PAHREBA. Kapitán Danko zvádza možno ešte ťažší boj ako kapitán Dabač

Bratislava, 29. januára 2017 (HSP/Foto: koláž HSP)

 

Už celý týždeň Slovensko vrie ako úľ. Politici, média, krčmy a kaviarne rozoberajú novú – kapitánsku hodnosť predsedu parlamentu Andreja Danka. Minister obrany Peter Gajdoš tvrdí, že všetko je o´key. Igor Matovič denne hromží na tlačovkách…

Na snímke Andrej Danko a Igor Matovič
Na snímke Andrej Danko a Igor Matovič

Nazdar, Jožo. Zasa máme novú celonárodnú zábavu! Predsedu parlamentu nám povýšili na kapitána. Neviem-neviem, podľa mňa šéf parlamentu by zodpovedal hodnosti generála či minimálne plukovníka. Nie je preňho kapitánska hodnosť primalá?

Žartičky-žartičky, ale celý národ sa postavil na parohy. Niektorí toto menovanie obhajujú, druhí kritizujú a nadávajú, ale väčšina sa rehoce: zasa tu máme nový politický cirkus…

A čo sa vlastne stalo? Minister obrany Peter Gajdoš povýšil predsedu parlamentu Andreja Danka na kapitána v zálohe. No a? Nemal na to právo? Mal. Urobil niečo protizákonné? Nie. Stojí za svojim rozhodnutím a nemieni ho zrušiť.

Ale mal by. Možno už pochopil, že urobil hlúposť, ale už to nemôže odvolať – tým by stratil svoju reputáciu. Teraz nevie, čo má robiť, tak bude až do konca tvrdiť, že má pravdu. Vyzerá to veľmi pekne! Nominant SNS sa takto odvďačil svojmu straníckemu šéfovi za to, že ho menoval za ministra obrany. Radšej by mu kúpil fľašu koňaku alebo poľovnícku pušku a bol by pokoj. Myslíš si, že si s niekým túto iniciatívu prekonzultoval? Určite nie.

Ale veď Danko osobne nemohol menovať Gajdoša – robí sa to na koaličnej rade.

Vieme-vieme, ako sa rozdeľujú funkcie na koaličnej rade. Je to ako za čias Juraja Jánošíka – zbojníci si rozdelili lup a každý je spokojný. Je to bežná politická prax.

To je prirovnanie! V koalícii sa museli aspoň nejako férovo dohodnúť – predsa je to zaužívaná prax. A čo teda povieš na americké reálie, kde vždy zvíťazí jedna z dvoch politických strán a potom šéf – Jánošík rozdeľuje lup medzi svojimi a s nikým to nekonzultuje. Nie je to väčší kriminál podľa teba? U nás je aspoň náznak demokracie.

Toto je podľa teba demokracia? Stačí pár sekúnd, jeden podpis a z desiatnika sa stal kapitán! Čím si to zaslúžil? V armáde takýto kariérny postup trvá dlhé roky a treba to odmakať.

Jaj, opakuješ slová Matoviča. Ten to každý deň rozoberá na tlačovkách. Danko však ukázal, ako si cení tieto kapitánske výložky a vysvetlil, že je pripravený brániť vlasť.

Aha, akurát taký vojak slovenskej armáde chýbal!.. Matovič má pravdu, že Danko a Gajdoš by sa mali verejne ospravedlniť za tento cirkus a Danko by mal túto nezaslúženú hodnosť vrátiť. Podľa mňa, má pravdu, keď hovorí, že takto Danko a Gajdoš napľuli všetkým statočným vojakom do tváre a demoralizujú armádu. Uznaj, že sa niečo také nerobí.

Prosím ťa, ale čo sa stalo? Dostal ako vojak v zálohe rozhodnutím ministra obrany  novú hodnosť. Rok slúžil v armáde, dokonca jeho veliteľom bol aj generál Gajdoš. Dlhodobo sa angažuje vo veciach armády a kapitánska hodnosť je adekvátna jeho vysokoškolskému vzdelaniu. Pomáha armáde a preto minister obrany ho odmenil.

Tak teraz všetkých, ktorí pomáhajú armáde rýchlo povýšime na generálov? Matovič správne povedal, že povýšenie napríklad nedostali vojaci, ktorí zahynuli pri páde vojenského lietadla AN-24 v roku 2006 pri maďarskej obci Hejce. Vojaci Edmund Makovník a Patrik Fraštia, ktorí v roku 2013 zahynuli v Afganistane, boli podľa jeho slov in memoriam povýšení iba o jednu hodnosť. A aj olympijského víťaza Mateja Tótha povýšili iba o jednu hodnosť – je to bežná prax. Čo v porovnaní s nimi urobil Andrej Danko, keď si zaslúžil osem rázy rýchlejší postup? Som za každú srandu, ale čo je veľa, to je veľa. Bol to „stranícky darček“…

Prečo? Danko vysvetlil, že zvýšenie hodnosti z desiatnika na kapitána pri jeho vysokoškolskom vzdelaní je priamo úmerné jeho veku, vzdelaniu, postaveniu a vzťahu k armáde. A je to obrovský rozdiel, keď človeka povýšia v zálohe alebo keď je vo výkone služby. Nejde o kariérny postup, ani o zvýšenie platu – ani halier z toho nemá.

Nejde o peniaze. Predseda parlamentu má malo peňazí? Ide o prestíž, o spravodlivosť a čisté ruky. Zasa sa celý národ presvedčil, ako to v politike chodí: štedro odmeňujú svojich partagenosse a koaličníkov – ruka ruku myje… Gajdoš vytvoril celoarmádny rekord: ešte nikomu sa nepodarilo zariadiť fantastický postup hneď o osem priečok v hierarchii!

Pozri sa, armáda je to niečo iné. Gajdoš musel to vysvetliť a reagoval logicky – označil hlasy oponentov za hystériu a požiadal vojakov, aby rešpektovali, že o rozkaze ministra sa nediskutuje. Správne povedal, že armáda nie je o pocitoch, ale o rozkazoch.

Aha, no tak nech vydá rozkaz, aby všetci vojaci začali skákať z druhého poschodia: nie je to príliš vysoká výška, možno sa nepozabíjajú, ale zato aký perfektný výcvik budú mať! Tak to by bol podobne nezmyselný rozkaz, ako ten o povýšení Danka. Je to úplná kravina.

Dom kelu, ty asi počúvaš iba Matoviča! Celú hystériu rozpútal akurát ten pravý – najlepší odborník čo sa týka armády. Nikdy neslúžil, nič o armáde nevie, ale stále vykrikuje, čo všetko musia znášať vojaci, čo vytrpeli a aké kvality musia mať. Odkiaľ to vie?! Danko správne povedal, že sa schováva za svoju modrú knižku, tak nech čuší. Aj mňa to veľmi zaujíma, ako povedal Danko, akou diagnózou trpí pán poslanec z Trnavy,  keď má modrú knižku? Možno je tak nebezpečne chorý, že nemôže vykonávať ani poslaneckú činnosť? A v prípade vojny sa zasa schová za svoju modrú knižku?

Aha, a teraz ty opakuješ Danka. Čo sú to za nezmysly? Matovič nič nevie o armáde? Nemusí. A nech sedí doma. Ale správne povedal, že úplný amatér – kapitán Danko v prípade konfliktu pôjde veliť slovenským vojakom. No vieš, ako sa asi skončí jeho komandovanie!..

Preboha, ty si druhý Matovič! Prečo by Danko velil vojakom? Vieš, koľko vyšších dôstojníkov máme v zálohe? Určite by sa našlo dosť skúsených ľudí, ktorí by velili. A určite dnes máme dostatok profesionálov – skúsených dôstojníkov v aktívnej službe v armáde. Prečo by Danko mal veliť? Nemusí. Bude vykonávať svoje povinnosti v armáde – veď vôbec nie je to tak, že každý dôstojník je veliteľom a niekomu velí. Na druhej strane, ak sa niečo stane – pôjde brániť vlasť. A Matovič si bude olizovať svoju modrú knižku. V tom je rozdiel, rozumieš?

Prosím ťa, čo bude, ak sa niečo stane – to je meditácia pri káve. To nik nevie. Ale jedno je jasné. Tým, že minister obrany vydal úplne somársky rozkaz o povýšení predsedu parlamentu o 8 hodností a šéf parlamentu sa toho zubami – nechtami drží, ešte dlho bude zvádzať dlhý nezmyselný boj – možno ešte horší ako slávny kapitán Dabač. Ten aspoň bránil svoju vlasť, ale Gajdoš a Danko teraz musia brániť svoju reputáciu. Budú zbytočne strácať sily a čas na zbytočné aktivity namiesto toho, aby robili ozaj niečo užitočné pre tento štát. Ak ozaj urobia, tak potom nech si rozdajú aj hodností generálov či maršalov. Ale nech nám nerobia hanbu. Minister obrany má dubovú hlavu? Nevedel, aká bude reakcia vojakov, verejnosti a opozície na povýšenie Danka na kapitána – o rekordných 8 priečok?!.. Veď namiesto darčeka Dankovi minister Gajdoš mu na večne časy „daroval“ hnusnú a veľavravnú nálepku a odteraz súčasného predsedu parlamentu všetci vždy si v budúcnosti budú spomínať ako „kapitána Danka“. Veď väčšina potomkov sa mu bude smiať. Už sa nikdy tejto nálepky nezbaví!..

Ale zbaví… Ty si tiež porovnal – kapitán Dabač a kapitán Danko… Ešte by si spomenul na kapitána Tenkesa a opýtal sa, či si ten tiež zaslúžil svoju hodnosť!..  

Počkaj-počkaj, kapitán Tenkes? Jaj, je to hrdina toho maďarského seriálu, čo sme pozerali za detských čias – ak sa nemýlim, je z r. 1963? No vidíš, tak ten si svoju hodnosť určite zaslúžil. A nepamätáš sa, Stierlitz zo Sedemnástich zastavení jari nebol tiež náhodou kapitán?

Nie. Stierlitz bol standartenführer čo zodpovedá hodnosti plukovníka. Ale predtým tiež  určite bol aj kapitán – musel absolvovať služobný rebríček. No ty iba robíš posmech. Zaspomínaj si aj na ostatných slávnych kapitánov… Vidím, brate, že sa v tejto veci nezhodneme. Nuž, aj vďaka tejto kauze naši politici zasa rozdelili celý národ…

Nielen to. Zasa ukázali, akých mudrcov sme si zvolili. Ako sa hovorí, ľud potrebuje chlieb a zábavu. Nuž, toho chleba je akosi pomenej, zato tej zábavy je habadej – viac ako u susedov. V tomto sme majstri sveta. Počúvaj, nepovýšime ťa na plukovníka? Ja som za…

Eugen Rusnák

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Špecializovaný trestný súd zamietol predĺženie väzby pre Tibora Gašpara a obvinených v kauze Očistec, prokurátor sa odvolal

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ(TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, niekdajší riaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer aj ďalší bývalí policajní funkcionári Marián Zetocha a Milan Mihálik, obvinení v rámci policajnej akcie Očistec, majú zostať vo väzbe do 5. novembra.…

Gerd Müller sa in memoriam stane Legendou športu, cenu za neho prevezme Bonhof

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-picture alliance,Karl Schnörrer)   Niekdajší skvelý nemecký futbalový reprezentant Gerd Müller sa stane laureátom ocenenia "Legenda športu“. Keďže tento velikán nemeckého futbalu skonal 15. augusta 2021 po dlhom boji s Alzheimerovou chorobou, cenu za neho prevezme jeho niekdajší reprezentačný kolega Rainer Bonhof Stane sa tak na…

Igor Kašper: Nedovolíme zrušiť Krajský súd v Banskej Bystrici

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Poslanec NR SR Igor Kašper (Sme rodina) rázne odmieta zrušenie Krajského súdu v Banskej Bystrici, čo by ohrozilo nielen pracovné miesta v regióne, ale aj zhoršilo výkon spravodlivosti Poslanec NR SR Igor Kašper zastáva názor, že zrušenie Krajského súdu v Banskej…

Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru sa uskutoční za účasti laureátov

0 icon

Oslo 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko and Aaron Favila)   Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru, ktoré sa minulý rok pre pandémiu konalo online, sa uskutoční v decembri v Osle za účasti oboch laureátov. Uviedol to v utorok Nórsky Nobelov výbor. Správu priniesla agentúra AFP "Obaja tohtoroční laureáti, filipínska žurnalistka Maria…

Ruský torpédoborec zmaril útok pirátov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské námorníctvo zmarilo pri pobreží západnej Afriky pokus pirátov o únos nákladnej lode. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany Kontajnerová loď MSC registrovaná v Paname bola na ceste z Toga do Kamerunu, keď v pondelok vyslala núdzový…

V Taliansku majiteľom domov preplatia 110 % nákladov, ak prerobia svoje nehnuteľnosti na ekologické bývanie

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Talianska vláda ponúka všetkým majiteľom domov refundáciu 110 % stavebných nákladov na rekonštrukciu ich existujúcej nehnuteľnosti na ekologické bývanie. Ako uvádza web euronews.com, cieľom schémy s názvom „Superbonus“ je pomôcť Talianom i zahraničným vlastníkom domov zlepšiť energetickú hospodárnosť a znížiť riziko škôd pri seizmickej…

Obnoviteľné zdroje sa vlani v únii stali hlavným zdrojom výroby elektriny

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)   Hlavným zdrojom výroby elektriny sa v Európskej únii v roku 2020 prvýkrát stali obnoviteľné zdroje, čiže predbehli fosílne palivá. Z obnoviteľných zdrojov sa vlani v EÚ vyrobilo 38 percent elektriny, pričom z fosílnych palív sa vyprodukovalo 37 percent elektriny Konštatuje to Správa o…

Kolíková chce odchod známej advokátky Mišíkovej zo Súdnej rady. Tá upozorňuje, že na rozdiel od ministerky má 47-ročnú prax z pojednávacích miestností

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú sa valí kritika nie len kvôli reforme súdnej mapy a realitnému biznisu, ktorý sa údajne za ňou skrýva, ale taktiež kvôli jej najnovším vyjadreniam na adresu členky Súdnej rady, bývalej dlhoročnej prokurátorky a skúsenej advokátky Evy Mišíkovej.…

Čínsky prezident Si Ťin-pching nepríde osobne na summit G20 v Ríme

0 icon

Rím/Peking 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čínsky prezident Si Ťin-pching sa osobne nezúčastní na rímskom summite skupiny dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta (G20). Agentúre Reuters to v utorok potvrdil nemenovaný zdroj oboznámený s touto záležitosťou Čínu bude na stretnutí v sobotu a v nedeľu zastupovať minister zahraničných vecí Wang I,…

Európska únia pohrozila Sudánu pozastavením finančnej podpory

0 icon

Brusel 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Brittainy Newman)   Európska únia pohrozila v utorok pozastavením finančnej podpory Sudánu, ak armáda, ktorá tam uskutočnila vojenský prevrat, okamžite nevráti k moci civilnú vládu. Informovala o tom agentúra AFP "Tento pokus podkopať prechod Sudánu k demokracii je neprijateľný. Ak sa situácia okamžite nezvráti, bude to…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Substitúcia

0icon

Orchester V základnej škole sme používali pojem – substitúcia. Kto si nepamätá, pripomeniem. Je to spôsob zastupovania. Komplikovaný výraz nahradíme jednoduchším a keď príde vhodný čas, vyriešime aj ten komplikovaný. Podobné to je aj v štáte. Na riešenie množstva každodenných, ale aj dlhodobých problémov sme zvolili substitúciu v podobe národnej rady a vlády. Očakávame, že…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VIII.

0icon

Základným zmyslom občianskej neposlušnosti má byť myšlienka ochrany demokratického a právneho štátu a jeho posilňovania v prospech občanov.   Konanie sudcu Miľana má byť pre nás, občanov SR, dostatočným impulzom  k využitiu získanej skúsenosti. Základná

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

0 icon

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku. Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým…

10 fascinujúcich psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe

0 icon

Naučiť sa niečo nové o sebe je vždy zaujímavé a v neposlednom rade aj zábavné. Porozumenie psychológie ľudského správania sa k ostatným môže byť náučnejšie a zábavnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom…

10 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktorým dokážeš len ťažko uveriť

0 icon

Zdieľame planétu s týmito divnými a zároveň nádhernými bytosťami, ale ako dobre ich vlastne poznáme? Dnes sa ti budeme snažiť trocha priblížiť niektoré z najzaujímavejších a nezvyčajných faktov o zvieratách. Väčšina z nich je naozaj neuveriteľná a fascinujúca. Niektoré z nich ťa priam až zaskočia natoľko, že budeš pochybovať o…

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

Armádny Magazín

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Bieloruskí zbrojári predstavili hlbokú modernizáciu ostreľovacej pušky Dragunov

0 icon

Bielorusko, 26. október 2021 (AM) – Novú ostreľovaciu pušku môže prijať bieloruská armáda, aby nahradila už zastaranú ostreľovaciu pušku Dragunov (SVD). Podľa Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky špecialisti Štátneho výboru pre leteckú dopravu vyvinuli ostreľovaciu pušku SCR-1200.  

Ďalšia slovenská technologická spoločnosť sa zúčastní výroby nemeckých bojových vozidiel

0 icon

Slovensko, 26. októbra 2021 (AM) – Dňa 22. októbra 2021 podpísali spoločnosti Neways Electronics International (Neways) a Rheinmetall zmluvu o nákupe zariadení Controller Area Network (CAN Bus) pre vojenské vozidlá. CAN Bus je kľúčovým komponentom každého moderného vojenského vozidla – umožňuje totiž vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami mikrokontrolérov a z

Česko chce zlepšiť pripravenosť jadrového odstrašujúceho arzenálu NATO proti prípadnej agresii z Ruska

0 icon

Česko, 26. október 2021 (AM, MOČR) – Po viac ako 20 mesiacoch sa minulý týždeň v Bruseli osobne stretli ministri obrany členských krajín NATO. Sedemnásť štátov vrátane Českej republiky na zasadnutí schválilo vznik Inovačného fondu. Až miliardu eur bude mať Aliancia k dispozícii na vývoj duálnych technoló

Prečo kubáňski kozáci nie sú Ukrajinci

0 icon

Ukrajina, 26. október 2021 (AM) – Ukrajinskí nacionalisti si veľmi často robia nároky na Kubáň. Hovorí sa, že tam žijú kubáňski kozáci, tí istí Ukrajinci, čo znamená, že Kubáň je Ukrajina!   Ale tu je problém. Aj keď pochádzajú od Záporožských kozákov, aj keď dokonca majú veľmi podobné ukrajinské priezviská, Kubáňci…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali