vojna na ukrajine

NAŽIVO

V Kremli sa začal ceremoniál odovzdávania poverovacích listín 34 novým zahraničným veľvyslancom vrátane 10 veľvyslancov z európskych krajín.

Medzi nimi je aj Peter Priputen, veľvyslanec Slovenska a Daniel Koštoval z Českej republiky.

Včera 18:11

Dve hlavné japonské opozičné strany sa vo štvrtok dohodli na volebnej aliancii v snahe prilákať nerozhodných voličov v očakávaných predčasných voľbách. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Včera 17:21

Európska komisia (EK) vyplatila Egyptu jednu miliardu eur v rámci partnerskej dohody podpísanej v marci 2024. Ide o druhú tranžu z balíka podpory päť miliárd eur, ktorá bola podmienená splnením viacerých kritérií.

Včera 17:00

Island je znepokojený rastúcimi územnými ambíciami Spojených štátov a zároveň sa čoraz viac približuje k obnoveniu rokovaní o možnom členstve v Európskej únii. Obavy zosilnela správa portálu Politico o výrokoch nominanta na post amerického veľvyslanca v Reykjavíku Billyho Longa, ktorý údajne žartoval, že Island sa stane 52. štátom USA a on bude jeho guvernérom.

Včera 16:50

V roku 2025 zomrelo na cestách na Slovensku 227 ľudí. Ide o najnižší počet od roku 1966, teda od začiatku vedenia tejto štatistiky.

Včera 16:22

Dohoda o kúpe ruského podielu v srbskej ropnej spoločnosti NIS medzi spoločnosťou MOL, Gazpromneft a srbským vedením je blízko. Oznámil to vo štvrtok v Belehrade minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó po rokovaní s ministerkou energetiky Srbska Dubravkou Dedovićovou Handanovičovou.

Včera 15:24

Hasiči z Rajca a Žiliny zasahujú vo štvrtok popoludní pri úniku hydroxidu sodného v Rajeckej Lesnej (okres Žilina). Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.
Doplnilo, že na zásah bolo vyslaných 10 príslušníkov HaZZ z hasičských staníc v Rajci a Žiline so štyrmi kusmi techniky.

Včera 13:26

V roku 2025 zaznamenali hasiči v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) celkovo 3947 výjazdov k rôznym udalostiam. Išlo najmä o požiare, dopravné nehody, technické zásahy a zásahy pri úniku nebezpečných látok. Hasičský a záchranný zbor o tom informoval na sociálnej sieti.
Najviac bolo dopravných nehôd – 1252. Nasledovali technické zásahy v počte 1234 a 1197 požiarov. Pri úniku nebezpečných látok zasahovali v 65 prípadoch. Súčasťou činnosti hasičov bolo aj 199 cvičení s cieľom udržiavať vysokú úroveň pripravenosti.
Z pohľadu jednotlivých mesiacov bol najvyťaženejší júl, keď hasiči vyrazili k zásahom 404-krát. Najpokojnejším mesiacom bol január s 228 výjazdmi. Zásahy sa najčastejšie sústreďovali do popoludňajších hodín medzi 15.00 a 19.00 h. Najmenej výjazdov zaznamenali v noci medzi 1.00 a 4.00 h. Z hľadiska dní v týždni bol najrušnejším piatok, najmenej výjazdov pripadlo na nedeľu.

Včera 13:07

Európska únia znížila maximálnu povolenú cenu ruskej ropy na 44,1 dolára za barel, uvádza sa v dokumente schválenom Európskou komisiou.

Nový „cenový strop“ nadobúda účinnosť 1. februára. Prechodné obdobie pre zmluvy uzavreté pred týmto dátumom potrvá do 16. apríla.

Európska únia 3. septembra minulého roka znížila cenový strop pre ruskú ropu zo 60 dolárov na 47,6 dolára za barel, čo bude platiť do 31. januára. K obmedzeniam sa pridali Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, Kanada, Japonsko, Nový Zéland a Austrália.

V rámci 18. balíka sankcií Európska únia rozhodla, že „strop“ ceny ruskej ropy bude „pohyblivý“ – stanovený o 15 % nižšie ako trhová cena za ostatných 10 týždňov.

Rusko už cenový strop pociťuje. Koncom decembra Moskva oznámila stratu „biliónov dolárov“ v dôsledku nízkych cien ropy.

Včera 12:57

K policajnému zásahu, keď miestny muž ohrozoval svoj život nožom, došlo vo štvrtok ráno v obci Jasov v okrese Košice – okolie. Informovala o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.
Policajnú hliadku vyslali v skorých ranných hodinách do Jasova na Medzevskú ulicu na preverenie oznámenia. Po príchode na miesto sa k hliadke nikto neprihlásil, preto bol prostredníctvom operačného strediska kontaktovaný oznamovateľ. „Následne z dvora rodinného domu vyšiel muž, ktorý ohrozoval svoj život nožom. Policajti okamžite zakročili, nebezpečný predmet mu odobrali a zabránili sebapoškodeniu,“ uviedla polícia.
Vzhľadom na mužove vyjadrenia o osobných a rodinných problémoch na miesto privolali rýchlu zdravotnú pomoc. Následne ho previezli na psychiatrické oddelenie v Košiciach.
„Oznámenie bolo preverované, pričom na mieste bolo zistené bezprostredné ohrozenie života, ktorému policajti zabránili včasným zásahom,“ skonštatovala polícia.

Včera 12:36

Cudzinecká polícia, oddelenia dokladov aj dopravné inšpektoráty zostanú v pondelok (19. 1.) na celom Slovensku zatvorené. Dôvodom je odstávka systémov. TASR o tom vo štvrtok informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.
„Dôvodom je naplánovaný technický zásah v komunikačnej infraštruktúre, ktorý nie je možné vykonať bez odstávky. Za prípadné spôsobené nepríjemnosti sa ministerstvo vnútra ospravedlňuje,“ dodal Neumann.

Včera 12:28

K dopravnej nehode sanitného vozidla došlo vo štvrtok (15. 1.) nadránom v obci Cejkov v okrese Trebišov. Vozidlo následne zostalo prevrátené na boku. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach na sociálnej sieti.
Trebišovskí hasiči boli k dopravnej nehode vyslaní krátko pred 4.30 h. „Po príchode na miesto hasiči zistili, že účastníkmi nehody boli dve osoby, ktoré sa pri nehode nezranili,“ uviedol HaZZ.
Sanitné vozidlo následne postavili späť na kolesá za pomoci vozidla s hydraulickou rukou hasičov z Košíc.

Včera 12:14

Policajti zaznamenali počas minulého týždňa na cestách v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) celkovo 68 škodových udalostí a 16 dopravných nehôd. Ani pri jednej nehode neasistoval alkohol. Trnavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
„Za minulý týždeň bola pri dopravnej nehode na cestách Trnavského kraja usmrtená jedna osoba. Jedna osoba sa pri dopravnej nehode zranila ťažko a deväť osôb utrpelo na cestách ľahké zranenia,“ priblížili policajti.
Polícia vykonala počas 2. kalendárneho týždňa v Trnavskom kraji 3084 dychových skúšok, z toho 27 bolo s pozitívnym výsledkom – 13 u vodičov a 14 u cyklistov. Osem vodičov sa dopustilo prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Včera 11:45

V obci Liptovská Štiavnica v okrese Ružomberok došlo vo štvrtok doobeda k dopravnej nehode dodávky s traktorom, ktorá si vyžiadala zranenie. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.
Na mieste zasahujú štyria príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Ružomberku s jedným kusom techniky.

Včera 11:40

Vo štvrtok ráno zostalo bez elektriny pre poškodenie vodiča na vzdušnom vedení vysokého napätia približne 2000 odberných miest v niektorých častiach Dolného Kubína, konkrétne v Malom Bysterci, Záskalí, Beňovej Lehote, ale aj v obciach Veličná, Istebné a Párnica. TASR o tom informoval špecialista externej komunikácie spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš.
„Pracovníci SSD intenzívne pracujú na oprave poruchy a obnove dodávky elektriny. Ak sa nič neskomplikuje, malo by sa im to podariť v priebehu najbližších dvoch až troch hodín,“ uviedol Gejdoš.
Pre výpadok elektriny je dočasne mimo prevádzky aj lyžiarske stredisko na Kubínskej holi. „Ide o situáciu na strane distribútora, ktorú nie je možné z našej strany ovplyvniť. Podľa aktuálnych informácií je predpoklad obnovenia prevádzky od 12.30 h. Robíme maximum pre to, aby sme Kubínsku otvorili hneď, ako to technické podmienky dovolia,“ informovali z lyžiarskeho strediska Kubínska.

Včera 11:20

V meste Topoľčany sa v minulom roku narodilo 110 detí, z toho 58 dievčat a 52 chlapcov. V závere roka žilo v meste 23.627 obyvateľov. Približne 27 percent z nich bolo mužov v produktívnom veku, necelú štvrtinu tvorili ženy vo veku do 55 rokov, informovala radnica.
V minulom roku sa do Topoľčian prisťahovalo 325 ľudí, odsťahovalo sa 534 ľudí. Celkový počet obyvateľov mesta oproti minulému roku mierne poklesol o 1,1 percenta. V rovnakej miere klesol počet mužov a žien v produktívnom veku, ako aj detí do 18 rokov. Naopak, počet ľudí v seniorskom veku mierne vzrástol.
Najväčšou skupinou obyvateľstva v Topoľčanoch sú ľudia nad 60 rokov, ktorí aktuálne predstavujú viac ako tretinu obyvateľstva. Najmenšiu časť tvoria deti a mládež do 18 rokov, je ich približne 14 percent.

Včera 11:05

Rusko vo štvrtok oznámilo, že vyhosťuje diplomata pôsobiaceho na ekonomickom oddelení britského veľvyslanectva v Moskve.

Včera 10:54

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR navrhuje zmeniť metodiku vyhodnocovania verejnej optimálnej siete ambulancií. Zaviesť chce taktiež minimálny počet ambulancií pri vybraných pediatrických špecializáciách aj geriatrii.

Včera 10:53

Trnavskí krajskí cestári boli počas noci zo stredy (14. 1.) na štvrtok v nepretržitom nasadení najmä na juhu kraja. Dôvodom boli nízke teploty spojené s mrholením a hustou hmlou. Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
Po 3.00 h vyrazili na preventívny posyp aj posádky zo stredísk Správy a údržby ciest TTSK v Galante a Seredi. „Podľa predpovedí by nepriaznivé poveternostné podmienky mali pretrvať až do soboty. Vodičov preto žiadame o zvýšenú opatrnosť,“ upozornila krajská samospráva.

Včera 09:55

Európska únia od 1. februára znižuje strop ceny ruskej ropy zo 47,6 USD na 44,1 USD za barel, uvádza sa v rozhodnutí Rady EÚ.

Včera 09:51

Irán už otvoril svoje vzdušné priestory, ktoré boli predtým uzavreté, vyplýva to z údajov portálu Flightradar24.

Včera 09:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruskej armáde sa podarilo postúpiť v Torecku

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

HS
vojna na ukrajine
Na snímke z videa zverejnenej ruským ministerstvom obrany ruská húfnica 2S5 strieľa počas útoku na ukrajinské pozície na neznámom mieste na Ukrajine 24. marca 2025 / Foto: TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP
❚❚
.

19:20 – Zelenskyj po zverejnení vyhlásenia Kremľa o výsledkoch rokovaní obvinil Rusko z manipulácie.

Pod manipuláciou rozumie najmä Ruskom pomenovanú podmienku pre začiatok prímeria na mori – zrušenie sankcií na vývoz ruských poľnohospodárskych výrobkov.

„Snažia sa prekrútiť dohody a vlastne oklamať našich sprostredkovateľov (Američanov – pozn. red.) aj celý svet. Existujú úplne jasné vyhlásenia, ktoré zverejnil Biely dom. Každý sa môže pozrieť, čo sa v nich píše. A tam je to, o čom Kremeľ opäť klame. Akoby prímeria v Čiernom mori záviselo od zrušenia sankcií, akoby dátum začiatku prímeria v oblasti energetiky bol 18. marec,” povedal Zelenskyj.

 

18:40 – Deep State skutočne potvrdil ofenzívu ukrajinských ozbrojených síl na hraniciach ruskej Belgorodskej oblasti.

.

Ukrajinský kanál zverejnil mapu so sivou oblasťou pri obci Demidovka, o ktorú sa bojuje. Boje prebiehajú aj v susednej Popovke.

„Minulý týždeň sa začali objavovať zábery porážok ukrajinských jednotiek v Demidovke a jej okolí. Nepriateľ sa snaží prelomiť hranicu v Sumskej oblasti (pri Basovke a Vladimirovke), aby vytvoril sanitárne pásmo. V súlade s tým obranné sily pôsobia symetricky, aby zabránili iniciatíve prejsť na stranu nepriateľa,“ – tak kanál vysvetľoval presun bojových akcií na územie Belgorodskej oblasti.

Ruské kanály píšu, že ukrajinské jednotky sa nachádzajú v južnej časti obce Demidovka a snažia sa preraziť ďalej. Boje pokračujú aj o obec Popovka, ktorá je prakticky zničená.

 

18:30 – Zelenskyj uviedol, že Spojené štáty rokujú s Ruskom o štatúte ukrajinských území bez účasti Kyjeva.

.

“A pre nás je najdôležitejšie, že prezident Trump má dostatok sily, nástrojov, sankcií, rôznych prostriedkov, aby ovplyvnil Rusov, Putina, aby ukončili túto vojnu. Znepokojuje nás otázka, keď o nás diskutujú bez nás. Hovoríme o tom s našimi partnermi. A vidíme, že nastoľujú otázku území. S nami neboli uzavreté žiadne dohody o územiach,“ povedal.

Predtým o tom, že na rokovaniach v Saudskej Arábii sa diskutuje o územnej otázke, hovoril Trump.

 

18:10 – Jedným z dôležitých bodov vyhlásení USA, Ukrajiny a Ruska je, že moratórium na útoky sa bude vzťahovať len na energetické zariadenia. Predtým by sme chceli pripomenúť, že Kyjev uviedol, že sa bude vzťahovať na celú infraštruktúru.

Ale vyhlásenia Washingtonu aj Moskvy, a dokonca aj Umerova, hovoria len o energetike.

.

V skutočnosti to vo svojom komentári potvrdil aj samotný Zelenskyj.

Povedal, že Kyjev by chcel rozšíriť moratórium na celú infraštruktúru, ale uviedol, že vyhlásenie Bieleho domu hovorí len o energetike, ale „ani to nie je zlé“. Povedal tiež, že Kyjev ešte odovzdá USA zoznam infraštruktúrnych objektov, ktoré by Rusko nemalo zasiahnuť, ale nespresnil, či ho Američania schvália a odsúhlasia.

 

17:25 – Monitorovanie opatrení prijatých v Saudskej Arábii bude vykonávať americká strana, zapojiť sa môžu aj tretie krajiny, uviedol Zelensky.

„Chápeme, že de facto máme dohody s USA – pre nás sú oni tí hlavní, ktorí sú zodpovední za monitorovanie. A ktoré tretie krajiny to sú – americká strana kladie otázku, či všetky tretie krajiny nie sú proti… Mohlo by to byť Turecko, ak hovoríme o mori. Ak ide o energetiku, mohla by to byť Saudská Arábia. Zatiaľ je to možno. Niekto to dnes musí monitorovať,“ vysvetlil.

 

17:20 – Dohoda o nerastných surovinách medzi USA a Ukrajinou sa netýka ukrajinských jadrových elektrární, povedal Zelenskyj.

Pripomeňme, že včera Trump povedal, že dohoda bola dohodnutá a čoskoro bude podpísaná. Zároveň dal jasne najavo, že o téme elektrární sa diskutuje samostatne.

 

17:00 – Zelenskyj potvrdil, že v Saudskej Arábii sa dohodlo prímerie v Čiernom mori a zákaz útokov v oblasti energetiky.

.

Podľa neho by moratórium na údery mohlo začať platiť okamžite po zverejnení vyhlásení Bieleho domu (ktoré už boli zverejnené).

„Minister obrany Umerov sa americkej strany opýtal, kedy by dohody mohli vstúpiť do platnosti. A verí, že hneď po tom, ako USA oficiálne vyjdú s vyhláseniami, môže dôjsť k implementácii. Áno, dôvery k Rusom tu niet. Ale my budeme konštruktívni,“ povedal Zelenskyj.

Prezident Zelenskyj uviedol, že ďalšie kolo rokovaní by sa mohlo uskutočniť v blízkej budúcnosti, nešpecifikoval však, akých otázok sa bude týkať.

Dodal, že požiada Trumpa o zbrane a sankcie proti Rusku, ak poruší prímerie.

 

.

16:55 – Ruská armáda podľa mapy Deep State vstúpila do Malých Ščerbakov smerom na Orechov.

Na nej je takmer celá obec v šedej zóne (pripomenieme, že dnes Rusko tvrdilo, že obec úplne obsadilo, čo Ukrajina nepotvrdila).

Podľa ukrajinských vojenských kanálov Ruská federácia v posledných dňoch postúpila medzi Stepovom a Malými Ščerbakmi a naďalej aktívne útočí v snahe zmocniť sa ich.

Deep State tiež píše, že spočiatku sa predpokladalo, že úspech ruskej armády bude dočasný, ale situácia sa skomplikovala najmä vzhľadom na to, že Rusi pred začiatkom aktívnych operácií v tejto oblasti sústredili pomerne veľký počet úderných posádok bezpilotných lietadiel a presunuli sily z radov leteckých útočných jednotiek.

 

.

16:05 – Washington a Rusko sa dohodli na vytvorení mechanizmu na zákaz úderov na ruské a ukrajinské zariadenia energetickej infraštruktúry, uviedol Biely dom.

 

16:02 – Biely dom uviedol, že sa s Ruskom dohodol na „zabezpečení bezpečnej plavby a vylúčení použitia sily v Čiernom mori“.

USA zároveň „pomôžu obnoviť prístup Ruska na svetový trh pre vývoz poľnohospodárskych výrobkov a hnojív“.

Pripomenieme, že v týchto dňoch USA rokovali s Ukrajinou a Ruskom o prímerí v Čiernom mori.

 

16:00 – Ukrajinský parlament po druhýkrát schválil návrh zákona č. 9549 o nútenom odňatí pôdy a nehnuteľností v Užhorodskom okrese Zakarpatskej oblasti.

.

Predtým ho prezident vetoval a poslal na prepracovanie.

Návrh zákona ustanovuje možnosť núteného vyvlastnenia pozemkov a iného nehnuteľného majetku v rámci vojnového stavu nielen na umiestnenie objektov obranno-priemyselného komplexu, ale aj na infraštruktúrne objekty.

Rozhodnutie o tom prijíma kabinet ministrov na žiadosť OVA. Potom majú obyvatelia okresu dva mesiace na to, aby OVA dobrovoľne oznámili svoj súhlas s predajom svojho majetku. Ak sa neprihlási nikto, do troch mesiacov sa začne konanie o vyvlastnení.

 

15:02 – Ruský vojak bol zajatý AFU, prebehol na Ukrajinu a začal bojovať proti Ruskej federácii. Potom bol opäť zajatý – ale už ako ruský zajatec. Teraz mu hrozí 20 rokov za vlastizradu, píše ruský telegramový kanál „Baza“.

Podľa jeho údajov 51-ročný muž, ktorý si odpykal trest vo väzení, odišiel dobrovoľne do vojny na Ukrajine, stal sa operátorom v útočnej rote. V júni 2023 sa ocitol na fronte a o niekoľko dní neskôr bol zajatý.

Tam sa rozhodol prejsť na stranu AFU a dostal sa do útočnej jednotky ukrajinskej armády. Dňa 29. júla opäť odišiel na front, ale už na strane Ukrajiny, a 9. augusta bol zranený do nohy a opäť padol do zajatia – ruského.

.

Po ošetrení bol zadržaný, teraz mu hrozí až 20 rokov väzenia za vlastizradu.

 

14:10 – Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz bude dnes rokovať o dohode o prímerí v Čiernom mori so svojím „ruským partnerom“, píše producentka Fox News Nana Sajaia.

Zrejme má na mysli Putinovho poradcu Ušakova.

Pripomeňme, že o dohode o obilí už niekoľko dní diskutujú USA, Ukrajina a Rusko na technickej úrovni v Saudskej Arábii.

O výsledku rokovaní však zatiaľ nepadli žiadne oficiálne vyhlásenia.

 

.

13:45 – Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dobylo dedinu Malyje Ščerbaki v Orechovskom smere v Záporožskej oblasti.

Hlboká štátna mapa to nepotvrdzuje. Na nej je obec z polovice pod kontrolou AFU a z polovice v šedej zóne.

V poslednom čase sa v tomto smere, ktorý je najbližšie k Záporožiu, aktivizovala Ruská federácia.

Malyje Ščerbaki
Na snímke dedina Malyje Ščerbaki / Foto: Telegram
vojna
Situácia na fronte / Foto: Telegram

13:25 – Rusko naďalej obviňuje Ukrajinu z útokov na energetické zariadenia.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že včera popoludní dron zaútočil na infraštruktúru kubánskej pobočky Rosseti v Krasnodarskom kraji, čo malo za následok odstavenie rostovskej jadrovej elektrárene – Tichoreck.

Uvádza sa tiež, že na dobytom území Luhanskej oblasti dron zaútočil na rozvodňu plynu „Svatovo“ a na Kryme – dron letel smerom k podzemnému zásobníku plynu Glebovskij.

Pripomenieme, že Ruská federácia už denne obviňuje Ukrajinu z úderov na energetické zariadenia, o moratóriu na ktoré sa rokuje prostredníctvom USA. Ruská federácia tvrdí, že už zastavila údery na ukrajinský energetický sektor.

.

 

13:00 – Ruskej armáde sa podarilo postúpiť v Torecku, uviedol veliteľ bezpilotných systémov 28. OMBr Sergej Jaryj.

„Napriek všetkým vyhláseniam nepriateľa sa mesto drží. Nepriateľ používa taktiku obchádzania veľkých miest, snaží sa ich obísť z bokov a potom prerušiť logistiku k nám. V Torecku je situácia rovnaká, nepriateľ chce mesto obísť z boku, pretože v mestských bojoch nevie mesto už dlho obsadiť. Niektoré pozície sme museli opustiť, pretože sú zničené,“ informoval Jaryj.

Podľa neho Ruská federácia presunula do Torecka zálohy z iných smerov, najmä z Kurachova. Vedie mechanizované útoky a pechotné boje, masívne začala používať optické drony.

Pripomenieme, že cez víkend vojenský pozorovateľ Mirošnikov písal o zhoršujúcej sa situácii v meste a predpovedal úplnú stratu mesta v blízkej budúcnosti.

vojna
Situácia na fronte / Foto: Telegram

12:16 – „Ruská federácia bude pri obnovení čiernomorskej iniciatívy potrebovať jasné záruky, tie môžu byť len výsledkom príkazu z Washingtonu pre Zelenského. Rusko nemôže veriť slovám Kyjeva,” povedal ruský minister zahraničných vecí.

Zároveň dodal, že Moskva je proti „nejasnostiam“ pri obnovení čiernomorských dohôd.

.

Podľa neho sa teraz o výsledkoch rokovaní informujú Putin a Trump.

Ruská bezpečnostná rada predtým uviedla, že vyhlásenie o výsledkoch týchto rozhovorov nebude zverejnené kvôli „postoju Ukrajiny“.

 

12:02 – Spoločné vyhlásenie o výsledkoch včerajších rokovaní medzi USA a Ruskou federáciou v Rijáde nebolo prijaté kvôli „postoju Ukrajiny“, uviedol podpredseda Výboru pre obranu Rady Ruskej federácie Čižov.

„Oni (ruská a americká delegácia – pozn. red.) sedeli 12 hodín a zdalo sa, že sa dohodli na spoločnom vyhlásení, ktoré však nebolo prijaté kvôli pozícii Ukrajiny, to je tiež veľmi typické a symptomatické,“ povedal Čižov.

.

Predtým americké a ruské zdroje avizovali zverejnenie spoločného vyhlásenia o výsledkoch rokovaní v blízkej budúcnosti, ale potom Peskov povedal, že obsah rozhovorov nebude zverejnený, pretože išlo o „technické konzultácie“.

 

12:00 – Viac ako polovica opýtaných Poliakov (54 %) uviedla, že sa nechce zúčastniť na vládnom programe vojenského výcviku.

Z nich 33 % s touto myšlienkou „rozhodne“ nesúhlasí, vyplýva z prieskumu, ktorý si objednala rozhlasová stanica RMF FM.

O program má však záujem 35 % respondentov, z ktorých 14 % je určite pripravených zúčastniť sa, zatiaľ čo 21 % je skôr pripravených.

Treba poznamenať, že do programu, ktorý vláda ešte len pripravuje, sa budú môcť zapojiť aj ženy.

 

11:05 – V muničnom sklade v českom meste Polička došlo k výbuchu, informoval Český rozhlas s odvolaním sa na záchranárov.

Jedna osoba bola zranená.

Továreň vyrába veľkokalibrovú muníciu, opravuje vojenskú techniku a dodáva náhradné diely.

 

10:58 – USA a Ukrajina už ukončili druhé kolo rozhovorov v Rijáde, citoval Suspilne zdroj z vyjednávacej delegácie.

Presný čas ich začiatku nebol oznámený, netrvali však dlho.

 

10:34 – Druhé kolo ukrajinsko-amerických rokovaní v Rijáde sa už začalo, uviedol ukrajinský zdroj pre agentúru AFP.

.

„Stále pracujeme s Američanmi,“ povedal člen ukrajinskej delegácie.

Podľa agentúry Bloomberg strany rokujú o prímerí v Čiernom mori a o úderoch na energetickú infraštruktúru na jeden mesiac.

Pripomeňme, že prvé kolo bolo v nedeľu a včera USA komunikovali s Ruskou federáciou.

 

10:32 – Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko spochybnil poverovacie listiny ukrajinskej delegácie, ktorá rokovala s USA v Saudskej Arábii.

Uviedol, že dekrét prezidenta Juščenka, ktorý vyžaduje schválenie smerníc pred takýmito rozhovormi, je stále v platnosti.

„V dekréte sa uvádza, že v mene Ukrajiny môžu hovoriť, robiť vyhlásenia a rokovať bez smerníc a pokynov len traja ľudia v štáte: prezident, premiér v rámci svojich kompetencií a minister zahraničných vecí. Všetci ostatní potrebujú smernice, ale nepočuli sme nič o tom, že by schválenie takýchto smerníc bolo oficiálnym dokumentom, aj keď môžu byť tajné. Tento dekrét je platný aj v súčasnosti. Znamená to, že delegácia, ktorá išla na jednania, nemá premiéra, nemá ministra zahraničných vecí a nemá Zelenského. Musí mať smernice a my verejne musíme poznať hranice týchto obmedzení,“ povedal Porošenko.

Pripomeňme, že súčasťou ukrajinskej delegácie je minister obrany Umerov a zástupca vedúceho OP Palisa. Predtým s Američanmi rokovali aj vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak a minister zahraničných vecí Sibiga.

 

09:24 – Medzinárodné spoločenstvo vrátane OSN a jednotlivé krajiny sa zapoja do rozhovorov o Ukrajine za sprostredkovania USA, uviedol ruský vyjednávač, senátor Grigorij Karasin.

Podľa jeho slov sa na včerajších konzultáciách medzi USA a Ruskou federáciou v Rijáde „podarilo prediskutovať mnohé problémy, prebehol náročný, ale užitočný dialóg“.

Pre fungovanie obilného koridoru, o ktorom sa v týchto dňoch rokovalo v Saudskej Arábii, je zrejme potrebná účasť OSN a jednotlivých krajín (pravdepodobne Turecka).

Treba pripomenúť, že vyhlásenie o výsledkoch rokovaní by malo byť zverejnené čoskoro.

 

07:20 – Rozhovory v Rijáde „napredujú“ a v záverečnom vyhlásení sa dnes ráno očakáva „pozitívne oznámenie“.

.

Zdroj z Bieleho domu povedal agentúre Reuters.

Ruský zdroj potvrdil, že návrh spoločného vyhlásenia bol zaslaný do Moskvy a Washingtonu na schválenie už včera večer.

 

07:16 – USA a Rusko vydajú spoločné vyhlásenie po rokovaniach, ktoré sa uskutočnia dnes ráno v Saudskej Arábii.

Podľa televíznej stanice CBS, ktorá sa odvoláva na zdroje, sa tak stane o 10. hodine kyjevského času.

Vyhlásenie sa bude týkať prímeria v Čiernom mori. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, ale „správy, ktoré Trumpovej administratíve poskytol americký technický tím v Rijáde, sa zdajú byť optimistické“.

Podľa jedného zo zdrojov boli o výsledkoch americko-ruských rokovaní informované aj ukrajinské orgány.

 

07:15 – Ukrajinská delegácia zostáva v Rijáde ešte jeden deň, aby sa stretla so zástupcami USA, cituje Suspilnoje zdroj z delegácie.

 

07:12 – Ukrajina a Rusko sú bližšie k úplnému prímeriu ako kedykoľvek predtým, uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová na brífingu.

„Pracujeme na jedinej veci – na prímerí. Nemám čo povedať o tom, čo príde po prímerí, ktoré sa má naplno prejaviť. A k tomu sme už blízko. Tu je zaujímavá vec. Ešte nikdy sme neboli tak blízko k úplnému prímeriu,“ povedal Bruce.

Vyjadrila sa aj k otázke nedôvery Ukrajiny voči sľubom Ruska.

„Nie je to otázka dôvery alebo toho, s kým jednáte, či sa vám páči alebo nie. Je to otázka toho, kde skončíte? Je to niečo, na čom sa všetci zhodneme a čo nás dovedie k ukončeniu krviprelievania? Ľudia, ktorí žili včera, sú dnes mŕtvi. Ľudia, ktorí žijú dnes, nebudú žiť zajtra, a pozornosť musí zostať v tomto rámci. Rozhovory, ktoré práve prebiehajú v Saudskej Arábii, rozhovory medzi prezidentmi a diplomatické rozhovory nás vedú k mieru. To je jediná vec, na ktorej záleží, keď myslíme na ďalší deň,“ uviedla.

 

.

07:03 – Až po úplnom zastavení paľby medzi Ruskom a Ukrajinou bude možné diskutovať o rozporoch medzi stranami a o tom, „čo bude nasledovať, keď príde k trvalému mieru“.

Povedala to hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová.

„A jediná vec, ktorá nás k tomu dovedie, sú rozhovory, ktoré prebiehajú, technické diskusie, ktoré práve prebiehajú v Saudskej Arábii, rozhovory medzi prezidentmi, manévre, rokovania a diplomatické rozhovory. To je jediná vec, na ktorú myslíme, keď hovoríme o ďalšom dni,“ vysvetľuje Bruceová.

Podľa jej slov Rijád diskutuje o moratóriu na údery v Čiernom mori.

„Cieľom je plne obnoviť mierové obchodné aktivity v Čiernom mori,“ povedala Bruceová.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Anton Čapkovič

Marek Horňanský psychológ

Gustáv Murín

.
.
.

Trump opäť obviňuje Zelenského. Prečo a čo to znamená?

Dnes Trump po pomerne dlhej prestávke opäť obvinil Zelenského, že práve on, a nie Putin, je hlavnou prekážkou mierovej dohody

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Mikulca na vlastnej tlačovke rozbil šéf hasičov

Matovičov poslanec Roman Mikulec chcel dnes verejne znemožniť Ministerstvo vnútra prostredníctvom nákupov hasičského zboru. Stalo sa však niečo nečakané

15. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Grónska ministerka zahraničných vecí sa po stretnutí s Rubiom rozplakala

Spojené štáty odmietli vyhovieť Grónsku a Dánsku v otázke zachovania statusu quo na ostrove. Grónsku ministerku to dohnalo k slzám 

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin vystupuje s vyhláseniami o medzinárodnej politike a vojne na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil s vyhláseniami o medzinárodnej politike a vojne na Ukrajine.Poznamenajme, že ide o prvé vyhlásenia prezidenta…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko podpíše s USA dohodu o spolupráci

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Slovenskej republiky Denisa Saková vo štvrtok spolu s predsedom vlády SR Robertom Ficom odcestuje do…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Tak ešte raz… Hrnko vyškolil Tarabu

Anton Hrnko vo svojom najnovšom príspevku upozorňuje, že minister Taraba síce rád odkazuje na Štúra, no pritom prehliada historické fakty…

15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Merz tvrdí, že v Nemecku sú vysoké platy a plánuje zasiahnuť

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že v Nemecku sú príliš vysoké platy, a vyzval Nemcov, aby viac pracovali

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo chce Putin dosiahnuť ostreľovaním ukrajinských energetických zariadení?

Najčastejšia odpoveď na túto otázku, ktorú často uvádzajú aj predstavitelia ukrajinskej vlády, je, že Kremeľ sa týmto spôsobom snaží prinútiť…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Máčovský pre HS: Veterné elektrárne krachujú po celom svete. Na Slovensku ich chcú stavať stovky. Sú za tým obrovské peniaze

Daniel Máčovský je asi najhlasnejším kritikom veterných elektrární na Slovensku. Spolu s tímom dobrovoľníkov zozbieral stovky vedeckých štúdií z celého…

15. 01. 2026 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov
.

V konflikte medzi Iránom a Izraelom vystupuje Rusko ako mediátor

Izrael a Irán vedú prostredníctvom Ruska rokovania o neútočení, informuje The Washington Post s odvolaním sa na zdroje

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda dobila Guľajpole

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 01. 2026 | Aktualizované 15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Aktualizované 15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov

Skladačka, ktorú začal spájať Šimečka a spol. začína do seba nádherne zapadať

Všetko do seba zapadá, všetko sedí a ide podľa progresívneho zámeru a plánu. Skladačka, ktorú začal spájať Šimečka a spol.…

15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Macron zvolal mimoriadne zasadnutie vojenského kabinetu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal na dnes mimoriadne zasadnutie vojenského kabinetu, aby diskutoval o Trumpových nárokoch na Grónsko a o situácii…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Olympijské kontroverzie: Hráči z KHL nech vraj „zhoria v Pekle”

Šport by mal spájať všetkých – súhlas? Na Slovensku sa však vieme „posekať” aj kvôli národnému hokejovému tímu. Do extrémov

15. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Povinné zmluvné poistenie zdražuje rekordným tempom

Cena povinného zmluvného poistenia na Slovensku pokračovala v roku 2025 vo výraznom raste a tempo zdražovania patrí k najrýchlejším v…

15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Verejný ochranca práv: V prípade Lučanský proti Slovenskej republike poukazujem na systémové nedostatky podmienok kolúznej väzby

Európsky súd pre ľudské práva povolil verejnému ochrancovi práv Róbertovi Dobrovodskému, ako tretej strane, vstup do konania v prípade Lučanský…

15. 01. 2026 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov

„Dobrý čas na to, aby sme začali piť.“ Takto zhodnotila situáciu vo svete šéfka diplomacie EÚ Kaya Kallasová

Informovali o tom Politico dvaja ľudia, ktorí sa zúčastnili na súkromnom rozhovore s Kallasovou v priestoroch Európskeho parlamentu

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Šialenstvo v Rabate! Maroko po dráme na jedenástky vyradilo Nigériu a po 50 rokoch chce titul

Štadión v Rabate v stredu večer doslova explodoval radosťou. Maroko po bezgólovej bitke a nekonečných 120 minútach napokon zlomilo Nigériu…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Ukrajinská tajná služba by zasahovala do maďarských volieb

Srbská stránka s názvom Vaseljenska zverejnila dva dokumenty pochádzajúce od Bezpečnostnej služby Ukrajiny, podľa ktorých vláda Volodymyra Zelenského už v…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Žilinka: Prokurátor začal pre kúpu outletu Voderady trestné stíhanie

Prokurátor odboru závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR začal trestné stíhanie pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v prípade…

15. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čo hľadal britský minister obrany v Kyjeve?

Ukrajina, 15. januára 2026 - Ako Ukrajina pripravuje svoj „súmrak“.   Pred pár dňami navštívil Kyjev britský minister obrany John…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Policajti im mali dať facky. Konanie policajtov v škole v Stráňach pod Tatrami nie je trestným činom, rozhodlo ÚIS

Minuloročné konanie policajtov v Základnej škole v Stráňach pod Tatrami nie je trestným činom. Vec bola odstúpená nadriadenému na disciplinárne…

15. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tvar prstov prezrádza vašu osobnosť: Ste praktik alebo snílek?

Tvar prstov môže podľa viacerých psychologických a behaviorálnych pozorovaní naznačovať, aký typ osobnosti ste. Rovnako ako spôsob, akým stojíte, sedíte,…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Aktivisti našli známky pracovného vykorisťovania na bábiky Labubu

Americká ľudskoprávna organizácia China Labor Watch uviedla, že v čínskej továrni, ktorá vyrába obľúbené bábiky Labubu pre Pop Mart, našla…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko posiela prvých vojakov do Grónska na ochranu pred Trumpom. Táto vojenská hystéria zničí NATO

Grónsko, 14. januára 2026 - Dánsko posiela do Grónska vojenskú techniku a vojenské jednotky, informuje DR. Pôvodne bol do Grónska…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Keď sa sankcie otočia: USA zasiahli voči agentom globálneho cenzúrno-priemyselného komplexu

USA zakázali vstup do krajiny piatim európskym aktérom spojeným s tlakom na platformy. Brusel kričí o zásahu do suverenity, no…

15. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Vémola by mohol byť prepustený na kauciu. Orgány už riešia aj jeho exotické zvieratá

Český MMA zápasník Karlos Vémola obvinený z účasti na drogovom biznise je stále vo vyšetrovacej väzbe - momentálne vo väzenskej…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

Zákaz sociálnych sietí pre deti sám o sebe nestačí, treba im ponúknuť alternatívu

Zákaz sociálnych sietí pre deti sám o sebe nestačí. Tvrdí to riaditeľ občianskeho združenia IPčko a psychológ Marek Madro. Myslí…

15. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto stojí za škandálom okolo čínskeho veľvyslanectva v Londýne?

Veľká Británia, 15. januára 2026 - Britské médiá tvrdia, že pod novým čínskym veľvyslanectvom v Londýne sa plánuje výstavba skrytého…

15. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V Kremli sa začal ceremoniál odovzdávania poverovacích listín 34 novým zahraničným veľvyslancom vrátane 10 veľvyslancov z európskych krajín.

Medzi nimi je aj Peter Priputen, veľvyslanec Slovenska a Daniel Koštoval z Českej republiky.

Včera 18:11

Dve hlavné japonské opozičné strany sa vo štvrtok dohodli na volebnej aliancii v snahe prilákať nerozhodných voličov v očakávaných predčasných voľbách. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Včera 17:21

.

Trump vyhlásil, že Ukrajina, a nie Rusko, bráni uzavretiu mierovej dohody

„Myslím si, že on je pripravený uzavrieť dohodu. Myslím si, že Ukrajina je menej pripravená na dohodu,“ povedal Trump agentúre…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Situácia sa vyostruje. Európske krajiny vyslali do Grónska vojenský personál

Európske vojenské jednotky majú vo štvrtok začať prichádzať do Grónska. Francúzsko, Švédsko, Nemecko a Nórsko v stredu oznámili, že vyšlú…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa rúca propaganda

Roky nám súčasná slovenská opozícia a jej spriaznené médiá vtĺkali do hláv jednu mantru: NATO je naša záruka bezpečnosti, ochranný…

15. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: „Ďalšia rana pre ľudí, toto je zrada našich farmárov“

Europoslanec Milan Uhrík a Miroslav Suja (hnutie Republika) spoločne informujú o tom, že slovenská vláda zradila slovenských poľnohospodárov, keď hlasovala…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










„Neustály hejt“. Medzi Zelenským a Kličkom došlo k hádke

Zelenskyj vo svojom večernom prejave vyhlásil, že Kyjev podľa jeho odhadov urobil „značne menej“ ako ostatné regióny a v posledných…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Anton Čapkovič

Marek Horňanský psychológ

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov