Sergej Lavrov: Je to práve rusofóbia, ktorá provokuje ďalšie napätie na svetovej scéne

Moskva 28. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Kamran Jebreili)

 

Prinášame rozhovor ruského ministra Sergeja Lavrova, ktorý poskytol agentúre Rossija segodňa 25. decembra 2017

Na snímke šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov

Otázka: D. Trump povedal, že plánuje stretnutie s V.V.Putinom, ktoré bude venované KĽDR. Prezident Ruska tiež vyjadril svoju pripravenosť na dialóg. Kedy môžeme očakávať takéto rokovania, kde a v akom formáte? Pokiaľ ide o otázku zlepšenia vzťahov medzi oboma krajinami, bude sa spoliehať len na osobné kontakty lídrov, alebo existujú aj iné možnosti predídenia pádu do víru novej „železnej opony“?

S.V. Lavrov: Kontakty medzi prezidentmi Ruska a Spojených štátov sú v poslednom čase dosť intenzívne. Spravidla sa neobmedzujú na jedinú záležitosť, ale ponímajú široké spektrum bilaterálnych a medzinárodných tém.

Termíny ďalšieho osobného stretnutia ešte neboli prerokované. Dovoľte mi pripomenúť, že V.V. Putin a D. Trump po stretnutí na summite APEC v Danangu schválili dôležité Spoločné prehlásenie o Sýrii. Následne hlavy štátov mali trikrát telefonické hovory – 21. novembra, 14. a 17. decembra.

Samozrejme, že sa dotkli aj situácie na kórejskom polostrove.

Zároveň, ja a Štátny tajomník R. Tillerson pravidelne diskutujeme o kľúčových otázkach týkajúcich sa rusko-americkej agendy. Najaktuálnejšie z nich sa dodatočne podrobujú odbornému hodnoteniu na pracovnej úrovni.

Dialóg s administratívou USA sa uskutočňuje aj cez kanály iných rezortov, vrátane prostriedkov špeciálnych služieb. V nedávnom telefonickom rozhovore ruský prezident poďakoval D.Trumpovi za spravodajskú informáciu poskytnutú CIA, ktorá pomohla zneškodniť teroristov chystajúcich výbuchy v Kazanskej katedrále Petrohradu a v iných mestských štvrtiach. Toto je príklad skutočnej súčinnosti Ruska a USA.

Zároveň si uvedomujeme, že vo vzťahoch medzi dvoma štátmi zostávajú mnohé  problémy, pretrvávajúce aj novoutvorené, alebo, presnejšie povedané, umelo založené. Hlavnou črtou je hysterická rusofóbia, ktorá opanovala washingtonský establišment a už nadobúda už, bez zveličovania, paranoidný ráz.

Je to práve rusofóbia, ktorá prekáža pohybu tým smerom, ktorý je dôležitý pre naše krajiny a provokuje ďalšie napätie na svetovej scéne.

V lete bol v USA schválený zákon cielený proti Rusku „O boji proti americkým súperom prostredníctvom sankcií“. Vieme o situácii s nezákonným, raidovým zhabaním nášho diplomatického majetku.

Naši diplomati pociťujú tlak FBI, musia zdolávať umelo vytvárane prekážky v práci. Rozpútala sa štvanica proti ruským médiám, predovšetkým proti Ruskej spravodajskej televízii Russia Today (RT). A to je len časť rozsiahleho spisu nemotivovaných protiruských akcií. Protiruská lobby sa dožaduje prijatia nových nepriateľských, ba otvorene nevraživých krokov.

Nemyslím si však, že termín „železná opona“ sa na danej etape dá uplatniť voči rusko-americkým vzťahom. Skôr môžeme hovoriť o ďalšom záchvate Mccarthizmu, proti ktorému, ako sa ukazuje, si americká spoločnosť nevytvorila plnohodnotnú imunitu. Ale osobne som presvedčený, že tak, ako kedysi v Spojených štátoch všetkých omrzel a zišiel navnivoč usporiadaný senátorom  J. McCarthym „hon na čarodejnice“, tak aj v súčasnej situácii USA vytriezvie a neskôr sa aj uzdraví.  Hoci veľa času sa stratí naprázdno.

Z našej strany postupujeme pragmaticky. Reagujeme na agresívne útoky, ale nepodnecujeme konfrontáciu. Budeme aj naďalej dôsledne a energicky obhajovať naše pozície, navracať partnerov z Washingtonu k základným princípom na ktorých by mal bazírovať bilaterálny dialóg. Hlavným z nich je zhodnotenie a rešpektovanie obojstranných záujmov. Bez tohto je proste nemožné ozdraviť vzťahy a sotva sa podarí efektívne spolupracovať v medzinárodných záležitostiach.

Otázka: Je šanca, že v roku 2018 sa dosiahne politické urovnanie v Sýrii? Je možné, a kedy bude prijatie novej ústavy Sýrie a uskutočnenie volieb? Zúčastní sa na nich aj B. Assad? Je Rusko pripravené poskytnúť pomoc na zaručenie bezpečnosti v SAR počas týchto volieb? Neobávate sa, že po stiahnutí ruských vojsk môže koalícia na čele s USA začať operácie proti vládnym silám, alebo dokonca sa pokúsi zvrhnúť B. Assada?

S.V. Lavrov: Očakávame, že v prichádzajúcom roku sa situácia v Sýrii bude naďalej vyvíjať smerom k stabilizácii, k dosiahnutiu dlhodobého politického riešenia. Predpoklady pre toto boli vytvorené. Ozbrojené sily SAR s podporou ruského VKS zničili zoskupenie ISIL, pripravili ich o zostatok bojaschopnosti. Zároveň sa naďalej usilujeme o konsolidáciu pozitívnych trendov v zemi v záujme zmierenia, mierového urovnania a rekonštrukcie krajiny.

Od samého začiatku konfliktu sme presadzovali myšlienku rozsiahleho vnútorného sýrskeho dialógu v rámci ktorého by sa mali riešiť hlavné otázky národnej agendy. Dnes si Sýrčania, v podstate, musia vypracovať novú spoločenskú dohodu, ktorá by sa stala základom budúcej obnovenej Sýrie. Nikto nemá právo diktovať im svoju vôľu, vnucovať hotové recepty. Len sýrsky ľud so zapojením celej etnickej a náboženskej rozmanitosti môže a mal by rozhodnúť, ako žiť vo svojom štáte.

Naďalej presadzujeme iniciatívu o zvolaní Kongresu sýrskeho národného dialógu, ktorý je predurčený presunúť do praktickej roviny myšlienku o inkluzívnom medzi-sýrskom dialógu, stať sa nástrojom rokovaní medzi delegáciou vlády SAR a opozíciou v Ženeve pod záštitou OSN. V rámci Ženevského formátu musia byť definitívne vybavené formality vzájomných dohôd, dosiahnutých na základe vzájomného súhlasu sýrskych strán o ústavnej reforme a o voľbách pod dohľadom OSN, ako to požaduje rezolúcia BR 2254 OON.

Čo sa týka účasti B. Assada v nadchádzajúcich voľbách, túto otázku by bolo vhodné položiť sýrskemu Prezidentovi. Všeobecne platí, že nikto nemá právo vnucovať suverénnemu štátu podmienky, ktoré diskriminujú jednotlivcov alebo skupiny obyvateľov tohto štátu.

Ako som už poznamenal, 11. novembra na „okraj“ summitu APEC v Danangu prezidenti Ruska a USA prijali Spoločné vyhlásenie v ktorom sa potvrdzuje všeobecný záväzok zachovať jednotu, suverenitu, územnú celistvosť a svetskú povahu sýrskeho štátu. Pravidelne riešime s americkými partnermi otázku ich vojenskej činnosti  na sýrskom území ktorá je prvotne nelegitímna z hľadiska medzinárodného práva. Vláda SAR by mohla de facto „tolerovať“ prítomnosť Američanov počas akútnych protiteroristických zásahov. Pokusy o zdôvodnenie ich pokračujúcej prítomnosti v Sýrii po porážke ISIL neobstoja kritike. Z praktického hľadiska nelegálna prítomnosť americkej armády vytvára skutočné prekážky na ceste k politickému urovnaniu, spochybňuje jednotu krajiny.

Naďalej poskytujeme pomoc Sýrčanom pre normalizovanie situácie, obnovu mieru a poriadku. Pri práci s regionálnymi a medzinárodnými partnermi budeme aj naďalej upozorňovať na nutnosť rešpektovať zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť tohto štátu.

Otázka: Vojenská infraštruktúra NATO a USA, najmä na ruských hraniciach, je stále rozsiahlejšia. Ako môže Rusko reagovať? Prečo je otázka vojenských základní v zahraničí, napríklad v Latinskej Amerike, irelevantná?

S.V. Lavrov: Budem stručný. Skutočne, nárast vojenskej infraštruktúry NATO v blízkosti ruských hraníc, nasadenie americkej protiraketovej obrany v Európe vyvoláva najhlbšie znepokojenie. Tieto deštruktívne kroky, ktoré podkopávajú princíp nedeliteľnosti bezpečnosti, spôsobujú ďalšie vyostrenie napätia v Euro-Atlantiku, prehlbujú deliace línie na európskom kontinente. V tejto súvislosti sme prijali primerané dodatočné opatrenia na upevnenie našej obranyschopnosti,  ochranu našich národných záujmov. Ako sa vyjadril Prezident Ruska Vladimir Putin na Veľkej tlačovej konferencii dňa 14. decembra, zaistime si vlastnú bezpečnosť bez toho, aby sme sa zapojili do pretekov v zbrojení.

Zároveň, na rozdiel od mnohých štátov, my nie sme stúpencami vojenskej expanzie. Budovanie vojenských základní v zahraničí v záujme projekcie moci, vrátane Latinskej Ameriky, nie je pre nás samoúčelom.

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Polonahá liberálna extrémistka, ktorá napadla Zemana sa sťažuje: Policajti mi hovorili ku*va a velebili Putina

Praha 19. januára 2018 (HSP/Foto:FEMEN Twitter)   Ukrajinská liberálna extrémistka z hnutia Femen, ktorá vo volebnej miestnosti polonahá napadla českého prezidenta Miloša Zemana, sa v rozhovore pre český rozhlas posťažovala, že po zatknutí ju policajti nazývali ku*vou a velebili Putinovo Rusko Ukrajinka, ktorá má sčasti aj africké korene, sa momentálne…

Z vystúpenia poslankyne Blahovej (SaS) onemela aj psychologička v štúdiu

Bratislava 18. januára 2018 (HSP/Foto: printscreen TA3)   Podľa informácií Úradu Komisára pre deti sa poslankyňa NRSR Natália Blahová pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia dňa 12. januára 2018. Udalosť sa stala na pôde základnej školy v Jakubove, okres Malacky. Poslankyňa NRSR Natália Blahová sprevádzala matku maloletej na pôdu školy spolu s…

Rusko: Ukrajinský zákon o Donbase možno považovať za prípravu na novú vojnu

Moskva/Kyjev 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Darko Vojinovic)   Zákon o reintegrácii Donbasu, ktorý vo štvrtok schválil ukrajinský parlament, možno považovať za prípravu na novú vojnu, reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. "Po schválení v prvom čítaní (6. októbra 2017) prešiel dokument istými úpravami, ale i tak si zachoval svoju hlavnú orientáciu -…

Pápež vyzval na pohostinnosť k migrantom, omšu celebroval na pláži

Santiago 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Juan Karita)   Pápež František vyzval kresťanov, aby boli pohostinní k migrantom. Podľa neho nie je možné "hovoriť o kresťanskej radosti tam, kde sa (pred inými) zatvárajú dvere". František sa takto vyjadril počas omše, ktorú vo štvrtok celebroval na pláži Tichého oceánu neďaleko čilského mesta Iquique,…

Brigitte Bardotová nazvala herečky zapojené v kampani #MeToo za pokrytecké

Londýn 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Remy de la Mauviniere)   Bývalá francúzska herečka Brigitte Bardotová označila herečky, ktoré v podobe kampane #MeToo poukázali na problematiku sexuálneho obťažovania, za "pokrytecké". Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia BBC. "V prevažnej väčšine prípadov sú (tieto herečky) pokrytecké, smiešne, nezaujímavé," uviedla 83-ročná bývalá hviezda…

Menej administratívy a viac pre najmenej rozvinuté regióny – aj tak môžu vyzerať eurofondy po roku 2020

Bratislava, 18. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Zachovanie eurofondov, ich smerovanie do najmenej rozvinutých regiónov, menej administratívnej záťaže a zameranie na výsledky sú kľúčové body pozície Slovenska k politike súdržnosti po roku 2020. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini predstavil eurokomisárke pre regionálnu politiku Corine Creţu slovenskú víziu budúcnosti eurofondov.…

Haradinaj: Vyšetrovanie atentátu na Ivanoviča je výlučne v kompetencii Kosova

Priština/Belehrad 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Visar Kryeziu)   Rozporuplné signály vysokých kosovských ústavných činiteľov prichádzajú z Prištiny v súvislosti s vyšetrovaním vražedného atentátu na kosovskosrbského politika Olivera Ivanoviča, s ktorým sa vo štvrtok rozlúčili v Belehrade tisícky ľudí. Kosovský prezident Hashim Thaci v stredu večer po telefonáte s najvyšším srbským ústavným…

Prezident Zeman má za sebou menší zákrok v ústnej dutine

Praha 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Menšiemu operatívnemu zákroku v ústnej dutine sa v tomto týždni podrobil český prezident Miloš Zeman v pražskej Nemocnici Na Homolce. Informoval o tom vo štvrtok internetový server Aktuálně.cz s odvolaním sa na tri od seba nezávislé zdroje. Hovorkyňa nemocnice Martina Dostálová túto správu…

VideoOkamura o migračnej politike EÚ: Never ostnatému drôtu, ani keby sa stokrát tváril ako ruža. Európska únia hrozí členským krajinám pokutou 250.000 eur za každého odmietnutého imigranta

Česká republika 18. januára 2018 (HSP/Foto: TASR-Michal Svítok)   Európska únia hrozí členským krajinám pokutou 250.000 eur za každého odmietnutého imigranta. Poslanec hnutia SPD Tomio Okamura v reakcii na navrhované zmeny azylovej politiky a revíziu tzv. Dublinského dohovoru poukázal na dôležité skutočnosti. „Diskusia o revízii Dublinských dohôd, ktoré sa týkajú udeľovania…

Víchrica v Británií spôsobila výpadky elektriny; polícia hodiny naháňala vlka

Londýn 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zrejme silná víchrica spôsobila, že z útulku v dedine Beenham v anglickom grófstve Berkshire ušiel vo štvrtok vlk. Divé zviera bolo na úteku zhruba šesť hodín. Následne sa ho polícii podarilo chytiť, pričom neutrpelo nijaké zranenia, informovala spravodajská stanica BBC. Vlk s menom…

Experti varovali pred zvýšeným rizikom vojny medzi USA, Ruskom a Čínou

Svet 18. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/U.S. Air Force via AP)   Vývoj nových druhov jadrových zbraní "malej sily" zvýši riziko vojny USA s Ruskom a Čínou, píše Newsweek s odkazom na expertov. Zmieňuje sa, že Pentagon vyvíja dva nové druhy jadrových zbraní, aby nestratil krok s Ruskom a Čínou. Čierna varianta…

Porošenko sa poďakoval Kanade za zbrane

Kyjev 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Chuzavkov)   Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa poďakoval Kanade za to, že zaradila jeho krajinu na svoj zoznam štátov, ktorým môže dodávať zbrane. Jeho slová vďaky zazneli na štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencii s generálnou guvernérkou Kanady Julie Payetteovou v Kyjeve. "V koordinácii s príslušným rozhodnutím…

Vybrali sme z blogu

Z veriaceho vediaci, a potom vidiaci.

Je vo veľkom omyle ten, kto si myslí, že oslobodiť človeka treba iba od nadvlády tzv. teroristov alebo iba od pliagy vonkajších závislostí. V skutočnosti sme zajatcami mnohých utajených otroctiev. Závislostí vnútorných.Vonkajší otrokári sú na nás dopustení neraz iba preto, aby sa z naivného veriaceho stal vediaci. Skvalitnil sa, poučil a stal…

Názor priaznivcov Véd: Biblia nás navádza na konanie zla! 3.

Kresťania často v dávnej i nedávnej minulosti nejednali správne. Preto existujú mnohí, ktorí sú radi, ak sa na nich útočí. Preto sú tiež naklonení výpadom stúpencov Véd voči kresťanstvu. Zvlášť, ak sa v ich argumentácii skutočne nachádza mnoho pravdy. Avšak kvôli objektivite treba jedným dychom zdôrazniť, že i mnoho nepravdy,…

Stredoeurópske štáty musia prijať liberálne hodnoty EÚ alebo opustiť blok! V EÚ nie je podľa Verhofstadta pre neliberálne spoločnosti miesto!

Hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu (EP) pre Brexit, poslanec EP, ktorý vedie Alianciu liberálov a demokratov Európy a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt odkázal v týchto dňoch prostredníctvom Twitteru Maďarsku a Poľsku, že musia prijať liberálne hodnoty EU alebo opustiť blok. Ako Verhofstadt doslova napísal: "EU bola vybudovaná tak, aby zaručila…

Pokračujem na blogu HS

Minulý týždeň vyšlo na povrch niečo, čo ma, mierne povedané, rozrušilo. Mám na mysli blog od Jakuba Godu, kde opisuje svoju infiltráciu do radov redaktorov portálu Hlavné správy. Aby bolo jasné, absolútne sa nečudujem činu, ktorý novinár z Denníka N vykonal. Skúsenosti ma naučili aj v tak mladom veku, že…

Dobro a zlo vo svete politiky a propagačné video o NATO.

I. Môžeme uznať, že propagačné video o NATO nám predstavuje jedno z dobier ( dobro ) demokratického Západu ? Na konci roka 2017 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky spustilo informa

Prečo som „volil“ a v druhom kole budem voliť Zemana

Pre jeho vysokú všeobecnú a sociálnu inteligenciu, vzdelanostne „nadupaný“ intelekt, jazykovú výbavu, osobné životné a politické skúsenosti... Pre jeho schopnosť byť dobrým vzorom aj s jeho „ľudským faktorom“. Nik nie sme dokonalí... (tvrdí to aj Vacvalová... a potvrdzuje bežná „ulica“). Občas stratí ostražitosť a sebakontrolu a povie to, čo potom nerád počuje…

TopSpeed

Lexus je luxus. LF 1 LIMITLESS to potvrdzuje

1

Tento týždeň sa nám s novinkami značky Lexus roztrhlo vcere. Dnes vám prinášam nedávno predstavený koncept, ktorého celé meno je Lexus LF 1 Limitless. O čo ide? LF 1 predstavuje nový druh luxusného vlajkového crossoveru značky. Kombinuje mimoriadne jazdné schopnosti s luxusom, technológiami, inováciami a najmodernejšími dizajnovými prvkami.

Pozrite si znovuzrodenie BMW 318is v 15 minútach

3

Znovuzrodenie je možno trochu silné slovo. Toto krásne BMW 318is E30 už na začiatku projektu nebolo vrakom a stav taktiež nebol úplne najhorši. Povedal by som, že zub času sa na ňom za tie roky podpísal iba minimálne. Dokonca ani zváračka a ani tmel sa nestal najlepším priateľom majiteľa. Práce na aute bolo aj…

Čo poviete na revolučné elektromotory v kolesách?

14

Revolučným má byť práve nasadenie v sériovej výrobe. S konceptom "elektromotor v kolese" už laborovali mnohí, systém sa nepodarilo masovo rozšíriť. Zmena má prísť z firmy Protean Electric (PE), ktorá to myslí vážne. Tento rok chcú spustiť výrobu. Prečo sa to iným nedarilo a v čom sú elektromotory v kolesách Protean…

Modernizovaná Škoda Fabia už onedlho v Ženeve

2

Mladoboleslavská Škoda potvrdila príchod výrazne modernizovaného zástupcu segmentu B. Ako bude nová Škoda Fabia vyzerať? Obraz si máme spraviť podľa prvej oficiálnej skice. Revolučné zmeny dizajnu nečakajte a ani „dvojité“ predné svetlá po vzore Octavie. Novinku predstavia na tohtoročnom autosalóne v Ženeve. Bude pokračovateľom rodu, z ktorého od roku 1999 predali…

Maďarská rýchlostná cesta M30 na hraniciach so SR je otvorená

2

Každá cesta musí mať cieľ. Aktuálne cesty stavajú tam, kde to má najväčšiu prioritu. Vraví sa, že aj samotná cesta je niekedy cieľom. Do úspešneho cieľa tento týždeň dobehli aj Maďari. Maďarská rýchlostná cesta M30, ktorá sa napojila na našu R4-ku, tak významným spôsobom odľahčí a urýchli dopravu na spoločných hraniciach.

Ďalšie zážihové motory BMW s filtrom pevných častíc

0

Pre začiatok tohto roka si BMW nachystalo niekoľko noviniek. Azda tou najvýraznejšou je nasadenie filtrov pevných častíc pre ďalšie zážihové motory BMW. Agregáty s filtrom pevných častíc tak postupne vytláčajú zvyšok tých, ktoré filter neskôr dostanú, alebo budú nahradené novšími typmi. BMW si tiež na začiatok roka pripravilo niekoľko zmien vo…

KAMzaKRÁSOU

Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!

0

Nepravidelné stravovanie, málo pohybu ale aj stres môžu vyústiť do nepríjemnej zápchy. Naše črevá dokážu okamžite reagovať na problém, na ktorý narazili. Ako sa zbaviť zápchy? Väčšina ľudí si tých pár dni odtrpí a nerieši príčinu, prečo k zápche prišlo. Tráviace ťažkosti však môžu pretrvávať dlhodobe a viesť k vážnejším problémom.…

Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

0

Zobudiť sa do nového rána s plným nosom nie je nič príjemné. Dýchať sa nám darí iba ústami, necítime žiadnu vôňu a ani jesť nám nechutí. Upchaté dutiny sú problémom, ktorý postihne počas chladného zimného počasia nejedného z nás. Čo teda robiť v prípade, keď nám obyčajná vreckovka jednoducho nepomáha? Riešením by mohlo byť…

Dermatológ si toto nikdy nedá na svoju pleť. Riaď sa jeho radami!

0

Často striedame množstvo kozmetických prípravkov s vidinou, že najnovšie a najdrahšie produkty nám zaručia tú najkrajšiu pleť. Hľadáte tú svoju cestičku k vysnívanej krásnej pleti? Dermatológ - čo si nedáva na svoju pleť? Prečítajte si o tom v tomto článku a berte to ako odrazový mostík! 

Overené domáce recepty na salsu a guacamole

0

Mexická kuchyňa je naozajstný pôžitok. Pikantné chute, veľa zeleniny a obľúbené nachos či tortilly, to sú kombinácie, ktoré miluje azda každý. Pripravte si domáce recepty na salsu a guacamole a uvidíte, že po kupovaných dipoch už nikdy nesiahnete.

Ako odstrániť zápach z pračky? Táto rada je na nezaplatenie!

2

V dnešnej dobe sa každý deň na trhu objavujú nové elektronické zariadenia, ktoré nám uľahčujú každodennú prácu. Kedysi naše staré mamy nemali takéto vymoženosti, preto chodievali k potoku, kde si všetku bielizeň prali ručne. My dnes všetko šupneme do práčky, nastavíme program a máme to bez akejkoľvek výraznej námahy.  A najlepšie sú tie programy, ktoré…

Miluješ behanie? Poradíme ti, ktoré jedlá sú pre bežcov najlepšie

1

Ak ste jedným z nadšencov športovania, určite vám nie je cudzie ani to, že musíte dbať na to, čo jete. Správnym stravovaním pri športovaní rozhodne predídete rôznym chorobám a zraneniam a inak tomu nie je ani pri behaní, ktoré sa stáva zo dňa na deň populárnejšou formou aktívneho žitia. Zaujíma vás, ktoré jedlá sú…

TopDesat

10 zaujímavých faktov o zimnej krajine - Aljaške

0

Aljaška, severná krajina, ktorá mala v roku 1867 cenu presne 7,2 milióna vtedajších amerických dolárov, je krajinou lososov, nefritov, zlata a losov. Zároveň je táto krajina rozlohou najväčším štátom patriacim pod vlajku USA. Je jedným z dvoch štátov, ktoré nesusedia s ďalším americkým štátom (druhý štát je Havaj). Štát, ktorý…

30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko uveríš

0

Pravdepodobne si už počul o perfekcionizme. Tento výraz väčšinou používame na popísanie niečoho, čo je mimoriadne symetrické, neobvyklé a dokonca aj nereálne. Mnohokrát je to zapríčinené náhodou. Často sa stáva, že práve takýto úkaz ma na svedomí príroda a nie človek. Dnes ti ukážeme 30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko…

Rodina si zaplatila profesionálnu fotografku. Nemohli uveriť vlastným očiam, keď uvideli fotky

0

Fotky sú viac než tisíc slov. Svojim spôsobom to platí aj v tomto prípade. Tieto hrôzostrašné rodinné fotky si na sociálnych sieťach vyslúžili viac ako 363-tisíc reakcí a 377-tisíc zdieľaní. Všetko začalo, keď sa rodina Zaringsová obrátila na ženu v strednom veku, ktorá sa prezentovala ako skúsená profesionálna fotografka. "Fotografka" vzala rodinu do obľúbeného lesoparku v…

Najhoršie nočné mory, ktoré každý z nás neznáša

0

Určite poznáš ten pocit, keď sa uprostred noci prebudíš kvôli naozaj zlému snu. Bez ohľadu na to, kto si, tiež ťa terorizujú nočné mory. Všetko sa to odohráva v mozgu a mnoho ľudí verí, že sen je vlastne reakcia na udalosti, ktoré sme už zažili, prípadne zažijeme. Dnes sa však…

10+ dôvodov, prečo Rumunsko patrí medzi tie najkrajšie krajiny sveta

0

32-ročný Aurel Paduraru si podľa vlastných slov nevie predstaviť život inde ako vo svojej domovskej krajine. Podelil sa s nami o týchto 19 úžasných fotiek, ktoré nám majú dokázať, že Rumunsko má naozaj čo ponúknuť.  "Rumunsko má všetky 4 ročné obdobia, všetky druhy povrchu, more, rieky, staré kostoly, stredoveké mestá,…

Dovolenkové destinácie: Očakávanie versus realita

0

Určite si už aj ty videl nádherné fotky z rôznych dovolenkových destinácií, ktoré sa nachádzajú na celom svete. Človek si potom podľa nich spraví očakávania, ktoré však nie sú vôbec reálne. Dnes ti však ukážeme, ako tieto dovolenkové destinácie vyzerajú v skutočnosti. Dovolím si tvrdiť, že takéto fotografie sú až…