To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna)

Aktualizované 29. januára 2023 20:13

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

20:00 – Pokusy “byrokratov” z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na súťaže a olympijské hry sú “pokusom povedať svetu, že teror môže byť niečo prijateľné”. Vladimír Zelenskyj to povedal vo svojom večernom príhovore.

“Zdá sa, že je možné zatvárať oči pred tým, čo Rusko robí Chersonu, Charkovu, Bachmutu a Avdejevke,” myslí si Zelenskyj.

Dnes poslal francúzskemu prezidentovi Macronovi list práve na túto tému.

“Počas príprav na olympijské hry v Paríži musíme zabezpečiť, aby Rusko nemohlo využiť túto ani žiadnu inú medzinárodnú športovú udalosť na propagáciu agresie alebo svojho štátneho šovinizmu.” – Zelensky tvrdí.

“V prvej polovici 20. storočia sa v Európe urobilo príliš veľa chýb, ktoré viedli k strašným tragédiám. Došlo aj k významnej olympijskej chybe,” povedal Zelenský, pričom pravdepodobne narážal na olympijské hry v Berlíne v roku 1936 (teda v už nacistickom Nemecku).

MOV predtým povolil športovcom z Ruska a Bieloruska zúčastniť sa na olympijských hrách v Paríži pod neutrálnymi vlajkami.

 

19:35 – Zelenskyj vo svojom večernom príhovore označil situáciu v Donbase za “veľmi ťažkú”.

“Situácia je veľmi ťažká. Bachmut, Ugledar a ďalšie smery v Doneckej oblasti sú neustálymi ruskými útokmi, pokusmi o prelomenie našej obrany. Nepriateľ nepočíta ľudí a napriek veľkým stratám udržiava vysokú intenzitu útokov,” povedal Zelenskij.

Podľa jeho názoru Rusko plánuje predĺžiť vojnu tým, že vyčerpá ukrajinské sily. V tejto súvislosti prezident vyzval medzinárodných partnerov, aby rýchlejšie dodali potrebné zbrane.

 

19:30 – Fotografia ruskej riadenej strely X-101 zostrelenej 26. januára nad oblasťou Vinnica. Snímky zverejnili ukrajinské vzdušné sily.

Fotografia ruskej riadenej strely X-101 zostrelenej 26. januára nad oblasťou Vinnica
Fotografia ruskej riadenej strely X-101 zostrelenej 26. januára nad oblasťou Vinnica

18:05 – Prigožin uviedol, že v Artemivsku sa našli telá, pravdepodobne žoldnierov s odrezanými rukami a hlavami, ktoré ukrajinská armáda opustila počas ústupu.

“Telá s odrezanými hlavami a rukami našli dnes v Bachmute jednotky PMC Wagner. Rovnako ako telefóny a ďalšie informácie, že tieto telá patria žoldnierom, ktorých nepriateľ nemohol stiahnuť kvôli ťažkým bojom, a tak sa snažil utajiť ich identitu,” informoval Jevgenij Prigožin.

Podľa zakladateľa Wagner PMC sa elektronické nosiče našli spolu s telami zahraničných žoldnierov.

Predtým vyšlo najavo, že ukrajinské ozbrojené sily odrezali hlavy mŕtvym bojovníkom z Poľska a Izraela.

Všetky telá a ďalšie dôkazy budú v blízkej budúcnosti odovzdané vyšetrovacím orgánom.

 

18:00 – Spojené štáty sú znepokojené tým, že Irán údajne dodáva Rusku bezpilotné lietadlá a iné zbrane. Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken povedal pre televíznu stanicu Al Arabiya. Podľa neho Irán podporuje Rusko v situácii na Ukrajine.

 

17:20 – Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani prisľúbil, že jeho krajina nebude Kyjevu dodávať útočné zbrane. Povedal to v diskusnej relácii, ktorú dnes vysielala štátna televízia Rai 3.

Podľa ministra Taliansko považuje situáciu na Ukrajine za “zložitú a znepokojujúcu”. Zároveň zdôraznil, že krajina je pripravená dodávať len zbrane na obranu.

“Pretože nie sme vo vojnovom stave s Ruskom, nemáme nič proti ruskému ľudu,” povedal Tajani.

Taliansky minister zahraničných vecí dodal, že všetka pomoc Ukrajine “je zameraná na ochranu jej nezávislosti”.

 

17:15 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v telefonáte osobne zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v českých prezidentských voľbách. Novozvoleného prezidenta pozval na návštevu Ukrajiny.

 

16:50 – Zelenský predsedal zasadnutiu štábu najvyššieho veliteľa. Odzneli správy o situácii na doneckom smere a na juhu. Zaznela aj správa spravodajskej služby o možných akciách nepriateľa v blízkej budúcnosti.

“Pripravujeme sa na všetky možné udalosti,” povedal Zelenskyj. Uviedol tiež, že sa uvažuje o dodávkach zbraní pre AFU “pre operácie plánované na rok 2023”.

 

16:00 – Podrobnejšie vyhlásenie nemeckého kancelára Scholza o kategorickej neochote odovzdať Ukrajine stíhačky:

“O stíhačkách nemôže byť ani reči. Môžem len odporučiť, aby ste sa nepúšťali do hry o zvyšovanie stávok, pokiaľ ide o zbraňové systémy. Len čo sa v Nemecku prijme rozhodnutie, začne sa nová diskusia, ktorá vyzerá neseriózne a podkopáva dôveru občanov v rozhodnutia vlády.”

 

15:55 – USA v skutočnosti nechcú Abramsy na fronte predovšetkým preto, že sú vybavené sofistikovaným pancierom z ochudobneného uránu, ktorého zloženie je prísnym štátnym tajomstvom. Ak sa Abramsy dostanú do ruských rúk (čo je počas bojov viac než pravdepodobné), tajomstvo by mohlo byť odhalené, píše Washington Post.

 

15:00 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Letectvo a delostrelectvo skupiny Zapadnaja zmarili činnosť štyroch diverzných a prieskumných skupín ukrajinských ozbrojených síl v smere na Kupjansk

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v DĽR a Záporožskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily v noci zničili až 50 ukrajinských vojakov v Kupjansku

– Straty ukrajinských ozbrojených síl na Doneckom smere dosiahli za noc 90 vojakov

– Ruské ozbrojené sily ničia dva radary AN/TPQ-36 a AN/TPQ-48 americkej výroby, ako aj muničný sklad AFU v Chersonskej oblasti

– Ruské sily protivzdušnej obrany zachytili za deň 16 striel z raketometov HIMARS, Olha a Uragan

– Straty ukrajinských ozbrojených síl v smere Krasnoliman dosiahli 110 vojakov za 24 hodín

– Ukrajinské ozbrojené sily prišli za 24 hodín v južnom Donecku a Záporožskej oblasti až o 100 zabitých a zranených vojakov

– Ruské ozbrojené sily zničili dva muničné sklady ukrajinských ozbrojených síl v Donecku

– Ukrajinské ozbrojené sily prišli v Donecku o dva systémy M777, dva SAM Paladin a jeden radar AN/TPQ-50 americkej výroby

 

14:57 – Ukrajina očakáva, že partneri Kyjeva rozhodnú o dodávke bojových lietadiel na najbližšom stretnutí ministrov obrany NATO v Ramsteine, uviedol predstaviteľ velenia vzdušných síl ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ignat.

 

14:56 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali Doneck dvakrát v priebehu desiatich minút. Nepriateľ vypálil deväť striel na Petrovský, Kyjevský a Kujbyševský okres mesta. Informoval o tom JCCC DĽR.

 

14:55 – Situácia 29. januára.

ukrajina vojna
Mapa bojov
ukrajina vojna
Mapa bojov

14:50 – Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že jej jednotky odrazili útok neďaleko dediny Blahodatne v Doneckej oblasti na východe krajiny. Ruská žoldnierska organizácia Vagnerova skupina predtým tvrdila, že túto dedinu dobyla, informovala agentúra AFP. Generálny štáb v Kyjeve uviedol, že ukrajinské sily za posledný deň odrazili útoky aj v ďalších 13 obciach v Doneckej oblasti.

Oblastný gubernátor Pavlo Kyrylenko informoval, že pri útokoch v oblasti zahynulo päť civilistov.

 

14:45 – Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že jej jednotky odrazili útok neďaleko dediny Blahodatne v Doneckej oblasti na východe krajiny. Ruská žoldnierska organizácia Vagnerova skupina predtým tvrdila, že túto dedinu dobyla, informovala agentúra AFP. Generálny štáb v Kyjeve uviedol, že ukrajinské sily za posledný deň odrazili útoky aj v ďalších 13 obciach v Doneckej oblasti.

Oblastný gubernátor Pavlo Kyrylenko informoval, že pri útokoch v oblasti zahynulo päť civilistov.

 

14:40 – Prísľub tankov nie je “koniec príbehu, ale len začiatok”, povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada.

Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je marec.

Na otázku moderátora, čo by si teraz najviac želal, Reznikov odpovedal, že napísal “zoznam želaní pre Ježiška” a že na zozname “zostávajú stíhačky, bojové lietadlá, lietadlá a možno aj rakety dlhého doletu”.

Vyjadril sa aj ku korupčnému škandálu na ministerstve obrany. Reznikov uviedol, že nevedel o zmluve, na základe ktorej sa údajne nakupovali prídely za predražené ceny, a že je presvedčený, že to nemalo žiadny vplyv na stav vojakov. Priznal však, že krajina musí nájsť rovnováhu medzi vojnovým utajením a skutočnosťou, že Ukrajina sa musí posunúť smerom k transparentnejšiemu systému a “európskym štandardom” protikorupčných postupov.

Podľa jeho názoru sa vojna skončí tento rok, hoci teraz ide do tuhého. Konkrétne situáciu na východe krajiny označil za “ťažkú, ale zvládnuteľnú”.

 

13:35 – V Chersonskej, Mykolajivskej a Odeskej oblasti platí letecký poplach. Miestne médiá píšu aj o hrozbe nového ostreľovania Chersonu.

 

13:30 – Nemecký výrobca zbraní Rheinmetall je ochotný veľmi výrazne zvýšiť výrobu tankov a delostreleckej munície, aby uspokojil veľký dopyt na Ukrajine a na Západe, a zrejme začne v Nemecku produkovať americké salvové raketomety HIMARS. Pre tlačovú agentúru Reuters to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Armin Papperger.

 

13:00 – Jevgen Prigožin nie je zodpovedný za veliteľstvo PMC Wagner – má len mediálnu funkciu, uviedol zástupca Hlavného riaditeľstva rozviedky ukrajinského ministerstva obrany Andrij Jusov.

“Prigožinova kľúčová funkcia je mediálna a politická. Nevedie priamo bojové jednotky, nestojí na čele veliteľstva,” povedal Jusov v televíznom maratóne.

Zástupca PMC poznamenal, že hlavnou úlohou Prigožina je zabezpečiť financovanie PMC.

“Strana” už predtým podrobne informovala o tom, o čo ide v PMC Wagner. Prigožin nie je ani skutočným vojenským veliteľom Wagnera, ani zdrojom jeho financovania.

Peniaze pochádzajú z rôznych zdrojov na príkaz ruských orgánov a velenie PMC vykonáva podplukovník vo výslužbe Dmitrij Utkin, bývalý veliteľ 700. samostatného oddielu 2. brigády špeciálnych síl Generálneho štábu ruských ozbrojených síl, známy pod prezývkou “Wagner”.

 

12:45 – Veliteľ Luhanskej OVA Serhij Hajdaj nevylúčil novú veľkú ofenzívu ruských vojsk a vo februári sa na tomto úseku frontu očakáva nová ruská mobilizácia. Toto vyhlásenie urobil počas televízneho maratónu.

 

12:35 – Bývalý ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk, ktorý v súčasnosti pôsobí ako jeden z námestníkov ministra zahraničných vecí, opäť vyzval Nemecko, aby dodalo Ukrajine ponorky.

“Nemecko vyrába jednu z najlepších ponoriek na svete – HDW triedy 212A. Bundeswehr má šesť takýchto ponoriek. Prečo ho neposlať na Ukrajinu? Mohlo by to vytlačiť ruskú flotilu z Čierneho mora,” napísal Melnyk na Twitteri. Má návrh aj pre pozemnú flotilu:

“Pred mesiacom Nemecko vyradilo z prevádzky fregatu Lübeck. Je pravda, že mal 32 rokov. Starý. Napriek tomu by sa pri politickej vôli mohli presunúť na Ukrajinu, aby bojovali proti ruským ponorkám a vojnovým lodiam v Čiernom mori. Alebo aspoň jeho výzbroj, ako sú rakety Sea Sparrow a Harpoon.”

 

12:30 – Cherson sa opäť dostal pod paľbu. Podľa predbežných informácií bolo zasiahnuté zdravotné stredisko, škola a pošta.

 

11:50 – V dôsledku nepriateľského ostreľovania Beryslavského okresu v Chersonskej oblasti bola za posledných 24 hodín poškodená civilná infraštruktúra, obytné budovy a hospodárske budovy. Medzi civilným obyvateľstvom nie sú žiadne obete, ale ruská armáda neprestala útočiť.

 

11:30 – Ukrajina je pre Washington a NATO “testovacím poľom, kde môžu testovať svoje zbrane a nové spôsoby vedenia vojny”, povedal predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. Podľa jeho názoru USA využívajú Ukrajincov ako spotrebný materiál, ale dodávkami ťažkých zbraní sa snažia zachrániť kyjevský režim.

“To všetko svedčí o priamej účasti Washingtonu v bojoch, o jeho strachu zo straty kolónie. Špeciálna operácia bola oslobodením občanov Ukrajiny a slovanských krajín od amerických kolonizátorov,” domnieva sa Volodin.

 

11:20 – V Chersonskej oblasti zničili muničný sklad AFU a bojové stanovište protilietadlovej batérie.

“Osem ľudí zlikvidovaných, štyria zranení a tri vozidlá zničené. Pri obci Naddniprjanske bol zničený radar AN TPQ 36, obete: traja mŕtvi a dvaja zranení,” uviedol zástupca regionálnej záchrannej služby.

 

11:15 – Britská vojenská rozviedka v dnešnom brífingu hovorí o návrate lekcií vojenského výcviku v Rusku.

“V posledných týždňoch ruské ministerstvo školstva poskytlo viac podrobností o realizácii už skôr oznámeného plánu zaviesť základný vojenský výcvik do učebných osnov ruských stredných škôl.

Modul v rámci kurzu Základy bezpečnosti života bude zahŕňať výcvik v zaobchádzaní s útočnými puškami série AK a ručnými granátmi, bojovú prípravu, ako aj používanie osobných ochranných prostriedkov,” informovala britská spravodajská služba s tým, že výučba bude povinná od 1. septembra 2023.

Okrem toho v decembri 2022 ministerstvo vedy a vysokého školstva oznámilo program “Základný vojenský výcvik” pre študentov vysokých škôl. “Tieto iniciatívy zdôrazňujú čoraz militarizovanejšiu atmosféru v Rusku počas vojny a sú tiež (pravdepodobne zámernou) reminiscenciou na Sovietsky zväz: takýto výcvik bol v školách povinný až do roku 1993,” uvádza sa v zhrnutí.

 

11:10 – V noci na dnes sa PMC Wagner prihlásila k dobytiu dediny Blagodatnoje, severne od Bachmutu a západne od Soledaru. “Jednotky wagner PMC obsadili Blagodatnoje. Blagodatnoje je pod našou kontrolou,” tvrdí Jevgenij Prigožin.

Wagnerove propagačné stránky uverejňujú fotografie pri vstupe do osady. Tvrdí sa, že tam prebieha likvidačná operácia.

Ukrajinský generálny štáb to nepotvrdil. V rannej správe sa uvádza, že nepriateľské útoky boli odrazené, a to aj v oblasti Blagodatnoje.

Obec sa nachádza na diaľnici Bachmut – Seversk, a preto môžu byť ukrajinské jednotky pri Seversku napadnuté z juhu (útoky teraz prichádzajú z východu).

Blagodatnoje sa nachádza aj severne od Krasnej Hory a Paraskovijivky, ktoré sú vystavené útokom nepriateľa z juhovýchodu – a ak bude Blagodatnoje obsadené, situácia v týchto dvoch dedinách sa zhorší.

Dobytie Krasnej Hory a najmä Paraskovijivky potrebujú Rusi, aby sa dostali bližšie k ceste z Bachmutu do Slovjanska, ktorá je jednou z kľúčových tepien pre zásobovanie Bachmutu.

Bojuje sa aj o ďalšiu takúto tepnu, cestu Bachmut-Konstantinovka (kde Rusi podľa správ generálneho štábu útočia na Ivanovsko-Krasnoje a Stupočki). Najbezpečnejšia cesta do Bachmutu vedie cez Chasov Jar. Rusi útočia na Stupochky a Ivanivske, aby sa tam dostali.

 

10:40 – V Čiernom mori sa dnes nachádza 15 nepriateľských lodí. V službe zostáva jedna veľká vyloďovacia loď a tri raketové nosiče, uviedla hovorkyňa operačného veliteľstva Juh Natalia Gumenyuk. Celková salva predstavuje 20 rakiet Kalibr.

Podľa hovorkyne sa zvyšné lode, ktoré sú v službe, môžu použiť na vypúšťanie dronov napriek tomu, že more je rozbúrené.

 

10:35 – Ruské jednotky sa pokúšajú o aktívny útok na mesto Ugledar, Donecká oblasť.

 

10:30 – Nemecký kancelár Olaf Scholz bude naďalej telefonovať Putinovi, pretože “musíme spolu hovoriť”. Povedal to v rozhovore pre Die Welt.

“Za posledných 11 mesiacov som sa s Putinom opakovane rozprával, rovnako ako Macron. Naposledy to bolo začiatkom decembra. A s Putinom budem opäť telefonovať, pretože je potrebné, aby sme sa spolu rozprávali,” povedal Scholz.

Obsah rozhovorov opísal takto:

“Niekedy sa objavovali konkrétne otázky týkajúce sa výmeny väzňov, vývozu obilia z Ukrajiny a Záporožskej jadrovej elektrárne. Pre mňa je však dôležité, aby sa rozhovory vždy vrátili k aktuálnej téme.”

Francúzsky prezident Emmanuel Macron to povedal aj počas včerajšej recepcie v Elyzejskom paláci.

“Niektorí jednotlivci mi možno niekedy vyčítali môj dialóg s Ruskom, ale ja budem pokračovať v rozhovoroch s Ruskou federáciou,” povedal.

 

9:15 – Nemecká armáda je kvôli pomoci Ukrajine v horšom stave ako kedykoľvek predtým, tvrdí The Economist. Jeho veliteľ Alfons Meiss sa v deň ruského útoku na Ukrajinu nechal počuť: “Bundeswehr, armáda, ktorej môžem veliť, je viac-menej vyčerpaná. Všetci sme to predvídali, ale nedokázali sme predložiť naše argumenty, vyvodiť a realizovať závery z anexie Krymu. To nie je veľmi dobré! Mám toho dosť!”

Po takmer roku sa nemecké ozbrojené sily ďalej vyčerpávajú kvôli výstroju, ktorý posielajú na Ukrajinu, píše The Economist. Ich zásoby munície by vydržali len niekoľko dní, nie 30, ako odporúča NATO. Rádiové zariadenia, ktoré používajú vojaci, sú 40 rokov staré a analógové, takže ich signály sa dajú ľahko zachytiť. Z 350 bojových vozidiel pechoty Puma je funkčných len 150. Podľa decembrovej správy generálneho inšpektora ozbrojených síl Eberharda Zorna chýbajú Bundeswehru dokonca aj náplasti. The Economist dodáva, že Nemecko si objednalo 35 stíhačiek F-35, ale dostane ich až v roku 2027.

 

9:00 – V čase prepúšťania vysokopostavených pracovníkov ukrajinskej vlády a korupčných škandálov prišli do Kyjeva “audítori” z USA. Preskúmajú využívanie pomoci USA. Informácie o tom pochádzajú z mnohých zdrojov.

Námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová oznámila takúto návštevu ešte 26. januára v prejave v Kongrese.

 

8:30 – V oblasti Bachmutu už operujú nielen PMC Wagner, ale aj pravidelné ruské jednotky, píše vo svojej analytickej správe Inštitút pre štúdium vojny. Najmä výsadkové sily. “Pravidelné ruské jednotky sa zapájajú do bojov v Bachmute s cieľom zintenzívniť tamojšiu ruskú ofenzívu. Bojové zábery zverejnené 20. januára ukazujú ruské výsadkové jednotky operujúce v okolí Bachmutu, zábery ukazujú BMD-4M, mechanizované vozidlá používané výlučne výsadkovými jednotkami,” uvádza sa v správe.

Zvýšenie počtu tradičných ruských jednotiek pri Bachmute je pravdepodobne spôsobené tým, že wágnerove sily v oblasti utrpeli od jesene 2022 veľké straty.

Inštitút sa preto domnieva, že tempo ruskej ofenzívy v Donbase sa spomalí, pretože “je nepravdepodobné, že by ruská armáda súhlasila s takými strašnými stratami, aké utrpeli Wagnerovi zajatci s taktikou ľudskej vlny”.

 

7:55 – Denník New York Times analyzuje, prečo Putin nahradil generála Sergeja Surovikina, veliteľa “špeciálnej operácie”, náčelníkom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimovom.

Hovorcovia pre denník uviedli, že Gerasimov a minister obrany Šojgu “zaútočili” na Surovikinovu pozíciu, ktorá vynikala v obrane, a navrhli návrat k “hyperofenzíve” s potenciálnym počiatočným cieľom dobyť Kramatorsk.

Tento návrh sa zhodoval s postojom Putina, ktorý “naďalej trvá na tom, že Rusko sa zmocní Donbasu a dokonca aj Kyjeva”.

Preto na Západe rastú očakávania, že “generál Gerasimov bude pod obrovským tlakom, aby túto jar uskutočnil úspešnú ofenzívu”. Tvrdia to americkí vojenskí predstavitelia a analytici.

V záujme dosiahnutia týchto cieľov prebieha rozsiahla obmena ruského vojenského vedenia. Podľa britskej spravodajskej služby bol napríklad z jednej z operačných oblastí odstránený generálplukovník Michail Teplinskij. Len za 11 mesiacov vojny bolo prepustených alebo degradovaných deväť ruských generálov, uviedli zdroje z Pentagónu.

 

7:50 – Letecký poplach v južných oblastiach Ukrajiny.

Letecký poplach v južných oblastiach Ukrajiny.
Letecký poplach v južných oblastiach Ukrajiny.

7:45 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu z rána 29. januára.

– Nepriateľ pokračuje v ofenzíve na Bachmutskom, Avdijivskom a Novopavlovskom smere. Smery Kupjansk, Liman, Záporožie a Cherson sú v defenzíve.

– odrazili nepriateľské útoky v oblastiach osád:

– Dibrova a Belogorovka, Luhanská oblasť;

– Jampolovka, Verchnekamenske, Razdolovka, Sol, Blagodatne, Paraskoviyivka, Bakhmut, Ivanivske, Kleshcheevka, Novomikhailovka, Vodyane, Marinka, Pobeda a Ugledar v Doneckej oblasti.

Strana poznamenáva, že o zadržaní Blagodatnoje včera informovala agentúra Wagner PMC. Ako vidíme, Ukrajina to nepotvrdzuje.

Útoky pokračujú aj na Ivanivske (predtým Krasnoje) na ceste Bachmut-Kostantynivka.

 

7:40 – Argentína a ďalšie latinskoamerické krajiny neplánujú posielať zbrane na Ukrajinu ani do iných konfliktných zón, uviedol juhoamerický prezident Alberto Fernandez.

 

7:35 – Nemecko sa dokázalo rýchlo prispôsobiť chýbajúcej spolupráci s Ruskom. Tento názor vyjadril nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre konzorcium latinskoamerických médií

Podľa Scholza sa nemeckým úradom “za niekoľko mesiacov” podarilo zmeniť systém dodávok energie v krajine a “získať nezávislosť od ruského plynu, ropy a uhlia”. “Snažíme sa znížiť jednostrannú závislosť nášho hospodárstva,” dodal.

 

7:30 – Medzi Ukrajinou a jej spojencami prebiehajú zrýchlené rozhovory o požiadavkách Ukrajiny na rakety dlhého doletu, ktoré sú podľa Kyjeva potrebné na to, aby zabránili Rusku ničiť ukrajinské mestá, uviedol poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:39

Pravicová strana Bratia Talianska (FdI) premiérky Giorgie Meloniovej navrhla zaviesť pokuty do výšky 100.000 eur pre verejné či súkromné subjekty, ktoré v oficiálnej komunikácii namiesto talianskych výrazov používajú cudzie, najmä anglické formulácie.

08:09

Tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadalo veľké tornádo, ktoré zasiahlo americký štát Arkansas. V meste Belvidere v štáte Illinois spôsobila silná búrka zrútenie strechy divadla, v ktorom prebiehal koncert a nachádzalo sa tam vyše 200 ľudí. Počas tohto incidentu prišla o život jedna osoba a 28 ďalších utrpelo zranenia. 

08:07

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení.

07:50

Sudca v americkom štáte Nové Mexiko prijal dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrel bezpečnostný koordinátor nízkorozpočtového filmu Rust. Pri natáčaní tohto filmu zastrelil herec Alec Baldwin kameramanku. 

07:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má šancu stať sa novou najvyššou predstaviteľkou NATO.

07:38

 Iránska štátna televízia vydala ospravedlnenie za to, že odvysielala zábery mladej dvojice, ktorá si dala krátky bozk. 

07:37

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu, aby zvážila finančnú pomoc na predĺženie oceľového plota na hranici s Tureckom, zameraného proti migrantom.

07:36

Spojené štáty oznámili, že plánujú otvoriť veľvyslanectvo na Vanuatu. Pôjde o najnovší krok v ich úsilí posilniť prítomnosť v južnom Tichomorí, kde sa svoj vplyv snaží rozširovať Čína.

07:35

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz označil najnovšie obvinenia svojho bývalého spojenca a pracovníka ministerstva financií Thomasa Schmida za “fiktívne”. 

07:34

Závažné škody spôsobilo veľké tornádo, ktoré sa prehnalo americkým štátom Arkansas. Úrady a nemocnice hlásili najmenej dve desiatky zranených.

07:33

Štyria ľudia vrátane zahraničných turistov zahynuli pri lavínach na ďalekom severe Nórska. Jedna z lavín podľa polície strhla dom a ďalšiu budovu do mora.

07:30

Pri sopke Nevado del Ruiz v Kolumbii, ktorej výbuch si pred 38 rokmi vyžiadal 25.000 obetí, sa zvýšila seizmická aktivita.

07:08

Bratia Tateovci a dve Rumunky údajne pašovali, najímali a zneužívali ženy a nútili ich k výrobe pornografie na účel zisku. Prepustia ich z väzby v Bukurešti a umiestnia do domáceho väzenia. 

07:01

Pred 150 rokmi sa narodil ruský skladateľ Sergej Rachmaninov, autor svetoznámych klavírnych koncertov, v ktorých sa v symbióze stretáva vášeň s vycibrenou klavírnou technikou, nnarodil sa 1. apríla 1873 v Semionove.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nie Zuzana Čaputová ale Ursula von der Leyenová?

0 icon

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa môže stať novou generálnou tajomníčkou NATO po odchode Jensa Stoltenberga. Informoval o tom denník The Sun Podľa zdrojov novín sa niektoré členské štáty NATO vyslovili za to, aby sa von der Leyenová stala šéfkou aliancie…

Austrálska kvalifikácia pre Verstappena, najlepšiu trojku doplnili Mercedesy

0 icon

Melbourne 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Asanka Brendon Ratnayake) Aktualizované 1. apríla 2023 o 9:04 h. Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle bol najrýchlejší v sobotňajšej kvalifikácii na VC Austrálie seriálu formuly 1. Na okruhu Albert Park v Melbourne dosiahol čas 1:16,732 minúty. Na druhom mieste skončil Brit George Russell na…

Naozaj chceme žiť v rozbitej krajine? Vedenie českých dráh napísalo ŽSR list

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Ak do infraštruktúry dopravného systému prestanete dávať peniaze, jeho stav neostane zachovaný, bude sa zhoršovať a to čím ďalej tým tým rýchlejšie. Tak je to aj so slovenskými železnicami. Dlh na údržbe infraštruktúry ŽSR odhadujú na stovky miliónov eur Situácia…

Halák nezabránil prehre v Buffale, Kelemen odohral ôsmy zápas za Arizonu

0 icon

New York 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rhona Wise) Aktualizované 1. apríla 2023 o 8:55 h. Hokejisti New Yorku Rangers v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali v nočnom zápase NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár si v stretnutí pripísal 31 zákrokov V drese domácich absolvoval debut v NHL…

Experti sa pýtali Bieleho domu, “aký je dlhodobý plán?”

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Myšlienka, že vojna sa skončí pri rokovacom stole, môže odrážať "rodiaci sa konsenzus Washingtonu”, píše pre Blaise Malley Responsible Statecraft Tento týždeň v Puck News Julia Ioffeová napísala o tom, ako skupina odborníkov na zahraničnú politiku, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rozhovoroch s…

Bývalý vyšetrovateľ spochybnil novú posilu PS a Šimečkov výrok: Len silné reči

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda hnutia Michal Šimečka v stredu informoval, že do mimoparlamentného Progresívneho Slovenska vstúpil bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Na túto správu reaguje bývalý vyšetrovateľ, ktorému sa nepozdáva jeden výrok   Jozef Šátek sa zameral na výrok Šimečku: „Do Progresívneho Slovenska prináša (J. Spišiak) 30…

De-dolarizácia je nevyhnutná, keďže sa zrýchľuje používanie iných mien

0 icon

Peking 1. apríla 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   Čína a Brazília dosiahli dohodu o obchodovaní vo svojich menách, informovala v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na brazílsku vládu Dohoda umožní Číne a Brazílii uskutočňovať obchodné a finančné transakcie priamo v čínskom jüane alebo brazílskom reaise namiesto toho, aby ako sprostredkovateľ slúžil…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Orbán uviedol, či vidí reálne riziko tretej svetovej vojny

0 icon

Budapešť 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že vidí reálne riziko tretej svetovej vojny "Som si istý, že hrozba svetovej vojny nie je prehnaná," citoval Orbána denník Hungary Today. Podľa neho sa Maďarsku zdá prirodzené, že ak sa vojna stane krvavejšou a brutálnejšou, s viac ako…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť V.

0icon

Prezident Ukrajiny Zelenskyj predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu ( EP ) dňa 1.marca 2022 prostredníctvom živého internetového prenosu plamennú reč. Podľa neho Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Je potrebné sa pozorne pozamý&scaron

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Armádny Magazín

Úbohé Mexiko: "...Tak ďaleko od Boha a tak blízko USA"

0 icon

Mexico, 1. apríl 2023 (AM) – \"Úbohé Mexiko! Tak ďaleko od Boha a tak blízko k USA!\" Tieto slová mexického prezidenta Porfiria Diaza (1830 - 1915) budú pravdivé dovtedy, kým bude pretrvávať veľká politická a hospodárska nerovnováha moci medzi Mexikom a Washingtonom v prospech druhého menovaného a vernosť amerických politikov anglosaskému…

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny"

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom "davoskej t

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali