Slniečkarsky debakel na parlamentnom výbore o Venezuele: Americký prevrat je protiprávny, Národná rada ho zrejme nepodporí

Bratislava 7. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

V stredu zasadal výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti, aby poslanci dostali informácie o situácii vo Venezuele a mohli zaujať stanovisko. Ostatné krajiny EÚ sa už väčšinou pridali k postoju USA. Na parlamentnom výbore NR SR však proamerická úderka dostala takú nakladačku, na akú len tak nezabudne

Ilustračné foto: Zasadnutie Výboru NR SR pre európske záležitosti

Predseda výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) zvolal zasadnutie výboru, aby poslanci dostali informáciu o aktuálnej situácii vo Venezuele. Informáciu predniesol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

„Situácia je kritická a ďalej sa zhoršuje. Krajina je vystavená ťažkej kríze vo všetkých oblastiach, pretrváva nedostatok všetkých druhov základného tovaru a liekov, kolabuje infraštruktúra služieb, hyperinflácia dosahuje milión percent ročne, predikcia MMF smeruje k desiatim miliónom percent. Spoločnosť je polarizovaná. Podľa oficiálnych štatistík OSN z novembra 2018 už krajinu opustilo vyše triapol milióna obyvateľov a je predpoklad, že toto číslo bude ďalej rásť,“ vymenoval Lajčák na úvod svojho vystúpenia známe dlhodobé fakty o kríze vo Venezuele.

„Dňa 20. mája 2018 sa vo Venezuele uskutočnili prezidentské voľby, v ktorých bol opätovne zvolený Nicolás Maduro. Výsledky týchto volieb nepovažuje medzinárodné demokratické spoločenstvo za demokratické, vrátane všetkých členských krajín EÚ, a teda aj Slovensko, keďže sa uskutočnili bez politickej zhody na volebnom kalendári, bez naplnenia minimálnych medzinárodných štandardov pre kredibilný proces, nerešpektujúc politický pluralizmus, demokraciu, transparentnosť a právny štát. Prekážky účasti opozičných politických strán a ich lídrov, nevyvážené zloženie národnej volebnej komisie, množstvo nahlásených porušení procesu počas volebného dňa, vrátane kupovania hlasov, zabránili uskutočneniu spravodlivých a rovných volieb,“ citoval Lajčák argumenty vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku F. Mogheriniovej, ktorými EÚ odôvodňuje svoje neuznanie venezuelských volieb.

Lajčák následne opísal, ako Maduro zložil prezidentský sľub nie pred národným zhromaždením, ale pred ústavným súdom, čo Národné zhromaždenie považuje za dôvod, prečo ho neuznáva za prezidenta. Predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa následne vyhlásil za dočasného prezidenta, ktorý má doviesť krajinu k slobodným a demokratickým voľbám. „Prezident Maduro označil tento krok za pokus o štátny prevrat a obvinil medzinárodné spoločenstvo zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny,“ uviedol Lajčák.

V ďalšej časti Lajčák vymenoval krajiny, ktorá uznali Guaidóa za prezidenta, i tie, ktoré stále uznávajú za prezidenta Madura. Informoval tiež o vyhláseniach, ktoré EÚ v mene svojich členských krajín v tejto záležitosti už urobila, ako aj postoje jednotlivých európskych krajín, z ktorých 21 uznalo Guaidóa za prezidenta a v siedmich prebiehajú o tom diskusie. Zopakoval postoj EÚ, podľa ktorej je jediným riešením demokratické a mierové riešenie tohto konfliktu. Odvolal sa aj na spoločné vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov SR z októbra 2018, podľa ktorého „Slovensko uprednostňuje spoločný postup všetkých členských krajín EÚ, ktorý chceme presadzovať predovšetkým s našimi susedmi vo Visegrádskej štvorke“.

V rozprave následne vystúpil predseda výboru Ľuboš Blaha. „Je to téma, ktorá momentálne hýbe svetom a oči slovenskej verejnosti sa asi prvýkrát upierajú na problém Venezuely v takomto rozsahu, pretože tu hrozí vojna. Vojna, ktorú ako jednu z možností ponúkajú Spojené štáty americké a obávam sa – je to môj osobný názor, ale aj názor mnohých ľudí na Slovensku – že nám tu hrozí druhý Irak,“ uviedol Blaha na úvod.

„Chcel by som sa vyjadriť bližšie k Latinskej Amerike a Venezuele a možno budem hovoriť trochu dlhšie: Latinskú Ameriku študujem celý svoj odborný život,“ pokračoval Blaha. „Situácia je veľmi zlá a ja som nikdy neobhajoval ani režim Nicolása Madura, ani spôsob, akým rozhoduje v ekonomike. Vždy som sa osobne veľmi silne zasadzoval za Huga Cháveza, ale Hugo Chávez nie je Nicolás Maduro. Chávez v čase svojej vlády veľmi silne podporoval sociálne najslabšie skupiny, zabezpečil vyše miliónu tých najchudobnejších školstvo, gramotnosť, zdravotníctvo, podporoval výstavbu bytov a pod. Toto nevie spochybniť absolútne nikto.

Práve preto veľká časť tých najchudobnejších Venezuelčanov – veľa ľudí tam žije v slumoch – podporovala Cháveza a bohatší boli nešťastní z toho, že Chávez prerozdeľoval príjmy, zvyšoval im dane alebo sa snažil využívať ropné bohatstvo na podporu chudobných. Situácia sa zmenila po smrti Cháveza, keď nastúpil Nicolás Maduro, ktorý nemá ani jeho charizmu, ani jeho schopnosti. Lenže nie je to len subjektívny problém, ale má to aj objektívnu príčinu.

V roku 2013 došlo k obrovskému pádu cien ropy. Tí, ktorí poznajú dejiny Venezuely vedia, že zhruba od roku 1912, keď našli vo Venezuele ropu, a nasledujúcich sto rokov je táto krajina plne závislá na rope. V ekonomike sa o tom hovorí ako o takzvanej holandskej chorobe: krajiny, ktoré majú takéto veľké zásoby ropy, si málokedy dokážu vypestovať priemyselný sektor v iných odvetviach. Je šťastie mať ropu, ale je to svojím spôsobom aj kliatba, s výnimkou Nórska sa to nepodarilo žiadnej krajine na svete. A žiaľ, ani Venezuele, ktorá od toho roku 1912 je ťažko riadenou, skorumpovanou krajinou a toto je problém, ktorý ostáva aj počas vlády Chávistov.

A ten pád ceny ropy v roku 2013, ktorý zasiahol veľmi škaredo aj Rusko, Irán a ďalšie krajiny, dostal Venezuelu prakticky na kolená. To odvtedy počúvame tie správy o obrovskej inflácii a obrovských problémoch. Treba si navyše uvedomiť, že tá politika a nestabilita ničomu nepomáha. V uliciach sú prakticky každodenné štrajky, protesty, často krvavé. A netreba si predstavovať, že tí demonštrujúci sú nejaké mierumilovné holubičky – zabíjajú policajtov, robia veľmi zlé veci a sú financovaní Spojenými štátmi americkými. Veľmi otvorene: to nie je nič, čo by bolo tajné, Američania to financujú a veľmi otvorene sa dokonca už od roku 1998, keď sa Chávez čistými demokratickými voľbami dostal k moci, hlásia k tomu, že chcú zvrhnúť režim Chávistov.

V roku 2002 sa dokonca pokúsili o štátny prevrat. Toto takisto nikto netají. Došlo k štátnemu prevratu podľa klasického majdanovského scenára, ktorý sme neskôr videli aj na Ukrajine. Mimovládky financované zo Spojených štátov amerických pošlú do ulíc veľké množstvo ľudí, potom nejakí ostreľovači niekoho zastrelia (dodnes existujú dôkazy, že to boli ostreľovači, ktorých financovali isté veľmoci) a to samozrejme bude dôvod pre to, aby generáli prišli a povedali: no vidíte, strieľate ľudí, my prevezmeme moc. Týchto generálov však ľudia zo slumov vyhnali z prezidentského paláca a vrátili Cháveza späť k moci. Medzitým Chávez vyhral niekoľko volieb, demokraticky, čisto, bez akýchkoľvek problémov.

Ale teraz nastáva problém po jeho smrti. Spojené štáty vycítili príležitosť prevziať moc, pretože Maduro nemá také schopnosti ako Chávez a od roku 2013 prakticky na dennom poriadku sú vo Venezuele protesty, majdany, štrajky, blokády a podobne. Keď si predstavíte, čo sa dialo na Ukrajine počas Majdanu, to majú vo Venezuele už asi piaty rok. Samozrejme, že to poškodilo ekonomiku a nepomohli – a toto by som chcel zdôrazniť – ani sankcie zo strany USA.

Len pre vašu predstavu: Venezuela je plne závislá na rope. A plne závislá na vývoze ropy do USA. A keď prezident Trump povie, že bude blokovať vývoz ropy z Venezuely do USA, znamená to likvidáciu ekonomiky Venezuely. A keď teraz počúvame o miliónpercentnej inflácii, tak je to preto, že Trump rozhodol, že bude blokovať Venezuelu. Iný dôvod neexistuje. Áno, boli tam veľké chyby, aj z hľadiska korupcie, aj z hľadiska ekonomického mismanažmentu, ale základnú a hlavnú vinu nesie Donald Trump. Veď si len predstavte ako by to vyzeralo, keby Slovensko teraz odstrihli od akéhokoľvek exportu: EÚ, Rusko, všetky krajiny naokolo, a náš najbližší partner by bola Čína. Predstavte si, ako by nás to zasiahlo. Toto urobili USA Venezuele. To len aby sme videli, kto tu je na vine, a aby sme to nehádzali celé len na Madura.

Situácia je hrozná, a preto som rozhodne za to, aby sme humanitárne pomáhali Venezuele, aby sme sa snažili hľadať zmier vo venezuelskej spoločnosti, ale určite nie tým, že budeme podporovať opozičného lídra, ktorý nebol vo Venezuele nikým volený – to potom bližšie vysvetlím – a ani tým, že budeme podporovať americkú inváziu, ktorá sa chystá z Kolumbie. Ona príde buď v podobe reálnej invázie koalície alebo v podobe proxy vojny medzi Kolumbiou a Venezuelou. Jedna aj druhá možnosť je katastrofálna a verím, že na tomto Slovensko v žiadnom prípade nebude asistovať.

Že situácia je zlá, to všetci vieme. Otázka teraz znie: dáva nám to legitímne právo zasahovať do vnútorných záležitostí Venezuely a porušiť tak Chartu OSN a základný princíp medzinárodného práva, ktorým je národná suverenita? Toto je kľúčová otázka.

Keby sme sa rozprávali o tom, že v každej nedemokratickej krajine máme právo zasiahnuť našimi (resp. americkými) bombardérmi, alebo sa nejakým spôsobom snažiť o zmenu režimu, tak prečo práve Venezuela? Prečo nejdeme do Saudskej Arábie? Prečo nejdeme do afrických štátov ako je Egypt? Prečo nejdeme na Arabský polostrov, kde sú Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn a podobne? To všetko sú despocie, ktoré keby mali aspoň venezuelskú demokraciu, tak by ľudia boli nadšení. Vo Venezuele je problém momentálne to, že či mali byť voľby podľa ústavy v takom alebo onakom termíne, vedie sa spor, či podplácali nejakých voličov alebo nie, čo sú spory bežné aj v európskych demokraciách, normálne ústavné a demokratické problémy. Kdežto v takej Saudskej Arábii nie je spor, že či mali byť voľby vtedy alebo vtedy: tam žiadne voľby nie sú, to je islamistická despocia, ktorá…“

Vtedy Blahovi skočil do reči poslanec Ján Budaj (OĽaNO): „Pán predseda, my sme si chceli vypočuť pána ministra, preto sme sem prišli, a vy hovoríte o Saudskej Arábii…“

Blaha: „Pán Budaj, kedysi ste bojovali za demokraciu a slobodu prejavu. Či to len keď sa vám to hodí? Mám právo pokračovať a budem pokračovať, či sa vám to páči alebo nepáči. Saudská Arábia vpadla do Jemenu, v dôsledku čoho zomreli tisíce detí. Je tam trest smrti za čarodejníctvo, kameňujú tam ženy za cudzoložstvo a podobne. Toto je krajina, ktorú nejdeme nijakým spôsobom vychovávať, kde nejdeme meniť režim, kde nejdeme uznávať opozičného lídra, a navyše jej ešte Američania a Briti predávajú zbrane, aby mohli masakrovať deti v Jemene. Porovnajte si to s Venezuelou, kde je ústavný problém, kde idú odvolať Madura, lebo nebola dohoda s opozíciou, kedy majú byť vypísané voľby. To len pre porovnanie.

Je zjavné, že problémom Venezuely nie je to, že tam je nedostatok demokracie, ale že má najväčšie zásoby ropy na celom svete, a že neposlúcha. Saudská Arábia má tiež veľké zásoby ropy, ale poslúcha Spojené štáty. Je nepredstaviteľné, aby Slovenská republika robila lokaja Spojeným štátom americkým v ďalšej ropnej invázii. A tak ako sme povedali v prípade Iraku, že to nepodporíme, som presvedčený, že to isté povieme aj v prípade Venezuely.

Vážení kolegovia, kľúčový argument je medzinárodné právo a národná suverenita. Podľa venezuelskej ústavy, článkov 233 a 234 za žiadnych okolností mimo piatich presne vymedzených prípadov nemôže predseda Národného zhromaždenia Venezuely, ktorým je Juan Guaidó, prevziať moc,“ uviedol Blaha a citoval z uvedeného článku, v akých piatich prípadoch je jedine prípustné, aby prezident prišiel o moc.

„Ani jeden z týchto dôvodov neplatí,“ pokračoval Blaha. „Človek nemusí byť ústavný právnik, aby si prečítal tento článok a videl, že tu ide o obyčajný štátny prevrat. Keby Maduro teraz aj odstúpil z funkcie, tak podľa ústavy Venezuelskej republiky je v článku 234 jasne napísané, že jeho pozíciu má získať viceprezident.  Predseda Národného zhromaždenia za žiadnych okolností nemá právo si uzurpovať moc.

A teraz vám poviem kto je Juan Guaidó, pretože to je tiež veľmi zaujímavé. Juan Guaidó si berie legitimitu z parlamentných volieb z roku 2015. Vtedy získal zhruba šesť percent voličov, a ani to nie on, ale jeho stranícky šéf Lopéz a jeho strana Vôľa ľudu. Táto strana získala len šesť percent, ale bola súčasťou veľkej opozičnej koalície, kde bola asi piatou najväčšou stranou. Nedávno sa Guaidó stal predsedom Národného zhromaždenia, pretože skutočný líder opozície rezignoval. Maduro vlani získal pri 40-percentnej účasti vo voľbách 67 percent hlasov. Teda nech si o Madurovi myslíme čokoľvek, má ďaleko väčšiu legitimitu než Guaidó. Ten má jednu legitimitu, a to je fakt, že študoval v USA a telefonuje si s Donaldom Trumpom a ďalšími predstaviteľmi USA. Vo Venezuele ho ľudia nepoznajú, tam je niekto asi ako Miroslav Beblavý na Slovensku: asi približne šesťpercentná podpora, okrem kaviarní ho málokto pozná, ľudia ho v zásade nemajú radi, ale vybrali si ho západné mocnosti, aby bol prezidentom.

Zasvätenie Juana Guaidóa slobodomurárskej loži

A teraz si predstavte, že by sa na Slovensku stalo to isté – že by si nejaká veľmoc povedala: nepáči sa nám ako si to tu demokraticky spravujete, tak my si vyberáme tuto pána Beblavého, že bude prezidentom Slovenskej republiky. Toto sa deje vo Venezuele. A my to máme odobriť? Mám s tým naozaj veľký problém a za daných okolností, bez ohľadu na to, že nie som fanúšikom Nicolása Madura, som presvedčený, že by sme mali uznať Madura za prezidenta, a už len preto, že hoci bol pred pol rokom zvolený vo voľbách, ktoré EÚ neuznala, jemu stále ešte plynie mandát z volieb, v ktorých bol zvolený úplne legitímne koncom roku 2013. Tento mandát je šesťročný, teda ešte takmer rok mu bude plynúť aj tento starý mandát. Čiže aj keby sme mu neuznali nový mandát, stále mu platí aj ten starý, pričom podľa venezuelskej ústavy neexistuje žiadny dôvod, aby ho mal stratiť.

Z tohto hľadiska je úplne legálne podporovať jestvujúci, právoplatne zvolený režim a napriek tomu, že Národné zhromaždenie od roku 2015 je ovládané opozíciou, podľa venezuelskej ústavy nemá žiadne právomoci odvolať prezidenta.

Rozumiem tomu, že keďže sme v EÚ, pán minister sa snaží, aby sa slovenské postoje čo najviac blížili k EÚ, to však neznamená, že ich musíme kopírovať. Ja som veľmi rád, že aj v EÚ sú krajiny, ktoré sa postavili proti väčšine: Taliansko a Grécko. Taliansko zaujalo neutrálny postoj: to znamená, že nebudú uznávať Guaidóa, ale zároveň sa nebudú vyjadrovať ani k Madurovi a k ničomu, čo je vnútropolitickou záležitosťou Venezuely, s výnimkou toho, že budeme podporovať demokratický proces a zbližovanie rozdielnych strán. To je úplne legitímne stanovisko a ja ho plne rešpektujem. Potom je tu skupina štátov, ktoré spomínal aj pán minister, kde je Rusko, Čína, Bolívia, Mexiko, atď., ktoré hovoria, že treba uznať Madura, lebo je legálne zvolený. To je takisto legitímny postoj a ja by som bol rád, keby sme aj my, podobne ako Gréci, tento postoj zaujali.

Ale chápem, že je potrebný kompromis, a preto hovorím, aj po diskusiách s kolegami zo Smeru a SNS, že Slovenská republika by mohla zaujať neutrálny postoj. Teda nemala by uznať opozičného lídra Guaidóa za prezidenta a nemala by sa vyjadrovať k tomu, či je alebo nie je Maduro legitímnym lídrom Venezuely. Tento postoj je postojom asi dvadsiatich krajín sveta, vymenujem len niektoré: Taliansko, Nórsko, Švajčiarsko, Uruguaj, Mexiko, Vatikán. Teda nie je to tá skupina štátov, ktorá hovorí aj o podpore Madura. Chcel by som, aby diskusia na Slovensku bola v tejto polohe a hlavne by som chcel – a verím že s tým nebude problém – aby sme sa aj do budúcnosti vyvarovali akejkoľvek podpory vojenskej invázie do Venezuely, ktorá tu naozaj hrozí, keďže všetci vieme, že tu ide o ropu, takisto ako to bolo aj v prípade Iraku.

Koalícia USA, ktorá túto vojnu pravdepodobne chystá, to nie sú žiadni dobráci a sladkí chlapci: to sú najväčší krajne pravicoví lídri, akých svet pozná. Okrem Donalda Trumpa, ktorého ,hejtuje‘ polovica Európy, ale v tomto prípade ho fascinujúco objavila ako spojenca, je to napríklad brazílsky prezident Bolsonaro. Ten je nielen poslancami Európskeho parlamentu považovaný za reálneho fašistu. Potom tu máme Ivána Duqueho z Kolumbie, ďalšieho veľkého spojenca, ktorý je ešte horší ako Bolsonaro, a ktorý má za sebou také veci, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Mussolini. Toto je tá koalícia tých úžasných štátov, do ktorej Donald Trump pridal ešte Honduras a Guatemalu, čo sú krajiny, kde vládnu gangsterské kartely, krajiny, ktoré sú úplne rozvrátené, kde je najväčšia zločinnosť a počet vrážd na obyvateľa na svete,“ uviedol Blaha.

Ďalej Blaha spomenul aj to, akého človeka Donald Trump poveril operatívou v otázke Venezuely: „Ide o človeka, ktorý bol v 70. rokoch organizátorom jednotiek contras v Latinskej Amerike. To boli časy, keď sa tam vraždili ženy, deti, napichovali sa na kôl a sťahovali z kože. Tento človek, Elliott Abrams, má dnes na starosti vyriešenie situácie vo Venezuele…“

Blaha spomenul aj španielske záujmy vo Venezuele: „Španieli nás tu pred dvoma rokmi prosili na kolenách, aby sme rešpektovali princíp národnej suverenity v otázke Katalánska a ja som im rozumel. Áno, slovenská vláda vždy rešpektovala národnú suverenitu. Hovorili sme o tom v Kosove a neuznali sme Kosovo. Hovorili sme o tom v Iraku a stiahli sme vojakov z Iraku. A aj v otázke Krymu sme hovorili, že nemôžeme narúčať princíp národnej suverenity – a prečo teraz, keď ide o Venezuelu, zrazu by sme mali porušiť tento princíp? Varujem pred tým, aby sme neurobili tú istú chybu ako Španieli – ja si neviem predstaviť ako teraz budú vysvetľovať komukoľvek v Európe, že Katalánsko je iba ich vnútorný problém. Veď zjavne nie je, keďže aj Venezuela je problémom celého sveta.

A podobne Ukrajina, ktorá ako jedna z prvých krajín uznala za prezidenta opozičného lídra Guaidóa. Gratulujem. A som zvedavý, čo teraz budú hovoriť, keď prídu voľby na Ukrajine, ktoré Ruská federácia môže označiť za nelegitímne, pretože povie, že tam nemajú pozorovateľov, a že nemohli voliť tri milióny ľudí, ktorí žijú v Rusku. Môžu povedať, že voľby nie sú legitímne, a že víťaza volieb neuznávajú a namiesto toho uznať nejakého svojho kamaráta. A podobne to môže pokračovať v prípade každej krajiny a každej veľmoci sveta: to môžu urobiť Číňania, Francúzi v Afrike…

Toto je veľmi nebezpečný precedens a obávam sa, že Európa robí obrovskú chybu, že v tomto spolupracuje s fašistickými a krajne pravicovými lídrami z amerického kontinentu. A tento precedens by mohol ohroziť v konečnom dôsledku aj Slovensko. Myslím si, že pozícia Slovenskej republiky by mala byť neutrálna. A nehovorím to iba za seba. Ak doteraz som hovoril najmä za seba, tak teraz hovorím za poslanecký klub strany Smer-SD a hovorím to potom, ako som vec konzultoval s predsedom strany a predsedom poslaneckého klubu Robertom Ficom, ktorý má ten istý postoj: pozícia Slovenskej republiky má ostať neutrálna, Slovensko nemá uznať opozičného lídra Guaidóa, Slovensko si má ctiť medzinárodné právo a nemá nijakým spôsobom zasahovať do vnútorných záležitostí Venezuely, s výnimkou prípadov, keď chceme podporiť demokratický dialóg a všetky zmierovacie procesy, ktoré môžu prebiehať v rámci venezuelskej spoločnosti,“ uzavrel Blaha svoje vystúpenie. O tom, ako na prítomných zapôsobilo, najlepšie vypovedajú kyslé tváre Blahových názorových oponentov.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ľudia odchádzajú. Čo sa deje na úrade bratislavského Nového Mesta na čele s Rudolfom Kusým?

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Iniciatíva Pre ľudí v Novom Meste na sociálnej sieti upozorňuje, že „úradníkov Kusého úradu neudržala na pracovných pozíciách ani pandémia. Odišla už skoro polovica vedúcich oddelení a tretina zamestnancov“. Čo je dôvodom? Rudolf Kusý je starostom bratislavskej mestskej časti Nové Mesto a tiež…

Až 65 % obyvateľov Severného Macedónska verí, že koronavírus bol vytvorený na kontrolovanie ľudí

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Cecilia Fabiano/LaPresse via AP)   Približne dve tretiny obyvateľov Severného Macedónska veria, že koronavírus bol vytvorený na kontrolovanie ľudí. Ako uvádza web euronews.com, vyplýva to z prieskumu, podľa ktorého 65 % respondentov podporuje nepodloženú teóriu, že koronavírus bol umelo vytvorený v laboratóriu Veľká časť…

Kolíkovej novelu trestného poriadku považuje Remišová za šialenosť. “To čo platilo včera, dnes platiť nemusí,” priznala

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   O tom, že na ministerstve spravodlivosti sa pripravuje novela trestného poriadku, ktorá má postihovať ľudí a médiá za šírenie iných ako vládou odsúhlasených informácií, sme vás už viackrát informovali. S takýmto návrhom zákona má problém nielen opozícia, ale ozývajú…

Česi žiadajúci o odškodnenie po očkovaní zatiaľ neuspeli. Podľa právnikov sú šance pre poškodených často “mizivé”

0 icon

Praha 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Cecilia Faboiano/LaPresse via AP)   České ministerstvo zdravotníctva zatiaľ odmieta žiadosti o odškodné po očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Podľa zistení médií sa verdiktu niektorí ani nedočkali, pretože predtým zomreli. Doteraz v Českej republike zaevidovali 15 žiadostí o kompenzácie vo výške od 950 tisíc korún po 100…

Jiří Krampol sa dal zaočkovať treťou dávkou a napriek tomu skončil v nemocnici

0 icon

Praha 3. decembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Populárny český herec Jiří Krampol skončil v nemocnici po absolvovaní tretej dávky očkovania proti koronavírusu. Uviedla to televízia CNN Prima News Krampol mal zdravotné problémy spôsobené koronavírusom už skôr. Podľa českej verzie televízie CNN, je herec opäť v opatere lekárov. Za posledné tri…

Prečo súčasná vláda zavádza praktiky, ktoré v budúcnosti dobehnú ju samu?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vláda Igora Matoviča resp. Eduarda Hegera prišla a stále prichádza s prvkami, ktoré v slovenskej politike a verejnom živote nemajú obdobu a ktoré momentálne vníma ako výhodu pri potieraní pre ňu nepohodlných názorov a politikov, ale ktoré môžu byť neskôr použité v politickom…

Taraba tvrdí, že ak by platila novela trestného zákona, ako navrhuje Kolíková, väzenie by hrozilo aj ľuďom ako Krčméry či Sabaka. Medzi ním a lekárom vznikla roztržka

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Tento týždeň sme informovali o snahách ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej presadiť do nového Trestného zákona a Trestného poriadku prísne postihy za šírenie dezinformácií. Známy opozičný poslanec parlamentu Tomáš Taraba (Život - NS) na sociálnej sieti upozornil, o akú nebezpečnú zbraň v oblasti práva môže…

Tatar opäť skóroval, Islanders prehrali deviatykrát za sebou

0 icon

New York 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Andy Clayton-King, TASR/AP - Nick Wass, TASR/AP - Chris O'Meara, SITA/AP/Brandon Wade, SITA/AP/Wilfredo Lee)   Slovenský hokejista Tomáš Tatar zaznamenal svoj piaty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, no jeho tím New Jersey prehral na ľade Minnesoty 2:5. Pre domácich to bolo už piate…

V slovenských nemocniciach je aktuálne 3 404 pacientov s ochorením COVID-19 a 90 obetí

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prostredníctvom 42.403 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (2. 12.) na Slovensku 15.278 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 90 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk "Najviac pozitívnych testov bolo v Prešovskom kraji, najmenej v Nitrianskom kraji.…

Ako zatiaľ vyzerá matovičovská „očista“: Medializované prípady s politickým podtextom z čias Hegero-Matovičovej vlády

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák, Ján Krošlák, Pavel Neubauer, Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel, Facebook)   Po svojom nástupe k moci sa súčasná vláda a vládna koalícia začala zaštiťovať rétorikou o potrebe očisty spoločnosti a štátu od rôznych osôb poznačených spoluprácou s bývalými vládami Smeru-SD. To, čo spočiatku…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

1. Austrália : Mladíci, ktorí utiekli z koncentračného kovidového tábora boli chytení  2.

0icon

1. Polícii sa podarilo chytiť a zatknúť 3 mladistvých (15,16 a 17 rokov) porušovateľov kovid karantény , ktorí pod rúškom noci (o 4. hodine ráno) utiekli zo ,,špeciálneho tábora", kde sú umiestnené osoby podozrivé z nákazy po kontakte s osobami, u ktorých sa zistilo, že ju šíria.Motiváciou pre ich útek bol…

Andrej Biras

Boj o Európu, ktorý sa začal 20.11.21 vo Viedni pokračuje! Občianska mobilizácia, ktorá práve prebieha je historická!

0icon

20.11.2021 prebehla  vo Viedni mega demonštrácia, kde minimálne 100.000 ľudí vyjadrilo svoj názor proti povinnému očkovaniu.  Mainstream rozprával o 35.000 účastníkoch.. Pozrite tu koľko ich bolo: https://www.youtube.com/watch?v=56NrGdmWMvc V tomto videu je 1,5 hodinový sprievod zrýchlený do 19 min. Je toto 35.000 ľudí? Tvrdia to média a polícia? Hanba

René Pavlík

Hoax

0icon

Hoax Hoax

Marek Brna

Súčasnosť je ako zlý sen

0icon

Je to však neúprosná realita. Žneme plody našej sejby. Takí sme boli a preto k nám prichádzajú dnešné okolnosti. Rozhliadnime sa okolo seba a priznajme, či naozaj si dnešné ľudstvo zaslúži dajakú slnečnú realitu, život v zdraví a radosti, spokojnosti. Usiluje sa v dnešnej dobe vôbec niekto o naozaj cnostný,…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Deti zo Základnej školy Sedmička zdobia vianočný stromček v centre Trenčína. Štúrovo námestie v Trenčíne skrášľuje jedenásť stromčekov, ktoré si ozdobili deti zo základných škôl v meste

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ľudia odchádzajú. Čo sa deje na úrade bratislavského Nového Mesta na čele s Rudolfom Kusým?

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Iniciatíva Pre ľudí v Novom Meste na sociálnej sieti upozorňuje, že „úradníkov Kusého úradu neudržala na pracovných pozíciách ani pandémia. Odišla už skoro polovica vedúcich oddelení a tretina zamestnancov“. Čo je dôvodom? Rudolf Kusý je starostom bratislavskej mestskej časti Nové Mesto a tiež…

Až 65 % obyvateľov Severného Macedónska verí, že koronavírus bol vytvorený na kontrolovanie ľudí

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Cecilia Fabiano/LaPresse via AP)   Približne dve tretiny obyvateľov Severného Macedónska veria, že koronavírus bol vytvorený na kontrolovanie ľudí. Ako uvádza web euronews.com, vyplýva to z prieskumu, podľa ktorého 65 % respondentov podporuje nepodloženú teóriu, že koronavírus bol umelo vytvorený v laboratóriu Veľká časť…

Kolíkovej novelu trestného poriadku považuje Remišová za šialenosť. “To čo platilo včera, dnes platiť nemusí,” priznala

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   O tom, že na ministerstve spravodlivosti sa pripravuje novela trestného poriadku, ktorá má postihovať ľudí a médiá za šírenie iných ako vládou odsúhlasených informácií, sme vás už viackrát informovali. S takýmto návrhom zákona má problém nielen opozícia, ale ozývajú…

Česi žiadajúci o odškodnenie po očkovaní zatiaľ neuspeli. Podľa právnikov sú šance pre poškodených často “mizivé”

0 icon

Praha 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Cecilia Faboiano/LaPresse via AP)   České ministerstvo zdravotníctva zatiaľ odmieta žiadosti o odškodné po očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Podľa zistení médií sa verdiktu niektorí ani nedočkali, pretože predtým zomreli. Doteraz v Českej republike zaevidovali 15 žiadostí o kompenzácie vo výške od 950 tisíc korún po 100…

Jiří Krampol sa dal zaočkovať treťou dávkou a napriek tomu skončil v nemocnici

0 icon

Praha 3. decembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Populárny český herec Jiří Krampol skončil v nemocnici po absolvovaní tretej dávky očkovania proti koronavírusu. Uviedla to televízia CNN Prima News Krampol mal zdravotné problémy spôsobené koronavírusom už skôr. Podľa českej verzie televízie CNN, je herec opäť v opatere lekárov. Za posledné tri…

Prečo súčasná vláda zavádza praktiky, ktoré v budúcnosti dobehnú ju samu?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vláda Igora Matoviča resp. Eduarda Hegera prišla a stále prichádza s prvkami, ktoré v slovenskej politike a verejnom živote nemajú obdobu a ktoré momentálne vníma ako výhodu pri potieraní pre ňu nepohodlných názorov a politikov, ale ktoré môžu byť neskôr použité v politickom…

Taraba tvrdí, že ak by platila novela trestného zákona, ako navrhuje Kolíková, väzenie by hrozilo aj ľuďom ako Krčméry či Sabaka. Medzi ním a lekárom vznikla roztržka

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Tento týždeň sme informovali o snahách ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej presadiť do nového Trestného zákona a Trestného poriadku prísne postihy za šírenie dezinformácií. Známy opozičný poslanec parlamentu Tomáš Taraba (Život - NS) na sociálnej sieti upozornil, o akú nebezpečnú zbraň v oblasti práva môže…

Tatar opäť skóroval, Islanders prehrali deviatykrát za sebou

0 icon

New York 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Andy Clayton-King, TASR/AP - Nick Wass, TASR/AP - Chris O'Meara, SITA/AP/Brandon Wade, SITA/AP/Wilfredo Lee)   Slovenský hokejista Tomáš Tatar zaznamenal svoj piaty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, no jeho tím New Jersey prehral na ľade Minnesoty 2:5. Pre domácich to bolo už piate…

V slovenských nemocniciach je aktuálne 3 404 pacientov s ochorením COVID-19 a 90 obetí

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prostredníctvom 42.403 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (2. 12.) na Slovensku 15.278 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 90 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk "Najviac pozitívnych testov bolo v Prešovskom kraji, najmenej v Nitrianskom kraji.…

Ako zatiaľ vyzerá matovičovská „očista“: Medializované prípady s politickým podtextom z čias Hegero-Matovičovej vlády

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák, Ján Krošlák, Pavel Neubauer, Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel, Facebook)   Po svojom nástupe k moci sa súčasná vláda a vládna koalícia začala zaštiťovať rétorikou o potrebe očisty spoločnosti a štátu od rôznych osôb poznačených spoluprácou s bývalými vládami Smeru-SD. To, čo spočiatku…

Podkasty

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Austrália : Mladíci, ktorí utiekli z koncentračného kovidového tábora boli chytení  2.

0icon

1. Polícii sa podarilo chytiť a zatknúť 3 mladistvých (15,16 a 17 rokov) porušovateľov kovid karantény , ktorí pod rúškom noci (o 4. hodine ráno) utiekli zo ,,špeciálneho tábora", kde sú umiestnené osoby podozrivé z nákazy po kontakte s osobami, u ktorých sa zistilo, že ju šíria.Motiváciou pre ich útek bol…

Andrej Biras

Boj o Európu, ktorý sa začal 20.11.21 vo Viedni pokračuje! Občianska mobilizácia, ktorá práve prebieha je historická!

0icon

20.11.2021 prebehla  vo Viedni mega demonštrácia, kde minimálne 100.000 ľudí vyjadrilo svoj názor proti povinnému očkovaniu.  Mainstream rozprával o 35.000 účastníkoch.. Pozrite tu koľko ich bolo: https://www.youtube.com/watch?v=56NrGdmWMvc V tomto videu je 1,5 hodinový sprievod zrýchlený do 19 min. Je toto 35.000 ľudí? Tvrdia to média a polícia? Hanba

René Pavlík

Hoax

0icon

Hoax Hoax

Marek Brna

Súčasnosť je ako zlý sen

0icon

Je to však neúprosná realita. Žneme plody našej sejby. Takí sme boli a preto k nám prichádzajú dnešné okolnosti. Rozhliadnime sa okolo seba a priznajme, či naozaj si dnešné ľudstvo zaslúži dajakú slnečnú realitu, život v zdraví a radosti, spokojnosti. Usiluje sa v dnešnej dobe vôbec niekto o naozaj cnostný,…

TopDesať

Vynálezy budúcnosti, ktoré môžeš používať už dnes!

0 icon

Veda a technológia sa vyvíjajú tak rýchlo, že je prakticky nemožné sledovať všetky nové vynálezy, ktoré sa objavujú. Veci, o ktorých sme nemohli ani snívať, teraz vstupujú do nášho života rýchlosťou svetla. Bionické šošovky, ktoré dokážu zmeniť realitu, neviditeľné dáždniky a 3D pero, ktorým nakreslíš hmatateľné predmety. Vynálezy budúcnosti môžeš…

TOP10: Staroveké Grécko, ako ho nepozná ani profesor dejín

0 icon

Zdá sa, že starí Gréci vymysleli mnoho vecí, ktoré dnes používame: divadlo, olympijské hry, filozofiu aj jo-jo. Staroveké Grécko je však aj plné tajomstiev a zaujímavých faktov, o ktorých možno nevedia ani samotní učitelia dejepisu. Poďme sa na nich spolu pozrieť.

Títo ľudia dnes jednoducho nemali svoj deň

0 icon

Každý z nás má lepšie dni a samozrejme aj tie horšie. To čo sa niekedy udeje si jednoducho nevyberáme a musíme tomu čeliť. Títo ľudia taktiež nemali svoj deň. Túto náhodu sa im však podarilo zdokumentovať a zverejniť na internete. Svojím nešťastím tak bavia celý svet a presne to je…

Stratený v dunách piesku západného ergu: 2. časť

0 icon

Nachádzame sa na Sahare, jednej z najsuchších oblastí na svete. Konkrétnejšie v neprívetivej krajine Veľkého západného ergu, ktorá pripomína more zlatých vĺn pod azúrovou oblohou, kde sa rozkladá na ploche 78 000 kilometrov štvorcových. Duny už údajne pohltili ťavie karavány, armády a celé dediny. Pokusy zastaviť ich však zlyhali. Pokračujeme…

Čo sa stane s tvojím telom, ak vyhodíš vankúš?

0 icon

Prvý vankúš, ktorý poznáme, pochádza zo starovekej Mezopotámie. Bol vyrobený z kameňa a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. Na rozdiel od starodávnych kamenných vankúšov sú dnes tie, ktoré používame, mäkké a nadýchané a veľa ľudí nemôže spať bez objatia veľkého útulného vankúša. Ale v skutočnosti nemusí byť spánok s vankúšom najlepším spôsobom odpočinku,…

Armádny Magazín

Ukrajinská armáda zverejnila video z hromadnej popravy migrantov na hraniciach s Bieloruskom

0 icon

Bielorusko, 3.december 2021 (AM) – Utečenci z Blízkeho východu sa pokúšali dostať na územie Ukrajiny cez černobyľskú zónu. Príslušník Ozbrojených síl Ukrajiny Vasyl Rumak zverejnil video popr

Ruské ozbrojené sily vytvorili prvú rotu bojových vozidiel Terminator

0 icon

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Prvá jednotka ozbrojených síl RF vybavená bojovým vozidlom na podporu tankov (BMPT) "Terminátor", je vytvorená v Centrálnom vojenskom okruhu, povedal  generálplukovník Alexander Lapin.   „V súlade s rozhodnutím ministra obrany a pokynom náčelníka Generálneho š

Ruské národné letectvo stojí pred veľkou zmenou. Bola ohlásená fúzia spoločností Suchoj, MiG a OAK

0 icon

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Rozhodnutím vedenia Spojenej leteckej korporácie (OAK) sa v Rusku zlúčia tri veľké letecké spoločnosti. O podrobnostiach reorganizácie zlúčením dvoch veľkých spoločností sa bude rokovať na valnom zhromaždení v januári budúceho roka. Informovala o tom oficiálna stránka OAK.   Blížiace sa spojenie OAK, Suchoj a RSK Mi

Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien

0 icon

Slovensko, 3. december 2021 (AM, MOSR) – Dáta z personálnych oddelení rezortu obrany ukazujú, že uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo 4 889 žien, čo predstavuje 22,9 percent zo všetkých zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR.   „Aj keď vojenské prostredie…

Lukašenko oznámil spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenie

0 icon

Bielorusko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti, že nie je vylúčené zvýšenie početného stavu bielorusk

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Deti zo Základnej školy Sedmička zdobia vianočný stromček v centre Trenčína. Štúrovo námestie v Trenčíne skrášľuje jedenásť stromčekov, ktoré si ozdobili deti zo základných škôl v meste

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali