Predseda NKÚ zaslal najvyšším ústavným činiteľom zásadné zistenia kontrolórov

Bratislava 27. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR – Michal Svítok)

 

Koncom roka 2016 zaslal predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík v poradí už štvrtú sumárnu informáciu o zásadných zisteniach kontrolórov trom najvyšším ústavným činiteľom. Naďalej tak plní jednu z priorít národnej kontrolnej autority, a to oboznamovať o významných zisteniach úradu nielen verejnosť prostredníctvom médií, ale aj samotných ústavných činiteľov

Na snímke predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík
Na snímke predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík

NKÚ SR v štvrtom štvrťroku realizoval deväť kontrolných akcií v 115 kontrolovaných subjektoch. Kontrolné akcie boli zamerané na hospodárenie v Štátnej pokladnici a Slovenskej konsolidačnej, a.s., na verejné financie a majetok zdravotníckych zariadení, na vynakladanie prostriedkov na priemyselné parky, na kontrolu a implementáciu vybraných projektov financovaných Švajčiarskym finančným mechanizmom. V oblasti samosprávy NKÚ SR preveril účinnosť verejných prostriedkov vynaložených na komunálne služby, účtovníctvo a rozpočtovníctvo samosprávy a evidenciu a nakladanie s pozemkami obcí. V tomto štvrťroku úrad zároveň splnil svoju zákonnú povinnosť a predložil do Národnej rady SR stanovisko k návrhu štátneho rozpočtu SR na rok 2017.

V rámci overovania účtovnej uzávierky v Štátnej pokladnici úrad zistil, že tieto neobsahovali komentár k významným položkám a medziročným prírastkom majetku. Zmluvy na opravy a udržiavanie majetku boli uzatvorené s nejednoznačne špecifikovanými zmluvnými podmienkami. Pri zaraďovaní a odpisovaní majetku Štátna pokladnica nevychádzala z praxou overenej doby jeho použiteľnosti, čo sa prejavilo vo vysokej miere odpísaného majetku. Až v 86 % prípadov nezodpovedala doba použiteľnosti jeho skutočnému opotrebeniu. Nedostatky boli zistené aj v oblasti verejného obstarávania tovarov a služieb, v preukázateľnosti účtovných záznamov, ako aj v účinnosti vnútorného kontrolného systému.

Na základe kontroly hospodárenia Slovenskej konsolidačnej, a.s. možno konštatovať, že výsledky hospodárenia za kontrolované obdobie boli v súlade s účtovnými uzávierkami za roky 2013 a 2014, zostavenými ako riadnymi individuálnymi účtovnými uzávierkami podľa zákona o účtovníctve a opatrenia Ministerstva financií SR k účtovnej uzávierke. NKÚ SR však konštatoval, že pri tvorbe a použití rezerv na pohľadávky postúpené z krajských riaditeľstiev PZ SR, zo spoločnosti Veriteľ, a. s., a zo zdravotných poisťovní nebola v roku 2013 dodržaná zásada opatrnosti na riziká a straty podľa postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. Rezerva na uvedené postúpené pohľadávky bola totiž vytvorená v hodnote o 1 079 353 eur nižšej, čím bol v roku 2013 nesprávne vykázaný výsledok hospodárenia.

Kontrola bola vykonaná aj v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA). Na realizáciu 24 priemyselných parkov bolo z prostriedkov štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) a štátneho rozpočtu čerpaných celkom 110 705 265 eur. V súvislosti s monitorovaním plnenia merateľných ukazovateľov NKÚ SR poukázal na to, že kontrolný mechanizmus na overovanie počtu novovytvorených pracovných miest nezabezpečuje pre SIEA dostatočné uistenie o správnosti vykázania počtu tohto merateľného ukazovateľa. Najvyššia kontrolná inštitúcia zistila, že aj keď vznikli investične pripravené plochy, ktoré sú využívané na podnikateľské aktivity, resp. sú pripravené na začatie podnikateľských aktivít a bol naplnený cieľ tohto typu projektov, vo väčšine priemyselných parkov nedošlo k naplneniu merateľných ukazovateľov výsledku a dopadu. Tým bol znížený pozitívny dosah priemyselných parkov na zamestnanosť a rozvoj regiónov.

Kontrolóri v rámci prvej etapy prierezovej kontrolnej akcie v zdravotníctve ukončili kontroly v deviatich nemocniciach, ktoré sú príspevkovými organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu zdravotníctva. Okrem chýb vo vedení účtovníctva, dodržiavaní rozpočtových pravidiel kontrolóri upozornili na nedostatky vo vedení majetku a taktiež nastavení obchodných súťaží. A práve zistenia pri obstarávaní zdravotníckej techniky nad 200.000 eur boli odstúpené orgánom činným v trestnom konaní.

Financovanie projektov z prostriedkov Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce NKÚ SR v pozícii orgánu auditu preveril riadenie, kontrolu a implementáciu vybraných projektov, ktoré sú financované Švajčiarskym finančným mechanizmom vo výške 66 866 mil. CHF na päťročné obdobie záväzku a 10-ročné obdobie vyplácania. V roku 2015 sa dynamika implementácie Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce reálne zvýšila. Väčšia časť projektov už bola zrealizovaná a ich výsledky sú overiteľné, aj napriek mnohým, pri ich príprave a odsúhlasovaní nepredvídateľným zmenám v legislatíve, či pri zmenách vonkajších alebo vnútorných podmienok. S vysokou pravdepodobnosťou budú v roku 2016 úspešne ukončené aj zostávajúce individuálne projekty.

Na úrovni miestnej a regionálnej samosprávy NKÚ SR uzavrel v štvrtom štvrťroku tri kontrolné akcie. Jednou z nich preveril účinnosť vynaložených verejných prostriedkov na komunálne služby v 30 obciach a štyroch mestách s viac ako 2 000 obyvateľmi. Výsledky kontrol poukázali na skutočnosť, že programové dokumenty neplnia svoju strategickú funkciu a sú viac-menej formalitou. Aby sa táto situácia zmenila a bolo možné zodpovedne zhodnotiť účinnosť použitých prostriedkov v komunálnych službách, je nevyhnutné postupnými krokmi zvyšovať dôležitosť a význam programového rozpočtovania a tvorby strategických programov vôbec.

Kontrolóri sa zamerali aj na účtovníctvo a rozpočtovníctvo v 27 obciach. Na základe ich zistení možno konštatovať, že rozpočet neplnil funkciu základného finančného nástroja, ktorým sa riadi financovanie úloh obce. Kontrolované obce nevenovali dostatočnú pozornosť rozpočtovaniu príjmov a výdavkov tak, aby boli v rozpočte zabezpečené reálne potreby pre výkon samosprávnych funkcií. Kontrola preukázala, že obce s malým objemom rozpočtu bez výraznej podpory zo štátneho rozpočtu a fondov EÚ nie sú schopné realizovať rozvojové programy. Nedostatky boli zistené aj pri dodržiavaní zákona o rozpočtových pravidlách pre verejnú správa a pre územnú samosprávu, zákona o verejnom obstarávaní, o slobodnom prístupe k informáciám, ako aj vo fungovaní vnútorného kontrolného systému.

V ďalších 32 obciach NKÚ SR vykonal kontrolu evidencie a nakladania s pozemkami obcí, ktoré vybral na základe finančnej analýzy z celkového počtu obcí, neevidujúcich pozemky v účtovníctve. Skutočná rozloha neevidovaných pozemkov vybraných obcí bola 5,21 mil. m2. Tieto obce v roku 2015 hospodárili s rozpočtovými príjmami v sume 7,40 mil. eur a výdavkami v sume 7,15 mil. eur. Predpokladaná hodnota neevidovaných pozemkov bola 4,30 mil. eur, čo v porovnaní s rozpočtom zvýrazňuje dôležitosť správnej evidencie majetku. Do konca roku 2015 tri obce čiastočne zaevidovali a sedem obcí ocenilo a zaevidovalo všetky pozemky. Zostávajúcich 22 obcí svoje pozemky o výmere 3,66 mil. m2 neocenilo a nezaevidovalo do účtovníctva. Hodnota majetku týchto obcí by sa zvýšila o 3,48 mil. eur, čo predstavuje zvýšenie v jednotlivých obciach v rozpätí od takmer 11 % do 450 %. Nesprávne vykazované údaje o majetku obce zasielali Ministerstvu financií Slovenskej republiky (DataCentrum), ktoré boli súčasťou súhrnných údajov verejnej správy. NKÚ SR zistil nedostatky aj pri nakladaní s pozemkami. Kontrolné systémy obcí boli vyhodnotené ako neúčinné a kontrolné mechanizmy nastavené v obciach ako nepostačujúce.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Súkromné zdravotné poisťovne nemajú dostatok informácií k používaniu Sputnika V

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Marek Lukáč)   Súkromné zdravotné poisťovne (ZP) nemajú nateraz dostatok informácií o používaní neregistrovanej vakcíny Sputnik V na Slovensku. TASR to potvrdila hovorkyňa ZP Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová, a tiež PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský "O očkovaní vakcínou Sputnik V momentálne nemáme dostatok informácií. Ministerstvo…

Premiér nemá problém dať sa zaočkovať Sputnikom V ako dôkaz, že sa vakcíny nebojí

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Marek Lukáč)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by sa možno dal zaočkovať Sputnikom V pred kamerami, ak by to ľudia považovali za dôkaz, že sa tejto vakcíny nebojí. Uviedol to v diskusnej relácii Radia Expres Braňo Závodský naživo. Matovič ešte nie je zaočkovaný, keďže neprešlo 90…

Korčok bude po dovoze Sputnika-V telefonovať s ministrom zahraničia USA. Sám však túto súvislosť odmieta. „Dezinformačná scéna na čele s Dankom a mužom s plexisklom na tvári to budú tak prezentovať“

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS) je zabezpečenie v EÚ neregistrovanej vakcíny Sputnik-V "lapsusom" alebo "šmykom", pričom dúfa, že sa to ešte podarí napraviť. Uviedol to na utorkovom tlačovom brifingu. Korčok v utorok prezentoval svoje očakávané odmietavé stanovisko ku dovozu…

Komisia prešetrujúca úmrtie Lučanského by mala ukončiť prácu v najbližších dňoch

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   Komisia, ktorá prešetruje úmrtie bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, by mala ukončiť svoju prácu v najbližších dňoch. na tlačovej besede to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Komisia je podľa slov ministerky vo svojej záverečnej fáze a je teraz dôležité, aby naformulovala…

Ministerstvo vnútra rozviezlo 270.000 respirátorov FFP2 pre školy po celej SR

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo vnútra (MV) SR pomohlo rezortu školstva s rozvozom respirátorov FFP2 pre školy po celom Slovensku. Správa štátnych hmotných rezerv pridelila pre materské, základné a stredné školy celkovo 270.000 kusov. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru MV SR Barbara Túrosová „Som rád, že…

Polícia našla v Košiciach kaviareň otvorenú pre VIP hostí: „Je to absolútny výsmech kolabujúcim nemocniciam,“ komentuje

0 icon

Košice 2. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Košickí policajti v pondelok upozornili na prevádzku v Košiciach, ktorá napriek vládnym opatreniam ponúkala kaviarenské služby svojim VIP zákazníkom. Mladý majiteľ kaviarne skončil na kriminálke "Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach z prečinu porušovania povinnosti za krízovej situácie obvinil 33-ročného Košičana,…

Získanie Sputnika je výsledkom štvortýždňovej práce. Danko však vďaku od premiéra nečaká

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Predseda mimoparlamentej Slovenskej národnej strany Andrej Danko vyjadril radosť nad tým, že sa Slovensku podarilo získať vakcínu Sputnik V. Je to výsledok jeho  štvortýždňovej práce a dobrých vzťahov, ktoré pomohol budovať počas svojho pôsobenia vo vláde Danko na sociálnej sieti uviedol, že je šťastný, že…

EÚ odobrila posilnenú justičnú spoluprácu s 13 krajinami mimo svojich hraníc

0 icon

Brusel 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rada EÚ v pondelok schválila predošlý návrh Európskej komisie (EK) na posilnenie spolupráce Agentúry Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust) s krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ Komisia v utorňajšej správe pre médiá spresnila, že cieľom jej návrhu je zabezpečiť účinnejšiu…

Novým riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže bude Róbert Mudronček

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko)   Novým riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) bude Róbert Mudronček, ktorý doteraz vykonával funkciu riaditeľa väznice v Ilave. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) Ministerka Kolíková zdôraznila, že zbor má pred sebou veľké výzvy.…

Mazurek: „Matovič si nechce priznať, že práve povinné nezmyselné testovacie mašinérie za vyše 50 miliónov mesačne sú príčinou tejto situácie“

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Milan Mazurek, ktorý sa nedávno odchodom z ĽSNS stal nezaradeným, si myslí, že de facto povinné plošné testovanie antigénovými testami by sa už konečne malo stať minulosťou Milan Mazurek v pondelok publikoval video, pričom uviedol, že povinné plošné testovanie na Slovensku musí…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Kovařikova Polícia Slovenskej republiky verejne  a hanebne klame slovenských občanov a sama sa zo lži aj usvedčuje.

0icon

Policajti nemajú právo kontrolovať nulitné „covidové opatrenia“ ani ukladať pokuty. Pokiaľ tak robia zdravý občan nemá povinnosť ich zaplatiť a nič mu nebráni, aby za svojvoľné a šikanózne konanie policajtov podal trestné oznámenia za obmedzovanie osobnej slobody, resp. zneužívania právomoci verejného činiteľa. Na svojej FB stránke ((20+) Polícia Slovenskej republiky…

Pavel Jacz

Prišla druhá Matovičova atómová bomba. Tentoraz vybuchla zatiaľ iba na polovicu – na 50%.

0icon

Už niekoľko dní naznačoval Matovič, že prídu dve veľké prekvapenia. Hľa a jedno už máme na svete. Sputnik V je na Slovensku. Na to druhé čakáme. Koľkým by sa uľavilo, ak by premiér podal demisiu, ale to sa kvôli vyššiemu princípu vládnej koalície (kriminalizovaní opozície) určite nestane. V porovnaní s…

Jana Tutková

Nestali sa povinné rúška našim prekliatím? V čom sú nezmyselné podľa medzinárodných odporúčaní?

0icon

Pozrime sa aj na preventívne opatrenia, ako boli efektívne nastavené naším odborníkmi. Stále počujeme len, že ľudia sú na vine za úmrtnosť, lebo ich nedodržiavajú. Naozaj nepotrebujú revíziu? Nedodržiavajú ich ľudia aj preto, že niektoré z nich sú dosť nezmyselné, azda dokonca aj škodlivé alebo nerealistické? Chceli sme byť “pápežskejší”…

Ivan Štubňa

SPUTNIK V SCHVÁLENÝ NA POUŽITIE NA SLOVENSKU

0icon

Ruskej vakcíne bol v Európskej únii udelený druhý súhlas Moskva 1. marca 2021 - Ruský fond priamych investícií (RDIF, ruský fond priamych investícií) oznamuje registráciu ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusom v Slovenskej republike. Slovensko sa tak stalo 39. krajinou na svete a druhou krajinou Európskej únie, ktorá povolila použitie lieku…

Ladislav Kováčik

Liberálna "demokracia" na Slovensku

0icon

Za socializmu okrem komunistickej strany existovali aj menšie strany, ktoré mali vytvárať akési zdanie plurality v štáte. Bola tu trebárs Československá strana lidová, ktorá akože zastupovala aj záujmy veriacich ľudí. Samozrejme, v praxi plnila len pokyny komunistov.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Takto znížiš krvný tlak za 10 minút a bez liekov!

0 icon

Ak máte ťažké bolesti hlavy, únava, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudníku, pravdepodobne trpíte hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Tento stav môže byť spôsobený stresom, nedostatkom spánku, obezitou alebo inými základnými ochoreniami a niekedy majú zvýšený tlak aj zdraví ľudia. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník, ktoré ti pomôžu uvoľniť krvné cievy…

Mesto Salem a hon na čarodejnice (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o skutočných udalostiach, ktoré sa stali v 17. storočí v mestečku Salem v Massachusetts. Aby sme vás ďalej nenapínali, poďme rovno do deja. Okrem služby tmavej pleti boli obvinené z bosoráctva ďalšie dve žeby: chudobná a duševne postihnutá Sarah Goodová, ktorá zvykla fajčiť fajku, a telesne postihnutá Sarah Osborneová, ktorá žila s chlapom v jednej…

Život občas prináša aj netradičné situácie

0 icon

Život je plný zaujímavých momentov, pri ktorých sa nestačíme čudovať. Nasledujúce fotografie ti ukážu iba zlomok toho, s čím netradičným sa môžeš stretnúť. Život nám každý deň ukazuje svoju rozmanitosť. Je jedno, akým smerom sa pozrieme, v každej veci v našom okolí môžeme zbadať, že rozmanitosť je to, čo robí…

Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

0 icon

Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

Vo svete IT

Kuriózna situácia: Google odporúčal, aby sme vyhadzovali autobatérie do mora. Čo sa stalo?

0 icon

Všade naokolo nás môžeme čítať o chytrých algoritmoch, ktoré sú schopné zjednodušiť naše životy, prípadne inak zefektívniť niektoré naše činnosti. V prípade chytrých algoritmov bezpochyby mnohých z nás napadne sociálna sieť Facebook, či Google. Obe spoločnosti sú totiž súčasnosťou našich životov a pomaly niet človeka, ktorý by nebol nejakým spôsobom…

Používatelia Xiaomi získajú funkciu, ktorá im povie, či je čas na výmenu batérie v smartfóne

0 icon

Batérie našich smartfónov sú čoraz viac vyťaženejšími. Dôvodom je, že každá nová generácia smartfónov, prináša aj nové technologické novinky, ktoré sa plynúcim časom kopia. Samozrejme, každý úkon, ktorý vykoná náš smartfón, potrebuje na to aj „šťavu“. V praxi to znamená, že nové funkcie vo svojej podstate viac namáhajú batériu. Skvelým…

Pozrite si aktuálny rebríček fotomobilov podľa DXOMARK. Na zozname ich je viac ako 120!

0 icon

Pri výbere nového smartfónu čoraz viac zohráva hlavnú úlohu nie výkon zariadenia, ale jeho dodatočné funkcie a vlastnosti. Jednou z tých viac vypuklejších vlastností, je výsledná kvalita fotografií a videí, za ktorou stojí kamera v kombinácii so softwarom. Ktoré smartfóny však pri pohľade na kamerový systém vyčnievajú nad ostatnými? Na…

Deep Nostalgia: Nová AI technológia, ktorá dokáže animovať staré rodinné fotografie

0 icon

MyHeritage je v našom regióne celkom neznáma služba, ale aj napriek tomu sa jej aktuálne dostáva extra pozornosti. Dôvodom je celkom zaujímavá technológia, ktorá je schopnou pomocou AI vdýchnuť život starým fotografiám. Na tému upozorňuje samotná spoločnosť prostredníctvom svojho blogu.  Deep Nostalgia – pozrite sa na mimiku svojich predkov Služba,…

Zeblaze Ares – športové inteligentné hodinky s vodotesnosťou do 30 metrov aktuálne so šialene nízkou cenou

0 icon

Pokukávaš po vhodných inteligentných hodinkách, ktoré by dokonalo sadli ku tvojmu „športovému ja“? Inteligentné hodinky Zeblaze Ares s naozaj parádnym športovým dizajnom, špičkovou konektivitou a vodotesnosťou až do 30 metrov aktuálne kúpiš už za 18,69 eur s bezplatným doručením.  Hodinky Zeblaze Ares za skvelých 18,69 eur nájdeš na TomTop.com Štýlový…

Armádny Magazín

Odpoveď Gremlinom: Pre ruské letectvo vyvíjajú prúdové bezpilotné stroje fungujúce v letke

0 icon

Rusko, 2.marec 2021 (AM) - Viacúčelový bezpilotný komplex Molnija (Blesk), ktorý vypustí hneď niekoľko prúdových strojov, vyvíjajú pre ruské vojenské, letecké a kozmickej sily, oznámil  zdroj z obranného priemyslu.

Panika v Nórsku: Ruská spoločnosť plánuje kúpiť ich závod slúžiaci špionážnym lodiam

0 icon

Nórsko, 2.marec 2021 (AM) - Nórska vláda je vážne znepokojená skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá montuje motory pre hlavnú nórsku špionážnu loď, by mohla kúpiť ruská spoločnosť. Varovanie prišlo do schránky premiérky Erny Solbergovej. Podobný list dostali noviny Bergens Tidende. Odosielateľ

Nebenzya opäť kriticky v OSN: Vaši priatelia sú iba tí, ktorí vám nemôžu povedať nie

0 icon

OSN, USA, 2.marec 2021 (AM) - Vasilij Nebenzya, ruský zástupca pri OSN, odhalil pravdu o Spojených štátoch, ktoré si svojím spôsobom vyberajú svojich „priateľov“. Ruské a svetové médiá dnes súperia o citovanie vyhlásenia stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Vasilija Nebenzyu, s ktorým odpovedal na vyjadrenie bývalej americkej p

Bundeswehr: Ako chrániť vojakov, gigantická explózia na švédskom testovacom polygóne

0 icon

Švédsko, 2.marec 2021 (AM) - Nemecká a švédska armáda skúmala, ako možno chrániť vojakov pred následkami obrovskej bomby v automobile? Aby to zistili vykonali gigantický trhací test. Za týmto účelom bol vo Švédsku odpálený náves naplnený výbušninami. Pomocou senzorov a špeciálnych kamier sa zaznamenáva obrovské množstvo dát, ktoré sa neskôr vyhodnotia.…

Budúca základňa: Ruská bojová fregata po prvýkrát vstúpila do Port Sudánu. Video

0 icon

Sudán, 2.marec 2021 (AM) - Ruská vojnová loď fregata Admirál Grigorovič vstúpila do sudánskeho prístavu, kde Moskva plánuje vybudovať námornú základňu na pobreží Červeného mora. Je to prvá ruská vojnová loď, ktorá vstúpila do Port Sudánu, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej flotily. Námorníci doplnia potrebné zásoby a

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali