To najdôležitejšie z Ukrajiny – Stoltenberg: NATO má v úmysle riadiť sa článkom 5 charty len v prípadoch ochrany partnerov, ku ktorým Ukrajina nepatrí

Bratislava 13. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Alexandrov)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojna ukrajina
Ilustračné foto

 

20:10 – V Charkove sú niektoré okresy bez energie, uvádza Kharkovoblenergo.

„Energetickí inžinieri sú vo svojej práci a robia všetko, čo je v ich silách, aby obnovili dodávku energie čo najskôr,“ píše sa v správe.

 

20:05 – Dve ruské oblasti na hraniciach s Ukrajinou sa stali terčom ukrajinského ostreľovania, uviedli miestne úrady. Podľa ruskej administratívy došlo k poškodeniu niekoľkých budov a narušené mali byť aj dodávky elektrickej energie.

 

20:00 – „Ukrajinské delostrelectvo zničilo sklady munície v niekoľkých dedinách. Žiadne obete na životoch zatiaľ neboli nahlásené,“ uviedol guvernér Belgorodskej oblasti v Rusku.

 

18:50 – Šéf ruskej okupačnej správy v ukrajinskej Chersonskej oblasti Vladimir Saldo požiadal Rusko o pomoc pri evakuácii civilistov.

 

18:40 – Vo vytváraní bezpečnostnej zóny okolo Zaporožskej jadrovej elektrárne došlo k pokroku, povedal šéf MAAE Rafael Grossi.

Pripomeňme, že dnes Grossi navštívil Kyjev. Tento týždeň navštívil aj Ruskú federáciu.

 

18:20 – „Akýkoľvek jadrový útok proti Ukrajine vyvolá reakciu, nie jadrovú, ale takú silnú vojenskú reakciu, že ruská armáda bude zničená,“ povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Povedal tiež, že Putin neblafuje a „blafovať si nemôže dovoliť“. “A malo by byť jasné, že ľudia, ktorí podporujú Ukrajinu a EÚ s členskými krajinami a USA s NATO, tiež neblafujú,” povedal Borrell.

 

18:10 – Moskva má výhrady k dohode o vývoze ukrajinského obilia cez Čierne more a uvažuje o tom, že ju nepredĺži. Podľa Ruska nedochádza k uľahčeniu exportu ruských hnojív a potravín.

 

17:30 – NATO bude naďalej pomáhať Ukrajine, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „NATO má v úmysle riadiť sa článkom 5 charty len v prípadoch ochrany partnerov, ku ktorým Ukrajina nepatrí. Preto jej budeme naďalej pomáhať, ale nie viac,“ povedal Stoltenberg.

Povedal tiež, že okolnosti, za ktorých by Aliancia mohla použiť jadrové zbrane, sú “extrémne vzdialené”.

 

17:00 – Západ a Rusko by mali spolu hovoriť, nemali by nechať zaniknúť komunikačné kanály, pretože tým sa vzdajú v súčasnej zúfalej situácii aj nádeje na mier, vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

 

16:55 – Rusko si predvolalo nemeckých, švédskych a dánskych diplomatov, aby vyjadrilo nespokojnosť s vynechaním ruských úradov a spoločnosti Gazprom z vyšetrovania únikov na potrubiach plynovodu Nord Stream.

 

16:50 – Francúzsko považuje akýkoľvek predaj iránskych bezpilotných lietadiel Rusku za porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN z roku 2015. Vyplýva to zo štvrtkového vyhlásenia francúzskeho ministerstva zahraničných vecí.

 

16:35 – Francúzsko nechce svetovú vojnu a pomáha Ukrajine kvôli vojne na ukrajinskom území, ale nie pre útok na Rusko, povedal Emmanul Macron.

Povedal tiež, že Francúzsko bude Ukrajine naďalej dodávať delostrelecké vozidlá Caesar na protiofenzívu, ako aj radary a systémy protivzdušnej obrany.

 

16:05 – Na východe Ukrajiny zomrel občan USA. Podľa CNN to oznámil oficiálny zástupca ministerstva zahraničia. Ďalšie podrobnosti predstaviteľ ministerstva zahraničia neuviedol.

V médiách sa uvádza, že sa volal Dan Partridge, mal 34 rokov.

 

15:40 – Dnes prebehla výmena zajatcov, v dôsledku ktorej bolo vrátených 20 Ukrajincov. Oznámil to vedúci kancelárie prezidenta Andriy Yermak vo svojom kanáli TG.

Uviedol, že na Ukrajinu sa vrátilo 14 bojovníkov Ozbrojených síl Ukrajiny, 4 bojovníci územnej obrany, jeden príslušník národnej gardy a vojak námorníctva. “Sú ľudia, ktorých Rusi zadržiavali v Jelenovke, na dočasne okupovaných územiach Záporožskej a Chersonskej oblasti,” povedal Jermak.

Dnes prebehla výmena zajatcov
Dnes prebehla výmena zajatcov

15:15 – Podľa zverejnených informácií protivzdušná obrana pôsobí v centrálnych a západných oblastiach Ukrajiny.

 

15:00 – CNN uvádza podrobnosti o pláne plynárenského uzla v Turecku, ktorý Putin navrhol Erdoganovi.

„Ak bude záujem zo strany Turecka a našich potenciálnych kupcov z iných krajín, mohli by sme uvažovať o vybudovaní ďalšieho plynovodného systému a vytvorení plynárenského uzla v Turecku na predaj do iných krajín – samozrejme, v prvom rade do tretích krajín; ak budú mať záujem,“ povedal Putin na margo Konferencie o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii v Astane v Kazachstane.

Putin dodal, že ak bude uzol spustený, bude platformou nielen pre dodávky, ale aj pre určovanie cien. „Tieto ceny sú dnes nehorázne. Pokojne by sme ich mohli regulovať na bežnej trhovej úrovni bez akéhokoľvek politického podtextu,“ povedal.

 

14:35 – Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v dôsledku výmeny sa vrátilo 20 vojakov. Šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak v utorok uviedol, že v dôsledku výmeny sa domov vrátilo 32 ukrajinských vojakov.

 

14:30 – “Nemáme tendenciu strieľať si do nohy.” Dmitrij Peskov takto komentoval Zelenského slová, že Moskva plánuje zasiahnuť proti svojmu systému prepravy plynu.

 

14:05 – Poľsko začalo s opravou poškodenej časti ropovodu Družba, ktorým prúdi ropa z Ruska do Nemecka. Úrady potvrdili, že nič neukazuje na sabotáž.

 

13:50 – Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo rezolúciu, ktorá označila Rusko za „teroristický režim“.

Uznesenie s názvom „Ďalšia eskalácia agresie Ruskej federácie proti Ukrajine“ bolo prijaté hlasmi 99 prítomných poslancov v sále, jeden sa zdržal. V návrhu rezolúcie bol urobený dodatok, ktorý navrhoval „vyhlásiť Ruskú federáciu za teroristický režim“. Pri hlasovaní ho podporilo 79 poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal.

Pred hlasovaním v PZRE vystúpil prezident Volodymyr Zelenskyj prostredníctvom video odkazu a vyzval na podporu uznesenia.

 

13:27 – Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Su-27 ukrajinských vzdušných síl zostrelila ruská protivzdušná obrana neďaleko Porskalivky v regióne Poltava. Miestne médiá už skôr informovali o havárii dvoch ukrajinských lietadiel v regióne Poltava.

 

13:26 – V regióne Poltava sa za dva dni zrútili dve ukrajinské lietadlá, informuje Poltava s odvolaním sa na guvernéra regiónu Dmitrija Lunina.

„Dňa 12. októbra obyvatelia komunity Shishat videli haváriu lietadla, z ktorého dvaja piloti vyskočili na padákoch. Na druhý deň šéf Poltavského OVA Dmitrij Lunin potvrdil, že išlo o ukrajinské lietadlo. Okrem toho 11. októbra ohlásil haváriu iného lietadla v tej istej oblasti,“ píšu noviny.

 

13:25 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Ukrajina má momentálne len približne desať percent prostriedkov, ktoré by potrebovala na ochranu svojho vzdušného priestoru pred útokmi Ruska.

 

13:20 – Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok stretol s tureckou hlavou štátu Recepom Tayyipom Erdogananom. Stretnutie prebieha na okraj regionálneho summitu v kažašskej Astane.

 

13:15 – Rusko obnovilo automobilovú dopravu cez Kerčský most, ktorý minulý týždeň poškodila explózie.

Dlhé rady pri moste ukazujú aj dnes zverejnené satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies, na ktorých je vidieť aj poškodenie cestnej a železničnej časti mosta.

 

12:10 – Na územie Ruska doviezli viac ako 400 bojovníkov ukrajinského pluku Azov, informujú o tom médiá Ruskej federácie s odvolaním sa na Ruský vyšetrovací výbor.

Uvádza sa, že ukrajinskí vojaci sú umiestnení do vyšetrovacej väzby na územiach Volgogradskej, Rostovskej, Belgorodskej a Voronežskej oblasti.

 

11:20 – NATO plánuje na budúci týždeň uskutočniť plánované jadrové cvičenie. Uviedol to generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom po rozšírenom stretnutí NATO v Bruseli, uvádza BBC.

 

11:15 – Na Ukrajinu prišlo 1,3 miliardy dolárov dodatočného núdzového financovania MMF. Na svojom kanáli na Telegrame to oznámil premiér Denys Šmyhal.

Peniaze budú podľa neho smerovať do armády, vyplácania dôchodkov, sociálnych programov a podpory ekonomiky. Celkovo MMF od februára daroval Ukrajine 2,7 miliardy dolárov.

 

11:10 – Ruská armáda mohla na Ukrajine nenávratne prísť o viac ako 90 000 vojakov. Uviedol to ruský investigatívny portál Važnyje istorii s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z ruskej tajnej služby FSB a nemenovaného bývalého pracovníka tajných služieb.

 

10:40 – Informáciu o zásahu troch kamikadze dronov v regióne okolo piatej hodiny ráno potvrdil šéf Kyjevskej OVA Olexij Kuleba. Podľa jeho slov došlo k požiaru, no obete ani zranení neboli.

 

10:30 – Nemecko a ďalších 13 krajín NATO podpísalo deklaráciu o vytvorení vyspelejšieho európskeho systému protivzdušnej obrany.

 

9:30 – Od úradov naďalej znejú výzvy na prípravu na náročnú zimu. Šéf parlamentného výboru Rady pre financie, daň a colnú politiku Danil Getmantsev obdivoval Ukrajincov, ktorí kupujú „sviečky, jednorazový riad a sporáky“. A to považuje za správnejší model správania ako odchod z krajiny.

“Ľudia, ktorí kupujú sviečky, jednorazový riad a horáky v obrovských radoch, vzbudzujú rešpekt a dokonca hrdosť. Je to neporovnateľne lepšie ako lístky na vlak Kyjev-Varšava,” napísal na Telegram.

 

9:20 – Do konca februára môže v Bielorusku vzniknúť zoskupenie s účasťou ruských jednotiek do 120 000 ľudí, ktoré pripraví druhú ofenzívu proti Ukrajine zo severu, uviedol v rozhovore pre DW bieloruský opozičník Pavel Latuško.

„Lukašenkovo rozhodnutie vytvoriť spoločné zoskupenie vojsk je založené na dohode takzvaného Zväzového štátu: „Ohrozujú nás Ukrajina, Poľsko, Litva, NATO – a obrátili sme sa na nášho spojenca Rusko.“ Ale to je legenda. To ospravedlňuje cieľ – potrebu priviesť ruské jednotky na územie Bieloruska,“ povedal Latuško. Ďalším krokom bude mobilizácia v Bielorusku, „hoci Lukašenko toto slovo nepripúšťa,“ hovorí.

 

8:55 – Predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Vjačeslav Volodin zhrnul masívne raketové útoky na Ukrajinu. Podľa neho bolo za posledné dva dni zasiahnutých 70 zariadení, v dôsledku čoho „Ukrajina stratila 50 % svojej výrobnej kapacity“.

Ukrajina oficiálne potvrdila nálety na 12 miest v prvý deň najmasovejších útokov, 10. októbra. Celkovo bolo podľa ukrajinského velenia 10. a 11. októbra vypálených asi 90 rakiet, viac ako polovica bola zostrelená.

 

8:50 – Po ústupe asi 20 kilometrov severne od Chersonského sektora začiatkom októbra sa ruské sily „snažia posilniť novú frontovú líniu západne od dediny Melovoje“, uvádza sa v nedávnej správe britských tajných služieb. Ťažké boje pokračujú pozdĺž tejto línie, najmä na západnom konci, kde ukrajinský postup znamená, že ruský bok už nie je chránený riekou Ingulets.

Uvádza sa tiež, že v posledných dňoch ruské okupačné úrady pravdepodobne vydali rozkaz pripraviť sa na evakuáciu časti civilistov z Chersonu. Je pravdepodobné, že očakávajú, že sa boje rozšíria do samotného mesta Cherson, uvádzajú spravodajské služby.

 

8:00 – Starosta Ľvova Andrij Sadovoy vyzval obyvateľov mesta, aby vo svojich domoch zorganizovali vykurovacie stanice s kachľami na drevo. A tiež udržiavať stály prísun vody. Niektoré domy už skupujú malé generátory, povedal Sadovoy.

Ostreľovanie, podobne ako to z 10. a 11. októbra, by sa podľa neho mohlo „mnohokrát“ zopakovať.

 

7:25 – Ukrajina má podľa prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského silu na to, aby pokračovala vo vojne proti Rusku.

 

7:20 – Ruský jadrový útok by zmenil priebeh konfliktu na Ukrajine a takmer určite by vyvolal “fyzickú reakciu” spojencov Kyjeva a potenciálne aj Severoatlantickej aliancie. V stredu to povedal vysokopostavený predstaviteľ NATO, ktorý si želal ostať v anonymite.

 

7:15 – Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov odsúdilo v stredu drvivou väčšinou ruský “pokus o nelegálnu anexiu” štyroch čiastočne okupovaných ukrajinských regiónov a vyzvalo všetky krajiny sveta, aby tento krok neuznali.

 

7:10 – Poškodenie ropovodu Družba nezapríčinila sabotáž. Vyplýva to z prvých záverov o ohľade na škody, ktoré vykonal prevádzkovateľ ropovodu PERN.

 

7:05 – Veľká Británia daruje Ukrajine rakety protivzdušnej obrany schopnej zostreľovať riadené strely. V noci na dnes to oznámil britský minister obrany Ben Wallace. Rakety stredného doletu AMRAAM by mal Kyjev prevziať v nadchádzajúcich týždňoch. Londýn tak reaguje na žiadosť Kyjeva o ďalšie dodávky zbraní, najmä systémov protivzdušnej obrany, kvôli zosilneným ruským vzdušným útokom.

 

7:00 – Ukrajina po ostreľovaní energetickej infraštruktúry pozastavila vývoz elektriny do Moldavska a Moldavčania sú teraz vyzývaní, aby šetrili elektrickou energiou.

Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

“Ministerstvo infraštruktúry krajiny uviedlo, že Moldavsko po rozhodnutí Kyjeva čelí deficitu 50 až 100 megawattov.

Obyvateľov vyzývame, aby kvôli obavám o dodávky elektrickej energie v krajine odložili zapínanie práčok, umývačiek riadu a iných domácich spotrebičov, ako aj nabíjanie elektronických zariadení, napríklad mobilných telefónov, až do 23.00 h,” píše sa v publikácii.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

Prezidentka sa bude s pápežom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti. Na oficiálnu návštevu Vatikánu odcestuje v sobotu (10. 12.) ráno. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec "Rozhovory s pápežom Františkom sú vždy veľmi autentické, obohacujúce…

Já na bráchu, brácha na mně: Krajči sa handrkuje s Lengvarským o utópiu v zdravotníctve

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Exminister zdravotníctva Marek Krajčí odmieta, že by bola jeho príprava plánu obnovy a odolnosti utópia. Voči kritike rezortu zdravotníctva sa dôrazne ohradil. Ministerstvo sa podľa neho snaží zakryť vlastnú neschopnosť hľadaním imaginárneho vinníka „Komponenty a míľniky Plánu obnovy a odolnosti SR za zdravotníctvo…

USA strácajú prehľad o zbraniach na Ukrajine

0 icon

Washington 9. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nastupujúci predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy uviedol, že cieľom auditu bude zistiť, do akej miery "pomoc USA končí v nesprávnych rukách”, píše Sven R. Larson pre The European Conservative 27. novembra Fox News informovala, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa snažila vystopovať vojenskú pomoc…

Vyučovanie bolo prerušené v 299 výchovno-vzdelávacích zariadeniach

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič, Jaroslav Novák)   Vyučovanie bolo tento týždeň prerušené v 299 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Z toho v siedmich išlo o prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu len v jednotlivých triedach. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informuje na svojom webe Vyučovanie prerušili v 140 materských školách. Z toho…

ÚŠP podal obžalobu na Mariána Magáta pre dlhodobé páchanie extrémizmu

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v piatok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na Mariána M. pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť. V prípade preukázania viny mu hrozí až osemročný trest odňatia slobody. ÚŠP o tom informoval na…

Kto je ZA a kto PROTI? Taraba načrtol, ako budú hlasovať poslanci o Hegerovej vláde

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) na sociálnej sieti vysvetlil, ako môže dopadnúť hlasovanie o nedôvere vláde Eduarda Hegera. Jeho vyjadrenie vám prinášame v plnom znení Už 3 dni sa dohadujú médiá ako budú hlasovať nezaradení poslanci pri páde…

Prezident MOV Bach: „Športovci by nemali byť trestaní za činy svojich vlád“

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP//Sport.cz/Šport.sk/AP/Foto: TASR/AP-Jae C. Hong)   Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval na otvorenú diskusiu o návrate ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží. Zároveň však uviedol, že sankcie uvalené na spojenecké krajiny po februárovom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu majú zostať v platnosti „Športovci by…

Dr. Igor Bukovský: „Pandemická amnestia alebo pandemická amnézia?“

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Facebook/TA3/Aktuality/Foto: Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dr. Igor Bukovský prostredníctvom sociálnych sietí reaguje na najnovší rozhovor infektológa z bratislavských Kramárov Petra Sabaku. Infektológ uviedol, že nás čaká silná chrípková sezóna, voči ktorej nemáme vďaka dvom rokom izolácie vybudovanú dostatočnú imunitu. Bukovský upozorňuje, že sa mal v rozhovore najskôr…

Pročko sa opäť predviedol. Tentokrát svojim správaním nahneval aj inak pohodového Kollára

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Po včerajšom divadelnom predstavení, na ktoré premenil Jozef Pročko svoje vystúpenie v rozprave k náhubkovému zákonu, sa na dnešnom zasadaní rozhodol opäť vylepšiť svoj imidž. Romana Tabák iste tušila, čo bude nasledovať, šla si pomaly hlavu odskrutkovať, aby jej nič neušlo. Hlavne, že…

NAJNOVŠIE

BLOG

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

Prezidentka sa bude s pápežom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti. Na oficiálnu návštevu Vatikánu odcestuje v sobotu (10. 12.) ráno. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec "Rozhovory s pápežom Františkom sú vždy veľmi autentické, obohacujúce…

Já na bráchu, brácha na mně: Krajči sa handrkuje s Lengvarským o utópiu v zdravotníctve

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Exminister zdravotníctva Marek Krajčí odmieta, že by bola jeho príprava plánu obnovy a odolnosti utópia. Voči kritike rezortu zdravotníctva sa dôrazne ohradil. Ministerstvo sa podľa neho snaží zakryť vlastnú neschopnosť hľadaním imaginárneho vinníka „Komponenty a míľniky Plánu obnovy a odolnosti SR za zdravotníctvo…

USA strácajú prehľad o zbraniach na Ukrajine

0 icon

Washington 9. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nastupujúci predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy uviedol, že cieľom auditu bude zistiť, do akej miery "pomoc USA končí v nesprávnych rukách”, píše Sven R. Larson pre The European Conservative 27. novembra Fox News informovala, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa snažila vystopovať vojenskú pomoc…

Vyučovanie bolo prerušené v 299 výchovno-vzdelávacích zariadeniach

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič, Jaroslav Novák)   Vyučovanie bolo tento týždeň prerušené v 299 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Z toho v siedmich išlo o prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu len v jednotlivých triedach. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informuje na svojom webe Vyučovanie prerušili v 140 materských školách. Z toho…

ÚŠP podal obžalobu na Mariána Magáta pre dlhodobé páchanie extrémizmu

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v piatok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na Mariána M. pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť. V prípade preukázania viny mu hrozí až osemročný trest odňatia slobody. ÚŠP o tom informoval na…

Kto je ZA a kto PROTI? Taraba načrtol, ako budú hlasovať poslanci o Hegerovej vláde

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) na sociálnej sieti vysvetlil, ako môže dopadnúť hlasovanie o nedôvere vláde Eduarda Hegera. Jeho vyjadrenie vám prinášame v plnom znení Už 3 dni sa dohadujú médiá ako budú hlasovať nezaradení poslanci pri páde…

Prezident MOV Bach: „Športovci by nemali byť trestaní za činy svojich vlád“

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP//Sport.cz/Šport.sk/AP/Foto: TASR/AP-Jae C. Hong)   Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval na otvorenú diskusiu o návrate ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží. Zároveň však uviedol, že sankcie uvalené na spojenecké krajiny po februárovom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu majú zostať v platnosti „Športovci by…

Dr. Igor Bukovský: „Pandemická amnestia alebo pandemická amnézia?“

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Facebook/TA3/Aktuality/Foto: Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dr. Igor Bukovský prostredníctvom sociálnych sietí reaguje na najnovší rozhovor infektológa z bratislavských Kramárov Petra Sabaku. Infektológ uviedol, že nás čaká silná chrípková sezóna, voči ktorej nemáme vďaka dvom rokom izolácie vybudovanú dostatočnú imunitu. Bukovský upozorňuje, že sa mal v rozhovore najskôr…

Pročko sa opäť predviedol. Tentokrát svojim správaním nahneval aj inak pohodového Kollára

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Po včerajšom divadelnom predstavení, na ktoré premenil Jozef Pročko svoje vystúpenie v rozprave k náhubkovému zákonu, sa na dnešnom zasadaní rozhodol opäť vylepšiť svoj imidž. Romana Tabák iste tušila, čo bude nasledovať, šla si pomaly hlavu odskrutkovať, aby jej nič neušlo. Hlavne, že…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Vášeň v Tebe

Expert sa vyjadril k dokumentu Harry a Meghan. Môže si kráľovská rodina už vydýchnuť?

0 icon

Od včera, 8. decembra, môžu ľudia sledovať očakávaný dokument Harry a Meghan. Z troch epizód vyplynulo, že kráľovská rodina bude pravdepodobne s ich obsahom relatívne spokojná. „Nemyslím si, že by tam bolo veľa nového, čo by ich príliš znepokojovalo. Bolo to opakovanie tých istých starých reptaní, opakovanie tých istých vecí (ktoré predtým…

Urobte si rýchly test a zistite, či máte vážny problém s alkoholom

0 icon

Hovorí sa, že alkohol je metlou ľudstva. Na Slovensku platí vysoká spoločenská miera akceptácie konzumácie alkoholu. Mnohí ľudia majú problém s alkoholom a ani si to neuvedomujú. Alkohol poškodzuje nielen fyzické zdravie, ale aj to psychické. Závislosť, ktorá sa postupne vkradne do života človeka, ovláda jeho celodenné fungovanie. Všetko sa následne prispôsobuje…

Fenomenálne sochy Bruna Catalanoa. Prečo im chýba časť tela?

0 icon

Bruno Catalano je úžasný umelec, ktorý vytvára sochy v životnej veľkosti. Nie sú to však klasické sochy. Sú to surrealistické sochy ľudí, ktorým chýbajú značné časti tiel. V človeku tiež vyvolávajú pocit, že popierajú zákony gravitácie. Catalano sa narodil v roku 1960 v sicílskej rodine žijúcej v Maroku. Vyrastal však vo Francúzsku. Keď mal Bruno…

Najčastejšie chyby pri líčení. Ako nevyzerať staršie či dokonca ako klaun?

0 icon

Každá žena chce byť krásna. Vaše krásne črty tváre si môžete dokonale zvýrazniť vhodne zvoleným líčením. Samotné líčenie je však ako umenie. Niektoré jeho techniky totiž môžu spôsobiť, že budete vyzerať oveľa staršie ako v skutočnosti ste. Akým chybám by ste sa mali vyhnúť? Líčenie a očné tiene

Bývala manželka Ondreja Brzobohatého prezradila, ako si udržiava svoje skvelé miery. Odhalila aj drsnú minulosť

0 icon

Taťána Kuchařová, bývalá manželka hudobníka Ondreja Brzobohatého, odhalila, ako si udržiava svoje skvelé mieri. Prezradila tiež, prečo navštevuje terapeuta. A dôvodom nie je rozvod s Ondrejom. Známa česká modelka a Miss World 2006 sa nedávno vrátila z ciest po Ázii. Má však plné ruky práce. Na jedno zo svojich fotení pozvala aj portál Super,

Armádny Magazín

Použité na Ukrajinu - nové na Taiwan. Americký Kongres schválil rekordný rozpočet na obranu

0 icon

USA, 9. december 2022 (AM) – Americká armáda aktívne implementuje program rozvoja a zlepšovania komunikačných kanálov pomocou pokročilých technológií, vrátane zvýšenia nákupu služieb od komerčných spoločností. Jednou z priorít je podľa Pentagonu rozšírenie využívania satelitného internetu na takú úroveň, aby ozbrojen

MARS s MSHORAD u slovenských protilietadlovcov

0 icon

Přelouč, 9. decembra 2022 (AM) - Spoločnosti SAAB a SVOS predstavili systém MSHORAD inštalovaný na bojovom vozidle MARS slovenským protilietadlovcom z 11. brigády vzdušných síl v Nitre a ďalším príslušníkom Ozbrojených síl SR.  

V Rusku sa 9. december oslavuje ako Deň hrdinov vlasti

0 icon

Rusko, 9.december 2022 (AM) – Pamätný dátum bol zriadený v roku 2007 po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin 24. decembra 2007 zaradil zmeny do federálneho zákona „O dňoch vojenskej slávy a pamätných dátach Ruska". Až do roku 1917 sa 9. decembra (26. novembra, podľa starého kalendára) v Rusku slá

Rekordný triumf zbraní Českej zbrojovky a CZ Shooting Teamu na majstrovstvách sveta

0 icon

Česko, 9.december 2022 (AM) – Už devätnáste majstrovstvá sveta v športovej streľbe podľa pravidiel IPSC prebehli od 16. novembra do 3. decembra 2022 v thajskej Pattayi. Hlavným sponzorom napínavého preteku 1600 najlepších strelcov z 50 krajín celého sveta bola Česká zbrojovka as, ktorej medzinárodné družstvo tu zaznamenalo najväčší úspech vo svojej doterajšej

Generálny štáb USA očakáva zimné prerušenie bojov na Ukrajine. Slovensko dodá Ukrajine muníciu pre stíhačky. Prehľad bojovej situácie

0 icon

USA, 9. december 2022 (AM) – Slovensko dodá Ukrajine muníciu pre stíhacie lietadlá , ako aj ďalšie vybavenie, ktoré bude súčasťou nového balíka vojenskej pomoci. Uviedol to minister zahraničných vecí republiky Rastislav Káče

TopDesať

Svet bez ľudí, ktorý pohltila matka príroda: Fotografie plné prázdnoty a zelene

0 icon

Francúzsky fotograf sa rozhodol na internete uverejniť svoju zbierku fotografií, na ktorých zachytil nádherné miesta, ktoré si späť vzala príroda. Fotografie z Černobyľu sme už všetci videli mnohokrát. Svojim spôsobom sú fascinujúce, pretože na miestach kde pred pár desaťročiami žili ľudia, momentálne vládne iba príroda. Francúzsky fotografi Romain Veillon pre…

Tvoje sporenie bude vďaka týmto 10 tipom oveľa efektívnejšie

0 icon

V živote existujú mnohé skratky, vďaka ktorým si dokážeme náš život uľahčiť. Neplatí to však pre všetky činnosti. Dobrou správou je, že aj sporenie sa dá trocha uľahčiť. Pokiaľ ťa zaujíma sporenie a úspora, existuje niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu zvládnuť koniec mesiaca a ako bonus ti ostanú peniaze aj…

Slovensko: Zaujímavé fakty o našej krajine. Toto si o Slovensku nevedel

0 icon

Slovensko je jednou z najkrajších a najzaujímavejších krajín sveta. My, Slováci, si to veľmi dobre uvedomujeme. Avšak ani my nevieme o našej krajine všetko. V tomto zozname nájdeš zaujímavé fakty o Slovensku, o ktorých si možno do teraz vôbec nevedel a budeš milo prekvapený.  7. Ako iste vieš, naše hlavné…

Internet: Aká je jeho uhlíková stopa a je možné ho vypnúť?

0 icon

V týchto zložitých dňoch, kedy je veľká časť zemskej populácie doma, je tlak na internet od poskytovateľov omnoho vyšší ako počas bežného dňa. Netflix napríklad zníži kvalitu videí, aby tieto čísla aspoň trochou ovplyvnil. Rozvoj za posledných 36 rokov priniesol nové technológie, ktoré umožňujú navzájom prepájať heterogénne počítačové siete a…

Historické fotografie ti odhalia, aký bol život v 19. a 20. storočí

0 icon

Keď premýšľaš o minulosti, máš pocit, že je to neskutočná realita, ktorú si niekedy môžeme predstaviť ťažšie ako budúcnosť. Vidieť však historické fotografie z 19. a 20. storočia je ešte divnejšie. A prečo je to divnejšie? Pretože tieto historické fotografie sú skutočným dôkazom, že sa tieto udalosti naozaj udiali. Životy…

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali