USA: Hoci Obama ruší podujatia, v podstate robí kampaň reakciou na superbúrku

Washington 31. októbra (TASR) – Kvôli superbúrke Sandy sa americký prezident Barack Obama zdanlivo ocitol mimo volebnej kampane, ale v skutočnosti ju stále robí – musí konať. Riadi krajinu v reakcii na zúrivú októbrovú búrku, uviedla dnes agentúra AP.

V zápase o post amerického prezidenta získal Obama týždeň pred voľbami politickú výhodu, pretože je prezidentom. Následky superbúrky sú reálne. V čase nebezpečenstva – a keď zomierajú ľudia – sa od každého prezidenta očakáva, že bude ľudí viesť: v ktoromkoľvek štáte, na akomkoľvek bojisku.

V politickom zmysle slove – a politické praktiky sú súčasťou tohto diania – má Obama v poslednej chvíli pozoruhodnú šancu robiť prezidentskú kampaň už len tým, že koná ako prezident.

Republikánsky nominant Mitt Romney môže nakladať potraviny v konzervách do kamiónov s darovanou pomocou, ako to v utorok robil v Ohiu.

Obama však môže nariadiť poskytnutie pomoci a uvoľniť financie pre celé severovýchodné pásmo USA, ktoré postihla búrka. Šéf Bieleho domu prestal dbať na protokolárne postupy a povedal guvernérom, aby mu priamo zavolali, ak pocítia byrokratické komplikácie.

Zápas o post amerického prezidenta je tesný v každom ohľade, preto sa Obama vystavuje istému riziku, keď pozastavil oficiálne podujatia kampane, kým jeho súper ich znovu rozbehol.

Každá volebná akcia, ktorú Obama zruší, znamená menšiu možnosť presvedčiť ľudí, aby išli voliť v skoršom termíne, alebo vôbec išli voliť. Búrka priťahuje pozornosť na väčšine východného pobrežia, najmä v New Yorku a New Jersey, ale oveľa menej rezonuje v amerických štátoch – kľúčových pre voľby – kde je počasie v poriadku.

Každá veľká búrka v USA sa ešte stále nesie v znamení hurikánu Katrina z roku 2005, ktorá je dôvodom na to, aby Obama deklaroval, že všetky potreby ľudí v takýchto prípadoch musia byť naplnené.

Obamovi poradcovia hovoria, že búrka bola nepredvídateľným faktorom v plánovaní kampane, preto záleží od toho, ako budú voliči reagovať na konanie šéfa Bieleho domu.

Pošlite nám tip