Odpovede Putina na dnešnej tlačovej konferencii

Bratislava/Moskva 14. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin/AP)

 

Na výročnú hodnotiacu tlačovú konferenciu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa uskutočnila dnes v Moskve, sa akreditovalo rekordných 1640 novinárov

Prinášame hlavný body z dnešnej tlačovej konferencie Vladimira Putina

Celý text v ruštine si môžete pozrieť na našej webovej stránke  alebo niektoré vybraté pasáže aj v tomto článku

O budúcnosti Ruska

„Viete, už som niekoľkokrát hovoril, akým by som rád videl Rusko, ale poviem to znova: Rusko musí byť moderné, politický systém musí byť pružný, ekonomika musí byť postavená na špičkových technológiách, produktivita práce sa musí mnohonásobne zvýšiť.

Najdôležitejšie, na čo treba sústrediť pozornosť vládnych kruhov, aj celej spoločnosti, to sú také otázky, ako rozvoj infraštruktúry, zdravotníctva, vzdelávania, sú to, ako som už spomínal špičkové technológie či zvýšenie produktivity práce. A toto musí byť nesporne musí viesť k zvýšeniu príjmov občanov.“

 

O raste ruskej ekonomiky

Pokiaľ ide o rast ekonomiky, predsa rastie a to je zjavná skutočnosť. Nič sa nepripisuje. Rast nášho hrubého národného produktu dosiahol 1,6 percenta, rast priemyselnej produkcie – taktiež 1,6 percenta. Veľmi dobré tempá rastu vykazujú automobilový priemysel, chemický priemysel, farmaceutika, a najmä poľnohospodárstvo. V tomto roku opäť nárast mimoriadnej úrody bude až do troch percent podľa ročných výsledkov.

Zvyšuje sa export. Nadobudol rozsiahle rozmery. Obsadili sme prvé miesto na svete rozsahom exportu obilnín. Je to vynikajúci ukazovateľ. Preto je rast skutočný.

Investície do základného kapitálu dosahujú 4,2%. Všimnite si, povedal som, že rast HDP je 1,6 a investície do základného kapitálu sú 4,2. Čo to znamená? To znamená, že investície do rozvoja dvojnásobne, dokonca viac ako dvojnásobne, presahujú dosiahnuté doteraz. To znamená, že aj pre strednodobú perspektívu je už zaručený ďalší vývoj. Peniaze už sú investované do týchto projektov.

Teraz v tomto roku nateraz priame zahraničné investície dosiahli 23 miliárd dolárov. Je to dvakrát viac ako minulý rok a je to najlepší ukazovateľ za predchádzajúce štyri roky.
Máme rekordne nízku infláciu v histórii moderného Ruska, dnes dosahuje 2,5%.

Rozpočtový deficit je 2,2%. Myslím si, že skutočne je nižší. Dokonca aj napriek poklesom reálnych príjmov obyvateľstva sa v posledných rokoch postupne oživuje domáci dopyt, za tento rok sa postupne oživil vnútorný dopyt, domáci obchod. Domáci obchod už vzrástol o 3%.

 

O svojej kandidatúre vo voľbách

„Bude to samokandidatúra, ale ja, samozrejme, rátam s podporou tých politických strán, ktoré majú na rozvoj krajiny rovnaký názor ako ja, dôverujú mi, a vôbec, rátam so širokou podporou občanov.

 

O konkurencieschopnosti opozície

„Keď hovoríme o opozícii, dôležité je nielen vykrikovať na námestiach či v kuloároch a hovoriť o protinárodnom režime, ale je dôležité niečo ponúknuť.

Ľudia sú nespokojní so všeličím a majú pravdu, že sú nespokojní. Ako náhle však začínajú porovnávať a dívať sa, čo im ponúka opozícia, najmä nesystémová, vznikajú u nich veľké pochybnosti. Toto je, podľa mňa, najväčší problém tých, čo by radi boli konkurencieschopnou opozíciou. Treba ponúknuť reálny, nie efemérny, nie hrmotný program.“

 

O výdavkoch na obranu

„V roku 2018 Rusko vynaloží o niečo vyše 46 miliárd dolárov na vojenské účely, zatiaľ čo v USA prijali zákon o vojenských výdavkoch vo výške 700 miliárd dolárov. Môže si Rusko dovoliť takéto vojenské náklady? Nemôže. Ale nám stačí aj to, že vynakladáme týchto 46. Budeme aj naďalej venovať veľkú pozornosť rozvoju armády a námorníctva, bez toho, aby sme sa zapájali do pretekov v zbrojení a aby sme zaťažovali rozpočet.“

 

O Rodčenkovi a dopingu

„On (bývalý riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, – RBK) je pod kontrolou a ochranou Federálneho vyšetrovacieho úradu. Pre nás to nie je plus, pre nás je to mínus. To znamená, že je pod kontrolou amerických výzvedných služieb. Čo tam s ním robia? Aké mu dávajú preparáty, aby hovoril to, čo treba? Je to jednoducho smiešne.

Pre nás je zrejmá skutočnosť, že škandál je rozdúchavaný v predvečer vnútropolitických dianí na ruskom kalendári. A ktokoľvek by čokoľvek hovoril, som presvedčený, viem, že je to tak. Nech sa hovorí čokoľvek, viem, že je to tak.

Ale súčasne, a už o tom bolo viackrát povedané, je to naša vina, sami sme sa o to pričinili. Pretože skutočne boli zistené prípady používania, podávania dopingu.
Aj v iných krajinách sa tiež odhalilo používanie, lenže na tieto krajiny sa nevzťahuje natoľko spolitizovaný rozruch. O existencii politickej podstaty niet pochýb.

 

O budúcnosti Donbasu

Ruská armáda na území Donbasu nie je. Ale sú tam skutočne vytvorené určité vojenské milicionárske jednotky, ktoré sú sebestačné a sú pripravené odraziť akékoľvek rozsiahle vojenské akcie proti Donbasu.

„V podstate ide o to, aby sa toto územie dostalo pod medzinárodnú kontrolu. My nie sme proti, ale na to treba, aby sa kyjevská vláda dohodla so samotným Donbasom. A vôbec, podobné konflikty vo svete sa nikdy neriešili len cez prostredníkov. Všade sa riešili pomocou priamych kontaktov medzi stranami konfliktu. Kyjevská vláda, sa, žiaľ, takýmto priamym kontaktom vyhýba“.

 

O minských dohodách

„Čo sa týka minského formátu a jeho efektívnosti: efektívnosť, je samozrejme, nízka. A, podľa mňa, predovšetkým pre nekonštruktívny prístup predstaviteľov dnešnej kyjevskej vlády. Nemajú ani najmenšiu chuť realizovať minské dohody, žiadne želanie začať skutočný politický proces, ktorého zavŕšením by mohla byť realizácia zmluvy o osobitnom štatúte Donbasu, ktorý je uvedený v príslušnom zákone Ukrajiny, prijatom Radou, ale ktorý doteraz, pod rôznymi zámienkami, ešte nevstúpil do platnosti. A takáto dohoda existuje a parametre tohto zákona sú dobre známe“.

 

O Saakašvilim

„Domnievam sa, že to, čo robí Saakašvili, je pľuvanec do tváre gruzínskeho národa aj ukrajinského národa. Ako to, že to vy (Ukrajinci , – RBK) tak dlho trpíte? Saakašvili, bol predtým prezidentom nezávislého štátu, teraz sa prechádza tam (po Ukrajine, – RBK) po námestiach a vykrikuje do celého sveta: „Ja som – Ukrajinec!“ Čo, vari na Ukrajine niet skutočných Ukrajincov? A Ukrajina toto všetko trpí, chápete. Človeku je ľúto sa na to dívať, srdce z toho praská od žiaľu.“

 

O amerických voľbách, prezidentovi Donaldovi Trumpovi a americkej politike

Neprináleží mi hodnotiť prácu prezidenta Trumpa

D. Trump, mimochodom, hovoril v súvislosti so zahraničnou politikou o zlepšení vzťahov s Ruskom. Je však očividné, že aj keby chcel, pre všeobecne známe prekážky to zatiaľ nie je reálne. Ale v skutočnosti neviem, bolo by sa treba opýtať jeho, či je toto jeho želanie ešte aktuálne, alebo už nie. Ja dúfam, že toto želanie existuje, a vychádzam z toho, že koniec koncov je to v záujme amerického a ruského národa, aby sme predsa len naše vzťahy znormalizovali, rozvíjali ich, prekonávali spoločné hrozby, ktoré sú všetkým dobre známe: terorizmus, riešenie ekologických otázok, boj proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, prekonanie kríz v rozličných regiónoch sveta, vrátane Blízkeho východu, severokórejský problém, a tak ďalej, a tak ďalej. Máme veľa vecí, ktoré môžeme robiť oveľa efektívnejšie ako doteraz, keď spojíme úsilie v záujme našich národov.

A ako si vôbec predstavujete priebeh volebného procesu na celom svete? Čo, vari treba vôbec zakázať akékoľvek kontakty? Nášho veľvyslanca obvinili z toho, že sa s kýmsi stretol. Ale veď predsa to je celosvetová prax, že sa diplomatický zástupca, dokonca i členovia vlády, stretávajú so všetkými kandidátmi, s ich tímom, prediskutovávajú nejaké otázky, perspektívy rozvoja, aby vedeli, ako budú postupovať tí či oní ľudia, ak sa dostanú k moci, a ako na to reagovať. Čo tu kto videl zakázané? Prečo má toto nadobudnúť charakter nejakej špionománie? Rovnako ako situácia s našimi médiami, RT a Sputnik. Ich podiel v celkovom objem informácií je mizivý, v porovnaní s tým, čo robia americké globálne médiá po celom svete, aj u nás v Rusku. A toto im pripadá ako hrozba. A kde je potom sloboda šírenia informácií? Vlastne, jeden zo základných kameňov, na ktorom spočíva samotná americká demokracia.

Neodišli sme za rámec fundamentálnych zmlúv ktoré utvárali základný kameň medzinárodnej bezpečnosti. My sme neodstúpili od Zmluvy ABM, Spojené štáty sa stiahli jednostranne.

Teraz naozaj počuť reči o problémoch so Zmluvou o likvidácii rakiet malého a stredného doletu. Podľa všetkého sa tvarujú podmienky a rozbehla sa informačná a propagandistická činnosť za účelom možného odstúpenia USA aj od tejto Zmluvy, ktorú, v podstate už aj porušili. Pokúšajú sa nám niečo vyčítať a obviňovať z niečoho, ale čo urobili oni? Umiestnili protiraketové systémy vraj v Rumunsku.

A ako ich tam dodali? Inštalovali štartovacie systémy Aegis, jednoducho odmontovali z plavidiel a umiestnili ich tam. Ale tieto protiraketové systémy sa dajú jednoducho premeniť na rakety stredného doletu. Teda, v skutočnosti, proces je už rozbehnutý. Ak to bude pokračovať, nič dobre nás nečaká. My sami sa nechystáme odnikadiaľ a nikam odísť.

Pokiaľ ide o START-III – tá istá situácia. V Spojených štátoch počuť, že, vraj, je pre nich už nezisková, už ju nepotrebujú. Šíria sa také reči. Ak sa to stane, ak Spojené štáty znova jednostranne porušia zmluvu, bude to veľmi zlé pre záujmy zachovania medzinárodnej stability a bezpečnosti.

 

O politike Ruska v Arktíde

Máme vypracovaný celkový program rozvoja Arktídy. Je len veľmi dôležité aby priemyselné využitie Arktídy, vrátane ťažby surovín, veľmi rozmanitých, ako som už hovoril a chcem ešte raz zopakovať, parafrázujúc slová veľkého Lomonosova, že bohatstvo Rusko sa zúročí Sibírou, a teraz by sa bohatstvo Ruska malo zúročovať Arktídou.

Tam sú naše najväčšie ložiská nerastných surovín. Ťažba týchto nerastných surovín však by mala ísť ruka v ruke so starostlivosťou o prírodu, dodržovaním všetkých požiadaviek ku hospodárskej činnosti v tomto mimoriadne krehkom regióne.

 

O jadrovom programe Severnej Kórey

Pokiaľ ide o Severnú Kóreu naša pozícia je dobre známa, neuznávame jadrový status Severnej Kórey. Považujeme všetko, čo sa tam deje, za kontraproduktívne.

Severná Kórea nevidí žiadny iný spôsob sebazáchovy okrem zdokonaľovania systémov zbraní hromadného ničenia a raketovej technológie. Teraz, ako je zrejme, sa dopracovali k tomu, že ich rakety môžu dosiahnuť na územie Spojených štátov. Je v tom niečo dobrého?

Považujeme za nutné zastaviť eskaláciu situácie na oboch stranách. Už sme čosi aj počuli od amerických partnerov: koniec, zastavíme vojenské manévre.

Nie, znova ich rozbehli, severní Kórejci znova odpálili rakety. Je nevyhnutné pretrhnúť túto špirálu, pretože ide o veľmi nebezpečnú záležitosť.

Áno, Spojené štáty už raz v histórii použili jadrové zbrane, podľa môjho názoru neopodstatnene, proti Japonsku. Teraz však neexistuje žiadny dôvod. Musíte byť mimoriadne opatrní.

Teraz pán Tillerson oznámil, že Spojené štáty sú, vraj, pripravené na priame kontakty.

To je veľmi dobrý signál, je to veľmi sľubný signál, ktorý naznačuje, že americké vedenie ako celok a Štátny department prejavujú určité zmeny názorov, uvedomenie si skutočnosti a nádejam sa, že v súčinnosti so spravodajskou službou Spojených štátov, spolu s Pentagónom.

A ak budeme postupovať na základe zdravého rozumu, budeme, samozrejme, spolupracovať so Spojenými štátmi na riešení všetkých otázok tohto druhu, týkajúcich sa aj Severnej Kórey.

 

O ceste do Sýrie

Nevyhnutnosť takej cesty som si uvedomil dávnejšie. Vynorili sa otázky:
budú vytvorené príslušné podmienky? Kedy dokončíme likvidáciu týchto teroristických gangov? A aká bude tam situácia?

Táto situácia sa vytvorila, v podstate sme skoncovali s tými útvarmi ozbrojených banditov, preto bolo takéto rozhodnutie prijaté.

Čo je však hlavnou prekážkou pre konečné riešenie problému boja proti terorizmu konkrétne v Sýrii a celkove vo svete? V boji proti terorizmu vo všeobecnosti ide o zvýšenie úrovne vzdelania a blahobytu.

A odstránenie historických nespravodlivosti v regióne Stredného východu a vo svete ako celku.

A v Sýrii, ako aj inde, je veľmi dôležité, aby všetci účastníci týchto procesov, globálni hráči nemali snahu a pokušenie využívať rôzne teroristické, kvázi teroristické, radikálne skupiny na dosiahnutie svojich okamžitých politických cieľov.

 

Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Americký viceprezident Mike Pence začal v Egypte blízkovýchodné turné

Káhira 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manuel Balce Ceneta)   Americký viceprezident Mike Pence pricestoval v sobotu do Egypta, ktorý je jeho prvou zastávkou odloženého turné po krajinách Blízkeho východu Lietadlo s Penceom pristálo na letisku v hlavnom meste Káhira, kde ho čaká stretnutie s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, informovala…

Spojené štáty sa pripravujú na pochody žien proti Donaldovi Trumpovi

New York/Washington/Los Angeles 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Evan Vucci)   Spojené štáty sa v sobotu pripravujú na masové protestné pochody žien pri príležitosti prvého výročia nástupu Donalda Trumpa do funkcie 45. prezidenta Spojených štátov amerických, informovala agentúra DPA Pochody sa okrem ďalších miest chystajú v New Yorku, Washingtone a Los…

Zo Sýrie prichádzajú správy o vysokých stratách teroristov v Idlibe

Idlib 20. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- AP Television)   Krvavá bitka v provincii Idlib medzi vládnymi silami a teroristami vrcholí. Teroristom sa pred niekoľkými dňami podarilo spomaliť ofenzívu vládnych síl, vládne jednotky však získavajú iniciatívu na svoju stranu a teroristi utrpeli obrovské straty Podľa informácii portálu rusvesna teroristi utekajú a tanky sýrskej…

Najmenej dvaja mŕtvi a desiatky zranených pri požiari hotela v Prahe

Praha 20. januára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Celeste Thomas)   Najmenej dvoch mŕtvych a množstvo zranených si vyžiadal požiar štvorhviezdičkového hotela Eurostars David, ktorý sa nachádza v centre českej metropoly Praha na rohu ulíc Náplavní a Záhořanského. Informovali o tom české spravodajské weby s odvolaním sa na hovorcu pražskej záchrannej služby…

VideoFrancúzska spoločnosť vyskúšala lietajúci segway

Texas 20. januára 2018 (HSP/sputnik/Foto: screenshot z YouTube)   Francúzska spoločnosť Zapata vyskúšala lietajúci stroj pod názvom Zapata Ezfly. Videonahrávka je uverejnená na YouTube-kanáli autorov Skúšky sa konali nad jazerom v Texase. Na záberoch je vidieť, ako experimentátori v helmách a špeciálnom obleku lietajú postupne na tomto stroji. Ezfly je vybavený…

Most-Híd odmieta Dankove limity na členov, Fico je za úpravu fungovania strán

Bratislava 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)   Premiér Robert Fico (Smer-SD) podporuje zámer šéfa SNS a Národnej rady SR Andreja Danka upraviť fungovanie politických strán. Zatiaľ však nevidel konkrétne návrhy. Povedal to v RTVS v Sobotných dialógoch SNS ešte verejnosti novelu zákona o politických stranách nepredstavila, tvrdí však, že…

VideoPríslušníci tureckých špeciálnych síl bojujú s Kurdmi na severe Sýrie

Sýria 20. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP Photo)   Podľa informácii portálu regnum sa v posledných hodinách začali boje medzi tureckými špeciálnymi silami a Kurdmi s YPG. Informácie potvrdili aj sýrske zdroje Podľa uvedených informácii turecká jednotka špeciálneho určenia vstúpila do bojov s oddielom sýrskych Kurdov v blízkosti  mestečka Bjulbjul. Podľa sýrskych informácii…

USA prehrávajú boj o európsky plynový trh

Svet 20. januára 2018 (HSP/napalete/Foto: TASR/AP Photo/BP)   Európska únia sa po vypuknutí Majdanu postavila do roly ochrancu a spojenca Kyjeva, čoho dôkazom mala byť okrem politickej podpory aj rozsiahla finančná pomoc Ukrajine či rozhodnutie o reverznom toku plynu, na ktorom sa podieľalo aj Slovensko. Z úst mnohých európskych predstaviteľov neraz…

Fico o podaní zákona na ÚS: Pán prezident si vždy rád rypne do mňa a do mojej vlády, ja nebudem laureátov vyberať z kaviarne

Bratislava 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)   Napadnutie zákona o štátnych cenách na Ústavnom súde SR smeruje proti vláde SR aj Národnej rade SR. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý tomuto kroku prezidenta SR Andreja Kisku nerozumie. Avizuje, že ak bude odovzdávať ceny, nebude laureátov vyberať z…

Turci začali nový útok v Sýrii. Rusom sa to veľmi nepáči

Afrin 20. januára 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Ismail Coskun, IHA via AP)   Podľa informácií tureckého generálneho štábu sa operácia začala o 15. hodine stredoeurópskeho času Turecké médiá predtým informovali o tom, že osem stíhačiek tureckého letectva F-16 zaútočilo na pozície Kurdov z radov Ľudových obranných jednotiek (YPG) a strany Demokratický zväz…

Kazachstan je pripravený hostiť rokovania o urovnaní konfliktu v Donbase

New York 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Brendan Smialowski/Pool Photo via AP)   Kazachstan je pripravený zorganizovať vo svojej metropole Astana ukrajinské mierové rozhovory, ak s tým budú súhlasiť obe strany konfliktu. Oznámil to v  noci na sobotu v New Yorku veľvyslanec Kazachstanu pri OSN Kajrat Umarov Rokovania o urovnaní konfliktu v…

Britom budú začiatok jadrovej vojny oznamovať namiesto sirén sms-ky

Londýn 20. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)   Britská vláda chce nahradiť klasický systém varovania občanov prostredníctvom sirén modernejším systémom rozosielania krátkych textových správ, tzv. sms-iek (Short Message Service) Zvukové varovné signály, známe ako sirény, boli na britských ostrovoch inštalované v čase studenej vojny. Ich úlohou bolo a ešte stále je včasné…

Vybrali sme z blogu

Vízie novej spoločnosti - o bývaní a iných veciach

S holým zadkom na svet prichádzame a s holou riťou ho opúšťame. Berieme si so sebou poznanie, vedomosti a skúsenosti. Na tomto princípe funguje náš svet. Zavedením tohto vyššieho princípu  do života dokážeme uviesť ekonomický systém do harmónie s vesmírom a začne sa nám všetkým dariť. Bránime sa tomu, kapitalistický systém však patrí minulosti. Musíme…

Marketing a PR - slabé stránky kotlebovcov

Už roky sa vie, že politické subjekty, ktoré by mohli reálne ohroziť súčasný systém (či už svojím programom alebo tým, že nie sú nikomu zaviazané a teda sa nedajú kontrolovať) dostanú v mainstreamových médiách minimálny priestor a ak sú spomínané predsa len častejšie, tak iba v negatívnom slova zmysle aby…

16.9 DVTR – Povolebná situácia v Čechách

V Čechách boli parlamentne voľby a situácia po nich je veľmi zaujímavá. Víťaz volieb ANO reprezentovaný slovenským podnikateľom – Andrejom Babišom má nepísanú ponuku od SPD a KSČM na vytvorenie vlády, avšak po predstieranom záujme o koalíciu rokoval a rokoval a nevyrokoval nič. Vláda sa zmenila a nedostala dôveru parlamentu, napriek tomu vládne bez dôvery. Čo…

Hľadajme zdravé jadro intelektuálov Slovenska.Príležitosťou k tomu je Parížska výzva "Európa, v ktorú je možné veriť."

Rozhodol som sa upozorniť na jeden veľmi významný dokument, ktorého signatármi je skupina intelektuálov z Francúzska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Nórska, Španielska, Veľkej Británie, Nemecka, Holandska a Belgická. Tento dokument dostal označenie ako Parížska výzva „Európa, v ktorú je možné veriť“. Nezisťoval som, či dokument bol prezentovaný aj našej verejnosti…

Čerešnička na Kiskovej torte

Andrej Kiska je prezidentom, aký tu ešte nebol. Každý týždeň nás prekvapí niečím novým. Na náhodu nič nenechal ani tentokrát, keď si dovolil v týždenníku Vášárnap obviniť ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zneužívania politickej polície NAKA. Na tom by sme ešte nič zlé nevideli, pretože niekedy to tak naozaj vyzerá.…

Dúhový aktivizmus verejnej ochrankyne práv a slovenská ústava

Je Slovensko reálne demokratický právny štát a dodržiava vo veciach rodovej ideológie a dúhy vlastnú ústavu? Z povahy veci osobného dúhového aktivizmu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej mimo a nad rámec zákona o verejnom ochrancovi práv, ponúkam nasledovný text vo veci klasifikácie konania ombudsmanky a možnosti riešení, určený pre dobrovoľných občianskych aktivistov... Vopred upozorňujem –…

TopSpeed

Pozrite si minúty hrôzy a nehody na diaľnici D1 pri Brne

22

Tento týždeň počasie v strednej Európe vyčíňalo a ešte stále vyčíňa o stošesť. Kalamity, reťazové dopravné nehody, poľadovica... to všetko sa na ceste môže stať. Prinášame vám zábery z čiernej skrinky, ktoré vznikli priamo v aute jedného z účastníkov tohto týždňovej hromadnej dopravnej nehody na diaľnici D1 pri Brne. 

Ktoré sú najlepšie autonaháňačky 70. rokov?

0

Zlatá éra autonaháňačiek, aj takto by sme mohli charakterizovať filmové obdobie 70. rokov. Keďže víkend je predo dvermi, prinášam ďalší prehľad pre najlepšie autonaháňačky. Tentokrát sa oproti minulému videu Donut Media presunieme do obdobia, kedy vznikli také klasiky ako pôvodný Gone in Sixty Seconds od režiséra H.B. Halicki, ktorý v snímku aj…

Pocta klasike je aj Range Rover Chieftain. Poznáte ho?

0

Originál alebo súčasná generácia? Bez váhania by mnohí z vás odpovedali "určite novinku". Čo však poviete na tento Range Rover Chieftain? Ctí tvary zakladateľa rodu z roku 1970, ktorý Land Rover vyrábal 27 rokov. Toto však nie je úplný originál. Jensen International Automotive postavil "náčelníka" a dodal mu neuveriteľnú charizmu. …

Príde zmena zákona o cestnej premávke? Chodci budú mať väčšiu silu

61

Pravidlá cestnej premávky podľa všetkého čoskoro upravia. A s tým súvisí aj zmena zákona o cestnej premávke. Chcú sa priblížiť ďalším krajinám EÚ. Hlavným bodom diskusie je chystaná absolútna prednosť pre chodcov. "Chceme ísť po vzore tých krajín, kde chodec má vlastne absolútnu prednosť, už len z úmyslu, že sa blíži…

Ako je na Slovensku rozšírené zjednávanie ceny pri oprave auta?

6

Iste sa vám to stalo. Predávate ojazdený automobil, príde kupec a jedna z prvých (ak nie hneď prvá) otázok do telefónu je aká je najnižšia cena? Na internetovej stránke picodi sa objavili výsledky prieskumu, ktorý prebehol na vzorke 3 100 ľudí z takmer celého sveta. Z týchto výsledkov vyšla jednoznačná…

Budú tento rok farebné trendy v automobilizme pestrejšie?

11

Farba karosérie je azda tým najdôležitejším atribútom, vďaka ktorému si automobil všimneme. Zákazníci si však farebný odtieň veľakrát nevyberajú podľa svojej chuti ale aj podľa vlastnej peňaženky. Za posledné 2 roky dominovala „tuctová“ biela farba, podľa analytikov sa však tento rok majú farebné trendy otočiť a priniesť viac kombinácii a…

KAMzaKRÁSOU

Vyskúšaj brušný tanec! Prospieva nielen zdraviu, ale aj psychike

1

Kurzy orientálneho (brušného) tanca dnes nájdete takmer v každom slovenskom meste. V posledných rokoch sa stal tento druh pohybu mimoriadne obľúbený, a to nielen pre jeho ženskú príťažlivosť, ale najmä pre skvelé účinky na zdravie a psychiku. V spočíva brušný tanec?

Video Dokonalý budík pre milovníkov kávy! Určite si ho zamiluješ!

4

Patríte medzi ľudí, ktorí si ráno nevedia predstaviť bez šálky aromatickej kávy? Tak toto bude určite niečo pre vás. Joshua Renouf totižto prišiel s dokonalým nápadom ako si hneď po prebudení dopriať šálku čerstvo pripravenej kávy. Predstavujeme vám budík pre milovníkov kávy, kedy si šálku dobrej kávy vychutnáte rovno, keď sa prebudíte.

Najlepšie nadčasové kúsky: Ktoré rozhodne mať v šatníku?

5

Každá žena aspoň raz (alebo niekoľkokrát) v živote zažije ten pocit, kedy ráno stojí pre skriňou a údajne si nemá čo obliecť. Našťastie svoje sily spojili zahraničné celebritné stylistky a vytvorili pre vás zoznam, na ktorom nájdete tie najlepšie nadčasové kúsky. Nepodliehajú módnym výstrelkom, nikdy nezaostávajú a sú dokonale kombinovateľné takmer so všetkým!

Na čo použiť vazelínu? O tomto využití si určite nevedela!

3

Na čo použiť vazelínu? Využitie vazelíny je naozaj pestré a doma ju využijete skoro na všetko - v kúpeľni aj do kuchyne. Najžiadanejšia je v kozmetickom priemysle a je zložkou skoro každého krému. Napriek tomu, fakt, že je vyrobená z ropy mnohých odrádza a vyhýbajú sa jej použitiu. My vás ale…

Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!

2

Nepravidelné stravovanie, málo pohybu ale aj stres môžu vyústiť do nepríjemnej zápchy. Naše črevá dokážu okamžite reagovať na problém, na ktorý narazili. Ako sa zbaviť zápchy? Väčšina ľudí si tých pár dni odtrpí a nerieši príčinu, prečo k zápche prišlo. Tráviace ťažkosti však môžu pretrvávať dlhodobe a viesť k vážnejším problémom.…

Trápi ťa upchatý nos? Vďaka týmto pomocníkom budeš voľne dýchať!

3

Zobudiť sa do nového rána s plným nosom nie je nič príjemné. Dýchať sa nám darí iba ústami, necítime žiadnu vôňu a ani jesť nám nechutí. Upchaté dutiny sú problémom, ktorý postihne počas chladného zimného počasia nejedného z nás. Čo teda robiť v prípade, keď nám obyčajná vreckovka jednoducho nepomáha? Riešením by mohlo byť…

TopDesat

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Tak tomu sa povie skutočne extrémna zima

0

Zime je jedno krásne a úžasné obdobie. Mnoho ľudí si ju spája so sviatkami, darčekmi a samozrejme aj s radovánkami na zasnežených svahoch. Zima má však aj druhú stranu, ktorú množstvo ľudí neznáša. Bavíme sa o extrémnom chlade. Bohužiaľ, patrí to k zime a nám neostáva nič iné, iba si…

Kennedy, Trump, Clinton: 10 najbohatších amerických prezidentov všetkých čias

0

Najbohatší americkí prezidenti zriedka zbohatli kvôli politike. Je pravdou, že niektorí prezidenti po skončení predsedníctva skončili na mizine, ostatní sa stali bohatšími než kedykoľvek predtým. No kto je absolútne najbohatším americkým prezidentom? Kennedy? Trump? Alebo Clinton? Samozrejme, každý vie, že prezidentovi je vyplácaná doživotná renta aj po odchode z Bieleho domu, no to však neznamená bohatstvo. Pred…

Najvtipnejšie fotografie na identifikačných dokladoch

0

Nikto nie je spokojný so svojou fotografiou na občianskom preukaze. Určite si tento problém zažil aj ty. Jednoducho je také nepísané pravidlo, že všetci vyzeráme na občianskom preukaze divne. Napriek tomu sa nájde zopár jedincov, ktorí sa aj z takejto veci snažia vyťažiť maximum a jednoducho sa predbiehajú v tom,…

10 zaujímavých faktov o zimnej krajine - Aljaške

0

Aljaška, severná krajina, ktorá mala v roku 1867 cenu presne 7,2 milióna vtedajších amerických dolárov, je krajinou lososov, nefritov, zlata a losov. Zároveň je táto krajina rozlohou najväčším štátom patriacim pod vlajku USA. Je jedným z dvoch štátov, ktoré nesusedia s ďalším americkým štátom (druhý štát je Havaj). Štát, ktorý…

30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko uveríš

0

Pravdepodobne si už počul o perfekcionizme. Tento výraz väčšinou používame na popísanie niečoho, čo je mimoriadne symetrické, neobvyklé a dokonca aj nereálne. Mnohokrát je to zapríčinené náhodou. Často sa stáva, že práve takýto úkaz ma na svedomí príroda a nie človek. Dnes ti ukážeme 30 dokonalých fotografií, ktorým len ťažko…