Po afére v štýle Jamesa Bonda, ktorá sa dotýka aj Slovenska a Čiech, šéf poľskej tajnej služby rezignoval

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/vz.ru/Foto: isp.policja.pl)

Šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk, ktorý túto funkciu zastával od roku 2016 a bol vo Varšave považovaný za ťažkého profesionála, odstúpil. K rezignácii ho však nedonútili ukrajinské udalosti, ale podvod v hollywoodskom štýle z čias pandemického koronavírusu. Príbeh má všetky znaky klasickej špionážnej detektívky so závažnými dôsledkami pre poľskú spoločnosť a vládu

Šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk
Na snímke šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk

Dňa 20. júna tohto roku bol v prenajatom byte v albánskom hlavnom meste Tirana nájdený mŕtvy 71-ročný poľský občan Andrzej Izdebski. Majiteľovi bytu bolo podozrivé, že nájomník nebral telefón. Albánska polícia sa veľmi netrápila: dedko je starý, život je ťažký, srdce nie je večné. Vyšetrovanie bolo ukončené za štyri dni, miesto činu bolo prehľadané, telo bolo odfotografované a pre istotu boli odobraté vzorky DNA. Bulharská firma sa zaviazala prepraviť telo do Poľska. Veliteľ práporu vojenskej polície albánskeho ministerstva obrany, generál Ylii Zyla, bývalý šéf albánskej vojenskej spravodajskej služby, bol týmto príbehom veľmi nadšený.

Izdebského telo bolo prevezené do Poľska, ale z nejakého dôvodu do Lodže, hoci žil v Lubline, rovnako ako celá jeho rodina. Telo bolo rýchlo spopolnené, nebola vykonaná žiadna identifikácia a chýbali nielen zástupcovia poľskej prokuratúry a polície, ale aj rodinní príslušníci zosnulého. Urna s popolom bola potom prevezená do Lublinu a pochovaná na miestnom cintoríne za prítomnosti jeho manželky Ewy. Na hrob bol položený veniec s nápisom “Od tvojich milujúcich priateľov v Tirane”.

Reklama

Celá záležitosť prebehla veľmi ticho a podozrivo rýchlo. Až keď Izdebského pochovali, všetci si spomenuli, že na tohto muža boli vydané dva zatykače: miestny zatykač vydaný lublinskou prokuratúrou a medzinárodný. Medzinárodný zatykač sa navyše objavil so spätnou platnosťou, po Izdebského smrti v Tirane.

Okrem toho poľská prokuratúra predtým kontaktovala Izdebského prostredníctvom videolinky a s istotou vedela, že sa nachádza v Tirane (zistili si jeho IP adresu, hoci sa nikdy nejako zvlášť neskrýval) a že jeho telefónne čísla sú albánske a turecké. Albánsko nie je členom EÚ ani schengenského priestoru, preto ignorovalo požiadavky poľskej krajskej prokuratúry. Prokurátori sa teraz ospravedlňujú tým, že v čase Izdebského smrti nemohli v Albánsku žiadnym spôsobom vykonávať vyšetrovacie činnosti.

Reklama

Z čoho bol Izdebski podľa poľskej prokuratúry obvinený?

V prvých mesiacoch pandémie koronavírusu v roku 2020 zachvátili svet rôzne formy hystérie. Jednou z nich boli preteky o ventilátory, masky a iné zdravotnícke pomôcky. Na týchto pretekoch sa zúčastnili aj tajné služby. Využívali sa najrôznejšie metódy – od podplácania výrobcov a úradníkov až po operácie typu “James Bond” na zabavenie zásielok nedostatkového tovaru, ktorý už nakúpili konkurenti.

Na začiatku tejto nevyhlásenej špionážnej vojny dominovali Američania a Izraelčania. Američania na úkor peňazí. A Izraelčania na účet arogancie. Jednoznačnými porazenými boli tie krajiny, ktoré nemohli ani začať vyrábať svoje vlastné výrobky.

Ako napríklad Poľsko. Situácia začala nadobúdať charakter národnej katastrofy. A poľské ministerstvo zdravotníctva začalo biť na poplach: za každú cenu a všetkými prostriedkami musíme získať tie prekliate ventilátory. Bolo to naliehavé.

Vznikla skromná spoločnosť E&K s kanceláriou v Lubline na Radziwilowej ulici. Majiteľmi a manažérmi boli manželia Izdebski, Andrzej a Ewa. Ministerstvo zdravotníctva Poľskej republiky s nimi podpísalo zmluvu na dodávku 1 247 pomôcok v hodnote takmer 200 miliónov PLN. Spoločnosť E&K bola priamo zodpovedná za dodávku 1200 zariadení v hodnote 150 miliónov zlotých, z čoho 50 miliónov zlotých bolo poskytnutých Andrzejovi Izdebskému.

Reklama

Treba povedať, že poľská medicína dostala všetho všudy len 20 prístrojov z potrebných 1200. A niektoré z nich boli neúplné. Odkiaľ ich Izdebski vôbec získal, je záhadou. Peniaze jednoducho odviezol do Albánska. Poľská vláda sa rok a pol snažila od neho niečo vymôcť a čiastočne sa jej to podarilo. Spoločnosti E&K súd zhabal kanceláriu na Radziwillovej ulici v Lubline, kvôli tomu Izdebski vrátil niečo okolo 6,5 milióna zlotých. Kvapka v mori. A zmizol.

Ľudia sa začali čudovať. Ako sa to vôbec stalo? Kto to bol, z akého žalára ho ministerstvo zdravotníctva vytiahlo? Došlo ku korupcii zo strany dvoch vysokopostavených úradníkov ministerstva zdravotníctva? Bežný úplatok? A veľa konšpiračných teórií.

Sovietska časť života starnúceho dobrodruha je nejasná. Podľa niektorých údajov Izdebski slúžil vo vojenskej kontrarozviedke poľskej armády a po roku 1990 neprešiel atestáciou (tzv. lustráciou) a bol oficiálne prepustený z armády. A začal podnikať.

Andrzej Izdebski zrejme patril k tej vzácnej skupine dobrodruhov, ktorí prevádzkujú nelegálny obchod so zbraňami. Sú opradení legendami, špionážnymi románmi a trilermi. Ich okruh je úzky a v drvivej väčšine prípadov sú tak či onak prepojení so štátom. Ropa tečie potrubím, cez hranice sa neprenáša vo vedrách. Aj zbrane sa vyrábajú v továrni a kontrolujú ich oficiálne úrady. Je pravda, že 90. roky otvorili neuveriteľné možnosti pre tých, ktorí vedeli, ako prejsť zadnými dvierkami do mnohých novovzniknutých štátov. Vždy je to tam trochu pootvorené, len treba pamätať na to, že treba dať 10 % na účet nejakej firmy s názvom Crooks & Spies LTD. Nebezpečné, časovo náročné, ale veľmi vzrušujúce.

V roku 1994, na vrchole vojny v Juhoslávii, sa česká spoločnosť Joy Company Ltd. pokúša prepašovať do Juhoslávie 28 ton semtexu (výbušnina nazývaná aj C4, a snobi Angličania jej hovoria P) a 11 pištoľových zbraní miestnej výroby, čím obchádzala zákaz OSN. Andrzej Izdebski je viceprezidentom tejto spoločnosti. V druhej polovici 90. rokov Izdebski zaregistroval spoločnosť Joy Slovakia na susednom Slovensku a jej spolumajiteľom sa stal Rus Alexander Islamov, ktorý pracoval pre Viktora Bouta.

Reklama

V roku 2001 firma dodáva vrtuľníky Mi-24 z Kirgizska do Afriky cez Slovensko. O niečo neskôr Izdebski nadviazal kontakty s Albáncami a Unimesko SHPK bolo zaregistrované v Tirane. Firmu zaregistroval albánsky obchodník so zbraňami Lorenz Gocha, ale jej faktickým vlastníkom bol Izdebski. O niečo neskôr Izdebski získava podiel v ďalšej albánskej firme Win Water Sun, ktorej spolumajiteľkou je manželka albánskeho generála Julia Zula, ktorá v tom čase riadila dodávky talianskych zbraní albánskej armáde (a ďalej do Kosova) cez kontakty s mafiou.

Koncom 90. rokov sa Izdebski a jeho poľská firma E&K napokon dostali na čiernu listinu OSN ako obchodníci so zbraňami v krajinách a regiónoch, na ktoré OSN uvalila embargo. Potom poskytol jediný rozhovor v živote, v ktorom sa zaprisahal, že nikdy nebol v Libérii ani v Angole, ale jednoducho miluje letectvo a všetko ostatné je len ohováranie závistlivých ľudí.

Ako sa mohol človek s takouto povesťou stať oficiálnym dodávateľom zdravotníckeho vybavenia pre poľskú vládu, a to dokonca v takom kritickom čase? Poľskí komentátori nie že by ukazovali prstom, ale jednoznačne tvrdia, že Izdebského priviedol na ministerstvo zdravotníctva šéf rozviedky Piotr Krawczyk. No, možno nie sám, ale určite s jeho vedomím.

Krawczyk je zároveň kritizovaný najmä za to, že Izdebského “dostatočne nepreveril”. Hovorí sa, že v tejto situácii boli všetky prostriedky dobré, a ak bolo potrebné kúpiť zdravotnícke vybavenie prostredníctvom nelegálnych kanálov spojených s rozviedkou, nech sa tak stane. Keby Izdebski splnil príkaz a nezmizol s peniazmi, nedošlo by k žiadnemu škandálu. Možno by niekto dostal medailu za boj proti pandémii. A nikto by sa o korupcii ani nezmienil.

Či už Izdebského podviedli Albánci, alebo sa na starobu zamyslel, čo je výhodnejšie, každopádne úspešná spravodajská operácia sa zmenila na mnohomiliónový podvod. A teraz, po príliš rýchlej kremácii Izdebského tela a podivne pasívnom správaní prokuratúry, sa začali množiť tie najfantastickejšie verzie. Na jednej strane Izdebského označujú za “obetného baránka”, ktorý bol odstránený, aby nemohol svedčiť proti členom poľskej vlády a proti samotnému Krawczykovi. Na druhej strane niektorí veria, že Izdebski je živý a zdravý a že Albánci údajne poskytli falošné vzorky DNA. Nie nadarmo sa pri identifikácii nezúčastnili rodinní príslušníci.

Odstúpivší šéf spravodajskej služby Piotr Krawczyk (oficiálne odstúpil z “osobných dôvodov”) bol považovaný za tvrdého profesionála. Bol orientalista, hovoril perzsky a rusky a pracoval v Teheráne, Kábule a Iraku. Jeho “prehliadnutie” by sa dalo vysvetliť prílišnou dôverou v tých, ktorí mu Izdebského odporučili. Na druhej strane bol dôležitým faktorom čas, všetko sa to udialo v atmosfére covidovej hystérie. Poľský štát však v dôsledku toho prišiel o veľa peňazí, nehovoriac o strate reputácie. A nie je ani jasné, kam až by mohla táto záležitosť zájsť, no prokuratúra neprejavuje žiaden záujem ju vyšetrovať. A je to aj pochopiteľné.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:26

Priemerné denné dodávky zemného plynu ruského energetického gigantu Gazprom do Európy klesli v novembri v porovnaní s októbrom o 4,3 %. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

12:55

Pokles aktivity vo výrobnom sektore eurozóny sa v novembri spomalil viac, ako naznačoval rýchly odhad. Napriek tomu celkový slabý výkon prinútil továrne znížiť počet zamestnancov už šiesty mesiac po sebe. Ukázali to v piatok spresnené výsledky prieskumu spoločnosti S&P Global.

12:40

Ruské úrady vzniesli nové obvinenia z vandalizmu proti lídrovi ruskej opozície Alexejovi Navaľnému, ktorý si vo väzení odpykáva 19-ročný trest. Oznámil to v piatok samotný Navaľnyj.

12:25

Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok odsúdila obnovenie bojov v Pásme Gazy. Tí, ktorí sú pri moci, sa podľa jej vyjadrení rozhodli pokračovať v zabíjaní detí.

12:15

Ženy, ktoré sa cítia ohrozené svojimi partnermi, môžu na území celého Belgicka používať “protizmierovacie tlačidlo” na mobile. Ide o aplikáciu, ktorá políciu upozorní, ak sa konkrétna žena ocitla v nebezpečenstve.

12:05

Moskva v piatok uviedla, že zadržala muža s dvojakým rusko-talianskym občianstvom podozrivého zo sabotážnych útokov na vojenské zariadenia a železničnú trať. Údajne ho naverbovala ukrajinská vojenská rozviedka.

11:55

Novinárka Rádia Slobodná Európa (RFE/RL) Alsu Kurmaševová zostane vo väzbe do 5. februára. V piatok o tom rozhodol súd v Kazani, pričom jej pôvodná väzba sa mala skončiť 5. decembra.

11:45

Európska komisia (EK) v piatok privítala politickú dohodu medzi Európskym parlamentom (EP) a Radou EÚ o zákone o kybernetickej odolnosti.

Po zavedení nového nariadenia do praxe budú musieť byť všetky produkty určené pre vnútorný trh EÚ kyberneticky bezpečné. Tým by sa mali obmedziť aktivity počítačových zločincov a iných škodlivých aktérov.

11:35

Katar v piatok potvrdil, že rokovania o prímerí pokračujú aj napriek obnoveniu bojov medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Zároveň varoval, že obnovenie bojov komplikuje sprostredkovateľské snahy.

11:25

Najmenej 32 osôb prišlo o život a desiatky utrpeli zranenia v Pásme Gazy od piatku rána, keď došlo k obnoveniu bojov medzi Izraelom a hnutím Hamas. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva v tejto enkláve.

11:15

Izraelskí predstavitelia mali už pred 7. októbrom k dispozícii spravodajské informácie o príprave rozsiahleho útoku militantného hnutia Hamas na Izrael. Vo štvrtok správu priniesol americký denník The New York Times.

11:00

Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa v novembri opäť zhoršila. Spoločnosti síce hodnotili svoju súčasnú podnikateľskú situáciu pozitívnejšie ako v predchádzajúcom mesiaci, pri pohľade do nasledujúcich mesiacov sa však ich pesimizmus ešte viac prehĺbil, oznámil v piatok ekonomický inštitút Ifo.

10:49

Najmenej 11 civilistov prišlo vo štvrtok o život guvernoráte Dijálá na východe Iraku po výbuchu míny a útoku ozbrojencov. Regionálny guvernér z útoku viní džihádistov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Hrudkujúci sa cukor vám kazí nervy? Zabudnite na to. Riešenie je vo vašej kuchyni

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Určite sa nám všetkým už niekedy stalo, že po vytiahnutí cukorničky zo skrinky sme zistili, že cukor sa zrazil. Dosť bolo rozpakov v takýchto chvíľach. Tieto domáce prostriedky sú triviálne a stopercentne zabraňujú hrudkovaniu cukru.

Ako rýchlo odmraziť mrazničku? S týmto patentom to zvládnete za chvíľu

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odmrazovanie mrazničky nie je práve najpríjemnejšia práca, no netreba na to zabúdať. Aj moderné mrazničky by sa mali odmrazovať raz za pol roka, aby sa zabezpečilo ich správne fungovanie na dlhé roky. Táto neobľúbená činnosť môže byť oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Všetko, čo musíte…

Stačí dúšok tejto polievky a zahodíte termofor a vypnete radiátory. Zahreje ako kachľová pec a prísady sú lacné

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ktorá polievka vás najlepšie zahreje? Asi každého napadne vývar. Ale nie, iná polievka funguje oveľa, oveľa lepšie. Je to kultová cesnaková polievka, ktorá vždy je výborná. Dnes vám prezradíme recept na vynikajúcu cesnakovú polievku, ktorú obohatíme o jednu, ale veľmi dôležitú ingredienciu.

NASA odhaľuje „neobvyklý pohľad“ na Mars, doteraz nevídané fotky

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nezvyčajný pohľad na Mars, ktorý zdieľala NASA, zanechal ľudí v šoku. Mnohí na príspevok reagovali emotikonmi srdca.

Ako rýchlo rozmrazíte okná auta? Spoľahlivý trik, ktorý by ste mali poznať

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Vodiči nemajú radi sneh a mráz z viacerých dôvodov a zamrznuté okná auta sú len začiatkom problémov. Zdá sa, že nikto nemá rád náročnú úlohu ich škrabania pri teplotách pod bodom mrazu. Našťastie je možné urýchliť a uľahčiť prípravu vozidla na jazdu v takýchto…

Armádny Magazín

Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

0 icon

Guyana, 1. decembra 2023 - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové

Streľba v Dallase by mohla opäť otriasť Amerikou. Obnovia USA tradíciu vraždenia rebelujúcich prezidentov?

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Dňa 22. novembra 1963 - pred 60 rokmi - sa v Dallase ozvali výstrely a 35. prezident Spojených štátov John F. Kennedy bol zastrelený. Hoci nešlo o prvý atentát na prvú osobu v dejinách USA, Kennedyho smrť zostáva jedným z najzáhadnejších a najzáhadnejších zločinov v…

Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

0 icon

Izrael, 1. decembra 2023 - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk. "Nevyprovokovaný"…

Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

0 icon

Rusko, 1. december 2023 - Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí inklinujú…

O sterilizácii informácií "ministerstvom pravdy" v USA

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Po zhodnotení úspechu Trumpovej informačnej izolácie ministerstvo zahraničných vecí sníva o tom, že svoj úspech zopakuje aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Dňa 27. apríla 2023 bola v USA oficiálne zavedená cenzúra: za Bidenovej vlády bola vytvorená Rada pre riadenie dezinformácií (Disinformation Governance Board - DGB).…

TopDesať

Hindenburg na fotografiách: Gigantický vzducholoď, ktorá nadchla každého

0 icon

Historické fotografie sú veľmi zaujímavým zdrojom informácií. Zo žiadnych dobových zdrojov či rozhovorov si nedokážeme predstaviť realitu lepšie, ako z reálnych fotiek. Občas nájdeme na internete fotografie, ktoré sú naozaj výnimočne zaujímavé. Podobne, ako tieto historické obrázky vlávnej vzducholode Zeppelin LZ-129 Hindenburg. Táto vzducholoď bola jednoducho gigantická! Ak si chcel…

Trápi ťa celulitída? Tieto potraviny ti pomôžu!

0 icon

80% až 90%  žien môže niekedy v živote potrápiť celulitída. A hoci existuje veľa lekárskych spôsobov liečby celulitídy, ako napríklad laserová terapia alebo chirurgický zákrok, všetky sú dosť nepríjemné a drahé. A najjednoduchší spôsob, ako bojovať proti nepríjemnej pomarančovej koži, je investovať do výživnej a zdravej stravy, ktorá bude prospešná pre celé tvoje telo.  

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: Toto vás veľmi pobaví

0 icon

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: "Byť rodičom je ťažké." Všetci sme to počuli, ale až neskôr sme si uvedomili, čo to v skutočnosti znamená. Buď keď vyrastieme, alebo keď budeme mať nejaké vlastné deti. Konečne pochopíme, aké obete prinášajú, aké bezsenné noci, starosti, koľko trpezlivosti musí mať človek, aby vychoval…

Dizajnérske prešľapy, ktoré v tebe zanechajú zmiešané pocity

0 icon

Dizajnérske prešľapy sú u nás celkom obľúbenou témou. Týchto fotiek na internete neustále pribúda a nám neostáva nič iné, iba sa o ne s tebou podeliť. Dizajnéri a architekti sú študovaní ľudia, ktorým by sa podobné veci stávať nemali. No, bohužiaľ, ako sa vraví, aj motyka občas vystrelí, a tak…

Život nám niekedy hádže polená pod kolená

0 icon

Život nám občas dáva poriadne zabrať. Cítime sa, akoby nám hádzal polená pod kolená. Jediné, čo v takejto situácii môžeme urobiť, je sa poriadne zhlboka nadýchnuť a ostať pokojnými. Veď predsa nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Prípadne nikdy nebolo tak, aby sme sa na tom nemohli…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali