Odpovede Putina na dnešnej tlačovej konferencii

Bratislava/Moskva 14. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin/AP)

 

Na výročnú hodnotiacu tlačovú konferenciu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa uskutočnila dnes v Moskve, sa akreditovalo rekordných 1640 novinárov

Prinášame hlavný body z dnešnej tlačovej konferencie Vladimira Putina

Celý text v ruštine si môžete pozrieť na našej webovej stránke  alebo niektoré vybraté pasáže aj v tomto článku

O budúcnosti Ruska

„Viete, už som niekoľkokrát hovoril, akým by som rád videl Rusko, ale poviem to znova: Rusko musí byť moderné, politický systém musí byť pružný, ekonomika musí byť postavená na špičkových technológiách, produktivita práce sa musí mnohonásobne zvýšiť.

Najdôležitejšie, na čo treba sústrediť pozornosť vládnych kruhov, aj celej spoločnosti, to sú také otázky, ako rozvoj infraštruktúry, zdravotníctva, vzdelávania, sú to, ako som už spomínal špičkové technológie či zvýšenie produktivity práce. A toto musí byť nesporne musí viesť k zvýšeniu príjmov občanov.“

 

O raste ruskej ekonomiky

Pokiaľ ide o rast ekonomiky, predsa rastie a to je zjavná skutočnosť. Nič sa nepripisuje. Rast nášho hrubého národného produktu dosiahol 1,6 percenta, rast priemyselnej produkcie – taktiež 1,6 percenta. Veľmi dobré tempá rastu vykazujú automobilový priemysel, chemický priemysel, farmaceutika, a najmä poľnohospodárstvo. V tomto roku opäť nárast mimoriadnej úrody bude až do troch percent podľa ročných výsledkov.

Zvyšuje sa export. Nadobudol rozsiahle rozmery. Obsadili sme prvé miesto na svete rozsahom exportu obilnín. Je to vynikajúci ukazovateľ. Preto je rast skutočný.

Investície do základného kapitálu dosahujú 4,2%. Všimnite si, povedal som, že rast HDP je 1,6 a investície do základného kapitálu sú 4,2. Čo to znamená? To znamená, že investície do rozvoja dvojnásobne, dokonca viac ako dvojnásobne, presahujú dosiahnuté doteraz. To znamená, že aj pre strednodobú perspektívu je už zaručený ďalší vývoj. Peniaze už sú investované do týchto projektov.

Teraz v tomto roku nateraz priame zahraničné investície dosiahli 23 miliárd dolárov. Je to dvakrát viac ako minulý rok a je to najlepší ukazovateľ za predchádzajúce štyri roky.
Máme rekordne nízku infláciu v histórii moderného Ruska, dnes dosahuje 2,5%.

Rozpočtový deficit je 2,2%. Myslím si, že skutočne je nižší. Dokonca aj napriek poklesom reálnych príjmov obyvateľstva sa v posledných rokoch postupne oživuje domáci dopyt, za tento rok sa postupne oživil vnútorný dopyt, domáci obchod. Domáci obchod už vzrástol o 3%.

 

O svojej kandidatúre vo voľbách

„Bude to samokandidatúra, ale ja, samozrejme, rátam s podporou tých politických strán, ktoré majú na rozvoj krajiny rovnaký názor ako ja, dôverujú mi, a vôbec, rátam so širokou podporou občanov.

 

O konkurencieschopnosti opozície

„Keď hovoríme o opozícii, dôležité je nielen vykrikovať na námestiach či v kuloároch a hovoriť o protinárodnom režime, ale je dôležité niečo ponúknuť.

Ľudia sú nespokojní so všeličím a majú pravdu, že sú nespokojní. Ako náhle však začínajú porovnávať a dívať sa, čo im ponúka opozícia, najmä nesystémová, vznikajú u nich veľké pochybnosti. Toto je, podľa mňa, najväčší problém tých, čo by radi boli konkurencieschopnou opozíciou. Treba ponúknuť reálny, nie efemérny, nie hrmotný program.“

 

O výdavkoch na obranu

„V roku 2018 Rusko vynaloží o niečo vyše 46 miliárd dolárov na vojenské účely, zatiaľ čo v USA prijali zákon o vojenských výdavkoch vo výške 700 miliárd dolárov. Môže si Rusko dovoliť takéto vojenské náklady? Nemôže. Ale nám stačí aj to, že vynakladáme týchto 46. Budeme aj naďalej venovať veľkú pozornosť rozvoju armády a námorníctva, bez toho, aby sme sa zapájali do pretekov v zbrojení a aby sme zaťažovali rozpočet.“

 

O Rodčenkovi a dopingu

„On (bývalý riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, – RBK) je pod kontrolou a ochranou Federálneho vyšetrovacieho úradu. Pre nás to nie je plus, pre nás je to mínus. To znamená, že je pod kontrolou amerických výzvedných služieb. Čo tam s ním robia? Aké mu dávajú preparáty, aby hovoril to, čo treba? Je to jednoducho smiešne.

Pre nás je zrejmá skutočnosť, že škandál je rozdúchavaný v predvečer vnútropolitických dianí na ruskom kalendári. A ktokoľvek by čokoľvek hovoril, som presvedčený, viem, že je to tak. Nech sa hovorí čokoľvek, viem, že je to tak.

Ale súčasne, a už o tom bolo viackrát povedané, je to naša vina, sami sme sa o to pričinili. Pretože skutočne boli zistené prípady používania, podávania dopingu.
Aj v iných krajinách sa tiež odhalilo používanie, lenže na tieto krajiny sa nevzťahuje natoľko spolitizovaný rozruch. O existencii politickej podstaty niet pochýb.

 

O budúcnosti Donbasu

Ruská armáda na území Donbasu nie je. Ale sú tam skutočne vytvorené určité vojenské milicionárske jednotky, ktoré sú sebestačné a sú pripravené odraziť akékoľvek rozsiahle vojenské akcie proti Donbasu.

„V podstate ide o to, aby sa toto územie dostalo pod medzinárodnú kontrolu. My nie sme proti, ale na to treba, aby sa kyjevská vláda dohodla so samotným Donbasom. A vôbec, podobné konflikty vo svete sa nikdy neriešili len cez prostredníkov. Všade sa riešili pomocou priamych kontaktov medzi stranami konfliktu. Kyjevská vláda, sa, žiaľ, takýmto priamym kontaktom vyhýba“.

 

O minských dohodách

„Čo sa týka minského formátu a jeho efektívnosti: efektívnosť, je samozrejme, nízka. A, podľa mňa, predovšetkým pre nekonštruktívny prístup predstaviteľov dnešnej kyjevskej vlády. Nemajú ani najmenšiu chuť realizovať minské dohody, žiadne želanie začať skutočný politický proces, ktorého zavŕšením by mohla byť realizácia zmluvy o osobitnom štatúte Donbasu, ktorý je uvedený v príslušnom zákone Ukrajiny, prijatom Radou, ale ktorý doteraz, pod rôznymi zámienkami, ešte nevstúpil do platnosti. A takáto dohoda existuje a parametre tohto zákona sú dobre známe“.

 

O Saakašvilim

„Domnievam sa, že to, čo robí Saakašvili, je pľuvanec do tváre gruzínskeho národa aj ukrajinského národa. Ako to, že to vy (Ukrajinci , – RBK) tak dlho trpíte? Saakašvili, bol predtým prezidentom nezávislého štátu, teraz sa prechádza tam (po Ukrajine, – RBK) po námestiach a vykrikuje do celého sveta: „Ja som – Ukrajinec!“ Čo, vari na Ukrajine niet skutočných Ukrajincov? A Ukrajina toto všetko trpí, chápete. Človeku je ľúto sa na to dívať, srdce z toho praská od žiaľu.“

 

O amerických voľbách, prezidentovi Donaldovi Trumpovi a americkej politike

Neprináleží mi hodnotiť prácu prezidenta Trumpa

D. Trump, mimochodom, hovoril v súvislosti so zahraničnou politikou o zlepšení vzťahov s Ruskom. Je však očividné, že aj keby chcel, pre všeobecne známe prekážky to zatiaľ nie je reálne. Ale v skutočnosti neviem, bolo by sa treba opýtať jeho, či je toto jeho želanie ešte aktuálne, alebo už nie. Ja dúfam, že toto želanie existuje, a vychádzam z toho, že koniec koncov je to v záujme amerického a ruského národa, aby sme predsa len naše vzťahy znormalizovali, rozvíjali ich, prekonávali spoločné hrozby, ktoré sú všetkým dobre známe: terorizmus, riešenie ekologických otázok, boj proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, prekonanie kríz v rozličných regiónoch sveta, vrátane Blízkeho východu, severokórejský problém, a tak ďalej, a tak ďalej. Máme veľa vecí, ktoré môžeme robiť oveľa efektívnejšie ako doteraz, keď spojíme úsilie v záujme našich národov.

A ako si vôbec predstavujete priebeh volebného procesu na celom svete? Čo, vari treba vôbec zakázať akékoľvek kontakty? Nášho veľvyslanca obvinili z toho, že sa s kýmsi stretol. Ale veď predsa to je celosvetová prax, že sa diplomatický zástupca, dokonca i členovia vlády, stretávajú so všetkými kandidátmi, s ich tímom, prediskutovávajú nejaké otázky, perspektívy rozvoja, aby vedeli, ako budú postupovať tí či oní ľudia, ak sa dostanú k moci, a ako na to reagovať. Čo tu kto videl zakázané? Prečo má toto nadobudnúť charakter nejakej špionománie? Rovnako ako situácia s našimi médiami, RT a Sputnik. Ich podiel v celkovom objem informácií je mizivý, v porovnaní s tým, čo robia americké globálne médiá po celom svete, aj u nás v Rusku. A toto im pripadá ako hrozba. A kde je potom sloboda šírenia informácií? Vlastne, jeden zo základných kameňov, na ktorom spočíva samotná americká demokracia.

Neodišli sme za rámec fundamentálnych zmlúv ktoré utvárali základný kameň medzinárodnej bezpečnosti. My sme neodstúpili od Zmluvy ABM, Spojené štáty sa stiahli jednostranne.

Teraz naozaj počuť reči o problémoch so Zmluvou o likvidácii rakiet malého a stredného doletu. Podľa všetkého sa tvarujú podmienky a rozbehla sa informačná a propagandistická činnosť za účelom možného odstúpenia USA aj od tejto Zmluvy, ktorú, v podstate už aj porušili. Pokúšajú sa nám niečo vyčítať a obviňovať z niečoho, ale čo urobili oni? Umiestnili protiraketové systémy vraj v Rumunsku.

A ako ich tam dodali? Inštalovali štartovacie systémy Aegis, jednoducho odmontovali z plavidiel a umiestnili ich tam. Ale tieto protiraketové systémy sa dajú jednoducho premeniť na rakety stredného doletu. Teda, v skutočnosti, proces je už rozbehnutý. Ak to bude pokračovať, nič dobre nás nečaká. My sami sa nechystáme odnikadiaľ a nikam odísť.

Pokiaľ ide o START-III – tá istá situácia. V Spojených štátoch počuť, že, vraj, je pre nich už nezisková, už ju nepotrebujú. Šíria sa také reči. Ak sa to stane, ak Spojené štáty znova jednostranne porušia zmluvu, bude to veľmi zlé pre záujmy zachovania medzinárodnej stability a bezpečnosti.

 

O politike Ruska v Arktíde

Máme vypracovaný celkový program rozvoja Arktídy. Je len veľmi dôležité aby priemyselné využitie Arktídy, vrátane ťažby surovín, veľmi rozmanitých, ako som už hovoril a chcem ešte raz zopakovať, parafrázujúc slová veľkého Lomonosova, že bohatstvo Rusko sa zúročí Sibírou, a teraz by sa bohatstvo Ruska malo zúročovať Arktídou.

Tam sú naše najväčšie ložiská nerastných surovín. Ťažba týchto nerastných surovín však by mala ísť ruka v ruke so starostlivosťou o prírodu, dodržovaním všetkých požiadaviek ku hospodárskej činnosti v tomto mimoriadne krehkom regióne.

 

O jadrovom programe Severnej Kórey

Pokiaľ ide o Severnú Kóreu naša pozícia je dobre známa, neuznávame jadrový status Severnej Kórey. Považujeme všetko, čo sa tam deje, za kontraproduktívne.

Severná Kórea nevidí žiadny iný spôsob sebazáchovy okrem zdokonaľovania systémov zbraní hromadného ničenia a raketovej technológie. Teraz, ako je zrejme, sa dopracovali k tomu, že ich rakety môžu dosiahnuť na územie Spojených štátov. Je v tom niečo dobrého?

Považujeme za nutné zastaviť eskaláciu situácie na oboch stranách. Už sme čosi aj počuli od amerických partnerov: koniec, zastavíme vojenské manévre.

Nie, znova ich rozbehli, severní Kórejci znova odpálili rakety. Je nevyhnutné pretrhnúť túto špirálu, pretože ide o veľmi nebezpečnú záležitosť.

Áno, Spojené štáty už raz v histórii použili jadrové zbrane, podľa môjho názoru neopodstatnene, proti Japonsku. Teraz však neexistuje žiadny dôvod. Musíte byť mimoriadne opatrní.

Teraz pán Tillerson oznámil, že Spojené štáty sú, vraj, pripravené na priame kontakty.

To je veľmi dobrý signál, je to veľmi sľubný signál, ktorý naznačuje, že americké vedenie ako celok a Štátny department prejavujú určité zmeny názorov, uvedomenie si skutočnosti a nádejam sa, že v súčinnosti so spravodajskou službou Spojených štátov, spolu s Pentagónom.

A ak budeme postupovať na základe zdravého rozumu, budeme, samozrejme, spolupracovať so Spojenými štátmi na riešení všetkých otázok tohto druhu, týkajúcich sa aj Severnej Kórey.

 

O ceste do Sýrie

Nevyhnutnosť takej cesty som si uvedomil dávnejšie. Vynorili sa otázky:
budú vytvorené príslušné podmienky? Kedy dokončíme likvidáciu týchto teroristických gangov? A aká bude tam situácia?

Táto situácia sa vytvorila, v podstate sme skoncovali s tými útvarmi ozbrojených banditov, preto bolo takéto rozhodnutie prijaté.

Čo je však hlavnou prekážkou pre konečné riešenie problému boja proti terorizmu konkrétne v Sýrii a celkove vo svete? V boji proti terorizmu vo všeobecnosti ide o zvýšenie úrovne vzdelania a blahobytu.

A odstránenie historických nespravodlivosti v regióne Stredného východu a vo svete ako celku.

A v Sýrii, ako aj inde, je veľmi dôležité, aby všetci účastníci týchto procesov, globálni hráči nemali snahu a pokušenie využívať rôzne teroristické, kvázi teroristické, radikálne skupiny na dosiahnutie svojich okamžitých politických cieľov.

 

Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:32

V noci na dnes sa PMC Wagner prihlásila k dobytiu dediny Blagodatnoje, severne od Bachmutu a západne od Soledaru.

11:21

Britský premiér Rishi Sunak odvolal v nedeľu z funkcie predsedu Konzervatívnej strany Nadhima Zahawiho. Dôvodom je závažné porušenie pravidiel platných pre členov vlády, ktorého sa dopustil pri riešení svojich daňových nezrovnalostí.

10:40

Turecko vydalo cestovné varovanie pre svojich občanov, ktorí žijú v európskych krajinách alebo do nich plánujú cestovať. Varovanie prišlo po protestoch vo Švédsku z minulého víkendu, na ktorých antiislamský aktivista pálil Korán a prokurdské skupiny demonštrovali proti Turecku.

08:40

Pápež označil homosexualitu za hriech, ale neskôr pripustil, že jeho vyjadrenia počas rozhovoru mohli byť pochopené zle. „Keď som povedal, že je to hriech, jednoducho som hovoril o učení katolíckej cirkvi o morálke, ktoré hovorí, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriechom,“ napísal František otcovi Jamesovi Martinovi, ktorý edituje katolícku publikáciu. „Samozrejme, treba zvážiť okolnosti, ktoré môžu znížiť alebo odstrániť vinu,“ dodáva.

07:54

Irán odrazil útok dronmi na vojenskú lokalitu v centrálnej provincii Isfahán, v nedeľu skoro ráno oznámilo iránske ministerstvo obrany. „Neúspešný útok bol vykonaný pomocou (dronov)… na jeden z dielenských komplexov ministerstva obrany,“ uviedlo ministerstvo s tým, že útok v sobotu v noci spôsobil len malé škody na streche budovy, no bez obetí na životoch.

07:48

Novozélandská polícia v nedeľu informovala, že v Aucklande po smrtiacich rekordných prívalových dažďoch a záplavách našli štvrté mŕtve telo. Severozápad Iránu pri hranici s Tureckom zasiahlo v sobotu neskoro večer zemetrasenie s magnitúdou 5,9. Zahynuli pri ňom najmenej dvaja ľudia a stovky utrpeli zranenia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Dopravná nehoda v Bytčianskom okrese si vyžiadala život 45-ročného muža

0 icon

Bytča 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Život 45-ročného chodca si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v sobotu (28. 1.) v noci medzi Bytčou a obcou Predmier v Bytčianskom okrese. Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková "Vodič na osobnom motorovom vozidle Volkswagen Golf mal pri predchádzaní…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Aký prvý spoločný plán vymysleli Pavel a Čaputová? Nie je ťažké to uhádnuť

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Čechách si zvolili prezidenta. Je pekný, pôsobí príjemne a dokonca má najvyššiu bezpečnostnú previerku NATO. Čo viac by ešte mohli občania od prezidenta chcieť? Gratulujeme bratom Čechom. Čo chceli, to majú – to bol prvý titulok tohto komentára, ktorý mi prišiel…

SHMÚ: V Michalovciach a Trebišove naďalej trvá výstraha 2. stupňa pred povodňou

0 icon

V okresoch Michalovce a Trebišov bez Roňavy trvá naďalej výstraha druhého stupňa pred povodňou.

Cestári upozorňujú na zľadovatený sneh medzi Skalkou a Kremnicou

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Cesty I., II. a III. triedy sú v nedeľu zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký, na severe miestami mokrý. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Upozorňuje na zľadovatený sneh hrúbky štyroch až piatich centimetrov v úseku Skalka…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 12:00 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   11:50 - V dôsledku nepriateľského ostreľovania Beryslavského okresu v Chersonskej oblasti bola…

Politická nestabilita – najväčšia prekážka Latinskej Ameriky

0 icon

Latinská Amerika je región s obrovským potenciálom a bohatými zdrojmi. Jej rozvoj však brzdí politická nestabilita. Táto nestabilita je hlavnou prekážkou rozvoja regiónu. Vytvorila dedičstvo stagnácie a chudoby, píše Rohit Yadav.

Pšššš! Nikto nehovorí o tretej svetovej vojne

0 icon

Moskva 29. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:screenshot)   Ako nás vládnuca trieda Západu privádza bližšie k hranici jadrového konfliktu s Ruskom, nesúhlas je sotva počuť, píše legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher pre The American Conservative To je polička v mojej kúpeľni tu v Budapešti. Mám tam svoje tabletky jodidu draselného (protilátka proti…

Maďarský futbalový zväz zakázal „Orbánov šál“. Symboly Veľkého Maďarska na futbale končia

0 icon

Maďarský futbalový zväz zakázal  predmety zobrazujúce mapu Uhorska na medzištátnych zápasoch a zároveň vyzval fanúšikov, aby sa zdržali vyvesovania takýchto vlajok a transparentov na zápasoch národných tímov.

Davoský súbor naozaj chce, aby sme jedli chrobáky

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Wikimedia)   Doteraz nás zdravý rozum viedol k tomu, aby sme bez váhania šliapali na všetok hmyz, ktorý sme našli, ako ťahá svoje brušká po kuchynskej podlahe. V súčasnosti sa však páni vesmíru rozhodli túto prax napraviť: Dávajú prednosť tomu, aby ste ich jedli, píše španielsky…

NAJNOVŠIE

BLOG

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

Ivan Štubňa

Uniknuté spravodajské súbory odhaľujú nepohodlné pravdy bosnianskej vojny

0icon

  Pod týmto názvom uverejnil portál The Grayzone článok o pozadí tajných operácií zločineckej organizácie CIA v oblasti Balkánu s následkom vypuknutia vojenských operácií a množstva obetí. Neleg&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dopravná nehoda v Bytčianskom okrese si vyžiadala život 45-ročného muža

0 icon

Bytča 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Život 45-ročného chodca si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v sobotu (28. 1.) v noci medzi Bytčou a obcou Predmier v Bytčianskom okrese. Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková "Vodič na osobnom motorovom vozidle Volkswagen Golf mal pri predchádzaní…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Aký prvý spoločný plán vymysleli Pavel a Čaputová? Nie je ťažké to uhádnuť

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Čechách si zvolili prezidenta. Je pekný, pôsobí príjemne a dokonca má najvyššiu bezpečnostnú previerku NATO. Čo viac by ešte mohli občania od prezidenta chcieť? Gratulujeme bratom Čechom. Čo chceli, to majú – to bol prvý titulok tohto komentára, ktorý mi prišiel…

SHMÚ: V Michalovciach a Trebišove naďalej trvá výstraha 2. stupňa pred povodňou

0 icon

V okresoch Michalovce a Trebišov bez Roňavy trvá naďalej výstraha druhého stupňa pred povodňou.

Cestári upozorňujú na zľadovatený sneh medzi Skalkou a Kremnicou

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Cesty I., II. a III. triedy sú v nedeľu zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký, na severe miestami mokrý. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Upozorňuje na zľadovatený sneh hrúbky štyroch až piatich centimetrov v úseku Skalka…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 12:00 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   11:50 - V dôsledku nepriateľského ostreľovania Beryslavského okresu v Chersonskej oblasti bola…

Politická nestabilita – najväčšia prekážka Latinskej Ameriky

0 icon

Latinská Amerika je región s obrovským potenciálom a bohatými zdrojmi. Jej rozvoj však brzdí politická nestabilita. Táto nestabilita je hlavnou prekážkou rozvoja regiónu. Vytvorila dedičstvo stagnácie a chudoby, píše Rohit Yadav.

Pšššš! Nikto nehovorí o tretej svetovej vojne

0 icon

Moskva 29. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:screenshot)   Ako nás vládnuca trieda Západu privádza bližšie k hranici jadrového konfliktu s Ruskom, nesúhlas je sotva počuť, píše legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher pre The American Conservative To je polička v mojej kúpeľni tu v Budapešti. Mám tam svoje tabletky jodidu draselného (protilátka proti…

Maďarský futbalový zväz zakázal „Orbánov šál“. Symboly Veľkého Maďarska na futbale končia

0 icon

Maďarský futbalový zväz zakázal  predmety zobrazujúce mapu Uhorska na medzištátnych zápasoch a zároveň vyzval fanúšikov, aby sa zdržali vyvesovania takýchto vlajok a transparentov na zápasoch národných tímov.

Davoský súbor naozaj chce, aby sme jedli chrobáky

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Wikimedia)   Doteraz nás zdravý rozum viedol k tomu, aby sme bez váhania šliapali na všetok hmyz, ktorý sme našli, ako ťahá svoje brušká po kuchynskej podlahe. V súčasnosti sa však páni vesmíru rozhodli túto prax napraviť: Dávajú prednosť tomu, aby ste ich jedli, píše španielsky…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

Ivan Štubňa

Uniknuté spravodajské súbory odhaľujú nepohodlné pravdy bosnianskej vojny

0icon

  Pod týmto názvom uverejnil portál The Grayzone článok o pozadí tajných operácií zločineckej organizácie CIA v oblasti Balkánu s následkom vypuknutia vojenských operácií a množstva obetí. Neleg&aacut

Vášeň v Tebe

Najväčší trapas Haliny Pawlowskej? Z mora ju ťahali vrtuľníkom na lane!

0 icon

Populárna česká spisovateľka a herečka Halina Pawlowská vo svojich knihách čitateľov nielen zabáva, ale odhaľuje aj zážitky zo svojho života. A nebojí sa vytiahnuť aj niektoré trápne situácie, ktoré, priznajme si, sa občas stanú každému. Veľmi vtipnú príhodu prezradila Jánovi Krausovi v jeho Show Jána Krausa. „Najväčší trapas bol, keď som uviazla v Severnom…

Ocot na znečistenú vodovodnú batériu ste už určite použili. Vyskúšali ste však školskú gumu?

0 icon

Častým problémom v domácnosti je usadený vodný kameň na vodovodnej batérii. Domáci trik s octom alebo kyselinou citrónovou ste už určite vyskúšali. Poznáte však trik na usadeniny s klasickou školskou gumou na gumovanie? Zanesené batérie pôsobia nielen neesteticky, ale zároveň môžu jej povrch poškodiť. Na usadeniny na vašej batérii v kuchyni či kúpeľni môžete…

Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

0 icon

Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

0 icon

Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

0 icon

Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

Armádny Magazín

Wagnerovci obsadili dedinu Blagodatnoe. Nový batalión Azov bol vyslaný do Bachmutu

0 icon

Ukrajina, 29. januára 2023 (AM) – Obec Blagodatnoe, ležiaca juhozápadne od Soledaru, sa dostala pod kontrolu ruských síl, útočné skupiny „Wagner“ obsadili dedinu a začali ju čistiť. Oznámil to šéf a zakladateľ vojenskej spoločnosti Jevgenij Prigožin na oficiálnom kanáli TG. Prigožin, ktorý opakovane vyčítal vojenským korešpondentom unáhlené správy o zajatí tej

Scholz sľúbil občanom Nemecka, že vojna sa nepriblíži k ich hraniciam

0 icon

USA, 29. januára 2023 (AM) – Nemecký kancelár Olaf Scholz po schválení dodávky tankov na Ukrajinu urobil vyhlásenie, ktoré samo o sebe znie veľmi zvláštne. Šéf nemeckého kabinetu podľa vlastných slov prijme opatrenia, aby „zabránil priblíženiu vojny k hraniciam Nemecka“. Scholz na adresu Nemcov poukázal na to, že „v blízkosti prebieha…

O čo ide v ďalšej eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu

0 icon

Izrael, 29. januára 2023 (AM) –Minulú stredu jednotky izraelských obranných síl (IDF) uskutočnili vojenskú operáciu proti militantom

Ukrajinská pravoslávna cirkev sa bude variť ako žaba. Cirkev a štát

0 icon

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Dmitrij Rode: Dmitrij Anatoljevič Žuravlev, lektor ФВУ(Факультет Высшего Управления-Fakulta vyššieho vzdelávania), má bohaté životné skúsenosti zo služby vo vyšších štruktúrach spojených s náboženskými organizáciami. Preto sme ho požiadali, aby nám dnes porozprával o organizácii, akou je Ruská pravoslávna cirkev (RPC). Nazval by

Ekonóm Chazin: Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti

0 icon

Rusko, 29. januára 2023 (AM) – Všeruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) nedávno predložilo tlačovej agentúre TASS štúdiu s názvom "Tri roky vo funkcii: výkon vlády podľa hodnotenia Rusov. Prieskum ukázal, že väčšina Rusov je vo všeob

TopDesať

10+ fotografií, ktoré ti ukážu, že si nemal až tak zlý deň

0 icon

Každý z nás môže mať zlý deň. Je však dôležité rozlíšiť tie zlé dni a tie oveľa horšie. Po vzhliadnutí týchto fotografií si určite spomenieš na svoje nešťastné dni a povieš si, že až také zlé neboli. Zlý deň môže byť plný stresu, neúspechov a sklamaní. Môže to znamenať, že…

Najsmrteľnejšie vody našej planéty: Môže za to ťažba lítia?

0 icon

Najsmrteľnejšie vody našej planéty. Aj takto by sme mohli nazvať vodné jazerá, ktoré sa nachádzajú v oblasti Atacama v Čile. Jedno z najsuchších miesta na planéte nie je miestom, kde by si očakával, že nájdeš tie najnebezpečnejšie vody na Zemi. Vysoko v Andách v Čile sú soľné pláne Salar de Atacama…

TEST: Dokážeš potlačiť zívanie pri týchto fotografiách?

0 icon

Dokážeš potlačiť zívanie pri pohľade na tieto fotografie? Podľa štúdie zverejnenej v roku 2017 zažívame nákazlivé zívanie, keď vidíme niekoho iného zívať. Takže je čas si túto teóriu vyskúšať na vlastnom tele. Vydržíš nezívať pri pohľade na nasledujúce fotografie? Alebo budeš automaticky otvárať ústa? Čo spôsobuje zívanie? Prečo vlastne zívame? Tento prejav…

Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

0 icon

Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

Instagram verzus realita: Žena poukázala na pálčivý problém dnešného sveta

0 icon

Instagram môže byť nádherným a inšpirujúcim miestom plným krásnych a umeleckých fotografií miest, ktoré chceme navštíviť, a ľudí, ktorými chceme byť. Avšak pod pozlátkom je tvrdá realita. Mnohé z týchto "dokonalých" fotografií podporujú úplne nereálne ideály a očakávania, ktoré sa nikdy nedajú dosiahnuť a vedú len k pocitom nedostatočnosti, žiarlivosti a možno až k depresiám.…

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali