PRIEVIDZA: Výstava inváznych rastlín v rámci projektu cezhraničnej spolupráce

PRIEVIDZA: Výstava inváznych rastlín v rámci projektu cezhraničnej spolupráce

Prievidza 5. apríla (TASR) – Rozšíriť vedomosti obyvateľov a poukázať na riziká dovezených zástupcov flóry má za cieľ výstava Invázne rastliny okolo nás, ktorú v minulých dňoch sprístupnili v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.

Je výsledkom cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou v rámci projektu EÚ Spoločne bez hraníc s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Realizátormi sú český a slovenský zväz ochrancov prírody. Informoval o tom jeden z organizátorov výstavy, člen Ústredného výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Vladimír Slobodník. Dodal, že vedúcou organizáciou projektu je Severomoravské regionálne združenie Českého zväzu ochrancov prírody. V rámci projektu pripravujú aj ďalšiu výstavu o mokradiach, s ktorou sa budú prezentovať na jeseň.

"Prvá výstava na paneloch podrobne predstavuje najrozšírenejšie druhy inváznych rastlín, ktoré svojou vysokou agresivitou a veľkou schopnosťou rozmnožovať sa vytláčajú pôvodné rastliny z našej prírody. Viaceré v minulosti v dobrej viere priniesli zo zahraničia ľudia ako okrasné rastliny. Takým je napríklad boľševník obrovský, pôvodom z Kaukazu. Je to mrkvovitá rastlina, ktorá však dorastá do výšky dva až päť metrov. Vytvára veľké množstvo semien schopných vyklíčiť aj po 30 rokoch. Rýchlo sa rozširuje a ničí okolité rastliny. Najhoršie však je, že pri odseknutí stonky vylučuje látku, ktorá ľuďom spôsobuje vážne poškodenie kože podobné popáleninám, spôsobuje alergie a je nebezpečná aj pre zvieratá. Likvidácia boľševníka je zložitá a niekedy pri boji proti nemu pomôžu iba chemické prostriedky," uviedol Slobodník.

Medzi invázne druhy rastlín patrí aj agát biely, drevina, ktorú v minulosti rozšírili včelári, pretože agátový kvet je medonosný. Vo väčšej miere však vytláča zo svojho okolia iné dreviny, najmä dub. Poľovníci zasa majú na svedomí rozšírenie slnečnice hľuznatej, ktorá produkuje na koreňoch hľuzy známe aj ako topinambur. Pôvodne bola určená na prikrmovanie diviačej zvere. V súčasnosti je už veľmi rozšírená, najmä v okolí potokov a riek. Z ďalších inváznych rastlín sú to napríklad pohánkovce (japonský, český, sachalínsky), zľatobyľ kanadská a sumach palkový. Najčastejšie sa vyskytujú v parkoch, pôvodne ako okrasné kríky či kvety.

Reklama

Invázne rastliny sú už celosvetovým problémom. Kvôli ochrane prirodzeného zloženia domácich ekosystémov, ich ďalšie rozmnožovanie a pestovanie je aj na Slovensku od roku 2000 zákonom zakázané. Okrem toho vlastník, správca alebo nájomník pozemku, na ktorom sa invázne rastliny nachádzajú, je povinný ich odstrániť. Nariadiť to môže orgán ochrany prírody. Konštatujú to na úvodných paneloch autorky výstavy Oľga Removčíková a Eva Sitášová.

Reklama

Upozornenie: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:15

Viac ako tri štvrtiny cestujúcich volia na cestovanie v mestskej a regionálnej doprave autobus. Za najlepšiu voľbu považuje autobusovú dopravu 78 % cestujúcich. Pri rozhodovaní o tom, či využijú služby verejnej dopravy, je pre cestujúcich dôležitá predovšetkým spoľahlivosť (63 %), krátka čakacia doba (46 %), čistota a pohodlie (43 %) či cena (41 %). Vyplýva to z prieskumu spokojnosti cestujúcich spoločnosti Arriva.

10:04

Spojené štáty v piatkovej správe upozornili na možné porušenie humanitárneho práva zo strany Izraela pri používaní amerických zbraní v Pásme Gazy. Dodávky zbraní však nepozastavili.

10:04

Predbežné výsledky súdnej pitvy vylúčili cudzie zavinenie smrti muža, ktorého telo našli v piatok (10. 5.) v derivačnom kanáli v katastri Bytče. Polícia v súčasnej dobe vykonáva potrebné úkony s cieľom zistenia totožnosti muža, doplnila Kremeňová.

09:48

Najmenej 200 osôb prišlo o život počas záplav na severe Afganistanu, uviedla v sobotu Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

09:27

Stovky ľudí boli evakuované z oblastí neďaleko hraníc s Ruskom v ukrajinskej Charkovskej oblasti, oznámil v sobotu regionálny gubernátor Oleh Synehubov. Moskva v piatok v tejto oblasti spustila pozemnú ofenzívu.

08:57

Parahokejisti zámorských veľmocí Kanady a USA sa stretnú v nedeľnom finále elitnej kategórie MS v Calgary. Domáci Kanaďania si v semifinále poradili s Čínou 2:1, Američania zdolali Česko 3:1. Slovenskí reprezentanti sa v súboji o konečnú piatu priečku stretnú s Kórejskou republikou, ktorú už v základnej skupine zdolali 4:2.

08:10

Vedci na Edinburskej univerzite (University of Edinburgh) objavili pečeňové bunky, ktoré tomuto orgánu pomáhajú pri regenerácii. Objav môže podľa nich viesť k vývoju nových liečebných metód poškodenej pečene.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke samozber jahôd v Návojovciach

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali