Po afére v štýle Jamesa Bonda, ktorá sa dotýka aj Slovenska a Čiech, šéf poľskej tajnej služby rezignoval

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/vz.ru/Foto: isp.policja.pl)

Šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk, ktorý túto funkciu zastával od roku 2016 a bol vo Varšave považovaný za ťažkého profesionála, odstúpil. K rezignácii ho však nedonútili ukrajinské udalosti, ale podvod v hollywoodskom štýle z čias pandemického koronavírusu. Príbeh má všetky znaky klasickej špionážnej detektívky so závažnými dôsledkami pre poľskú spoločnosť a vládu

Šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk
Na snímke šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk

Dňa 20. júna tohto roku bol v prenajatom byte v albánskom hlavnom meste Tirana nájdený mŕtvy 71-ročný poľský občan Andrzej Izdebski. Majiteľovi bytu bolo podozrivé, že nájomník nebral telefón. Albánska polícia sa veľmi netrápila: dedko je starý, život je ťažký, srdce nie je večné. Vyšetrovanie bolo ukončené za štyri dni, miesto činu bolo prehľadané, telo bolo odfotografované a pre istotu boli odobraté vzorky DNA. Bulharská firma sa zaviazala prepraviť telo do Poľska. Veliteľ práporu vojenskej polície albánskeho ministerstva obrany, generál Ylii Zyla, bývalý šéf albánskej vojenskej spravodajskej služby, bol týmto príbehom veľmi nadšený.

Izdebského telo bolo prevezené do Poľska, ale z nejakého dôvodu do Lodže, hoci žil v Lubline, rovnako ako celá jeho rodina. Telo bolo rýchlo spopolnené, nebola vykonaná žiadna identifikácia a chýbali nielen zástupcovia poľskej prokuratúry a polície, ale aj rodinní príslušníci zosnulého. Urna s popolom bola potom prevezená do Lublinu a pochovaná na miestnom cintoríne za prítomnosti jeho manželky Ewy. Na hrob bol položený veniec s nápisom “Od tvojich milujúcich priateľov v Tirane”.

Celá záležitosť prebehla veľmi ticho a podozrivo rýchlo. Až keď Izdebského pochovali, všetci si spomenuli, že na tohto muža boli vydané dva zatykače: miestny zatykač vydaný lublinskou prokuratúrou a medzinárodný. Medzinárodný zatykač sa navyše objavil so spätnou platnosťou, po Izdebského smrti v Tirane.

Okrem toho poľská prokuratúra predtým kontaktovala Izdebského prostredníctvom videolinky a s istotou vedela, že sa nachádza v Tirane (zistili si jeho IP adresu, hoci sa nikdy nejako zvlášť neskrýval) a že jeho telefónne čísla sú albánske a turecké. Albánsko nie je členom EÚ ani schengenského priestoru, preto ignorovalo požiadavky poľskej krajskej prokuratúry. Prokurátori sa teraz ospravedlňujú tým, že v čase Izdebského smrti nemohli v Albánsku žiadnym spôsobom vykonávať vyšetrovacie činnosti.

Z čoho bol Izdebski podľa poľskej prokuratúry obvinený?

V prvých mesiacoch pandémie koronavírusu v roku 2020 zachvátili svet rôzne formy hystérie. Jednou z nich boli preteky o ventilátory, masky a iné zdravotnícke pomôcky. Na týchto pretekoch sa zúčastnili aj tajné služby. Využívali sa najrôznejšie metódy – od podplácania výrobcov a úradníkov až po operácie typu “James Bond” na zabavenie zásielok nedostatkového tovaru, ktorý už nakúpili konkurenti.

Na začiatku tejto nevyhlásenej špionážnej vojny dominovali Američania a Izraelčania. Američania na úkor peňazí. A Izraelčania na účet arogancie. Jednoznačnými porazenými boli tie krajiny, ktoré nemohli ani začať vyrábať svoje vlastné výrobky.

Ako napríklad Poľsko. Situácia začala nadobúdať charakter národnej katastrofy. A poľské ministerstvo zdravotníctva začalo biť na poplach: za každú cenu a všetkými prostriedkami musíme získať tie prekliate ventilátory. Bolo to naliehavé.

Vznikla skromná spoločnosť E&K s kanceláriou v Lubline na Radziwilowej ulici. Majiteľmi a manažérmi boli manželia Izdebski, Andrzej a Ewa. Ministerstvo zdravotníctva Poľskej republiky s nimi podpísalo zmluvu na dodávku 1 247 pomôcok v hodnote takmer 200 miliónov PLN. Spoločnosť E&K bola priamo zodpovedná za dodávku 1200 zariadení v hodnote 150 miliónov zlotých, z čoho 50 miliónov zlotých bolo poskytnutých Andrzejovi Izdebskému.

Treba povedať, že poľská medicína dostala všetho všudy len 20 prístrojov z potrebných 1200. A niektoré z nich boli neúplné. Odkiaľ ich Izdebski vôbec získal, je záhadou. Peniaze jednoducho odviezol do Albánska. Poľská vláda sa rok a pol snažila od neho niečo vymôcť a čiastočne sa jej to podarilo. Spoločnosti E&K súd zhabal kanceláriu na Radziwillovej ulici v Lubline, kvôli tomu Izdebski vrátil niečo okolo 6,5 milióna zlotých. Kvapka v mori. A zmizol.

Ľudia sa začali čudovať. Ako sa to vôbec stalo? Kto to bol, z akého žalára ho ministerstvo zdravotníctva vytiahlo? Došlo ku korupcii zo strany dvoch vysokopostavených úradníkov ministerstva zdravotníctva? Bežný úplatok? A veľa konšpiračných teórií.

Sovietska časť života starnúceho dobrodruha je nejasná. Podľa niektorých údajov Izdebski slúžil vo vojenskej kontrarozviedke poľskej armády a po roku 1990 neprešiel atestáciou (tzv. lustráciou) a bol oficiálne prepustený z armády. A začal podnikať.

Andrzej Izdebski zrejme patril k tej vzácnej skupine dobrodruhov, ktorí prevádzkujú nelegálny obchod so zbraňami. Sú opradení legendami, špionážnymi románmi a trilermi. Ich okruh je úzky a v drvivej väčšine prípadov sú tak či onak prepojení so štátom. Ropa tečie potrubím, cez hranice sa neprenáša vo vedrách. Aj zbrane sa vyrábajú v továrni a kontrolujú ich oficiálne úrady. Je pravda, že 90. roky otvorili neuveriteľné možnosti pre tých, ktorí vedeli, ako prejsť zadnými dvierkami do mnohých novovzniknutých štátov. Vždy je to tam trochu pootvorené, len treba pamätať na to, že treba dať 10 % na účet nejakej firmy s názvom Crooks & Spies LTD. Nebezpečné, časovo náročné, ale veľmi vzrušujúce.

V roku 1994, na vrchole vojny v Juhoslávii, sa česká spoločnosť Joy Company Ltd. pokúša prepašovať do Juhoslávie 28 ton semtexu (výbušnina nazývaná aj C4, a snobi Angličania jej hovoria P) a 11 pištoľových zbraní miestnej výroby, čím obchádzala zákaz OSN. Andrzej Izdebski je viceprezidentom tejto spoločnosti. V druhej polovici 90. rokov Izdebski zaregistroval spoločnosť Joy Slovakia na susednom Slovensku a jej spolumajiteľom sa stal Rus Alexander Islamov, ktorý pracoval pre Viktora Bouta.

V roku 2001 firma dodáva vrtuľníky Mi-24 z Kirgizska do Afriky cez Slovensko. O niečo neskôr Izdebski nadviazal kontakty s Albáncami a Unimesko SHPK bolo zaregistrované v Tirane. Firmu zaregistroval albánsky obchodník so zbraňami Lorenz Gocha, ale jej faktickým vlastníkom bol Izdebski. O niečo neskôr Izdebski získava podiel v ďalšej albánskej firme Win Water Sun, ktorej spolumajiteľkou je manželka albánskeho generála Julia Zula, ktorá v tom čase riadila dodávky talianskych zbraní albánskej armáde (a ďalej do Kosova) cez kontakty s mafiou.

Koncom 90. rokov sa Izdebski a jeho poľská firma E&K napokon dostali na čiernu listinu OSN ako obchodníci so zbraňami v krajinách a regiónoch, na ktoré OSN uvalila embargo. Potom poskytol jediný rozhovor v živote, v ktorom sa zaprisahal, že nikdy nebol v Libérii ani v Angole, ale jednoducho miluje letectvo a všetko ostatné je len ohováranie závistlivých ľudí.

Ako sa mohol človek s takouto povesťou stať oficiálnym dodávateľom zdravotníckeho vybavenia pre poľskú vládu, a to dokonca v takom kritickom čase? Poľskí komentátori nie že by ukazovali prstom, ale jednoznačne tvrdia, že Izdebského priviedol na ministerstvo zdravotníctva šéf rozviedky Piotr Krawczyk. No, možno nie sám, ale určite s jeho vedomím.

Krawczyk je zároveň kritizovaný najmä za to, že Izdebského “dostatočne nepreveril”. Hovorí sa, že v tejto situácii boli všetky prostriedky dobré, a ak bolo potrebné kúpiť zdravotnícke vybavenie prostredníctvom nelegálnych kanálov spojených s rozviedkou, nech sa tak stane. Keby Izdebski splnil príkaz a nezmizol s peniazmi, nedošlo by k žiadnemu škandálu. Možno by niekto dostal medailu za boj proti pandémii. A nikto by sa o korupcii ani nezmienil.

Či už Izdebského podviedli Albánci, alebo sa na starobu zamyslel, čo je výhodnejšie, každopádne úspešná spravodajská operácia sa zmenila na mnohomiliónový podvod. A teraz, po príliš rýchlej kremácii Izdebského tela a podivne pasívnom správaní prokuratúry, sa začali množiť tie najfantastickejšie verzie. Na jednej strane Izdebského označujú za “obetného baránka”, ktorý bol odstránený, aby nemohol svedčiť proti členom poľskej vlády a proti samotnému Krawczykovi. Na druhej strane niektorí veria, že Izdebski je živý a zdravý a že Albánci údajne poskytli falošné vzorky DNA. Nie nadarmo sa pri identifikácii nezúčastnili rodinní príslušníci.

Odstúpivší šéf spravodajskej služby Piotr Krawczyk (oficiálne odstúpil z “osobných dôvodov”) bol považovaný za tvrdého profesionála. Bol orientalista, hovoril perzsky a rusky a pracoval v Teheráne, Kábule a Iraku. Jeho “prehliadnutie” by sa dalo vysvetliť prílišnou dôverou v tých, ktorí mu Izdebského odporučili. Na druhej strane bol dôležitým faktorom čas, všetko sa to udialo v atmosfére covidovej hystérie. Poľský štát však v dôsledku toho prišiel o veľa peňazí, nehovoriac o strate reputácie. A nie je ani jasné, kam až by mohla táto záležitosť zájsť, no prokuratúra neprejavuje žiaden záujem ju vyšetrovať. A je to aj pochopiteľné.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali