Roman Michelko: Čo možno čakať od Trumpa?

Roman Michelko: Čo možno čakať od Trumpa?

Bratislava/Washington 19. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-John Locher)

 

Aj keď sa Trump oficiálne ujme svojej funkcie až po slávnostnom zložení prísahy na nádvorí Bieleho domu 20. januára, médiá sú už plné špekulácií o jeho prvých krokoch, respektíve o jeho prezidentskom pôsobení. V zásade sa však ani nemožno čudovať. Trump, ako jeden z mála, ak nie jediný prezident Spojených štátov, nemá za sebou žiadnu verejnú kariéru. Nikdy nezastával žiadnu verejnú funkciu a celý byrokratický vládny aparát dosiaľ vnímal v lepšom prípade len zvonku.

Na snímke novozvolený americký prezident Donald Trump
Na snímke novozvolený americký prezident Donald Trump

Ďalšou okolnosťou, ktorá vyvoláva otázniky, je, že tesne po voľbách z jeho webu z noci na deň zmizlo viacero jeho predvolebných sľubov podľa modelu: „Kampaň sa skončila, zabudnite, čo som sľuboval.“ To sa dá, samozrejme, vyhodnotiť aj tak, že v mene volebného úspechu sľuboval všetko, čo jeho voliči chceli počuť, ale politická realita je niečo úplne iné. Zároveň to však znamená, že Trump je z toho súdka politikov, ktorý sa v mene úspechu nerozpakujú klamať a potom, keď voličov získa, bez výčitiek svoje sľuby odvolá.

Reklama

Čo sa týka charakteru jeho vlády, niektoré úskalia sa ukazujú už dnes ako celkom viditeľné. Trump na rozdiel od Clintonovej síce nie je rusofób a ja dnes naozaj verím, že má dobrú vôľu budovať americko-ruské vzťahy na báze obojstranne výhodného partnerstva. Niektoré nominácie do jeho exekutívy však v tomto smere nebudia veľký optimizmus. Nový šéf diplomacie je v poriadku, je to dlhoročný šéf ropného gigantu ExxonMobil Rex Tillerson a s Ruskom dlhodobo a úspešne spolupracoval. Bohužiaľ, nominácie dvoch extrémne rusofóbnych jastrabov, bývalých generálov, ministra obrany Jamesa Mattisa a poradcu pre národnú bezpečnosť, trojhviezdičkového generála vo výslužbe Michaela Flynna, neveštia nič dobré. O to viac, ak sú tieto personálne návrhy umocnené aj nomináciou šéfa spravodajských služieb Dana Coatsa, ktorého rusofóbia presiahla všetky rozumné medze, dokonca až tak, že už má niekoľko rokov ako krajne nepriateľská osoba zakázaný vstup do Ruska. Z tohto hľadiska zloženie jeho exekutívy vyvoláva skutočne veľa otáznikov. Sám som zvedavý, ako nakoniec Trumpova exekutíva zložená z ľudí tak odlišných predstáv bude fungovať. A to ešte nehovorím o republikánskom Kongrese, kde je republikánskych rusofóbov ako maku.

Ostatne, kongres je ďalšia a samostatná kapitola. Ako už na začiatku bolo spomenuté, Trump nikdy nepôsobil v žiadnej verejnej funkcii, a práve to môže byť veľký problém. Firemná kultúra, na akú bol zvyknutý vo svojich firmách po celu svoju profesionálnu kariéru, je úplne iná než prostredie politiky. Za istý menší bonus možno považovať skutočnosť, že obe komory Kongresu, teda Snemovňu reprezentantov aj Senát, ovláda republikánska väčšina. To však samo o sebe nemusí až tak veľa znamenať. Problém je v tom, že republikánsky establishment ho prijal len veľmi neochotne a s obrovskými výhradami. Nominálne stranícky najvyššie postavený republikán, šéf republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov, Paul Ryan sa tesne pred voľbami veľmi jasne vymedzil voči Trumpovi a aj po voľbách budú  vzťahy veľmi napäté. Treba si uvedomiť, že väčšina kongresmanov a senátorov je oveľa menej závislých  na prezidentovi než na rôznych lobistoch, ktorí financujú ich volebnú kampaň v ich domovských štátoch a v ich volebných okrskoch. A tí rozhodne nemajú záujem na značnej časti Trumpovej agendy, napríklad na ochranárskych opatreniach, pretože práve   presun výroby aut do Mexika radikálne znížil mzdové náklady, a teda zisky akcionárov automobiliek. Je teda jasné, že kongresmani a senátori budú skôr počúvať lobistov, ktorí im financujú kampaň, a nie prezidenta, ktorý na ich zvolenie v danom okrsku má len veľmi malý vplyv.

Reklama
Politológ Roman Michelko
Politológ Roman Michelko

Nakoniec aj známy politický analytik a psychológ Alan J. Lipman, ktorý veľmi presne predpovedal výsledky posledných štyroch volieb a správne predpokladal, že voľby vyhrá Trump, zároveň predpovedá, že do dvoch rokov  sa Trump dostane do ťažkého konfliktu s Kongresom, ktorý sa skončí impeachmentom a odvolaním Trumpa z pozície prezidenta. Viacero republikánskych bossov s tým kalkuluje, ba dokonca dali odporúčanie svojim voličom, aby síce volili Trumpa, ten však podľa nich bude len takou  dočasnou epizódou, keďže aj tak ho skôr či neskôr nahradí viceprezident Mike Pence. A ten je súčasťou systému a republikánsky establishment sa s ním dokáže dohodnúť.

Ešte asi nikdy v dejinách USA nenastupoval prezident, ktorý by vyvolával toľko otáznikov. Isté je tak iba to, že nuda s ním nebude.

Politológ Roman Michelko

 

Text vyšiel aj v SNN

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:33

Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane uviedol, že najnovšie ekonomické údaje z eurozóny posilnili jeho presvedčenie, že inflácia sa vracia k dvojpercentnému inflačnému cieľu. To zvyšuje predpoklad, že ECB pristúpi k prvému zníženiu úrokových sadzieb na zasadnutí v júni.

15:32

Európska únia (EÚ) neustúpi od prijatia tvrdých opatrení na ochranu svojej ekonomiky a bezpečnosti v súvislosti s napätými obchodnými vzťahmi s Čínou. Uviedla to v pondelok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po trojstranných rokovaniach v Paríži s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Macron Si Ťin-pching Leyenová
Zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron, čínsky prezident Si Ťin-pching a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová odchádzajú po spoločnom stretnutí v Elyzejskom paláci v Paríži v pondelok 6. mája 2024
15:31

Ruský parlament v pondelok opäť sprísnil zákon o tzv. zahraničných agentoch. Podľa schválenej novelizácie ľudia klasifikovaní ako “zahraniční agenti” nebudú mať právo kandidovať vo voľbách.

15:30

Dánsky kráľ Frederik X. s manželkou kráľovnou Mary v pondelok pricestovali do Štokholmu na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu. V hlavnom meste Švédska sa stretli s tamojšou kráľovskou rodinou.

14:58

Škótska národná strana (SNP) v pondelok potvrdila svojho nového predsedu. Stal sa ním jej dlhoročný člen John Swinney, ktorý by mal vo funkcii škótskeho premiéra (prvého ministra) nahradiť odstupujúceho Humzu Yousafa.

14:58

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo britského veľvyslanca v Moskve Nigela Caseyho.

14:57

Stredajšia návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Maďarsku bude mať historický význam a výrazne prispeje k posilneniu rozvoja vzájomných hospodárskych a obchodných vzťahov, pričom je nádej, že prispeje aj k úspechu mierových úsilí. Podľa agentúry MTI to v pondelok povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

14:56

Izrael musí upustiť od pozemnej ofenzívy v Rafahu na juhu Pásma Gazy, vyhlásil v pondelok šéf európskej diplomacie Josep Borell. Dodal, že EÚ a medzinárodné spoločenstvo “môžu a musia” konať, aby takémuto scenáru zabránili. Nesúhlas s izraelskou ofenzívou vyjadril aj Paríž.

14:36

Francúzsko bude na utorňajšej inaugurácii ruského prezidenta Vladimira Putina zastúpené prostredníctvom svojho veľvyslanca v tejto krajine. Pre agentúru Reuters to v pondelok uviedol nemenovaný zdroj z prostredia francúzskej diplomacie.

14:36

Slovenská tenistka Rebecca Šramková sa prebojovala do finále kvalifikácie na antukovom turnaji WTA 1000 v Ríme. V pondelok zdolala vo dvojhre desiatu nasadenú Britku Harriet Dartovú hladko 6:2, 6:3. V súboji o postup do hlavnej súťaže ju čaká Darja Semenistajová z Lotyšska.

14:29

Keby na Slovensku klesol počet fiktívnych živnostníkov na priemer EÚ, štát by mohol získať na daniach a odvodoch 177 až 251 miliónov eur ročne. Uviedol to v komentári Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na Ministerstve financií (MF) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Husi odpočívajú v plytkej vode v Tallinskom zálive Baltského mora v estónskom Tallinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali