Už dnes to vypuklo NAŽIVO: Farmári vyšli na cesty naprieč Slovenskom: “Dostali sme sa do existenčných problémov”

Už dnes to vypuklo NAŽIVO: Farmári vyšli na cesty naprieč Slovenskom: “Dostali sme sa do existenčných problémov”

Dolný Kubín 19. februára 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Aktualizované 19. februára 2024 16:44

Polícia avizuje viaceré obmedzenia v doprave spojené s pondelňajším protestom farmárov v Žilinskom kraji. Týka sa to najmä Oravy a Turca, no situáciu budú monitorovať aj v Žiline. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová

Bratislava farmári gazdovia protest
Na snímke traktory pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR počas tlačovej konferencie pri príležitosti protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov v Bratislave 19. februára 2024

15:40 – Protest farmárov v Žilinskom kraji bol bez narušenia verejného poriadku.

Reklama

Akcia si vyžiadala obmedzenia dopravy najmä na Orave a v Turci. Na Orave boli pre protest dopravné obmedzenia v okolí obce Liesek v okrese Tvrdošín, Námestova, Ružomberka, Kraľovian a Dolného Kubína. V Turci sa kolóna presúvala po trase Sklené – Turček – Kremnické Bane – Turček – Turčianske Teplice, Turčiansky Michal – Turček – Kremnické Bane – Turček – Sklené. Situáciu policajti monitorovali aj v Žiline.

 

Reklama

14:50- Okamžité vyplatenie priamych platieb, najmä formou zálohových platieb, a úľavy sociálnych odvodov pre všetkých farmárov, to sú niektoré z hlavných požiadaviek farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov, ktorí v pondelok protestovali na viacerých miestach Slovenska. Na tlačovej konferencii pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v Bratislave to uviedol predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Ján Jelen.

farmári gazdovia protest
Na snímke v popredí zľava predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Marián Glovaťák a predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Ján Jelen počas tlačovej konferencie pri príležitosti protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov v Bratislave 19. februára 2024

“Cieľom protestu je poukázať na kritickú situáciu farmárov na Slovensku,” priblížil Jelen s tým, že farmárom hrozia existenčné problémy. “Farmári sa dostali do existenčných problémov. Boli nízke ceny výkupu komodít a ešte k tomu nedostali priame platby, na ktoré majú nárok,” doplnil predseda združenia.

Farmári tiež žiadajú odbúrať administratívnu záťaž či odstrániť diskrimináciu pri prenájme pôdy Slovenského pozemkového fondu. Požadujú tiež zriadiť register užívacích vzťahov k pôde a pripraviť finančné nástroje na podporu farmárov prostredníctvom výhodnejších úverov. Protestami chcú tiež vybojovať zelenú naftu pre všetkých farmárov či zákaz bezcolného dovozu poľnohospodárskych komodít z krajín mimo Európskej únie.

Protest farmárov sa v pondelok uskutočnil na viacerých miestach Slovenska pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Podľa farmárov sa ho zúčastnilo vyše 300 účastníkov. Protesty sa konajú aj vo viacerých európskych mestách.

 

Reklama

 

14:00 – Protest malých farmárov v Trenčíne nenarušil verejný poriadok.

Počas pondelkového protestu malých farmárov v Trenčíne a jeho okolí nezaznamenala polícia žiadne narušenie verejného poriadku. TASR o tom informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Ingrid Krajčíková.

Do pondelkového protestu farmárov sa v Trenčíne zapojilo 20 malých farmárov so svojimi traktormi. Cieľom protestu je poukázať na problémy malých farmárov. Protestujúci z rôznych častí Trenčianskeho kraja odštartovali svoju jazdu v trenčianskej časti Nozdrkovce, pokračovali po novom cestnom moste a cez Inoveckú a Soblahovskú ulicu na Námestie sv. Anny pred budovu Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

 

Reklama

13:10- Blokáda cesty k hraničnému priechodu vo Vyšnom Nemeckom je ukončená. Traktory uvoľnili cestu smerom z Ukrajiny na Slovensko. Pre TASR to potvrdila hraničná polícia aj protestujúci farmári.

Poľnohospodári zo Zemplína zablokovali traktormi prístupovú cestu od hraničného priechodu Vyšné Nemecké od 12.00 h. Blokáda trvala hodinu. Poľnohospodárske stroje sa následne z hraníc presunú do Michaloviec.

 

12:00- Protestujúci farmári zablokovali cestu k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké. Blokáda by mala trvať hodinu. Pre TASR to potvrdili z polície i samotní protestujúci poľnohospodári.

Na proteste sa zúčastňujú zástupcovia poľnohospodárov zo Zemplína, z malých a rodinných fariem, ako aj mladí farmári. “Sme tu pre nespravodlivosť, ktorú pociťujeme. Vyplýva z postupu vlády voči farmárom. Deklarujú podporu poľnohospodárstvu a pritom nepodporujú,” uviedol pre TASR Juraj Hospodár, ktorý sa na organizácii protestu podieľal.

Hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická pre TASR uviedla, že na mieste sú pripravení policajti, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku.

Zvyšok kolóny protestujúcich farmárov sa postupne presunie späť do Michaloviec, odkiaľ predpoludním vyrazilo vyše 15 poľnohospodárskych strojov.

Pripravujú sa viaceré okresy

Od 9.00 do 14.00 h sa očakáva obmedzenie v okolí obce Liesek v okrese Tvrdošín, Námestova, Ružomberka a Kraľovian. Farmári sa budú postupne presúvať do Dolného Kubína. “Svoje traktory zaparkujú na Ulici Milana Rastislava Štefánika, a to od križovatky s cestou I/70 až po Ulicu Československej armády. V tomto úseku by mala byť cesta úplne uzatvorená,” upozornila Kremeňová.

Po obsadení Ulice Milana Rastislava Štefánika budú traktory parkovať na ceste I/70 pri Národnom fronte, a to po obidvoch stranách cesty. Parkovanie bude vo vonkajších jazdných pruhoch. “Vnútorné jazdné pruhy budú prejazdné a premávku v úseku cesty I/70 budú regulovať policajné hliadky,” dodala hovorkyňa.

Protestná jazda farmárov pri Martine bude od 12.00 do 15.00 h na trase Sklené – Turček – Kremnické Bane – Turček – Turčianske Teplice, Turčiansky Michal – Turček – Kremnické Bane – Turček – Sklené. V Žiline budú policajné hliadky situáciu monitorovať. “V prípade potreby budú reagovať na vzniknuté okolnosti v súvislosti s cestnou premávkou,” poznamenala Kremeňová. Účastníkov cestnej premávky požiadala o trpezlivosť pri prechádzaní uvedených úsekov, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície.

Reklama

Protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov sa na väčšine územia Slovenska uskutoční v pondelok napoludnie pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry. K protestnej aktivite, ktorú vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov, sa pridáva Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Iniciatíva poľnohospodárov, Spolok farmárov Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska.

 

Polícia očakáva viaceré dopravné obmedzenia pre plánované protesty farmárov

Polícia očakáva viaceré dopravné obmedzenia v súvislosti s plánovanými protestmi farmárov. Upozorňuje na to na sociálnej sieti.

“Plánované presuny traktorov v priebehu tohto týždňa môžu narušiť plynulosť cestnej premávky,” uviedla polícia. Obmedzenia polícia očakáva v pondelok a vo štvrtok (22. 2.). Prijali preto viaceré bezpečnostné opatrenia. Polícia podotkla, že bude na miestach presunov zabezpečovať verejný poriadok a usmerňovať dopravu.

Zároveň odporúča vyhnúť sa ohláseným miestam presunov ťažkej techniky a protestov farmárov. “Ak už daným úsekom prechádzate, žiadame vás o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície,” doplnila.

Reklama

Aktuálne dopravné obmedzenia budú na sociálnej sieti krajských policajných riaditeľstiev.

V pondelok sa na viacerých miestach Slovenska uskutoční protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov. Vo štvrtok ohlásila na celom Slovensku protest aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

 

Polícia upozorňuje na presun protestujúcich farmárov v Prešovskom kraji

Polícia v súvislosti s protestom farmárov, ktorý sa v Prešovskom kraji koná v Prešove a v Poprade, upozorňuje na presun protestujúcich. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, akcia je naplánovaná v čase od 10.00 h do 16.00 h.

V súvislosti s touto plánovanou akciou sa dá v týchto mestách a po trase presunu predpokladať možné obmedzenie v plynulosti cestnej premávky. “Jednotlivé trasy presunu sú: Lipany – Sabinov – Prešov, Bardejov – Raslavice – Kapušany – Prešov, Vranov nad Topľou – Kapušany – Prešov, Stará Ľubovňa – Spišská Belá – Kežmarok – Poprad,” uvádza polícia s tým, že presun poľnohospodárskych strojov už prebieha.

Reklama

Polícia žiada vodičov, aby na uvedených trasách zvýšili pozornosť a boli tolerantní voči účastníkom protestu. “Pokiaľ to je možné, vyhnite sa týmto úsekom, respektíve zvoľte inú alternatívnu trasu. Žiadame o trpezlivosť. Situáciu na daných úsekoch monitorujeme,” dopĺňa polícia.

 

Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia v Košickom kraji pre protesty farmárov

Košická krajská polícia upozorňuje verejnosť na obmedzenia v doprave v súvislosti s pondelkovým protestom farmárov v Košiciach, okrese Košice – okolie, Michalovce a Sobrance. Plánovaná je aj blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že presun poľnohospodárov bude monitorovať.

Protest v Košiciach sa podľa nej začal o 10.00 h v Haniske. Trasa protestujúcich vedie od budovy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na Moldavskej ulici – Šebastovce, Ulici osloboditeľov. “Na mostoch VSS odbočia doľava na Alejovú – na kruhovom objazde odbočia doprava na Moldavskú,” uvádza polícia. Po ukončení štrajku budú za jej asistencie otočení späť na kruhový objazd a tou istou trasou sa vrátia naspäť.

V Michalovciach sa protest začal o 9.00 h na Továrenskej ulici. Trasa farmárov vedie cez Sobraneckú cestu, štátnu cestu I/19 a presúvajú sa na hraničný priechod Vyšné Nemecké v okrese Sobrance. “Na hodinu, od 12.00 do 13.00 h, zablokujú hraničný priechod pre nákladnú dopravu na vstupe na územie SR,” dodáva polícia s tým, že po ukončení blokády sa tou istou trasou vrátia späť do Michaloviec.

Pre plynulejší presun odporúča motoristom využiť alternatívne trasy. “Zároveň žiadame všetkých účastníkov cestnej premávky o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície,” uvádza.

 

Reklama

Polícia upozorňuje na presun farmárov po Bratislave, doprava môže byť obmedzená

Bratislavská polícia v súvislosti s pondelkovým protestom farmárov upozorňuje na ich presun po hlavnom meste. Môže dôjsť k obmedzeniu cestnej premávky. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková.

“Presun poľnohospodárov bude prebiehať po 10.00 h po Lamačskej ceste smer Mlynská dolina, cez Búdkovú ulicu, Mudroňovu ulicu smer Palisády, následne budú pokračovať po Štefánikovej ulici, Šancovej, Trnavskej ceste, Bajkalskej, Prievozskej až na Hraničnú ulicu,” uviedla hovorkyňa.

Zároveň od 10.30 do 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu dopravy na Búdkovej ulici, pred Národnou radou SR a na ulici Palisády. “Po 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu cestnej premávky na Dobrovičovej ulici pred Ministerstvom pôdohospodárstva SR,” dodala.

Polícia žiada vodičov, aby rešpektovali pokyny a ak je to možné, aby využili alternatívne trasy.

 

Pre protest farmárov polícia očakáva dopravné obmedzenia aj vo Zvolene

V súvislosti s ohláseným protestom farmárov očakáva polícia v pondelok viaceré dopravné obmedzenia aj vo Zvolene. Informovala o tom banskobystrická krajská polícia.

Dodáva, že v meste budú do 14.00 h protestovať poľnohospodári. “Asi 50 traktorov sa bude presúvať po miestnej komunikácii od kruhovej križovatky na Ulici Janka Jesenského po autobusovú stanicu,” uvádza s tým, že protestnú jazdu budú monitorovať policajné hliadky. Zároveň upozorňuje vodičov, aby počítali s obmedzeniami a riadili sa pokynmi polície.

Reklama

 

Protest farmárov spôsobí dopravné obmedzenie v uliciach mesta Levice

Polícia upozorňuje vodičov na dopravné obmedzenie v Leviciach. Začne sa v pondelok o 12.00 h a potrvá do 16.00 h. Dôvodom je ohlásený protest poľnohospodárov, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jana Šinková.

Farmári chcú formou zhromaždenia vyjadriť svoju nespokojnosť s aktuálnou situáciou v poľnohospodárstve. Protestná jazda v Leviciach bude smerovať po uliciach Ku Bratke, Saratovská, Kpt. J. Nálepku, Červenej armády, Bernolákova, Čsl. armády, Námestie hrdinov, F. Engelsa, P. O. Hviezdoslava, Turecký rad, Koháriho, Kozmálovská cesta, M. R. Štefánika, Dopravná, Ľ. Štúra, Nádražný rad.

“Upozorňujeme vodičov, aby rátali s obmedzeniami a riadili sa pokynmi polície,” vyzvala verejnosť Šinková.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:11

Francúzska prokuratúra v stredu obvinila 18-ročného študenta, ktorý v pondelok nožom pobodal svoju učiteľku. Študent je obvinený z troch pokusov o vraždu. Podľa prokuratúry chcel “zistiť, aké to je niekoho zabiť”.

17:09

Agentúra pre vnútornú bezpečnosť (ABW), poľská kontrarozviedka, zadržala troch mužov podozrivých z podpálenia objektov v rôznych častiach Poľska. Ide o jedného poľského občana a dvoch občanov Bieloruska, oznámil v stredu na sociálnej sieti X hovorca ministra pre koordináciu tajných služieb Jacek Dobrzyňski.

17:01

Francúzsko kritizovalo v stredu Gruzínsko za prijatie kontroverzného zákona o “zahraničnom vplyve” zameraného proti mimovládnym organizáciám či médiám a prirovnávaného k obdobnej ruskej legislatíve. Podľa Paríža je tento zákon “nezlučiteľný” s hodnotami EÚ, do ktorej chce Gruzínsko vstúpiť, pričom je aktuálne kandidátskou krajinou.

17:00

Grécka polícia vyšetruje prípady falošných oznámení o umiestnení bômb, ktoré dostalo 35 škôl na polostrove Atika, kde sa nachádza aj hlavné mesto Atény. Ide o podobné hrozby, aké pred niekoľkými týždňami zaznamenali v školách a verejných inštitúciách na Cypre i na Slovensku.

16:59

Konflikt v Pásme Gazy sa musí čo najskôr skončiť, lebo čím dlhšie potrvá, tým bude pozícia Izraela horšia. V stredu sa na tom zhodli český prezident Petr Pavel a jordánsky kráľ Abdalláh II. Obaja sa chcú podľa Pavla usilovať o to, aby Izrael vojenské operácie ukončil.

16:24

Dvoch civilistov pripravili o život stredajšie ruské útoky na mesto Nikopol na juhu Ukrajiny, uviedol gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.

16:04

Nikaragujský prezident Daniel Ortega v utorok obvinil svojho brata, disidenta a bývalého vojenského veliteľa Humberta Ortegu zo spáchania vlastizrady za vyznamenanie amerického vojaka v roku 1992.

15:48

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) varovalo pred vládnou snahou zapojiť Čínu do veľkých infraštruktúrnych projektov. Čínske investície podľa PS predstavujú riziko, negatívne skúsenosti majú viaceré európske krajiny. Slovensko síce podľa hnutia investície potrebuje, no zapojiť do nich treba skôr európskych partnerov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z II. etapy 500 km slovenských Fiva World Rally Slovakia 2024 v parku pri kaštieli Betliar

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Pavel Jacz

Ivan Štubňa

René Pavlík

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali