To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna)

Aktualizované 29. januára 2023 20:13

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

20:00 – Pokusy “byrokratov” z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na súťaže a olympijské hry sú “pokusom povedať svetu, že teror môže byť niečo prijateľné”. Vladimír Zelenskyj to povedal vo svojom večernom príhovore.

“Zdá sa, že je možné zatvárať oči pred tým, čo Rusko robí Chersonu, Charkovu, Bachmutu a Avdejevke,” myslí si Zelenskyj.

Dnes poslal francúzskemu prezidentovi Macronovi list práve na túto tému.

“Počas príprav na olympijské hry v Paríži musíme zabezpečiť, aby Rusko nemohlo využiť túto ani žiadnu inú medzinárodnú športovú udalosť na propagáciu agresie alebo svojho štátneho šovinizmu.” – Zelensky tvrdí.

“V prvej polovici 20. storočia sa v Európe urobilo príliš veľa chýb, ktoré viedli k strašným tragédiám. Došlo aj k významnej olympijskej chybe,” povedal Zelenský, pričom pravdepodobne narážal na olympijské hry v Berlíne v roku 1936 (teda v už nacistickom Nemecku).

MOV predtým povolil športovcom z Ruska a Bieloruska zúčastniť sa na olympijských hrách v Paríži pod neutrálnymi vlajkami.

 

19:35 – Zelenskyj vo svojom večernom príhovore označil situáciu v Donbase za “veľmi ťažkú”.

“Situácia je veľmi ťažká. Bachmut, Ugledar a ďalšie smery v Doneckej oblasti sú neustálymi ruskými útokmi, pokusmi o prelomenie našej obrany. Nepriateľ nepočíta ľudí a napriek veľkým stratám udržiava vysokú intenzitu útokov,” povedal Zelenskij.

Podľa jeho názoru Rusko plánuje predĺžiť vojnu tým, že vyčerpá ukrajinské sily. V tejto súvislosti prezident vyzval medzinárodných partnerov, aby rýchlejšie dodali potrebné zbrane.

 

19:30 – Fotografia ruskej riadenej strely X-101 zostrelenej 26. januára nad oblasťou Vinnica. Snímky zverejnili ukrajinské vzdušné sily.

Fotografia ruskej riadenej strely X-101 zostrelenej 26. januára nad oblasťou Vinnica
Fotografia ruskej riadenej strely X-101 zostrelenej 26. januára nad oblasťou Vinnica

18:05 – Prigožin uviedol, že v Artemivsku sa našli telá, pravdepodobne žoldnierov s odrezanými rukami a hlavami, ktoré ukrajinská armáda opustila počas ústupu.

“Telá s odrezanými hlavami a rukami našli dnes v Bachmute jednotky PMC Wagner. Rovnako ako telefóny a ďalšie informácie, že tieto telá patria žoldnierom, ktorých nepriateľ nemohol stiahnuť kvôli ťažkým bojom, a tak sa snažil utajiť ich identitu,” informoval Jevgenij Prigožin.

Podľa zakladateľa Wagner PMC sa elektronické nosiče našli spolu s telami zahraničných žoldnierov.

Predtým vyšlo najavo, že ukrajinské ozbrojené sily odrezali hlavy mŕtvym bojovníkom z Poľska a Izraela.

Všetky telá a ďalšie dôkazy budú v blízkej budúcnosti odovzdané vyšetrovacím orgánom.

 

18:00 – Spojené štáty sú znepokojené tým, že Irán údajne dodáva Rusku bezpilotné lietadlá a iné zbrane. Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken povedal pre televíznu stanicu Al Arabiya. Podľa neho Irán podporuje Rusko v situácii na Ukrajine.

 

17:20 – Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani prisľúbil, že jeho krajina nebude Kyjevu dodávať útočné zbrane. Povedal to v diskusnej relácii, ktorú dnes vysielala štátna televízia Rai 3.

Podľa ministra Taliansko považuje situáciu na Ukrajine za “zložitú a znepokojujúcu”. Zároveň zdôraznil, že krajina je pripravená dodávať len zbrane na obranu.

“Pretože nie sme vo vojnovom stave s Ruskom, nemáme nič proti ruskému ľudu,” povedal Tajani.

Taliansky minister zahraničných vecí dodal, že všetka pomoc Ukrajine “je zameraná na ochranu jej nezávislosti”.

 

17:15 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny.

 

16:50 – Zelenský predsedal zasadnutiu štábu najvyššieho veliteľa. Odzneli správy o situácii na doneckom smere a na juhu. Zaznela aj správa spravodajskej služby o možných akciách nepriateľa v blízkej budúcnosti.

“Pripravujeme sa na všetky možné udalosti,” povedal Zelenskyj. Uviedol tiež, že sa uvažuje o dodávkach zbraní pre AFU “pre operácie plánované na rok 2023”.

 

16:00 – Podrobnejšie vyhlásenie nemeckého kancelára Scholza o kategorickej neochote odovzdať Ukrajine stíhačky:

“O stíhačkách nemôže byť ani reči. Môžem len odporučiť, aby ste sa nepúšťali do hry o zvyšovanie stávok, pokiaľ ide o zbraňové systémy. Len čo sa v Nemecku prijme rozhodnutie, začne sa nová diskusia, ktorá vyzerá neseriózne a podkopáva dôveru občanov v rozhodnutia vlády.”

 

15:55 – USA v skutočnosti nechcú Abramsy na fronte predovšetkým preto, že sú vybavené sofistikovaným pancierom z ochudobneného uránu, ktorého zloženie je prísnym štátnym tajomstvom. Ak sa Abramsy dostanú do ruských rúk (čo je počas bojov viac než pravdepodobné), tajomstvo by mohlo byť odhalené, píše Washington Post.

 

15:00 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Letectvo a delostrelectvo skupiny Zapadnaja zmarili činnosť štyroch diverzných a prieskumných skupín ukrajinských ozbrojených síl v smere na Kupjansk

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v DĽR a Záporožskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily v noci zničili až 50 ukrajinských vojakov v Kupjansku

– Straty ukrajinských ozbrojených síl na Doneckom smere dosiahli za noc 90 vojakov

– Ruské ozbrojené sily ničia dva radary AN/TPQ-36 a AN/TPQ-48 americkej výroby, ako aj muničný sklad AFU v Chersonskej oblasti

– Ruské sily protivzdušnej obrany zachytili za deň 16 striel z raketometov HIMARS, Olha a Uragan

– Straty ukrajinských ozbrojených síl v smere Krasnoliman dosiahli 110 vojakov za 24 hodín

– Ukrajinské ozbrojené sily prišli za 24 hodín v južnom Donecku a Záporožskej oblasti až o 100 zabitých a zranených vojakov

– Ruské ozbrojené sily zničili dva muničné sklady ukrajinských ozbrojených síl v Donecku

– Ukrajinské ozbrojené sily prišli v Donecku o dva systémy M777, dva SAM Paladin a jeden radar AN/TPQ-50 americkej výroby

 

14:57 – Ukrajina očakáva, že partneri Kyjeva rozhodnú o dodávke bojových lietadiel na najbližšom stretnutí ministrov obrany NATO v Ramsteine, uviedol predstaviteľ velenia vzdušných síl ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ignat.

 

14:56 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali Doneck dvakrát v priebehu desiatich minút. Nepriateľ vypálil deväť striel na Petrovský, Kyjevský a Kujbyševský okres mesta. Informoval o tom JCCC DĽR.

 

14:55 – Situácia 29. januára.

ukrajina vojna
Mapa bojov
ukrajina vojna
Mapa bojov

14:50 – Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že jej jednotky odrazili útok neďaleko dediny Blahodatne v Doneckej oblasti na východe krajiny. Ruská žoldnierska organizácia Vagnerova skupina predtým tvrdila, že túto dedinu dobyla, informovala agentúra AFP. Generálny štáb v Kyjeve uviedol, že ukrajinské sily za posledný deň odrazili útoky aj v ďalších 13 obciach v Doneckej oblasti.

Oblastný gubernátor Pavlo Kyrylenko informoval, že pri útokoch v oblasti zahynulo päť civilistov.

 

14:45 – Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že jej jednotky odrazili útok neďaleko dediny Blahodatne v Doneckej oblasti na východe krajiny. Ruská žoldnierska organizácia Vagnerova skupina predtým tvrdila, že túto dedinu dobyla, informovala agentúra AFP. Generálny štáb v Kyjeve uviedol, že ukrajinské sily za posledný deň odrazili útoky aj v ďalších 13 obciach v Doneckej oblasti.

Oblastný gubernátor Pavlo Kyrylenko informoval, že pri útokoch v oblasti zahynulo päť civilistov.

 

14:40 – Prísľub tankov nie je “koniec príbehu, ale len začiatok”, povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada.

Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je marec.

Na otázku moderátora, čo by si teraz najviac želal, Reznikov odpovedal, že napísal “zoznam želaní pre Ježiška” a že na zozname “zostávajú stíhačky, bojové lietadlá, lietadlá a možno aj rakety dlhého doletu”.

Vyjadril sa aj ku korupčnému škandálu na ministerstve obrany. Reznikov uviedol, že nevedel o zmluve, na základe ktorej sa údajne nakupovali prídely za predražené ceny, a že je presvedčený, že to nemalo žiadny vplyv na stav vojakov. Priznal však, že krajina musí nájsť rovnováhu medzi vojnovým utajením a skutočnosťou, že Ukrajina sa musí posunúť smerom k transparentnejšiemu systému a “európskym štandardom” protikorupčných postupov.

Podľa jeho názoru sa vojna skončí tento rok, hoci teraz ide do tuhého. Konkrétne situáciu na východe krajiny označil za “ťažkú, ale zvládnuteľnú”.

 

13:35 – V Chersonskej, Mykolajivskej a Odeskej oblasti platí letecký poplach. Miestne médiá píšu aj o hrozbe nového ostreľovania Chersonu.

 

13:30 – Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall je ochotný veľmi výrazne zvýšiť výrobu tankov a delostreleckej munície, aby uspokojil veľký dopyt na Ukrajine a na Západe, a zrejme začne v Nemecku produkovať americké salvové raketomety HIMARS. Pre tlačovú agentúru Reuters to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Armin Papperger.

 

13:00 – Jevgen Prigožin nie je zodpovedný za veliteľstvo PMC Wagner – má len mediálnu funkciu, uviedol zástupca Hlavného riaditeľstva rozviedky ukrajinského ministerstva obrany Andrij Jusov.

“Prigožinova kľúčová funkcia je mediálna a politická. Nevedie priamo bojové jednotky, nestojí na čele veliteľstva,” povedal Jusov v televíznom maratóne.

Zástupca PMC poznamenal, že hlavnou úlohou Prigožina je zabezpečiť financovanie PMC.

“Strana” už predtým podrobne informovala o tom, o čo ide v PMC Wagner. Prigožin nie je ani skutočným vojenským veliteľom Wagnera, ani zdrojom jeho financovania.

Peniaze pochádzajú z rôznych zdrojov na príkaz ruských orgánov a velenie PMC vykonáva podplukovník vo výslužbe Dmitrij Utkin, bývalý veliteľ 700. samostatného oddielu 2. brigády špeciálnych síl Generálneho štábu ruských ozbrojených síl, známy pod prezývkou “Wagner”.

 

12:45 – Veliteľ Luhanskej OVA Serhij Hajdaj nevylúčil novú veľkú ofenzívu ruských vojsk a vo februári sa na tomto úseku frontu očakáva nová ruská mobilizácia. Toto vyhlásenie urobil počas televízneho maratónu.

 

12:35 – Bývalý ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk, ktorý v súčasnosti pôsobí ako jeden z námestníkov ministra zahraničných vecí, opäť vyzval Nemecko, aby dodalo Ukrajine ponorky.

“Nemecko vyrába jednu z najlepších ponoriek na svete – HDW triedy 212A. Bundeswehr má šesť takýchto ponoriek. Prečo ho neposlať na Ukrajinu? Mohlo by to vytlačiť ruskú flotilu z Čierneho mora,” napísal Melnyk na Twitteri. Má návrh aj pre pozemnú flotilu:

“Pred mesiacom Nemecko vyradilo z prevádzky fregatu Lübeck. Je pravda, že mal 32 rokov. Starý. Napriek tomu by sa pri politickej vôli mohli presunúť na Ukrajinu, aby bojovali proti ruským ponorkám a vojnovým lodiam v Čiernom mori. Alebo aspoň jeho výzbroj, ako sú rakety Sea Sparrow a Harpoon.”

 

12:30 – Cherson sa opäť dostal pod paľbu. Podľa predbežných informácií bolo zasiahnuté zdravotné stredisko, škola a pošta.

 

11:50 – V dôsledku nepriateľského ostreľovania Beryslavského okresu v Chersonskej oblasti bola za posledných 24 hodín poškodená civilná infraštruktúra, obytné budovy a hospodárske budovy. Medzi civilným obyvateľstvom nie sú žiadne obete, ale ruská armáda neprestala útočiť.

 

11:30 – Ukrajina je pre Washington a NATO “testovacím poľom, kde môžu testovať svoje zbrane a nové spôsoby vedenia vojny”, povedal predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. Podľa jeho názoru USA využívajú Ukrajincov ako spotrebný materiál, ale dodávkami ťažkých zbraní sa snažia zachrániť kyjevský režim.

“To všetko svedčí o priamej účasti Washingtonu v bojoch, o jeho strachu zo straty kolónie. Špeciálna operácia bola oslobodením občanov Ukrajiny a slovanských krajín od amerických kolonizátorov,” domnieva sa Volodin.

 

11:20 – V Chersonskej oblasti zničili muničný sklad AFU a bojové stanovište protilietadlovej batérie.

“Osem ľudí zlikvidovaných, štyria zranení a tri vozidlá zničené. Pri obci Naddniprjanske bol zničený radar AN TPQ 36, obete: traja mŕtvi a dvaja zranení,” uviedol zástupca regionálnej záchrannej služby.

 

11:15 – Britská vojenská rozviedka v dnešnom brífingu hovorí o návrate lekcií vojenského výcviku v Rusku.

“V posledných týždňoch ruské ministerstvo školstva poskytlo viac podrobností o realizácii už skôr oznámeného plánu zaviesť základný vojenský výcvik do učebných osnov ruských stredných škôl.

Modul v rámci kurzu Základy bezpečnosti života bude zahŕňať výcvik v zaobchádzaní s útočnými puškami série AK a ručnými granátmi, bojovú prípravu, ako aj používanie osobných ochranných prostriedkov,” informovala britská spravodajská služba s tým, že výučba bude povinná od 1. septembra 2023.

Okrem toho v decembri 2022 ministerstvo vedy a vysokého školstva oznámilo program “Základný vojenský výcvik” pre študentov vysokých škôl. “Tieto iniciatívy zdôrazňujú čoraz militarizovanejšiu atmosféru v Rusku počas vojny a sú tiež (pravdepodobne zámernou) reminiscenciou na Sovietsky zväz: takýto výcvik bol v školách povinný až do roku 1993,” uvádza sa v zhrnutí.

 

11:10 – V noci na dnes sa PMC Wagner prihlásila k dobytiu dediny Blagodatnoje, severne od Bachmutu a západne od Soledaru. “Jednotky wagner PMC obsadili Blagodatnoje. Blagodatnoje je pod našou kontrolou,” tvrdí Jevgenij Prigožin.

Wagnerove propagačné stránky uverejňujú fotografie pri vstupe do osady. Tvrdí sa, že tam prebieha likvidačná operácia.

Ukrajinský generálny štáb to nepotvrdil. V rannej správe sa uvádza, že nepriateľské útoky boli odrazené, a to aj v oblasti Blagodatnoje.

Obec sa nachádza na diaľnici Bachmut – Seversk, a preto môžu byť ukrajinské jednotky pri Seversku napadnuté z juhu (útoky teraz prichádzajú z východu).

Blagodatnoje sa nachádza aj severne od Krasnej Hory a Paraskovijivky, ktoré sú vystavené útokom nepriateľa z juhovýchodu – a ak bude Blagodatnoje obsadené, situácia v týchto dvoch dedinách sa zhorší.

Dobytie Krasnej Hory a najmä Paraskovijivky potrebujú Rusi, aby sa dostali bližšie k ceste z Bachmutu do Slovjanska, ktorá je jednou z kľúčových tepien pre zásobovanie Bachmutu.

Bojuje sa aj o ďalšiu takúto tepnu, cestu Bachmut-Konstantinovka (kde Rusi podľa správ generálneho štábu útočia na Ivanovsko-Krasnoje a Stupočki). Najbezpečnejšia cesta do Bachmutu vedie cez Chasov Jar. Rusi útočia na Stupochky a Ivanivske, aby sa tam dostali.

 

10:40 – V Čiernom mori sa dnes nachádza 15 nepriateľských lodí. V službe zostáva jedna veľká vyloďovacia loď a tri raketové nosiče, uviedla hovorkyňa operačného veliteľstva Juh Natalia Gumenyuk. Celková salva predstavuje 20 rakiet Kalibr.

Podľa hovorkyne sa zvyšné lode, ktoré sú v službe, môžu použiť na vypúšťanie dronov napriek tomu, že more je rozbúrené.

 

10:35 – Ruské jednotky sa pokúšajú o aktívny útok na mesto Ugledar, Donecká oblasť.

 

10:30 – Nemecký kancelár Olaf Scholz bude naďalej telefonovať Putinovi, pretože “musíme spolu hovoriť”. Povedal to v rozhovore pre Die Welt.

“Za posledných 11 mesiacov som sa s Putinom opakovane rozprával, rovnako ako Macron. Naposledy to bolo začiatkom decembra. A s Putinom budem opäť telefonovať, pretože je potrebné, aby sme sa spolu rozprávali,” povedal Scholz.

Obsah rozhovorov opísal takto:

“Niekedy sa objavovali konkrétne otázky týkajúce sa výmeny väzňov, vývozu obilia z Ukrajiny a Záporožskej jadrovej elektrárne. Pre mňa je však dôležité, aby sa rozhovory vždy vrátili k aktuálnej téme.”

Francúzsky prezident Emmanuel Macron to povedal aj počas včerajšej recepcie v Elyzejskom paláci.

“Niektorí jednotlivci mi možno niekedy vyčítali môj dialóg s Ruskom, ale ja budem pokračovať v rozhovoroch s Ruskou federáciou,” povedal.

 

9:15 – Nemecká armáda je kvôli pomoci Ukrajine v horšom stave ako kedykoľvek predtým, tvrdí The Economist. Jeho veliteľ Alfons Meiss sa v deň ruského útoku na Ukrajinu nechal počuť: “Bundeswehr, armáda, ktorej môžem veliť, je viac-menej vyčerpaná. Všetci sme to predvídali, ale nedokázali sme predložiť naše argumenty, vyvodiť a realizovať závery z anexie Krymu. To nie je veľmi dobré! Mám toho dosť!”

Po takmer roku sa nemecké ozbrojené sily ďalej vyčerpávajú kvôli výstroju, ktorý posielajú na Ukrajinu, píše The Economist. Ich zásoby munície by vydržali len niekoľko dní, nie 30, ako odporúča NATO. Rádiové zariadenia, ktoré používajú vojaci, sú 40 rokov staré a analógové, takže ich signály sa dajú ľahko zachytiť. Z 350 bojových vozidiel pechoty Puma je funkčných len 150. Podľa decembrovej správy generálneho inšpektora ozbrojených síl Eberharda Zorna chýbajú Bundeswehru dokonca aj náplasti. The Economist dodáva, že Nemecko si objednalo 35 stíhačiek F-35, ale dostane ich až v roku 2027.

 

9:00 – V čase prepúšťania vysokopostavených pracovníkov ukrajinskej vlády a korupčných škandálov prišli do Kyjeva “audítori” z USA. Preskúmajú využívanie pomoci USA. Informácie o tom pochádzajú z mnohých zdrojov.

Námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová oznámila takúto návštevu ešte 26. januára v prejave v Kongrese.

 

8:30 – V oblasti Bachmutu už operujú nielen PMC Wagner, ale aj pravidelné ruské jednotky, píše vo svojej analytickej správe Inštitút pre štúdium vojny. Najmä výsadkové sily. “Pravidelné ruské jednotky sa zapájajú do bojov v Bachmute s cieľom zintenzívniť tamojšiu ruskú ofenzívu. Bojové zábery zverejnené 20. januára ukazujú ruské výsadkové jednotky operujúce v okolí Bachmutu, zábery ukazujú BMD-4M, mechanizované vozidlá používané výlučne výsadkovými jednotkami,” uvádza sa v správe.

Zvýšenie počtu tradičných ruských jednotiek pri Bachmute je pravdepodobne spôsobené tým, že wágnerove sily v oblasti utrpeli od jesene 2022 veľké straty.

Inštitút sa preto domnieva, že tempo ruskej ofenzívy v Donbase sa spomalí, pretože “je nepravdepodobné, že by ruská armáda súhlasila s takými strašnými stratami, aké utrpeli Wagnerovi zajatci s taktikou ľudskej vlny”.

 

7:55 – Denník New York Times analyzuje, prečo Putin nahradil generála Sergeja Surovikina, veliteľa “špeciálnej operácie”, náčelníkom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimovom.

Hovorcovia pre denník uviedli, že Gerasimov a minister obrany Šojgu “zaútočili” na Surovikinovu pozíciu, ktorá vynikala v obrane, a navrhli návrat k “hyperofenzíve” s potenciálnym počiatočným cieľom dobyť Kramatorsk.

Tento návrh sa zhodoval s postojom Putina, ktorý “naďalej trvá na tom, že Rusko sa zmocní Donbasu a dokonca aj Kyjeva”.

Preto na Západe rastú očakávania, že “generál Gerasimov bude pod obrovským tlakom, aby túto jar uskutočnil úspešnú ofenzívu”. Tvrdia to americkí vojenskí predstavitelia a analytici.

V záujme dosiahnutia týchto cieľov prebieha rozsiahla obmena ruského vojenského vedenia. Podľa britskej spravodajskej služby bol napríklad z jednej z operačných oblastí odstránený generálplukovník Michail Teplinskij. Len za 11 mesiacov vojny bolo prepustených alebo degradovaných deväť ruských generálov, uviedli zdroje z Pentagónu.

 

7:50 – Letecký poplach v južných oblastiach Ukrajiny.

Letecký poplach v južných oblastiach Ukrajiny.
Letecký poplach v južných oblastiach Ukrajiny.

7:45 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu z rána 29. januára.

– Nepriateľ pokračuje v ofenzíve na Bachmutskom, Avdijivskom a Novopavlovskom smere. Smery Kupjansk, Liman, Záporožie a Cherson sú v defenzíve.

– odrazili nepriateľské útoky v oblastiach osád:

– Dibrova a Belogorovka, Luhanská oblasť;

– Jampolovka, Verchnekamenske, Razdolovka, Sol, Blagodatne, Paraskoviyivka, Bakhmut, Ivanivske, Kleshcheevka, Novomikhailovka, Vodyane, Marinka, Pobeda a Ugledar v Doneckej oblasti.

Strana poznamenáva, že o zadržaní Blagodatnoje včera informovala agentúra Wagner PMC. Ako vidíme, Ukrajina to nepotvrdzuje.

Útoky pokračujú aj na Ivanivske (predtým Krasnoje) na ceste Bachmut-Kostantynivka.

 

7:40 – Argentína a ďalšie latinskoamerické krajiny neplánujú posielať zbrane na Ukrajinu ani do iných konfliktných zón, uviedol juhoamerický prezident Alberto Fernandez.

 

7:35 – Nemecko sa dokázalo rýchlo prispôsobiť chýbajúcej spolupráci s Ruskom. Tento názor vyjadril nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre konzorcium latinskoamerických médií

Podľa Scholza sa nemeckým úradom “za niekoľko mesiacov” podarilo zmeniť systém dodávok energie v krajine a “získať nezávislosť od ruského plynu, ropy a uhlia”. “Snažíme sa znížiť jednostrannú závislosť nášho hospodárstva,” dodal.

 

7:30 – Medzi Ukrajinou a jej spojencami prebiehajú zrýchlené rozhovory o požiadavkách Ukrajiny na rakety dlhého doletu, ktoré sú podľa Kyjeva potrebné na to, aby zabránili Rusku ničiť ukrajinské mestá, uviedol poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:37

Zastropovanie cien potravín je zavádzaním ľudí a len ďalším populistickým ťahom. Uviedla to opozičná strana SaS v súvislosti s dohodou o zastropovaní cien vybraných potravín, ktorú agrorezort a obchodné reťazce uzatvorili 17. marca.

12:36

Na plnenie daňových povinností na Slovensku musia myslieť aj občania Ukrajiny, ktorí sa na Slovensku zamestnali. Aj v ich prípade totiž vzniká povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2022.

12:33

Pápež František naliehal na svojej týždennej audiencii na lepšiu ochranu vody. Spravil tak v deň, keď sa v New Yorku začína veľká konferencia zameraná na túto tému.

12:26

Vláda v stredu schválila novelu Trestného zákona, ktorá má byť najväčšia od rekodifikácie v roku 2005. Právna norma má zmodernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju smerom k jej európskym základom.

11:52

Slováci obmedzia pri nedostatku financií predovšetkým nákupy oblečenia a výdavky za zábavu a kultúru, alebo sa vzdajú dovolenky. Využívajú skôr úspory, na pôžičky sa spoliehajú len minimálne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

11:45

Británia obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina zo zámerného šírenia nepravdivých informácií o munícii obsahujúcej ochudobnený urán, ktorú Londýn plánuje dodať Ukrajine.

11:36

Ruský prezident Vladimir Putin si nedokázal zaistiť neobmedzené dvojstranné partnerstvo s Čínou, v ktoré dúfal, napísala americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informoval o tom portál britskej televízie Sky News.

11:23

Severná Kórea vypálila smerom do mora niekoľko striel s plochou dráhou letu, oznámila juhokórejská armáda. Došlo k tomu v čase, keď Spojené štáty a Južná Kórea usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia.

11:07

Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie, vyhlásila v stredu v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová.

11:01

Pri utorkovej (21. 3.) dopravnej nehode v katastri obce Drahňov v Michalovskom okrese prišiel o život 65-ročný chodec. Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

10:25

Rusko bude pre Európu vždy dôležité, myslieť si opak je omyl. Vyhlásil to v rozhovore pre agentúru Reuters rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.

10:21

Severoatlantická aliancia zaznamenala “určité náznaky”, že Rusko požiadalo Čínu o zbrane. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

09:56

Dvoma domácimi zápasmi odštartujú futbalisti Slovenska nový kvalifikačný cyklus. V boji o postup na ME 2024 sa najskôr stretnú vo štvrtok v Trnave s Luxemburskom, o tri dni neskôr 26. marca privítajú v Bra­tislave Bosnu a Hercegovinu.

09:39

Čína schválila svoju prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 založenú na technológii mRNA. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako Peking uvoľnil prísne opatrenia, čo vyvolalo prudký nárast nových prípadov nákazy.

09:28

Policajti v Bruseli spustili streľbu na psychiatrického pacienta, ktorý začal byť agresívny a schmatol nôž, a smrteľne ho zranila. Informovala o tom bruselská prokuratúra.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Predpoveď počasia na stredu a štvrtok

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Počasie.shmú.rtvs) Aktualizované 22. marca 2023 o 12:40 h. Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne oblačno. Teploty 13 až 18 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C. Na strednom Slovensku…

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky by mohla obsahovať aj jej úhradu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Súčasťou pokuty, ktorú vodiči osobných automobilov uhradia za jazdu bez diaľničnej známky, by mohla byť aj 365-dňová diaľničná známka platná od termínu zaplatenia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o diaľničnej známke poslanca Tomáša Tarabu (nezaradený), ktorý Národná rada (NR) SR…

Ako pomôže zatykač ICC na Putina mierovým rokovaniam? Veštci teraz dostávajú lekciu…

0 icon

Moskva 22. marca 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   V určitom okamihu dôjde vo vojne na Ukrajine k mierovej dohode. Ako sa v tejto súvislosti západné krajiny postavia k zatykaču ICC na Putina? Zamýšľa sa  PÉTER G FEHÉR pre Magyar Hírlap Som celkom zvedavý, čo sa stane, ak si po…

SaS: Zastropovanie cien potravín je zavádzaním ľudí a len ďalším populistickým ťahom

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Začiatkom týždňa začala platiť dohoda medzi rezortom pôdohospodárstva a obchodnými reťazcami o zastropovaní cien vybraných potravín. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) to však nie je nič iné, ako len ďalšie populistické opatrenie tejto vlády. Pri pohľade na výber potravín, ktorým nebudú tri…

Čo sa teraz deje v Artemovsku? Rusi mali dosiahnuť značný úspech

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Libkos)   Čo sa teraz deje v Artemovsku? Objavili sa informácie, že závod AZOM je pod ruskou kontrolou. Je to pravda? Väčšina závodu bola vyčistená, ale ešte nie úplne, tvrdí ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka. "Naša armáda postupuje ďalej. Útoky prichádzajú zo severu a juhu.…

Taraba: Tvári sa ako vodca národa… primitív a lúzer, a nevie, čo je muž a čo žena

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto: TASR)   Zhruba pred týždňom poskytol Eduard Heger rozhovor pre Sme. Témy boli rôzne, ale chvíľu sa točili aj okolo hodnotových otázok, ktoré sú tradične bojovým poľom medzi konzervatívcami a liberálmi. O interrupciách napríklad povedal, že by bolo vhodnejšie vytvárať také podmienky, aby ženy na…

Putin varuje

0 icon

Moskva 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Vladimir Putin reagoval na vyhlásenie z Veľkej Británie, že dodá Ukrajine tankové granáty vyrobené z ochudobneného uránu, a tvrdil, že dodávka pancierových zbraní by vyvolala ruskú reakciu. Informuje Guardian Komentáre ruského lídra, ktoré odzneli počas návštevy jeho čínskeho náprotivku Si Ťin-pchinga v Moskve, boli…

Naď: Takto znie ponuka od vlády USA

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian) Aktualizované 22. marca 2023 o 8:18 USA ponúkajú Slovensku za Ukrajine darované stíhačky MiG-29 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval na sociálnej…

Exminister bez servítky: Ak vám niekto povie, že zvažuje voliť stranu Hegera, okamžite mu vynadajte

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Včera sme vás informovali o zaujímavej iniciatíve exministra Juraja Draxlera.  Popri nábreží Dunaja v Bratislave umiestinili stovky prázdnych topánok. Symbolizujú ľudí, ktorí medzi nami ešte mohli byť, ale nie sú “Rad prázdnych topánok symbolizuje ľudí, ktorí tu s nami už nie sú kvôli chaotickému…

Šimečka vyzýva strany na spoluprácu pri čerpaní eurofondov z plánu obnovy

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR - Pavel Neubauer)   Predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vyzýva politické strany, aby spolupracovali aspoň v prípade čerpania eurofondov z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pre pokračujúci chaos a konflikty by podľa neho nemala krajina premárniť miliardy, ktoré sú určené pre budúcnosť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali