Odpovede Putina na dnešnej tlačovej konferencii

Bratislava/Moskva 14. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin/AP)

 

Na výročnú hodnotiacu tlačovú konferenciu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa uskutočnila dnes v Moskve, sa akreditovalo rekordných 1640 novinárov

Prinášame hlavný body z dnešnej tlačovej konferencie Vladimira Putina

Celý text v ruštine si môžete pozrieť na našej webovej stránke  alebo niektoré vybraté pasáže aj v tomto článku

O budúcnosti Ruska

„Viete, už som niekoľkokrát hovoril, akým by som rád videl Rusko, ale poviem to znova: Rusko musí byť moderné, politický systém musí byť pružný, ekonomika musí byť postavená na špičkových technológiách, produktivita práce sa musí mnohonásobne zvýšiť.

Najdôležitejšie, na čo treba sústrediť pozornosť vládnych kruhov, aj celej spoločnosti, to sú také otázky, ako rozvoj infraštruktúry, zdravotníctva, vzdelávania, sú to, ako som už spomínal špičkové technológie či zvýšenie produktivity práce. A toto musí byť nesporne musí viesť k zvýšeniu príjmov občanov.“

 

O raste ruskej ekonomiky

Pokiaľ ide o rast ekonomiky, predsa rastie a to je zjavná skutočnosť. Nič sa nepripisuje. Rast nášho hrubého národného produktu dosiahol 1,6 percenta, rast priemyselnej produkcie – taktiež 1,6 percenta. Veľmi dobré tempá rastu vykazujú automobilový priemysel, chemický priemysel, farmaceutika, a najmä poľnohospodárstvo. V tomto roku opäť nárast mimoriadnej úrody bude až do troch percent podľa ročných výsledkov.

Zvyšuje sa export. Nadobudol rozsiahle rozmery. Obsadili sme prvé miesto na svete rozsahom exportu obilnín. Je to vynikajúci ukazovateľ. Preto je rast skutočný.

Investície do základného kapitálu dosahujú 4,2%. Všimnite si, povedal som, že rast HDP je 1,6 a investície do základného kapitálu sú 4,2. Čo to znamená? To znamená, že investície do rozvoja dvojnásobne, dokonca viac ako dvojnásobne, presahujú dosiahnuté doteraz. To znamená, že aj pre strednodobú perspektívu je už zaručený ďalší vývoj. Peniaze už sú investované do týchto projektov.

Teraz v tomto roku nateraz priame zahraničné investície dosiahli 23 miliárd dolárov. Je to dvakrát viac ako minulý rok a je to najlepší ukazovateľ za predchádzajúce štyri roky.
Máme rekordne nízku infláciu v histórii moderného Ruska, dnes dosahuje 2,5%.

Rozpočtový deficit je 2,2%. Myslím si, že skutočne je nižší. Dokonca aj napriek poklesom reálnych príjmov obyvateľstva sa v posledných rokoch postupne oživuje domáci dopyt, za tento rok sa postupne oživil vnútorný dopyt, domáci obchod. Domáci obchod už vzrástol o 3%.

 

O svojej kandidatúre vo voľbách

„Bude to samokandidatúra, ale ja, samozrejme, rátam s podporou tých politických strán, ktoré majú na rozvoj krajiny rovnaký názor ako ja, dôverujú mi, a vôbec, rátam so širokou podporou občanov.

 

O konkurencieschopnosti opozície

„Keď hovoríme o opozícii, dôležité je nielen vykrikovať na námestiach či v kuloároch a hovoriť o protinárodnom režime, ale je dôležité niečo ponúknuť.

Ľudia sú nespokojní so všeličím a majú pravdu, že sú nespokojní. Ako náhle však začínajú porovnávať a dívať sa, čo im ponúka opozícia, najmä nesystémová, vznikajú u nich veľké pochybnosti. Toto je, podľa mňa, najväčší problém tých, čo by radi boli konkurencieschopnou opozíciou. Treba ponúknuť reálny, nie efemérny, nie hrmotný program.“

 

O výdavkoch na obranu

„V roku 2018 Rusko vynaloží o niečo vyše 46 miliárd dolárov na vojenské účely, zatiaľ čo v USA prijali zákon o vojenských výdavkoch vo výške 700 miliárd dolárov. Môže si Rusko dovoliť takéto vojenské náklady? Nemôže. Ale nám stačí aj to, že vynakladáme týchto 46. Budeme aj naďalej venovať veľkú pozornosť rozvoju armády a námorníctva, bez toho, aby sme sa zapájali do pretekov v zbrojení a aby sme zaťažovali rozpočet.“

 

O Rodčenkovi a dopingu

„On (bývalý riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, – RBK) je pod kontrolou a ochranou Federálneho vyšetrovacieho úradu. Pre nás to nie je plus, pre nás je to mínus. To znamená, že je pod kontrolou amerických výzvedných služieb. Čo tam s ním robia? Aké mu dávajú preparáty, aby hovoril to, čo treba? Je to jednoducho smiešne.

Pre nás je zrejmá skutočnosť, že škandál je rozdúchavaný v predvečer vnútropolitických dianí na ruskom kalendári. A ktokoľvek by čokoľvek hovoril, som presvedčený, viem, že je to tak. Nech sa hovorí čokoľvek, viem, že je to tak.

Ale súčasne, a už o tom bolo viackrát povedané, je to naša vina, sami sme sa o to pričinili. Pretože skutočne boli zistené prípady používania, podávania dopingu.
Aj v iných krajinách sa tiež odhalilo používanie, lenže na tieto krajiny sa nevzťahuje natoľko spolitizovaný rozruch. O existencii politickej podstaty niet pochýb.

 

O budúcnosti Donbasu

Ruská armáda na území Donbasu nie je. Ale sú tam skutočne vytvorené určité vojenské milicionárske jednotky, ktoré sú sebestačné a sú pripravené odraziť akékoľvek rozsiahle vojenské akcie proti Donbasu.

„V podstate ide o to, aby sa toto územie dostalo pod medzinárodnú kontrolu. My nie sme proti, ale na to treba, aby sa kyjevská vláda dohodla so samotným Donbasom. A vôbec, podobné konflikty vo svete sa nikdy neriešili len cez prostredníkov. Všade sa riešili pomocou priamych kontaktov medzi stranami konfliktu. Kyjevská vláda, sa, žiaľ, takýmto priamym kontaktom vyhýba“.

 

O minských dohodách

„Čo sa týka minského formátu a jeho efektívnosti: efektívnosť, je samozrejme, nízka. A, podľa mňa, predovšetkým pre nekonštruktívny prístup predstaviteľov dnešnej kyjevskej vlády. Nemajú ani najmenšiu chuť realizovať minské dohody, žiadne želanie začať skutočný politický proces, ktorého zavŕšením by mohla byť realizácia zmluvy o osobitnom štatúte Donbasu, ktorý je uvedený v príslušnom zákone Ukrajiny, prijatom Radou, ale ktorý doteraz, pod rôznymi zámienkami, ešte nevstúpil do platnosti. A takáto dohoda existuje a parametre tohto zákona sú dobre známe“.

 

O Saakašvilim

„Domnievam sa, že to, čo robí Saakašvili, je pľuvanec do tváre gruzínskeho národa aj ukrajinského národa. Ako to, že to vy (Ukrajinci , – RBK) tak dlho trpíte? Saakašvili, bol predtým prezidentom nezávislého štátu, teraz sa prechádza tam (po Ukrajine, – RBK) po námestiach a vykrikuje do celého sveta: „Ja som – Ukrajinec!“ Čo, vari na Ukrajine niet skutočných Ukrajincov? A Ukrajina toto všetko trpí, chápete. Človeku je ľúto sa na to dívať, srdce z toho praská od žiaľu.“

 

O amerických voľbách, prezidentovi Donaldovi Trumpovi a americkej politike

Neprináleží mi hodnotiť prácu prezidenta Trumpa

D. Trump, mimochodom, hovoril v súvislosti so zahraničnou politikou o zlepšení vzťahov s Ruskom. Je však očividné, že aj keby chcel, pre všeobecne známe prekážky to zatiaľ nie je reálne. Ale v skutočnosti neviem, bolo by sa treba opýtať jeho, či je toto jeho želanie ešte aktuálne, alebo už nie. Ja dúfam, že toto želanie existuje, a vychádzam z toho, že koniec koncov je to v záujme amerického a ruského národa, aby sme predsa len naše vzťahy znormalizovali, rozvíjali ich, prekonávali spoločné hrozby, ktoré sú všetkým dobre známe: terorizmus, riešenie ekologických otázok, boj proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, prekonanie kríz v rozličných regiónoch sveta, vrátane Blízkeho východu, severokórejský problém, a tak ďalej, a tak ďalej. Máme veľa vecí, ktoré môžeme robiť oveľa efektívnejšie ako doteraz, keď spojíme úsilie v záujme našich národov.

A ako si vôbec predstavujete priebeh volebného procesu na celom svete? Čo, vari treba vôbec zakázať akékoľvek kontakty? Nášho veľvyslanca obvinili z toho, že sa s kýmsi stretol. Ale veď predsa to je celosvetová prax, že sa diplomatický zástupca, dokonca i členovia vlády, stretávajú so všetkými kandidátmi, s ich tímom, prediskutovávajú nejaké otázky, perspektívy rozvoja, aby vedeli, ako budú postupovať tí či oní ľudia, ak sa dostanú k moci, a ako na to reagovať. Čo tu kto videl zakázané? Prečo má toto nadobudnúť charakter nejakej špionománie? Rovnako ako situácia s našimi médiami, RT a Sputnik. Ich podiel v celkovom objem informácií je mizivý, v porovnaní s tým, čo robia americké globálne médiá po celom svete, aj u nás v Rusku. A toto im pripadá ako hrozba. A kde je potom sloboda šírenia informácií? Vlastne, jeden zo základných kameňov, na ktorom spočíva samotná americká demokracia.

Neodišli sme za rámec fundamentálnych zmlúv ktoré utvárali základný kameň medzinárodnej bezpečnosti. My sme neodstúpili od Zmluvy ABM, Spojené štáty sa stiahli jednostranne.

Teraz naozaj počuť reči o problémoch so Zmluvou o likvidácii rakiet malého a stredného doletu. Podľa všetkého sa tvarujú podmienky a rozbehla sa informačná a propagandistická činnosť za účelom možného odstúpenia USA aj od tejto Zmluvy, ktorú, v podstate už aj porušili. Pokúšajú sa nám niečo vyčítať a obviňovať z niečoho, ale čo urobili oni? Umiestnili protiraketové systémy vraj v Rumunsku.

A ako ich tam dodali? Inštalovali štartovacie systémy Aegis, jednoducho odmontovali z plavidiel a umiestnili ich tam. Ale tieto protiraketové systémy sa dajú jednoducho premeniť na rakety stredného doletu. Teda, v skutočnosti, proces je už rozbehnutý. Ak to bude pokračovať, nič dobre nás nečaká. My sami sa nechystáme odnikadiaľ a nikam odísť.

Pokiaľ ide o START-III – tá istá situácia. V Spojených štátoch počuť, že, vraj, je pre nich už nezisková, už ju nepotrebujú. Šíria sa také reči. Ak sa to stane, ak Spojené štáty znova jednostranne porušia zmluvu, bude to veľmi zlé pre záujmy zachovania medzinárodnej stability a bezpečnosti.

 

O politike Ruska v Arktíde

Máme vypracovaný celkový program rozvoja Arktídy. Je len veľmi dôležité aby priemyselné využitie Arktídy, vrátane ťažby surovín, veľmi rozmanitých, ako som už hovoril a chcem ešte raz zopakovať, parafrázujúc slová veľkého Lomonosova, že bohatstvo Rusko sa zúročí Sibírou, a teraz by sa bohatstvo Ruska malo zúročovať Arktídou.

Tam sú naše najväčšie ložiská nerastných surovín. Ťažba týchto nerastných surovín však by mala ísť ruka v ruke so starostlivosťou o prírodu, dodržovaním všetkých požiadaviek ku hospodárskej činnosti v tomto mimoriadne krehkom regióne.

 

O jadrovom programe Severnej Kórey

Pokiaľ ide o Severnú Kóreu naša pozícia je dobre známa, neuznávame jadrový status Severnej Kórey. Považujeme všetko, čo sa tam deje, za kontraproduktívne.

Severná Kórea nevidí žiadny iný spôsob sebazáchovy okrem zdokonaľovania systémov zbraní hromadného ničenia a raketovej technológie. Teraz, ako je zrejme, sa dopracovali k tomu, že ich rakety môžu dosiahnuť na územie Spojených štátov. Je v tom niečo dobrého?

Považujeme za nutné zastaviť eskaláciu situácie na oboch stranách. Už sme čosi aj počuli od amerických partnerov: koniec, zastavíme vojenské manévre.

Nie, znova ich rozbehli, severní Kórejci znova odpálili rakety. Je nevyhnutné pretrhnúť túto špirálu, pretože ide o veľmi nebezpečnú záležitosť.

Áno, Spojené štáty už raz v histórii použili jadrové zbrane, podľa môjho názoru neopodstatnene, proti Japonsku. Teraz však neexistuje žiadny dôvod. Musíte byť mimoriadne opatrní.

Teraz pán Tillerson oznámil, že Spojené štáty sú, vraj, pripravené na priame kontakty.

To je veľmi dobrý signál, je to veľmi sľubný signál, ktorý naznačuje, že americké vedenie ako celok a Štátny department prejavujú určité zmeny názorov, uvedomenie si skutočnosti a nádejam sa, že v súčinnosti so spravodajskou službou Spojených štátov, spolu s Pentagónom.

A ak budeme postupovať na základe zdravého rozumu, budeme, samozrejme, spolupracovať so Spojenými štátmi na riešení všetkých otázok tohto druhu, týkajúcich sa aj Severnej Kórey.

 

O ceste do Sýrie

Nevyhnutnosť takej cesty som si uvedomil dávnejšie. Vynorili sa otázky:
budú vytvorené príslušné podmienky? Kedy dokončíme likvidáciu týchto teroristických gangov? A aká bude tam situácia?

Táto situácia sa vytvorila, v podstate sme skoncovali s tými útvarmi ozbrojených banditov, preto bolo takéto rozhodnutie prijaté.

Čo je však hlavnou prekážkou pre konečné riešenie problému boja proti terorizmu konkrétne v Sýrii a celkove vo svete? V boji proti terorizmu vo všeobecnosti ide o zvýšenie úrovne vzdelania a blahobytu.

A odstránenie historických nespravodlivosti v regióne Stredného východu a vo svete ako celku.

A v Sýrii, ako aj inde, je veľmi dôležité, aby všetci účastníci týchto procesov, globálni hráči nemali snahu a pokušenie využívať rôzne teroristické, kvázi teroristické, radikálne skupiny na dosiahnutie svojich okamžitých politických cieľov.

 

Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Chameneí označil Macronovu podporu karikatúr Mohameda za hlúpy čin

0 icon

Teherán 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Office of the Iranian Supreme Leader)   Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu vyhlásil, že podpora karikatúr proroka Mohameda zo strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je "hlúpy čin" a "urážka" tých, ktorí ho volili. Informovala o tom agentúra AFP "Opýtajte sa svojho prezidenta,…

Advokáti sudcov z akcie Víchrica hovoria o nedostatočne podložených obvineniach

0 icon

Nitra 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   V rámci akcie Víchrica boli v stredu na nitrianskej expozitúre Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vypočúvaní viacerí ľudia z prostredia justície. Policajti predviedli na výsluch aj podnikateľa Zoroslava K. i bývalú štátnu tajomníčku na ministerstve spravodlivosti Moniku J Podľa jej advokáta Petra Erdösa bolo…

Fico: Celoplošné testovanie je sprevádzané neistotou a právnymi otáznikmi

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Pri celoplošnom testovaní sa môže nakaziť viac ľudí, ako keby ostali doma. Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti to uviedol predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico Testovanie je podľa neho čisto politickým rozhodnutím a nemá žiadne odborné odôvodnenie. Expremiér vo…

Podľa Remetu je pre napĺňanie poslania prokuratúry nevyhnutný jej rýchly a nekompromisný reštart

0 icon

Bratislava  28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Pre napĺňanie ústavného a zákonného poslania prokuratúry je nevyhnutný rýchly a nekompromisný reštart jej činnosti. Myslí si to kandidát na post generálneho prokurátora Rastislav Remeta Pre navrátenie dôvery v prokuratúru na Slovensku je podľa neho nevyhnutné zvýšiť jej otvorenosť a transparentnosť. Remeta to…

„Bludári, čo šíria kotlebovské hoaxy!“ Matovičovi „vybilo poistky“ po tom, čo lekár a člen SKL prehlásil, že podľa najnovších dát WHO je úmrtnosť na Covid na úrovni chrípky. Prečo neverí odborníkom?

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto: TASR/ Úrad vlády SR)   Premiér Igor Matovič sa poriadne nasrdil po tom, čo v stredu na tlačovej besede vystúpili predstavitelia Slovenskej lekárskej komory a rázne vystúpili proti plošnému testovaniu antigénovými testami a zároveň priniesli pozitívne správy o tom, že podľa najnovšej štúdii, ktorú uverejnila…

Požiar takmer úplne zničil drevený kostol sv. Michala v Prahe

0 icon

Praha 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Hasiči Praha Twitter)   Požiar v stredu takmer úplne zničil pravoslávny drevený kostol sv. Michala v Kinského záhrade v Prahe, informoval spravodajský server Novinky.cz Na hasení požiaru sa zúčastnilo šesť hasičských jednotiek. Plamene podľa vyjadrení hasičov zachvátili celý kostol. "Požiarom bol prakticky úplne zničený, zrútila sa…

SaS vníma policajnú akciu Víchrica ako ďalší krok na ceste k právnemu štátu

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Politická strana Sloboda a Solidarita (SaS) vníma policajnú akciu Víchrica, pri ktorej boli zadržaní viacerí sudcovia, ako ďalší pevný krok na ceste k právnemu štátu. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák "Kroky polície dnes jednoznačne ukazujú, že korupcia na našich súdoch,…

Šéf SLK Kollár: Vláda sa mýli pri plošnom testovaní, odborníkov nepočúva, je to len honba za prvenstvom. „Pozitívny test vôbec neznamená infekčnosť. Prestaňte strašiť, upokojte ľudí; smrtnosť koronavírusu je dnes už naozaj na úrovni chrípky,“ prosí médiá jeho kolega Sivík

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Slovenská lekárska komora (SLK) na stredajšej tlačovej konferencii vyzvala vládu Igora Matoviča, aby ešte prehodnotila spustenie celonárodného testovania. Podľa odborníkov je potrebné zvážiť možné úplné vyčerpanie ľudských zdrojov v zdravotníctve, ochranných pomôcok a iných materiálov Šéf SLK Marian Kollár uviedol, že uplynulý víkend…

Vláda predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, predstavila aj výnimky ako svadba či pohreb

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila na svojom dnešnom rokovaní Toto opatrenie sa nevzťahuje na: - osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku…

Opatrenie pre rodiny pred finančnou tiesňou v období pandémie

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto: SITA/Úrad vlády SR)   Vláda SR dnes na návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka schválila opätovné zavedenie pandemického rodičovského príspevku od 1. novembra 2020. Cieľom tohto opatrenia je podporiť v čase zhoršenej epidemiologickej situácie tých rodičov, ktorí by si po ukončení vyplácania…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Po ukrajinskom Majdane prichádza na scénu Bieloruska Cichanovská s peknou tváričkou, ale pomýlenou politikou.

0icon

Udalosti v Bielorusku sú ako vystrihnuté z učebnice CIA o organizovaní prevratov v štátoch tzv. amerického záujmu. Cichanovská bola na túto úlohu dlhodobo pripravovaná aj s manželom. Keď sa pozrieme na mapu Európy, zistíme, že Bielorusko je jediným klinom medzi Ukrajinou a pobaltskými štátmi na hranici s Ruskom. Americké dobyvačné plány, ktorých cieľom je rozbitie Ruska, jeho…

Marián Tkáč

Pred 30 rokmi sme navrhli 61 krokov. Teraz stačí jeden: nedať sa te(s)tovať

0icon

Pred tridsiatimi rokmi, 27. októbra 1990 uverejnil denník Smena výzvu „Šesťdesiatjeden krokov k slovenskej identite“, ktorú podpísalo tridsať osobností. Bola to jedna z prvých výziev k vzniku samostatného štátu k 1. januára 1993. Eduard Chmelár nazval jej tvorcov „otcami nezávislosti". Tu je jeho citát zo Slova 16. januára 2008: „Akokoľvek bizarne to znie,…

Gustáv Murín

Fanatické voličky Multitrtka? Je tu vysvetlenie...

0icon

Symptomatické je, že už vlastne ani nemusím menovať, kto nám to tu robí hanbu na celý svet svojou úchylnou sexuálnou obsedanciou a kto si kvôli tomu založil unikátny hárem, kde má deti ako trofeje od (tuším) desiatich matiek. S tými nežije, vraj ich dobre platí a tak sa hlásia ďalšie. Jedna z hypotéz tvrdí,…

Peter Švec

Milí Naši policajti a príslušníci Slovenskej armády. Úprimná výzva dôchodcu.

0icon

Nadpis aj nasledujúci text mi poslal istý učiteľ na dôchodku, s ktorým sa nie vo všetkom zhodneme, ale dokážeme veľmi kultivovane debatovať. Vzhľadom na veľmi aktuálny obsah sa s čitateľmi mojich blogov o tieto jeho úprimné slová delím. Pochopiteľne, s láskavým povolením autora. Milí Naši policajti a príslušníci Slovenskej armády.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Títo ľudia k nám prišli zrejme z ďalekej budúcnosti

0 icon

Určite si už zažil situáciu, keď si si myslel, že ľudia ktorých si stretol jednoducho nepatria do nášho sveta a museli k nám prísť z budúcnosti. Presne podobné prípady ti dnes ukážeme v tomto článku. Budúcnosť nás vždy fascinovala. Určite si pamätáš mnohé staršie filmy, kde sa bežne využívali lietajúce…

Študentka omylom vytvorila nabíjateľnú batériu, ktorá vydrží 400 rokov

0 icon

Veľké mozgy menia svet a každá éra ich má niekoľko. Vedci každý deň využívajú svoj čas na experimentovanie a skúmanie, aby robili objavy, ktoré by mohli uľahčiť náš každodenný život a prispieť k lepšej spoločnosti. Vedci z Kalifornskej univerzity navrhli batériu, ktorá vydrží stovky rokov používania. Brilantná a zvedavá myseľ dokáže v…

Lietajúce taniere a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Lietajúce taniere a mimozemšťania. Podobne ako v druhej časti, aj v tretej sa pozrieme bližšie na Roswellský incident. Friedman a Moore uskutočnili rozhovor s operátorkou teletypu (zariadenia fungujúceho na báze telegrafu a písacieho stroja, ktoré umožňovalo dorozumievanie na väčšie vzdiealenosti) Lindou Sleppyovou. V roku…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Vo svete IT

Tím astronómov prišiel s fascinujúcou metódou, ktorá môže odhaliť Deviatu planétu

0 icon

Planéta 9 je záhadným objektom, ktorý by sa mal podľa istých teórií nachádzať na okraji našej Slnečnej sústavy. Problémom je, že doteraz sa nikomu nepodarilo túto záhadnú planétu zachytiť. Jediný potenciálny dôkaz, ktorý naznačuje jej existenciu, je zvláštne správanie sa objektov na okraji sústavy. Ich obežná dráha naznačuje, že sú…

Pozrite sa, ako si môžete zapamätať, kde ste zaparkovali auto pomocou hlasovej asistentky Google

0 icon

Nie je nič viac frustrujúcejším, ako keď zaparkujete auto, ale zabudnete kde. Obzvlášť v prípade nákupných centier, či v lokalitách, ktoré sú pre vás neznámymi. A práve za týmto účelom vám chceme dať do pozornosti vcelku zaujímavú funkciu hlasového asistenta Google, pomocou ktorej si môžete uložiť miesto, na ktorom ste…

Objavilo sa video so smartfónom TCL, ktoré disponuje rolovateľným displejom. Pôjde o revolúciu?

0 icon

Keď príde reč na nové technologické inovácie spájané so smartfónmi, tak väčšinou sa  spomínajú spoločnosti ako Xiaomi, Samsung, či Huawei, ktoré patria v tomto segmente medzi najväčších inovátorov. Tentokrát však plátky médií zapĺňa spoločnosť TCL, ktorá je skôr známou vďaka chytrým televízorom. TCL ako inovátor? Prečo nie TCL v minulosti ukázala…

EMUI 11 by mohla byť posledná verzia nadstavby od Huaweiu pred uvoľnením HarmonyOS

0 icon

O operačnom systéme pre smartfóny a ďalší hardware, na ktorom pracuje Huawei sa už vie vcelku dlhú dobu. V súčasnosti je už aj dostupným pre vybrané zariadenia, smartfóny však medzi nimi zatiaľ nenájdeme. Na povrch informácie ohľadne prípravách vlastného systému pre smartfóny vyplávali v čase, kedy spoločnosť bola zo strany…

Ako zistiť, či môj smartfón podporuje WiFi 6 technológiu a aké výhody prináša v porovnaní s WiFi 5?

0 icon

WiFi technológia je bezpochyby jednou z najvyužívanejších v našich smartfónoch. Pripájame sa prostredníctvom nej totiž ku internetu. V čom je však najnovší WiFi 6 štandard lepším v porovnaní s WiFi 5. Hneď v úvode vám prezradíme, že to nie je len o rýchlosti. Ako zistiť, ktorú WiFi generáciu podporuje môj…

Armádny Magazín

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Vojenský expert Igor Korotčenko: Náhorný Karabach - vojna moderných technológií

0 icon

Rusko, 28.október 2020 (AM) - Vojna je vždy krutá, je to ľudská smrť. Vojna v Náhornom Karabachu to opäť ukázala. Dala tiež novú lekciu pre armády po celom svete v používaní špičkových zbraní. UAV sa tam používajú veľmi aktívne a vykazujú efektívne výsledky. Aké závery by sme mali vyvodiť z tejto novej situácie? Má ruská armáda

Premiér Pašinjan je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí byť predsedom vlády“.

0 icon

Arménsko, 28.október 2020 (AM)  - Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí pôsobiť ako predseda vlády“. Vo svojom prejave počas priameho prenosu na Facebooku Nikol Pašinjan vyzval arménskych mužov, aby plnili jeho prí

Spálené srdcia je nový rusko-český film, o zverstvách fašistov, ktorý mainstream ignoruje

0 icon

Rusko, 28. októbra (AM, Sputnik) - Na internete prebehla premiéra dokumentárneho filmu Spálené srdcia, ktorý je druhým zo série venovanej 75. výročiu víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Projekt iniciovalo občianske hnutie Nesmrteľný pluk v Česku a pracoval na ňom česko-ruský kolektív. Prvá séria získala cez 20 tisíc zhliadn

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Svetlo sveta

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

icon FOTO DŇA