Vojna na Ukrajine

NAŽIVO

Priemerná mzda v Česku v 1. štvrťroku stúpla medziročne o viac než 8 % na vyše 50.280 Kč, reálne vzrástla o viac než 6 %. Údaje zverejnil Český štatistický úrad, uviedol server iDNES.cz.

Včera 20:28

Prepad akcií čipových firiem vymazal z ich trhovej hodnoty viac než bilión dolárov, uviedla agentúra Reuters.

Včera 20:27

Elon Musk sa môže stať prvým človekom na svete s majetkom presahujúcim bilión dolárov. Už teraz vlastní akcie Tesly za 273 miliárd USD a ak plánované IPO SpaceX prebehne podľa očakávaní, jeho majetok by sa mohol zvýšiť o ďalších 841 miliárd USD. Celkovo by tak kontroloval akcie v hodnote približne 1,1 bilióna USD, uviedla CNN.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk / Foto: SITA/AP-Evan Vucci

 

Včera 20:25

Príprava obnovy portálu Slovensko.sk sa dočasne prerušuje. Minister Samuel Migaľ požiadal dozornú radu NASES, aby zatiaľ neschválila podpis zmlúv, a generálnu riaditeľku Janu Molnárovú, aby neurobila ďalšie kroky. Najskôr chce o projekte rokovať s premiérom Robertom Ficom, uviedlo MIRRI.

Migaľ
Na snímke minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Samuel Migaľ / Foto: TASR-Pavel Neubauer
Včera 20:24

Poľsko odmieta plne zaviesť migračný pakt EÚ, ktorý začne platiť 12. júna, pretože by podľa vlády ohrozil národnú bezpečnosť. V Luxemburgu to pre agentúru PAP a poľský rozhlas uviedol námestník ministra vnútra Maciej Duszczyk.

Včera 20:21

V Mozambiku zavraždili katolíckeho biskupa Osoria Citora Afonsa, ktorého pápež Lev XIV. nedávno vymenoval za správcu diecézy v centrálnej časti krajiny. Podľa tamojšej biskupskej konferencie a polície bol nájdený mŕtvy vo svojej rezidencii za nejasných okolností, informovala AFP.

Včera 20:07

Českí kňazi Ján Bula a Václav Drbola, popravení začiatkom 50. rokov v vykonštruovanom komunistickom procese, boli v sobotu v Brne vyhlásení za blahoslavených. Ide o prvé blahorečené obete totalitných režimov v Česku, uviedol portál Novinky.cz.

Včera 19:47

V chránenej rezervácii na albánskom pobreží protestovali stovky ľudí proti plánom na výstavbu luxusného rezortu, ktorý má byť spojený so spoločnosťou blízkou rodine amerického prezidenta Donalda Trumpa, uviedla AFP.

Včera 18:29

Berlínska nemocnica Charité prepustila Američana, ktorý sa v Konžskej demokratickej republike nakazil ebolou. Po 17 dňoch antivírusovej liečby sa úplne zotavil z tejto často smrteľnej infekcie, uviedla AFP.

Včera 18:28

Pápež Lev XIV. počas štátnej návštevy ocenil Španielsko za jeho odhodlanie k mieru a solidarite medzi národmi. Vyzdvihol postoj vlády, ktorá sa postavila proti vojnám v Pásme Gazy, Iráne a na Ukrajine, a poďakoval za dodržiavanie medzinárodného práva. V Madride ho prijal kráľ Filip VI. s kráľovnou Letiziou, informovala agentúra AFP.

pápež Lev XIV
Na snímke pápež Lev XIV. / Foto: SITA/AP-Andrew Medichini
Včera 18:25

Vo veku 93 rokov zomrela Bernadette Chiracová, vdova po bývalom francúzskom prezidentovi Jacquesovi Chiracovi. Podľa dcéry Claude odišla pokojne, obklopená rodinou. Chiracová bola dlhé roky v tieni svojho manžela, ktorý viedol Francúzsko v rokoch 1995 – 2007 a preslávil sa odporom voči invázii do Iraku. Jacques Chirac zomrel v roku 2019, informovala agentúra AFP.

Včera 17:55

Valné zhromaždenie Klubu slovenských turistov (KST) rozhodlo o ukončení nájomnej zmluvy Chaty Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom v Nízkych Tatrách terajšiemu nájomcovi chaty Igorovi Fabriciusovi. Podľa predsedu KST Petra Šveca bolo dôvodom rokovania o zmluve jej porušenie nájomcom. Chata aj s pozemkom, na ktorom stojí, je vo výlučnom vlastníctve KST.

Včera 16:00

Rozvoj veternej energetiky môže Slovensku pomôcť pri posilňovaní energetickej bezpečnosti, dostupnosti elektriny a konkurencieschopnosti priemyslu. V rozhovore pre SITA Energetika to uviedol člen výkonného výboru Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky (SAPI) Ján Lacko.

Podľa Lacka dnes európske krajiny nesúťažia o investorov iba výškou daní alebo cenou práce. Čoraz dôležitejším faktorom je aj dostupnosť elektriny za konkurencieschopné ceny. Týka sa to podľa neho najmä priemyselných podnikov, dátových centier či výrobcov batérií.

Včera 14:27
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Záhada okolo obkľúčených jednotiek AFU

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

HS
Vojna na Ukrajine
Na snímke hasiči hasia budovu, ktorú zachvátil požiar po raketovom útoku ruskej armády v meste Dobropillja v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny / Foto: TASR/AP-Ukrainian Emergency Service
❚❚
.

19:55 – Trump uviedol, že vymenoval Kellogga za osobitného vyslanca pre Ukrajinu, ktorý bude riešiť kontakty so Zelenským.

“S potešením vám oznamujem, že generál Keith Kellogg bol vymenovaný za špeciálneho vyslanca na Ukrajine. Generál Kellogg, vysoko uznávaný vojenský expert, bude rokovať priamo s prezidentom Zelenským a ukrajinským vedením. Dobre ich pozná a majú veľmi dobrý pracovný vzťah. Blahoželám generálovi Kelloggovi, napísal americký prezident!”

Americké médiá už skôr informovali, že Kellogg bol stiahnutý z vyjednávacieho procesu o Ukrajine, údajne kvôli antipatii Rusov voči nemu.
Peskov takéto antipatie poprel. Ale súdiac z Trumpovho vyhlásenia, Kellogg bude teraz priamo zodpovedný za vzťahy s Ukrajinou.

 

19:30 – J.D. Vance trvá na tom, že Zelenskyj bol zodpovedný za hádku, ktorá sa odohrala v Bielom dome.

.

Na otázku reportéra Fox News, či Američania plánovali „hrať zlého policajta“, americký viceprezident odpovedal negatívne.

“Nie, nebolo to plánované. Zelenskyj sa nahneval a všetko sa pokazilo,” povedal.

 

19:00 – Hlavné body Špeciálnej vojenskej operácie 15. marca:

– Ruské jednotky oslobodili kurské osady Zaolešenka a Rubanščina, informovalo ministerstvo obrany.
– Straty ukrajinských ozbrojených síl v smere Kursk za deň dosiahli viac ako 220 ľudí, v zóne SVO – až 1265 ľudí.
– Ruské vzdušné sily zostrelili vo vzdušnom súboji lietadlo MiG-29 ukrajinských vzdušných síl.
– Ruské ženijné jednotky začali s odmínovaním oblastí v regióne Kursk, kde bola objavená munícia zakázaná Ženevskou konvenciou, vrátane mín Lepestok.
– Zelenskyj odmieta uznať skutočnosť obkľúčenia ukrajinských ozbrojených síl v oblasti Kurska, napriek tomu, že Trump požiadal Putina, aby ušetril obkľúčených ukrajinských vojakov, vyplýva zo správy na jeho kanáli na Telegrae.
– V regióne Kursk bolo nájdených viac ako 370 nezvestných osôb, uviedol úradujúci guvernér Kinštein.
– Vojenskí predstavitelia z “koalície ochotných” krajín sa stretnú 20. marca, aby vypracovali praktické plány, ako môžu ich ozbrojené sily poskytnúť záruky pre bezpečnosť Ukrajiny v budúcnosti, uviedol britský premiér Starmer.
– Útočný dron vyvinutý dobrovoľníckym oddielom B.A.R.S “Sarmat” dosiahol počas testov v oblasti Záporižia rýchlosť 318 km/h, čo je rekord vo svojej triede, uviedol vedúci vývojovej skupiny oddielu, volací znak “Čapai”.
– Ruské jednotky postupujú smerom k ukrajinským Sumám, povedal zástupca veliteľa špeciálnych síl “Achmat” s volacím znakom “Scout” vo vysielaní televízneho kanála Rusko 1.

.

 

18:30 – Trump poprel správu Sky News, že jeho hovorca Witkoff čakal na Putina niekoľko hodín pred audienciou.

„Falošné správy, ako obvykle. Sú späť! Prečo nemôžu byť raz úprimní? “Včera večer som čítal, že ruský prezident Vladimir Putin nechal môjho veľmi rešpektovaného veľvyslanca a osobitného vyslanca Steva Witkoffa čakať viac ako deväť hodín, pričom v skutočnosti sa vôbec nečakalo,” napísal Trump na svojom Truth Social.

Potom nazval britský televízny kanál “degenerovaný“.

„Jediný dôvod, prečo si vymysleli tento príbeh, bolo ponížiť ma, pretože sú to chorí degeneráti, ktorí musia začať hlásať korektné správy. Preto stratili svoju sledovanosť, publikum a rešpekt,“ dodal americký prezident.

.

Povedal tiež, že rokovania s Ruskom „prebiehajú veľmi dobre“.

„Uskutočnili sa aj ďalšie stretnutia s ruskými predstaviteľmi a, samozrejme, trvali nejaký čas, ale boli veľmi produktívne. Potom už išlo všetko rýchlo a efektívne a všetko ide, dúfajme, veľmi dobre,“ dodal Trump.

 

17:45 – Prípad „10 čiernych kufrov“. Zdá sa, že sa pripravuje nové trestné konanie proti Porošenkovi za to, že v predvečer prezidentských volieb v roku 2019 dostal od Moskvy „kufríky peňazí“.

Pečerský súd zatkol bývalého zástupcu šéfa Porošenkovej ochranky Vadima Chučkovského s možnosťou zloženia kaucie vo výške 400 miliónov hrivien.

Podľa vyhlásenia jeho právnika Iľju Novikova je Chučkovskij podozrivý z toho, že dostal kufre s „peniazmi na voľby“, ktoré boli do Kyjeva privezené priamym letom z Moskvy od 28. marca 2019 (v predvečer prvého kola prezidentských volieb).

Ako dôkaz sa podľa Novikova používa video, na ktorom je 10 čiernych kufrov s peniazmi naložených do lietadla v Moskve. V kufroch mala byť hotovosť v 200 eurových bankovkách. Potom je na videu vidieť pristátie v lokalite Zuljany. Následne do lietadla nastúpi muž (podľa vyšetrovania Čučkovskij) a vezme si 7 kufrov z 10. Posledné slová na videu podľa právnika: „Ďakujem! “Šťastné voľby.”

Novikov jasne hovorí, že obžalovaným by sa v tomto prípade mohol stať aj samotný Porošenko, pričom tvrdí, že Chučkovského presviedčajú, aby svedčil proti exprezidentovi.

 

17:30 – Zástupca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí označil bieloruského prezidenta Lukašenka za „švába“.

.

Takto reagoval na slová Lukašenka, ktorý nedávno vyhlásil, že „Zelensky sa správal ako bastard“.

„Urážky hlavy ukrajinského štátu sú neprijateľné, najmä zo strany spolupáchateľa zločinu agresie proti Ukrajine. Navyše prechod do oblasti entomológie švábom rozhodne neprospeje,“ napísal zástupca MZV Georgy Tichy na sieti X.

 

17:00 – Zelenskyj uviedol, že ruské jednotky sa snažia obkľúčiť ukrajinské ozbrojené sily nie v oblasti Kurska, ale na priľahlom území Ukrajiny. Takto komentoval Trumpove vyhlásenie o obkľúčení ukrajinských jednotiek v oblasti Kurska.

“Domnievam sa, že ruská strana chce obkľúčiť ukrajinskú armádu rovnakým smerom, ale na území Ukrajiny. Je dôležité, aby to vedeli naši vojaci, vedelo to velenie a my jasne chápeme, kde to chcú urobiť. Samozrejme, chcú si zabezpečiť maximálnu prítomnosť na území Ukrajiny a tu nie je nič nové,” povedal Zelenskyj.

.

 

16:30 – Prípravy na prímerie môžu trvať viac ako mesiac, pripustil Zelenskyj.

„Možno 30 dní, no možno to bude trvať aj trochu viac,“ odpovedal prezident Ukrajiny na otázku, ako dlho bude trvať nastolenie prímeria.

Zelenskyj zároveň dal jasne najavo, že je proti neurčitému prímeriu.

“Je však veľmi dôležité, aby v dohode o umlčaní zbraní bol jasný termín, potom to zníži schopnosť Rusov pohrávať s myšlienkou večného konfliktu,” povedal ukrajinský prezident.

.

 

16:00 – “Situácia je čoraz hrozivejšia.” Ukrajinská armáda potvrdzuje zintenzívnenie ruských útokov na juhu, ako informovali ruské médiá.

“Každým dňom pribúdajú údery, pribúdajú útoky. Nepriateľ začína byť aktívnejší v Chersonskom smere. Najmä v smere Záporožia, Guľaj-Poľa a Orechova sa situácia zhoršuje,” potvrdil Vladislav Vološin, predstaviteľ južných obranných síl AFU.

Ruské blogy už skôr informovali o zintenzívnení ruských útokov pri Orechove a vstupe do troch dedín na západ od mesta.

 

15:45 – Deep State potvrdzuje úplné dobytie mesta Sudža ruskými jednotkami. Aj v regióne Kursk znovu získali kontrolu nad Rubanščinou na západ od Sudže.

Celkovo stratili ukrajinské ozbrojené sily v Kurskej oblasti ďalších 30 kilometrov štvorcových územia. Ruské ministerstvo obrany už skôr oznámilo dobytie regiónu Ruban.

.

 

15:30 – Starmer povedal, že Putinova odpoveď na ponuku 30-dňového prímeria „nie je dosť dobrá“. Britský premiér to vnímal ako faktické odmietnutie prímeria.

“Úplné ignorovanie ponuky prezidenta Trumpa na prímerie zo strany Kremľa len dokazuje, že Putin nemá náladu na mier,” povedal Starmer.

Treba poznamenať, že Zelenskij, Macron a Scholz tiež kritizovali Putinovu odpoveď („Súhlasím s prímerím, ale existujú nuansy a podmienky“).

Američania však reagujú inak. Tam Putinove podmienky nevnímali ako odmietnutie návrhu na prímerie. Rubio včera povedal, že USA „nebudú tvrdiť, že Rusko sa snaží naťahovať rokovania o Ukrajine, naopak, veria, že sa situácia pohne vpred“.

Rubio povedal, že USA si tento víkend preštudujú postoj Ruska k urovnaniu na Ukrajine a rozhodnú o jeho krokoch.

Donald Trump tiež niekoľkokrát za posledných 24 hodín uviedol, že Washington vedie „produktívne a veľmi dobré rokovania“ s Putinom a že z Moskvy prichádzajú pozitívne signály.

.

 

15:15 – Zelenskyj schválil zloženie ukrajinskej vyjednávacej skupiny pre mierové rozhovory:

Skupina má nasledovné zloženie: Andrij Jermak – vedúci prezidentskej kancelárie, vedúci delegácie; Andrij Sybiha je ministrom zahraničných vecí Ukrajiny; Rustem Umerov – minister obrany Ukrajiny; Pavel Palisa – zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie.

 

15:00 – Osobitný vyslanec amerického prezidenta Steve Witkoff čakal osem hodín na ukončenie rokovaní Vladimira Putina s Alexandrom Lukašenkom. A až potom, neskoro večer, sa mohol stretnúť s Putinom, informovala Sky News.

“Nakoniec venoval (Putin ) Witkoffovi nejaký osobný čas, keď už bola tma. Všetko sa odohralo za zatvorenými dverami,” píše sa v publikácii.

Sky News označila nutnosť čakať na stretnutie za “klasickú demonštráciu sily” ruskej strany.

.

 

14:30 – Taliansko neplánuje vyslať svoje vojenské mierové jednotky na Ukrajinu. Uviedla to talianska premiérka Giorgia Meloniová, píše Corriere della Sera.

“Predsedkyňa vlády zopakovala, že Taliansko má v úmysle pokračovať v spolupráci s európskymi a západnými partnermi, ako aj so Spojenými štátmi na definovaní spoľahlivých a účinných bezpečnostných záruk, pričom zopakovala, že sa nepočíta s účasťou v možnej vojenskej misii,” uviedla tlačová služba vo vyhlásení.

 

14:00 – Zelenskyj uviedol, že v regióne Kursk nie sú žiadne obkľúčené ukrajinské jednotky a operácia ukrajinských ozbrojených síl tam „v určitých oblastiach“ pokračuje.

Zelenskyj ohlásil aj stabilizáciu situácie v Pokrovskom smere. Zároveň povedal, že Ruská federácia hromadí sily na úder na Sumskú oblasť.
Okrem toho prezident hovoril o testovaní novej ukrajinskej rakety “Dlhý Neptún”, ktorý vraj môže udrieť na vzdialenosť tisíc kilometrov.

 

.

13:00 – Spojené štáty zvažujú sprísnenie pravidiel vstupu do krajiny pre Rusov, Bielorusov a obyvateľov desiatok ďalších krajín, píšu The New York Times a Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Krajiny, ktoré budú podliehať sprísneniu, budú rozdelené do niekoľkých kategórií. Tí, ktorí spadajú do červenej kategórie s úplným zákazom vstupu sú občania Afganistanu, Bhutánu, Kuby, Iránu, Líbye, Severnej Kórey, Somálska, Sudánu, Sýrie, Venezuely a Jemenu.

Rusko a Bielorusko budú spadať do „oranžovej“ kategórie. Občania týchto krajín podľa návrhu dokumentu nebudú môcť vstúpiť do Spojených štátov na prisťahovalecké a turistické víza. Z nich budú môcť prísť len „bohatí obchodní cestujúci“. Na získanie víza bude potrebný aj osobný pohovor.

Do „oranžového“ zoznamu krajín by mohli patriť aj Haiti, Laos, Mjanmarsko, Pakistan, Sierra Leone, Južný Sudán, Eritrea a Turkménsko.

Občania viac ako 20 ďalších krajín budú podľa dokumentu čeliť menej prísnym obmedzeniam. Zdroje NYT poznamenávajú, že zoznam bol zostavovaný niekoľko týždňov a predtým, než bude predložený Bielemu domu na posúdenie, bude s najväčšou pravdepodobnosťou upravený

– najmä preto, aby neriskovali narušenie spolupráce s niektorými krajinami.

Americké úrady existenciu takýchto plánov oficiálne nepotvrdili.

.

 

12:20 – Ruské ministerstvo obrany oznamuje znovu získanie osád Zaolešenka a Rubanščina v Kurskej oblasti pod svoju kontrolu. Zaolešenka je predmestím Sudže.

Rubanščina sa nachádza neďaleko Gogolevky, obranného centra jedného z dvoch zostávajúcich predmostí ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti. Druhé predmostie sa nachádza južne od Sudže v regióne Gujevo.

Množstvo ruských blogov píše, že Gogolevka aj Gujevo už boli dobyté. Iní, že o nich stále prebiehajú boje.

Ukrajina nepotvrdila informácie o odovzdaní kontroly nad všetkými týmito osadami.

.

Na mape DeepState sú Zaolešenka (čiastočne), Rubanščina, Gogolevka a Gujevo označené ako zóna kontroly ukrajinských ozbrojených síl.

 

11:30 – Trump povedal, že „z Ruska prichádzajú dobré signály týkajúce sa prímeria“. Americký prezident zároveň verí, že Moskva je teraz v silnej vojenskej pozícii.

„Pokiaľ ide o prímerie a dohodu: mám pocit, že Putin sa s nami chce dohodnúť, z Ruskej federácie prichádzajú dobré signály. “Ukrajina čaká,” zhodnotil Trump.

 

10:00 – Rusi informovali, že ženijné jednotky ruských ozbrojených síl RF začali s odmínovaním pohraničných oblastí Kurskej oblasti oslobodených od militantov ukrajinských ozbrojených síl.

Ruskí vojenskí inžinieri objavili mínu PFM-1 “Lepestok” v regióne Kursk, ktorá je zakázaná Ženevskou konvenciou a predstavuje smrteľnú hrozbu pre obyvateľov.

 

09:45 – Na ruských vojenských blogoch sa už niekoľko dní píše, že front v oblasti Orechova „ožil“ a že Ruská federácia tam dosiahla taktické úspechy.

Na druhý deň telegramové blogy v Ruskej federácie informovali o dobytí dediny Piatichatky západne od Orechova. A teraz tvrdia, že vojská RF sa prebili aj do susedných dedín Ščerbaky a Malje Ščerbaky. Ide údajne o pokus obísť Orechov zo západu a hypoteticky narušiť logistiku AFU v tomto smere.

Ukrajinské zdroje postup RF nepotvrdili, ale hlásili útoky týmto smerom.

„Na orehovskom smere naši obrancovia odrazili sedem nepriateľských útokov v smere na osady Stepnoje, Piatichatki a Ščerbaky“, -píše sa o tom v rannom súhrne síl AFU Juh.

 

09:30 – „Škody sú značné“. Ruská federácia v noci zasiahla energetické zariadenia v Dnepropetrovskej a Odeskej oblasti. Podľa agentúry DTEK zostali niektorí obyvatelia oboch regiónov bez elektriny.

„Škody sú značné. Energetici už pracujú na mieste. Robíme všetko pre to, aby sme čo najskôr obnovili dodávky elektrickej energie do domácností,“ dodali v spoločnosti.

.

Pripomenieme, že už skôr ukrajinské médiá uviedla, že elektrina bola dočasne nedostupná aj v Záporožskej oblasti.

 

09:00 – Dve batérie systémov protivzdušnej obrany Samp-T, ktoré dodali Taliansko a Francúzsko Ukrajincom, už takmer vyčerpali svoje zásoby rakiet. Píše o tom denník Corriere della Sera.

„Vláda Volodymyra Zelenského už niekoľko týždňov žiada obe krajiny o zaslanie ďalších rakiet Aster-30 (ktorými sú Samp-T vybavené – pozn. red.). Potrebovali by ich aspoň päťdesiat. Problém je v tom, že talianske rezervy už takmer dosiahli úroveň bojovej pohotovosti. Zostávajúce rakety sa používajú na zabezpečenie obrany citlivých cieľov na území štátu,“ uviedol denník.

S cieľom získať rakety sa ukrajinský minister obrany Umerov v piatok stretol v Ríme so svojím talianskym kolegom Guidom Crozettom.

 

08:30 – Západné médiá sa rozchádzajú v názoroch na to, či sú ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti obkľúčené, ako uviedol Trump.

Televízia NBC News citovala amerického vojenského predstaviteľa, podľa ktorého sa ruské jednotky „približujú k ukrajinským jednotkám v Kursku“. Zdroj uviedol, že ruské jednotky „takmer úplne obkľúčili ukrajinské sily v Kurskej oblasti, pričom niektoré ukrajinské jednotky boli pri ústupe nútené zanechať na mieste svoju techniku“. A pribúdajú náznaky, že Rusko môže „veľmi skoro“ získať späť územie v Kurskej oblasti.

„Strata kontroly nad Kurskou oblasťou by bola pre Kyjev ranou, keďže ukrajinská vláda považuje toto územie za cennú páku pri akýchkoľvek budúcich mierových rokovaniach,“ uvádza sa v článku.

Citované sú názory expertov, podľa ktorých bude AFU v blízkej budúcnosti z Kurskej oblasti vytlačená.
Časopis Forbes zároveň píše, že v blízkosti Kurska nedochádza k obkľúčeniu Ukrajincov.

„Ukrajinci sú porazení. Nie sú však obkľúčení. To je lož,“ cituje publikácia ukrajinského operátora bezpilotného lietadla s volacím znakom ‚Kriegsforscher‘.
Vojenský bloger Tatarigami, zakladateľ analytickej skupiny Frontelligence Insight, tiež tvrdí, že AFU nie je obkľúčená.

Portál zároveň pripomína, že koncom februára Rusi uskutočnili „drvivý útok bezpilotným lietadlom“ na hlavnú zásobovaciu líniu ukrajinskej posádky v Sudži.

„Elitná skupina ruských bezpilotných lietadiel – Centrum pokročilých bezpilotných systémov Rubikon – 25. februára zasadila zdrvujúci úder hlavnej zásobovacej línii ukrajinskej posádky v Suji. Pomocou toho, čo analytik Andrew Perpetua nazval „pokročilou taktikou bezpilotných lietadiel“, vrátane premyslených prepadov s použitím viacerých výbušných dronov, Rubikon rýchlo zneškodnil stovky ukrajinských vozidiel a v podstate udusil ukrajinské brigády v Kursku. O dva týždne neskôr, v pondelok alebo v utorok, sa preživší Ukrajinci stiahli z Kurska, zanechali za sebou cennú ťažkú techniku, ale zachránili tisíce životov.“ – Forbes.

Publikácia teda tvrdí, že AFU sa z väčšej časti stiahla z odrezanej časti svojho predmostia pred niekoľkými dňami. A o obkľúčení sa nehovorí.

Pripomenieme, že aj generálny štáb AFU popiera, že by ukrajinské jednotky v Kurskej oblasti boli obkľúčené

.

 

08:00 – Na sociálnych sieťach boli publikované fotky ruských vojakov pred známym obchodom Pjateročka v meste Sudža, pri ktorom vojaci AFU pózovali po dobytí mesta. Supermarket je pokrytý „autogramami“ ukrajinskej armády.

 

07:30 – Zelenskyj označil Záporožskú jadrovú elektráreň za problém pre Moskvu aj Kyjev.

„Jej existencia je v zásade nemožná bez Ukrajiny. Na jej obnovu potrebujeme veľa peňazí. A čas – niekoľko rokov. Nie je tam žiadna priehrada, nie je tam technická voda. Na jej obnovu je potrebných veľa drahých procesov. To je problém aj pre nás, pretože je to naša elektráreň. Sú to stratené peniaze, stratené príležitosti….“ povedal prezident.

Dodal však, že Rusi chcú stanicu pripojiť k svojej sieti, aby mohli zásobovať územia zabraté na Ukrajine.

„Som si istý, že ju chcú pripojiť. A nielen to, som si istý, že budú robiť politické, verejné vyhlásenia, že elektráreň bude čoskoro fungovať, bude poskytovať elektrinu územiam kontrolovaným Rusmi,“ myslí si ukrajinský prezident.

Zelenskyj predtým potvrdil, že téma Záporožskej jadrovej elektrárne bola nastolená na rokovaniach medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi v Džidde.

Predvčerom Trump tiež tvrdil, že téma Záporožskej jadrovej elektrárne bola na rokovaniach otvorená. Jeho slová naznačovali, že otázka, kto by mal byť vlastníkom elektrárne, sa bude prerokúvať po začatí prímeria v procese prípravy mierovej dohody.

Pripomenieme, že Záporožská jadrová elektráreň sa nachádza v meste Energodar, ktoré v súčasnosti kontrolujú Rusi. Moskva vyhlásila, že Ukrajine nevydá zabraté územia.

Trump zároveň predtým povedal, že sa pokúsi vrátiť Ukrajine niektoré zo zabraných území, ale dodal, že to bude ťažké.

Taktiež, ako sme písali, ak navrhovaný návrh mierovej dohody nebude vyhovovať jednej zo strán (alebo obom naraz), nebude podpísaný po prímerí. A potom sa všetko obmedzí na prímerie bez podpísania mierovej zmluvy. Tak ako sa to deje už viac ako 70 rokov medzi Severnou a Južnou Kóreou.

 

07:15 – Na sociálnych sieťach bolo zverejnené video, ako sa Novozélanďania lúčia so svojimi padlými krajanmi, ktorí bojovali v AFU.

Meno zosnulého Novozélanďana je Dominic Abelen. Volací znak „Tolkien“. Muž mal slúžiť v GUR.

.

 

07:00 – Trump znovu zopakoval tvrdenie, že mnoho ukrajinských vojakov uviazlo v obkľúčení v Kurskej oblasti.

„Nechceme, aby boli zabití,“ povedal Trump.

Pripomeňme, že Putin mu už odpovedal, že ukrajinskí vojaci by sa mali vzdať, a potom ich nechá nažive.

Generálny štáb AFU zároveň popiera, že by sa ukrajinské jednotky vôbec dostali v Kurskej oblasti do obkľúčenia.

Trump okrem toho označil za jednu z príčin vojny na Ukrajine nesprávnu politiku Kyjeva voči Moskve.

„V prvom rade by ste nemali šikanovať niekoho, kto je oveľa väčší ako vy,“ povedal americký prezident.

Zdôraznil, že Ukrajine nepomohli ani peniaze, ktoré USA poskytovali vo „veľkom množstve“, a ani významné dodávky vojenského materiálu.

 

06:50 – Počas noci ukrajinské zdroje hlásili viaceré výbuchy v Odese. Ukrajinské letectvo potvrdilo nálet ruských dronov šahid.

Následne médiá uviedli, že po útokoch v Odese a v Černomorsku sa objavili veľké výpadky elektriny. Útoky mali byť zamerané na energetické zariadenia a na prístavy.

Neskôr bolo zverejnené že po ruských náletoch v Chersone sú mŕtvi a zranení, potvrdil to veliteľ ukrajinských síl protivzdušnej obrany Oleksandr Prokudin.

Podľa neho ide o druhý letecký útok na mesto v priebehu jedného dňa. V dôsledku zásahu jednou z bômb začal horieť súkromný dom. Zahynul 43-ročný muž. Jeho telo spod trosiek vyprostili záchranári.

 

06:45 – Rumunský premiér Marcel Ciolacu ubezpečil, že Bukurešť sa nechystá vyslať armádu na územie Ukrajiny a nemá v úmysle vstúpiť s nikým do vojny.

„Garantujem vám, že nevstúpime do žiadnej vojny a sme bezpečnejší ako kedykoľvek predtým,“ zdôraznil politik.

 

06:40 – Trump si myslí, že Putin bude súhlasiť s prímerím.

„Myslím si, že Putin bude súhlasiť s prímerím. Myslím si, že ho dobre poznám,“ povedal včera večer americký prezident.

 

06:35 – Otázky dlhodobej bezpečnosti Ukrajiny bude možné riešiť až v budúcnosti, po nadobudnutí platnosti prímeria. Toto vyhlásenie urobil minister zahraničných vecí USA Marco Rubio.

„To sa určí na rokovaniach,“ povedal na tlačovej konferencii po zasadnutí šéfov diplomacií krajín G7 v kanadskej provincii Quebec.
Rubio reagoval na otázku, aby objasnil, ako by mohli vyzerať „silné a dôveryhodné bezpečnostné opatrenia“, ktoré by umožnili Ukrajine „odstrašovať a brániť sa proti prípadným obnoveným aktom agresie“. Skupina G7 sa na aktuálnom zasadnutí v Kanade vyslovila za vytvorenie takýchto dohôd.

„Musíme oddeliť dva aspekty: prímerie, podmienky na to, aby všetci prestali po sebe strieľať… A potom prechod k rokovaciemu stolu, aby sa vojna konečne skončila,“ dodal Rubio.

„V rámci tejto druhej fázy má, samozrejme, každá krajina na svete právo na bezpečnosť, právo brániť sa, chrániť svoje územie. To by malo byť súčasťou tohto rozhovoru,“ podotkol.

 

06:30 – Hlavné momenty Špeciálnej vojenskej operácie zo včerajšieho dňa 14. marca:

– Ministerstvo obrany RF uviedlo, že jednotky skupiny vojsk „Sever“ oslobodili osadu Gončarovka v Kurskej oblasti.
– Straty ukrajinských jednotiek dosiahli 10 780 osôb a počas tohto týždňa sa uskutočnilo 15 úderov skupiny na vojenské objekty na Ukrajine.
– Počas týždňa bolo oslobodených 29 osád v Kurskej oblasti, ako aj farma Novenkoje v Sumskej oblasti a tri osady v DNR.
– Počas týždňa sily protivzdušnej obrany zostrelili: lietadlo MiG-29, 27 bômb JDAM, 2 rakety Neptún, 17 projektilov HIMARS MLRS.
– Peskov uviedol, že Putin prijal v Kremli osobitného vyslanca prezidenta USA Whitkoffa, ruskej strane boli poskytnuté dodatočné informácie, prostredníctvom Whitkoffa Putin odovzdal informácie a signály pre Trumpa.
– Putin uviedol, že sa oboznámil s Trumpovou výzvou, aby ušetril vojenskú blokádu AFU v Kurskej oblasti.
– Trumpov signál bol vypočutý, Putin zaručil ukrajinským vojakom zablokovaným v Kurskej oblasti život a dôstojné zaobchádzanie, ak Kyjev pristúpi k tomu, že nariadi vojsku AFU zložiť zbrane a vzdať sa, povedal Ušakov.
– Radikálny nacionalista Demjan Ganul, organizátor nepokojov pri Dome odborov a podpaľačského útoku na budovu, pri ktorom 2. mája 2014 zahynulo takmer 50 ľudí, informovali ukrajinské masmédiá.

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Kandidátom PS na primátora Bánoviec nad Bebravou je Milan Ďuračka , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Margecany: V obci úspešne skolaudovali nový denný stacionár pre 30 klientov

V obci Margecany v Gelnickom okrese nedávno úspešne skolaudovali stavbu nového denného stacionára. Obec o tom informovala na sociálnej sieti…

06. 06. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dopravný podnik čaká modernizácia, vozový park doplní 13 nových autobusov

Autobusový park Dopravného podniku mesta Prešov čaká zásadná modernizácia. Dopravca v uplynulých dňoch podpísal zmluvy na dodanie štyroch kĺbových a…

06. 06. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

NATO posilňuje obranu v okolí Švédska a Fínska

Pozemné sily NATO v sobotu začali operácie zamerané na posilnenie obrany v okolí Švédska a Fínska, dvoch najnovších členov aliancie.…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Čiernom mori sa po útoku potopila rybárska loď pod tureckou vlajkou

Rybárske plavidlo Duru 67 plaviace sa pod tureckou vlajkou sa v piatok po útoku v Čiernom mori potopilo. Jeden človek…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vo veku 93 rokov zomrela bývalá prvá dáma Francúzska Bernadette Chiracová

Vo veku 93 rokov zomrela v piatok Bernadette Chiracová, vdova po bývalom francúzskom prezidentovi Jacquesovi Chiracovi. Oznámila to v sobotu…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Erik Majercak

Gustáv Murín

Michal Durila

René Pavlík

.
.

Ukrajinský konflikt v bode zásadného zvratu

Podľa vyjadrenia amerického politického analytika viackrát vyznamenaného plukovníka vo výslužbe a autora viacerých kníh Douglasa Macgregora sa ukrajinský konflikt nachádza…

06. 06. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

NATO posilňuje obranu v okolí Švédska a Fínska

Pozemné sily NATO v sobotu začali operácie zamerané na posilnenie obrany v okolí Švédska a Fínska, dvoch najnovších členov aliancie.…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Smer reaguje na advokáta Marty Šimečkovej a pripomína 150-tisícovú exekúciu

Podľa vyjadrenia strany Smer-SD bývalý prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus, ktorý v súčasnosti zastupuje Martu Šimečkovú „začal proces vyhlasovania príživníckej…

06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine začínajú pracovať s variantom, že Rusi na fronte použijú jadrovú zbraň

Ak sa Rusi zmobilizujú, bude to zlomový bod vo vojne, nie v náš prospech, uviedol Roman Kostenko, tajomník Výboru pre…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa skrýva za novým sporom medzi Ukrajinou a Poľskom?

Napätie medzi Ukrajinou a Poľskom opäť eskaluje kvôli bojovej jednotka UPA. Najnovšiu eskaláciu vyvolalo pomenovanie jednotky ukrajinskej armády po „Hrdinovi…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Poslanci EP v liste žiadajú odobrať Zelenskému Rád za zásluhy

Viac ako tucet poslancov Európskeho parlamentu požaduje, aby predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová odobrala Zelenskému jeho Rád za zásluhy v…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Myseľ včely – zázraky inteligencie včiel a čo by sme sa od nich mali naučiť

„Časy, keď sa na hmyz pozeralo ako na malé stroje neschopné komplexného myslenia, emócií a učenia, sú už dávno za…

06. 06. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump tvrdí, že Iránu zostalo 22 percent rakiet

Americký prezident Donald Trump uviedol, že Iránu zostáva ešte „21 alebo 22 percent“ rakiet. Teherán počas týždňa poznačeného opakovaným porušovaním…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Demokrati odkryli, s kým chcú spolupracovať

Mimoparlamentná strana Demokrati chce spolupracovať s demokraticky a proeurópsky orientovanými stranami. Republiková rada strany, ktorá v sobotu zasadla v Košiciach,…

06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Prečo Zelenskyj napísal list Putinovi a čo znamená odpoveď Kremľa

Putin reagoval na Zelenského list odmietnutím všetkých jeho návrhov na stretnutie a na prímerie na fronte

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico v Normandii: “Nebudeme prekrývať historickú pravdu”

Predseda vlády SR Robert Fico si spoločne so starostom francúzskeho mesta Dunkerque Patriceom Vergrietem uctil pamiatku príslušníkov československých a spojeneckých…

06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mýtus o nemeckej kvalite áut dostáva trhliny, dáta odhalili problém pri dovoze áut

Predstava, že jazdené auto dovezené z Nemecka automaticky znamená vyššiu kvalitu a spoľahlivosť, podľa odborníkov nezodpovedá súčasnej realite. Najnovšie údaje…

06. 06. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pomôže pacientom v malých kúpeľoch nová liečebná procedúra?! (Časť 2.)

Počet vašich prečítaní mojej prvej reportáže z Kúpeľov Červený Kláštor o ich inovatívnom liečebnom projekte liečebného hladovania ma nesmierne potešil.…

06. 06. 2026 | Ekonomika | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Ekonomika | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Danko označil Magyarove vyjadrenia za úplnú hlúposť, hovorí o nevzdelanosti

Šéf SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko označil nedávne slová maďarského premiéra Pétera Magyara o tom, že Maďarsko…

06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Marta Šimečková nepodvádza a nemá exekúcie, tvrdí jej obhajca Harkabus

Bývalý prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a v súčasnosti advokát Matúš Harkabus na sociálnej sieti znovu komentoval kauzu matky predsedu Progresívneho…

06. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sudkyňa Jelinková Dudzíková pre HS: Konflikt záujmov Tódovej a Záleskej bol najväčší mediálno-justičný škandál bez následkov

Kauza okolo Mimi Šramovej znovu otvorila otázku, ktorá na Slovensku dlhodobo nemá jasnú odpoveď – platia mediálne pravidlá rovnako pre…

06. 06. 2026 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinská novinárka o Zelenskom: Blázon, ktorý drží milióny ľudí ako rukojemníkov

Ukrajina, 6. jún 2026 - \"Zelenskyj je najlepší predajca v histórii. Vážne. Predá čokoľvek. Ako to bolo s prehliadkou 9.…

06. 06. 2026 | 0 komentárov

.


Čo Rusku ľahostajné, je pre Nemcov existenčná otázka: Nič, nech trpia – Zacharovová

Nemecko sa snaží zvalit zodpovednosť za svoje vypadnutie z Bezpečnostnej rady OSN na Rusko. Vyhlásila to na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tomáš a Gröhling komentovali nacionalistické vyjadrenia Pétera Magyara

Minister práce Erik Tomáš aj predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling odmietajú vyjadrenia maďarského premiéra Pétera Magyara o tom, že Maďarsko…

06. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

SNS našla novú daň pre obchody. Len zabudla, kto nakoniec stojí pri pokladni

Návrh SNS priznáva negatívny vplyv na podnikateľov, ale tvrdí, že domácností sa netýka. Práve v tejto vete je celý problém

06. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Ruský analytik: Európania musia prestať sponzorovať ukrajinský terorizmus a potom ľudstvo prežije

Rusko, 6. jún 2026 - V Bielej veži Londýnskeho Toweru sa nachádza Kráľovský zbrojný sklad. Dnes je to múzeum, ale…

06. 06. 2026 | 0 komentárov

Kam povedie súťaž o americké základne

USA, 6. jún 2026 - Satelity USA sú presvedčené, že ak stihnú umiestniť na svojom území americký vojenský kontingent alebo…

06. 06. 2026 | 0 komentárov

Prozápadné sily sa pokúsili ovplyvniť voľby v Arménsku

Dva dni pred parlamentnými voľbami v Arménsku sa uskutočnil pokus o diskvalifikáciu vedúceho opozičného bloku Silné Arménsko. Ústredná volebná komisia…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Irán podnikol protiútok na základne USA

Irán spustil raketový útok na americké vojenské základne na Blízkom východe ako odvetu za útoky na ostrovy Sirik a Kešm

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tusk súhlasí s odobratím Zelenského vyznamenaní

Poľský premiér Donald Tusk podporil prezidenta Nawrockého, ktorý navrhol odobrať Zelenskému Rád Bieleho orla za rozhodnutie pomenovať ukrajinskú jednotku špeciálnych…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko má tri možnosti ukončenia vojny na Ukrajine – tvrdí expert

Rusko má tri možnosti ukončenia vojny na Ukrajine. Vyhlásil to v relácii televíznej stanice „Krasnaja linija“ doktor vojenských vied a…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecký kancelár už chce rokovať s Moskvou

Európa je pripravená na rokovania s Ruskom o Ukrajine, vyhlásil v piatok nemecký kancelár Fridrich Merz

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér odcestoval do Normandie, pripomenie si obete druhej svetovej vojny

Predseda vlády SR Robert Fico odcestoval v sobotu do francúzskej Normandie. Pri príležitosti 82. výročia vylodenia spojencov si tam pripomenie…

06. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Odborník: Pentagón zverejňuje podrobnosti o požiari na lietadlovej lodi „Gerald Ford“

Pentagón zverejňuje čoraz viac nepríjemných podrobností o vojne s Iránom. Konečne bol odhalený aj stav problémovej lietadlovej lode „Gerald Ford“…

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Blanár rokoval na Ukrajine so šéfom tamojšej diplomacie Sybihom

Humanitárna pomoc, obnova Ukrajiny, európska integrácia a perspektívy mierového riešenia vojny boli hlavnými témami rokovania ministra zahraničných vecí a európskych…

06. 06. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Priemerná mzda v Česku v 1. štvrťroku stúpla medziročne o viac než 8 % na vyše 50.280 Kč, reálne vzrástla o viac než 6 %. Údaje zverejnil Český štatistický úrad, uviedol server iDNES.cz.

Včera 20:28

Prepad akcií čipových firiem vymazal z ich trhovej hodnoty viac než bilión dolárov, uviedla agentúra Reuters.

Včera 20:27

Elon Musk sa môže stať prvým človekom na svete s majetkom presahujúcim bilión dolárov. Už teraz vlastní akcie Tesly za 273 miliárd USD a ak plánované IPO SpaceX prebehne podľa očakávaní, jeho majetok by sa mohol zvýšiť o ďalších 841 miliárd USD. Celkovo by tak kontroloval akcie v hodnote približne 1,1 bilióna USD, uviedla CNN.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk / Foto: SITA/AP-Evan Vucci

 

Včera 20:25

Príprava obnovy portálu Slovensko.sk sa dočasne prerušuje. Minister Samuel Migaľ požiadal dozornú radu NASES, aby zatiaľ neschválila podpis zmlúv, a generálnu riaditeľku Janu Molnárovú, aby neurobila ďalšie kroky. Najskôr chce o projekte rokovať s premiérom Robertom Ficom, uviedlo MIRRI.

Migaľ
Na snímke minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Samuel Migaľ / Foto: TASR-Pavel Neubauer
Včera 20:24

Poľsko odmieta plne zaviesť migračný pakt EÚ, ktorý začne platiť 12. júna, pretože by podľa vlády ohrozil národnú bezpečnosť. V Luxemburgu to pre agentúru PAP a poľský rozhlas uviedol námestník ministra vnútra Maciej Duszczyk.

Včera 20:21

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda je už nebezpečne blízko Kramatorska

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 06. 2026 | Aktualizované 06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Aktualizované 06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

"Ako Ronaldo a Messi!" Tréner Weiss hodnotí remízu s Čiernou Horou i rozlúčku Pekaríka

Dlhoročný reprezentačný obranca Peter Pekarík sa v piatok v Košiciach v prípravnom zápase s Čiernou Horou rozlúčil s reprezentačným dresom…

06. 06. 2026 | 0 komentárov

Je skutečným úkolem britských policistů podporovat vraždění?

Vraždu Henryho Nowaka už přiznává i Česká televize a Český rozhlas . Už se tedy nejedná o dezinformaci, ale o…

06. 06. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Švédi chcú, aby už EÚ nedávala ochranu ukrajinským mužom vo vojenskom veku

Švédsko navrhlo, aby sa dočasná ochrana v EÚ neposkytovala ukrajinským mužom vo vojenskom veku, ktorí o ňu požiadajú v budúcnosti

06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Konečné řešení ukrajinské otázky…

Tak nám médii proběhla nijak nezdůrazňovaná zpráva, že se v Bruseli jedná o prodloužení dočasné ochrany ukrajinským uprchlíkům, ovšem, Zelenský…

06. 06. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
06. 06. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Erik Majercak

Gustáv Murín

Michal Durila

René Pavlík

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov