Nemeckí biskupi avantgardou dúhovej revolúcie. Ako k tomu došlo?

Bratislava 24. januára 2020 (HSP/Christianitas/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Homosexualita je úplne normálna. Katechizmus Katolíckej cirkvi sa mýli, keď ju považuje za „nezriadenosť“ – tak znie oficiálne stanovisko nemeckých biskupov vyhlásené 5. decembra na záver teologickej a vedeckej konferencie v Berlíne. Za Odrou sa vydali na cestu smerujúcu k zavedeniu oficiálneho cirkevného požehnania vzťahov osôb rovnakého pohlavia. Prekvapenie? Vôbec nie, je to logický dôsledok dlhoročného procesu zameraného na zmäkčovanie cirkevného učenia a vypúšťania pokusných balónov

Ilustračné foto

Berlínska konferencia

1. decembra sa Katolícka cirkev v Nemecku vydala na Synodálnu cestu, čiže začala neformálnu synodu biskupov a laikov, ktorá má do dvoch rokov viesť k radikálnej transformácii katolicizmu za Odrou. Cestu organizuje Nemecká biskupská konferencia (DBK), ako aj najvyššie grémium nemeckých laikov, Ústredný výbor nemeckých katolíkov (ZdK). Má štyri samostatné časti nazývané fóra. Jednotlivé fóra sa zaoberajú rozdelením moci v Cirkvi, celibátom, sexuálnou morálkou a úlohou žien.

Jedným z prvých konkrétnych krokov na tejto Ceste je prijatie oficiálneho stanoviska vo veci homosexuality. Predniesli ho viacerí biskupi vystupujúci v mene celého episkopátu. Začiatkom decembra sa v Berlíne konalo niekoľkodenné stretnutie vedcov a teológov venované sexualite osôb s homosexuálnymi sklonmi. Za episkopát sa na ňom zúčastnil berlínsky arcibiskup a predseda Komisie pre rodinu Heiner Koch, podpredseda biskupskej konferencie, biskup Franz-Josef Bode z Osnabrücku, biskup Wolfgang Ipolt z Görlitzu, Peter Kohlgraf z Mainzu a niekoľko pomocných biskupov.

Konferencia sa konala pod záštitou berlínskeho Inštitútu pre kresťanskú etiku a politiku, ktorú reprezentoval teológ a sociálny etik profesor Andreas Lob-Hüdepohl. Profesor je tiež členom ZdK; zúčastňuje sa zasadaní Spoločnej konferencie, orgánu spájajúceho DBK a ZdK. Konferencia bola vyvrcholením niekoľkých predchádzajúcich stretnutí biskupov, teológov a vedcov, ktorí pripravovali rokovania Synodálnej cesty. Preto ju treba považovať za jasný signál, ukazujúci, ktorým smerom sa bude uberať fórum Cesty venujúce sa otázkam sexuality, a za oficiálne stanovisko DBK a ZdK.

 

Homosexualita ako čosi normálne

Účastníci konferencie dospeli k záveru, že katolícky prístup k ľudskej sexualite musí vychádzať z najnovších vedeckých poznatkov. Zdôraznilo sa, že ľudská sexualita má rozmer túžby, plodenia a budovania vzťahu (v tomto poradí). Jednomyseľne sa konštatovalo, že sexuálne preferencie sa formujú v období dospievania, keď zaujímajú hetero- alebo homosexuálnu orientáciu. Obidve tendencie sú normálnymi formami sexuálnej predispozície; nemožno ich meniť socializáciou a takéto pokusy netreba robiť. To znamená, že všetky formy diskriminácie homosexuálov treba odmietnuť, ako zdôraznil pápež František v apoštolskej exhortácii Amoris laetitia.

Na konferencii sa diskutovalo o učení Cirkvi, ktoré zakazuje praktizovanie homosexuality, pričom sa naznačovalo, že toto učenie už bude zastarané. Účastníci stretnutia taktiež spochybnili zákaz používania umelej antikoncepcie manželskými pármi i pármi v nesviatostných zväzkoch (sic!). Pritom sa zároveň zdôraznilo, že pohlavné spolunažívanie rozvedených osôb žijúcich v nových vzťahoch ich nemôže automaticky vylučovať z pristupovania k svätému prijímaniu, čo akože má vyplývať z adhortácie Amoris laetitia.

 

Nič nové pod nemeckým slnkom

Debata o posudzovaní homosexuality prebieha v katolíckej Cirkvi už mnoho rokov. O problematike sexuálneho života ľudí so sklonom k osobám rovnakého pohlavia sa intenzívne diskutuje už od roku 2001. V apríli toho istého roku, počas prvého funkčného obdobia sociálneho demokrata Gerharda Schrödera, bol v Nemecku zavedený zákon legalizujúci homosexuálne partnerstvá. Progresívni teológovia a cirkevní aktivisti reagovali na to vznesením požiadavky zmeniť chápanie homosexuálnych sklonov aj v Cirkvi. V tom istom roku na stránkach vplyvného jezuitského časopisu „Stimmen der Zeit“ vyšiel článok morálneho teológa, kňaza prof. Hansa Rottere (zomrel v roku 2014).

Rotter navrhoval nové, pozitívne hodnotenie „vrodenej“ homosexuality, na rozdiel od homosexuality „získanej“. Podľa jezuitu Cirkev musí uznať morálnu prijateľnosť sexuálnych aktov tzv. „prirodzených“ homosexuálov, pretožepožadovať od nichsexuálnu zdržanlivosťpán profesorpovažoval za zneužívanie a kladenie bremena oveľa ťažšieho ako kňazský celibát. Tento návrh bol zasadený do tzv. situačnej etiky, na vypracovaní ktorej sa podieľal gigant heterodoxnej teológie Karl Rahner, ktorá však v encyklike Veritatis splendor bola odsúdená sv. Jánom Pavlom II. Rotterov hlas bol iba jedným z celého chóru.

V Nemecku začali požiadavky na nové hodnotenie homosexuality lavínovite naberať na sile. Prelomom bol rok 2010. Evanjelická cirkev v Nemecku (EKD) v tom čase dovolila pastorom a pastorkám žiť spolu s partnerom rovnakého pohlavia. Katolícka Cirkev zasa začala tzv. Gesprächsprozess, päťročnú diskusiu o reformách, ktoré by ukončili krízu spôsobenú klerikálnou pedofíliou. Jedným z jej výsledkov bola požiadavka vnesenia pozitívneho hodnotenia homosexuality v rámci mainstreamu do diskusie o Cirkvi.

Výsledkom bolo, že ZdK v máji 2015 uverejnil mimoriadne dôležitý dokument „Zwischen Lehre und Lebenswelt Brücken bauen – Familie und Kirche in der Welt von heute“ (Budovať mosty medzi náukou a svetom – rodina a Cirkev v dnešnom svete), ktorý obsahoval návrh na zavedenie nového liturgického požehnania pre homosexuálne páry v katolíckej Cirkvi v Nemecku. Predseda biskupskej konferencie, kardinál Reinhard Marx, vtedy tvrdil, že táto záležitosť by bola porušením učenia Cirkvi, vyžaduje si však „ďalšiu teologickú diskusiu“. O rok neskôr Asociácia nemeckej katolíckej mládeže (BDKJ), ktorá združuje viac ako šesťstotisíc mladých katolíkov, požadovala úplnú akceptáciu homosexuality.

Biskupi však čakali na nemecký štát.

 

Befehl ist Befehl. (Rozkaz je rozkaz.) Merkelová učiteľkou Cirkvi

Nemecký spolkový snem v júni 2017 prijal novelu zákona o manželstve, ktorou zaviedol inštitút homosexuálnych manželstiev s právom na adopciu detí. Novela bola schválená vďaka podpore niektorých kresťanských demokratov, CDU a CSU. Kancelárka Angela Merkelová dovolila hlasovať „za“, hoci sama návrh nepodporila. Reakcia zo strany Cirkvi bola blesková. Už v septembri vedúci ZdK, prof. Thomas Sternberg, vyhlásil, že biskupi musia pripraviť afirmatívnu odpoveď na nový sekulárny zákon. Podpredseda nemeckého episkopátu, biskup Franz-Josef Bode, v januári 2018 vyhovel ZdK z roku 2015 a navrhol zaviesť požehnanie homosexuálnych párov.

Vo februári 2018 túto požiadavku nepriamo podporil kardinál Reinhard Marx. V septembri Episkopát predložil komplexnú správu o sexuálnom zneužívaní duchovenstva zahrňujúcu vyše päťdesiatročnú históriu Cirkvi v Nemecku. Správu vypracovali nezávislí vedci z troch univerzitných centier. Za jeden z faktorov podporujúcich kultúru zneužívania a pedofílie bolo uznané negatívne hodnotenie homosexuality zo strany Cirkvi, čo malo viesť niektorých kňazov k tomu, aby potláčali svoje sklony. Vedenie DBK uviedlo, že správa sa stane základom zmien v Cirkvi.

Už v januári 2019 sa biskup Franz-Josef Overbeck na stránkach „Herder-Korespondenz“ zasadzoval za nové hodnotenie homosexuality a vyhlásil, že napriek ustanoveniam cirkevného práva by ľudia s takýmito sklonmi mali mať plný prístup do seminárov, a teda aj ku kňazstvu. O niekoľko dní neskôr vedúci vyššieho seminára v Paderborne, o. Michael Menke-Peitzmeyer, ubezpečoval, že v jeho inštitúcii sa homosexuáli môžu stať kňazmi. V tom istom čase o. Peter Niehues, podpredseda Nemeckej konferencie regentov, organizácie, ktorá združuje vedúcich seminárov z celej krajiny, oznámil, že v Nemecku sú homosexuáli bez problémov prijímaní do seminárov.

 

Schockenhoff určuje smer vývoja

Na plenárnom zasadnutí v Lingene v marci 2019 oznámil nemecký episkopát začiatok príprav na Synodálnu cestu. Aby načrtli smery reforiem, ku ktorým mala sľubovaná Cesta viesť, vplyvní nemeckí teológovia a dušpastieri vystúpili s viacerými referátmi. O otázkach sexuality, vrátane homosexuality, hovoril morálny teológ z Fribourgu, kňaz prof. Eberhard Schockenhoff. Schockenhoff bol v minulosti vedeckým asistentom kardinála Waltera Kaspera; je taktiež žiakom kňaza prof. Alfonsa Auera, morálneho teológa, ktorý sa pokúšal transplantovať do katolicizmu nekatolícke poňatie svedomia vypracované Immanuelom Kantom.

Vo svojom referáte, o. Schockenhoff navrhoval úplne odmietnuť dovtedajšie učenie Cirkvi v oblasti sexuálnej morálky. Podľa jeho názoru je okrem iného potrebné: uznať homosexuálne vzťahy v stabilných zväzkoch za morálne indiferentné; akceptovať predmanželský sex a sex rozvedených osôb; akceptovať prax masturbácie u slobodných; uznať tvrdenia rodovej teórie spochybňujúce existenciu iba dvoch pohlaví. Vo vystúpení zhrnujúcom všetky prípravné referáty pred začatím Synodálnej cesty, sa kardinál Reinhard Marx poďakoval otcovi Fr. Schockenhoffovi a ubezpečil ho, že rozprava pôjde v smere, ktorý vytýčil.

5. decembra predstavitelia episkopátu z toho všetkého vyvodili logický dôsledok.

Avšak to je iba začiatok.

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Cesty 1. triedy po celom Slovensku sa dočkajú veľkoplošných opráv

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Cesty prvej triedy po celom Slovensku sa už čoskoro dočkajú veľkoplošných opráv. Informoval o tom dnes prostredníctvom sociálnej siete minister dopravy a výstavby Andrej Doležal V rámci opráv ciest I. triedy najväčšia časť z celkovej investície vo výške 166 miliónov eur pôjde do…

Korčok vyjadril znepokojenie v súvislosti so situáciou v Náhornom Karabachu

0 icon

Bratislava/Jerevan 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa pripája k výzvam na bezodkladné zastavenie bojových akcií, zníženie napätia a nastolenie prímeria v oblasti Náhorného Karabachu. Povedal to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok "Chcel by som za Slovenskú republiku vyjadriť vážne znepokojenie z obnovenia…

Nielen ľudia sa bránia, ale aj koaliční partneri: Premiér to nebude mať ľahké. Kolíková zdôrazňuje rovnováhu medzi protipandemickými opatreniami a dodržiavaním ľudských práv

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hľadanie rovnováhy medzi prijatím účinných opatrení v boji proti ochoreniu COVID-19 a dodržiavaním základných ľudských práv. Aj o tom hovorila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) na 16. Konferencii európskych regiónov a miest v Salzburgu. Jej témou je „Európa, korona a demokracia: hrozby…

Zamestnávatelia žiadajú návrh na obnovenie sociálnych odvodov z 13. a 14. platov odsunúť na neskôr

0 icon

Bratislava 28. septembra (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Návrh na zrušenie oslobodenia trinástych a štrnástych platov od sociálnych odvodov by sa mal odsunúť na neskôr. Po pracovnom stretnutí sociálnych partnerov s ministrom práce a sociálnych vecí Milanom Krajniakom to na tlačovej besede uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka…

Stano: EÚ varuje pred rozšírením konfliktu v Náhornom Karabachu na širší región

0 icon

Brusel 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:UNPO Twitter)   Európska únia vyzvala v pondelok regionálne mocnosti, aby nezasahovali do bojov v Náhornom Karabachu, ktorý je predmetom sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom, a odsúdila "vážnu eskaláciu" napätia, ktorá ohrozuje regionálnu stabilitu Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella, na pravidelnej videokonferencii s…

Fico: Schôdzka prezidentky s ministrom financií potvrdila, že plán obnovy nie je

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Výstup zo stretnutia prezidentky SR Zuzany Čaputovej a ministra financií SR Eduarda Hegera (OĽANO) potvrdil, že v prípade národného plánu obnovy nemá vláda nič v rukách. Na pondelkovej tlačovej konferencii opozičnej strany Smer-SD to uviedol jej predseda Robert Fico "Čakali sme zásadné informácie,…

Macron vyjadril ochotu stretnúť sa v Litve s Cichanovskou

0 icon

Paríž 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Charles Platiau)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je pripravený sa počas svojej návštevy Litvy stretnúť s bieloruskou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou, ak si to ona bude želať. Oznámil to v pondelok na tlačovej konferencii po zasadnutí francúzskej vlády jej hovorca Gabriel Attal, informovala agentúra AFP Cichanovská…

Matovič pred rokovaním ústredného krízového štábu: Budem nositeľom zlých správ pre mnohých ľudí, musíme prijať veľmi odvážne rozhodnutia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR-Dano Veselský)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) avizuje, že v najbližšej dobe prídu ďalšie obvinenia, ktorých cieľom bude rozbiť koalíciu. Uviedol to v nedeľu večer na sociálnej sieti. Dnes vyhlásil, že bude nositeľom zlých správ pre mnohých ľudí "Doba, ktorá nastáva je mannou z…

Pompeo: USA budú riešiť spor medzi Tureckom a Gréckom vo východnom Stredozemí

0 icon

Solún 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Wisconsin State Journal-John Hart)   Spojené štáty v pondelok prisľúbili, že svoj diplomatický a vojenský vplyv vo východnej časti Stredozemného mora využijú na upokojenie sporov medzi Gréckom a Tureckom o právo na prieskum a ťažbu energetických zdrojov v tejto oblasti Tento odkaz tlmočil americký minister zahraničných…

Podľa Denníka N je externým poradcom šéfa parlamentu József Berényi. Hrnko hovorí o výmysle: „Autorom je niekto z vychýrených bojovníkov proti hoaxom z uvedeného denníka“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Bývalý poslanec a podpredseda SNS Anton Hrnko sa nedávno stal poradcom predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina). Podľa niektorých médií, podobnú funkciu mal prijať aj József Berényi - bývalý predseda SMK Denník N v nedeľu v sekcii Minúta po minúte informoval, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Lucia Žužová

UMELÝ POTRAT JE VRAŽDA!.... a tu končí politická korektnosť.

0icon

Nikto z nás sa na tento svet nepýtal a predsa sme tu. Žijeme, dýchame, rastieme, pracujeme, tvoríme i ničíme. Máme slobodu rozhodnúť sa, či prežijeme svoj život konaním dobra alebo zla. https://www.youtube.com/watch?v=m74-vT0u98w Moderná medicína nám dáva mnoho nových poznatkov o vývoji človeka, malinkého dieťaťa v maternici matky a predsa mnohí rozprávajú a konajú tak, ako by o tom…

Gabriel Dragon

Monopoly pre dospelých - SRBSKO IV – Nevysporiadané hospodárske väzby Srbsko-Kosovo

0icon

Dnešným cieľom je, vyobrazenie balkánskej politickej reality, čisto z pragmatického hľadiska, zoskupenie ekonomických informácii o súčasnom Kosove a majetkových pomerov Srbsko vs. Kosovo. Čo nám pomôže lepšie pochopiť, prečo sa pri jednaniach /aj v Bruseli/ riešia okrem budúcich investícii aj nevysporiadané hospodárske vzťahy. Čo skrýva pojem, nevysporiadané hospodárske vzťahy oboch krajín, som sa…

Pavel Jacz

Kotlebovo rúško - nerúško v pápežskejšej Slovenskej televízii.

0icon

Nebudem sa zaoberať tým, prečo nemal Kotleba rúško, ani jeho zdôvodnením či príkladom na masy ľudí, ale samotnou podstatou používania rúšok na televíznej obrazovke. Nebudem poslanca ani chváliť ani haniť, ako to horlivo v Novinách TV JOJ odsúdili naši horliví politici. Medzi nimi najmä papuľnatý právnik – „najspravodlivejší a najpricipiálnejší“…

Peter Štrba

Odhalený volebný podvod v USA

0icon

Skupina investigatívnych novinárov s názvom Project Veritas včera zverejnila na svojom YouTube kanáli video, v ktorom dokazuje, že nedávno zvolená (august 2020) kongesmanka za štát Minnesota Ilhan Omarová pôvodom zo Somálska a jej zástupca Ali Isse (obaja Demokratická strana), sa dostali do úradu podvodom. Project Veritas sa dostal k videozáznamu,…

Ivan Lehotský st.

Kolonializmus a migrácia

0icon

  Treba sa vrátiť, a vlastne permanentne sa vracať, k historickému prejavu Muammara Kaddáfího na Valnom zhromaždení OSN zo dňa 23. 9. 2009. Jeho prejav bol aktuálny vtedy a aktuálny je dodnes. Kaddáfí tam vtedy, okrem iného, povedal približne toto: na líbyjskej hranici som zastavil tisíce afrických migrantov na ceste…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Takto to vyzerá, keď sa ti smola lepí na päty

0 icon

Vieš, ako vlastne vyzerá taká skutočná smola? Na týchto zábavných fotografiách sa to dozvieš. Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme povedať, že cudzie nešťastie je zábavné? Jednoducho, pretože ľudia sú už od nepamäti škodoradostní. Nie je však škodoradosť ako škodoradosť. Ak sa ti lepí smola na päty, nemáš svoje…

TOP10+ nádherná jeseň a jej transformácie

0 icon

Aj pri prechádzke okolo domu vás čoskoro začne vítať jeseň a jej vplyv na prírodu. Jasné, jeseň je chladnejšia, ale pozri sa s nami na tú krásu, ktorú so sebou prináša. Nižšie uvedené transformácie sú natoľko zaujímavé, že aj fotografia je málo. Nie je nič lepšie ako vidieť túto nádheru…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump. Tretia časť je zároveň záverečnou časťou. Poďme naspäť do sledu udalostí. Neskôr bolo odhalené, že Rex Tillerson, Trumpov kandidát na ministra zahraničia, udržiaval blízky vzťah s ruským prezidentom počas svojho pôsobenia na pozícii výkonného riaditeľa v spoločnosti Exxon Mobil. Sľub zložil…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku záhadného zmiznutie letu s označením MH370, ktoré vzlietlo z letiska v Kuala Lumpur a malo namierené do Pekingu. Po hodine letu však zmizlo z obrazoviek leteckých radarov. Záhadou je, prečo sa nenašiel trup lietadla, ktorý má sám o sebe veľké rozmery. Nenašli sa – podľa teórie, že sa lietadlo rozlomilo – ani…

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Vo svete IT

Zapnite si na každom Androide dotykové gesto poklepania po chrbte smartfónu, ktoré vyvolá vami nastavenú akciu

0 icon

Ovládanie smartfónu prostredníctvom dotykových gest je stále populárnejším spôsobom, ako manipulovať so zariadením. Jedným z hlavných dôvodov prečo, je to, že vypnutím softwarových tlačidiel dostanete dodatočný priestor na obrazovke. Okrem iného dotykové gestá rozširujú aj možnosti interakcií o ďalšie akcie. Spoločnosť Google túto funkciu  v Androide 11 doplnila o nové…

Aplikácia Správy od Google bude schopná automaticky mazať OTP správy

0 icon

Rozbalenie inštalačných súborov aplikácií môže častokrát prezradiť viacero informácií o pripravovaných funkcionalitách. Dôvodom je, že vývojári ich častokrát vkladajú do kódu za účelom, aby ich v neskorších zostaveniach, keď budú plne funkčnými, mohli oživiť. Redaktori portálu xda-developers.com poodhalili v kóde aplikácie Správy novú funkciu, na ktorej pracuje spoločnosť Google. Ide…

Xiaomi Mi 10T a 10T Pro – poznáme kompletné špecifikácie očakávanej dostupnej vlajkovej lode

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi sa už pomerne dlhú dobu chystá na predstavenie novej dvojice smartfónov z nadchádzajúceho modelového radu Mi 10T a Mi 10T Pro. Očakávame, že obe novinky budú svetu predstavené už 30. septembra, no aj napriek blížiacemu sa dátumu predstavenia týchto smartfónov neboli potvrdené viaceré, naozaj zásadné špecifikácie. Našťastie,…

Zablokovanie sociálnej siete TikTok je dočasne pozastavené

0 icon

Posledné týždne plátky viacerých médií zapĺňali správy o tom, že americké úrady si posvietili na sociálnu sieť TikTok, ktorá mala byť od 20. septembra nedostupná na území USA. Dôvodom jej zablokovania mali byť obavy, že ide o nástroj, pomocou ktorého môžu byť špehovaní americkí občania. „Vykúpením“ pre TikTok mal byť…

Život v jadre galaxie? Vo vzdialenej budúcnosti možno nebudeme mať na výber, špekulujú teoretici

0 icon

Každú sekundu príde Slnko o približne 4 milióny ton svojej hmoty. Približne za 5 miliárd rokov minie všetok vodík, ktorý používa na poháňanie reakcii v jadre hviezdy. Vtedy začne svoju premenu na červeného obra a na konci tejto premeny odhodí svoje vonkajšie vrstvy a stane sa z neho biely trpaslík. Ten sa bude postupom…

Armádny Magazín

Už aj pilot americkej stíhačky F-15 sa pokúsil o zopakovanie svetoznámeho „kaskadérskeho" kúsku, ktorý predviedol ruský pilot na Su-30SM v Sýrii

0 icon

Rusko, 28. september 2020 (AM, topcor) – V  decembri 2017 sa pilot dvojmiestneho viacúčelového stíhacieho lietadla Su-30SM VKS RF počas bravúrne predvedeného manévru „pozrel" do nákladného

Putin mierotvorca: O historickom prejave ruského prezidenta v OSN

0 icon

Rusko 28. septembra (AM) - Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin vystúpil predvčerom s prejavom na jubilejnom Valnom zhromaždení OSN. Predtým, ako však budeme diskutovať o samotnom prejave, je potrebné študovať, za akých medzinárodných okolností bol prednesený a čo povedali vodcovia iných kra

Vojenský expert Kedmi: „Zmeny sa už začali“ - vysvetlil, prečo Bielorusko uzná Krym za súčasť Ruska

0 icon

Rusko 28. septembra (AM) - "Bielorusko neuznalo Krym ako súčasť Ruska, pretože jeho prezident Alexander Lukašenko presadzoval politiku viacerých vektorov a koketoval so Západom. Teraz však toto obdobie skončilo a čoskoro krajina prejde zmenami, po ktorých Minsk uzná ruské vlastníctvo polostrova." Tento názor na internetovom kanály ITON TV,

Trump sa môže učiť ukážkovú taktiku boja proti pouličným nepokojom od Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 28.september 2020 (AM) - Text účastníka podujatia - Andreja Kulakova: "Pracujte, bratia! A pracovali 20. septembra, presne o 30 minút, od 18:00 do 18:30 bolo centrum Minska prázdne.   To, čo bieloruské bezpečnostné sily 20. septembra v Minsku urobili, bude súčasťou učebníc taktiky boja proti pouličným nepokojom. Brilantná operácia sa v

Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

0 icon

Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

Svetlo sveta

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie

0 icon

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa arcibiskupa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie. Ako povedal vo videorozhovore, ktorý bude v utorok zverejnený na webe žilinského Týždňa kresťanskej kultúry, dnes si zakrývame svoju tvár, ale tým, že človek si zakryje tvár, stráca schopnosť komunikovať. „V Taliansku existuje zákon, ktorý zakazuje chodiť zahalený na verejnosti…

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

icon FOTO DŇA