Ministri zahraničných vecí BRICS sa stretli s tými, ktorí majú záujem o vstup

Ministri zahraničných vecí BRICS sa stretli s tými, ktorí majú záujem o vstup

Kapské Mesto 2. júna 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Twitter)

 

Ministri zahraničných vecí krajín BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky – začali vo štvrtok v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike stretnutie, na ktorom by mali diskutovať o širokom spektre otázok vrátane prípravy nadchádzajúceho samitu lídrov, možného rozšírenia skupiny, ako aj obchodných a hospodárskych otázok

brics
Na snímke účastníci samitu

Dvojdňové stretnutie vzbudilo širokú celosvetovú pozornosť, keďže medzinárodný význam skupiny, najmä jej príťažlivosť pre ostatné rozvojové krajiny, rýchlo rastie v súvislosti s bezohľadným zneužívaním hospodárskej dominancie Západu pod vedením USA na úkor rozvojového sveta. Nedávno mnohé krajiny verejne vyjadrili želanie vstúpiť do skupiny BRICS.

Reklama

Avšak na rozdiel od mentality studenej vojny, ktorú šíria západné médiá a ktorá hovorí, že krajiny BRICS sa snažia “čeliť” Západu vedenému USA, sa skupina v skutočnosti snaží vybudovať platformu pre spoluprácu medzi rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami, zlepšiť globálne riadenie a v konečnom dôsledku vybudovať globálne spoločenstvo spoločnej budúcnosti, poznamenali čínski experti.

Zasadnutie ministrov zahraničných vecí sa začalo vo štvrtok a predsedala mu Naledi Pandorová, juhoafrická ministerka medzinárodných vzťahov a spolupráce. Pandor bude pokračovať v politike inkluzívnej angažovanosti tým, že pozve 15 ministrov zahraničných vecí z Afriky a krajín globálneho Juhu na stretnutie “Priateľov BRICS”, ktoré sa uskutoční v piatok, uviedlo juhoafrické ministerstvo medzinárodných vzťahov a spolupráce vo vyhlásení z 18. mája.

Reklama

Podľa správ médií sa na stretnutí v Kapskom Meste zúčastnili ministri zahraničných vecí Brazílie, Ruska a Indie. Čínu podľa agentúry Reuters zastupoval námestník ministra. Vo štvrtok v čase tlače čínski predstavitelia neoznámili zastúpenie na stretnutí.

“Stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín BRICS je pomerne komplexným stretnutím spomedzi všetkých ministerských stretnutí. Bude zahŕňať politické, bezpečnostné, hospodárske a obchodné otázky, financie, kultúrnu výmenu a ďalšie otázky,” povedal vo štvrtok pre Global Times Zhu Tianxiang, riaditeľ Ústavu zahraničných vzťahov Výskumného inštitútu BRICS na Sichuanskej univerzite medzinárodných štúdií.

Jednou z hlavných tém stretnutia je príprava samitu lídrov, ktorý sa má konať v auguste v Johannesburgu v Juhoafrickej republike. Medzi ďalšie horúce témy patrí podľa Ču aj rusko-ukrajinský konflikt, plány na zníženie alebo dokonca obmedzenie závislosti od amerického dolára, ako aj plány na expanziu.

Ešte pred začiatkom stretnutia sa ho západné médiá snažili uniesť tým, že vyzdvihovali témy súvisiace s rusko-ukrajinským konfliktom. Mnohé západné médiá hýrili otázkou, či sa ruský prezident Vladimir Putin osobne zúčastní na samite lídrov a ako sa Južná Afrika postaví k “zatykaču”, ktorý vydal Medzinárodný trestný súd (ICC).

Podľa Russia Today Rusko odmietlo obvinenia ICC ako “neplatné” a v súvislosti so “zatykačom” obvinilo prokurátora a sudcu ICC. V utorok juhoafrické ministerstvo pre medzinárodné vzťahy a spoluprácu vydalo vo vládnom vestníku oznámenie o diplomatických imunitách a výsadách pre nadchádzajúce stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín BRICS v Kapskom Meste a summit BRICS, ktorý sa bude konať v auguste v Johannesburgu, čo zahraničné médiá interpretovali ako pripravenie pôdy pre Putinovu účasť.

Reklama

Ako dôležitá sila, ktorá sa snaží chrániť svetový mier a bezpečnosť, je pre krajiny BRICS kľúčové, aby diskutovali o rusko-ukrajinskom konflikte a vytvorili široký smer jeho riešenia politickými a diplomatickými prostriedkami, uviedol Zhu a poznamenal, že rôzne krajiny BRICS sa snažia podporovať politické a diplomatické riešenia.

 

Spolupráca namiesto konfrontácie

Napriek medializácii rusko-ukrajinského konfliktu západnými médiami sa stretnutie BRICS zameria skôr na spoluprácu v rámci skupiny v širokej škále oblastí vrátane obchodu, meny a potenciálneho prijatia nových členov.

“Mechanizmus spolupráce BRICS je mechanizmom medzinárodnej spolupráce s témou rozvoja a nie je to takzvaná vojenská alebo politická aliancia proti západným rozvinutým krajinám,” povedal vo štvrtok pre Global Times Feng Xingke, generálny tajomník Svetového finančného fóra a riaditeľ Centra pre BRICS a globálne riadenie. “Keďže témou je rozvoj, musíme držať vysoko vlajku spolupráce namiesto konfrontácie.”

Téma rozšírenia vzbudila mimoriadnu pozornosť, keďže o členstvo požiadalo alebo prejavilo záujem čoraz viac krajín vrátane Venezuely, Argentíny, Iránu, Alžírska, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.

Reklama

Na otázku o možnom rozšírení BRICS na bežnej tlačovej konferencii vo štvrtok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedol, že “Čína vždy zastávala názor, že BRICS je otvorený a inkluzívny mechanizmus. Podporujeme rozširovanie BRICS a vítame, aby sa k rodine BRICS čo najskôr pripojili ďalší podobne zmýšľajúci partneri.”

Podporu rozšíreniu skupiny BRICS nedávno vyjadrili aj predstavitelia ďalších krajín vrátane brazílskeho prezidenta Luiza Inacia Lulu da Silvu.

Rozširovanie skupiny BRICS podčiarkuje aj Nová rozvojová banka (NDB), známa aj ako “banka BRICS”, ktorá sa neustále rozširuje, pričom do nej vstúpili Bangladéš, Spojené arabské emiráty, Egypt a Uruguaj. Saudská Arábia údajne tiež rokuje o vstupe do NDB.

“Uprostred nových výziev je rozvoj najvyššou prioritou pre rozvíjajúce sa trhové ekonomiky a rozvojové krajiny a rozvoj je nemennou témou mechanizmu spolupráce BRICS, a preto je BRICS pre rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny taký atraktívny,” povedal Feng.

Ďalším faktorom, ktorý zvyšuje príťažlivosť BRICS medzi rozvojovými krajinami, je to, že USA čoraz viac zneužívajú svoju hegemóniu dolára na úkor mnohých rozvojových krajín, poznamenali analytici. Dodali, že nezodpovedná domáca hospodárska politika USA a neúprosné sankcie voči iným krajinám tiež spôsobili obrovské škody mnohým rozvojovým krajinám.

“Myslím si, že [ministri zahraničných vecí krajín BRICS] sa zamerajú na diskusie o tom, ako môžu krajiny BRICS znížiť alebo sa dokonca postupne zbaviť závislosti od amerického dolára,” povedal Ču.

Ministri zahraničných vecí budú podľa neho pravdepodobne diskutovať o konkrétnych pravidlách a postupoch prijímania nových členov.

V súvislosti s rastúcim záujmom rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín o vstup do skupiny BRICS, ako aj s rastúcim trendom de-dolarizácie, západné médiá vykresľujú túto skupinu ako “protiváhu” Západu pod vedením USA.

Takéto tvrdenia ukazujú, že USA a niektoré ďalšie západné krajiny sú znepokojené rastúcim vplyvom BRICS; sú však neobjektívne a úplne nesprávne, pokiaľ ide o ašpirácie skupiny, poznamenali odborníci.

Krajiny BRICS sú predstaviteľmi globálneho Juhu a lídrami rozvíjajúcich sa trhových ekonomík a rozvojových krajín… nikdy sme však nepovedali, že vytvoríme blok, ktorý by konkuroval Západu alebo sa mu postavil. Ľudia, ktorí tieto názory vyzdvihujú, sú v súvislosti s BRICS krátkozrakí.” Zhu povedal, že “v konečnom dôsledku chceme vybudovať globálne spoločenstvo spoločnej budúcnosti”.

Reklama

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Hra sa začína meniť: K BRICS sa chce pripojiť viac ako 30 štátov

Mena BRICS “pravdepodobnou alternatívou” k hegemónii dolára

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:15

Ruskí predstavitelia v nedeľu opäť pohrozili Západu tvrdou reakciou v prípade, že skonfiškuje zmrazený ruský majetok. A sľúbili “nekonečné” právne problémy a odvetné opatrenia. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová na sociálnej sieti Telegram uviedla, že Rusko nikdy neodstúpi územia zabrané na Ukrajine výmenou za vrátenie zmrazených aktív.

14:54

Slovenskí strelci nepostúpili do finále skeetu v rámci olympijskej kvalifikácie brokárov v Dauhe. Najlepšie umiestnenie dosiahla medzi ženami Monika Štibravá, ktorá s nástrelom 118 bodov obsadila 14. miesto. Do finále postúpilo šesť najlepších strelkýň z kvalifikácie.

14:53

Ministerstvo financií (MF) SR uvažuje nad možnosťou vydávať štátne dlhopisy, ktoré by si mohli kúpiť priamo bežní ľudia. Ich úročenie by bolo zaujímavejšie ako na účtoch v bankách, zároveň by bolo výhodnejšie aj pre štát oproti predaju na finančných trhoch. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to konštatoval šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

14:52

Nemecká spolková ministerka pre školstvo a výskum Bettina Starková-Watzingerová na margo nedávnych zadržaní apeluje na univerzity, aby dôkladne preverili spoločné projekty s Čínou. “Zatknutie troch Nemcov pre podozrenie zo špionáže opäť jasne ukazuje, že v našich vzťahoch s Čínou nesmieme byť naivní,” uviedla politička pre nemecký magazín Wirtschaftswoche.

14:45

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že jeho sily prevzali kontrolu nad ukrajinskou dedinou Novobachmutivka, ktorá sa nachádza približne desať kilometrov severne od dobytej Avdijivky v Doneckej oblasti.

14:44

Viac než 2000 ľudí sa nemecké úrady rozhodli evakuovať na severe krajiny po objavení zrejme nevybuchnutej munície z čias druhej svetovej vojny.

14:39

Ruské drony v noci na nedeľu udreli na juhoukrajinské mesto Mykolajiv, čo spôsobilo vážne poškodenie na miestnom hoteli a na energetickej infraštruktúre. Informoval o tom gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.

14:15

Pápež František viedol v nedeľu bohoslužbu na Námestí sv. Marka v Benátkach a varoval pritom pred poškodzovaním životného prostredia a nadmerným cestovným ruchom.

12:43

Bangladéšske úrady v nedeľu vydali ďalšiu trojdňovú výstrahu pred horúčavami. Reagujú tak na najdlhšiu vlnu horúčav v tejto juhoázijskej krajine za posledných 75 rokov, ktorá pretrváva už 29 dní.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali