PAHREBA. Kapitán Danko zvádza možno ešte ťažší boj ako kapitán Dabač

Bratislava, 29. januára 2017 (HSP/Foto: koláž HSP)

 

Už celý týždeň Slovensko vrie ako úľ. Politici, média, krčmy a kaviarne rozoberajú novú – kapitánsku hodnosť predsedu parlamentu Andreja Danka. Minister obrany Peter Gajdoš tvrdí, že všetko je o´key. Igor Matovič denne hromží na tlačovkách…

Na snímke Andrej Danko a Igor Matovič
Na snímke Andrej Danko a Igor Matovič

Nazdar, Jožo. Zasa máme novú celonárodnú zábavu! Predsedu parlamentu nám povýšili na kapitána. Neviem-neviem, podľa mňa šéf parlamentu by zodpovedal hodnosti generála či minimálne plukovníka. Nie je preňho kapitánska hodnosť primalá?

Žartičky-žartičky, ale celý národ sa postavil na parohy. Niektorí toto menovanie obhajujú, druhí kritizujú a nadávajú, ale väčšina sa rehoce: zasa tu máme nový politický cirkus…

A čo sa vlastne stalo? Minister obrany Peter Gajdoš povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka na kapitána v zálohe. No a? Nemal na to právo? Mal. Urobil niečo protizákonné? Nie. Stojí za svojim rozhodnutím a nemieni ho zrušiť.

Ale mal by. Možno už pochopil, že urobil hlúposť, ale už to nemôže odvolať – tým by stratil svoju reputáciu. Teraz nevie, čo má robiť, tak bude až do konca tvrdiť, že má pravdu. Vyzerá to veľmi pekne! Nominant SNS sa takto odvďačil svojmu straníckemu šéfovi za to, že ho menoval za ministra obrany. Radšej by mu kúpil fľašu koňaku alebo poľovnícku pušku a bol by pokoj. Myslíš si, že si s niekým túto iniciatívu prekonzultoval? Určite nie.

Ale veď Danko osobne nemohol menovať Gajdoša – robí sa to na koaličnej rade.

Vieme-vieme, ako sa rozdeľujú funkcie na koaličnej rade. Je to ako za čias Juraja Jánošíka – zbojníci si rozdelili lup a každý je spokojný. Je to bežná politická prax.

To je prirovnanie! V koalícii sa museli aspoň nejako férovo dohodnúť – predsa je to zaužívaná prax. A čo teda povieš na americké reálie, kde vždy zvíťazí jedna z dvoch politických strán a potom šéf – Jánošík rozdeľuje lup medzi svojimi a s nikým to nekonzultuje. Nie je to väčší kriminál podľa teba? U nás je aspoň náznak demokracie.

Toto je podľa teba demokracia? Stačí pár sekúnd, jeden podpis a z desiatnika sa stal kapitán! Čím si to zaslúžil? V armáde takýto kariérny postup trvá dlhé roky a treba to odmakať.

Jaj, opakuješ slová Matoviča. Ten to každý deň rozoberá na tlačovkách. Danko však ukázal, ako si cení tieto kapitánske výložky a vysvetlil, že je pripravený brániť vlasť.

Aha, akurát taký vojak slovenskej armáde chýbal!.. Matovič má pravdu, že Danko a Gajdoš by sa mali verejne ospravedlniť za tento cirkus a Danko by mal túto nezaslúženú hodnosť vrátiť. Podľa mňa, má pravdu, keď hovorí, že takto Danko a Gajdoš napľuli všetkým statočným vojakom do tváre a demoralizujú armádu. Uznaj, že sa niečo také nerobí.

Prosím ťa, ale čo sa stalo? Dostal ako vojak v zálohe rozhodnutím ministra obrany  novú hodnosť. Rok slúžil v armáde, dokonca jeho veliteľom bol aj generál Gajdoš. Dlhodobo sa angažuje vo veciach armády a kapitánska hodnosť je adekvátna jeho vysokoškolskému vzdelaniu. Pomáha armáde a preto minister obrany ho odmenil.

Tak teraz všetkých, ktorí pomáhajú armáde rýchlo povýšime na generálov? Matovič správne povedal, že povýšenie napríklad nedostali vojaci, ktorí zahynuli pri páde vojenského lietadla AN-24 v roku 2006 pri maďarskej obci Hejce. Vojaci Edmund Makovník a Patrik Fraštia, ktorí v roku 2013 zahynuli v Afganistane, boli podľa jeho slov in memoriam povýšení iba o jednu hodnosť. A aj olympijského víťaza Mateja Tótha povýšili iba o jednu hodnosť – je to bežná prax. Čo v porovnaní s nimi urobil Andrej Danko, keď si zaslúžil osem rázy rýchlejší postup? Som za každú srandu, ale čo je veľa, to je veľa. Bol to „stranícky darček“…

Prečo? Danko vysvetlil, že zvýšenie hodnosti z desiatnika na kapitána pri jeho vysokoškolskom vzdelaní je priamo úmerné jeho veku, vzdelaniu, postaveniu a vzťahu k armáde. A je to obrovský rozdiel, keď človeka povýšia v zálohe alebo keď je vo výkone služby. Nejde o kariérny postup, ani o zvýšenie platu – ani halier z toho nemá.

Nejde o peniaze. Predseda parlamentu má malo peňazí? Ide o prestíž, o spravodlivosť a čisté ruky. Zasa sa celý národ presvedčil, ako to v politike chodí: štedro odmeňujú svojich partagenosse a koaličníkov – ruka ruku myje… Gajdoš vytvoril celoarmádny rekord: ešte nikomu sa nepodarilo zariadiť fantastický postup hneď o osem priečok v hierarchii!

Pozri sa, armáda je to niečo iné. Gajdoš musel to vysvetliť a reagoval logicky – označil hlasy oponentov za hystériu a požiadal vojakov, aby rešpektovali, že o rozkaze ministra sa nediskutuje. Správne povedal, že armáda nie je o pocitoch, ale o rozkazoch.

Aha, no tak nech vydá rozkaz, aby všetci vojaci začali skákať z druhého poschodia: nie je to príliš vysoká výška, možno sa nepozabíjajú, ale zato aký perfektný výcvik budú mať! Tak to by bol podobne nezmyselný rozkaz, ako ten o povýšení Danka. Je to úplná kravina.

Dom kelu, ty asi počúvaš iba Matoviča! Celú hystériu rozpútal akurát ten pravý – najlepší odborník čo sa týka armády. Nikdy neslúžil, nič o armáde nevie, ale stále vykrikuje, čo všetko musia znášať vojaci, čo vytrpeli a aké kvality musia mať. Odkiaľ to vie?! Danko správne povedal, že sa schováva za svoju modrú knižku, tak nech čuší. Aj mňa to veľmi zaujíma, ako povedal Danko, akou diagnózou trpí pán poslanec z Trnavy,  keď má modrú knižku? Možno je tak nebezpečne chorý, že nemôže vykonávať ani poslaneckú činnosť? A v prípade vojny sa zasa schová za svoju modrú knižku?

Aha, a teraz ty opakuješ Danka. Čo sú to za nezmysly? Matovič nič nevie o armáde? Nemusí. A nech sedí doma. Ale správne povedal, že úplný amatér – kapitán Danko v prípade konfliktu pôjde veliť slovenským vojakom. No vieš, ako sa asi skončí jeho komandovanie!..

Preboha, ty si druhý Matovič! Prečo by Danko velil vojakom? Vieš, koľko vyšších dôstojníkov máme v zálohe? Určite by sa našlo dosť skúsených ľudí, ktorí by velili. A určite dnes máme dostatok profesionálov – skúsených dôstojníkov v aktívnej službe v armáde. Prečo by Danko mal veliť? Nemusí. Bude vykonávať svoje povinnosti v armáde – veď vôbec nie je to tak, že každý dôstojník je veliteľom a niekomu velí. Na druhej strane, ak sa niečo stane – pôjde brániť vlasť. A Matovič si bude olizovať svoju modrú knižku. V tom je rozdiel, rozumieš?

Prosím ťa, čo bude, ak sa niečo stane – to je meditácia pri káve. To nik nevie. Ale jedno je jasné. Tým, že minister obrany vydal úplne somársky rozkaz o povýšení predsedu parlamentu o 8 hodností a šéf parlamentu sa toho zubami – nechtami drží, ešte dlho bude zvádzať dlhý nezmyselný boj – možno ešte horší ako slávny kapitán Dabač. Ten aspoň bránil svoju vlasť, ale Gajdoš a Danko teraz musia brániť svoju reputáciu. Budú zbytočne strácať sily a čas na zbytočné aktivity namiesto toho, aby robili ozaj niečo užitočné pre tento štát. Ak ozaj urobia, tak potom nech si rozdajú aj hodností generálov či maršalov. Ale nech nám nerobia hanbu. Minister obrany má dubovú hlavu? Nevedel, aká bude reakcia vojakov, verejnosti a opozície na povýšenie Danka na kapitána – o rekordných 8 priečok?!.. Veď namiesto darčeka Dankovi minister Gajdoš mu na večne časy „daroval“ hnusnú a veľavravnú nálepku a odteraz súčasného predsedu parlamentu všetci vždy si v budúcnosti budú spomínať ako „kapitána Danka“. Veď väčšina potomkov sa mu bude smiať. Už sa nikdy tejto nálepky nezbaví!..

Ale zbaví… Ty si tiež porovnal – kapitán Dabač a kapitán Danko… Ešte by si spomenul na kapitána Tenkesa a opýtal sa, či si ten tiež zaslúžil svoju hodnosť!..  

Počkaj-počkaj, kapitán Tenkes? Jaj, je to hrdina toho maďarského seriálu, čo sme pozerali za detských čias – ak sa nemýlim, je z r. 1963? No vidíš, tak ten si svoju hodnosť určite zaslúžil. A nepamätáš sa, Stierlitz zo Sedemnástich zastavení jari nebol tiež náhodou kapitán?

Nie. Stierlitz bol standartenführer čo zodpovedá hodnosti plukovníka. Ale predtým tiež  určite bol aj kapitán – musel absolvovať služobný rebríček. No ty iba robíš posmech. Zaspomínaj si aj na ostatných slávnych kapitánov… Vidím, brate, že sa v tejto veci nezhodneme. Nuž, aj vďaka tejto kauze naši politici zasa rozdelili celý národ…

Nielen to. Zasa ukázali, akých mudrcov sme si zvolili. Ako sa hovorí, ľud potrebuje chlieb a zábavu. Nuž, toho chleba je akosi pomenej, zato tej zábavy je habadej – viac ako u susedov. V tomto sme majstri sveta. Počúvaj, nepovýšime ťa na plukovníka? Ja som za…

Eugen Rusnák

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále 500-tisíc eur pre nezatvorenie bane Turów

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože nezastavilo ťažbu hnedého uhlia v bani Turów. V tlačovej správe o tom informoval hovorca súdu Balázs Lehóczki Takéto opatrenie by malo zvýšiť účinnosť…

Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu Záleskú pre trestný čin ohýbania práva

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelu Záleskú pre trestný čin ohýbania práva. Zároveň označil súdny proces voči bývalému špeciálnemu prokurátorovi za monsterproces, teda typický politický proces, ktorý možno porovnať…

Ruská centristicko-liberálna strana Jabloko nepovažuje voľby do Dumy za slobodné

0 icon

Moskva 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evgeniy Sofiychuk)   Ruská zjednotená demokratická strana "Jabloko" nepovažuje voľby do Štátnej dumy, ktoré sa konali od minulého piatku do nedele, za slobodné, čestné ani spravodlivé. Pre agentúru Interfax to v pondelok uviedol podpredseda strany Ivan Boľšakov Zároveň dodal, že centristicko-liberálna strana Jabloko neuznáva porážku svojich…

USA zrušia obmedzenia pre zaočkovaných cestujúcich z EÚ a Británie

0 icon

Washington 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Spojené štáty od novembra zrušia obmedzenia vstupu na svoje územie pre plne zaočkovaných cestujúcich z Európskej únie a Británie. Informovala o tom v pondelok televízia CNN s odvolaním sa na svoje zdroje Biely dom sa má k záležitosti vyjadriť ešte v priebehu pondelka. Informáciu…

Popoludní bude koaličná rada. Matovič a Remišová sa zhodujú na potrebe vymedzenia kompetencií generálnej a špeciálnej prokuratúry. Kollár: Pokračovanie koalície bez hnutia Sme rodina je reálne

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR,SITA-Branislav Bibel)   Popoludní sa zíde koaličná rada. Partneri by sa mali venovať aktuálnym témam. Hnutie OĽANO chce hovoriť o prijatí legislatívy na boj s mafiou a ochranu právneho štátu, nevylúčilo ani diskusiu o koaličnej zmluve "OĽANO otvorí na koaličnej rade otázku urýchleného prijatia…

Slabá náplasť na Lipšicove rany. Odsúdenie Kováčika dôveryhodnosť vlády a špeciálneho prokurátora dlhodobo nezvýši

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Špecializovaný trestný súd dnes rozhodol, že bývalý špeciálny prokurátor Dušana Kováčik je vinný z toho, že bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítovi Makóovi vynášal z vyšetrovacích spisov a sťažoval vyšetrovanie skupiny takáčovcov Kováčik bol obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur…

Kollár vyzval Lipšica, aby sa ospravedlnil SIS: Nemali ste dôkazy, ale do médií ste tvrdili, že vás sleduje SIS

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Branislav Bibel)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyzval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, aby sa ospravedlnil Slovenskej informačnej službe (SIS) v súvislosti s vyjadreniami o jeho sledovaní "Očakávam, že sa ospravedlníte SIS, že ste ich klamlivo zatiahli do prebiehajúcej kauzy a do…

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný, rozhodol súd. Obhajoba sa s rozsudkom nestotožňuje, podali voči nemu odvolanie

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. je vinný z činnosti pre zločineckú skupinu takáčovcov. Rozhodla o tom dnes samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamela Záleská Obžalovaný je rovnako vinný z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad…

Zaočkovaný arcibiskup Babjak sa počas návštevy pápeža nakazil covidom-19. Hovorí sa aj o ďalších menách

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP)   Prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak má koronavírus. Nákazu mu potvrdil PCR test. Informovala o tom televízia Markíza Arcibiskup Ján Babjak je v súčasnosti v domácej karanténe a má len mierne príznaky ochorenia. Televízia Markíza potvrdila, že bol zaočkovaný. Babjak podstúpil RT-PCR test v sobotu…

Hlas-SD: Pracovná skupina k situácii v polícii je výsmechom právneho štátu

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Odborná pracovná skupiny, ktorá sa má zaoberať situáciou v bezpečnostných zložkách, je výsmechom právneho štátu. Na závery prvého zasadnutia skupiny tak reagoval mimoparlamentný Hlas-SD. Podľa strany rokovania skupiny nepovedú k obnove dôvery v právny štát, ale extrémne rýchlymi zmenami zákonov spôsobia viac škody…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

Marek Brna

Liberalizmus je potrebné regulovať

0icon

Valí sa ho na strednú Európu stále viac a viac. Západ je ním priam posadnutý. Bezbrehá sloboda priviedla západnú spoločnosť k šialenostiam ako je priam propagácia transgender komunity, morálne zdecimovaná mládež, ktorej hlavnou starosťou bude pomaly len správne namiešanie fentanylu. Drogy sa komunisti správne snažili všemožne obmedziť, takisto pornografiu či…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Rontgenové oči či dokonalá pamäť? Toto je 10 ľudí, ktorých kuriozita nemá hraníc

0 icon

Keď sa ti tvoj život zdá zvláštny, odteraz už nebude. Kuriozita týchto ľudí ťa šokuje! Muž, ktorý má navždy zdvihnutú ruku či dievča s röntgenovým videním? Že to nie je možné? Tak pozeraj... 10. Najdlhšie oficiálne mŕtva osoba, ktorá žije Lal Bihari je indický farmár a aktivista z Amily, ktorý…

6 dôležitých otázok, na ktoré nedokáže odpovedať ani veda

0 icon

Žijeme v dobe prudkého rozvoja technológií. Zdá sa nám, že na akúkoľvek otázku má veda odpoveď. No toto ani zďaleka nie je pravda. Vedci nielen, že zatiaľ nedokážu odpovedať na mnohé otázky, ale počas výskumov neustále získavajú nové údaje, ktoré vyvracajú predchádzajúce teórie a hypotézy. 1. Je realita skutočná, alebo žijeme…

Sféry vplyvu po druhej svetovej vojne

0 icon

Na konci druhej svetovej vojny prechádzala politická situácia v Európe veľkou premenou. Británia a Amerika boli spojencami Sovietskeho zväzu proti mocnostiam Osy a verejnosť cítila k Rusom značnú náklonnosť. Na jaltskej konferencii sa Stalin, Roosevelt a Churchill dohodli na „sférach vplyvu“ svojim krajín v závere vojny. Podľa podmienok tejto zmluvy spadala východná Európa do sovietskej sféry…

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali