnému došlo dnes, tak to postihne zopár krajín, napríklad na Balkáne. No kľúčový ruský zákazník, Nemecko, má diverzifikované dodávky plynu, preto by to nijako nepocítilo. Plynovod Nord Stream obchádza Ukrajinu zo severu, trasou popod Baltské more. Ním prúdi polovica ruského exportu plynu do Európy. Rusko reagovalo na problémy s Ukrajinou v minulosti tým, že si vytvorilo priame spojenie so zákazníkmi v západnej Európe.

-Udalosti z konca vlaňajška však ukazujú, že Rusko má stále o Ukrajinu veľký záujem…-

Ukrajina nie je v energetike už pre Rusko taká dôležitá ako v 90-tych rokoch. Vtedy to bol pre Moskvu veľký zdroj príjmu. Tie však v súčasnosti hľadá prioritne inde.

-Okrem severného plynovodu, ktorý obchádza Ukrajinu a tým aj Slovensko, sa zvažuje aj južná vetva South Stream. Aká je potom budúcnosť plynovodného a napokon i ropovodného systému, ktorý cez Ukrajinu mieri ďalej do Európy?-

Dodávky plynu cez tento tranzit už vlani výraznejšie poklesli a jeho význam sa znížil. Napokon, pre Českú republiku je to už len menší dodávateľ zemného plynu, po dokončení plynovodných prepojení väčšina dodávok pochádza zo západu alebo severu. Podobne je to s ropovodom Družba. V 90-tych rokoch to bola najväčšia ruská exportná cesta. Dnes je len jedna z viacerých alternatív a je viac-menej marginálna. Po nástupe prezidenta Putina k moci po roku 2000 začalo Rusko prebudovávať systém exportných trás produktovodov s dôrazom na priamy kontakt s odberateľmi a so zámerom minimalizovať vplyv tranzitných krajín. V prípade plynu sú to nové plynovody, ktoré obchádzajú Ukrajinu a Bielorusko. Čo sa týka ropy, sú to napríklad terminály na vývoz ropy po mori, ktoré mu dali omnoho väčšie exportné možnosti. Ropovod Družba v súčasnosti vyváža ropu do štyroch menej významných európskych krajín a do východnej časti jedného významného štátu.

-Uvedomujú si túto zmenu tie menej významné štáty, kam patrí Česko i Slovensko?-

Česko už v súčasnosti berie väčšinu ropy zo západu Európy a pre nás je Družba významom až druhá "rúra". Slovensko si netrúfam posúdiť. No napríklad Ukrajina stále trpí komplexom, že cez ňu prúdia do Európy všetky dôležité dodávky. To je však len veľká ilúzia ukrajinskej elity.

-Reakciou EÚ na plynovú krízu bolo vytváranie nových plynovodných prepojení a reverzných tokov plynu. Pre Slovensko to znamenalo prepojenie s maďarským plynovodným systémom, ktoré je tesne pred dokončením, a prípravu na prepojenie so severom. Zareagovala únia správne?-

Bola to absolútne správna reakcia. Na pomalosti postupu niektorých krajín však vidno, že problém našej časti Európy je v zásade veľká lenivosť a neschopnosť vládnych garnitúr niečo presadiť. Nie je náhoda, že medzi Francúzskom a Belgickom je päť plynovodných prepojení a medzi Bulharskom a Gréckom stále nie je žiadne.

-Vďaka príjmom z tranzitu bol prepravca plynu, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), vnímaný niekedy ako zlaté vajce slovenskej ekonomiky. Aj z toho, čo ste vraveli, vyplýva, že najlepšie časy z hľadiska príjmov sú pre SPP, ktoré ako spolumajiteľ získala skupina EPH, už preč?-

To si nemyslím. Plyn bude v Európe dôležitý ďalšie desaťročia a posilní sa aj infraštruktúra tranzitu plynu. Aj preto budú príjmy z plynárenstva stále lukratívne. Záujem o toto odvetvie je stále veľký. Keď sa mal v Česku zmeniť majiteľ plynovodnej siete Net4gas, tak bolo päť uchádzačov, z toho trojica veľkých nadnárodných hráčov. Niet sa čo čudovať, pretože išlo o získanie stabilného aktíva, ktoré prináša slušný príjem.

-Pred piatimi rokmi ste v mene EÚ rokovali o vyriešení problému s dodávkou zemného plynu. Slovensko patrilo medzi najviac postihnuté krajiny. Ako sa vám spolupracovalo so slovenskými predstaviteľmi?-

Premiér Robert Fico rokoval 14. januára 2009 v Kyjeve a v Moskve, s najvyššími predstaviteľmi. Táto diplomatická misia nebola úspešná a nepodarila sa mu s nimi žiadna dohoda. V piatok, 16. januára, mi o siedmej hodine ráno volal český premiér a vtedajší predseda Európskej rady Mirek Topolánek s tým, že do Prahy letí premiér Fico. Ráno sme sa s ním stretli a zdôrazňoval, že potrebuje nájsť riešenie na získanie dodávok plynu. Hovoril som, že jediná možnosť je reverzný tok smerom z Česka na Slovensko. Slovenskí odborníci však tvrdili, že realizácia takého riešenia by trvala roky. Oponoval som, že by to mohla byť otázka len niekoľkých hodín. Premiéri sa preto dohodli, aby sme to skúsili a na druhý deň, v sobotu, dostalo Slovensko prvé dodávky. Potom tam denne prúdilo takmer 20 miliónov kubíkov plynu. Tým sa problém pre Slovensko vyriešil. V súčasnosti je už k dispozícii aj ďalšie potrubie pre reverzný tok. Ukázalo sa, že toto je cesta pre Európa, ktorá je kontinentom takmer 500 miliónov dobre platiacich zákazníkov. Preto je prepojenie národných sietí najlepšou odpoveďou na možný nátlak a vydieranie dodávateľských krajín mimo EÚ.

-Aké boli rokovanie v Moskve a v Kyjeve?-

S vtedajším premiérom Vladimirom Putinom i s ďalšími ruskými predstaviteľmi boli rokovania tvrdé a často nepríjemné, ale čo sa dohodlo, to platilo. Na Ukrajine sa však stávalo, že dohody s prezidentom Juščenkom alebo premiérkou Tymošenkovou neplatili už päť minút po ich uzavretí. Z toho je evidentné, že hlavný partner bolo pre nás, v konečnom dôsledku, Rusko.

-Rusko pri diplomacii využíva veľmi často tlak prostredníctvom svojich energetických zdrojov. Sú to férové zbrane?-

Máte na sebe ruský oblek? Alebo používate ruské auto alebo ruský diktafón? Nie. Čo má dnes Rusko na export? Ropu, zemný plyn a iné suroviny. Každý hrá s tým, čo má k dispozícii. Rusko hrá v diplomacii s energetickými surovinami, pretože to je najväčšia karta, ktorú má.

-Lenže táto páka na Európu slabne, pretože zareagovala prepojením svojich energetických sústav…-

Túto zbraň Rusko využíva predovšetkým na krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, najčastejšie voči bývalým sovietskym republikám. Čo sa týka Európy, kríza v roku 2009 bola dobrá pre obe strany. Rusi pochopili, že sa únia nenechá vydierať. Dokáže sa na pár týždňov uskromniť, a preto nemôžu hnať tlak do krajnosti, lebo potrebujú EÚ ako dôležitý trh. Na druhej strane, Európa pochopila, že Rusko nemá nič iné v talóne, žiadny iný nástroj.

-Ako splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť potom musíte byť spokojný, pretože najväčšie hrozby sú zažehnané…-

Často hovorím, že by som mal posielať každý mesiac ruskému prezidentovi Putinovi kvetinový kôš, pretože mám vďaka nemu zaujímavú prácu. Je však dobre, že si Európania uvedomujú, že energia nerastie na strome, že sa nerodí v zásuvkách a že sa musí vyrobiť a do domácností dopraviť. Európa ako kontinent stojí pred súbojom so zvyškom sveta o suroviny.

-Pôsobíte ako energetický expert a diplomat. Pred viac ako 20 rokmi, počas novembra 1989, ste boli študentský aktivista a neskôr ste sa stali členom parlamentnej vyšetrovacej komisie príčin zásahu proti študentom na Národní tříde. Tušili ste vtedy, že by vaša životná dráha mohla nabrať takýto smer?-

Vôbec nie. Bola to v podstate séria náhod. No patrím k ľuďom, ktorí v roku 1989 vlastne vyhrali svoj život. Vyrastal som s tým, že zrejme nikdy nenavštívim Viedeň. V čase existencie železnej opony bola ilúzia si myslieť, že len tak sama od seba padne.

-Ako člen spomínanej vyšetrovacej komisie ste rýchlo zistili, čo je to politika a aké sú jej úskalia. Aká to bola pre vás životná skúsenosť?-

Pre mňa bolo obdobie od môjho prvého zatknutia políciou v roku 1988 až po skončenie práce komisie o dva roky neskôr, kľúčovým časom môjho života. Bolo to niečo definujúce pre moju budúcnosť.

-V tomto roku si pripomenieme 25. výročie Nežnej revolúcie. Je to už dosť dlhý čas na zhodnotenie okolností jej vzniku a priebehu. Čo bolo jej príčinou, že režim, ktorý vyzeral veľmi stabilne, tak rýchlo padol?-

Ekonomický rozklad. Väčšina ľudí, ktorá bola vtedy na námestiach, síce hovorila o slobode a demokracii, no zároveň chceli vlastniť autá, mať plné chladničky, tak, ako to videli u Rakúšanov alebo Nemcov. Nemám to však nikomu za zlé.

-Aj študenti mali tieto ciele?-

Pre študentov bolo ubíjajúce, keď v Prahe stretli svojich rovesníkov zo západu Európy a vraveli si, že prečo nemôžeme ísť za nimi, keď oni chodia k nám. Znie to malicherne, ale aj toto bola dôležitá motivácia. S odstupom času možno povedať, že väčšina spoločnosti má v súčasnosti vyššiu kvalitu života, ako pred 25 rokmi. Podotýkam väčšina, nie všetci. Tým, ktorí chcú na sebe pracovať, sa otvárajú omnoho väčšie šance. Negatívom je zväčšujúca sa priepasť medzi spoločenskými pólmi, medzi bohatými a chudobnými. No celkovo si myslím, že sme to v novembri 1989 vyhrali.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k rozhovoru zvukový záznam

Rozhovor s Václavom Bartuškom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, kultúrneho a športového života.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Máme zákon o koronovom apartheide? Čo môže spôsobiť na politickej scéne? A kto naň nakoniec najviac doplatí?

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský,Pavel Neubauer)   Koalícia schválila novelu zákona o kovidovom apartheide o verejnom zdraví. Odteraz  to už máme aj v zákone: ľudia nezaočkovaní a bez testu budú môcť byť považovaní za občanov druhej kategórie. Aké následky to bude mať? Poslanci zastupujúci občanov rozhodli: odteraz, keď Úrad…

Poľský minister prisľúbil nulovú toleranciu voči agresívnym antivaxerom

0 icon

Varšava 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v utorok oznámil zavedenie politiky "nulovej tolerancie" voči agresívnym aktivistom proti očkovaniu. Informovala o tom tlačová agentúra PAP Niedzielski to vyhlásil, keď vyznamenával zdravotníkov v stredopoľskom meste Grodzisk Mazowiecki, ktorí pomáhali zvládnuť násilný incident z nedele v miestnom…

Iránske úrady zatkli skupinu špiónov s väzbami na izraelský Mosad

0 icon

Teherán 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Iránske úrady zatkli členov skupiny napojenej na izraelskú tajnú službu Mosad. Informovala o tom iránska štátna televízia, podľa ktorej „sieť špiónov s veľkým množstvom zbraní a munície“ zatkli po tom, ako tajne prešli do Iránu cez jeho západnú hranicu. Počet agentov a ani podrobnosti…

Krátko po začiatku olympiády hlási Tokio najviac prípadov nákazy koronavírusom od 7. januára

0 icon

Tokio 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kiichiro Sato)   V dejisku Hier XXXII. olympiády, japonskej metropole Tokio, zaznamenali v utorok 2848 nových prípadov ochorenia COVID-19. Uvedené číslo predstavuje najvyšší denný prírastok od 7. januára, keď evidovali 2520 infekcií koronavírusom Tokio sa momentálne nachádza uprostred v poradí štvrtého výnimočného stavu od vypuknutia pandémie,…

Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol z trhu lieky Irbesartan na vysoký krvný tlak

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu lieky Irbesartan. Konkrétne ide o Irbesartan Zentiva a Irbesartan Hydrochlorothiazide Zentiva. Ako informoval na svojej internetovej stránke, dôvodom je prítomnosť azidovej nečistoty v účinnej látke nad povolený limit. Predmetné šarže sa sťahujú z úrovne distribučných…

Aliancia: Slovensko odmieta vznik legislatívy v oblasti ochrany európskych menšinových práv

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer   Predstavitelia maďarských strán napísali ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) list a žiadajú ju, aby stiahla podporu Európskej komisii v procese týkajúcom sa občianskej iniciatívy Minority SafePac Ako vysvetlili predstavitelia aliancie strán Strany maďarskej komunity, Most-Híd a Spolupatričnosť-Összefogás, Slovensko sa ako druhý…

Chorvátske orgány v týchto dňoch prísne kontrolujú podmienky pre vstup do krajiny

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Chorvátske orgány v týchto dňoch striktne kontrolujú všetky stanovené podmienky pre vstup do Chorvátska. Ako informovalo ministerstvo zahraničných vecí na svojej internetovej stránke, aktuálne podmienky v Chorvátsku platia minimálne do 31. júla, prípadne do odvolania. Upozorňuje tiež na niekoľkohodinové zdržanie na hraniciach, ktoré môže…

Svedok NAKA Zeman podal sťažnosť proti obvineniu vyšetrovateľmi Úradu inšpekčnej služby

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Jeden z kľúčových svedkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Matej Zeman, prezývaný Zemák, podal sťažnosť proti obvineniu vyšetrovateľmi Úradu inšpekčnej služby. Úrad jeho a ďalšie dve osoby podozrieva, že ich svedecké výpovede v prípadoch Očistec a Judáš sú vykonštruované tak, aby sa ich svedectvá…

Požiare na Sardínii sú už pod kontrolou

0 icon

Cagliari 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alessandro Tocco/LaPresse)   Požiare na talianskom ostrove Sardínia sa podarilo dostať pod kontrolu, informovala v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na miestnych hasičov. Úrad civilnej ochrany zároveň vyhlásil od utorka výstrahu pred stredným rizikom požiarov pre celý ostrov Pri požiaroch, ktoré vypukli pred niekoľkými dňami,…

V kauze Gemerský mlyn bude prvostupňový súd opätovne rozhodovať v októbri

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Kauzu mediálne známu ako Gemerský mlyn začne Okresný súd Bratislava II opätovne prejednávať 26. októbra. Vyplýva to z rozpisu súdnych pojednávaní na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti. Krajský súd v Bratislave v tomto prípade na neverejnom zasadnutí v novembri 2020 rozhodol o zrušení rozsudku…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

Marek Danko

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

0icon

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských…

Gustáv Murín

Delta-strašiak, či ozajstná hrozba?

0icon

Vláda plagiátorov sa rozhodla doraziť turistický priemysel na Slovensku odradením cudzincov pred dovolenkou u nás a občanom Slovenska zhnusiť zahraničné dovolenky. Dôvod je prostý – neposlušnosť. Áno, sme neposlušní a to koalícia zla vedená Psychopatovičom jednoducho neznáša. Preto nezmyselne „tlačia na pílu“ a opäť raz sme jediní široko-ďaleko s extrémnymi opatreniami.  

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Obrovské lode, ktoré zažili hrozné nehody

0 icon

Lode poskytujú skvelý spôsob prepravy, ktorý je však spojený s určitým rizikom. Silné prúdy, nepredvídateľné počasie či chyby človeka, môžu spôsobiť nehodu, ktorá ukončí plavbu aj toho najväčšieho plavidla. Lode umožnili človeku neskutočnú vec. Vďaka nim sa mohol plaviť po mori, nachádzať neobývané územia či objavovať to, čo sa ukrýva pod…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší viac než zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentoraz sa pozrieme na to, či admirál Canaris bol alebo nebol dvojitým agentom. Poďme však pekne po poriadku. Začíname prvou časťou článku. Komplex budov Bendlerblock v Berlíne stojí na ulici, ktorá sa premenovala na počesť Clausa von Stauffenberga, jedného zo strojcov…

Ako vyzerajú ikonické miesta z vtáčej perspektívy?

0 icon

Väčšina z nás videla tieto ikonické miesta z mnohých uhlov, či už na obrázku alebo v skutočnosti, keď ich sme ich navštívili. Mnoho architektov strávilo stovky hodín zdokonaľovaním týchto pamiatok, aby si návštevníci ako my mohli vychutnať ich vzhľad bez ohľadu na okolnosti. Ale koľkí z nás vlastne videli , ako v…

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali