Radim Uzel: Človek je od prírody muž alebo žena. Nenechajte si to vyhovoriť ani Facebookom!

Praha 13. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimír Franta)

 

Vidíme, že sociálne siete rozširujú tradičnú predstavu o pohlaví občanov. Šialenstvo nemá konca. Milenci si možno začnú posielať formálny elektronický súhlas k legálnemu pohlavnému aktu. Rodičia aby sa pomaly báli pohladiť svoje vlastné deti. Sputnik vyspovedal sexuológa a gynekológa MUDr. Radima Uzla, CSc., prečo sa ľuďom vnucuje (digitálne) samota, unisex …

Na snímke sexuológ Radim Uzel

Chceli by sme sa opýtať, pán doktor, ako je to v dnešnej uponáhľanej dobe, ktorá sa vymkla z kĺbov a šalie: Muži nie sú pomaly mužmi, chvíľami snáď ani nevieme, či ženy sú ešte stále ženami … Napríklad, keď športovkyňa podáva extrémne dobré výkony, zvádza to k myšlienke, že by mohlo ísť o prestrojeného muža.

Radim Uzel: Táto myšlienka ma napadla už pred niekoľkými desaťročiami. Ženy niekedy majú viac mužských hormónov, takže je logické, že potom ich výkony sú lepšie. V podstate si myslím, že dnešná spoločnosť si vymyslela nesmierny nezmysel, že okrem mužského a ženského pohlavia ešte existujú ďalšie pohlavia, čo je ale hrubý nezmysel.

Príroda to zariadila tak, že človek je buď muž, alebo žena. Muž môže mať eventuálne sklony k aktivovaniu rovnakého pohlavia, alebo sa eventuálne iným pohlavím tiež cíti. To sú ale veľké rozdiely a je to dnes všetko hádzané do jedného vreca – že vraj ide o človeka s neurčeným pohlavím. To je podľa mňa nezmysel.

Najväčší škodu tu napáchajú internet a sociálne siete. Ľudia, ktorí môžu byť eventuálne aj vyšinutí, sa zrazu začnú združovať a začnú sa upevňovať vo svojej viere, ktorá je veľmi často úplne mylná. Takto to potom aj vyzerá. Je to to isté ako epidémia mentálnej anorexie. Anorektičky si vzájomne posielajú všelijaké jedálničky, kedy majú ráno nič, na obed nič a večer potom, pokiaľ možno, tiež nič. Taký jedálniček je určite inšpiratívny. Potom chudnú, až takmer umrú a vzájomne sa v tom podporujú.

Rovnako sa ľudia podporujú navzájom vo svojom rôznom cítení pohlavnej identity, či aj v politických názoroch. Tu by mal mať hlavné slovo odborník, ktorý povie, ako to v skutočnosti je. Ja sa za neho úplne 100-percentne nepasujem, ale dokážem povedať, že chromozomálne viem muža a ženu diagnostikovať.

 

Chromozómy sú jasným dôkazom. Avšak predtým sa v športe vykonávalo len vonkajšie posúdenie, či je športovec mužom alebo ženou. To, čo komisia videla, bolo vraj v niektorých prípadoch nedostatočne preukázané, ako prípad juhoafrickej bežkyne Caster Semenyaovej. Ako je to s hermafroditizmom?

Určujúcou je zárodočná žľaza – máte buď semenníky, alebo vaječníky. Tu sú karty úplne jednoznačne rozdané. Ale môžu byť rôzne prírodné omyly, ktoré môžu pôsobiť ako intersex, ale pohlavie zostáva ako také. Márna sláva, pretože neexistuje žiadny 100-percentný hermafrodit. Že by jedinec bol aj muž, aj žena? Je len buď to, alebo ono.

 

Jedno pohlavie skrátka vždy prevažuje.

Samozrejme, že áno. V tejto orientácii tiež. Pohlavie chromozomálne a zárodočných žliaz je jednoznačné, ale potom je tu orientácia, tá môže byť rôzna. Aj homosexuáli, aby to bolo “zložitejšie”, môžu občas loviť v heterosexuálnych vodách, aby pôsobili zaujímavo, začnú si hovoriť, že vlastne majú neurčité pohlavie, že potrebujú tretie záchody, kam by chodili.

Myslím, že toto všetko je len akési ozvláštnenie. Pohlavie sa ale dá sexuologicky diagnostikovať celkom jednoznačne. A orientácia? Poznám dosť lesbických žien, ktoré si po vychovávaní detí nájdu kamarátku. Nakoniec vždy udrie hodina pravdy …

 

S oným tretím pohlavím sa dnes skoro žongluje politicky. Čo viac, o tehotné (gravidné) ženy sa predtým hovorilo zjemnene, že nosí pod srdcom, ale dnes sa umelohmotne konštatuje, že je to tehotný človek. Tehotnú ženu by sme snáď mohli uraziť, keby sme o nej hovorili ako o tehotnej …

To je extrémny názor. V poslednej dobe mám dojem, že už to zase nie je tak ostré. Spomínam si na doby pred 6-7 rokmi, kedy sa prišlo s neurčitým pohlavím atď. Tieto výstrelky lekárska veda zavrhla, teda to neurčité pohlavie vrátane “tehotného človeka”. Je úplne jednoznačný pojem “tehotná žena”. Muž nikdy ešte neotehotnel, ak je niekto tehotný, tak to musí byť žena. O tom niet najmenšieho sporu.

 

Videli sme filmy s Arnoldom Schwarzeneggerom. Ten napríklad dieťa donosil a aj ho cisárskym rezom odrodil. Je to len teda číra fantázia?

Tieto prípady sú známe, musí sa to ale vysvetliť. Existujú sexkonvertné operácie (sex reassignment surgery): keď máte v USA veľa peňazí, tak sa môžete stať ženou ein, zwei, drei. To v Česku nie je možné, zatiaľ.

Za prachy sa dá niekedy urobiť všeličo. Lekári preoperujú trebárs ženu na muža. Keď pacient(-ka) nemá napríklad dosť peňazí, tak jej tú maternicu nechajú. Vyzerajúca ako muž potom porodí dieťa a je z toho cirkusová senzácia. Bulvárne médiá na niečo také čakajú – muž porodil dieťa. Je to nezmysel, ide o spackanú sexkonvertnú operáciu.

 

Do biológie preniká politika: nakoľko by mohli mať pravdu konšpiračné teórie, podľa ktorých sa karta pohlavia uplatňuje v snahe ovládnuť západné indivíduum, vyviazať ho z rodinných väzieb, ujarmiť ho, urobiť z neho poslušnú jednotku? Jednotku odovzdávajúci svoj hlas vo voľbách a slepo nakupujúcu v supermarkete?

Akonáhle sa do biológie začne miešať politika, súdim, že je to vždy zlé, malo by to byť tak, že čierne – čierne, biele – biele. Vždy si niekto prihrieva polievočku na úkor všelijakých kvázi senzácií. Najmä rôzne militantné feministky tým úplne vynikajú. Tiež ide o prachy. Pozrite, koľko peňazí sa investuje do gender štúdií. Je zaujímavé, že ju študujú hlavne ženy. Muži o to nejako veľmi nestoja.

Občas čítam všelijaké názvy dizertačných prác na Fakulte rodových štúdií. Napríklad “Sexuálna orientácia Hurvínka a Spejbla” sa zaoberá tým, či Krtko nie je náhodou Krtka. Hrdina s lopatkou a zásterkou by predsa mohol byť aj pani Krtková, to by bola podľa nich azda škoda to nevyužiť! Umne do problému zamiešajú ešte aj jazykovedu, všetky tie pády a rody.

Myslím, že ide o nezmysel. Rozumní ľudia sa týmto všetkým kvázi bojom a nezmyselným teóriám vždy vyhýbajú. Ale je to lákavé pre ľudí. Akonáhle sa niekto dozvie, že okrem mužského a ženského je minimálne 5 ďalších pohlaví, kto by si to radostne neprečítal, pritom je to úplná hlúposť.

 

Na internete sú videá, kde na horské dráhy lezú muži, ženy, deti. Ženy na všelijakých katapultoch, na rozdiel od mužov, skoro nikdy neomdlejú. Síce si zajačia, ale potom sa všetkému napospol smejú. Chlapi sa tam správajú zbabelo, ako úplné bábovky. Nie je dnešná doba o tom, že muži žijú s posilneným ženským princípom a ženy sa už aj v domácnostiach správajú ako riaditelia veľkých firiem?

Odjakživa je ženské pohlavie silnejšie. Muž – to je to slabšie pohlavie. Odjakživa. Neradi to počujeme, ale je to tak. Máme podstatne kratší vek dožitia, máme viac chorôb, sme náchylnejší k stresom. Žena je držiak. Čudujem sa, že to ženy tiež nerady počujú. Že si zajačia (nielen na atrakciách – katapultoch a centrifúgach), to je dielom ženskej hystérie, ale aj muži nie sú voči hysteriám imúnni.

Odpradávna bol muž lovec a žena ochrankyňou krbu. To je klišé, ktoré má svoju reálnu podstatu. Žena sa musela starať o domácnosť, prikúriť v krbe, obsluhovať deti. Muž išiel na lov. Na love často v lese muži zablúdili, neulovili nič. Pekne si pokecali. Vrátili sa domov a už mali večeru pripravenú, boli ale celkovo aj hrdinskými lovcami.

Skrátka hrubopisy sú písané o mužskom a ženskom mozgu, o ich rozdielnych povahách. Už sa tak rodíme. Je to červená niť tiahnuca sa vedeckými spormi, či žena sa stane ženou, pretože jej je tá rola vnútená, že sa to musí “vo vlastnom záujme” naučiť … Vôbec to nie je pravda. Ona sa už taká narodí, mozog už má tak uspôsobený. Je lepšia ošetrovateľka, opatrovateľka. Prečo si myslíte, že je 10-krát viac zdravotných sestier, ako bratov? Žena má k tomu sklon. Normálny muž na novorodenca kašle. Keď to niekde poviem, som skoro na zastrelenie, nerado sa to počuje, pritom to platí odjakživa. Je to myslené zrejme asi dosť revolučne, že áno, že sa najlepšie o novorodenca postará žena!

 

Muži omdlievajú na pôrodných sálach …

Muž nemá na pôrodnej sále čo robiť. To je zase taký výstrelok, točiť si pôrod na video.

 

Myslel som to tak, že muži omdlievajú pri pôrode, ženy psychicky ustoja aj také profesie, ako je forenzná patológia. Opäť z toho rezultuje, že žena je odolnejšia ako chlap aj z psychickej stránky. Sme pri otázke, či ženy potrebujú vôbec poéziu?

Niečo je prírodný pud, niečo je štylizácia. Je otázka, čo sa od človeka očakáva. Každý sa snaží, aby spoločenskú objednávku plnil a vyhovel jej. Muž má byť hrdina, muž nesmie plakať, muž musí byť odolný atď. Žena žiada nežné slová, vyznanie lásky …

Ale neplatí to opäť stopercentne. Príroda je rôznorodá. Každý sme individualitou pre seba. Niečo prevažuje viac u mužov, niečo prevažuje viac u žien. Aby občas niekto nezabrusoval svojimi požiadavkami alebo svojimi schopnosťami do revíru toho opačného pohlavia, to je tiež nezmysel. Rozhodne to nie je tak úplne vyhranené. Čiže veršíkmi nič nepokazíte. Otázka je, či získate …

 

Má dnešná doba teda problém? V správach počujeme, že sa preferuje hyperkorektnosť ku všetkým. V USA šesťročný chlapček pred rokmi pobozkal rovnako staré dievčatko v škôlke. Pomohlo len to, že rodičia poznali dobrého advokáta, ktorý z toho chlapca vysekal, ako sa hovorí.

Nedávno som sa zoznámil s niektorými školskými poriadkami našich škôl a vlasy mi takmer hrôzou stáli na hlave. Predstavte si, že v niektorých školách je zakázané, aby sa učiteľ dotkol dieťaťa. Nie, že mu nesmie dať cez hubu, to je logické; my sme mali v škole ukazovadlo, nikto tým nikdy nič neukázal. Rezali nás tým palicou ako žito. Vidíte, prežil som a som zdravý. Ale on nesmie to dieťa ani pohladiť.

Dnes má otec strach posadiť si svoju dospievajúcu dcéru na klin a pomaznať sa s ňou, aby nebol obvinený zo sexuálneho zneužívania maloletých. To je nezmysel. My sme zabudli sa dotýkať. Táto spoločnosť zabudla na rolu intímneho kontaktu v rodine. Predsa sme sa vždy vzájomne maznali, bozkávali. To je dnes všetko preč. Ak to niekto robí, robí to tajne, ešte má výčitky svedomia, aby to náhodou nebolo niečo nemravného.

V tomto prípade sa naša spoločnosť na hony vzdialila prirodzenosti. Na novej generácii sa to môže trochu vypomstiť. V poradni pre tehotné som klientkám prejavoval (kedysi sa hovorilo budúcim rodičkám) pozitívne účasť tak, že som ich objal okolo ramien, dotykom som im prejavil ochranársky komplex “nebojte sa, mamička, na pôrodnú sálu vám pomôžem, pôrod pôjde ako po masle”. No to je dnes nemožné. Kto si to skúsi dnes v Amerike? Môžem sa rodičke ako doktor hrabať vo všetkých telesných otvoroch, ale vziať ju okolo ramien? To nemám v popise práce. To je harassment. To je obťažovanie, “chcel som si siahnuť “. Je skrátka nezmyselné, do akých extrémov sa dnes zachádza.

 

Prečo sa to deje práve v slobodomyseľných USA?

Už tí Otcovia pútnici (Pilgrims Fathers) boli nesmierne prudérni. Dedí sa to. Hovorí sa, že človek má byť bohabojný. Má sa Boha báť, tým sa vynúti určitá morálka. Náboženstvo teda k puritánskemu štatusu quo určitým spôsobom prispieva.

 

Ešte k mužom a ženám – ženy si dokážu rozumovo city odpustiť. Muži to nevedia. Opäť značne mätúca skutočnosť. Má napríklad zmysel napísať svoje pani šéfovej v práci verše na Valentína? Bude mať radosť?

Zase tie veršíky. Myslím, že určite, že mať radosť bude. V každom prípade môžete skúsiť spoznať, či úprimnú radosť, či sa zhostí svojej sociálnej roly, ktorá takú radosť predpokladá. Pozor však na štylizáciu. Všetko s mierou. Každý človek je predsa napriek všetkému individualita. Nemožno všetky hádzať do jedného vreca. Sme rôznorodí. Vzájomné hľadanie a vzájomné vyhovenie si, vychádzania si v ústrety, tolerancie – to je tá pravá soľ zeme vedúca ku šťastiu.

 

Na záver otázka za nás, za všetkých zakomplexovaných mužov: kto sú všetci tí mediálne nadnášaní pohlavný giganti a virtuózi lásky (sexu)?

To je lámanie sa do otvorených dverí … Že by snáď existoval muž so všetkými piatimi P? Taký idol snáď neexistuje, aby bol naším vzorom. Máme kladné aj záporné vlastnosti. Hlavne sa neporovnávať s informáciami na sociálnych sieťach. Tam si každý napíše, čo chce. Hlúposti niekedy tak nesmierne.

Teraz práve sedím nad pôrodným posudkom s pôrodným plánom. Žena si z internetu opíše, čo všetko by jej mali zdravotníci pri pôrode poskytnúť. Ona to potom vyžaduje. Pôrod je však taký individuálny dej, že ho nemožno sekať podľa šablóny, nie je to hotelová služba typu all inclusive – aj lumbálny blok, aj ňuchanie rajského plynu a ktovie, čo ešte. Tieto veci nie sú individuálne pre všetky indikované.

Hlavne, že sa ale o tom píše na sociálnych sieťach, kde sa všetci hromadne provokujú a zosilňujú, resp. aby pre seba ženy žiadali chvíľami holé nezmysly: že majú zožrať placentu, že ju majú zakopať pod jabloňou, aby táto rodila zázračné jablká. V novinách som už aj čítal, že sa plánuje výstavba pôrodného domu, kam lekár bude mať vstup zakázaný, aby tej rodičke jej pôrod nakoniec nepokazil. Vždy sú v tom prachy.

Ľudia sú pripravení soliť horibilné sumy za vízie, ktoré som práve načrtol. Ústavné pôrodníctvo bolo pokrokom medicíny druhej polovice 20. storočia. Radikálne sa znížila dojčenská, novorodenecká a materská úmrtnosť. A teraz tých ľudí na sociálnych sieťach napadajú veci, že sa má rodiť na poli, doma vo vani, či na strome. Sociálne siete tomu nahrávajú. Aby to nedopadlo tak ako v starom pôrodníckom vtipe, že odrodíme, dieťa zahodíme a začneme vychovávať placentu. Pán redaktor, verte tomu, že pár vychovaných placent tu okolo seba tiež občas zazriem. V reálnom živote je inak dobré vždy stáť oboma nohami pevne na zemi a takých tých rôznych fantazmagórií sa nedopúšťať.

Vladimír Franta

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Parlament má rokovať o raste cien energií a plynovode Nord Stream 2

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolal na utorok 28. septembra schôdzu parlamentu, o ktorú požiadali poslanci strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Navrhujú prijať uznesenie „k vážnym sociálnym dopadom výrazného rastu“ cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a…

Eurostat: V druhom štvrťroku 2021 stúpol počet prvožiadateľov o azyl v EÚ

0 icon

Brusel 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)   Počas druhého štvrťroku 2021 požiadalo v 27 členských krajinách Európskej únie o medzinárodnú ochranu 103.895 prvožiadateľov o azyl. To bolo o 115 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020 (48.370 žiadateľov) a o deväť percent viac v porovnaní s prvým štvrťrokom…

Minister vnútra o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať, nič nevie

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nevie nič o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať v tom, že by sa mal podieľať na manipulovaní trestných konaní spolu s vyšetrovateľmi. Mikulec to vyhlásil na tlačovej besede po parlamentnom hlasovaní, keď sa ho opozičná…

Piatkové rokovanie ukončili skôr, v pléne neboli predkladatelia zákonov

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Piatkové rokovanie 40. schôdze Národnej rady (NR) SR ukončili poslanci skôr ako zvyčajne. V pléne chýbali predkladatelia návrhov zákonov a ďalšie sú termínované na budúci týždeň. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) preto prerušil schôdzu do utorka (28. 9.) do 9.00 h. V rokovacej…

Odborári sa dohodli s vedením U. S. Steel Košice na dodatku ku kolektívnej zmluve, podpísať by ju mali v pondelok

0 icon

Košice 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Odborári sa dohodli s vedením U. S. Steel Košice na dodatku ku kolektívnej zmluve, podpísať by ju mali v pondelok. Pre agentúru SITA to potvrdil predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga Spornou pri vyjednávaniach bola najmä otázka týždenného…

Environmentálni aktivisti po celom svete demonštrujú za silnejší boj proti klimatickej zmene

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Environmentálni aktivisti po celom svete v piatok demonštrujú a požadujú od svetových lídrov, aby podnikli silnejšie kroky na obmedzenie klimatickej zmeny. Medzi demonštrantmi je mnoho študentov, ktorí pre protesty vynechali školu. Na proteste v Berlíne by sa mala zúčastniť aj švédska aktivistka Greta…

Peter Sagan nemusí nič dokazovať, ale štvrtý titul by sa mu páčil

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Najväčšími ašpirantmi na titul majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom mužov sú Belgičan Wout van Aert, Holanďan Mathieu van der Poel a Francúz Julian Alaphilippe. Van Aert je vychýrený univerzál schopný vyhrať akékoľvek preteky a van der Poel je skvelý klasikár, aj…

Americká CIA odvolala vedúceho svojho zastúpenia vo Viedni. Dôvodom má byť ignorovanie “havanského syndrómu”

0 icon

Viedeň/Washington 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) odvolala vedúceho svojho zastúpenia vo Viedni. Dôvodom bolo to, že nebral "dostatočne vážne" prípady tzv. havanského syndrómu, ktorý sa objavil medzi zamestnancami veľvyslanectva USA v rakúskom hlavnom meste. V piatok o tom informoval americký denník The Washington Post (WaPo).…

Aké je nové rozloženie síl v koalícií? Dva mlynčeky sú spustené a my čakáme z koho bude skôr fašírka

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR)   Matovičov boj proti mafii sa pomaly ale isto mení na nebezpečnú hru: „kto bude dnuka skôr.“ Kto skončí prvý vo väzbe? Matovičom nenávidení Smeráci, hlavne teda Fico, alebo tam bude skôr Matovič a jeho suita? Dnes sa niečo také, akože v ťurme skončí najväčší…

Prednosta kliniky Vladimír Baláž to povedal jasne: “Ja nie som za očkovanie detí. Ani od 12 rokov vyššie. Tie deti to nepotrebujú”

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Farmaceutická spoločnosť Pfizer označila podávanie svojej vakcíny deťom od 5. rokov za bezpečné. Žiadna iná farmaceutická spoločnosť sa do očkovania detí zatiaľ nepúšťa. Prečo Pfizer áno? A odporúčajú očkovanie detí v tak ranom veku lekári? Svoj názor na vakcináciu detí vyjadril aj prednosta…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Sudkyňa Záleská a poslanec Šeliga strelili svojimi argumentmi obrovského capiska.

0icon

Všetci vieme, ako dopadlo prvé kolo súdneho pojednávania s bývalým špeciprokurátorom Kováčikom. Verdikt pri zameraní sa špecisudkyne Záleskej, ktorú dávala najavo, sa dal očakávať. A to aj z jednej sebaistej argumentácie Záleskej z pojednávania. Na otázku obžalovaného Kováčika, prečo na lavici obžalovaných s ním nesedia aj sudcovia Kliment a Hrubala,…

Slavěna Vorobelová

Demokracia priniesla aj Matoviča

0icon

Slovensko je krajina zázrakov. Kedysi skoro v každej obci bol obchod, pošta, krčma, škola, zdravotné stredisko prinajhoršom až vo vedľajšej obci, byt dostal každý mladý pár, prácu mali všetci, ktorí mohli pracovať, v nemocnici bol toaletný papier, ľudia boli k sebe oveľa ľudskejší. To len tak v skratke. Dnes slávny…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Jeden z vodcov Talibanu prijal zástupcu Južného Osetska

0 icon

Afganistan, 24.september 2021 (AM) – Oficiálny predstaviteľ politickej kancelárie hnutia Taliban Muhammad Naim včera uviedol, že podpredseda vlády v novej administratíve Afganistanu Mulla Abdul Ghani Baradar sa stretol s predstaviteľom samozvanej republiky Južné Osetsko. Informácie šíri aj niekoľko telegramových kanálov.   https://twitter.com/IeaOffice/sta

Maršal Haftar dočasne opúšťa líbyjskú národnú armádu

0 icon

Líbya, 24.september 2021 (AM) – Veliteľ líbyjských provládnych síl Khalifa Haftar na tri mesiace opustil post. Haftar chce predložiť svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Voľby v Líbyi sú naplánované na 24. decembra. Hlasovanie sa malo uskutočniť na jar 2019, ale bolo odložené po ofenzíve H

Poľsko umiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams

0 icon

Poľsko, 24.september 2021 (AM) – Poľsko rozmiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams. Úrady plánujú nákup vojenského vybavenia v USA, uviedol minister obrany Mariusz Blaszczak vo vysielaní poľského rozhlasu. „Dvesto päťdesiat najmodernejších tankov, ktoré budú nasadené na východe našej krajiny,“ povedal.  

Prečo nebola za Krym preliata ukrajinská krv?

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Pretože Krym nikdy, naozaj nikdy, nepatril Ukrajine!!! De iure nikdy nepatril a nemohol patriť ani Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) a teda ani súčasnej samostatnej republike Ukrajina.   Opäť prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Lebo pri „odovzdaní“ Krymu Chruščovom bol porušený (alebo nedodržaný)

Leonkov povedal, akú odpoveď Ruská federácia pripravila Západu na vytvorenie aliancie AUKUS

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Ruská federácia je dlhodobo pripravená na možnú vojenskú hrozbu, ktorá prichádza z východu, a preto bude schopná ľahko neutralizovať prípadnú agresiu nového vojenského bloku AUKUS.   K tomuto záveru dospel známy ruský vojenský expert Alexej Leonkov v komentári k nedávnemu rozhodnutiu USA, Veľkej Británie a Aust

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali