Stuchlíková: Summit EÚ – západný Balkán má skôr symbolický význam

Stuchlíková: Summit EÚ – západný Balkán má skôr symbolický význam

Brusel 16. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)

 

Význam summitu EÚ – západný Balkán v Sofii je skôr symbolický, neponúkne kandidátskym krajinám nič hmatateľné. Uviedla to v rozhovore pre TASR Zuzana Stuchlíková, šéfka bruselskej pobočky Inštitútu pre európsku politiku Europeum

Ilustračné foto

Upozornila, že prvýkrát od roku 2003 (summit EÚ v Solúne) sa zišli predstavitelia všetkých 28 členských krajín Únie a najvyšší predstavitelia euroinštitúcií so svojimi partnermi zo šiestich západobalkánskych krajín. Španielsko bude zastúpené na nižšej diplomatickej úrovni. Premiér Mariano Rajoy tak dal najavo nespokojnosť s prítomnosťou kosovského lídra na summite v Sofii. Španielsko je jednou z piatich krajín EÚ, ktoré neuznávajú samostatnosť Kosova.

Reklama

“To, že sa podarilo dať všetkých dohromady, je veľký úspech a má to svoju symbolickú hodnotu. Demonštruje to záväzky EÚ pre západný Balkán. Bolo by ale trochu naivné očakávať od summitu, že nejako zásadne posunie dopredu agendu rozširovania. Prístupový mechanizmus prebieha po iných líniách, nezávislým tempom od podobných stretnutí,” vysvetlila Stuchlíková.

Dodala, že dianie v Sofii treba vnímať ako politický impulz a v reálnej rovine sa dajú očakávať záväzky v podobe investícií pre lepšie infraštruktúrne prepojenie tohto regiónu a v podobe bilaterálnych programov.

Reklama

Podľa jej slov sú za summitom v Sofii dva faktory. Ide o reakciu na vývoj geopolitickej situácie, keď sa Balkán stáva strategickým územím pre záujmy iných mocností, ako sú Rusko, Čína a Turecko. EÚ si uvedomila, že “tak trochu zaspala” a že odloženie integračného procesu na neurčito by sa jej mohlo vypomstiť.

Druhý faktor, ktorý treba zohľadniť, je skutočnosť, že EÚ nie je pripravená na rozšírenie. Čelí brexitu a viacerí lídri, na čele s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, volajú po reforme fungovania Únie. “V takejto situácii by prijatie ďalších štátov, ktoré so sebou nesú svoje špecifické problémy, EÚ postavilo pred zložitú situáciu,” skonštatovala Stuchlíková.

Spresnila, že EÚ chce v Sofii obnoviť svoj záväzok pre krajiny západného Balkánu, povedať im, že “stále s vami počítame”, ale zatiaľ nie je možné hovoriť o urýchlení prístupového procesu.

Súhlasí s názorom, že pre región je dobrou správou kontinuita politiky záujmu o západný Balkán. Tejto agende sa chcú venovať aj nadchádzajúce rakúske a rumunské predsedníctvo v Rade EÚ a Chorvátsko v roku 2019 sľubuje ďalší podobný summit.

“Dáva to zmysel. Vytvára to kontinuálnu politickú prítomnosť EÚ v oblasti. V roku 2014 Jean-Claude Juncker dal jasne najavo, že počas jeho mandátu žiadne rozširovanie nebude, a to vyslalo signál, že západný Balkán nie je priorita,” pripomenula Stuchlíková. Spresnila, že tento nový prístup dáva zároveň najavo aj ostatným “hráčom” v regióne, že Únia je naplno sústredená na západný Balkán.

Reklama

Podľa Stuchlíkovej EÚ vníma ako najrelevantnejších hráčov v regióne Rusko, Turecko a Čínu. Najproblematickejšie z pohľadu Bruselu je Rusko, ktoré Balkán vníma ako svoju sféru vplyvu, má silné väzby na Srbsko a snaží sa najmä o to, aby sa tieto krajiny nedostali do NATO. “Bolo by silné slovo povedať, že Rusi chcú sabotovať prístupové rokovania týchto krajín. Ale pokúsia sa, kým to bude možné, udržať si tam svoj vplyv a udržať ich mimo západných štruktúr,” skonštatovala.

Iný je podľa nej prípad Turecka, ktoré stavia na kontaktoch s krajinami s moslimským obyvateľstvom (Albánsko, Bosna, Kosovo, ale aj Macedónsko) a nadväzuje na historické a kultúrne dedičstvo. Ankara sa však nestavia proti členstvu týchto krajín v európskych štruktúrach, čo EÚ oceňuje. Istým rizikom je však spochybňovanie nemennosti hraníc zo strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Môže to podporiť rast nacionalizmu v regióne a problematika hraníc na Balkáne je veľmi citlivá, podobne ako etnické otázky. Podpora iných mocností pre “živenie” týchto tém by bola podľa EÚ negatívna. Únia potrebuje stabilný západný Balkán. Akákoľvek regionálna roztržka by iba oddialila integračné úsilie týchto krajín.

Veľkou neznámou pre EÚ sú aktivity Číny na Balkáne. Čína čoraz viac investuje do tohto regiónu, najmä do infraštruktúry a obchodu, a je ťažké predpovedať, či členstvo všetkých balkánskych krajín v EÚ by bolo výhodné pre Čínu. “Definícia ich politických cieľov na Balkáne nie je otvorená,” opísala situáciu Stuchlíková.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali