Odpovede Putina na dnešnej tlačovej konferencii

Bratislava/Moskva 14. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin/AP)

 

Na výročnú hodnotiacu tlačovú konferenciu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa uskutočnila dnes v Moskve, sa akreditovalo rekordných 1640 novinárov

Prinášame hlavný body z dnešnej tlačovej konferencie Vladimira Putina

Celý text v ruštine si môžete pozrieť na našej webovej stránke  alebo niektoré vybraté pasáže aj v tomto článku

O budúcnosti Ruska

„Viete, už som niekoľkokrát hovoril, akým by som rád videl Rusko, ale poviem to znova: Rusko musí byť moderné, politický systém musí byť pružný, ekonomika musí byť postavená na špičkových technológiách, produktivita práce sa musí mnohonásobne zvýšiť.

Najdôležitejšie, na čo treba sústrediť pozornosť vládnych kruhov, aj celej spoločnosti, to sú také otázky, ako rozvoj infraštruktúry, zdravotníctva, vzdelávania, sú to, ako som už spomínal špičkové technológie či zvýšenie produktivity práce. A toto musí byť nesporne musí viesť k zvýšeniu príjmov občanov.“

 

O raste ruskej ekonomiky

Pokiaľ ide o rast ekonomiky, predsa rastie a to je zjavná skutočnosť. Nič sa nepripisuje. Rast nášho hrubého národného produktu dosiahol 1,6 percenta, rast priemyselnej produkcie – taktiež 1,6 percenta. Veľmi dobré tempá rastu vykazujú automobilový priemysel, chemický priemysel, farmaceutika, a najmä poľnohospodárstvo. V tomto roku opäť nárast mimoriadnej úrody bude až do troch percent podľa ročných výsledkov.

Zvyšuje sa export. Nadobudol rozsiahle rozmery. Obsadili sme prvé miesto na svete rozsahom exportu obilnín. Je to vynikajúci ukazovateľ. Preto je rast skutočný.

Investície do základného kapitálu dosahujú 4,2%. Všimnite si, povedal som, že rast HDP je 1,6 a investície do základného kapitálu sú 4,2. Čo to znamená? To znamená, že investície do rozvoja dvojnásobne, dokonca viac ako dvojnásobne, presahujú dosiahnuté doteraz. To znamená, že aj pre strednodobú perspektívu je už zaručený ďalší vývoj. Peniaze už sú investované do týchto projektov.

Teraz v tomto roku nateraz priame zahraničné investície dosiahli 23 miliárd dolárov. Je to dvakrát viac ako minulý rok a je to najlepší ukazovateľ za predchádzajúce štyri roky.
Máme rekordne nízku infláciu v histórii moderného Ruska, dnes dosahuje 2,5%.

Rozpočtový deficit je 2,2%. Myslím si, že skutočne je nižší. Dokonca aj napriek poklesom reálnych príjmov obyvateľstva sa v posledných rokoch postupne oživuje domáci dopyt, za tento rok sa postupne oživil vnútorný dopyt, domáci obchod. Domáci obchod už vzrástol o 3%.

 

O svojej kandidatúre vo voľbách

„Bude to samokandidatúra, ale ja, samozrejme, rátam s podporou tých politických strán, ktoré majú na rozvoj krajiny rovnaký názor ako ja, dôverujú mi, a vôbec, rátam so širokou podporou občanov.

 

O konkurencieschopnosti opozície

„Keď hovoríme o opozícii, dôležité je nielen vykrikovať na námestiach či v kuloároch a hovoriť o protinárodnom režime, ale je dôležité niečo ponúknuť.

Ľudia sú nespokojní so všeličím a majú pravdu, že sú nespokojní. Ako náhle však začínajú porovnávať a dívať sa, čo im ponúka opozícia, najmä nesystémová, vznikajú u nich veľké pochybnosti. Toto je, podľa mňa, najväčší problém tých, čo by radi boli konkurencieschopnou opozíciou. Treba ponúknuť reálny, nie efemérny, nie hrmotný program.“

 

O výdavkoch na obranu

„V roku 2018 Rusko vynaloží o niečo vyše 46 miliárd dolárov na vojenské účely, zatiaľ čo v USA prijali zákon o vojenských výdavkoch vo výške 700 miliárd dolárov. Môže si Rusko dovoliť takéto vojenské náklady? Nemôže. Ale nám stačí aj to, že vynakladáme týchto 46. Budeme aj naďalej venovať veľkú pozornosť rozvoju armády a námorníctva, bez toho, aby sme sa zapájali do pretekov v zbrojení a aby sme zaťažovali rozpočet.“

 

O Rodčenkovi a dopingu

„On (bývalý riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, – RBK) je pod kontrolou a ochranou Federálneho vyšetrovacieho úradu. Pre nás to nie je plus, pre nás je to mínus. To znamená, že je pod kontrolou amerických výzvedných služieb. Čo tam s ním robia? Aké mu dávajú preparáty, aby hovoril to, čo treba? Je to jednoducho smiešne.

Pre nás je zrejmá skutočnosť, že škandál je rozdúchavaný v predvečer vnútropolitických dianí na ruskom kalendári. A ktokoľvek by čokoľvek hovoril, som presvedčený, viem, že je to tak. Nech sa hovorí čokoľvek, viem, že je to tak.

Ale súčasne, a už o tom bolo viackrát povedané, je to naša vina, sami sme sa o to pričinili. Pretože skutočne boli zistené prípady používania, podávania dopingu.
Aj v iných krajinách sa tiež odhalilo používanie, lenže na tieto krajiny sa nevzťahuje natoľko spolitizovaný rozruch. O existencii politickej podstaty niet pochýb.

 

O budúcnosti Donbasu

Ruská armáda na území Donbasu nie je. Ale sú tam skutočne vytvorené určité vojenské milicionárske jednotky, ktoré sú sebestačné a sú pripravené odraziť akékoľvek rozsiahle vojenské akcie proti Donbasu.

„V podstate ide o to, aby sa toto územie dostalo pod medzinárodnú kontrolu. My nie sme proti, ale na to treba, aby sa kyjevská vláda dohodla so samotným Donbasom. A vôbec, podobné konflikty vo svete sa nikdy neriešili len cez prostredníkov. Všade sa riešili pomocou priamych kontaktov medzi stranami konfliktu. Kyjevská vláda, sa, žiaľ, takýmto priamym kontaktom vyhýba“.

 

O minských dohodách

„Čo sa týka minského formátu a jeho efektívnosti: efektívnosť, je samozrejme, nízka. A, podľa mňa, predovšetkým pre nekonštruktívny prístup predstaviteľov dnešnej kyjevskej vlády. Nemajú ani najmenšiu chuť realizovať minské dohody, žiadne želanie začať skutočný politický proces, ktorého zavŕšením by mohla byť realizácia zmluvy o osobitnom štatúte Donbasu, ktorý je uvedený v príslušnom zákone Ukrajiny, prijatom Radou, ale ktorý doteraz, pod rôznymi zámienkami, ešte nevstúpil do platnosti. A takáto dohoda existuje a parametre tohto zákona sú dobre známe“.

 

O Saakašvilim

„Domnievam sa, že to, čo robí Saakašvili, je pľuvanec do tváre gruzínskeho národa aj ukrajinského národa. Ako to, že to vy (Ukrajinci , – RBK) tak dlho trpíte? Saakašvili, bol predtým prezidentom nezávislého štátu, teraz sa prechádza tam (po Ukrajine, – RBK) po námestiach a vykrikuje do celého sveta: „Ja som – Ukrajinec!“ Čo, vari na Ukrajine niet skutočných Ukrajincov? A Ukrajina toto všetko trpí, chápete. Človeku je ľúto sa na to dívať, srdce z toho praská od žiaľu.“

 

O amerických voľbách, prezidentovi Donaldovi Trumpovi a americkej politike

Neprináleží mi hodnotiť prácu prezidenta Trumpa

D. Trump, mimochodom, hovoril v súvislosti so zahraničnou politikou o zlepšení vzťahov s Ruskom. Je však očividné, že aj keby chcel, pre všeobecne známe prekážky to zatiaľ nie je reálne. Ale v skutočnosti neviem, bolo by sa treba opýtať jeho, či je toto jeho želanie ešte aktuálne, alebo už nie. Ja dúfam, že toto želanie existuje, a vychádzam z toho, že koniec koncov je to v záujme amerického a ruského národa, aby sme predsa len naše vzťahy znormalizovali, rozvíjali ich, prekonávali spoločné hrozby, ktoré sú všetkým dobre známe: terorizmus, riešenie ekologických otázok, boj proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, prekonanie kríz v rozličných regiónoch sveta, vrátane Blízkeho východu, severokórejský problém, a tak ďalej, a tak ďalej. Máme veľa vecí, ktoré môžeme robiť oveľa efektívnejšie ako doteraz, keď spojíme úsilie v záujme našich národov.

A ako si vôbec predstavujete priebeh volebného procesu na celom svete? Čo, vari treba vôbec zakázať akékoľvek kontakty? Nášho veľvyslanca obvinili z toho, že sa s kýmsi stretol. Ale veď predsa to je celosvetová prax, že sa diplomatický zástupca, dokonca i členovia vlády, stretávajú so všetkými kandidátmi, s ich tímom, prediskutovávajú nejaké otázky, perspektívy rozvoja, aby vedeli, ako budú postupovať tí či oní ľudia, ak sa dostanú k moci, a ako na to reagovať. Čo tu kto videl zakázané? Prečo má toto nadobudnúť charakter nejakej špionománie? Rovnako ako situácia s našimi médiami, RT a Sputnik. Ich podiel v celkovom objem informácií je mizivý, v porovnaní s tým, čo robia americké globálne médiá po celom svete, aj u nás v Rusku. A toto im pripadá ako hrozba. A kde je potom sloboda šírenia informácií? Vlastne, jeden zo základných kameňov, na ktorom spočíva samotná americká demokracia.

Neodišli sme za rámec fundamentálnych zmlúv ktoré utvárali základný kameň medzinárodnej bezpečnosti. My sme neodstúpili od Zmluvy ABM, Spojené štáty sa stiahli jednostranne.

Teraz naozaj počuť reči o problémoch so Zmluvou o likvidácii rakiet malého a stredného doletu. Podľa všetkého sa tvarujú podmienky a rozbehla sa informačná a propagandistická činnosť za účelom možného odstúpenia USA aj od tejto Zmluvy, ktorú, v podstate už aj porušili. Pokúšajú sa nám niečo vyčítať a obviňovať z niečoho, ale čo urobili oni? Umiestnili protiraketové systémy vraj v Rumunsku.

A ako ich tam dodali? Inštalovali štartovacie systémy Aegis, jednoducho odmontovali z plavidiel a umiestnili ich tam. Ale tieto protiraketové systémy sa dajú jednoducho premeniť na rakety stredného doletu. Teda, v skutočnosti, proces je už rozbehnutý. Ak to bude pokračovať, nič dobre nás nečaká. My sami sa nechystáme odnikadiaľ a nikam odísť.

Pokiaľ ide o START-III – tá istá situácia. V Spojených štátoch počuť, že, vraj, je pre nich už nezisková, už ju nepotrebujú. Šíria sa také reči. Ak sa to stane, ak Spojené štáty znova jednostranne porušia zmluvu, bude to veľmi zlé pre záujmy zachovania medzinárodnej stability a bezpečnosti.

 

O politike Ruska v Arktíde

Máme vypracovaný celkový program rozvoja Arktídy. Je len veľmi dôležité aby priemyselné využitie Arktídy, vrátane ťažby surovín, veľmi rozmanitých, ako som už hovoril a chcem ešte raz zopakovať, parafrázujúc slová veľkého Lomonosova, že bohatstvo Rusko sa zúročí Sibírou, a teraz by sa bohatstvo Ruska malo zúročovať Arktídou.

Tam sú naše najväčšie ložiská nerastných surovín. Ťažba týchto nerastných surovín však by mala ísť ruka v ruke so starostlivosťou o prírodu, dodržovaním všetkých požiadaviek ku hospodárskej činnosti v tomto mimoriadne krehkom regióne.

 

O jadrovom programe Severnej Kórey

Pokiaľ ide o Severnú Kóreu naša pozícia je dobre známa, neuznávame jadrový status Severnej Kórey. Považujeme všetko, čo sa tam deje, za kontraproduktívne.

Severná Kórea nevidí žiadny iný spôsob sebazáchovy okrem zdokonaľovania systémov zbraní hromadného ničenia a raketovej technológie. Teraz, ako je zrejme, sa dopracovali k tomu, že ich rakety môžu dosiahnuť na územie Spojených štátov. Je v tom niečo dobrého?

Považujeme za nutné zastaviť eskaláciu situácie na oboch stranách. Už sme čosi aj počuli od amerických partnerov: koniec, zastavíme vojenské manévre.

Nie, znova ich rozbehli, severní Kórejci znova odpálili rakety. Je nevyhnutné pretrhnúť túto špirálu, pretože ide o veľmi nebezpečnú záležitosť.

Áno, Spojené štáty už raz v histórii použili jadrové zbrane, podľa môjho názoru neopodstatnene, proti Japonsku. Teraz však neexistuje žiadny dôvod. Musíte byť mimoriadne opatrní.

Teraz pán Tillerson oznámil, že Spojené štáty sú, vraj, pripravené na priame kontakty.

To je veľmi dobrý signál, je to veľmi sľubný signál, ktorý naznačuje, že americké vedenie ako celok a Štátny department prejavujú určité zmeny názorov, uvedomenie si skutočnosti a nádejam sa, že v súčinnosti so spravodajskou službou Spojených štátov, spolu s Pentagónom.

A ak budeme postupovať na základe zdravého rozumu, budeme, samozrejme, spolupracovať so Spojenými štátmi na riešení všetkých otázok tohto druhu, týkajúcich sa aj Severnej Kórey.

 

O ceste do Sýrie

Nevyhnutnosť takej cesty som si uvedomil dávnejšie. Vynorili sa otázky:
budú vytvorené príslušné podmienky? Kedy dokončíme likvidáciu týchto teroristických gangov? A aká bude tam situácia?

Táto situácia sa vytvorila, v podstate sme skoncovali s tými útvarmi ozbrojených banditov, preto bolo takéto rozhodnutie prijaté.

Čo je však hlavnou prekážkou pre konečné riešenie problému boja proti terorizmu konkrétne v Sýrii a celkove vo svete? V boji proti terorizmu vo všeobecnosti ide o zvýšenie úrovne vzdelania a blahobytu.

A odstránenie historických nespravodlivosti v regióne Stredného východu a vo svete ako celku.

A v Sýrii, ako aj inde, je veľmi dôležité, aby všetci účastníci týchto procesov, globálni hráči nemali snahu a pokušenie využívať rôzne teroristické, kvázi teroristické, radikálne skupiny na dosiahnutie svojich okamžitých politických cieľov.

 

Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Laurenčík ukončil diskusiu k odvolávaniu Mikulca, hlasovať sa má v piatok. O ministrovi Mikulcovi ešte vyjdú „strašné veci“, hovorí šéf Smeru-SD

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi sa bude hlasovať v piatok 24. septembra o 11:00. Rozprava k Mikulcovi mala pokračovať aj po 19:00 hodine. Práve vtedy ukončil svoje vystúpenie v pléne poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Odišiel od rečníckeho pultu s…

Američania na ZOH 2022 do Pekingu vyšlú iba športovcov zaočkovaných proti koronavírusu

0 icon

New York 23. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)   Spojené štáty americké vyšlú na ZOH 2022 do čínskeho Pekingu výpravu zloženú výhradne zo športovcov zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Americký olympijský a paralympijský výbor totiž informoval, že do nominácie sa dostanú iba plne zaočkované osoby Celá organizácia pritom od 1. novembra 2021…

Zomrel režisér Notting Hillu Roger Michell

0 icon

Londýn 23. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ian West/PA via AP)   Vo veku 65 rokov zomrel britský divadelný, televízny a filmový režisér Roger Michell, ktorý nakrútil obľúbenú romantickú komédiu Notting Hill (1999). Smutnú správu vo štvrtok oznámila jeho rodina s tým, že naposledy vydýchol deň predtým. Neuviedla však miesto ani príčinu úmrtia…

Somálčania si po prvý raz za uplynulých 30 rokov pozreli verejne premietaný film

0 icon

Mogadišo 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Farah Abdi Warsameh)   V Somálsku sa konalo prvé verejné premietanie filmov za uplynulých 30 rokov, čo vzbudilo nádej na oživenie kultúry v tejto vojnou spustošenej africkej krajine. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC Dva krátke filmy domáceho režiséra menom Ibrahim CM premietli za prísnych…

Šéfa Sledkomu pre Permský kraj našli mŕtveho, údajne spáchal samovraždu

0 icon

Moskva 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKR) pre Permský kraj našli mŕtveho. Agentúru Interfax o tom informoval zdroj v bezpečnostných zložkách. Oficiálne zatiaľ smrť Sergeja Sarapuľceva nebola potvrdená Zdroje agentúry TASS tvrdia, že Sarapuľcev spáchal samovraždu. Spravodajský web Baza dodal, že k samovražde došlo…

Le Drian a Blinken rokovali za zatvorenými dverami o francúzsko-americkej kríze

0 icon

New York 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jens Schlueter/Pool Photo via AP)   Vyriešenie diplomatickej krízy medzi Francúzskom a Spojenými štátmi v súvislosti so zrušeným kontraktom na nákup francúzskych ponoriek zo strany Austrálie si "žiada čas a konkrétne kroky". Uviedol to francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian po štvrtkovom stretnutí so…

Slovensko začne proti Fínsku, skupinové boje ukončí duelom s Lotyšskom

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí hokejisti odštartujú účinkovanie na olympijskom turnaji v Pekingu vo štvrtok 10. februára o 9.40 SEČ proti Fínsku. Informoval o tom web Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) V druhom dueli nastúpia zverenci Craiga Ramsayho 11. februára o 9.40 SEČ proti Švédsku a 13. februára…

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo dva návrhy týkajúce sa drog, nebola na nich politická zhoda

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Pavol Zachar)   Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR má pripravené dva návrhy týkajúce sa drogovej trestnej činnosti, no doteraz na nich nebola politická zhoda. Rezort zároveň pracuje na veľkej novele Trestného zákona, ktorú chce mať pripravenú ešte túto jeseň a má riešiť aj otázku drog. Pre…

Do semifinále postúpilo jedenásť slovenských lodí, mimo hry zostal len kajakár Halčin

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dovedna jedenásť z dvanástich slovenských lodí sa prebojovalo do semifinále majstrovstiev sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove. V kajaku ide ďalej päť reprezentantov SR, v kanoe všetci šiesti Medzi kanoistkami mala istotu po prvej jazde len najmladšia zo slovenského tria - iba…

Navaľnyj obvinil Google a Apple, že sa stali Putinovými komplicmi

0 icon

Moskva 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Moscow City Court)   Väznený opozičný politik Alexej Navaľnyj vo štvrtok obvinil spoločnosti Google a Apple, že sa správali ako komplici Kremľa, keď pred nedávnymi ruskými parlamentnými voľbami odstránili zo svojej ponuky aplikáciu Chytré hlasovanie. Tá mala ruským voličom pomôcť pri výbere kandidátov schopných vytesniť tých…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali