12. schôdza Národnej rady SR

NAŽIVO

Austrálska centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,10 %.

Dôvodom je prudký rast cien pohonných látok spôsobený vojnou USA a Izraela proti Iránu.

Ceny ropy od začiatku konfliktu vzrástli o viac než 40 % po zablokovaní Hormuzského prielivu. Informovala o tom agentúra AFP.

10:15

Mobis Slovakia plánuje v nováckom areáli rozšíriť pomocné prevádzky.

Projekt zahŕňa väčší sklad odpadov, garáž pre údržbu, oddychové prístrešky, novú autobusovú zastávku, záložný zdroj energie a testovacie laboratórium hluku. Firma uvádza, že zmeny majú zlepšiť fungovanie areálu bez navýšenia výrobných kapacít.

10:12

Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Keir Starmer sa majú v Londýne dohodnúť na prehĺbení obrannej a priemyselnej spolupráce.

Očakáva sa rozšírené vyhlásenie o spoločnej výrobe a dodávkach dronov a ďalších vojenských technológií. Británia a Ukrajina chcú zároveň posilniť spoluprácu v obrannom priemysle aj s ďalšími partnermi. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Starmer Zelenskyj
Na snímke vpravo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Keir Starmer / Foto: TASR/AP-Toby Melville/Pool Photo via AP
10:09

Ruskí vojaci bojujúci na Ukrajine dostali rozkaz odstrániť zo svojich mobilov aplikáciu Telegram, inak im hrozí preradenie do trestných jednotiek Storm‑Z.

Niektoré ruské kanály ako alternatívu ponúkajú aplikáciu MAX, ktorá je však pomalá a v niektorých jednotkách zakázaná. Telegram v Rusku zároveň čelí rozsiahlym výpadkom a špekuláciám o jeho možnom zákaze.

10:08

V Maiduguri na severovýchode Nigérie zahynulo pri sérii samovražedných útokov najmenej 23 ľudí a ďalších 108 utrpelo zranenia.

Explózie zasiahli trhovisko aj vstup do univerzitnej nemocnice. Úrady útoky spájajú s aktivitami Boko Haram, ktoré sa zintenzívnili v okolí lesa Sambisa. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

10:06

Čína poskytne núdzovú humanitárnu pomoc Iránu, Jordánsku, Libanonu a Iraku, ktoré zasiahli americké a izraelské útoky. Podľa hovorcu rezortu diplomacie má pomoc zmierniť ťažkú situáciu obyvateľov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:03

V regionálnom autobuse, ktorý sa zrazil s osobným autom v utorok ráno na bratislavskom úseku diaľnice D2, bolo v čase nehody približne 70 cestujúcich, nikto nebol zranený. Podľa prvotných informácií spoločnosti Arriva, ktorej autobus patrí, nezvládol vodič osobného auta riadenie a šofér autobusu idúci za ním už nedokázal zrážke zabrániť. Pre TASR to uviedol hovorca spoločnosti Peter Stach. Doplnil, že nehoda sa stala približne o 6.55 h.

09:42

MMF je znepokojený situáciou v ukrajinskom parlamente a dáva čas do konca marca na prijatie zákonov, vrátane zákonov o zvýšení daní, ktoré sú potrebné na pokračovanie úverovania, informuje agentúra Bloomberg.

Publikácia píše, že poslanci nehlasujú „na znak neposlušnosti voči prezidentovi Vladimírovi Zelenskému, čo môže viesť k ochromeniu práce parlamentu“.

09:08

Austrálska centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 25 bodov na 4,10 % pre prudký rast cien pohonných látok spôsobený vojnou USA a Izraela proti Iránu. Informovala o tom agentúra AFP.

Ceny ropy stúpli o viac než 40 % po zablokovaní Hormuzského prielivu. Banka varuje, že pokračujúci konflikt môže zvýšiť infláciu a spomaliť ekonomiku.

08:56

Pri pakistanskom útoku na centrum pre liečbu závislostí v Kábule zahynulo podľa Talibanu najmenej 400 ľudí. Informovala o tom agentúra AP.

Islamabad obvinenia odmieta a tvrdí, že nezasiahol žiadne civilné objekty. Taliban uviedol, že útok zničil veľkú časť nemocnice s kapacitou 2000 lôžok a stovky ďalších ľudí utrpeli zranenia.

08:20

Irak odsúdil sériu teroristických útokov, ktoré v pondelok večer zasiahli hotel v Bagdade, americké veľvyslanectvo aj ropné pole na juhu krajiny.

Vláda ich označila za hrozbu pre bezpečnosť a stabilitu a nariadila vypátrať páchateľov. Podľa bezpečnostných zdrojov bol dronový útok v Zelenej zóne namierený na americkú ambasádu. Informovala o tom agentúra AFP.

08:18

Ruský útok na ukrajinskú elektráreň v Novodnistrovsku spôsobil únik ropy, ktorý znečistil vodné zdroje v Moldavsku a prerušil dodávky vody vo viacerých mestách.

Krajina vyhlásila 15‑dňovú environmentálnu pohotovosť. Prezidentka Maia Sanduová označila Rusko za zodpovedné za znečistenie rieky Dnester. Informovala agentúra Reuters.

08:17

Od začiatku americko‑izraelskej vojny proti Iránu utrpelo zranenia približne 200 amerických vojakov v siedmich krajinách Blízkeho východu.

Ako informuje AFP, väčšina zranení bola ľahkých a vyše 180 vojakov sa už vrátilo do služby, desať je vážne zranených, uviedol hovorca CENTCOM-u Tim Hawkins.

07:40

Izraelský prezident Jicchak Herzog vyhlásil, že Európa by mala podporiť snahy Izraela zlikvidovať hnutie Hizballáh. Zdôraznil, že na dosiahnutie cieľov je niekedy potrebné vyhrať vojnu. Jeho slová zazneli po tom, čo izraelská armáda oznámila obmedzené pozemné operácie na juhu Libanonu.

Isaac Herzog
Na snímke izraelský prezident Isaac Herzog / Foto: TASR/AP-Abir Sultan/Pool Photo via AP
07:31

Donald Trump opäť pohrozil Kube vojenským zásahom a vyhlásil, že by „mal česť“ ostrov získať alebo oslobodiť.

Tvrdí, že Kuba je oslabená a USA s ňou môžu naložiť podľa vlastného uváženia. Napätie medzi Washingtonom a Havanou rastie aj pre ropné embargo, ktoré ešte prehĺbilo kubánsku krízu. Informovala o tom agentúra AFP.

07:26

Donald Trump vyhlásil, že na jeho žiadosť bola návšteva Pekingu odložená „približne o mesiac“.

„Kvôli vojne chcem byť tu. Cítim, že tu musím byť. Preto sme požiadali o odloženie cesty približne o mesiac,“ vysvetlil americký prezident.

Pripomeňme, že návšteva bola naplánovaná na apríl.

07:19

Päť krajín EÚ – Švédsko, Dánsko, Fínsko, Portugalsko a Španielsko – vyzvalo Úniu, aby potvrdila svoje klimatické záväzky. V spoločnom liste zdôraznili, že ambiciózna klimatická politika je kľúčom ku konkurencieschopnosti Európy. Informovala o tom agentúra AFP.

07:17

Vývoz nemeckého vína do USA vlani klesol o 11 % na 118‑tisíc hektolitrov pre vysoké clá.

Ako informovala agentúra DPA, vinári museli ponúkať výrazné zľavy, no aj tak sa hodnota exportu prepadla o 19 % na 51 miliónov eur. Priemerná cena za liter klesla na 4,43 eura.

07:16

Nové letecké linky z Bratislavy do Berlína a Dortmundu zlepšia spojenie so Slovenskom a podporia cestovný ruch aj obchodné cesty.

Podľa Mateja Feketeho zo Slovakia Travel pomôžu najmä krátkodobým pobytom a víkendovým návštevám z Nemecka.

07:12
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pandémia alebo bioterorizmus?

Nie som doktor medicíny ani odborník na virológiu, no ako občan Slovenskej republiky som zažil, čo sa tu dialo za šafárenia Matovičovej vlády počas covidovej doby. Zámerne nepoužívam slovo „pandémia“ – túto tému totiž nanovo otvoril Peter Kotlár (SNS), a výsledky možno mnohých prekvapia…

12. schôdza Národnej rady SR
Na snímke poslanec NR SR a splnomocnenec vlády pre vyšetrenie pandémie Peter Kotlár (nominant SNS)
❚❚
.

Pozrime sa na problém bez toho, aby sme zachádzali do akýchkoľvek sprisahaneckých teórií:

Čisto z terminologického hľadiska – aké parametre musia byť realizované, aby sa naplnil význam slova pandémia? Možno je to morbídna otázka, ale musíme predsa vedieť, na čom sme – aby sme sa do budúcna vyvarovali chaosu, ktorý spôsobila Matovičova vláda. Veď nemôže každý deň platiť iná vyhláška!

Čiže: aký počet mŕtvych na aký počet obyvateľov definuje pandémiu?

.

Pretože odborníci sa môžu napríklad zhodnúť, že 20 000 obetí vírusu je na slovenské pomery „len“ epidémia. Síce veľkého rozsahu, no stále „len“ epidémia. Nie som odborník, ale rád si vypočujem ich názory – na rozdiel od médií, ktoré to do Kotlára šijú hlava-nehlava…

A kvôli čomu? On predsa nikde netvrdí, že na Slovensku sa neumieralo! Takmer každý, koho poznám (vrátane seba), má v rodine aspoň jednu obeť (ktorá zahynula či už s covidom alebo na covid – opäť, nie som lekár, odpustite prípadnú výrazovú nepresnosť v tejto oblasti).

Každá jedna smrť je tragická.

Práve preto je dôležité nemávnuť nad nedávnou, bolestivou minulosťou rukou, že veď „hlavne, že je to za nami.“ Nie, nie, tu nejde o fazuľky. Voľačo sa vo svete stalo, vírus Sars-Cov2 napáchal hrozné veci, a je otázka, aký podiel spoluúčasti majú tí ľudia, ktorí v tom čase riadili Slovensko a celkovo zaobchádzanie s nákazou.

Pochopte, terminologické otázky sú formálne dôležité. Tu nejde o „slovíčkarčenie“, ale jasné vymedzenie pojmov. Pojmy stavajú vety, z ktorých sa skladajú zákony. Slovensko potrebuje prípravu pre prípad, že by sa covidová katastrofa opakovala – vari sa chceme opäť prepadnúť do zmätočného, každodenného peklíčka ranných tlačoviek (plačoviek)?

.

S tým, že čo nový deň, to nové „pravidlá“ pre život?

Veľmi dobre si pamätám, aký druh stresu privádzala tá nevypočítateľnosť vládnych rozhodnutí do života bežného človeka. Nielen, že tu poletoval vírus, na ktorý sa umieralo, ešte vás aj držali v neistote ohľadom vašich práv a slobôd.

Nehovoriac o tom, že do ľudí zasiali taký enormný strach, až som jedného dňa videl na opustenej ulici prechádzať sa človeka s nasadeným rúškom. Nikde ani nohy (ja som bol na opačnej strane cesty), ale on má rúško. Mohol za to, keď ho na dennej báze „očkovali“ strachom?

A potom prišla – z môjho pohľadu najväčšia – absurdita: reklama s mottom „Vakcína je sloboda.“ Ako z nejakej dystopickej scifi…

Alebo skôr z hororu.

.

Priznávam, nevedel som – až donedávna – o Dr. Kotlárovi dokopy nič. Evidoval som jeho vystúpenia v TV Slovan, ale zvlášť som sa oňho nezaujímal. Možno som bol dokonca skeptický, veď ho prezentovali ako tvrdohlavca, ktorý ide „sám proti všetkým“ (a teda sa zákonite mýli).

Teraz, po tlačovke, kde sa mu prišla vysmievať poslankyňa „nohavičky dolu“ Cigániková vidím, že nie je žiaden hoaxer či konšpirátor. Iba chce poznať pravdu – nedokáže sa uspokojiť s tým, čo nám predostrela istá časť vedeckej obce v spolupráci vtedajšími svetovládami a za ťažkej podpory komerčných médií (a niektorých influencerov).

Bude to mať ťažké – keby aj dokázal svoju hypotézu, že covid nepochádza z netopiera, že bol umelo vyrobený, a teda by pandémia mala byť preklasifikovaná na akt bioterorizmu, nikdy mu to nikto v plnom znení nepustí von. Médiá už napísali svoj príbeh, jedine na tom záleží: Bola to pandémia z čínskeho netopiera, a jedine nekonečné vakcinovanie mohlo pomôcť. Vakcína je sloboda, a kto si ju nedá, hazarduje so životmi všetkých naokolo – preto prestáva byť našim priateľom.

Polarizácia spoločnosti v ukážkovom režime.

Ale opäť – nekonšpirujme. Najjednoduchšia možná alternatíva, ak by sme použili metódu occamovej britvy – je tá, že vírus unikol z nejakého laboratória, a tento únik sa vymkol kontrole.

Otázka potom znie: za akým účelom by niekto vyvíjal taký typ vírusu?

To isté sa pýta aj Kotlár…

Dostane on, a s ním aj verejnosť, v septembri odpoveď?

No čo je podstatnejšie, budú zistenia publikované v jasnej, novinármi nedotknutej forme? Lebo vieme, ako aj teraz prekrútili Kotlárove slová liberálne médiá: urobili z neho popierača obetí vírusu. On však netvrdí, že ľudia neumierali (či už na covid alebo s covidom)!

Chce len prešetriť, čo presne sa tu dialo, kto a ako z toho profitoval alebo konal protizákonne (to isté, napokon, žiada aj ministerka Dolinková); chce jasné vymedzenie pojmov a zavedenie takého legislatívneho systému, ktorý by nám – v prípade, že by sa podobná katastrofa opakovala – pomohol prekonať situáciu s minimálnymi stratami.

.

Ak sa mýlim, alebo ak je na tom niečo zlé, napíšte to, prosím, do komentárov.

Denník N si však myslí, že Kotlár doslova močí na hroby covidových obetí. Zobrazili ho na karikatúre, kde si uľavuje na kríže. Je to nevkusné – a nepravdivé. Ale v účelovom dezinformovaní sú niektorí ľudia majstri…

No a Kotlár už platí cenu za svoju „popularitu“. Nielen, že dostáva hromady hejtu a vyhrážok – údajne naňho dokonca napľuli, keď bol s dcérou vonku…

Tak kto tu teraz prilieva olej do ohňa?

 

.

Prečítajte si tiež:

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Slováci veria, že rozumejú peniazom. Dáta však ukazujú opak

Záujem o financie a investovanie medzi mladými na Slovensku rastie, no celkový obraz finančnej gramotnosti a správania populácie zostáva rozporuplný.…

17. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hnutie Slovensko sa pýta ľudí na súhlas s možnosťou elektronickej voľby

Opozičné Hnutie Slovensko sa pýta ľudí, či súhlasia s tým, aby občania Slovenska mali možnosť voliť aj elektronicky po vzore…

17. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ neprejavila záujem rozšíriť námornú operáciu Aspides v Červenom mori, aby pomohla odblokovať aj Hormuzský prieliv

Ministri zahraničných vecí Európskej únie neprejavili „záujem“ o rozšírenie námornej operácie Aspides v Červenom mori, aby pomohli odblokovať aj Hormuzský…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Únia miest Slovenska iniciuje rokovanie o náraste užívania psychoaktívnych látok u mladistvých

Únia miest Slovenska na základe podnetov z členských miest iniciuje rokovanie s Ministerstvom zdravotníctva SR, Ministerstvom vnútra SR a Ministerstvom…

17. 03. 2026 | Aktualizované 17. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Aktualizované 17. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Útok na dolár. Iránska stratégia v Hormuzskom prielive, ktorá by mohla viesť ku koncu USA

Hormuzský prieliv sa opäť dostáva do centra globálneho napätia. Tento úzky námorný koridor medzi Iránom a Ománom je jednou z…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Erik Majercak

René Pavlík

Dušan Hirjak

Marián Tkáč

.
.

Stáli pri zrode KDH: Hnutie kleslo do politickej bezvýznamnosti. Ich súčasná ideológia je krátkozraký politický oportunizmus

Ján Čarnogurský, Jozef Mikloško a Viliam Oberhauser boli pri zrode KDH. Dnes ho sledujú iba zvonku, keďže okrem pána Mikloška…

17. 03. 2026 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

.

Útok na dolár. Iránska stratégia v Hormuzskom prielive, ktorá by mohla viesť ku koncu USA

Hormuzský prieliv sa opäť dostáva do centra globálneho napätia. Tento úzky námorný koridor medzi Iránom a Ománom je jednou z…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zvrat v kauze čurillovcov. Zasiahol Žilinka

Kauzu Kajúcnik bude dozorovať a úkony v nej vykonávať Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici. Rozhodol o tom generálny prokurátor Maroš…

17. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko zašlo priďaleko. Maďarsku hrozí „dôsledkami“

Nemecký minister zahraničných vecí hrozí Maďarsku „dôsledkami“, ak neumožní vstup Ukrajiny do EÚ, informuje Hungary Today

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Vy hlupáci, prečo ste to urobili?” Diplomati vyzradili zákulisné pikantérie pred samitom EÚ

Evidujeme nárast vojnových konfliktov vo svete – a čo? Zbrojárski giganti Západu si mädlia ruky – Európanov nevynímajúc…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Irán vydal krajinám Perzského zálivu varovanie

V prípade útoku na ostrov Chark budú všetky ropné a plynárenské zariadenia krajiny, z ktorej územia bude útok vedený, terčom…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tajný život Rimanov

Nahliadnite kľúčovou dierkou do spální, falšovateľských dielní a sprisahaneckých zákulisí Rímskej ríše. V napínavej knihe, ktorú nájdete TU

17. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia kričí „protizákonný prílepok“. Ide o právo, alebo o hru o čas?

Vicepremiér Tomáš Drucker potvrdil, že zákon o transformácii ÚOO chce koalícia zrušiť prílepkom. Otázka znie, či to dokáže urobiť v…

17. 03. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Korčok sa vydal na okružnú jazdu do Bruselu. Slovenské záujmy však nechal doma

Ivan Korčok sa vybral na okružnú jazdu do Bruselu, svojim „partnerom“ chcel ukázať, že na Slovensku existuje aj „proeurópska alternatíva“…

17. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Federálny sudca zablokoval rozsiahle zmeny vakcinačnej politiky Trumpovej vlády ako „svojvoľné a nerozumné“

Federálny súd v štáte Massachusetts v pondelok zablokoval implementáciu rozsiahlych zmien vakcinačnej politiky, ktoré šéf rezortu zdravotníctva Robert F. Kennedy…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dôsledky americko-izraelskej agresie

Zatiaľ čo všetky svetové médiá sa snažia zorientovať v mútnych vodách tohto konfliktu a interpretujú skúpe informácie zo svojho uhla pohľadu, teda…

17. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Doživotná licencia Office 2021 Pro za 31,55 € a Windows 11 Pro za 13,55 €. Ďalšie aktualizácie za výhodné ceny!

Podpora pre Office 2019 a 2016 bola oficiálne ukončená a nie je možné ju predĺžiť. To predstavuje kritickú hrozbu pre…

17. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci sa urazili: Trump totiž nepotrebuje ich pomoc v oblasti dronov

Zatiaľ čo krajiny Blízkeho východu a Japonsko stoja v rade na ukrajinské drony a na protivzdušnú obranu, Donald Trump viackrát…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

17. 03. 2026 | Aktualizované 17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Aktualizované 17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump: Bude mi česť prevziať kontrolu nad Kubou

Americký prezident Donald Trump je pripravený „prevziať“ Kubu, ktorá sa v dôsledku desaťročia trvajúceho amerického embarga aj Trumpovej ropnej blokády…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík vyzýva Leyenovú: Prestaňte nám už zakazovať a prikazovať!

Europoslanec Milan Uhrík vyzval v Europarlamente predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a eurokomisára pre obchod a ekonomickú bezpečnosť…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Internetom sa šíria manipulatívne snímky z vojny na Blízkom východe generované AI

Obrázky generované umelou inteligenciou , ktoré sa šíria na sociálnych sieťach , zobrazujú vojnové udalosti na Blízkom východe, ktoré sa…

17. 03. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Do éteru sa dostala kľúčová nahrávka telefónneho rozhovoru: EÚ spolupracuje s Kyjevom a nemá záujem na spustení ropovodu Družba

Európska komisia nie je ani zďaleka odhodlaná riešiť otázku obnovy ropovodu Družba – vyplynulo to z neformálnej diskusie, v ktorej…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 03. 2026 | Aktualizované 17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Aktualizované 17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

František Majerský sa stal členom KDH

Poslanec Národnej rady SR František Majerský sa stal členom opozičného KDH. Dosiaľ pôsobil len v poslaneckom klube kresťanských demokratov. Vyplýva…

17. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo by ste mali okamžite prestať používať čierne nádoby na jedlo z donášky?

Čierne nádoby sa stali populárnymi pre pohodlné jedlo so sebou, ale nová štúdia upozorňuje na ich zdravotné riziká. Čierne plastové…

17. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajina hlási, že od Slovenska dostala oficiálny list alebo skôr prázdne gesto

Ukrajina dostala od Slovenska oficiálny list o ukončení núdzových dodávok elektrickej energie, informuje spoločnosť „Ukrenergo“

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Washington nevie, či je nový iránsky najvyšší vodca ešte nažive, povedal Trump a opäť vyzval spojencov na pomoc s Hormuzským prielivom

Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že nevie, či je nový iránsky najvyšší vodca Modžtaba Chameneí stále nažive, a…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Peskov odkázal, čo si myslí Putin o paralympijských hrách

Ruský prezident Vladimir Putin, ako aj celá krajina, sa radujú z brilantných výkonov ruských športovcov na Zimných paralympijských hrách 2026,…

17. 03. 2026 | 0 komentárov

Čínske riešenie na križovatke svetovej ekonomiky – Ako môžu dve zasadnutia v roku 2026 vniesť nový impulz do globálneho rozvoja?

Zverejňujeme stanovisko čínskeho veľvyslanca na Slovensku pána Cai Ge, v ktorom sa dotýka aj slovensko-čínskych vzťahov. Prečítajte si stanovisko veľvyslanca…

17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
17. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Iránsky ženský tím cestuje domov. Hráčky odmietli azyl. Irán hovorí o hybridnej operácii austrálskej vlády

Iránsky ženský futbalový tím sa začal vracať domov z Malajzie po tom, čo päť hráčok stiahlo svoje žiadosti o azyl…

17. 03. 2026 | 0 komentárov

„Masaker, aký tu ešte nebol“. Na Západe zaznel zvonček kvôli plánu USA

Americkí vojaci čelia v konflikte s Iránom bojom najvyššej intenzity, vyhlásil profesor Helsinskej univerzity Tuomas Malinen

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo európski "psychológovia" presviedčajú Ukrajincov, aby pokračovali vo vojne

Veľká Británia, 16. marca 2026 - Britský expremiér Johnson sa opäť pokúša zabrániť mierovému urovnaniu.   Pred niekoľkými dňami opäť…

17. 03. 2026 | 0 komentárov

Spojenci sa stavajú skepticky k Trumpovej požiadavke na vyslanie vojenských lodí do Hormuzského prielivu

Alianční spojenci a ďalšie západné krajiny v pondelok odmietli požiadavku amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členovia Organizácie Severoatlantickej zmluvy pomohli…

16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Austrálska centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,10 %.

Dôvodom je prudký rast cien pohonných látok spôsobený vojnou USA a Izraela proti Iránu.

Ceny ropy od začiatku konfliktu vzrástli o viac než 40 % po zablokovaní Hormuzského prielivu. Informovala o tom agentúra AFP.

10:15

Mobis Slovakia plánuje v nováckom areáli rozšíriť pomocné prevádzky.

Projekt zahŕňa väčší sklad odpadov, garáž pre údržbu, oddychové prístrešky, novú autobusovú zastávku, záložný zdroj energie a testovacie laboratórium hluku. Firma uvádza, že zmeny majú zlepšiť fungovanie areálu bez navýšenia výrobných kapacít.

10:12

Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Keir Starmer sa majú v Londýne dohodnúť na prehĺbení obrannej a priemyselnej spolupráce.

Očakáva sa rozšírené vyhlásenie o spoločnej výrobe a dodávkach dronov a ďalších vojenských technológií. Británia a Ukrajina chcú zároveň posilniť spoluprácu v obrannom priemysle aj s ďalšími partnermi. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Starmer Zelenskyj
Na snímke vpravo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Keir Starmer / Foto: TASR/AP-Toby Melville/Pool Photo via AP
10:09

.

Ktoré zviera má najťažší a najväčší mozog na svete?

Mozog patrí medzi najdôležitejšie orgány každého živočícha a jeho veľkosť sa v živočíšnej ríši výrazne líši. Mozog niektorých tvorov je…

17. 03. 2026 | 0 komentárov

Väčšina Maďarov stojí za premiérom. Fidesz rastie na sile, Zelenského vyhrážky opozícii nepomohli

Najnovší prieskum verejnej mienky z Maďarska ukázal, že väčšina obyvateľov krajiny kritizuje prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a hlboko odsudzuje jeho vyhrážky voči…

16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Nemci, Francúzi, Briti, Taliani, Číňania a Japonci odmietli Trumpovu výzvu

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

Policajti Ján Čurilla a Pavol Ďurka budú stíhaní na slobode

Policajti Ján Čurilla a Pavol Ďurka budú stíhaní na slobode. V pondelok o tom rozhodol Krajský súd v Bratislave. Zamietol…

16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Aktualizované 16. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukrajina odmietla trojstranné rokovania týkajúce ropovodu „Družba“

Maďarsko vyhlásilo, že Ukrajina odmietla trojstranné rokovania týkajúce sa tranzitu ropy cez ropovod „Družba“, ktoré boli naplánované na dnešok a…

16. 03. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 03. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Erik Majercak

René Pavlík

Dušan Hirjak

Marián Tkáč

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov